B.«. G.L1ERESCH. Waterproof- Mantels. 413* Staatsloterij. Langestraat 43, Telefoon 242. VERUADERING van den gemeenteraad van Alkmaar, Telegrammen van heden Hoe urinezuur afzettingen 8 ONTVANGEN: Nieuwe leven aldaar. Spreker noemde het een fout, dat alle soorten van gevangenen op denzelf- den voet worden behandeld wat tot verstom ping en recidivisme leidt. Te veel komen er zwakzinigen in voor, die „gewoonte misdadi gers'" worden en wiens leven bestaat uit een kringloop van „gevangenis-straat-politiebu reau - huis van bewaring-gevangenis". In een gevangenis komen de zulken niet tot verbete ring van hun gedrag, integendeel gaat hun menschelijkheid geheet ten onder. Spreker noemde enkele gevallen waarin de drank op het leven der gevangenen een noodlottigen in vloed had gehad. Sommige werden door het ree lassee rings werk weer op den goeden weg gebracht, maar velen waren reeds te diep ge zonken. Eén van de 400 gevangenen die spre ker reeds in zijn leven1 bezocht had, was tot 11 maal veroordeeld wegens valschheid in ge schrifte, deze man was een specialiteit in val- sche handteekeningen, doch om deze te maken moest hij: dronken zijn, nuchter kon hij het niet doen. Nu de propagandisten voor geheelonthou ding toegang tot de gevangenissen hebben, blijkt hun werk onder de gevangenen veel vrucht te dragen. Spreker zou gaarne zien dat de Staaf ook het gevangenispersoneel geheel onthouding voorschreef. Spreker kwam 'hierna tot de taak van het reclasseeringswerk. Dit moet met veel tact ge scheiden, in de eerste plaats moet de gevange ne weer tot het geloof gebracht worden, dat hem sterkte en steun tot een beter leven geven zal. Waar ons strafstelsel wreed is en niet verbeterend werkt, daar kan slechts het Evan gelie reding brengen. Spreker bestreed de redeneering, dat het verkeerd was dat de reclasseering .de veroor deelden feitelijk voortrok boven de rechtscha pen behoef figen. Een waar Christen mag zeker niet hulp weigeren aan een veroordeelde, die zijn leven wenscht te verbeteren. De behoefte van de ziel gaan boven die v&n het lichaam. Spreker noemed het de plicht der drankbestrijders, het reclasseeringswerk ter hand te nemen, om de invloed van het wreede strafstelsel te niet te doen. Hij wekte de aanwezigen- op daaraan mede te werken. De heer Tjaden bracht een hartelijk woord vand ank aan den spreker. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen maakte Ps. H. E. Vinke gebruik. Hij vroeg o.a. wat het ge nootschap tot zedelijke verbetering van gevan genen deed inzake het drankmisbruik onder ontslagen gevangenen. De heer Overmeer antwoordde dat het werk van dit genootschap voornamelijk bestond uit het geven van kleeren en geld en het trachten te plaatsen van ontslagen gevangenen in be trekingen. Hierbij moest echter de noodige tact gebruikt worden, het ontvangen geld ging te vaak weer aan drank weg. Een der aanwezigen vroeg of de ondervoe ding in de gevangenissen aan. de regeering bekend was. De heer Overmeer veronderstelde van wel, de tegenwoordige minister van justitie nam vroeger deel aan een beweging aie tegen on dervoeding te velde trok. Maar veel verande ring is er nog steeds niet gekomen. De heer Tjaden stélde de vraag of er niet wat gedaan kon worden door de drankbestrij ders opdat de vrouwen van drankzuchtige hun man weer honden brengen op het goede pad. De invloed van de vrouw is gewoonlijk zeer groot, maar de meeste vrouwen hebben een he- hekel aan hun drinkenden man. De spreker erkende, dat er op dit gebied nog veel kan gedaan worden. Hierna sloot de heer Tjaden de vergade ring. VOOGDIJRAAD. Bij koninklijk besluit is tot Lid van den Voogdijraad alhier benoemd de heer Th. van der Klei. SCHEIVEEMARKT. Er waren op de-scheiveemarkt aangevoerd 1351 rundereff, tegen 1375 het vorige jaar en 1063 in 1914. De handel was willig tegen iets hoogere prijzen. NOVUM. Door de directie van bovengenoemd Bios coop-Theater is in dit nummer een bon ge plaatst, waardoor ieder de gekleurde film „De Kleine Bedelares" tegen verminderden prijs zien kan. heer H. de Rover, houdende dankbetuiging voor zijn herbenoeming tot president-w^ag- meester. e. een schrijven d.d. Oct. 1916 van den heer P. S. Duinker, houdende dankbetuiging voor zijn benoeming tot onderwijzer aan de 6de gemeenteschool. a.e. voor kennisgeving aangenomen. f. een adres xl.d. 10 Nov. 1.1., van het bestuur der vereeniging voor Landhuishoudkundig- onderwijs, houdende het verzoek ckrjaar- lijksche subsidie voor de cursussen dier ver eeniging te verhoogen tot ƒ350. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. g. een adres d.d. 31 Oct. 1.1., van het salaris comité uit de 4 bonden van Overheidsper soneel. Te behandelen bij de begrooting. h. een schrijven d.d. 15 Nov. van Ged. Staten houdende bericht van ontvangst van de verordening, houdende geldig-verklaring van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd. Voor kennisgeving aangenomen. i. alsvoren van hetzelfde college houdende mededeeling dat de verordening tot rege ling van den werkkring van de Commissie van het distributiebedrijf is aangenomen voor kennisgeving. Alsvoren. j. een1 adres d.d. 20 Nov. van vertegenwoordi gers van bouwvakorganisaties alhier, ver zoekende te willen bepalen, dat in de be stekken voor eventueel te bouwen woningen der vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" en voor een eventueel te bouwen schouwburg voor Alcmaria dezelfde bepa lingen worden opgenomen als in die voor de uitvoering van openbare gemeentewerken. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. i I i .-i h. een adres d.d. 21 Nov. 1.1., van de ambte naren bij den dienst der gemeentewerken, houdende verzoek en verbetering hunner positie in overweging te willen nemen. Alsvoren. BENOEMING DIRECTEUR VAN; HET DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ingevolge de in uwe vergadering van 25 October 1.1. vastgestelde Verordening op het beheer van het distributiebedrijf in deze ge meente, zijn wij overgegaan tot het oproepen van sollicitanten naar de betrekking van Di recteur van dit bedrijf. Er hebben zich 18 sol licitanten aangemeld, van welke, naar de mee ning van ons college en die van de heeren Bak, Cloeck en Leesberg, leden van de levens middelencommissie,/ter zake door ons geraad pleegd, een tweetal "voor eene benoeming meer op den voorgrond komt. Wij hebben daarom de eer uwer vergadering voor te stellen uit de navolgende aanbeveling eene keuze te doen en den datum van infunc tietreding aan ons college over te laten. Ter benoeming worden aanbevolen de hee ren: 1. D. Schenk, Directeur der Alkmaarsche middenstandscredietbank, alhier. 2. K. van 't Veer, Inspecteur eener Ongeval lenverzekeringsmaatschappij, alhier. Benoemd de heer Schenk met 14 stem men. 0.p den heer van't Veer waren 2 st. uitgebracht. Ki-Kt-iNlNG VAN HEI BURGERLIJK AKMBESTUUR, DIENST 1915. B. en W. stelien den Raad voor te besluiten de rekening goed te keuien in ontvang 31396.28ya en in uitgaaf op J 31180. met een batig saldo ran J 206.38 De heer C i o e c k rnaa/u een opmerking over een kantteekening geplaatst op de reke ning inzake de verstrekking van kieeuing door het armbestuur. De voorzitter weet niet wie die kantteekening er op heeft gezet doch zal dit onderzoeken. De rekening wordt goedgekeurd. AF EN OVERSCHRIJVING EN SUP- PLETOIRE BEO ROOT I NO VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR, DIENST 1915. Op een zevental volgnumer» der begrooting van bovenvermelde instelling hebben de uitga ven1 de raming overschreden met 4424.13. Deze volgnummers zijn o.a.volgn. 7. Be deeling in geld-méér uitgegeven 2517.61*4. Tegenover deze meerdere uitgaven staat een mindere uitgaaf van 1153.01 *4, omdat o; volgnummer 8, aankoop granen enz. 100( op volgnummer 12, begrafeniskosten 53.30 en op volgnummer 16, onvoorziene uitgaven, 99.71 y» minder ie uitgegeven dan was ge raamd. De commissie fort belaatiagzake* stelt de» raad voor: le. het Burgerljjk Armbestuur te machtige* tot het doen va» de navolgende al- over schrijvingen op hunne begrooting, dienst 1915: 's namiddags 1 uur. Voorzitter de Burgemeester de Heer «O. RIPPING. Secretaris de heer L. van derVegt, Loco-Secretaris. Aanwezig 16 leden, afwezig de heeren Udo, Leesberg en Luiting. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. Een schrijven d.d. 14 Nov. 1.1., afa. Handel van Z.Exc. den Min. van Landbouw, Nij verheid en Handel, houdende bericht, dat hij geen termen kan vinden om aan de lijst der ingevolge art. 1 der distributiewet 1916 aangewezen artikel cokes te voegen b. een id. d.d. 8 November 1.1.,van de Ged. Sstaten ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 25 Oct. 1.1., tot aankoop van een gedeelte sloot langs de Popelmans- laan. c. een idem d.d. 8 Nov. 1.1., van hetzelfde college ten geleide van de goedgekeurde verordening op het distributiebedrijf. d. een schrijven d.d. 2 November 1.1., van den 1000, tolgn. 16. Os- Af te schrijven van vogn. 8 Aankoop granen en* 12. Begrafeniskosten 53.30, volg» voorziene uitgaven 99.71 X. Totaal 1153.01 X, en over tes chrijven op: vogn. 7. Bedeeting in geld 1153.01 *4. 2e. de ingediende supletoire begrooting kan dan vastgesteld op ontvangst 3477.50 en ia uitgaat 3271.1 i *4 en siuit dus met een ba tig saldo van 206.38 >4. Goedgekeurd. BEGROOTING VAN DEN ARMEN RAAD, DIENST 1917. De commissie voor de belangstingzaken stelt den raad voor te besluiten: de begrooting vaa den Armenraad, dienst 1917, goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 855.—, met toekenning van een bijdrage der gemeente tot bestrijding van de kosten, tot een bedrag van 855. De neer Cloeck verzoekt al deze begroo tingen thans van de agenda te voeren en te behandelen bij de gemeentebegrooting. De heer Leesberg heeft vroeger er ook op ge- wezeen, dat zulks moest gebeuren en de voor zitter heeft het toen zoo goed als toegezegd De voorzitter zegt, dat hij een be paalde toezegging niet heeft gedaan. Verder merkt hij op dat in de secties is gebleken, dat men er prijs op stelde, de begrootingen der deürijven enz. vooraf te behandelen, daar anders bij de behandeling der gemeentebe- 3 rooting de agenda te overladen wordt. De heer Cloeck antwoordt daarop dat hij het niet wenschelijk acht om de begroo tingen eerst te behandèlen, daar die ook sa- larisverhoogingen bevatten en het is beter, dat die verhoogingen worden behandeld bij de gemeentebegrooting. Andere ambtenaren komen dan bij de behandeling der begrooting ten achter. De heer d e W i t meent, dat art. 13 der ver ordening zich verzet tegen hetgeen de heer Cloeck wil. De heer L u b b e acht ook de behandeling dezer begrootingen vooraf gewenscht. De heer Verkerk ondersteunt het denk beeld Cloeck en zegt dan ook, dat hij door de behandeling der begrootingen vooraf geen gelegenheid heeft gehad om bijv. bij de be handeling van loonen der arbeiders een amendement in te dienen om de loonen te verhoogen met 2.50. Op die gronden verklaart hij zich tegen de behandeling dier begroofingen. In 't algemeen acht hij het ook niet ge wenscht door middel van deze begrootingen salarissen te verhoogen. De voorzitter zegt dat dat toch wel meer gebeurt, de onderwijzerssalarissen zijn geregeld voor de begrooting. De heer Verkerk: Dat was hun toege zegd dat maakt verschil. De voorzitter zou daaröp willen ant woorden da^ het was toegezegd bij de be grooting, doch men kon dat toen eerder doen en de raad is daarin meegegaan. Het voorstel Cloeck wordt daarop ver worpen met 9 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heeren Ringers, van den Bosch, Verkerk, Meienbrink, den Boesterd en Bak. Do begrooting wordt goedgekeurd. BEGROOTING DER GEMEENTE-REI NIGING, DIENST 1917. De ontvangsten van het bedrijf worden voor 1917 geraamd op ƒ26330.en de uit gaven op 57698.het bedrag, dat tot dek king van het tekort op de exploitatie zal moe ten worden bijgedragen bedraagt derhalve ƒ31368.— De uitgaven op „jaarwedeten" (hoofdstuk I), worden geraamd op ƒ3749.tegen ƒ3468.voor 1916; de commissie van toe zicht op het bedrijf acht het noodig de salaris sen van de opzichters te herzien, daar zij meent, dat het verschil tusschen de loonen van den stalknecht en voorman te gering ie tegen over de salarissen van de opzichters. Derhalve wordt voorgesteld de aanvangsjaarwedden van de opzichters te verhoogen met 100. en de 3 driejaarlijksche verhoogingen van ƒ26.te wijzigen in ƒ50.de jaarwedde van den opzichter voor den dienst in de stad zal (wijl hij reeds in het genot is van één pe riodieke verhooging) daardoor stijgen piet 124.en de jaarwedde van den opzichter voor den dienst op de terreinen (die thans in het genot is van de tweede periodieke verhoo ging en wien in November 1917 de derde ver hooging zal worden toegekend), met 148. Hoofdstuk III, verzekeringen en lasten, wordt geraamd op 385.tegen 280.voor 1916. Deze hoogere raming vindt haar oor zaak in de hobgere polderlasten betaald in 1915 en de te verwachten meerdere lasten we gens de dijkbreuken. De post arbeidsloonen (hoofdstuk V), is verhoogd met ƒ290.tot 32690.voor periodieke verhoogingen en arbeidsloon voor losse werklieden. De commissie tot belastingzaken stelt den raad voor te besluiten de begrooting goed te keuren in ontvang op 26330.in uitgaaf op 57698met Toekenning ether bijdrage van de gemeente tot dekking^van het vermoedelijk tekort op de exploitatie van ƒ31368. De heer Zaadnoord ij k licht met een emtel woord de begrooting toe en wijst er op dat B. en W. een verhooging der salarissen van 2.— voldoende hebben geacht. De heer Cloeck merkt op dat hij zich voor de behandeling van deze begrooting voorbereid had in de gedachte, dat hij daar over zou kunnen spreken bij de gemeentebe- gruoung. Nu dat niet kan wil hij er nu op wijzen uat het wenschelijk is het tonnenstel sel bij de reiniging finaai af te schaffen. In a. tweede p.aais betoogt hij dat de op- oruiöoi vaii ue .uunenoeiasting te iaag is ge raamd. De lieer U o e c k maakt daarna eenige op merkingen over het verslag van'den armen raad en meer bepaaldelijk inzake de weinige samenwerking van armbestuur en aimcnraaü. De voorzitter vait oen heer uoeck in de rede, alles wat deze' zegt en wil zeggen hoort hier eigenlijk niet thuis. De heer Cioeck is het daarmee eens, maar hij kon geen andere gelegenheid vinden dit te zeggen, dan nu, dat is z'n schuld niet, maar omdat de begrooting niet bij de gem. begrooting wordt behandeld. Nu is het niet goed, welnu dan zal hij er thans niets meer van zeggen. De heer Zaadnoord ij k,antwoordt, dat het cijfer is genomen volgens de begrooting van 1013 en zulks is gedaan met het oog op den1 oorlogstoestand. Als de oorlog uit is, dan is het mogelijk weer een goede begrooting te maken De heer Cloeck dankt voor dit antwoord en wijst er op, dat op de begrooting de in- komsien zoo laag mogelijk zijn geraamd en de uitgaven zoo hoog mogelijk. Dat is ook bij de gemeentebegrooting het geval,- en daarom meent hij dat men welgemoed de toekomst tegemoet kan gaan. De heer Verkerk wenscht thans bij deze begrooting te spreken over de algemeene loonsverJiooging en dient het amendement in om deze loonen in plaats van met 2 te ver hoogen met J 2.50 Hij acht dat met heUoog op de tijden meer dan noodzakelijk en vindt dat de arbeiders bij hun verzoek al zeer be- sciieiden zijn geweest. De heer van den Bosch verklaart met den heer Verkerk mee te gaan en betoogt de noodzakelijkheid van een verhooging met 2.50: De heer Sluis vraagt of men nu niet gaat spreken over een zaak die niet aan de orde is; er is geen voorstel. De voorzitter betwist dat. Er is een voorstel in deze begrooting van de reiniging. Indien men thans deze zaak behandelt, dan hedt dat het voordeel, dat men deze discus sie niet meer krijgt bij de gemeentebegroo ting. De heer Verkerk betoogt voorts nog, dat indien de verhooging niet op 2 50 wordt gebracht, bij een verhooging van 2, sommi ge arbeiders, die van die 2 pensioen moe ten betalen, minder zullen ontvangen dan nu, nu ze den kindertoeslag krijgen. Anderen zul len niet meer dan 12 of 13 cent per week ver hooging krijgen. Devoorzitter merkt op, dat B. en W. op het algemeen rapport antwoorden, dat memand minder zal ontvangen dan hij tot nu toe Krijgt. Hij merkt echter op, dat wat de heer Verkerk zegt niet geheel en al juist is. Zij zouden minder ontvangen, doch nu wordt tiet een verhoog ing van tiet vaste loon en tot nog toe was het een duurtetoeslag. De heer Cloeck herinnert er aan, dat het vorig jaar is- gezegd dat B. en W. inzake de loonen zouden overleg plegen met de vak bonden. Hij zou daarvan het resultaat gaar ne hooren. Verder zegt hij dat hij met den heer Verkerk meegaat, doch deze heeft dan zeker er niet aan gedacht tevens de fooien af te schaffen. Spreker acht dat aannemen van fooien de- moraliseerend voor den werkman. De heer van den Bosch is het eens met den voorzitter in zake de kwestie van den duurtetoeslag. Spreker betoogt echter, dat ook deze loonsverhooging toch weer in de eerstvolgende jaren door een andere zal moeten worden gevolgd. De voorzitter merkt op, dat de heer Cloeck, die in de commissie zich vereenigde met verhooging van 2, doch^. thans dat standpunt verlaat. De heer Cloeck komt daar tegen op hij heeft zich steeds tegen de fooien gekant. Men heeft gezegd: die krijg je er niet uit, waarop spreker heeft gezegd, dat die fooien weg moeten, al moet men aan ook meer loon geven. Nu de heer Verkerk 2.50 verhooging wil geven en spreker daarin een middel ziet om tot de afschaffing der foor en te komen, grijpt hij die gelegenheid aan Nu weet hij wel dat het hier gaat over alle werklieden, maar hij heeft de begrooting van de reiniging voor zich en daarom spreekt hij thans alleen over deze werklieden. De heer Verkerk is evenals de heer Cloeck een voorstander van afschaffing der fooien, als men dat meerdere geld dan maar op het loon legt. Devoorzitter antwoordt deü heer Cloeck nog op diens vraag of de vakvereeni- gingen geraadpleegd zijn en of een staat van loonen van andere gemeenten is overgelegd, dat de staat niet is overgelegd. Men heeft een conferentie gehad met een lid van'het hoofd- bestuui De heer Cloeck dankt voor deze mede deeling. Het valt hem tegen, dat de staat niet is overgelegd. De heer Verkerk meent dat het er niet toe doet of de staat is overgelegd, of wei dat mondeling een en ander is medegedeld. De voorzitter üoei daarop eenige mededee- iingeu onureiit de gehouden conferentie De heer L u b b e zegt dat t er eigenlijk ook niet toe doet, wat door de vakbonden is gezegd. Ook zonder dat wist men wel, dat eigemijk een verhooging van 2 nog niet voiuuc-uüe is, maar verder gaan acht hij thans niet aan te bevelen. Na nog eenige discussie wordt het amen dement Verkerx in stemming gebracht. De stemmen staken8 voor, 8 tegen. Tegen stemden de heeren de Lange, Ringers, Zaad- noordijk. Lubbe, Leguit, Melenbrink, Thom- sen en de Wit. De voorzitter meent dat het thans het best zal zijn om de begrootingen der bedrij ven, waarin alle die loonverhoogingen voor komen aan te houden. Alzoo wordt besloten. UITBREIDING ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS. B. en W. stellen den raad voor te besluiten: A. Burgemeester en 'Wettmuaers te machti gen uitvoering te geven aan net door den Op zichter van den Algemeene Begraafplaats op gemaakte plan, tot uitbreiding der begraaf plaats, waarvan de kosten op 41800 zijn ge raamd B. Genoemd college uit te noodigen te zij ner tijd de noodige voorstellen te doen tot vin. ding van de gelden, welke voor de uitvoe ring van de sub A. bedoelde werken blijken noodig te zijn. De heer Melen brink -zou thans de helft van het bedrag willen besteden, daar hij de uitgave nogal belangrijk acht. De heer d e W i t weet niet of dit mogelijk is en acht het ook niet gewenscht. De heer vandenBosch betoogt, ook de wenschelijkheid om thans tot de uitbreiding over te gaan. Het voorstel wordt goedgekeurd. Zit vervolg raadsverslag in het andere blad. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rolletje lind, een notitieboekje, een zil veren broche, twee R. C. kerkboekjes, eenige zilverbons, 'eenige portemonnaie's met gekt, een medaillon met portretten, een koperen ring, een g aao,. gouaen ring, oen penhoudet, een patt ondeigued, een wuie zatt, een hon denzweep, een nond, eenige latten, een man chetknoop, eemg geld, een ceintuur, twee kippen, een portefeuille, een strikje, een zil veren kettinkje, een charivari met portret, een paar bruine glacé handschoenen, twee hondjes, een paar weegschalen met een ge wicht, een sabelkwast, een roode baret, een ijzeren ketting, een stuk zink, een vulpen, een heerenhoed. een zilveren armband en ten grijze handschoen. Alkmaar 22 November 1916. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN GETORPILLEERD. Volgens een te Groningen ontvangen bericht is het aldaar thuisbehoorende schoenerschip „Dolfijn" op reis van Christiania naar West Hartlepool, beladen met mijnstutten, in de Noordzee getorpilleerd. De kapitein en de be- irthfiek' Uit purmerend. manning zijn allen in Northfields geland Op de heden gehouden najaarspaarden- scheimarkt waren aangevoerd 143 paarden, werkpaarden 330 a 740, slachtpaarden 160 a 280 Handel matig UIT OUDKARSPEL. De heer K. Jager, hoofd der school alhier, komt als no. 1 voor op d*~ voordracht voor Hoofd der School te Beemster. SCHIP MET REGEERINGSGRAAN v GEZONKEN. AMSTERDAM, 22 November Volgens een bij Fumess scheepvaart en agentuur maatschappij ontvangen telegram is haar stoomschip Tenbergen op de rotsen bij den ingang der haven van Brest geloopen en met de lading graan, béstemd voor de Ne- derlandsche regeering totaal verloren. De eerste stuurman wordt vermist. DE KONINGIN REGENTES. DEN HAAG, 22 Nov. Wij vernemen dat tot heden aan de direct belanghebbenden in Nederland nog geenerlei mededeeling is gedaan van Duiltsche zijde ten aanzien van de reden der aanhouding van het Neder- landsche stoomschip „Koningin Regentes." NIEUWE STAATSLEENING. DEN HAAG, 22 Nov. Naar wij verne men zal een wetsontwerp tot het aangaan eener geldleening van 125 millioen ten las te van den Staat heden naar de Tweede Ka mer gezonden worden. SPIONNAGE. VLISSINGEN, 22 Nov. De politie te Vlissingen is op het spoor gekomen van- een uitgebreiden spionnagedienst. In verband daarmee zijn reeds eenige Belgen waaron der een tweetal dames gearresteerd. Bij een huiszoeking zijn compromiteerende papie ren in beslag genomen. INÜEZuNDLN MEDEDEEL1NGEN. te verwijderen. Tot de kwade gevolgen van overtollig uri nezuur behooren niet alleen spit, ischias en rheumatiek, want ongetwijfeld is urinezuur ook de grondoorzaak van steenachtige afzet tingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur kristallen, veel gelijkend op glassplinters, verzamelen zich rond de teere nierceilen en vormen nier- gruis, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijls zoo groot wordt, dat een operatie onvermijdelijk is. Maar een speciaal nierge neesmiddel, genomen bij het optreden der eerste verschijnselen, dient succesvol te zijn ter voorkoming en verwijdering der urine zuur afzettingen. Fosters Rugpijn Nieren Pillen zijn een spe ciaal n ergeneesmiddel. Zij herstellen de werKzaamueid uer nieren, spoelen de urineka- nalen dour en reinigen deze, en verwijderen tiet urinezuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ontsteking in de spieren en gewrichten veroorzaken. Om bij Tiet gebruik van Foster's Pillen de beste resultaien te verkrijgen, dient dé lijder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholi sche dranken te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uit sluitend voor nier- en blaaskwalen. Zij wer ken hoegenaamd niet op de ingewanden. Let er op, dat gij, de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster. Te Alk maar verkrijgbaar bij N'ierop en Slothouber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 per doos of 10.per zes doozen. rrekklng va» Dinsdag 21 November 1916, le KLASSE 2e LIJST. tea" jrcl Prijzen van f 2i)^~ HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ, Nos. 9846, 15631, 1500. N'OS. 5557, 9224, 1000. No. 12543, 400. Nos. 4223, 10579, 13288, 200. Nos. 7772, 14274, 100. 1 ELLüRAf L»CH WKEKBtftfCHr 22 November. Medegedeeld door het Kon Ntderlmndich Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 23 November. In liet geb;ed van de waarneming is de hoogste stand van den barometer 764 5 te Ha- paranda De laagste stand van den barometer nabij 745 Noordwest Duitschland. VERWACHTING Matige tot zwakke winden uit westelijke tot* zuidelijke richtingen, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, aanvankelijk iets zachter. Weenatlng *2 Hor. 1910, i irmtngd nieuws EEN NEDERLANDSCHE SCHOENER No. 17828 t20.0rQ, O. 18853 f 5000. O. 4096 1 400. No. 17777 1200. No. 11113, 141*0, 3328, 8099, 11007 en 11086 elk 11C0. ®795 448 2 21 552 28281 "845 4238 4240 4327 4345 4355 4331 441) 4450 4480 41-38 4530 4588 4038 4068 4726 4/40 1762 8400 6421 6442 6409 6483 6487 841,9 6511 6658 6080 8583 6587 68/9 4180 0851 8218 11214 13027 UT214 6231 11221 1311/ I522J 6249 11233 13154 13230 8323 11291 13277 132 'J 83«8 11360 13377 15272 8377 11374 13445 17-04 8389 11474 13489 16328 6454 11483 L502 15531 84j5 11527 13549 15256 *ill 11537 13609 15367 8579 11555 13640 18401 8685 ltulï 13604 15418 b7IJ 11054) 13688 15434 B/23 11710 13694 15418 8749 11815 13/12 15450 6-'/4 11894 13343 15516 9092 11936 13866 156 77 9112 ll'.5) I3e75 1569* 9167 119.5 13938 15711 9252 1-060 13.17 15/16 srr. 1573) 14.09 15/48 14078 15848 14063 15910 11089 15917 14096 10010 14153 1.026 14345 16044 11252 16096 14353 16184 7382 0649 12296 14356 lül!/l 7410 9905 12314 14432 16306 7446 9934 12171 14136 16338 14508 16361 14509 18401 14631 16441 14:62 16149 I 580 16609 14607 16637 14620 16609 14661 1/C07 14.99 11026 14727 1,036 14743 17092 14790 1 1j4 14' 16 17168 14 +1 1,205 1 059 17215 15,5» 172 8 1,212 17401 9'87 1-026 9314 12023 944) 14064 0101 12102 9558 12113 907» 17158 9734 17200 9769 12248 9815 122/7 9-17 12285 0-49 12296 9905 1-2314 0934 12171 7504 lOOüö 12*94 753» 10132 12f3B 7575 10188 12585 505 7011 10538 125 6 18 7060 10584 12j48 310 7683 JOt-07 12659 308 7698 mol 12089 ,10 7720 10741 126 9 728 7799 10145 12'17 341 7807 10182 121/8 .47 7813 10,91 12)29 354 7f18 10888 12..5 133 7929 10892 12169 137 7978 10 01 12,93 171 8019 109 5 12867 101 8020 1/033 12899 343 8048 11157 1*321 1C lijttl l'z-4 E. II 78. 17411 17521 1754/ 17622 17/97 17840 1,842 17878 1/947 18033 18/ VI 18133 18147 18161 181 >3 18172 18173 18250 18 55 18336 18376 18396 18406 18525 18584 18597 16620 18625 18738 16748 18662 18877 1-888 18971 190 N) 19160 19192 19193 19232 19282 19331 16334 19 ,31 16380 19. 4 1/43/ 114 -3 19.. 9 1952/ 19614 19503 1/ 19 25 19686 19,06 19/17 19 41 19 5821 i:a 119, 4 19036 199 T 19964 199 3 211/29 20044 20118 20123 20197 20219 20238 20/91 20330 20364 20121 20447 20462 20404 20481 2CS47 20565 20691 20717 20791 30*4) 2/807 20623 20910 20061 20978

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2