DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verwisseling Brood- en Maarten, i m ïïo. 276. WOENSDAG 22 NOVEMBER. FEUILLETON. Honderd en achttiende jaargang. AJronnengfitipriis per 3 mém f 1.—, fr. p. post f 1.25. Adfertentiepriii 10 tt. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.ii. HERMs. COSTER ZOON. Voordara C 9. Telefnr. 3. WAARSCHUWING. Met 20 cl oorlogstoet!*» opjden abonnementsprijs per 3 maanden. Keuring van Militie» en Land- stormplichtigen. De BURGEMEESTER van ALKMAAR WAARSCHUWT DE MILITIE- EN LAND- STORMPLICHTIGEN, zich er wel voor te wachten, zich met tusschenpersonen in ver binding te stellen om voor den dienst afge keurd te worden, omdat, indien zij inderdaad ongeschikt zijn, de afkeuring ook zonder de tusschenkomst van die personen zou plaats hebben. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op artikel 206 van het Wetboek van Straf recht, onder meer inhoudende: Met gevangenisstraf van ten hoogst» t w e jaren wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de Militie ongeschikt maakt of laat maken 2o. hij die een ander op diens verzoek opzei telijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Alkmaar, 21 November 1916. De Burgemeester voornoemd. G. RIPPING. DE BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de EERSTVOLGENDE verwisseling van brood- en meelkaarten zal plaats hebben op DONDERDAG 30 NOVEMBER 1916 VAN 9 TOT 1 EN 2 TOT 5 UUR, in het bu reau voor LEVENSMIDDELEN-VOOR ZIENING (LIMMERHOEK 8 ALHIER) dat aan bakkers en meelhandelaren dien dag geen meel zal kunnen worden verstrekt dat NIEUWE AANVRAGEN om brood- en meelkaarten iederen dag aan voormeld bu reau kunnen geschieden van 9 tot 1 uur. De Burgemeester voorn. G. RIPPINO. De v o o r z. vroeg of de heer Verkerk in zijn amendement het salaris van den schrijver niet had vergeten en of dit nu niet 850 plus 50 verhooging moest worden. De hr. V e r k e r k oordeelde dit een logisch gevolg van zijn voorstel. Spr. 'wilde nu niet op uitbreiding van het corps aandringen. In de toekomst zal z.i. een drieploegenstelsel noodig zijn. Uitvoerig verdedigde spreker zijn voorsteL De v o o r z. zeide dat B. en W. zich na een onderhoud met den commissaris, met de ze voorstellen hebben kunnen vereenigen. De salarieering van den inspecteur oordeelde spreker voldoende. De hr. d e W i t betoogde, dat de belangheb benden aanvankelijk hun ingenomenheid met de voorstellen van B. en W. hadden betuigd Achteraf z\jn ze bij de raadsleden gaan be- toogen, dat deze voorstellen niet voldoende waren. Spr. oordeelde, dat geen fatsoenlijke handelwijze. Spr. hoopte dan ook op aan neming van de voorstellen van B. en W. De heer C1 o e c k bestreed deze zienswij ze. Spr. wees op de groote mutatie in het corps De heer v. d. Bosch keurde de houding Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't Engelsch van RAFAëL SABAT1NI. 24) „Bij Allah, zag men ooit zulk een kranig vechter!" riep deze uit. „De kracht van den Profeet is in hem. dat hij zoo de ongeloovige honden verdelgt.''* Sir Olivier grijnsde. „Ik heb hun eenige van hun zweepslagen met interest terugbetaald," zei hij. En onder deze omstandigheden ontmoette hij den geweldigen Asad-ed-Din, Dey van Al giers; dit waren de eerste woorden, die tus- schen hen gewisseld werden. Aanstonds, toen hij aan boord van Asad's galei naar Barbarije gebracht werd, werd hij gewasschen en zijn hoofd geschoren, behalve de voorlok. Hij verzette zich niet. Zij waschten hem en gaven hem eten en rust; en omdat zij dit deden, liet hij hen overigen» doen, wat zij goed vonden. Eindelijk uitge dost in wijde kleederen, waarin hij zich vreemd gevoelde, en met een .tulband om zijn hoofd gewonden, werd hij naar het achter schip gebracht, waarAsadmet Yoesoef on der een tent zat en hij begon te begrijpen, dat het volgens de bevelen van Yoesoef was, dat hij op deze wijze was behandeld. Het bleek, dat Yoesoef-ben-Motftar een ge wichtig persoon was, de neef van Asad-ed- Din, een man, wiens gevangenneming dbor de Christenen betreurd was. Daarom was zijn bevrijding uit deze slavernij een bron van groote vreugde. Na zijn bevrijding dacht hij aan zijn nctnge* van de agenten tegenover B. en W. af, doch steunde het voorstel van den heer Verkerk. De heer Sluis keurde mede de houding der agenten af, doch oordeelde deze houding juist een aanbeveling voor het voorstel Ver kerk. Men kon beter op andere dingen bezui nigen. Spr. noemde de aande Snaarmanslaan gebouwde school. De voorzitter kwam daartegen op. Het voorstel Verkerk werd hierop aan genomen met 12 tegen vier stemmen. Tegen de heeren de Wit, Melenbrink Zaad- noordijk eu Lubbe. Dev o o r z i 11 e r constateerde, na de aan neming van art 7, dat nu voor goed gebro ken is met het fooienstelsel bij de politie. De politie zal nu niet meer mogen vragen dona teur te. worden van hare vereeniging. Bij de besprekiug over het yerzoek van mej. v. d. eüer, onderwijzeres in de handwer ken inzake haar salarieering, vereenigde de Raad zich teu slotte met het standpunt van B. en W., dat de verordening' niet toelaat aan haar verzoek te voldoen. Besloten werd als lid toe te treden tot de vereeniging van Neda gemeenten. Het voorstel van B. en W. inzake het aan leggen van volkstuintjes aap het Zegles werd na bestrijding door den heer Ringers, aan genomen. Inzake de toepassing van de pensioenveror dening ten opzichte vap den brugwachter de Wit werd besloten het verzoek in te willigen. De nieuwe verordening inzake de pensioen bijdragen werd goedgekeurd, waarna de raad overging in geheime zitting ter behandeling van belastingzaken. STADSNIEUWS. HUUROPDRIJVING EN UITVOERING DISTRIBUTIEWET. Naar aanleiding van een strooibiljet van het permanentcomité van actie tegen de duurte waren gisteravond in de tuiazaal van de Harmonie een aantal mannen en vrouwen samengekomende zaal was vrij goed bezet. Gesproken werd over de „onredelijke huurop- drijvingén en slechte uitvoering der di&tribu- tiewet". De voorzitter Van het comité, de heer J. v. Cleeff, opende de bijeenkomst, er zijn teleur stelling over uitsprekende, dat er zoo weinig publiek was opgekomen. Hij heette het echt- Alkmaaroch, dat de arbeiders, die hunne be langen zoo knusjes thuis konden bespreken, afwezig waren gebleven. Hij memoreerde hierna de geschiedenis van de oprichting van het comtié van actie, waarbij hij zijn spijt uitdrukte over de ophef fing der gemeentewinkels, die wel degelijk prijsregelend en prijsverlagend werkten. De toenmalige wethouder, de heer Lubbe, had erkend dat er veel haperde aan de levensmid delenvoorziening en hoopvol gewezen op de aanhangige distributiewet, die zeker een goe den invloe'd zou uitoefenen En op dien goe den invloed wachten we nog steeds, zei spr. Hierop kreeg de secretaris van het comité, de heer K. van 'tVeer, het woord, die con stateerde dat er in de laatste weken weinig gebeurde, waarvan hij als oorzaak noemde het wachten op de toepassing der distributie- wet. Maar nu er nog geen verbetering kwam, had het comité gemeend eens te moeten sa menkomen, opdat men gezamenlijk kon over leggen wat er gedaan moet worden. Er wordt meermalen beweerd, met het oog op het drukke bezoek aan bioscopen, banket bakkerswinkels au., dat de nood niet zoo hoog is. Maar het vrouwencomité, dat haad- teekeningen verzamelde om goedkoope le vensmiddelen te krijgen, heeft andere ervarin- noot, omtrent wien Assad-ed-Din groote be langstelling koesterde, want van alles op de wereld was er niets, waarvan de oude zeeroo- ver zooveel hield als van een dapper strijder, en hij bekende, dat hij in zijn geheele leven den gelijken.van dien reusachtigen galeislaaf niet gezien had, evenmin ais wat hij verricht had met dien moorddadigen ketting. Yoesoef had hém ingelicht, dat de man een vrucht was, rijp om voor den Profeet geplukt te worden, en dat hij in den geest reeds een goed Muzelman was. Toen Sir Olivier gewasschen, welriekend en gekleed in witten kaftan en tulband, die hem nog langer deden schijnen dan hij was, in de tegenwoordigheid van Asad-ed-Din kwam, werd hem gezegd, dat, wanneer hij in de gelederen van de getrouwen van het huis van den profeet vTilüe treden en de kracht en den moed, waarmede Allah, de Eenige, hem had uitgerust, wilde wijden aan het versprei den van het ware geloof en het tuchtigen van de vijanden van den Islam, groote eer, rijk dom en waardigheid voor hem waren wegge legd. Van dit geheele voorstel, dat gedaan werd met alle Oosterache omslachtigheid en woor denrijkdom, waa het eenige, dat tot zijn ver warden geest doordrong, het kastijden van de vijanden van den Islam. Hij besloot dat devij- anden van den Islam ook de zijne waren en hij besloot verder, dat het zeer noodig was, dat zij gestraft werden, en dat het een zeer dankbare taak zou zijn, de hand tot die kastij ding je leenen. In dien geest overwoog hij de hem gedane voorstellen. Hij overwoog ook, dat hij te kiezen had, èf hij moest het geloof aannemen, dat men van hem eischte öf hij zou naar de riemen van een galei terugkeeren. Wij hebben gezien, hoe gemakkelijk hij het geloof, waarin hij was opgevoed, had verwis- gen opgedaan. We gaan achteruit, al hebben we nog mis schien geen ondervoeding te constateeren, we kunnen dan toch geen nieuwe kleedingstuk- ken koopen, enz., dus wij teren in. En de huiseigenaren maken gebruik van den woningnood door de huren te verhoo- gen. Dit verschijnsel is niet alleen Alk- maarsch of zelfs alleen Nederlandsch, maar T is internationaal. In Noorwegen is een wet op de woninghuren ingevoerd, die goed werkt. Spr. erkende dat het bouwen van huizen duur is tegenwoordig door de hooge prijzen der materialen, zoodat een hoogere huur van nieuwe huizen te billijken is. Maar het geldt hier veelal reeds bestaande huizen, en ver hooging van buur daarvan mogen we niet toestaan. Er is hier erge woningnood, dat is op de vergadering van den National® Woningraad openlijk gezegd. Er huizen verschillende ge- zinnen bij elkaar in, en tal* van menschen wonen in een te kleine woning. Een woning telling wordt hier gehouden, maar de resul taten worden nog maar niet bekend gemaakt Het comité iiad op kleine schaal een en quête ingesteld naar den woningtoestand Een advertentie, twee maal in de Alkm. Crt. geplaatst, had tot resultaat, dat'er 94 perso nen zich aanmeldden met de klacht dat hunne huishuren waren of zouden worden ver hoogd. Spr. noemde geen namen van huis eigenaren, omdat er bij waren, die op aan dringen van „onze dappere vrouwen" de huurverhooging nog wat uirstelden. Spr. gaf hierna een korte uiteenzetting van de ingediende wet op de woninghuren, wel ke wet, al had hij die die ook graag andere gezien, toch wel iets goeds kan uitwerken. \Vij moeten dus in elk geval op de totstand koming daarvan -aandringen, oordeelde spr. Het verheugde hem dat er vrouwen aan wezig waren, want als men de vrouwen heeit, is de zaak al half gewonnen. Hij hoopte dat zij thuis hare mannen ernstig zouden op wekken in dezen ook iets te doen. De heer J. Westerhof, propagandist der S. D. A. P. alhier, kreeg hierop het woord om te spreken over de slechte uitvoering der distributiewet. Als ik aldus ongeveer spr. zie de lamlendigheid van het proletariaat, zou ik haast zeggen: elk volk heeft de regee ring die het verdient. Na de meeting op Houtrust, waarop Troelstra zijn groote rede hield, heeft een deel van het volk begrepen dat er niets tot stand zou komen, als het zel ve niet ingreep. Er werden steuncomité's op gericht en de noodregeling-Treub trad in werking, hier en daar is goed werk verricht, de ergste honger werd buiten de woningen der arbeiders gehouden, maar de menschen bleven toch over 't geheel te laks. En die laks heid moet verdwijnen. Alleen door samen werking is wat te bereiken, dat hebben we gezien na de groote meeting op het Doden veld alhier, waar meer dan 1000 menschen aanwezig waren. Maar wij hebben die men schen niet allen kunnen houden. Al was de opkomst ook gering, spr. meen de dat deze vergadering verstrekkende gevol gen kon hebben, als allen maar ervan over tuigd waren, dat alleen door vereeniging wat te bereiken is. Als in Alkmaar sterker was aangedron gen, zop ook hier reeds veel eerder iets en veel meer zijn gedaan op het gebied der levens- fmidelenvoomening. Dat heden nog een directeur- van het distributiebedrijf snoet worden benoemd, was spr. een bewijs voor de laksheid van het gemeentebestuur. De nood is iets gelenigd doordat er eenige seld met het Róomsche en hoe bedrogen hij was uitgekomen. Met hetzelfde gemak ging hij nu over tot den Islam, en met veel grooter voordeel. Zelfsomhelsde hij den godsienst van Mohamed met een zekere mate van woes te overtuiging, die aan zijn vroegere bekee ring geheel vreemd,geweest was. Tijdens zijn verblijf op'de Spaansche galei was hij, zooals wij zagen, tot het besluit ge komen, dat het Christendom, zooals het in zijn tijd uitgeoefend werd, een grove bespot ting was, waarvan de wereld beter verlost was. Men moet niet denken, dat zijn overtui ging, dat het Christendom piet goed was, me debrengt, dat hij bij den Islam het ware vond, of dat zijn bekeering tot het geloof van Moha med iets meer dan oppervlakkig was. Maar gedwongen als hij was te kiezen tusschen de roeiersbank en het achterdek, den riem en het zwaard, deed hij stoutmoedig en vastbesloten de eenige keus, ate in zijn geval naar vrijheid en leven kon leiden. Zoo werd hij opgenomen in de gelederen der geloovigen. Hij werd de Kayia of luiteuaut van Yoesoel op de galei waar deze het bevel voerde, en hielp hem in .een tiental gevechten met eert bekwaamheid en onverschrokkenheid, die hem spoedig beroemd maakten onder de zee- roovers der Middellandsche Zee. Ongeveer 6 maanden later in een gevecht bij de kust van Sicilië met een der galeien van de Religie zooals de schepen der Malthezer ridders ge noemd werden - werd Yoesoef doodelijk ge wond, juist in het oogenblik der overwinning Hij stierf een uur later in de armen van Sir Olivier, na hem tot zijn opvolger benoemd te hebben in het bevel over de galei, en hij eisch te van allen onbepaalde gehoorzaamheid aan zijn opvolger, totdat zij in Algiers zouden zijn teruggekeerd en de Dey ztjn wil verder zou bekend maken. artikelen goedkooper verkrijgbaar werden gesteld, maar toch bestaat er inzinking. Spr. gaf hierna eenige cijfers van het cen- I raai bureau voor de statistiek, waarbij uit het index-cijfer bfeek, dat wat in 1914 voor 10 kon worden gekocht, nu reeds 15.70 kost. Als het volk zijn-kracht ging begrijpen, zou het niet langer de lastdrager van de veel geld verdienende boeren willen blijven „Als het den boer goed gaat, gaat het iedereen goed", horde spr. in zijn jeugd reeds van zijam oeder. Maar hij ontkende de waarheid daarvan. De boeren zwelgen en brassen van ons geld, van onze armoede. Spr. hekelde het bewind van minister Pos- thuma en citeerde uit het laatste no. van de „Vonk" de thans 'geldende maximumprijzen van de distributiewet. De aardappelen, merk te spr. op, zijn im slecht Het comité heeft ecu adres aan den raad gezonden met verzoek om beschikoaarstelling van goedkoopere levensmiddelen. Een week daarna drong het gemeentebestuur bij dea minister aan op uitbreiding van de wet met die artikelen, die m het adres van het comité werden genoemd. Tevens verzocht de raad toen om ook het bekende 7i<> deel van de kos ten door het rijk te doen dragen. Spr. vond dit uitstekend, noemde het onbillijk dat de gemeente dat Vi» moeten beulen. Hij heette dit een rem vóór de gemeenten om zoo wei nig mogelijk te distribueereu. De distributiewet heeft als lichtzijde, dat de gemeente verplicht is van verschillende ar tikelen een voldoenden voorraad té houden. Maar er ontbreekt in ons land een goede sta tistiek En dan hapert er zoo veel aan de uit* voerpolitiek. Het valt op, dat men zooveel moeite doet om het volk te leeren hoe men kan bezuini gen, wat nu wel artikelen zijn die andere kunnen vervangen. Er worden zelfs cursussen tn kookkunst gehouden. Aardappelen zijn er, naar spr. vernam, hoogstens voldoende tot eiüde Februari, ge volg van de uitvoerpolitiek onzer regeering. Zij zullen in vele gevallen vervangen moeten worden door rijst, bootten, erwten, meel, ar tikelen, die er evenwel alle nog niet zijn. Toch zou de distributiewet reeds 1 Oct. in werking treden. Er wordt veel gewoekerd, zoo hier als el ders, spr. had nog niet veel gemerkt van het geen in ethische én religieuse kringen werd beweerd dat komen zou, n.l. dat de menschen gelouterd zouden worden door het beeld van de ellende rondom ons. Zeker, veel artikelen worden duurder door hoogere vrachten enz., maar lang niet alle, de meeste worden duur door de zucht naar gro ve winsten. Spr. noemde ais voorbeeld de turf. Allerwege worden groote oorlogswin sten gemaakt De distributiewet kah goed werken, als maar de prijzen zoo nabij mogelijk de nor male komen en tal van artikelen aan de lijst worden toegevoegd, vooral waschmiddelen en klompen en schoeisel. Spr. las hierop de volgende motie voor De openbare vergadering, bijeen op Dins dag 21 Nov. 1916 in de Harmonie te Alk maar, ter bespreking van den noodtoestand waarin de arbeidersklasse te Alkmaar ver keert tengevolge van de duurte en schaarschte der levensmiddelen enz., alsmede de woning huren; overwegende dat terecht werd verwacht dat de wet van 19 Aug. 191,6 tot vaststelling van bepalingen in het belang der volksvoeding eu van doelmatige distributie van goederen krachtig zou hebben ingegrepen ter voorko ming van een verdere inzinking der arbei- De Dey besloot, den laatsten wil van zijn neef in de benoeming van zijn opvolger te be vestigen, en Sir Olivier zag zich opperbevel hebber van een galei Van dat oogenblik werd hij Olivier-Reis, maar zeer spoedig won hij door zijn onstuimigen moed den bijnaam van Sakr-el Bahr, Valk van de Zee. Zijn naam verspreidde zich snel van de kalme zee tot de kusten van de Christenwereld. Spoedig werd hij Asad's luitenant, de onderbevelhebber van alle Algerijnscbe galeien, wat feitelijk betee- kende, dat hij opperbevelhebber was, want Asad werd oud, en ging steeds minder naar zee. Sakr-el-Bahr zeide uit in zijn naam en in zijn plaats, en zijn moed, behendigheid en ge luk waren zoo groot, dat hij nooit uitging, om met leege handen terug te keeren. Het was allen duidelijk, dat de gunst van Allah met hem was, dat hij door Allah was uitverkoren tot roem van den Islam. A*ad, die hem altijd geacht had. begon hem lief te krij gen. Kon hij andere dóen, als innig vrootn man, die hij was, tegenover ren, voor wien de Barmhartige zulk een zichbare voorkeur toon de? Algemeen werd aangenomen, dat, mocht Asad-el-Din komen te overlijden, Sakr-el-Bahr hem zou opvolgen in de regeering van Al giers en dat aldus Olivier-Reis in de voetstap pen zou treden van Barbarossa, Orcjtiali en andere Christen-renegaten, die zeeroover-vor- sten van den Islam geworden waren. Ondanks enkele vijandelijkheden, een gevolg van zijn Ènelle bevordering en waarvan wij lafer meer zullen hooren, werd zijn macht slechts dit maal bedreigd. Toen hij op zekeren morgen in het bedompte bagno van Algiers kwam,onge veer zes maanden na zijn benoeming tot bevel hebber, vond hij daar een twintigtal van zijn landgenooten, en hij gaf bevel dat hun boeien onmiddellijk moesten worden afgenomen en zij in vrjjheid moesten gesteld worden. dersklasse; stelt vast dat thans Waarneembare gevol gen van de invoering der distributiewet tot groote teleurstellingen hebben geleid j is van oordeel dat de prijzen van vele der eerste levensbenoodigdheden zoo hoog zijn, dat ze grootendeels buiten het bereik der ar beiders vallen, zoodat gebrek aan het aller noodzakelijkste zijn nadeeligen invloed reeda op onrustbarende wijze doet voelen; dringt er bij de regeering ten krachtigste op aan, dat onverwijld alle artikelen, in de distributiewet genoemd, tegen normale prij zen ter beschikking der burgerij worden ge steld; verzoekt met den meesten nadruk de lijst van deze artikelen ten minste uit te breiden met: steenkolen, schoeisel (ooral klompen wol, sajet, garen» en waschbenoodigdheden, zooals dezer dagen door B. en W. dezer ge meente aan uw regeering reeds werd ver zocht, en in de eerste plaats te zorgen, dat de bij die wet reeds genoemde artikelen ook werkelijk overal en in voldoende hoeveelheid aanwezig zuilen zijn, en wat de aardappels betreft, hiervan voldoende in vorstvrije berg plaateen zal worden opgeslagen, opdat straks de arbeiders niet zonder aardappelen zullen zitten; dringt er verder op aan, dat de verschillen de artikelen van goede kwaliteit zullen zijn, in de allereerste plaats de aardappelen, waar van sommige partijen tot dusverre vrijwel on eetbaar waren; overwegende voorts, dat volgens een enquê te naar de stijging der woninghuren, de hu ren der arbeiderswoningen in het jaar 1916, volgens de gegevens van het permanent Co mité van actie tegen de duurte, onrustbarend zijn gestegen; dat zij met genoegdoening kennis nam van het den l,6en October- ingediende wetsont werp ter voorkoming van onredelijke opdrij ving van de huurprijzen van woningen van lagere huurwaarde; dringt er bij de regeering op aan: le. ten spoedigste maatregelen te treffen die krachtig ingrijpen in den heerschenden noodtoestand, waarin de arbeidersklasse door duurte en schaarschte van allerhande levens middelen en waren is komen te verkeeren 2e. ten spoedigste over te gaan tot behan deling en aanneming van het wesontwerp betreffende de woninghuur; roept de arbeidersklasse van Alkmaar op onverzwakt door te gaan met de versterking harer organisaties, ter ondersteuning' van de ze rechtmatige eischen en besluit deze motie te publiceeren en op te zenden aan de regeéring. Spr. hield zich overtuigd dat niets wat in de motie is gezegd, overdreven is en dat niet minder mocht worden gevraagd, maar dat er toch zeker' nog heel wat moest gebeuren éér al het gevraagde in vervulling is gegaan. Hij wekte alle aanwezigen op om mede te wer ken aan een goede uitvoering der distributie wet. (Applaus). x Geen der aanwezigen had iets naar aan leiding van de motie te zeggen, waarop daze zonder stemming werd aangenomen. De voorzitter vroeg hierna of een der aan wezigen nog ids had mede te deel en over verhooging van woninghuur Tijdens de ver gadering was er een briefkaart gekomen, waarin de schrijver mededeelde, dat zijn huis baas de huur voor zijne woning (een krot) had gebracht van 1 op 1.50. (Teekeaen van afkeuring). Een drietal der aanwezige vrouwen trad hierop aan de bestuurstafel om mededeelin- gen te doen. Voor deze handelwijze door den Dey tot verantwoording geroepen, sloeg hij een hoo- gen toon aan, omdat dit de eenige uitweg was. Hij zwoer bij den baard van den Profeet dat als hij 't zwaard van Mohamed trekken en den Islam ter zee dienen moest, hij* dit op zijn manier wilde doen, en een van die manieren was, dat zijn eigen landgenooten niet door 't zwaard getroffen zouden worden. Hij zwoer, dat de islam er niet door lijden zou, want voor iederen Engelschman wien hij de vrij heid teruggaf, zou hij'twee Spanjaarden, Franschen, Grieken of Italianen in slavernij overleveren. Hij overwon, maar op voorwaar de, dat hij ze eerst voor zichzelf kocht, als hij ze in vrijheid wilde stellen, omdat gevangen slaven staatseigendom waren. Dan waren zij zijn eigendom, en hij kon met hen doen, wat hij goedvond. Zoo loste de w(jze en rechtvaar dige Asad de moeilijkheid op, en Olivier- Reis boog wijselijk voor dezt beslissing Sinds dien kocht hij alle Engelsche slaven, die naar Algiers gebracht werden, stelde ze in vrijheid en vond een middel, om ze weer naar huis te zenden. Het is waar, het kostte hem jaarlijks een groote som, maar hij verga derde spoedig zulke schatten, fiat hij zich die weelde veroorloven kon. Oppervlakkig zou men meenen, dat Sir Oli vier in het gewoel van zijn nieuw leven verge ten was wat er in Comwallis gebeurd was, en ook de vrouw, die hij had lief gehad, en die zoo gereedelijk geloofd had, dat hij schuldig was aan moord op haar broeder. Maar het te gendeel bleek, toen op zekeren dag Biakaine- el-Borak, die zijn onderbevelbeber geworden was, eenige Engelsche zeelieden gevankelijk naar Algiers bracht en onder hen een jongen uit Helston in Cornwallis, Pitt geheeten, wiens vader hij geiend had. (Wardé vawoigd.) ALKMAAR COURANT. VERROKT UAABSVEBSLitt.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5