DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DONDERRAD 23 NOVEMBER No. Wi Honderd en achttiende jaargang. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.— (r. p. post f 1.25. Advertentieprijs^ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. FEUILLETON. De Zeevalls.. NEDERLAND. A DU nummer bestaat uit 2 bladen. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 23 November. Van het westelijk en van het Macedonische oorlogstooneel wordt gemeld, dat het nevel achtige weer en een dikke mist de krijgsver richtingen belemmeren. Mist en nevel golden tot dusverre als factoren, welke een verras- J send aanvallend optreden in de hand werk- ten wij hebben maar even te herinneren aan de omstandigheden, waaronder Thiep- val door de Engelschen op de Duitschers veroverd werd en waaronder de Franschen de omgeving van Verdun herwonnen. Maar het is mogelijk en dit schijnt het geval geweest te zijn bijv de verovering van Beau- court, waaromtrent thans wordt medege deeld, dat een marine-divisie er een overwe gend aandeel in heeft gehad dat een mist zoo zwaar is, dat men niets voor zich uit kan zien, hetgeen natuurlijk een belemmering van de operaties kan opleveren. Ten Westen van het Prespa-meer zijn de geallieerden een weinig vooruitgekomen het doel is den uitersten linkervleugel voor waarts en op dezelfde hoogte als Monastir te brengen. Van het Roemeensche front zijn er geen na dere bijzonderheden gekomen. Alleen meldt Berlijn vorderingen bij Orso- wa aan den Donau. De Parijsche Echo ver wacht een beslissende onderneming der Rus sen en Roemenen in de Dobroedsja en zegt, dat een nieuw en sterk Russisch leger weldra in Moldavië, dus in het noorden zal optre den. De Temps is minder gerust over den toestand in Roemenië, maar hoopt, dat de Roemenen en de Russen erin zullen slagen, evenals de Franschen in September 1914 aan de Mame, de tegenstanders voorgoed tot staan te brengen. Ter zee is een Britsch hospitaalschip ge zonken. n.l. de „Brittannic," waarbij naar schatting 50 passagiers omkwamen, terwijl er 1105 gered werden, van wie er 28 gewond zijn. De Britsche admiraliteit laat in het mid den of het ongeval, dat in de Egeïsche zee plaats vond, door een mijn of door een tor pedo is veroorzaakt, de Daily Chronicle ver klaart echter, dat de „Brittanic" werd aange vallen door twee onderzeeërs, die beiden een torpedo lanceerden, waarvan de een miste en de ander het schip trof. Is deze voorstelling juist, dan zal de Britsche admiraliteit er zeker wel nader op terugkomen. Koning Albert van België heeft bij den Paus, den koning van Spanje en bij president Wilson geprotesteerd tegen het wegvoeren van Belgische burgers naar Duitschland. Waarom het protest niet naar onze Koningin is gezonden, is niet duidelijk. De Duitsche Bondsraad heeft het wetsont werp op den vaderlandschen hulpdienst (den tekst vindt men elders in dit nummer) goed gekeurd. De Duitsche Rijksdag is tegen 25 Novem- Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't Engelsch van RAFAëL SABATINI. 25) Hij nam den jongen mede naar het prachti- e paleis, dat hij bewoonde bij de Bab-el-Oub handelde hem als een geëerden gast, en zat den geheelen zomernacht doo met hem te pra ten, vroeg hem naar dezen en genen en kreeg zoo langzamerhand alles te hooren, wat er in de laatste twee jaren in zijn geboorteplaats gebeurd was. Hieruit blijkt het heftig verlan gen en hedmwee, dat de renegaat voelde en zijn pogingen, dit door eindeloos vragen tot bedaren te brengen. De jonge man had hem pijnlijk weer in aanraking gebracht met zijn verleden, dat hij achter zich gesloten had, toen hij Muzelman en zeeroover werd. In de uren van dien zomernacht ontwaakte het be rouw in hem, en' tevens een heftig verlangen, om terug te keeren. Rosamunde zou de deur weer voor hem openen, die hij, gedreven door het ongeluk, had dichtgeworpen, Dat zij dit d'it doen zou, als zij maar eenmaal de volle waarheid wist, daaraan twijfelde hij geen oo- genblik. En nu was er geen reden meer, waar om hij de waarheid verbergen zou, waarom hij nog langer zijn schurkachtigen stiefbroe der zou beschermen, dien hij nu even fel haat te, als hij hem eerst had liefgehad. In het geheim stelde hij een langen brief op met de geschiedenis van alles, wat hem over komen was sinds zijn overrompeling, hij ver meldde de geheele waarheid daaromtrent en ook van de daad, die er toe geleid had. Het was een brief, om steenen te vermurwen. En ber bijeengeroepen. De gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Turkije en Bulgarije zijn naar de door de Bulgaren bezette stad Kawalla vertrokken, aan boord van het Grieksche stoomschip My- kali, dat de vlaggen der door hen vertegen woordigde landen voerde. Incidenten hadden niet plaats. De midden-mogendheden hebben zich nog niet over dezen maatregelen uitge laten, dat hij tot een nieuwe oorlogsverkla ring zal leiden, lijkt zeer onwaarschijnlijk. Van den nieuwen keizer.van Oostenrijk, die een keizer Karei zal zijn, zij nog even mede gedeeld, dat hij op 17 Augustus 1887 is ge boren, een achterneef van den overleden kei zer is, sedert 21 October 1911 gehuwd is met prinses Zita van Bourbon-Parma, drie kin deren heeft, waarvan de oudste, aartshertog Frans Jozef, de nieuwe kroonprins, thans 4 jaar is en dat de nieuwe keizer slechts één bróeder heeft, n.l. aartshertog Maximiliaan, luitenant bij een regiment uhlanen. KORTE BERICHTEN. Koning Albert van België heeft een ei genhandig schrijven gericht tof den Paus, Ko ning Alfons van Spanje en President Wilson gericht over de wegvoering der Belgen. De Duitsche Rijksdag komt 25 Novem ber bijeen. Naar verluidt heeft het Amerikaansche kabinet zich stellig verklaard tegen elke wet geving, Waarbij de uitvoer van levensmidde len wordt verboden. Het Britsche hospitaalschip Brittannic is in de Aegeïsche zee getorpilleerd of op een mijn geloopen, ongeveer 50 menschen kwamen om. De Skandinavische landen overwegen, wegens kopergebrek, de invoering van ijzeren pasmunt. De centrale banken hebben er zich voor verklaard. De gezanten der Centralen te Athene zijn met het Grieksche stoomschip Mykoli naar Kavalla vertrokken. Ter besprong van lich worden vele kan toren en zaken in Duitschland overdag onaf gebroken voor het publiek opengesteld en te gen het invallen der duisternis gesloten. De midagpauze, gedurende welke de kantoren gesloten waren, laatm en vervallen. NEDERLANDSCH SCHIP VERONGELUKT. Het te Rotterdam thuishehoorend schip Tenbergen, met regeeringsgraan onder weg van Buenos Ayres naar Rotterdam, is aan het ingang van den haven van Brest op rotsen geloopen en verloren gegaan. De opvarenden werden gered', behalve de eerste stuurman. TEGEN HET MIJNENGEVAAR. Naar men uit Vlissingen aan de Tel. meldt, heeft de Batavier IV gisteren wederom proe ven genomen met -het, nu verbeterde, bescher mingstoestel tegen mijnen. De boot heeft van 10 uur 's morgens tot 5 uur gekruist, de re sultaten waren bevredigend. Een drietal mij nen werden door het toestel weggestoken. Heden zal gepoogd worden ook mijnen te „knippen," na afloop van de proef gaat de boot naar Rotterdam terug. Gisteren bleek dat bij het neerlaten van het toestel, het schip ongeveer 25 pCt. van zijn vaart verloor. De proef had onder zeer gun stige omstandigheden plaats. De tocht werd medegemaakt door den inspecteur van de „Zeeland" en enkele marine-officieren. BINNENLAND. het was niet alleen een hartstochtelijk pleidooi voor zijn onschuld, of een onbewezen beschul diging van zijn broeder. De brief sprak haar van hét bestaan van bewijzen, die allen twijfel zouden wegnemen. Hij sprak daar van het perkament, opgesteld door rechter Baine met de getuigenis van den predikant, welk docu ment haar gelijk met dien brief in handen zou worden gesteld. Verder smeekte hij haar, de echtheid van het document door Baine zelf te doen bevestigen. Als dit geschied was, ver zocht hij haar, de geheele zaak aan de Konin gin voor te leggen, en hem aldus gedegenheid te geven, om naar Engeland terug te keeren en hem te vrijwaren tegen alle gevolgen van zijn geloofsverzaking, waartoe hij door zijn lijden gedwongen was. Hij overlaadde den jongen man un Comwallis met geschenken, gaf hem denb rief, om persoonlijk te overhandigen en voegde er inlichtingen bij, die hem in staat stellen zouden het document re vinden, dat hij er bij afgeven moest. Dat kostbare perkament was verborgen tusschen1 de bladeren van een oud boek over de valkenjacht in de bibliotheek te Pmarrow, waar het vermoedelijk nog onge rept liggen zu, daar zijn broeder het bestaan ervan niet vermoedde en zelf niet van lezen hield. Pitt moest den ouden Nikolaas te Pe- 1rrow opzoeken en zijn hulp Inroepen om het dcument in handen te krijgen, als het ten min ste nog bestond. Daarcp vond Sakr-el-Bahr een middel, om Pitt naar Genua te geleiden en daar bracht hij hem aan boord van Engelsch schip. Drie maanden later kreeg hij antwoord - een brief van Pitt, die hem bereikte over Ge nua dat in vrede met de Algerijnen leefde, en hun diende als middel van gemeenschap met de Christenheid. In dien brief berichtte Pitt hem, dat hij alles had gedaan, wat Sir Olivier wcnsdne; dat hij met behulp van Ni- TWEEDE KAMER. Aan de orde was het voorstel tot verande ring van art. 192 der Grondwet over het on derwijs, met de daarop ingediende amende menten. De heer van R a a 11 e (u.l., Midelburg) lichtte zijn amendement toe. De termen van het compromis moesten z.i. in de Grondwet scherp omlijnd worden. Tegenover de financi- eele gelijkstelling van het bijzonder onder wijs zou moeten staan, dat het openbaar on derwijs overal in den lande in voldoend, mate wordt gegeven. De formuleering van het re- geeringsartikel achtte spreker eenigszins ne velachtig. Spreker wees op wat door de Staatscommis sie wordt voorgesteld. Hij noemde een aantal gemeenten, waar de openbare school ont breekt, en vestigde de aandacht op de aan den wetgever toe te kennen bevoegdheid, om bij de wet van het grondwetsartikel af te wijken. De rechterzijde wees hij op de mogelijkheid van anti-confessioneele scholen, ais de openbare school ergens mocht ontbreken. De heer Eerdmans (u.l., Rotterdam III) lichtte het door hem met den heer De Muralt ingediende amendement toe, «dat, evenmin als dat van den heer van Raalte betreffende de 4de alinea, een nieuwe gedachte inhield en slechts meer duidelijkheid verlangde voor de 5de en 6de alinea. Het regeeringsvoorstel achte spreker geen gelukigen vorm voor de ge dachte, die bij den arbeid der Bevredigings commissie heeft voorgezeten. Niets was om lijnd; alles was aan de toekomst overgelaten. Spreker meende dat in het nieuwe artikel niet uitkomt wat openbaar onderwijs is, wat in het oude artikel wel het geval was. Er was nl. niet gezegd, dat het van overheidswege wordt gegeven. Spreker kwam vervolgens aan de eischen van deugdelijkheid, welker regeling aanleiding tot verwarring geeft. De heer O t to (u.l. Amsterd. III) lichtte de amendementen toe, waarvan het eerste de bedoeling heeft, volkomen objectiviteit van het openbaar onderwijs niet alleen in godsdiens tig, maar ook in elk ander opzicht vast te stel len en niet relatieve, doch absolute neutraliteit voor te schrijven. Voorts wenschte spreker invoering van een nieuw lid, waarvan de strekking was het noo- deloos oprichten van bijzondere scholen zoo veel doenlijk te voorkomen, terwijl spreker verder alinea 5 aldus wilde redigeeren, dat waarborgen worden verkregen, dat openbaar en bijzonder lager onderwijs beide van gelijke deugdelijkheid zullen zijn, zonder een van bei de meer of minder als norm op den voorgrond te plaatsen. Tenslotte stelde hij een redactio- neele verandering in het 6e lid voor, in ver band met andere amendementen. De heer Visser van IJ zen doorn (v.l., Gorinchem) lichtte een amendement toe betreffende de gelijke deugdelijkheid van het openbaar en bij zonder onderwijs. De vergadering werd daarop verdaagd tot heden. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. In de gisteren voortgezette vergadering zijn Gedeputeerde Staten gemachtigd voor reke ning der provincie over te nemen aandeelen der Hollandsche Electriciteitsmaatschappij te Hilversum tegen den koers van 115 pCt., ver kolaas het document gevonden had, en dat hij persoonlijk Jonkvrouwe Rosamunde Godol- phin had opgezocht, die nu bij Sir John Kil- ligrew te Arwenack woonde en haar den brief en het perkament had overhandigd, maar dat zij, toen zij vernam, van wien hij kwam, in zijn tegenwoordigheid beide onge opend in het vuur had geworpen en hem had weggezonden, zonder te willen luisteren naar hetgeen hij te zeggen had. Sakr-el-Bahr bracht den nacht onder den blooten hemel in zijn geurigen boomgaard door en zijn slaven vertelden verschrikt, dat zij hem hadden hooren snikken en schreien. Als hij inderdaad geweend had, was het voor den laatsten keer; daarna werd hij ondoor- grondelijker, roekeloozer, wreeder en spot tender dan iemand1 hem ooit gekend had; van dien dag af deed hij ook geen moeite meer, een enkelen Engelschen slaaf vrij te la ten. Zijn hart was van steen geworden. Zoo gingen vijf jaren voorbij, gerekend van dien lenteavond, toen hij overvallen werd door Jasper Leigh, en zijn roem verspreidde zich, zijn naam werd de schrik der zeeën, en vloten werden gezonden van Malta, Napels en Venetië, om een eind te maken aan hem en zijn zeérooverijen. Maar Allah waakte over hem, en Sakr-el-Bahr leverde nooit slag, zon der aan het zwaard van den Islam de over winning te bezorgen. In de lente van dat vijfde jaar kreeg hij weer een brief van Pitt, een brief, die hem toonde, dat de dankbaarheid de wereld nog niet uit was, zooals hij dacht, want het was alleen uit dankbaarheid, dat de jongen, dien hij uit slavernij bevrijd had, hem schreef, om hem eenige dingen te berichten, die hem aan gingen. Deze brief opende de oude wond weer; ja, hij deed meer: hij bracht hem een nieuwe toe. Hij vernam er uit, dat de schrij meerderd met 5 pCt. rente van het nominale bedrag van 1 April 1916 tot den datum van betaling, voor zoover betreft de aandeelen, die worden aangeboden vóór 1 April 1917, en overigens tegen den koers van ten hoogste 110 IpCt Voorts werden zij gemachtigd een leening voor zoodanig nominaal bedrag aan te gaan als noodig zal blijken om een som van ten hoogste 1.596.860 te verkrijgen tot bestrij ding van de kosten 'dezer aandeelen, tot het verleenen van voorschotten aan de K. E. M. te Bloemendaal in de kosten harer uitbrei dingswerken en ter voldoening van declara ties, tegen een rente van ten hoogste 4J4 pCt. en een aflossing van ten minste een vijf tigste gedeelte van het nominale bedrag. Besloten werd Gedeputeerde Staten te machtigen, aan de K. E. M. voorschotten te verleenen voor uitbreidingswerken tot een bedrag van 1 millioen gulden. Vastgesteld werd een vijfde suppletoire be grooting der provincie, dienst 1916, tot een bedrag van 20,486,860, voor aflossing, kas geld en voorschotten, ten behoeve van de werken inzake de watersnoodvoorziening. HET OVERLIJDEN VAN KEIZER FRANS JOZEF. De Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik hebben door hunne vertegen woordigers hunne deelneming doen betuigen bij den Oostenrijkschen gezant. De Minister van Buitenlandsche Zakeq, heeft den Nederlandschen gezant te Weenen opgedragen om namens de Nederlandsche re- geering hare deelneming te betuigen aan de regeering van Oostenrijk-Hongarije met het overlijden van Keizer Frans Jozef. Op het gezantschapsgebouw aan de Van de Spiegelstraat-zijn de vlaggen van Oostenrijk en van Hongarije halfstoks geheschen, even eens op de lagties van Duitschlande Bulgarije en Turkije. De gezant was slechts enkele weken gele den te Weenen nog door den Keizer in au diëntie ontvangen en bij die gelegenheid had Z. M. zich met sympathie over Nederland uitgelaten. Ook de gezanten van Duitschland, Turkije en Bulgarije en de gezanten of zaakgelastig den van onzijdige landen brachten den ge zant een bezoek, terwijl velen hun deelne ming Iretuigden door het afgeven van naam kaartjes of door het teekenen van het condo leance-register. STADSNIEUWS, HET RAADSVERSLAG. In het raadsverslag van gisteren zijn door het noodwendig haastige opmaken eenige on juistheden ingeslopen. In de discussies over de begrooting der gemeentereiniging komen eenige opmerkingen van den heer Cloeck en den voorzitter voor over ae weinige samen werking van armbestuur en armenraad. Dit gedeelte van het verslag behoorde aan het slot van dat over de behandeling der begroo ting van den armenraad te staan, daar de discussie toen plaats had. Voorts komt in het verslag van de behan deling der gemeentereiniging nog een fout voor. Er staat n.L dat de heer Cloeck de wenscheiijkheid uitsprak het tonnenstelsel fi naal ai te schaffen. Zóó radikaal wilde dit raadslid echter niet* zien ingegrepen de heer Cloeck wenschte slechts het fooienstelsel iinaai te zien afgeschaft. In het verkorte verslag van de discussie over de verhooging der jaarwedden van de politiebeambten staat dat de heer de Wit hoopte, dat het voorstel van B. en W. aange ver door Sir John Killigrew gedwongen was, zulk een getuigenis af te leggen omtrent Sir Olivier's overgang tot den Islam, dat het hof hem dood voor de wet verklaard had, en de eigendommen aan zijn halfbroeder, Jonker Lionel Tressilian had toegewezen. Pitt betuigde zijn diep leedwezen, dat hij genoodzaakt was geweest Sir Olivier op de ze wijze zijn weldaden te vergelden en voeg de er bij, aat hij zich liever had laten ophan gen, dan te spreken, als hij had kunnen voor zien, welke gevolgen zijn getuigenis hebben zou. Tot zoover las Sir Olivier den brief mot geen ander gevoel dan koude verachting. Maar er volgde meer. De brief meldde ver der, dat jonkvrouwe Rosamunde pas terugge keerd was van een tweejarig verblijf in Frankrijk, dat zij verloofd was met zijn stief broeder Lionel, en dat zij in Juni zouden trouwen. Hij vernam verder, dat het huwelijk was doorgezet door Sir John Killigrew, die Rosamunde onder de bescherming van een echtgenoot wenschte te zien, omdat hij zelf plan had een zeereis te maken en bezig was, een mooi schip uit te rusten voor een reis naar Indië. De schrijver voegde er bij, dat het huwelijk met instemming begroet werd en ge acht werd voor beide partijen uitstekend te zijn, omdat het de twee aaneengren-zende be zittingen Penarrow en Godolphin Court in één hand vereenigen zou. Olivier-Reis lachte, toen hij tot zoover ge lezen had. Het scheen, dat het huwelijk geen instemming vond om zich zelf, maar omdat het twee stukken land vereenigen 'zou. Het was een huwelijk van twee parken, twee land goederen, twee stukken bouwland en bosch, en dat er twee menschelijke wezens bij be trokken waren, was blijkbaar niet meer dan een toevallige omstandigheid. nomen werd. Dit heeft deze wethouder niet gezegd, hij verklaarde daarentegen uitdruk kelijk de stemming niet te willen beïnvloe den door zijn opmerking omtrent de houding van het politiepersoneel in de salariskwestie. VOLKSHUISVESTING. In de bovenzaal van het café Central werd gisterenavond een algemeene vergadering ge houden van de vereeniging voor Volkshuis vesting. Aanwezig waren 23 leden. De voorzitter der vereeniging, de heer dr. Noorduyn, heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den heer P. A. de Lange tot het lezen der notulen, die daarna onver anderd werden goedgekeurd. Als eerste punt van de agenda stelde de voorzitter aan de orde: goedkeuring bouw plannen, dat oorspronkelijk het tweede punt was. De door den architect J. Stuijt te Amster dam gemaakte teekeuingen lagen in de zaal ter bezichtiging. De voorzitter meende dat men wel eenigszins verplicht was deze goed te keuren, omdat de opdracht voor het maken der teekeningen was versterkt. De voorzitter maakte opmerkzaam dat bij de tegenwoordige duurte der bouwmateria len aau uitvoering der plannen tegen prijzen als men gewoon was, niet gedacht kon wor den. De thans ingediende plannen zijn zooda nig, dat de woningen zullen kunnen worden verhuurd voor gemiddeld 3.55 per week. Hij wees er nog op, dat er in deze gemeente een groote woningnood bestaat: bij de laatst gehouden telling (op 1 April) waren er 125 woningen te weinig en sindsdien hebben zich nog 60 gezinnen meer hier gevestigd dan er vertrokken zijn De secretaris las hierna op verzoek van den voorzitter een adres voor, verzonden aan den raad, waarin van de gemeente een jaar- lijksche bijdrage'werd gevraagd van 1500, waarvan de helft door het rijk wordt geresti tueerd, waardoor' de te stichten woningen voor ƒ3.55 per week kunnen worden ver huurd. Mocht de raad verlaging van die huur wenschen, d'an zou de gemeente den grond kunnen overnemen voor belangrijk meer dan den oorpronkelijk genoemden prijs van ƒ3; ook zou een jaarlijksche toelage kunnen wor den gegeven of zouden de straten en de riolee- ring door de gemeente kunnen worden overge nomen. Verder las de secretaris nog de notulen van de op 4 Nov. j.l. gehouden vergadering van het bestuur met B. en W. dezer gemeente,, waarbij mede tegenwoordig waren de in specteur jhr.. de Graaf uit Utrecht en de dir. der gemeentewerken alhier, welke vergadering gehouden is naar aanleiding van het indienen van bovengenoemd adres. In deze vergadering was o.m. opgemerkt dat de huur te hoog zou worden. Het was gebleken dat het gemeente bestuur niet afkeerig was steun te verleenen. De voorzitter wees er op dat uitstel van bouwen verhooging van kosten kan meebren gen en herinnerde daarbij aan Arnhem, dat verleden jaar een school kon bouwen voor 87000. maar den bouw toen uitstelde we gens de hooge kosten: Thans, nu die stad ge noodzaakt is te bouwen, kost uitvoering van hetzelfde bouwplan 142.000. De voorzi tter opende daarop de dis cussies. De heer O u d t vroeg naar een begrooting, waarop de voorzitter antwoordde dat die voor het plan van thans (96 woningen) 320.000 was. De heer O u d t meende dat het misschien goedkooper kon, als men weer aan een rechte straat bouwde. De werkman gaf er niet zoo veel om of hij in een mooie straat woonde, Toen voelde zijn ziel de ironie van het ge heel en het vervulde hem met bitterheid. Na hem als den vermeenden moordenaar van haar broeder te hebben weggezonden, zou zij nu den werkelijken moordenaar in haar ar men nemen. En hij die hond, die valsche schurkuit welke diepte van de hel haalde hij den moed om deze bedriegerij voort te zetten? had hij geen hart, geen geweten, geen gevoel voor betamelijkheid, geen vrees voor God? Hij scheurde den brief in stukken en tracht te de zaak uit zijn gedachten te zetten. Pitt had het góed bedoeld, maar was wreed ge weest. In zijn pogingen, om afleiding te zoe ken voor de beelden, die zijn geest kwelden, ging hij naar zee met drie galeien, en zoo stond hij twee weken later tegenover Jasper Leigh aan boord van het Spaansche vracht schip, dat hij bij kaap Spartel vervoerde. HOOFDSTUK III. Op weg naar huis. In de kajuit van het veroverde Spaansche schip bevond Jasper Leigh zich dien avond van aangezicht tot aangezicht met Sakr-el- Bahr, die hem door zijn reusachtige Nubiërs had laten halen. Sakr-el-Bahr had nog niet gezegd, welke plannen hij had met dien kleinen roofschipper en Leigh, volkomen overtuigd, dat hij een schurk was, vreesde het ergste, en had enkele ellendige uren in het voorruim doorgebracht, in afwachting van een lot, dat hij niet twijfel achtig rekende. „De omstandigheden zijn wat veranderd, Leigh, sedert wij elkander het laatst in de ka juit van een schip spraken", was de kalme be groeting van den renegaat. (Wordt vewolgd.) COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1