DUITSCHLAND. Triegram moil Tan keden hij wilde goedkoop. De. beer den Boesterd: Wat ga! het bestuur aanleiding de hier wonende bouw kundigen te negeeren? De voorzitter achtte dit vroeger al besproken en wou die kwestie er nu buiten laten. De heer den Boesterd zag er protectie in en dat mocht niet als het ging uit de pu blieke beurs. 'tWas z.i. beneden alle critiek. Devoorzitter zei, dat eenige hier wo nenden waren gevraagd en dat twee hunner zich hadden teruggetrokken. Den heer Weisenborn kwam het voor alsof we in den Duitschen Rijksdag waren. Hij; meende dat de heer Stuijt alleen een teeke- ning zou maken van een tuindorp, en nu wordt gedraaid, dat hij met medewerking der vergadering opdracht had ontvangen. De heer K. Bakker Dzn. zei dat deze teekeningen niet veel van een tuindorp hadden. Op een desbetreffende vraag van den heer Ouctt zei de voorzitter dat het heele be stuur op 2 leden na de opdracht aan den heer Stuijt had verleend. De heer Cohen Stuart betreurde het, dat de plannen niet eerder ter inzage hadden gelegen, 'tls bezwaarlijk om plannen, die over zoo groote bedragen loopen, direct goed te keuren. We worden nu tot spoed ge drongen door den woningnood en hoezeer hij uitstel ook zou betreuren, zou hij nu toch wiHen voorstellen de beslissing enkele dagen aan te houden en inmiddels de teekeningen nader te bezien. Hij constateerde nog, dat het niet de schuld van het bestuur is, dat de plan nen zoo laat inkwamen. Spr. vervolgde, dat reeds vóór hij besturus- lid werd (nu jaar geleden) met den heer Stuijt onderhandeld was in de laatst gehou den vergadering, door spr. gepresideerd, was door den heer Dorregeest gevraagd of het wel goed was het heele plan aan één man op te dragen. Spr. had deze vraag in het bestuur gebracht en daar waren de kennis en erva ring van den1 heer Stijt zelfs door den heer Leguit erkend, zoodat men gerust aan hem het heele plan kon opdragen. Om nu aan het bezwaar tegemoet te komen en toch den heer Stuijt door algeheele terugtrekking niet te be- leedigen, haa spr. toen voorgesteld hem te vragen een plan te maken voor een deel van het geheel, voor pl.m. 80 woningen (het totale plan omvat 200). De heer Oudt bracht in het midden dat kleine aannemers evengoed een groot aantal huizen kunnen bouwen, wat bleek bij de 32 woningen Hij drong op algeheele uitvoering door Alkmaarders aan De Secretaris merkte op, dat hier waarschijnlijk een verkeerde opvatting heerscht. Het gaat niet over aanbesteding, maar over het maken van plannen. 'De heer van den B osch, gedelegeerd commissaris van de gemeente, had veel sym pathie voor de zaak der volkshuisvesting en voor den ijver waarmee de vereeniging haar doel nastreeft. Omdat de indruk is gevestigd dat' het be stuur niet voldoende rekening houdt met de ingezetenen en de aandeelhouders spr. merkte op dat men geen aandeelhouder kan zijn om de winst, want er mag hoogstens 4 pCt. uitgekeerd worden bracht spr. in her innering dat de eerste twee blokken wonin gen van Volkshuisvesting zijn gebouwd door Alkmaarders naar plannen van stadgenooten. Voor hét derde blok werd eveneens gespro ken over Alkmaarsche bouwers, Op de vraag wie in aanmerking konden komen als archi tect was toen gezegd: „alleen die bouwers die niet aannemen." Daardoor kwamen er vier in aanmerking, die dan ook gevraagd werden Alleen de heeren Bakker en Ooms leverden teekeningen in. Persoonlijk had spr. gemeend dat de archi tectuur voor het Karenhuis zou moeten wor den opgedragen aan den heer Leguit, maar het bestuur besloot de Alkmaarsche architec ten te vragen, van wie echter de heeren Leguit en Kalverboer bedankten. Van de plannen vaü de heeren Bakker en Ooms zei de IWij. van Bouwkunst, dat zij die niet kon aanbevelen. De heer Bakker interrumpeerde: Die heeren waren niet van hunne vrienden De heer v. d. Bosch vervolgde, dat daar op een prijsvraag werd uitgeschreven, iets wat hij jammer vindt, want had men toen di rect gebouwd, dan was het Karenhuis 40 k 50 püt. goedkooper klaar gekomen dan nu en hadden vele menschen reeds nu onderdak gehad. Wat de plaats voor de te bouwen huizen betreft, spr. vond het in het belang van Alk maar den grond aan den Westerweg te koo- Een. De hoek aldaar zou een beter aanzien rijgen. Hij wees hierbij op de troostelooze v.df. Woudestraat, één rechte lijn. De heer Oudt: 't Zijn arbeiderswoningen en niet duur. De heer v. d. Bosch wilde de arbeiders liefst in een prettige buurt laten wonen. Later werd besloten den grond van den heer de Koning aan te koopen onder archi tectuur van iemand van buiten. Spr had ge tracht voor den grond aan den Westerweg een verkavelingsplan te-krijgen maar dat,was mislukt. Hij had toen de heer Stuijt gevraagd een teekening te maken om te doen zien, dat daar een goed plan mogelijk was. Naar aan leiding daarvan is toen verder met dien ar chitect gesproken. De vroeger gebouwde huizen kostten 1500 en zouden onder de tegenwoordige prijzen 2500 moeten kosten. De thans in teekening gebrachte komen op 2800, dat maakt maar een klein verschil in huurprijs. Zou het den werkman niet iets waard zijn in een aangename omgeving te wonen? vroeg spr. Voor de gemeente ook is het van belang dat we onze stad zoo mooi mogelijk maken. Het speet spr. dat in de krant was geschre ven, dat de neer Stuijt onbekwaam was. De gebreken van het staahuis hebben daarmee niets te maken. Daarvoor zou men evengoed als schuldige kunnen aanwijzen den heer Looman, die 20 jaar lang het gebouw in on derhoud had. De heer Oudt merkte op, dat van een gunning, een opdracht aan Alkmaarsche aan nemers voor de eerste blokken niet gesproken kan worden, zij waren toen toch de laagste inschrijvers Voorts zei spr. dat een werkman liever in een krot in de stad woont, dicht bij zijn werk, dan in een mooiere woning buiten de stad. Dit bleek, toen bij een overvloed van woningen de huizen in de Nieuwpoortslaan leeg stonden. Dei heer v. d. B o s c h achtte de woningen voigens het aanhangige plan niet ongunstig gelegen. Er zouden onmiddellijk huurders voor komen en dan kreeg men een opschui- ving. De heer R i n g e r s Sr. vroeg wat men hier met een ambachtsschool deed als men de daar gekweekte leerlingen niet in de gelegen heid stelde hunne bekwaamheid te toonen. De voorzitter kwam op tegen den wensch van den heer Cohen Stuart, omdat de oppositie alleen gaat tegen het opdracht ge ven aan den heer Stuijt. Hij kon op deze plan nen geen critiek toelaten, omdat dit ook vroe ger niet gebeurde. Hij1 meende dat de verga dering wel kon beslissen. De heer Ringers Sr. ontzegde den voor zitter het recht te zeggen dat de vergadering de plannen becritiseerde. Hij vond het on mogelijk ze maar zoo even in 5 minuten te beoordeelden. De heer den Boesterd was het eens met den heer Ringers dat men door het geven van opdracht aan een vreemde het initiatief bij de Alkmaarders doodde. De heer CohenStuart wees er op, dat de heer Bakker, destijds bestuurslid, mee uit maakte wie architecten konden worden ge noemd. (De heer Weisenborn haalde onder zacht gelach der vergadering een adresboek om aan te toonen dat daarin herhaaldelijk als beroep wordt aangegeven bouwkundige, maar slechst enkele keeren architect.) De heer Cohen Stuart vervolgde met te zeggen., dat ook nu toch anderen kunnen mededingen, de hr. Stuijt heeft immers slechts voor een deel een teekening geleverd. Wan neer men zich eenmaal tot iemand heeft ge wend om een plan van indeeling te maken, is het toch ook niet meer dan billijk hem het begin van uitvoering op te dragen. .De heer Stoel vertrouwde wel dat het goed zou worden. Hij wees echter op de kos ten van 2800 per woning zonder den prijs van straten en riolen (die er bij gerekend, dan zou het 3300 worden). In Beverwijk zijn ar beiderswoningen uitbesteed voor 2300 per woning en de plannen daarvoor zijn toch ook goedgekeurd door de vereeniging' voor volkshuisvesting en het gemeentebestuur al daar. Zouden nu hier voor dien prijs geen goede arbeiderswoningen kunnen worden ge bouwd? vroeg hij. De Secretaris merkte op dat het hier slechts een raming gold, waarvoor men altijd zou kunnen klaar komen, 'tzou nog, wel kun nen meevallen. Deze raming te vergelijken met de uitbestedingssom van Beverwijk gaat üiet op. De heer R f n g e r s Jr. was tegen dit plan, omdat de huren te hoog zijn, 't zijn geen ar beiderswoningen meer. v v De heer Cohen Stuart herinnerde er aan, dat de inspecteur de Graaf toch had ge zegd, dat op deze woningen niet noemens waard bezuinigd kon worden. De heer P r e ij e r vond ook dat deze plannen te duur komen. Een arbeider kan niet meer dan 2 k 2.25 verwonen, omdat hij niet meer dan hoogstens 16 verdient. De heer Cohen Stuart zei dat het be stuur zelve de huur ook te hoog achtte, van daar de poging om toeslag te krijgen van de gemeente. De v o o r z i 11 e r wilde nu het bestuurs voorstel in stemming brengen, maar de heer Oudt ondersteunde het voorstel-Cohen Stu art. De voorzitter achtte het stuitend voor den heer Stuijt, dat diens teekeningen zullen worden beschouwd voor critiek, omdat zulks indertijd voor de plannen van Alkmaarders ook niet gebeurde. De heer den Boesterd: 'tls nog slechts een raming. Zou er geen berekening gemaakt kunnen worden? De voorzitter wilde hiervan niets we ten, omdat het bestuur vroeger verwijten had motten aanhooren over het laten maken van berekeningen. Het voorstel-Cohen Stuart om de beslissing een paar dagen uit te stellen en intusschen de teekeningen nader te bezien kwam nu in stem ming en werd aangenomen met bijna alge- meene stemmen. De heer denBoeste\d meende dat men gerust een paar maanden kon uitstellen, de tijden zijn te slecht om nu té bouwen, waar op de heer Oudt opmerkte, dat ze nog slechter zullen worden. De heer R i n g e r s Sr. merkte nog op, dat er geen critiek op de plannen was uitgeoe fend, welke opmerking de v o o r z i 11 e r aan den secretaris verzocht in de notulen op te nemen. De heer Oudt bood aan de teekeningen in zijne werkplaats ter inzage te hangen, wat werd goedgevonden. Devoorzitter stelde nu verdaging van de vergadering voor tot de volgende week. De heer Stoel meende dat de andere pun ten der agenda nu nog wel konden worden behandeld: over machtiging tot grondaan koop en aanvraag van bouwgelden kon de vergadering toch wel beslissen. De voorzitter oordeelde van niet, im mers de plannen konden wel eens geheel ver worpen worden. Besloten werd a.s. Dinsdagavond weder te vergaderen. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Tot leeraar in teekenen aan bovengenoem de school is benoemd de heer E. Harder te Heiloo no 2. De alphabetische voordracht luidde: Mej C. Beekhuis, leerares in teeke nen aan de huishoud- en industrieschool te Zwolle; de heer E. Harder, assistent in tee kenen aan de huishoud- en industrieschool alhier en mej. M. J. Korthals, leerares in tee kenen te Dordrecht. Er hadden zich voor de ze betrekking 23 sollicitanten aangemeld. ONS BELANG VERENIGING VAN ON DEROFFICIEREN ENZ. AFDEELING ALKMAAR. Men schrijft ons: Dinsdag vergaderde de afdeeling in de zaal van het café ,,'t Gulden Vlies." Als eerste punt der agenda kwam aan de orde Duurtetoeslag voor de onderofficieren 7eer teleurgesteld bleek men te zijn. dat bij de algemeene regeling der duurtetoeslag voor ambtenaren in Rijks dienst, de catego rie der onderofficieren de eenige was, die hiervan verstoken bleef, terwijl zij toeh in de meest ongunstige omstandigheden verkeerde, ctoor, tengevolge de mobilisatie gescheiden leven van hun gezin, hetgeen reeds buiten en behalve de enorme prijsstijging ailer Demen ten, noodwendig groötere uitgaven yorderde. Aan net eind der besprekingen nam de ver- gadenng de volgende motie met algemeene stemmen aan „De tijdelijke afdeeling Alkmaar in verga dering bijeen op 21 November 1916 in net utle ^tüuiüen Vlies," betreurt ten zeerste oat bij ae algemeene regeling der duurtetoe- siag veneend aan ambtenaren in 's Rijks dienst, de onderofficieren van de Landmacht zijn uitgesloten verzoekt het hoofdbestuur met kracht aau te dringen en al datgene in het werk te stel len, opaat de categorie van beroepsonderoffi cieren alsnog in de regeling der duurtetoe slag worde opgenomen. Gaat over tot de orde van den dag. Ais tweede belangrijk punt oer agenda was de bespreking over eene uitvoering ten bate van het Sanatoriumfonds; gesterkt door het succes bij de eerste uit voering dank zij de krachtige medewerking en offervaardigheid van Alkmaarsch burge rij, werd besloten ook ditmaal eene uitvoe ring te geven, met als hoofdschotel eene zeer mooie operette. Al dadelijk werd overgegaan tot het be noemen eener commissie met resultaat dat zich vrijwillig beschikbaar stelden de heeren van Hedei, Siuyter, leunissen, de Vries B., Stolwerk, Uding, v. d. Pol, Smit, Vreeswijk en Mulder. Moge het succes zoo niet grooter dan toch minsiens even groot zijn als de eerste maal is alier wensch. Wij vertrpuwen wederom op steun en medewerking van Alkmaarsch bur gerij. FIENTJE BEULEMANS. Nog even vestigen we de aandacht op de voorstelling van het Tooneel, dir. Royaards, hedenavond in de Harmonie. Het is misschien niet overbodig in verband met loopende geruchten nog even mede te deelen, dat 'er geen sprake van is, dat het- zeifde SLuk door hetzelfde gezelschap van avond ook té den Haag wordt opgevoerd. Blijkbaar heeft het feit, dat hier Zondagavond een revue wordt gespeeld, terwijl Zondag avond ook een revue van denzelfden naam door een ander gezelschap te den Haag gaat, aanleiding gegeven tot die praatjes. We hebben het programma voor vanavond laten zien aan een ingezetene die te Amster dam een voortreffelijke voorstelling had bij gewoond en die ons verzekerde dat met uit zondering van den heer Gobau en een ne- venrol. dezelfde personen meespelen. LANDSTORM. Zaterdagavond zal in de zaal van den heer Mooy een vergadering worden gehouden van del ichtingen 1909, 1908, 1907 en 1906. NOORDHOLLANDSOH LANDBOUWCREDIET. Het Noord-Hollandsch Landbouwcrediet heeft te Haarlem een agentschap-gevestigd. De hèer E. K. J. Bertling, tot dusver cor respondent van de (instelling te Haarlem, zal als agent optreden, terwijl de heer P. Stam Szn. tot procuratiehouder is benoemd. Voorlopig zal genoemd agentschap geves tigd zijn in het perceel Ged. Oude Gracht 18, hoek Raaks, in afwachting van het nieuwe ge bouw, dat voor het Noord-Hollandsch Land bouwcrediet in.gereedheid wordt gebracht aan den Kruisweg 74, hoek Nieuwe Gracht en waarin een safe-inrichting volgens de nieuw ste constructie wordt aangebracht. DE „VADERLANOSCHE HULPDIENST" IN DUITSCHLAND. Wolff meldt uit Berlijn dat het wetsontwerp op de vaderlandsche hulpdienst luidt ais volgt art. I. „Elke mannelijke Duitscher van 17 60 jaar, is, zoover hij niet tot den dienst in de gewapende macht is opgeroepen, tijdens den oorlog verplicht tot vaderlandsche hulp dienst art. II. als vaderlandsche hulpdienst geldt, behalve de dienst bij inrichtingen van over heidswege, met name arbeid in de oorlogsnij verheid, landbouw, ziekenverpleging, econo mische organisaties dié met den oorlog ver band houden en in de overige bedrijven die voor de oogmerken der oorlogvoering en' volks verzorging rechtstreeks of middellijk van be lang zijn. De leiding van den vaderlandsche hulp dienst is opgedragen aan een tot het Konink lijk Pruisische Ministerie van oorlög bestemd oorlogsdepartement; 3e. De Bondsraad vaardigt de ter uitvoe ring van deze wet noodige bepalingen uit en kan inbreuken daarop met gevangenisstraf van ten hogste 1 jaar en met boete van ten hoogste 10.000 mark, of met een van deze twee straffen, dan wel met hechtenis bedreigen; 4e. Dew et treedt in werking op den dag van afkondiging. De Bondsraad bepaalt het tijd stip waarop de wet buiten werking wordt ge steld. In de memorie van toelichting staat o.a. Ondanks alle reeds behaalde successen moet het DuitSche volk nog steeds standhouden te gen den stormloop van een wereld van vijan den. Uitsluitend op eigen kracht en den bij stand van zijn bondgenooten aangewezen om zich de overwinning te verzekeren, is het noo- dig de kracht van het geheele volk in dienst van het vaderland te stellen. -v De weerbare mannen verrichten) te velde steeds meer wonderen van daperheid en vol harding. Onwankelbaar staat, ondanks alle ontberingen, de muur, die Duitsehland's zo nen rondom het vaderland heben gericht. Ook de thuisgeblevenen, mannen zoowel als vrou wen, hebben door hun arbeid ten bate van de volkshuishouding, zich de volksgenootschap te velde ten volle waardig getoond. Dit leger in het vaderland kan echter nog aanmerkelijk worden verstrekt. Aan de oorlogsarbeid ont breekt thans nog de sterke concentratie, de re geling, die alleen in staat is de vruchten van den arbeid tot een maximum op te voeren en een volledig succes te waarborgen. Oe gehee le, niet tot dienst in het leger opgeroepen be volking, en de volkskracht van het groote doel der verdediging van het vadreland te bezigen is de laak van het in het leen geroepen depar tement. •Het ontwerp bedoelt, aan 'dit departement voor de vervulling van zijn taak op dit gebied en voor de medewerking van de andere daar bij betrokken autoriteiten den noodigen staatrechtelijken grondslag te vereenen. •Door deze wet zal de wetelijke verplichting tot vaderlandschen hulpdienst worden in 't leven geroepen. Evenals bij den legerdienst mag bij deze inrichting geen rekening worden göhouden metm aatschapelijke verschillen. Wordt deze dienst in het vaderland doel treffend geregld dan zullen zeker zoovelen zich met vreugde daarvoor aanmelden, dat dwang, die overigens als laatste middel niet kan worden ontbeerd, slechts betrekkelijk zel den noodig zal zijn. Denzelfden dwang voor vrouwen in te voe ren, lijkt overbodig, daarin den oorlog totdus- ver de zoo beproefde arbeidskracht der Duit- sche vrouw ook zonder bizon dere opwekking in ruime mate kunnen worden aangeboden. Ganeugd nieuws. UIT HEILOO. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad in de vacature, ontstaan door 't overlijden van den heer M. Butter (R.-K.), werden uitgebracht 488 stem men. Van onwaarde waren 7 biljetten, de heer J. Sengers (R.-K.) verkreeg 234, de heer L. Vermeij (lib.) 247 stemmen, zoodat laatst genoemde gekozen is. VAN DEN LANGENDIJK. Vanwege de Groenten-Centrale worden evenais 't vorige jaar bij alle tuinbouwveree- nigingen de voorraden kool opgenomen. Daartoe worden aan alle leden dier ver- eenigingen invullingsbiljerten toegezonden, welke juist ingevuld en onderteekend vóór den 29sten November a.s. bij de secretarissen worden terug verwacht voor verdere door zending. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De openbare lagere school alhier is over bevolkt. Ten einde hierin verbetering te bren gen is het wachten op de tot standkoming van de R. K. school te Noordscharwoude, waarvoor sinds langen tijd plannen in voor bereiding zijn. Wanneer deze tot stand komt, is niet bekend. Ongeveer een jaar geleden be loofde de eerw. heer pastoor ons op ons verzoek eventueel hiervan kennis te geven. Echter ontvingen wij tot heden geen bericht. Ook het R.-K. raadslid G. Bekker liet zich hieromtrent bij de bespreking dezer overbe volking in den Raad niet uit Doch er is, hoewel een tijdelijke, een oplossing. Op ad vies van den schoolopziener zullen eenige kinderen van het zuideinde van het dorp naar de openbare school te Broek op Langendenk worden gezonden. Maar nu neemt een groot aantal ouders van deze kinderen daar zoo maar geen genoegen mee Een viertal vaders ging op bezoek bij den burgemeester om te zeggen dat zij zich met het genomen raadsbe sluit niet konden vereenigen Daar hadden noch burgemeester noch raad waarschijnlijk aan gedacht Of het helpen zou kon de bur gemeester natuurlijk zoo maar niet zeggen, wel dat hij een en ander wil onderzoeken. Het bezwaar is dat de Raad er tegenop ziet om een lokaal bij de school alhier te bouwen. Wij vernamen dat er wel een lokaal is te krij gen nabij de school, wat met niet te hooge kosten voor tijdelijk gebruik als schoollokaal kan ingericht worden. Meer zullen wij daar van niet zeggen om het onderzoek van den burgemeester niet vooruit te gaan. UIT WIJDENES. Benoemd tot leeraar in lijn- en vakteekenen aan de Teekenschool alhier, de heer H. Ros malen te Wijchen. BLOEMKOOL EN IJS-STORM. Men schrijft ons uit de Streek (N.-H.) Scheen het aanvankelijk, dat de ijsstorm hier voor duizenden guldens van nog te veld staande bloemkool zou vernielen, thans blijkt, dat de schade bij lange na niet zoo aanzien lijk is. Wel is er schade toegebracht, maar over 't algemeen valt de toestand mee. Een „buitenkansje" voor de Streekers nu de bloem kool zoo buitengewoon hoog in prijs is. VEILING GEëINDIGD. De veilingvereniging „De Hoop" te Bo- venkarspel heeft 'hare groente- en vruchten- markt aan de Broekerhaven geëindigd. Door de hooge prijzen, vooral van het ooft, zal de omzet zeer belangrijk zijn. In de Streek wordt de veiling bij vorstvrij weer nog lang niet ge sloten. LANDSTORM. Door den: minister van oorlog is bepaald, dat inschrijving voor den Landstorm der jaarklasse 1917 op 1 December a.s. moet vol tooid zijn. Vermoedelijk zal de keuring reeds in Januari as. plaats hebben. Het ligt in het voornemen in het tijdvak van 2131 Februa ri a.s. 120 man en in het tijdvak van 3—5 September 280 man dier jaarfclase bij de Zee macht in dienst te stielen. De overige dienst- pliditingen dier jaarklasse zullen moeten op komen in de 2e helft van April voor een ge deelte, en een gedeelte in Mei a.s. GEBREK AAN BETON. Aan 83 bouwvakarbeiders, werkzaam aan het nieuwe zkkmhuist e Leiden, is tegen a.s. ontslag gegeven wegens gebrek aan beton ijzer. Van arbeiedsrzijde wórdt dit argument niet steekhoudend geacht. De afdeeling van den bond van bouwvakarbeiders heeft het hofdbestuur verzocht, de tusschenkomst van den minister in te roepen. KORTE BERICHTEN. Te Sambeek (L.) is een jongentje van 12 jaar onder een kar geraakt en gedood. Het hospitaal-kerkschip de Hoop zal voorloopig te IJmuiden blijven liggen om da delijk gereed te zijn indien er bij onze kust bijstand moet gegeven worden. De werkman J. Wieringa, te Uithuizen, is tusschen de buffers van een rangeerenden trein doodgedrukt. J. v. M., te Wychen, die in dronkenschap zijn broeder had doodgestoken, is door de Amhemsche rechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, conform den eisch. De gemeente-secretaris van Culemborg is op zijn verzoek eervol ontslagen. Er moe ten ernstige onregelmatighdeen zijn ontdekt in verband met de distributie van meel en varkens De soc -dem. O. de Beus heeft zich teg enhet eervol" verzet. Een matroos van den stoomtreiler Da- lia te IJmuiden is op zee over boord geslagen en vedronken. TILECRAFWCM WTSTOMWGMT, 23 November! Medegedeeld door kert Kon. Nederlanclecfe Meteorologisch tnertihsut te De Bilt. Geldig tot den avond van 24 Nov. In liet geb»«d van de waarneming is de hoogste stand van den barometer onder 775 Zuid-Duitschland. De laagste stand van den barometer 749.7 te Christiansund. VERWACHTING. Matige wind uit zuidelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, aanvankelijk nog weinig of geen regen, iets kouder in het oosten. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: 23 Nov. Heiman us van Leijen en Maartje Hazes. Hendrik van Houten en Clasina Maria Boots. Pieter Groot, weduwnaar van Cornelia Bakker, en Klasina Brügemann, we duwe van Pauius de Goede. GEBOREN: 20 Nov. Carel Frederik, z. van Adrianus Jo hannes Andries Streischer en Wil- helmina Barbara Kemps. OVERLEDEN: 22 Nov. Hendrik Stam, 36 jaar. 23 Nov. Hendrik Cornelis Snijders, 54 j. Theodorus Schouten, 21 j., wo nende te Utrecht. BEKK 111 I LANütDIJKEK GKOfc.N I EVEIL1NG 22 Nov. Voormiddagveiling Bloemkool biun. f 3.20 a i 7.50, dito bult. f 20,50 a 32.50 2e soort inmaak f6 a 10,50, roode kool f 3.30 a 18.40, gele f 3.20 a 18,40, witte kool f 9.50 a 27.50, per wagon f U. Namiddagveiling. Aangevoerd: Uien f6.90 a 7,10, Worteleu f 4.per 50 K.gr. BEEMSTER, PURMEREND «n omstreken 22 Nov. Op de afslagmarkt werd verhan deld: Spruitkool f 1.05 a 1 67É per mand 15 P. Bloemkool f 3.10 a 13.0 per 100. Boerenkool 18 a 20 ets. per dubb. mand. Handel vlug. NÖü'SCHARW' UDE, 22 Nov. Rooitekool f 1.80 a 16.80, gele kool 2.40 a 16.30, witte kool f 7.40 a 29.10. per 100, witte kool per wagon f 551 a55 4 .„Wortelen f 3.80 a 3.90, grove uien f7.— a 7.20 per 50 Kg. HOORN, 23 Nov. Kaas. 19 stapels kleine fabriekskaas f 75,30 stapels kleine boe renkaas f 77. 30 stapels fabrieks commis- siekaas 1 75.Aanvoer ongeveer 55000 Kg. Stug. SCHAuEN, 23 Nov. Aangevoerd werden P paardon f —0 a —9. veulens f 0 a 4 stieren f 150 a 725, 62 geldekoe en ma gere i f 110 a 290 110 id. vett-f 220 a 480.— 40 kalfkoaieu 1260 a 420 129 vaaraca f148 a 248, pinken f —0 0 39 graskal- varen f 55 a 115, 33 nacht id. f 8 a 20, 0magere schapen f a -. 850 vatte id f 32 a f 56. 180 overhoud, f 18 a f27, lammeren f a bokken en geiten f 0.a 0 mag. varkens f 00 a 7 vette dito 84 a 90 et. p. kits. 96 big gen f 6 a 13.132 konijnen f 0.80 a 2.239 kippen f 1.50 a 2. 0 standen f 0 a 0,-, Duiven f 0.— t t) 243 K.O. héter f 80 a 1.—, K.O. k*as a et. 1751 kipeieren f 13,— a 15, ZE EB RUG GE NOGMAALS GEBOM- BARDEERD. LONDEN, 23 Nov. De admiraliteit deelt mede dat Engelsche marinevliegtuigen gis- termidag de loodsen voorw atervliegtuigen te Zeebrugge en' de vijandelijke torpedoja gers in de haven hebben aangevallen. De Engelsche obsejrvateurs hebben waargeno men dat een torpedojager getroffen werd en dat schade werd aangericht aan de loodsen Al onze vliegers zijn teruggekeerd. DE STEENKOLENVOORRAAD. AMSTERDAM, 23 November. Naar wij vernemen zal deier dagen een spoedvoorstel van B. en W. verschijnen met zeer ingrij pende maatregelen om de burgerij te dwin gen minder gas en electriciteit te gebruiken. DE LANDSTORM JAARKLASSE 1909. DEN HAAG, 23 Nov. De opkomst der landstormplichtigen van de jaarklasse 1909, die zoup laats hebben in het tijdvak 1620 December, wordt tot later uitge steld. Nader wordt bekend gemaakt wan neer de opkomst der jaarklassen 1909 en 1908 moet geschieden. HET HOTEL KEIZER KAREL. NIJlMEGEN, 23 November. De firma Antoon Jurgens uit Oss heeft het hotel Kei zer Karei alhier aangekocht met het doel het in te richten voor kantoorlokalen. Op de wereldtentoonstelling te San Fransisco is de inzending vuurvaste materia len van de N. V. Steenfabriek Geldersmaisein te üeldtrmalsem, met goud bekroond. BELAS T1NGONTWERPEN, DLN HAAG, 23 Nov. In de reeds thans verschenen Memorie van Antwóord van den Minister van Financiën op het Voor- loopig Versiag der Eerste Kamer nopens de belastingontweipen tot wijziging suc cessiewet, heffing statistiekrecht, verhoo ging en herzièning bieraccijns en verhoo ging invoerrecht op bier en afschaffing van dat op azijn, verdedigt de Minister een blij vende belastingverhooging als noodig .voor belangrijke versterking der middelen De Minister ontkent dat behandeling der vier aanhangige ontwerpen praematuur is, omdat nog niet alle belasting-ontwerpen voor de Eerste Kamer liggen. De Minister verklaart behandeling der zegel- en regi- stririe-ontwerpen vóór 1 Januari op den hoogst mogelijken prijs te stellen Hij ver klaart zich volkomen bereid gehoor te ge ven aan den algemeeoen aandrang uit de Eerste Kamer om een Staatscommissie te benoemen voor onderzoek van het vraag- stuk der monopolies in den ruimstcn ziu en daarover rapnort uit te brengen Inzake een technische tariefsherziening wachi de Minister binnen niet te langen tijd rapport If ttdarlaitd.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2