DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im Honiurd «u achttiende jaargang DONDERDAG 23 NOVEMBER. So. 277- Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon» en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,=— franco door het geheele Rijk fl,25# Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone Advertentiën i Per regel 10.12* Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek» en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam CJ» VERGADERING m den gemeenteraad van Alkmaar, Tflffoonoinsiaer 3, Mat 20 cl. ooriogstoaslag opïden abonnementsprijs per 3 maanden,, Sinds gersiimen tijd *ïjra de meeste btadenyev*re#n« komstig het besluit van de Neder» landsche Dagbladpers, overgegaan tot inning der abonnementsgelden bij vooruitbetaling. Ingevolge dit besluit zullen we zoo vrij zijn per t December a te beschikken over d© abonnement»- gelden 4e kwartaal 1916 en 1 F#t biuari 1917 over die van het Ie kwartaal 1917 om tot doorvoering van dien maatregel te geraken. DE DIRECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat in het gemeenteblad van Alkmaar, no. 506 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 25 October 1916, waarbij is vastgesteld eene VERORDENING, HOUDENDE GELDIGVERKLARING VAN VER DEN INGE N, TEGEN WELKER OVERTREDING STRAF I'S BE DREIGD. Welke verordeniHj durende drie maand™ ter lezing is nedergelegd en aldaar, tegen be taling van 0.07tf, in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 22 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan 'hen ingediende verzoeken met bijlagen van; lo. de Directie der N. V. Fabriek van Melk producten „Uithoorn" te Rotterdam om ver gunning tot het uitbreiden van hare melkfa briek, doo; het bijplaatsen van een electro-mo tor van zes P. K., voor het in werking bren gen van een kïsteuspijkermachine, in het per ceel Helder$che weg, Sectie C, no. 2869 2e. de Directie der N. V. Cacao- en Choco ladefabriek „Akmaria" aldaar, om vergun ning tot het uitbreiden van de genoemde in richting door bet bijplaatsen van diverse ma chines en werkföigen, welke zullen worden ge dreven door oen stoommachine van 100 P.K., in het perceel Spanjaardstraaj, hoek Mosterd- Secti steeg, Sectie B, urs. 3811/162 Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer ge meente, mondeling op Woensdag 6 December e.k., 's voormiddags te elf ure en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoekers en zij, die bezwaren hebben ingebracht, op de se cretarie dezer gemeente van de ter zake inge komen schrifturen kennis nemen'. Alkmaar, 22 Nov. 1916. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, G. RIPPING, Voorz. L. v. d. VEGT, loca-secr. Woensdag 22 Kov. 1010, 's namiddags 1 uur. Voorzitter de Burgemeester de Heer G RIPPING. Secretaris de heer L. van derVegt, Loco-Secretaris. Vorvelg. GEMEENTE-POLITIE. B. en W. stellen, onder intrekking der vori ge, een verordening voor, regelende de inrich ting van de gemeente-politie. De beide eerste artikelen dier verordening luiden Artikel 1 Voor den dienst der politie, zoowel bij dag als bij nacht, zijn behalve de commissaris werkzaam 1 inspecteur van politie; 6 hoofd-agenten van politie; 21 agenten van politie le en 2e klasse; 1 agent, van politie le of 2e klasse plaat soen wachter; 1 schrijver. Artikel 2 Als bezoldiging wordt een jaarwedde geno ten door den inspecteür v. politie van 1350, met 3 driejaarlijksche verhoogingen van 50, de hoofd-agenten van politie, ieder 950, met 2 driejaarlijksche verhoogingen van 25, de agenten van politie le klasse, ieder 875, met 2 driejaarlijksche verhoogingen van 25, de agenten van politie 2e klasse, ieder 800, met 2 driejaarlijksche verhoogingen van 25, den schrijver 775, met 3 driejaarlijksche ver hoogingen van 25. De agent van politie-plantsoenwachter kan niet tot hoofdagent van politie bevorderd wor den. Aan de agenten van politie wordt voor het politie-diploma met aantepkening ƒ25 per jaar toegekend. De verhoogiagett in dit artikel bedoeld gaan m met d«& eersten dag van de maand volgend» ap die, waars» de verhoogiag is toe gekend of waarin men daarop aanspraak heeft gekregen. Elders in vasten politiedienst of bij het va- pee der marechaussee doorgebrachte dieostja- rea, onmiddellijk voorafgaande aaa de in diensttreding alhier, worde* voor de toeken- der periodieks verhoogiagen assde g» arng t head. AMENDEMENT VAN DEN HEER VERKERK, Als bezoldiging wordt een jaarwedde ge noten door; den Inspecteur van politie van 1400.— met 2 driejaar 1. verhoogingen v. 100. de Hoofdagenten van politie ieder 1075. met één driejaarl. verhooging v. 50. de agenten van politie le kl. ieder 1025. de agenten van politiee 2e kl. ieder 875. met 2 driejaarl. verhoogingen v. 50. Wat bij aanneming van dit amendement, wekelijks door de verschillende agenten als weekloon ontvangen zal worden, blijkt uit de hier bijgevoegde bijlage De voorzitter vraagt of de heer V e r- k e r k in zijn amendement het salaris van den schrijver niet heeft vergeten en of dat dan niet zou moeten worden voorgesteld 850 plus verhooging van 50. De heer Verkerk antwoordt, dat hij die niet vergeten heeft, maar hij dacht, dat als zijn amendementen werden aangenomen, dan het salaris van den schrijver vanzelf ter spra ke zou komen. Hij dankte den voorzitter voor de mooie redactie in deze. Bfj de algemeene beschouwingen zegt de heer Verkerk dat hij thans niet op verdere uitbreiding van het corps zal aandringen, doch hij hoopt, dat in de toekomst hier ook het drieploegenstelsel kan worden ingevoerd evenals in den Helder. Wat verder de bezoldiging betreft berekent spreker, dat de minst betaalde arbeider in de ze gemeente verdient 24 c. per uur. Naar dien maatstaf, waarbij hij nog wil opmerken, dat de politie veel nachtelijke diensturen Heeft, zou een politieagent 848 moeten verdienen. Spreker nu stelt voor 875 dat komt er dus zoo ongeveer bij. Verder zegt spreker, dat hij het salaris van den politieagent vergeleken heeft met het sala ris van den minstbetaalden arbeider. Maar van den politieagent eischt hij wat meer. Een agent moet eenige beschaving hebben, moet met beleid en tact optreden. Nu mag men opmerken,zij hebben ook nog vrije bovenkleeding, doch die beschouwt spreker als het gereedschap voor den arbeider. Stuur een politieagent uit sooder uatofffl ®s ge bereikt niets, terwijl de uniform al aan stonds waarschuwend en presentief werkt. Had men de uniform niet, dan zou men den agent toch iets anders moeten geven, bijv. een staf Liefst zegt spr. eea rooien, maar als dé tegenpartij daartegen zou zijn een zwarten. Dat maakt spreker niet veel uit. De agent zou zonder de uniform een andere duidelijke on derscheiding moeten hebben. Spreker verdedigt daarop verder de door hem aangegeven cijfers, Wijst er op, dat vol gens zijn amendement de" agent op zijn 35e jaar, wanneer hij de grootste uitgave voor zijn gezin heeft, zijn maximum kan hebben Spr. betoogt nogmaals hoe alleen bij goede bezoldiging men mensehen kan krijgen, van wrc eenige "beschaving mag worden verwacht en voegt er nog aan toe, dat hij ook voor den inspecteur 50 hooger wil gaan dan B. en De voorzitter zegt dat B. en W. 'zich met nadat er gesproken deze voorstellen hebben vereenigd, nadat er en ook met de belanghebbenden. ook met den commissaris over Verder zegt de voorzitter dat toch in aan merking moet worden genomen, dat B en W. de toelage voor kleeding van 75 op 100 hebben gebracht. Wat de bezoldiging van den inspecteur betreft, bij de aanstelling van de inspecteur heeft spr. gezegd, dat hij hoopte dat hij zijn best zou doen, en niet in Alk maar zou blijven. Spreker is van meening, dat men hier noodig heeft een jong, actief in specteur en liefst een ongehuwde Daarom acht spr. de voorgestelde regeling voldoende. De heer d e W i t deelt mede, dat B «n W, de (zaak der bezoldiging minutieus hebben onderzocht, ai dat de belanghebbenden hun ne ingenomenheid er mee hebben betoogd. Achteraf zijn echter de belanghebbenden naar de leden van den raad geloopen en hebben daar betoogd, dat het niet voldoende was. Hij acht dat geen fatsoenlijke handeling. Spr. Wilde echter geenerlei invloed uitoefenen op de stemming over da voorstellen van B. en E>e heer C1 o e c k constateert, dat B. en W. van het overleg met de vakvereeniging niet veel pleizier hebben beleefd. Hij zou het echter verkeerd achten, dat men ze daarvoor zou straffen, door niet hoo ger te gaan dan bet voorstel van B W. Daarmede zou men zich zelf straffen, gezien de groote mutatie die er in het corps is. De heer vandenBosch kan geenszins goedkeuren de houding van de agenten te genover B, en W. aangenomen, Hij verklaart echter piet het voorstel Verkerk mee te kun nen gaan. Waar men voor de arbeiders een verhoog log van 2 noodig acht, daar is de ze verhoogiag voor de agenten niet amdor noodig. De heer Sluis acht juist de houding van de agenten, hoezeer Ijij die met den heer van den Bosch afkeurt, een aanbeveling van het amendement Verkerk. Verhoogt men het sa laris, dan kan men betere, beschaafder men- schen krijgen, die beter zullen optreden, Spr. verklaart voor het amendement Verkerk te zullen stemmen; hij acht het wenschelijk deze ambtenaren goed te bezoldigen, ai gaan daarmede hoogere uitgaven gepaard, op an dere dingen kan men wel bezuinigen. De voorzitter vraagt den heer Sluis dan iets te nomen en' zegt, dat herhaaldelijk dergelijke opmerkingen worden gemaakt, ook in de secties. De heer Sluis meent dat de voorzitter of B. en W. zich dat niet Zoo behoeven aan te trekken. Het geldt den heelen Raad. Spreker wil wel iets noemen, bijv de school aan de Snaarmanslaan en dat heeft de voorzitter in de secties toegegeven, De voorzitter komt daar tegen op Hij heeft op die opmerking geantwoord, dat er misschien wel iets minder zandsteen aan had gekund of het hek iets minder sierlijk, doch dat had op zijn hoogst een paar hon derd gulden kunnen schelen. Maar juist waar het de volksschool betreft, moet prijs gesteld worden op een goede mooie inrichting, waarvan de opvoedende kracht uitgaat voor de jeugd. De heer Sluis zal thans niet verder op deze zaak ingaan, doch zal tegen het uitvoe ren van niet bepaald noodige werken zijn. De heer Ringers verklaart zich voor het voorstel Verkerk, maar betoogt daarbij de wenschelijkheid van de afschaffing van het fooienstelsel bij de politie. Het amendement Verkerk wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de hee- ren Meienbrink, de Wit, Zaadnoordijk en Lubbe. Bij" de verdere behandeling van het voor stel van B. en W. zegt de voorzitter, dat nu deze voorstellen zijn aangenomen voor goed is bepaald, dat de politie geen fooien mag aannemen en geen donateurs meer mag aan nemen voor hare vereeniging. Dat is ook het gevoelen der agenten zelve. De heer Stoel vraagt of daaronder ook valt de fooi, die door vereenigingen gegeven wordt, voor den zoogenaamden „pot" waar op de voorzitter bevestigend antwoordt. Alle fooien vervallen. Het voorstel wordt daarop in zijn geheel aangenomen. De heer Bak vraagt of de wijziging niet eerder kan ingaan dan 1 Jan. 1917, waarop de voorzitter antwoordt dat dit ook met de verhoogingen van andere ambtenaren het ge val is, en er geen reden is daarvan in dit ge val af te wijken ONDERHOUDSKOSTEN VAN DEN ACHTERWEG GELEGEN IN DEN BOVENPOLDER. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten aaa het Bestuur van den Bovenpolder te Eg- mond aan den Hoei te berichten, dat de bij raadsbesluit van 27 Januari 1915 no. 3 tot wederopzeggens verleende bijdrage van 20, in de koetsn van onderhoud van den Achter weg in dien polder, in verband met de op heffing van den tol op den weg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoef, ingaande 1 De cember 1916 wordt opgezegd. Goedgekeurd. JAADWEDDE ONDERWIJZERES IN DE HANDWERKEN. Mej. C. van de Geer, onderwijzeres ia de nuttige handwerken aan de Burgerschool, heeft zich bij adres d.d. 30 September 1.1. tot den Raad gewend met het verzoek, dat haar met ingang van 1 Januari a.s. worde uitbe taald hare jaarwedde van 200, benevens zes periodieke verhoogingen elk van 10 pCt. van 200.Bedoeld adres werd in de ver gadering van 25 October 1.1., om bericht «n raad in handen gesteld vaa B. en W. B. en W. geven den Raad au in overwe ging aan Mej. C. vaa da Geer te beriehtee, dat ert. 4 dor Verordening tot regeling der jaawedtfén oafl de onderwijzers aan de open bare lagere srholen Ui deze gemeente (Ge in een Nb rid no. 500) zich verzet tegen de in» willigiag vaa haar verzoek. De heer Verkerk zegt, dat B. en W. met die interpretatie volkomen op wettelijk stand punt staan, 't Is naar de letter juist, maar naar den geest wat schriel geïnterpelleerd. In de verordening wordt toch ook gesproken van eens verkregen rechten. Waar deze juf- B trouw destijds een verhoogd salaris genoot, daar had zij ook kunnen Eerwachten dat haar 10 pet. daarvan zou worden toegekend, kend. De voorzitter zegt dat indien B. en W. hier weer de minder aangename rol spe len. dit voortkomt uit het feit dat zij de yer- oraening meenen goed te moeten interperee- teeren. Eens verkrege» rechte» worden geëer biedigd. Zeker, doch zij gaat in salaris geens zins achteruit. Zij heeft destjjd# em salaris gekregen van 200 waarvoor zij 6 lessen geeft, dus veel meer per lesuur dan thans vol gens de verordening wordt toegekend. Wil de raad anders beslissen, dan .moet de raad het weten en kunnen B. en W. zich er niet tegen verzetten B. en W. gunnen het de juf frouw wel, doch mogen de verordening niet ander interpreteeren. De heer C 1 o e c k zou er voor Zijn dat zij evenals de ander 90 verhooging kreeg, dan doet men haar niet te kort. Zij heeft toch dat verhoogd salaris om een .zekere reden ver kregen. x De voorzitter vindt dat er maar één uitlegging der verordening mogelijk is, en hij blijft er bij dat afgescheiden van den persoon van juffrouw de Geer geen andere uitlegging mogelijk is. Het voorstel van B. en W wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. LIDMAATSCHAP DER VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Stelden B. en W. den Raad, onder dagtee- kening van 21 Augustus 1915 voor aan het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, naar aanleiding van zijne circu laire d.d. 18 Juni 1915 te berichten, dat deze gemeente vooralsnog niet kan besluiten als lid toe te treden, sedert is de meening van B. en W. daaromtrent gewijzigd. Meer en meer treedt, in de tegenwoordige omstandigheden, de wenschelijkheid op den voorgrond, dat de gemeenten, ter betere vervulling van haar al lengs zwaarder wordende taak, zich aaneen sluiten. Ook de in de Raadsvergadering van 7 Sep- temeber 1915 gehouden gedachtenwisseling,, bij welke gelegenheid niet een der kden zich tegen aansluiting verklaarde, geeft'B, en W vrijheid voor te stellen te besluiten; aan het Bestuur der Vereeniging van Ne derlandsche gemeenten te berichten, dat de gemeente Alkmaar, ingaande 1 Januari 1917, als lid der Vereeniging wenscht toe te treden. Goedgekeurd. VOLKSTUINTJES. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen van het perceel land, ten kadaster bekend gemeente Alkmaar in sectie F no. 2031, thans in gebruik bij den gemeente-rei nigingsdienst, te bestemmen tot aanleg van .81 volkstuintjes, tot welk einde een crediet wordt verleend, in ronde som van 1800. De heer Ringers acht de plaats die voor die tuintjes aangegeven is op plan A niet gewenscht, Het terrein A komt z. i. aller eerst in aanmerking voor eventueele uitbrei ding van de voor de industrieele zaken noo dige terreinen. Hij stelt dus voor plan B te nemen. De voorzitter meent dat de heer Rin gers nu toch wat te veel het heden voorbij ziet en betoogt aan de hand van de teekening dat het veel verstandiger is plan A te nemen voor de tuintjes. De heer Ringers blijft van meening dat het aanbeveling verdient voor het vestigen van een nieuwe industrie, dat terrein open te houden. De voorzitter antwoordt daarop dat de gemeente nog wel andere terrein beschik baar heeft Mocht men het noodig hebben, dan kan men altijd een gedeelte van die volks tuintjes afnemen. De heer L u b b e is het met den heer Rin gers eens. Het terrein aan een vaarwater als dit in te richten Yoor volkstuintjes acht hij niet gewenscht. Andere terreinen -voor ves tiging van industrie zijn er en de voorzitter noemt den grond haast de nieuwe gasfabriek, maar die ligt niet zoo gunstig voor eventu- eelen woningbouw ten behoeve van bet werk volk. De voorzitter: Dat bezwaar heeft toch ook voor de gasfabriek^ niet gegolden. E>e heer Lubbe blijft bij zijn meening en acht bet terrein voor de volkstuintje» bestemd, meer geschikt voor eventueele verhuring. .De voorzitter blijft het voorstel van B. en W. verdedigen. Voor het heden is de ze bestemming van het terrein voor volks tuintjes het meest gewenscht. De heer G o v e r s verdedigt ook het voor stel van B en W. als een bij uitstek gunstig terrein voor.de tuintjes, en wijst er verschil lende voordeden van aan. Ook de heer Stoel verklaart zich voor dii terrein. Moet het terrein later verhuurd wor den voor andere doeleinden, dan is verplaat sing der volkstuintjes eerder voor- dan na deel ig De heer Ring er» blijft zijn bezwaren handhaven Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 14 tegen 2 st. Te gen stemden de heeren Ringers en Lubbe. TOEPASSING GEMEENTELIJKE PEN* SIOENVERORDENINGEN OP DEN BRUGWACHTER P. WIT. B. m W. stalled to Raad voor te Mul tam: „da Verordeningen, regelende bet verleemen van pensioen of wachtgeld san gemcenteamb- teaarea en van pensioen aaa hunne weduwen en weezen, respectievelijk opgenomen ia ge meentebladen noe. 208 en 209 van 1907, vta toepassing te verklaren op den brugwachter P. Wit, in dier voege, dat aan Burgemeester en Wethouders bevoegdheid wordt verleend om ten behoeve van genoemden brugwachter pensioensgrondslagen vast te stellen, tot bedragen, uitmakende het verschil tusschen den grondslag, die voor belanghebbende gold op 30 September 1913 krachten» de voornoemde verordeningen en de grondsla gen, die zijn of nader zullen worden vastge steld ingevolge de Pensioenwet voor de ge meenteambtenaren 1913, naar-welke hei» el eventueel zijn weduwe en weezen een pensi oen kan worden verleend ten laste va» het gemeentelijk pensioenfonds. Ue heer Verkerk vraagt eenige inlich tingen en verklaart nadat hij die verkregen heeft, zich met het voorstel eens. Het voorstel wordt gcadgelssimL GEBRUIK VAN RIJNSTEEN. In antwoord op het bekende adres van de tigd voor: vereeniging van rijnsteenfabrikanten, geves te Woerden, stellen B. en W. den raad aan de vereeniging te berichten, dat bij ee ne voorgenomen wijziging der Bouw- en wo ningverordening dezer gemeente, rekening zal worden gehouden met haar verzoek om het gebruik van rijnsteen toe te laten. Goedgekeurd. PENSIOENBIJDRAGEN. Blijkens de memorie van toelichting, behoo- rende bij den staat van begrooting der in komsten en uitgaven, dienst 1917, behoort tot een der voorstellen, die den raad ter vaststel ling worden aangeboden, dat, betrekking heb bende pp het wegnemen van de bestaande oa- gelijkheid in verhaal van pensioenbijdragen op de ambtenaren der gemeente, ontstaan bij de inwerkingtreding der Pensioenweten voor de gemeenteambtenaren 1913. B. en W. stel pen den raad een nieuwe verordening voor. Goedgekeurd. Daarna ging de raad over in een zitting met geloten deuren ter behandeling van be lastingreclames en het le suppletoir kohier hoofdelijken omslag, dienst 1916. Stadsnieuws. LEZING DIRK CGSTER. Gisteravond hield in de kleine bovenzaal van „de Unie" de heer Coster uit Delft de eerste zijner drie aangekondigde lezingen. De zaal was goed bezet. Spreker wilde deze drie avonden in Alk maar wijden aan onze eigen litteratuur en wel in 't bijzonder aan de literatuur van den dag. De heer Coster begon op te merken dat de liefde voor onze vaderlandsche litteratuur zich meestal bepaalt tot een plichtmatige kennismaking. De liefde tot de literatuur moet echter zijn een geheel het volk doordringende, de litera tuur behoort te spreken tot lieden uit alle la gen der maatschappij. In andere landen vormt de klassieke, de groote literafuur een band, die alle rangen, alle deelen van het volk bindt, ze is een bezit van het gansche volk, zooals Racine in Frankrijk, Goethe in Duitschland, Shakespea re inTmgeland. In Holland niets van dit al les. De doorstraling van het groote literaire licht heeit hier niet plaats gehad De schuld ligt echter niet enkel en alleen aan het volk, want het toonde zijn dorst naar literatuur, de zucht om zichzelf weerspiegeld te zien, in zijn liefde tot den bijbel en de, zij het dan veeal gebrekkige, vertolking daarvan door de predikanten. Want wat is tenslotte literatuur? Ze is de mensch zelf, absolute, volkomen weerspie geling van het menscheLijk wezen, lijk wezen, alleen maar in veel grooter ver houdingen, ontzachlijk verdiept en verfijnd. Ze is de openbaring van het menpchlijk leven in alle hooge en lage functies. Ieder mensoh hoe kort ook, maakt hij' zich ift woorden be wust. Die gave van woordvorming is ons echter niet maar zöö aangevlogen, het is een gewel dig groote erfenis die we hebben verkregen. De gewoonste uitdrukking die we thans ge bruiken is eenmaal de schepping geweest van een genie, welke door anderen werd overge nomen. De taal is geweest het werk van de genieën onder primitieve mensch en, dat lang» aamerhand gemeengoed is geworden. ,6 ALKMAARSCHE COURANT M ,fT dSr-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5