Credietvereeniging, Jongens- Meisjes- P renten- Linnen Prenten- Grootste voorraad. De nieuwste werken iilidtn i dm Mhilde Prolongation. Beleeningen. 9—r dl. noo. 12—14 dj ƒ1100, 15—17 dj. 1200, 1820 dj. 1250 en boven 20 dj. ƒ1300. De oude regeeling was ƒ950— ƒ1150. SATEJ-DEPOSÏT. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Alkmaar. De ware literatuur tracht is gevaa teet leïte wezen van de dingen en ontstaat uit de drang van het individu om de ingeschapen gevoe lens in woorden buiten zich te zien. En de kunstenaar is een mensch die het leven als 't ware opnieuw ziet, feller en dieper, en dit uiten moet. De kunstenaar is feitelijk als een kind, in een nieuw leven geworpen, dat een macht van groote wonderen en nieuw gebeu ren aan hem openbaart. Die verheftiging van het leven heeft echter alleen plaats bij de groote kustenaars, de groote meesters, niet bij hen die slecht talent hebben. Talent noem de spreker niet meer dan een parasiet op het genie. Del ezer gaat tot den kunstenaar en vraagt hem het leven te mogen zien, want in ieder mensch leeft de verwondering over het leven, bij de massa echter slechts als een va ge kwelling, bij den kustehaar als een klare bewustwording. In ieder boek dat we lezen ontmoeten we situaties die we zelf beleefd hebben, doch ook andere herkennen we, en in karakters die het verst van ons af staan mee- nen we toch iets bekends te zien. Dat be; wijst dat van dit alles wel de kiem in ons* sluimerde en we kunnen slechts zeggen dat van ons geheele menschwezen 1/1o leeft en waakt en g/.n schijndood ligt. Dat slapende deel ontwaakt echter door den invloed, van den kunstenaar, want zooals Goethe reeds zeide. kan een mensch niets meer begrijpen dan hij zelf is Lezen en scheppen is feitelijk hetzelfde pro ces, alleen is er een graadverschil, een ver schil in hevigheid en warmte. Buig u over een groot boek en ge buigt u over u zelf, u slechts getoond door een ander, die uw leven dieper en klaarder kende dan ge het zelf doet. Het lezen is dhn ook feitelijk niets anders dan een ontzaggelijke verwijding van het eigen leven, dat nu uitgeleefd wordt in alle mogelijkheden, op alle plan. En zoo is zulk lezen een bevrijding uit het eigen beperkt leven en al is die bevrijding soms smartelijk, ze is toch een vrijwording. De ware, echte kunstwerken zijn zoo ontzettend „banaal" en eenvoudig. Flaubert zeide eens „de grootste kunstwerken zijn dom". De moeilijkheden ko men eerst bij de talenten, die zich in kleinig heden verdiepen, aan allerlei zelfkantjes van het leven staan. De groote kunstwerken zijn niets dan vertwijfelde pogingen om de pro blemen te benaderen, die in de groote mas sa leven. Die kwestie van den eenvoud der groote kunstwerken brengt ons nu terug naar onze eigen literatuur. De reden dat de band tusschen volk en literatuur juist in ons land zoo uitermate zwak is, wordt veroor zaakt door het gebrek aan eenvoud in onze literatuur. Toch heeft ons land een groot hart, maar het wist niet, te spreken in woor den. Want slechts een groot land kan man nen als Rembrandt, Vermeer en van Gogh voortbrengen. In Frankrijk en Rusland werd de menschenziel tot op het diepst doorzocht en doorspeurd, en het is een noodlot van den Hollander geweest dat, wilde hij het le ven van zijn tijd begrijpen, hij zich steeds tot het buitenland had te wenden. In ons land leefden, ook na de verruiming en bevrijding uit de rhetoriek van eeuwen, in '80, in de lite ratuur, slechts kleine menschen met kleine gevoelens, zonder wereldfaartstochten en die afwezigheid van elementaire gevoelens en die a a n wezigheid vaij speciale gevoelens bij onze schrijvers veroorzaakten de zg. moeielijkheden in onze literatuur, omdat men zich ging precisieeren, daar men niets alge meen groots te zeggen had. Dat is de oorzaak van het niet leven in de massa, van onze lette ren. Voor sprekers gevoel echter was daarin ge durende de laatste 10 jaren verandering ge komen, was er eindelijk in ons land een nieuw, groot leven ontwaakt. Voor hij overging te trachten dit^aan te toonen wilde spreker echter een kort over zicht van onze literatuurgeschiedenis geven. De Nederlandsche literatuur ontstond in de middeleeuwen, in dien tijd had er een kortstondig bloeitijdperk plaats, gevolgd door een hooger bloeitijdperk, daarna had een minder hooge bloei in de z.g. gouden eeuw plaats, en eindelijk, naar spreker meen de, er weer een in onzen tijd. Het bloeitijdperk in de middeleeuwen was nog niets internationaals, het was een afstra ling van de wereldletterkunde van dien tijd. De hoogtepunten van die bloei noemde spreker de mystieke werken van een geweldi ge verschijning als Rusybroeck en van de non Hadewich. Ruysbroeck is reeds lang interna tionaal eigendom geworden. Hadewich is veel later ontdekt en nog lang niet algemeen bekend, toch was zij niet minder groot, en haar werken zijn een kathedraal van poëzie, vol virtuositeit, edele verfijning en hooge menschelijke hartstocht. Dan komt in en na den geweldigen kamp strijd van den 80-jarigen oorlog de renais sance in onze literatuur. De Geuzenliederen, het Wilhelmus noemde spreker mee het schoonste, het felst doorleef de wat er in onze taal is geschreven. Uit een door strijd gewonnen kracht is de literatuur van de Gouden Eeuw ontstaan, en het hoog tepunt daarvan was Vondel. Maar na hem scheen de volksziel uitgeput en de uitdrukkin gen voor vroomheid en andere, toen leverde groote gevoelens in Vondels tijd ontstaan, werden eeuwen herhaald, tot die eenvoudige grootheid verschraalde tot een laffe en slappe gemoedelijkheid, o.a. in de Camera Obscura. Een welkome opluchting gaven de Nieuwe Gidsbeweging en de verschijning van Multa- tuli Maar de verruimende en bevrijdende kracht van de jongeren was ten slotte grooter dan hun scheppende kracht. Hun pogen, om een nieuwe taal voor hun gevoelens te vinden bewees slechts dat hun gevoelens niet zeer groot waren, want groote gevoelens stooren zich niet aan taal of revo luties in de taal. Spreker verwees naar Gezelle, die door zijn groote gevoelens, de rhetoriek in de Vlaam- sche taal schiep tot iets dat bruischte en klop te van geweldig leven. De eerste tachtigers deden groote pogingen, Gorter in Mei, van Deyssel in z'n kritieken en samen met Prins in de Naturalistische ro mans. Kloos in z'n hartstocht, ze hebben ons de dingen nieuw doen zien. Maar Kloos' sluier van hartstocht golfde nog over eea leegte sm és m&mtistkselae osraas® gpven slechts halve ijaetsiche? Mes zou van de Nieuwe Gids kunnen zeggen dat ze als het ware was blijven stilstaan bij de eerste ver wondering over het leven, door het kind. Ze heeft rich niet verdiept, alles wat na de eerste stoot kwam, bleef middelmatig, en in 1904 was het met onze literatuur weer vrij -trooste loos, men had voor de predikanten rhetoriek en Nieuwe Gids rhetoriek gekregen. Maar uit de armoede van 1904 werd rijkdom geboren. Er was vroeger reeds een vrouw in de li teratuur gekomen, die heel diepe, heel reine gevoelens in verzen neergeschreven had en die daarna 7 jaar zweeg. In die jaren leerde zij het leven met z'n leed kennen, toen schreel ze üde Nieuwe Geboort" waarin een gansche menschheid sprak en klaagde door één enkel mensch. Dit was Henrietta Roland Holst. Toen verscheen er een klein boekje van Ar thur van Schendel „Een zwerven verliefd," hierin was de Nieuwe Gidstaal overwonnen, de stijl van het boekje was eenvoudig, maar het is een der monumenten voor de ware Ro mantiek, die voor het eerst nu in onze lite ratuur kwam ,In 1908, ten laatste, kwam Boutens, die verdient tegenover mevrouw Roland Holst gesteld te worden en als zij verdient een plaats in te nemen in de wereldliteratuur. In deze figuren, aanvankelijk nauwelijks opgemerkt, zag spreker de dragers van het nieuwe literatuursleven. In zijn volgende le zingen wilde hij voornamelijk over één van hen, Henriëtte Roland Holst, spreken. BINNENLAND. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. v Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 18 Nov., in Nederland uitgesproken 14 faillissementen tegen 23 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 944 faillissementen tegenover 1241 over hetzelfde-tijdperk van het vorige jaar. UIT SINT PANCRAS. Dinsdagmiddag 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. Goedgekeurd waren teruggekomen de ge meen tebegrooting voor 1917 en de rekening voor 1915. Van den heer Broekema was dankbetuiging ingekomen voor zijn benoeming als admini strateur voor de levensmidelendistributie. Van de directie der H. S. M. was bericht ingekomen, dat op het gecombineerd verzoek voor verbetering van het wachtlokaal afwij zend was beschikt. De telefoonhouder zond eea opgave waaruit bleek, dat in 1913 127, in 1914 467 en in 1915 579 telegrammen zijn.ingekomen. In de maand October was dit aantal 124. Van het hofd der school was bericht ingeko men dat het herhalingsonderwijs voor meisjes met 3 en dat voor jongens met 9 leerlingen was aangevangen. Naar aanleiding van een bij herhaling gezonden schrijven van de cen trale coiuissie voor arbeidsbemiddeling werd besloten een correspondent daarvoor aan' te stellen. Besloten werd eea verordening in het leven ter oepen, waarbij verboden wordt op of in aanbouw zijnde gebouwen of gebouwen van architectuur of oudheidkundig belang werk zaamheden te verriditen die het brandgevaar kunnen verhoogen Betreffende de verlichting van den Twui- verweg, waar naar B. en W. een onderzoek zouden instellen, werd voorgesteld de verlich ting daar te laten zoo ze is, omdat de verlich ting B. en W. daar voldoende voorkwam. Aangenomen met 6 tegen 1 stem De her Kloosterboer dacht, dat het wel noo- dig was, volgens spreker zijn de bruggetjes niet voldoende verlicht. Inzake het aangehouden adres van salaris- verhooging door de vroedvrouw, deelde de voorziter mede, dat na gedaan onderzoek is gebleken, dat door haar «och van het ge meen tebesiur van Koedijk, noch van de arm- voogdij aldaar subsidie werd genoten. Hoewel ze een verhooging vroeg van 150, stelden B. en W. voor 50 te geven. Als antwoord op een vraag van den heer Zeegers deelde de voorzitter mede, dat ze van de gemeente 100 en van de armvoogdij 100 geniet. Verderv roeg de heer Zeegers of Sint Pan- cras voor gaat wanneer een geval hier tegelijk met een elders voorkomt. De voorzitter zeide, dat dit hoogst zelden zal voorkomen, daar hier jaarlijksch slechts 15 a geborten zijn. De heer Kloosterboer zuo het gevaarlijk vinden slechts 50 tegeven, daar ze op een andere plaats met veel meer salaris sollici teert. De voorriterz eide, dat B. en W. niet verder durfden gaan. Waar echter Koedijk niets ver goedt en haar eenwezig zijn ook voor Koedijk en Oudorp van veel belang is, zou ze mis schien op den goeden weg zijn, wanneer ze zidi tot die gemeenten wendde om subsidie. De heer Zeegers merkte op, dat die ge meente op onze krachten azen. De heer Kloosterboer stelde voor 100 ver hooging te verkenen. De heer Zeegers zou 50 verhooging wil len geven, benevenls 4 jaarlijksche verhoogin gen van 25. Met 5 tegen 2 stemmen werd het voorstel van B. en W..aangenomen. Hierna werd voorlezing gedaan van de vol gende adressen Van de afdeeling Volksonderwijs, waarin verzocht werd een betere regeling der onder wijzerssalarissen van het hofdd er school een verzoek om ver hooging van het salaris, daar dit sinds 1909 niet verhoogd is en na dien tijd het aantal leerkrachten met 1 verminderd is en nu door 2 onderwijskrachten 71 leerlingen onderwijB moet worden gegeven. Adressant verzocht de regeling in dien zin te wijzigen dat het aan- vangsalaris met 50 werd verhoogd en boven een 20 dj. nog 2 verhoogingen van 50 wor den toegekend. Van de onderwijzeres mej. Dalmeiere die reeds 14 dienstjarenp heeft en staat voor 3 klassen met 38 leerlingen samen, een verzoek om ook haar salaris te verhoogen. De voorziter had in verschillende gemeen ten in den omtrek geïnformeerd. Werd voor gesteld de regeling voor heth efddesr school te maken! ate vohrt; van 15 dj. 1000, De heer Gootjes zou willen 1000 met 5 jaarlijksche verhoogingen van 50 en zou dus tot 1250 komen. De heer Duif ging hierin mee. De overige heeren ginge nmet het voorstel van B. en W. mede, zoodat dit werd aangeno men. Vor de onderwijzeres is het salaris 600 825. Ook hiervoor meenden B. en W. de re geling van Oudkarspel te moeten voorstellen. Deze is 1—2 dj. ƒ600, 25 dj. ƒ650, 6—8 dj. 700, 9—11 dj. ƒ750, 12—14 dj. ƒ800, 15—17 dj. 850, 18—20 dj. 900 en boven 20 dj. 950. De heer Duif zou het aanvangsalaris 50 hoger willen zien. De heer Gootjes zou hier ook voor zijn, doch zou 5 jaarlijksche verhoogingen willen zien om dus te komen tot 900. De heer Duif ging hierin mee en ook de heer Kloosterman vond deze regeling beter. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 43 stemmen. Met algemeene stemmen werd hierna nog een voorstel Duif aangenome,n om aan te vangen met 600 en alzoo de eerste verhoo ging met het aanvangsalaris te laten samen vloeien. Bij verplichten militairen diesst wordt het volle salaris uitbetaald en bij een verlof van langer dan 14 dagen wordt het salaris voor den plaatsvervanger in mindering ge bracht. Verder stelden B. en W. voor het salaris van den telefoonhouder met 50 te verhoogen en alzoo te brengen op 250. De heer Zeegers wilde ook met 50 ver hoogen, doch er nog 4 verhoogingen van 50 aan toevoegen. De heer Gootjes wilde het salaris met 100 verhoogen. De heeren Nol, Bakker, Schuit en Duif stemden voor het voorstel van B. en, W., zoo dat dit werd aangenomen. Zonder slag of stoot gingen allen mee met het voorstel van B. en W. om het salaris van den bode Dekker met 50 te verhoogen. Het salaris van de raadhuisschoonmaakster werd gebracht van 40 op 50 en dat ven de le ambtenaar van den burgerlijken stand van 60 op 100. Was in een vorige vergadering besloten het salaris van de schoolschoonmaaker Aart Kriek te verhoogen van 70 op 100, onder voorwaarde, dat hij voor het schoonhouden der gooien zu zorgen, B. en W. stelden nu vor met het oog op ziin leeftijd de laatste be tel aten vervallen en deze werkzaam- ïeid aan den timmerman op te dragen. Hierdoor is hem hun mogelijk zijn functie te blijven bekleeden, terwijl hij anders genood zaakt zou zijn te bedanken. Allenw aren hier voor. Het salaris van de wethouders werd ge bracht van 20 op 40 en het presentiegeld van de raadsleden van 35 op 100 ttoaal. Alleen de heer Baker was tegen beide ver- ogingen. Rondvraag. De heer Kloosterboer merkte op, dat het bij de bijzondere schooi zoo donker is. Zal wor den onderzocht. De heer Nol sprak de vreesu it dat de oude kastanjeboom gevaar ging opleveren en zou deze, met het oog op de veiligheid aan een deskundig onderzoek willen onderwerpen. Hoewel allen het op prijs zouden stelten wanneer deze oudgediende kon blijven, was men toch van oordeel dat hij bij het opleveren van gevaar zoo spoedig mogelijk weg moet. De heer Schuit merkte op, dat met een sa- larisverhooging nu alleen de gemeente-ont vanger overschiet. De voorzitter: Deze is in de vorige vergade ring tegelijk met Burgemeester en Secretaris de revue gepasseerd. De heer Nol begreep niet dat de heer Schuit zoo sprak. De vorige vergadering, zegt de heer Nol, was ik er alleen voor het salaris te verhoogen. Toen kreeg ik m 't geheel geen steun. Toen hebtu uw oordeel tegen verhoo ging uitgesproken. De heer Schuit: Dit mag ik toch nu weer aoen en dat heb ik jou toch niet te vragen, 't Komt mij nu wat schriel voor, dat hij ex nu alleen overschiet. De heer NolWe verhoogen toch de een niet omdat de ander verhoogd wordt, doch omdat het toodig is. De voorzitter tot den heer Schuit: U hebt u in September pas uitgesproken. De heer Duif wees op enkele groote water plassen aan de benedenweg. Dit zal door B. en W. worden onderzocht. Hierna sluiting. HERÜALINGSONDERWIJS EN PEN SIOENWET. Uit Schagen schrijft men ons: En onderwijzer bij het herhalingsonderwijs uit den omtrek had zich tot het ministerie van financiën gewend met de vraag, of hij voor dit onderwijs ook in aanmerking komt voor pensioen, volgens de pensioenwet voor gemeente-ambtenaren. Hij ontving ten ant woord, dat hij volgens het advies van den pensioenraad voor de gemeenteambtenaren, voor dit pensioen niet in aanmerking komt, aangezien hij telkenmale voor den duur van een cursus van slechts enkele maanden wordt benoemd, na afloop waarvan zijne dienstbe trekking tot de gemeente eindigt. SMOKKELAARS. Gistermorgen werd door de grenswacht in de burtschap Holterhoek bij Groenlo eene bende smokelaars aangehouden, bestaande uit ongeveer 30 man, die eene groote partij geslachte varkens, spek, vet, enz. vervoerden. De inbeslaggenomen waren vertegenwoordig den een waarde van ongeveer oOOO Mark. Na de aanhouding werden nog hier en daar wa ren gevonden, die in der haast door de smok kelaars ware weggeborgen. De aangehoude nen kwamen allen uit Zutphen. Het zijn oude bekenden. UIT EGMOND AAN ZEE. Vannacht omstreeks 4 uur ontstond brand in een pakhuis van den heer Apeldoorn aan de Voorstraat. De brand liet zich in het eerst gevaarlijk aanzien, temeer daar een hooimijt in de onmiddellijke nabijheid stond en reeds begon te branden. De slangenwagen was j spoedig ter plaatse. Onder bekwame leiding van den brandmeester den heer N. T. Zomer, werd de brand met één slang op de waterlei ding gebluscht. Het vee werd nog bijtijds gered, behalve 78 kippen, die in de vlammen omkwamen. De verpleegsters en de kleine Belgjes uit de Hendrika-stichting waren door deren brand vroeg uit de veeren, aangezien het pak huis. waar de brand ontstond, naast deze stichting was gelegen. De oorzaak is vermoedelijk toe te schrij ven aan het stoken Van een veevoederketel. Gedeeltelijk wordt de schade door assuran tie gedekt. Gisteren met de tram van 1.02 kwam alhier de echtgenoote van den minister van binnenlandsche zaken, mevrouw Cort van der Linden en bracht een bezoek aan het ko loniehuis „Zwartendijk" van het Centraal Genootschap. UIT BERGEN. VEREENIGING TOT BEVORDERINO DER BIJENTEELT IN NEDERLAND. Gisteravond hield de heer L. van Giers- bergen, leeraar in de bijenteelt te Wagenin- gen, in „de Rustende Jager" te Bergen, voor de afd. Schoorl van bovengenoemde vereeni- ging een lezing over het onderwerp: „Het reizen naar de koolzaadvelden en de behan deling voor dien tijd". Spr. behandelde de ontwikkeling van een bij en zette daarna de wording van een kolo nie uiteen. Het belang van het hebben van honighaal- ders op tijd besprak spr. uitvoerig. Als eerste voorwaarde noemde spr. het hebben van een jonge koningin. Noodig was het in April voeren van de bijen en wel met opgeloste ho nig en wel één ons per dag. Sprekende over verschillende kasten zeide spr., dat de bijen in de observatiekasten alleen kunnen leven als zij geholpen worden. Op een vraag antwoordde spr., dat Ger- stungman niet de door hem gedachte ramen in theorie gelijk had. Nederland kon evenwel, niet niet het vasteland-klimaat van Thuringen vergeleken worden. Ons klimaat komt meer met dat van Engeland en Schotland overeen, daarom moeten wij meer met de Engelsche kasten werken. Dat de koningin tegenwoordig goed gedeter mineerd kan worden zette spr. mede duidelijk uiteen. Wanneer de bijen klaar zijn, en het kool zaad geel staat, dan kan het toch gebeuren dat de bijen door het slechte weer thuis blijr ven. De koningin gaat dan weer eieren leg gen en de bijen worden zwermlustig. Deze toestand kan zich overal ook op de heide voordoen. Dit jaar trof men in vele plaatsen in Sep tember nog zwermen aan. Waar men het vorig jaar verkeerde afge draaide suiker kocht, daar verwachtte spreker het komende jaar afwijkingen, voor mededee- lingen daarover hield hij zich aanbevolen. Het gevolg van de verkeerde suiker zal wel zijn, dat er cour bij de bijen geconstateerd zal worden. De verkeerde suiker was een gevolg van het feit, dat de goede door de regeering dezen zomer voor de menschen was afgeno men. Nog besprak spr. het omhangen van een bijen bevolking. Gewenscht was het, dit volkje van onder te voeren. Een gaatje onder de Simplexkasten waaronder een laadje met voer, was een goed middel om het omgehan gen bijenvolk naar onder te trekken. Bij het reizen kan men het gaatje met een kurk stoppen. Hierna besprak spr. nog de door Alexan der in Amerika gevolgde methode. Voor ons land met zijn zeewinden en gure weersge steldheid is deze methode evenwel een waag. Een succes op de koolzaadvelden zegt spr. evenwel toe als men er maar voor zorgde, dat de bijen in April geboren waren. Na het beantwoorden van verschillende vragen dankte de voorzitter, de heer Chr. Blankendaal, den spreker voor zijn leerzame rede. KORTE BERICHTEN. In Waterland is gebrek aan voeder voor «vee en pluimgedierte. Velen moeten daarom hunne dieren verkoopen. Maïs, voor 2 maan den besteld, is nog niet aangekomen. Te dissingen is men een uitgebreidst spionnagedienst op het spoor. Verschillende Belgen, waarbij twee vrouwen, zijn gear resteerd. Te Amsterdam is een vrouw van een trap gevallen en terstond gestorven. In het district Haarlemmermeer zijn thans ofticieel candidaat gesteld voor de 2de Kamer de heeren inr. J. B. Bomans, Haarlem f Kath.) en S. W. de Clercq, Haarlemmermeer, (lib.). m«JSiGNB£N STUKKSN. VROUWEN VAN ALKMAAR. De meesten uwer weten nu, dat art. 80 in de Tweede Kamer is aangenomen en dat het V. K. niet vastgelegd wordt in de Croodwet. Als de herziening van de Grondwet werke lijkheid zal zijn geworden, kan een vrouw door de kiezers in de Tweeede Kamer, in de Provinciale Staten en in den Gemeenteraad gekozen worden. Het passief kiesrecht zal dan zijn toegestaan. Geen der leden van de Tweede Kamer heeft een argument genoemd tegen actief vrouwenkiesrecht, dat niet weer legd kon worden; alleen vinden zij, dat de tijd cr voor nog niet rijp ïs. En Minister Mr. Cort van der Linden èn de pers hebben gezegd, dat het nu aan de vrouw siaai, om de plaats le bepalen, die zij zal in nemen. Daarom is het nu de plicht van elke vrouw te toonen, dat zij het kiesrecht begeert. Sluit U aan bij één der vereenigingen of bij onzen Nedei landschen Bond voor Vrouwenkies recht. Wij vrouwen mochten het kiesrecht nog met ontvangen, omdat wij te weinig van het politieke léVen weten (alle mannen weten dat natuurlijk wel En ziet, juist de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht heeft ten doel: lo. het vormen van een vereenigingspunt, voor allen, die Vrouwenkiesrecht 'tzij actief alleen, 'tzij actief en passief beide, voorstaan; 2o. het doen ingang vinden van de mee ning, dat het kiesrecht niet mag onthouden worden op grond van sekse-verschil; 3o. het bestudeeren van- en het verspreiden van kennis omtrent het vraagstuk van het Vrouwenkiesrecht; 4o. het voorlichten der vrouw ten aanzien van alle vraagstukken, die voor haar met het oog op haar toekomstige burgerschapsrech ten van belang zijn. Daarom wordt lid van den Nederlandschen bond voor vrouwenkiesrecht. De afdeeling Alkmaar Jioudt morgen 24 Nov. om 8 uur in de Unie een openbare ver gadering waar ds. A. E. T. Juood van 'sOr*- venhage zal spreken over den rechtstoestand der vrouw uit godsdienstig oogpunt. Wij hopen, dat velen zullen komen luiste ren naar wat dit bondslid ons zal vertellen. En dat èn mannen èn vrouwen die de recht vaardigheid van vrouwenkiesrecht voelen, maer tot nu toe om de een of andere reden verre bleven, meer en meer overtuigd zullen worden, dat het noodig is, te getuigen, door lid te worden van onzen bond. Misschien mag ik het hier nog eens zeggen: Wij vrou wen vragen niet om kiesrecht omdat wij ge lijk willen denken en voelen als de mannen. Neen, juist omdat .wij anders denken, an ders voelen dan de man, vragen wij het recht om met hem mee te spreken in die openbare vertegenwoordigende lichamen, waar onze belangen worden behandeld en vastgesteld. Aan de vrouw moet gelegenheid gegeveo worden haar vrouwelijkheid en haar moeder lijk gevoel vrij te ontplooien; eerst dan zal in Staat en Maatschappij harmonische samen werking van mannen en vrouwen het werk van den completen mensch kunnen brengen. A. AUKESTIMMER. (AMSTERDAM, ALKMAAR. BBKEttriBAAT AGENTSGHAP: Waarvan uitgegeven f 4.000 #00. Reaerve'a f 1,025.000, TELKFOOÏT Xo 3. Secr Nijpels Co. 0|»K«rl«bt 1 JHHonri ltklM. RA CHf «04 Opgericht 1S5S. Maatschappelijk Kapitaal f §,000.000. Boeken

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 6