DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, DE OORLOG. Tabak van J. R. Keuss No. 278 VRIJDAG 24 NOVEMBER Pluimveevoeder. Honderd en achttiende jaargang. 1916 per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. AdvertentiepMiCt. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERIYIs. COSTER S ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Uitbetaling vergoedingen V oorziening vanBrandstoffen Peulvrueliteii-distributie. Regeerings-Gort. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 24 November. Er is weinig te schrijven heden. Van de oorlogstooneelen hebben we niets te zeggen en met de politiek zijn we gauw gereed. We hebben enkel mede te deelen, dat kei zer Karei met de gebruikelijke proclamaties de regeering heeft aanvaard de 44-jarige aartshertog Joseph volgde hem op in het op perbevel in Oost-Zevenburgen. In Griekenland „criselt" het. De minister van justitie moet reeds zijn afgetreden en vermoed werd, dat het heele ministerie zou vallen, indien de uitlevering van het verlang de oorlogsmaterieel aan de entente werd ge weigerd. Inmiddels is de eisch afgeslagen door de Grieksche regeering, die te kennen heeft gegeven, dat de entente reeds 91 stuk ken modern geschut uit Griekenland heeft gehaald, terwijl de aan de Duitschers Bul garen gegeven kanonnen van verouderd mo del waren en dat inwilliging van den eisch een vijandelijke daad tegenover de centrale mogendheden zou beteekenen en het voor Griekenland onmogelijk zou maken zich te verdedigen. Inmiddels heeft een Fransche marine-afdee- ling het spoorwegstation van de Peloponne- sus-lijn bezet en heeft de Fransche admiraal Fournet den consuls der middenmogendhe- den en den leden der archaeologische onder- wijs-inrichtingen dier mogendheden laten weten, dat zij Athene moesten verlaten. Duitschland heeft bij Griekenland en alle andere üeutrale staten, alsmede bij Frankrijk en Engeland, tegen de uitzetting der gezan ten als een bespotting van het volkenrecht, van de vrije wilsbepaling van neutrale staten en van de eerste grondbeginselen der interna tionale welgemanierdheid, zoo krachtig mo gelijk geprotesteerd. Maar bij dit protest zal het wel blijven eindigt alles in Grieken land niet met een protest? ISMS**1 Sinds geruimen tijd zijn de meeste bladen,overeen komstig het besluit van de Nedert landsche Dagbladpers, overgegaan tot inning der abonnementsgeiden bij vooruitbetaling. Ingevolge dit besluit zullen we zoo vrij zijn per 1 December a.s. te beschikken over de abonnements gelden 4e kwartaal 1916 en 1 Fe bruari 1917 over die van het 1e kwartaal 1917 om tot doorvoering van dien maatregel te geraken. DE DIRECTIE. KORTE BERICHTEN. Het lijk vanw ijlen Keizer Frans Jozef zal van Maandag 27 Nevember af tot den 30en in de Hofkerk op een praalbed liggen, het publiek zal toegang hebben tot de rouw zaal. Daarna zal de begrafenis met groote praal plaats hebben. In alle militaire commando's van de mo narchie werd gisteren door de troepen de eed van trouw aan Keizer Karei I afgelegd. In het Lagerhuis is een vraag gesteld omtrent het vergaan van het Engelsche hos pitaalschip Brittannic. Minister Asquith ant woordde dat de regeering de zaak onderzocht. Er schijnen 200 menschen te zijn omge komen. De Brittannic mat 45.158 ton. De Entente heeft van Griekenland over levering van kanonnen en munitie geëischt. Dit werd geweigerd. De Grieksche minister van Justitie zou zijn afgetreden. ten afdeeling Fransche mariniers heeft het station in den spoorweg van den Pelopon- nerus t^ezet. pe beroemde Amerikaansche schrijver Jack London is te Gleneller in Califoraië overleden. VERZENDING VAIjI KAAS. Met ingang van morgen ma£ de uitvoer van kaas naar Duitschland en België alleen geschieden per spoor, en wel voor zooveel Duitschland betreft langs Nieuwe Schans, 01- denzaal, Groesbeek en Zevenaar, en voor zooveel België aangaat langs Roosendaal. Na 1 December worden geen vergunningen voor uitvoer van nagelkaas meer verleend. STEENKOLENNOOD. Aan den Rotterdamschen gemeenteraad is voorgesteld om wegens den kolenno :d te be palen, dat winkels (barbiers- en kapperssa lons inbegrepen) na 's avonds 6 uur geen gas of electriciteit mdfgen bezigen voor verlich ting of reclame. De St.-Nicolaas- en Kerst week en Oudejaar worden uitgezonderd, evenals de Zaterdagavonden. B. en W. van Schagen hebben aan de win keliersverboden, na 9 uur des avonds hun winkels door gaslicht te verlichten. Bij over treding van dit verbod zal de gastoevoer worden afgesneden. DE „TUBANTIA." De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft d.d. 23 November het volgende ant woord ingezonden op de vragen van den heer Nierstrasz betreffende de zaak de „Tu- bantia." In antwoord op de vragen van den heer Nierstrasz kan de Regeering slechts verwij zen naar het reeds door haar medegedeelde omtrent den stand der „Tubantia"-aangele- genheid. Het is haar niet mogelijk, in het te genwoordige stadium dezer quaestie verdere mededeelingen te doen. Zij kan de verzeke ring geven, dat zij hare volle aandacht aan de zaak blijft wijden. AAN WEGVOERING ONTSNAPT. Bij Roosendaal zijn 21 jongelingen uit Ca- pelle de grens overgekomen. Met hun 30en waren zij opgeroepen om naar Duitschland overgebracht te worden. Door ruim een uur tot hun middel in een sloot te verblijven, wis ten zij een Duitsche patrouille te verschalken en konden zoo onder den electrischen draad door. OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Nederl. stoomschip „Helena," thuisbe- hoorend te Terneuzen, op weg van Robter- dam naar New-York, is op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is te Gr. Yar mouth geland. binnenland. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over het nieuwe artikel 192 der Grondwet met de daarop ingediende amendementen werd gisteren voortgezet. De heer Gerhard (S.D.A.P., Amsterdam II) meende dat het juist was dat het woord neutraliteit niet in de wet voorkwam. Spr. verdedigde zich tegen verkeerde opvattingen van wat door hem is gezegd. Zoo had hij er nooit aan gedacht, het kind in de school te dwingen zich naar een of ander model te richten. Ook geen sociaal-democratische school wilde hij. Hoewel spr. meende dat hef vooral aan zal komen op de toepassing van de wet en er reeds nu in het rijk niet genoegzaam open baar onderwijs wordt gegeven in een onvol doend aantal scholen, zou hij met het amen dement-van Raalte medegaan. Wat de aan het bijzonder onderwijs te stelr len voorwaarden betrof, wees spr. op de wenschelijkheid van vrijheid van beweging voor het onderwijs. Het amendement-E e r d m a n s moest spr. daarom bestrijden. Nominatie Hooge Raad. Vacature mr. C. Krabbe: No. 1 werd prof. mr. J. Kosters, hoogleeraar te Groningen, met 53 van de 60 stemmen. No. 2 mr. dr. C. J. H. Schepel, president van het Hoog Mili tair Gerechtshof te Utrecht, met 42 van de 62 stemmen. No. 3 mr. H. J. van Gelein Vitrin- ga, rechter aan de arr.-rechtbank te 's-Graven- hage, met 54 van de 63 stemmen. Tot lid van de huishoudelijke commissie, vacature-Tydeman, werd b eerste stemming gekozen de heer Visser van IJzendoora met 39 van de 70 stemmen. Bij de voortzetting van de beraadslaging over art. 192 G. W. kon de heer van I d s i n- g a (c.-h., Bodegraven) het verband, dat door den minister tusschen art. 192 en de andere herzieningsontwerpen was gelegd, niet goed keuren. Spr. zou er zich niet aan storen. Hij zou voor het artikel stemmen, tenzij dat door amendeering onmogelijk werd gemaakt. Spr. aanvaardde het artikel als een com promis. Dat het onduidelijk zou zijn, kan hij niet inzien. De heer de Mu r a 11 (u.-L, Oostburg) zette de bedoeling van zijn amendement uit een, n.l. voorkoming van oneerlijke concur rentie tusschen openbaar en bijzonder onder wijs. De heer de Jong (u.-l., Hoorn, bestreed het betoog van den heer Gerhard, nopens de houding der liberalen ten aanzien van het onderwijs na 1857. Spr. was vóór de financi- eele gelijkstelling. De amendementen-V anRaalteen-Vis servan IJ zendoorn hadden spr.'s volle sympathie, omdat, nu de bijzondere school de volle 100 pCt. krijgt, de zekerheid moet bestaan, dat in elke gemeente een openbare school zal bestaan. De formuleering van den heer Visservan IJ zend oom acht spr. zeer gelukkig, in staat om de bezwaren van velen op te heffen. Het bezwaar van den heer Eerdmans, wat de inrichting van het onderwijs betrof, werd door diens amendement echter niet on dervangen. Een andere formuleering was daarom noodig. Het amendement-O 11 o, op het 3e lid zou spr.'s sympathie hebben, indien het zich be paald had tot een herstel van de oude lezing. De toevoeging „leerstellige begrippen" was overbodig. Ook de andere amendementen achtte spr. niet aanbevelenswaardig, daar het artikel dan bij velen van rechts bezwaar zou ondervinden. De voorzitter deelde daarna mede, dat van de koningin bericht was ontvangen, dat H.M. verhinderd was, de commissie voor de aanbieding van de voordracht van een raads heer in den Hoogen Raad te ontvangen. De voordracht zou daarom schriftelijk aan H.M. worden aangeboden. De vergadering werd daarop verdaagd tot hedenochtend half twaalf. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Woensdag is te Purmerend de najaarsver gadering gehouden van de „Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier," onder leiding van den heer P. Stapel Cz. (Hoogkarspel). De ver gadering werd door ruim 30 leden bijge woond. Ter voorziening in de vacature N. Dekker werd tot lid van het bestuur benoemd de heer A. Commandeur te Berkhout, die evenwel be dankte, waarna gekozen werd de heer P. Sta pel Sz. te Berkhout. Het ontwerp-wet betreffende een mond- en" klauwzeer-belasting werd ingeleid door dr. D. L. Bakker, die meende dat in hoofdzaak drie vragen moeien worden beantwoord: lo. of de bestrijding van mond- en klauwzeer wenschelijk is; 2o. zoo ja, of die wenschelij- ke bestrijding mogelijk is en 3o. of die be strijding is te achten een algemeen belang, dan wel een speciaal belang voor een be paalde groep van personen. De wenschelijkheid zal, zegt spr., wel alge meen worden beaamd. Ook acht hij de be strijding wel mogelijk. Toen het afmaaksy- steem niet werd toegepast, is de ziekte sterk toegenomen, doch later is die met goed ge volg bestreden. Wat het derde punt betreft, plaatst de min. ztch op het standpunt dat iner sprake is van een algemeen en van een speciaal veehouders- belang. Maar ook de exporteurs van vee iieooen groot öeiang üij ue üestrijding van mond- en klauwzeer, omdat het tmitenland geen vee toelaat, wanneer ons land met ge ruimen ujd van die ziekte is vrij geoiëven. Nu vraagt net ontwerp-wet, om in ue kos ten der oesirijding te voorzien, eene de tasting aneeu van de veenouders, waarvan evenwei ue kieine scnapen- en varkensnouders zijn ungesioten. Men wil die üeiasting henen naai" tien toestand op lo Januari. Spreker acnite dit met goed, omdat de groote vee nouders er dan ounen Olijven. Hij zou twee maal in net jaar öeiasting willen nenen; d.v. m jum en Novemoer, omdat dan ue weiders zoowel ais de mesters in aanmerking komen uok bestaat er een bijzondere Ujst van ge meenten voor duooeie deiasnng, oocn üei- ueriand en de zuidelijke grensprovinciën vai- iën uaar buiten, netgeeu ononnjk is, omuat ook ui die provinucn veie ziektegevallen zijn voorgekomen. De bedoeung is een Ionds te vormen en de belasting te uoen opnouden zoottra net ionus iu miuioen bezit De neer K. Visser achtte bestrijding van het mond- en klauwzeer alleen mogeujk wanneer die internationaal wordt ter nana genomen. Andere leden wezen er op, uat bestrijding van bedoelde veeziekte met is een speciaal be- laug, uocu wei aegenjk een algemeen belang en nat het almaaksysteem met bij ïeaereen in stemming vtnat. Na een breedvoerige discussie werd aange nomen een voorstel van üet bestuur om in liecember of begin januari een buitengewone aigemeene vergadering te hounen, ter naueie oeuanueiing van dit onderwerp. lot voorzitter tier veieemging voor het voigena jaar wera gexozen ue heer ri. j. avis (ivuuwouu), ute ue benoeming aannam De neer W. d. Visser (N.-iNieaorp) leiaae in. „iets over veearisemjxunuige nuip." (lilt stuk was reeds in druk rondgezonden). in de voigenue vergadering zal üet bestuur hierover advies uitbrengen. Over een voorstel over het bevorderen van goed melken rapporteerde de heer P. jz nriks. Uit üet rapport bleek dat 09 personen aan üet examen nebben deelgenomen. Aan zu van de 23 vrouwen en meisjes en aan 41 van ue 4o mannen en jongens kon üet diploma van bekwaamheid women uitgereikt: 2/„ deei van üet aantal deelnemers benoorde tot üet dienstpersoneel. Witte kieeaing bij üet mel- xen wordt aanbevolen. Besloten werd het onderzoek voort te zet ten. Nadat dr. L. F. C. Scheij het jaarverslag over üet zutvelconsuientscüap had uitge- oracüt rapporteerde de heer K. Zijp (Wieiin- gerwaaro) ovqi den aankoop van tokstieren. De üeer G. Nobel gat een overzicht met be trekking tot het Bemiddelingsbureau voor den Landbouw in Noord-Holiand, welk bu reau werkzaam is in zake de productie van voedingsmiddelen en het bevorderen van landbouwverloven. De voorzitter deelde mede dat met andere vereenigingen is overeengekomen aan de se cretarissen van het Bemiddelingsbureau eene vergoeding uit te keeren van 2000. Hij bracht daarbij een woord van dank aan den heer Nobel voor diens bemoeiingen ten op zichte van het bureau. Voor de beproeving van aardappelpoatma- chines werd, nadat de heer K A. Kaan hier over rapport had uitgebracht, een subsidie van 200 toegestaan. De voorzitter bracht rapport uit over be proeving van brandspuiten en deelde mede dat het voornemen bestaat in het volgend voorjaar een demonstratie te houden van brandbluschmiddelen. Besloten werd voor dit doel een subsidie van 300 te verleenen. Bij de rondvraag werden klachten te berde gebracht over verschillende regeeringsmaat- regelen, welke de voorzitter kort beantwoord de. DE KONINGIN IN NOORD-BRABANT. Gisterenvoormiddag half elf kwam H. M. met den koninklijken trein te Breda aan, aan het station verwelkomd door den burgemees ter en den gouverneur der Koninklijke Mili- ALKMAARSCH E OVERAL VERKRIJGBAAR. taire Academie. In de gereedstaande hof- auto's werd' gestapt, om naar het exercitieter- rein der infanterie te gaan alwaar de cadet ten voor H. M. defileerden. Vervolgens reed H. M. te paard naar de Kon. Mil. Academie. Daarna werd teruggegaan naar het station, ten einde in den salonwagen de lunch te ge bruiken. Gisternamiddag bezocht H. M. de cavalerie-kazerne. Vannacht is overnacht in den trein om heden naar Bergen op Zoom te gaan. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. Ook heden bestond de aanvoer nog uit graskaas. Het aantal K.G. was belangrijk minder dan de vorige week en bedroeg een 120000 K.G. Door d® blokkeering bedraagt de voorraad bij de handelaren, die in de regeeringspak- huizen voor het binnenlandsch gebruik niet medegerekend, ongeveer nog een 3000000 K.G. Zeker nog een niet geringe hoeveelheid, wanneer men bedenkt, dat deze hoeveelheid de 50 pCt. is van het exportvrije gedeelte. De levering van de andere 50 pCt. van het exportvrije deel, feitelijk 25 pCt. van de pro ductie, aangezien er nu 50 pGt. van de pro ductie voor het binnenland moet blijven, naar Engeland gaat geregeld zijn gang en de onderhandelingen over de geblokkeerde 50 pCt. van het exportvrije deel worden nu defi nitief met het Landbouw Export Bureau en Duitschland gevoerd. Spoedig zal de rege ling w^l bekend worden. Dat Duitschland hierbij een groot belang heeft, zal blijken, als men verneemt, dat reeds nu de idee naar voren komt om ook het andere gedeelte in Engeland te plaatsen, wat bij opheffing van de blokkade mogelijk zal zijn, tenzij het be sluit afkomt hoeveel er naar Duitschland moet. In geheel Europa kan men a.s. winter een kaasnood verwachten, tengevolge van het ge brek aan veevoeder. Reeds nu staan de koei en bij vele veehouders droog en in Jan. zal de aanvoer al uiterst gering zijn. Het is 'niet uitgesloten dat dan alles noodig zal zijn voor het binnenland. Een andere prijsregeling zal ook daarvoor dan evenwel noodig zijn, aangezien de poe ren zeker niet voor 33 zullen blijven kazen. De markt, die gister in Hoöm zakte (een deel ging daar onverkocht naar huis) was hier stug, doch kenmerkte zich aanvankelijk door een hoogeren prijs dan die te Hoorn. Gemiddeld werd 78 per 50 K.G. besteed, later daalde deze prijs een halve gulden. Alles geraakte evenwel verkocht. De markt werd iets opgevoerd door den heer Kroon uk Hoorn, die orders scheen te hebben en het meeste aankocht Het stopzetten van den ditvoer van de zachte kaas, door de kaasvereeniging is een goede maatregel gebleken. Veel ging er op deze wijze vermengd met boter onder den naam van Champagnekaas en Quarg ons land uit. De heer Funke, een Duitscher, die hierin alhier een fabriek heeft, deed er veel in. We gens het ten achter raken met zijn verplichten voorraad is hij voor het ujtvoeren tijdelijk geschorst. EEN BENOEMING. Onze oud-stadgenoot, de heer W. F. de Jong, thans te Groningen, is benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Winschoten. ENGELSCHE VOORDRACHTAVOND. Mrs. Teves Knowles zal Vrijdag 1 Decem ber om half acht in de „Unie" ten bate van „Kinderkleeding" een „Dramatic Recital" ge ven. Er zijn vele redenen om dezen avond niet te verzuimen. De opbrengst is voor een Alk- maarsche liefdadig doel. en dan, we hebben hier eens een gelegenheid, eenige werkelijk goede Engelsche voordrachten te nooren, een gelegenheid, die niet vaak voorkomt. Dat Mrs. Teves Knowles een goede voordraagster is, zeggen de talrijke goede recensies, die over haar optreden geschreven zijn, bewijst ook het groote succes, dat ze allerwegen, in ons land, zoowel als in Engeland, gehad heeft. De „Yorkshire Evening Post" schrijft over haar: Dit werk stelde zware eischen aan de dramatische kracht van de voordraagster, maar ze schoot in geen enkel opzicht te kort en we moeten Miss Knowles geluhwenschen met haar machtige wedergave. Ook andere bladen o.a. de Groninger gaven hoog gestemde recensies. En de heer W. van der Gaaff, privaat docent in de Engelsche taal en letteren aan de Rijksuniversiteit te Amster dam schrijft o.a.: „Een declamateur moet niet alleen doordrongen zijn van den geest, de beteekenis van de poëzie of het proza dat hij voordracht, maar hij moet ook de bijzondere eigenschappen bezitten, die hem in staat stel len bij zijn voordracht aan zijn gehoor de overtuiging te geven, dat de auteur zelf het zóó en niet anders gezegd zou hebben. Deze gave nu bezit mevrouw Teves in hooge mate; haar zeggingskracht, haar zeldzaam vermo- {De Burgemeester)van Alkmaar brengt ter kennis van i belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 16 Not. tot en met 25November zal plaats hebben ten Stadhnize, op Maandag 37 Nov. a. s., voor zoo veel de LANDWEDBj en den BAKD- STOBM aangaat van) 1011 nar en voor zooveel de MIJL1T1E betreit van 1113 nnr. Alkmaar, 23 November 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De WETHOUDER, Voorzitter der Com missie van Bijstand voor het Distributiebe drijf te Alkmaar, brengt hiermede ter alge- meene kennis, dat onderstaande .soorten brandstoffen ten hoogste voor de daarachter vermelde prijzen aan het publiek mogen wor den verkocht: Limburgsche en Duitsche anthraciet 2.20 per H.L. Belgische anthraciet Eierkolen Kachelkolen In verband met het feit, dat de AANVOER VAN STEENKOLEN UIT DUITSCHLAND EN BELGIë in den laatsten tijd ZEER VEEL TE WENSCHEN OVERLAAT, is het zeer wenschelijk te achten, dat bij het gebruik van dat artikel de UITERSTE SPAARZAAM HEID worde betracht. ALKMAAR, den 23 November 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. 2.50 1.60 1.75 De WETHOUDER, Voorzitter der Com missie van Bijstand voor het Distributiebe drijf te Alkmaar, brengt hiermede ter alge- meene kennis, dat de aflevering en het vervoer van alle soorten groene erwten en bruine stamboonen is verboden. Het verbod is echter niet van toepassing a. indien de aflevering en het vervoer plaats vinden binnen de gemeente van inwoning van den eigenaar der bedoelde peulvruch ten; b. op de aflevering en het vervoer van partij en, gedekt door een vervoerbewijs, afgege ven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Peulvruchtenvereeniging; c. op de aflevering en het vervoer van partij en, die op den dag van afkondiging der betrekkelijke beschikking in de Nederland se he Staatscourant (14 Nov. 1.1.) in spoor wagens of schepen waren geladen; d. op monsters van gewone grootte. ALKMAAR', den 23 November 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. De WETHOUDER, Voorzitter der Com missie van Bijstand voor het Distributiebe drijf, brengt ter kennis van de WINKELIERS in REGEERINGS-PLUIMVEEVOEDER, dat zij het VOEDER, inclusief alle kosten en in verpakking, moeten afleveren tegen een prijs, afgehaald aan winkel of magazijn, gelijk aan de door de Regeering aan de Winkeliers be rekende prijzen, vermeerderd met hoogstens 3 Yi cent per K.G. Alkmaar, 23 November 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. De Wethouder, Voorzitter der Commissie van bijstand voor het Distributiebedrijf brengt ter algemeene kennis, dat de eerste zending regeeringsgort is aangekomen, zoo dat de winkeliers op MORGEN, Zaterdag 25 November a.s., hunne bestelbiljetten kunnen inleveren op dezelfde wijze als met de rijst is geschied. De maximumprijs bedraagt voor grossiers 21 en voor winkeliers 22 per 100 K.G. Bovengenoemd artikel is van 27 November a.s. af voor de ingezetenen verkrijgbaar tegen 0.13 per y2 K.G. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. Alkmaar, 23 Nov. 1^16. gen om gezichtsuitdrukking en stem-modula-' tie in overeenstemming te brengen met wat zij voor draagt, haar volmaakt acteeren, stempe len haar tot een declamatrice van den eersten rang. En wat iedereen die, zooals schrijver dezes, haar bij verschillende gelegenheden COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1