DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOjiderd ©n achttiende jaargang. 1916. MAANDAG 27 NOVEMBER. Jio. 286. YARIA. NEDERLAND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijsl2*ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER S ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. mam ALKMAAR, 27. November. Twee gebeurtenissen vragen heden elk op zich zelf en tevens in onderling verband de aandacht, n.l. de toestand in Roemenië en die in Griekenland. Stellig hangen de toestan den in deze beide landen ten nauwste met el kaar samen. Wanneer het den Roemenen meer voor den wind was gegaan of wanneer de entente hun meer directen steun had kun nen geven, dan had de entente het niet noo- dig gehad zulk een sterke pressie op Grie kenland uit te oefenen in de hoop, dat met Grieksche hulp in Macedonië een sterke af leidingsactie het dreigende lot alsnog van Roemenië zal kunnen afwenden. Hoe ge ring de kans van verwezenlijking van die hoop ook moge schijnen, de entente heeft niets nagelaten om Griekenland er voor te span nen. Griekenland in zijn geheel wel te ver staan. Want zorgvuldig vermeed zij officieel partij te kiezen tusschen de beide deelen, waarin het rijk uiteengevallen was. Zij hield betrekkingen aan met den koning en zijn re geering, al waren die betrekkingen 'ook voor namelijk van dien aard, dat zij leidden tot het zenden van nota's, memoranda en tenslotte een ultimatum, tot het lakens uitdeelen in Athene (de uitzetting van de gezanten der middenmogendheden) en tot het pogen, den koning op haar hand te krijgen (een brief met vriendelijken aandrang van den Fran- schen minister-president aan koning Kon- stantijn). Maar het een noch het ander mocht baten, de regeering te Athene gaf, als het maar eenigszins kon, toe, doch bleef on zijdig. En de andere partij, te Saloniki, bleef wachten op de officiëele erkenning door de entente. Thans heeft het driemanschap te Saloniki (de heeren Venizelos, Dragoenis en Kaloge- ropoelos) volgens een Keuter-bericht uit Athene den oorlog verklaard aan Bulgarije en ook aan Duitschland, omdat dit laatste rijk schepen met troepen torpilleerde. En nau welijks is deze oorlogsverklaring afgekomen, of tegelijk wordt ook de erkenning van de voorloopige regeering als de feitelijke regee ring van Griekenland bekend. Hoe men nu te Londen en te Parijs de officiëele regeering te Athene zal beschouwen, waarvan men dan toch per ultimatum ad. 1 December de over gave eischt van alle artillerie-batterijen, dient afgewacht. Veel doet het er trouwens ook niet toe. Men mag verwachten, dat na de gezanteni der middenmogendheden, die der entente Athene zullen verlaten en hun resi dentie in Saloniki zullen vestigen. Geheel on mogelijk zou het niet zijn, dat de gezanten der middenmogendheden weer te Athene zul len terugkeeren wie weet of een onderzee- er wordt niet met een diplomatieke zending, doch met een zending diplomaten belast 1 Dat het officiëele Griekenland thans met de entente zal meegaan, klinkt weinig waar schijnlijk. Wellicht ware de koning nog te vinden voor een oorlogsverklaring aan Bul garije, in een aan Duitschland zal hij wel niet treden. Aan te nemen valt verder, dat de regeering de laatste eischen der entente zal afslaan. Geschiedt dit, dan zal de entente vermoedelijk Athene pogen te bezetten en een blokkade van de Grieksche kust door de en tente volgen. En daarop zou dan wel eens het antwoord van de officieele, door de mid- den-mogendheden en door de onzijdige staten alsnog als zoodanig erkende, Grieksche re geering kunnen zijn 'n oorlogsverklaring aan de entente. Men moet aan de stemmings- berich'ten welke Reuter overseint niet te veel hechten zij zijn- natuurlijk eenzijdig. Maar zelfs die berichten schetsen den toestand in dit deel van Griekenland niet zeer rooskleurig voor de entente. De militante royalisten, zeg gen zij, weigeren ten eenen male de wapens in te leveren, er worden onder tien duizenden reservisten wapens uitgedeeld, eiken avond melden er zich nieuwe reservisten aan de ka zernes aan, er is een „verbond van verweer" gevormd, er is sprake van een guerilla te openen in het binnenland, buiten het bereik van het scheepsgeschut der entente en in af wachting van de Duitschers, die komen zul len zoodra zij Roemenië hebben veroverd. Hoe langer hoe meer doet de mogelijkheid zich dus thans voor, waarvan wij van den be ginne af aan hebben gewaagd, dat n.l. Grie kenland uiteenvalt in twee deelen, die elk een der oorlogvoerende partijen steunen en dus misschien ook elkaar gaan beoorlogen. Maar wat er ook verder gebeurt, veel zal de Grieksche hulp voor geen der beide par tijen te beteekenen hebben. In den aanvang van den oorlog zou Griekenland een niet te versmaden medestander zijn geweest. Maar een leger en een volk, dat in zich zelf ver deeld is, dat van buiten af vernederd is, dat langen1 tijd in pijnlijke onzekerheid heeft ge leefd dat vormt niet meer het hout, waar uit een geduchte tegenstander kan worden gesneden. Er ligt in het droevige lot van Griekenland een wijze les voor de nog-onzijdigen om hun onzijdigheid ongerept te houden, van welken kant deze ook wordt belaagd en om onverdeeld en één te blijven. In Roemenië hebben de midden-mogend- heden in klein Walachije verder vorderingen gemaakt. En het leger van von Mackensen, dat over den Donau is getrokken, staat reeds bij' Alexandria, op 35 K.M. afstand van de rivier en is nog maar 60 K.M. van de hoofd stad Boekarest verwijderd. Natuurlijk hebben de indringende troepen over die 35 K. M. weinig tegenstand ontmoet en zullen zij het in de rest van den weg heel wat moeielijker kunnen krijgen, maar zooals het er nu voor staat, zal de uit het zuiden, uit het westen en uit het noorden weldra bedreigde hoofdstad onhoudbaar zijn. Er is ook reeds sprake van, dat de regeering zal worden overge plaatst naar het hoog in het noorden van Moldavië, medé dus door de Russen be schermde Jassy zal worden gebracht. Is dit bericht juist, dan blijkt ook hieruit hoe ge vaarvol de toestand is, voor Klein-Walachije zoowel als voor Groot-Walachije. Men kan dan ook spoedig het bericht verwachten, dat de legers van v. Mackensen en v. Falkenhayn volledig samenwerken. En van een afleidings actie in dé Dobroedsja hoort men ook niets meer. De Russisch-Roemeensche strijdkrach ten staan daar tusschen 30 en 25 K.M. ten noorden van den spoorweg CemavodaCon- stanza en de troepen der midden-mogendhe- den zullen hier wel aanzienlijk verzwakt zijn, maar de korte linie, leunend aan Donau en Zwarte zee, is in zich zelf zeer sterk en kan dus met betrekkelijk zwakke krachten verde digd worden. Van dien kant kan dus Roeme nië weinig verlichting verwachten. Maar van welken kant moet de redding dan komen in dit jaargetijde, nu van ver schillende oorlogstooneelen wordt bericht, dat de weersgesteldheid groote gevechten be lemmert en alleen in Roemenië zelve het krijgsbedrijf voortschrijdt? Dat men in de landen der entente den toe stand van Roemenië wel juister inziet dan in de Londensche kringen, van waaruit Reuter bemoedigende beschouwingen seint, blijkt uit de volgende verklaring van de Londensche Observer: „Wij hebben allen Roemenië's tus- schenkomst toegejuicht als een gebeurtenis, die de kroon zette op den zegevierenden zo mer en een belofte voor een spoedige over winning inhield. In plaats daarvan is die ge beurtenis op iets als een ramp gaan lijken, niet alleen voor Roemenië, maar ook voor de algemeene zaak der geallieerden DE VREDESBEWEGING IN DE VEREENIGDE STATEN. Aan de N. Rott. Crt. wordt uit Londen ge seind: Onder voorzitting van oud-president Taft is te Nieuw-York Zaterdagavond een groote vergadering vanwege de Liga tot afdwinging van den vrede gehoude. Andere vergaderin gen zullen eerlang in andere groote Ameri- kaansche steden gehouden worden. Men legt er zorgvuldig nadruk op, dat het doel van de Liga niet is, om aan den fegen- woordigen oorlog een einde te maken, of schoon de heer Jacob Schiff, de groote Nieuw Yorksche bankier en voornaamste spreker in de vergadering van Zaterdag, betoogde dat het reeds tijd was om tc handelen. Er werd hier en daar gegicheld, toen in de vergadering een boodschap van Bemstorff werd voorgelezen, welke te verstaan gaf, dat Duitschland ten allen tijde bereid was om tot de Liga toe te treden, om vredesverstoor- ders in bedwang te houden. Grey had geseind: „Bijna iedereen steunt het doel van de Liga, maar algemeen wordt erkend, dat het volkomen ijdel zou zijn, om voor het einde van den oorlog zich ten be hoeve van den vrede in beweging te zetten. Zulk een handelwijze zou de ontstemming van de geallieerde naties opwekken, zonder wier stem het werkelijk doel van de Liga nooit te bereiken zou zijn." EEN VERKENNING IN DE NOORDZEE. De Engelsche admiraliteit bericht over den Duitschen aanvalIn den nacht van 23 op 24 November trachtten zes Duitsche torpedoja gers den noordelijken uitgang van de Downs te naderen. Zij werden echter bemerkt door een patrouilleschip. De vijand schoot snel ongeveer 12 salvo's af en vertrok daarop onmiddellijk. Eén gra naat raakte een drifter, niemand van de be manning werd echter gewond alleen het bo venste gedeelte van het schip werd bescha digd. Geen enkele granaat viel dicht bij de open stad Ramsgrte. KORTE BERICHTEN. Naar aanleiding van het overlijden van Keizer Frans Jozef zond Generaal von Mac kensen een telegram, van leedwezen aan Kei zer Karei, waarin hij tevens den gelukkigen overtocht van zijn troepen over de Donau meldde. De keizer dankte Mackensen telegra fisch eni wenschte hem geluk met z'n belang rijk succes. In verband met het overlijden van kei zer Frans Jozef heeft het Bulgaarsche hof voor zes weken den rouw aangenomen. De Russische gezant te Boekarest is, vol gens Duitsche bladen teruggeroepen. De Rus sische generaal Mossolof zal voorloopig als vertegenwoordiger der Russische regeering optreden. In Duitschland zal binnenkort teneinde het reizigersvervoer te beperken in verband met het gebrek aan personeel en de kolenbe- sparing aan niemand meer een plaatsbiljet verstrekt mogen worden, die niet een bewijs van de overheid kan toonen, dat voor de voorgenomen reis een afdoende reden bestaat. Het groote Warenhuis van A. Wert- heim te Berlijn biedt in een advertentie in de rubriek levensmiddelen ook geslachte zwanen aan. Fransche vliegmachines hebben eenige duizenden kilogrammen bommen op de hoog ovens in het Saargebied geworpen, ook scho ten ze op dien tocht een Duitsch vliegtuig neer. Volgens een telegram uit Nieuw-York van Donderdag heeft Hughes erkend, dat Wilson is gekozen en hem den gebruikelijken gelukwensch gezonden. FRUIT-UITVOER. De Vereeniging van Nederlandsche Fruit- exporteurs te Tiel heeft zich tot den minister van landbouw gewend met het verzoek, toe te staan den uitvoer van die appelen, waar voor reeds consent was afgegeven, en die reeds geveild waren, doch door gebrek aan volgons nog niet verzonden konden worden. GRAANBOUW. Het Kamerlid Schaper heeft den minister van landbouw een vraag gesteld omtrent te nemen maatregelen in het belang van een doelmatige bebouwing van den grond, met het oog op de behoeften aan voedingsmidde len in het volgend jaar, in 't bijzonder aan broodkoren. MAIS. Van heden tot en met Zaterdag a.s. zal de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, voor alle soorten 235 per last van 2000 K.G. of 8.22 K per 70 K.G. bedragen, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. KAASHANDELAREN. Het bestuur van de te Gouda gevestigde Nederlandsche Vereeniging van Kaashandela ren heeft een adres gericht tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waar in het volgende onder zijn aandacht wordt gebracht, waarin het zegt er zich mee te kunnen vereenigen, dat ook voor 40 -)- kaas een Rijksmerk zal worden vastgestelr, even wel dadelijk hieraan toevoegen, dat bedoeld merk dan geen enkele overeenkomst zal mo gen hebben met het merk voor V. V. kaas. Ook ontraadt het sterk een Rijksmerk toe te staan voor geringere kwaliteit dan 40 Tot zijne niet geringe bevreemding had het bestuur, zij het dan ook bij gerucht, verno men, dat het nieuwe Rijksmerk voor afge roomde (40 +1 kaas zou bestaan uit het zoo genaamde merk „Gramser". Het vertrouwt echter, dat dit geenszins in de bedoeling van den Minister zal liggen. Het merk „Gramser" toch heeft zooveel overeenkomst met het be staande merk van V. V. kaas, dat dit de knoei erij en oneerlijke concurrentie zeer in de hand zou werken. Daar de V. V. kaas bijna uitslui tend in Goudsch model gemaakt wordt, zal bij het aanbrengen van een merkstelsel „Gramser" op afgeroomde kaas hetzelfde mo del gemaakt, de goede naam van het V. V. Goudsche product opnieuw zeer groot ge vaar loopen. Wil de Minister een afdoenden maatregel, dan geeft het bestuur in overweging als rijksmerk voor afgeroomde Goudsche kaas een opdrukmerk, eventueel aangevuld door prikstempel in te voeren, b.v. C. V. met een rondschrift in prikletters. Dit is een bruik baar merk en heeft voor 40 kaas niet de bezwaren, waarom het merk voor V. V. kaas niet van toepassing kon blijven. Nu Edammer kazen 40 dikwijls ook lang bewaard blijven, heeft een opdrukmerk zeer groote bezwaren. Waar het model eene zicht bare afwijking van Goudsche kaas aangeeft, zou er geen bezwaar zijn daarom het merk „Graveur" te doen gebruiken, mits èn vorm en kleur duidelijk afwijken van 't Rijksmerk voor V. V. kaas. STADSNIEUWS. RAPPORT DER COMMISSIE AD HOC IN ZAKE HET VERZOEK DER VER EENIGING „ALCMARIA" IN BETREK KING TOT DE STICHTNG VAN EEN SCHOUWBURG EN CONCERTGE BOUW AAN HET NASSAUPLEIN. In de vergadering van den 23en Augustus j.l. werd door den Raad besloten, om het voorstel tot goedkeuring van het door de ver eeniging „Alcmaria" ingezonden plan tot stichting van een Schouwburg en Concertge bouw op een open terrein, grenzende aan den Stationsweg en de Stuartstraat, van de agen da af te voeren en zulks naar aanleiding van het besluit van den Raad, genomen op den zelfden datum in een te voren gehouden offi- cieuse bijeenkomst, om de Vereeniging voor noemd uit te noodigen met een nieuw plan te komen voor zulk een gebouw te stichten aan het Nassauplein, aan welke plaats door ■'<n Raad de voorkeur werd gegeven boven eerstgenoemde plaats. Daaraan gevolg gevend, diende de Ver eeniging den 14 Oct. j.l. een nieuw plan in, waarbij het volgende verzoek tot den Raad werd gericht, om „met wijziging van zijn be sluit van 28 Juni 1916 te willen bepalen, dat de door onze Vereeniging „Alcmaria" op te richten N. V. met een aandeelenkapitaal van 25000 en voor een gelijk bedrag aan actions de jouissance, voor 4 pCt. rente en aflossing in 40 jaar van de aan te gane obli- gatieleening van 175000 voor den bouw van een Schouwburg en Concert-gebouw te garandeeren een jaarlijks bedrag van 8841.62 en de voor die Schouwburg inge diende plannen goed te keuren," welk verzoek in de vergadering van den 25 Oct. j.l. werd gesteld in handen van eene Commissie ad hoe, om bericht en raad. Deze Commissie kwam den 10 November j.l. bijeen onder voorzitterschap van het eerst aangewezen lid dier Commissie, den heer Udo. Op voorstel van den Voorzitter werd be sloten om het verzoek van „Alcmaria" te be schouwen naar aanleiding van de navolgen de vragen, welke zich naar aanleiding van dat verzoek en in verband met een ter zake ingekomen adres, namens vele ingezetenen ingeleverd door het Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Alkmaar, welk adres eveneens in handen der Commissie werd ge steld, van zelf opdrongen: le. Is er in Alkmaar behoefte aan een Schouwburg 2e. Is dit een zaak van zoodanig gemeentelijk belang, dat daarvoor een offer mag wor- gevraagd uit de Gemeentekas? 3e. Is het geraden onder de tegenwoordige omstandigheden tot dien bouw te beslui ten? 4e. Moeten de plannen van den heer W. de Lange tot verbouwing van de „Harmo nie in ernst worden opgenomen en moe ten deze aanleiding geven tot uitstel? 5e. Wat denkt de Commissie van finantieele raming der exploitatie? a. Algemeene uitgaven. b. Kosten per voorstelling. c. Aantal voorstellingen. d.Opbrengst der voorstellingen. 6e. Wat denkt de Commissie van de finanti- ëele opzet? 25000 aandeelenkapitaal. 175000 obligatieleeningrente en aflossing door de gemeente gegaran deerd. 25000 Actes de jouissance. 7e. Kan zich de Commissie vereenigen met den bouw eener groote schouwburg, zoo als thans ontworpen, of moet de voorkeur worden gegeven aan een kleinere, zooals oorspronkelijk ontworpen? Vraag 1, 2, 3. De Commissie, aan de hand van deze vragen het voorstel overwegend, meent dat door het besluit van den Raad van den 28en Juni j.l. de eerste drie vragen door den Raad reeds bevestigend zijn beantwoord. Vraag 4. Wat vraag vier betreft, kwam de Commissie, na uitvoerige bespreking, tot de conclusie, vooral in verband met het verloop van vroegere plannen voor verbouwing an de „Harmonie" van dezelfde zijde, dat de verwe zenlijking dier plannen zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht en deze derhalve geen aanleiding behoeven te geven tot uitstel. Vraag 5. Wat vraag 5 betreft, meent de Commissie eenparig, dat de finantieele ra ming der exploitatie zeer optimistisch is op gezet en is de meerderheid overtuigd, dat de verwachtingen te dien opzichte ontwikkeld, in Alkmaar niet zullen kunnen worden verwe zenlijkt. De algemeene uitgaven zullen veel grooter zijn dan zij worden geraamd, zooals nader ontwikkeld wordt bij de beantwoording van vraag zes. Men vreest dat de kosten per voorstelling veel grooter zullen blijken te zijn dan geraamd, zeker zal het getal van 74 uit voeringen en voorstellingen voor Alkmaar veel te veel blijken te zijn. Zal dientengevolge de opbrengst dier voorstellingen veel minder bedragen dan wordt berekend, dit zal nog veel minder worden, wanneer het waar zal blijken, wat de meerderheid zeker gelooft, dat het getal bezoekers veel minder zal bedragen dan geschat wordt. Bovendien wordt de ver deeling der rangen verkeerd geoordeeld; er zullen veel minder eerste rangsplaatsen moe ten zijn, meer twee en derde rangsplaatsen. Tegenover de opzet van „Alcmaria": 300 eerste rangsplaatsen, 250 tweede rangsplaat sen en 184 derde rangsplaatsen, werd ge steld, dat het meer met de in Alkmaar be staande praktijk in overeenstemming zoude zijn, wanneer de verdeeling werd gesteld op 100 eerste rangsplaatsen, 350 tweede rangs plaatsen en 284 derde rangsplaats. Zelfs wanneer men aanneemt, dat het getal bezoe kers te bereiken zoude zijn, zooals „Alcma ria" dat aanneemt en voor het geraamde ge tal van 74 voorstellingen of uitvoeringen, zou een1 wijziging van het rangenstelsel, zoo als de Commissie die noodig oordeelt, ten nadeele komen van de exploitatie-rekening. Een der leden echter, ofschoon mede van oordeel dat de opgezette exploitatierekening te optimistisch is, is zoo overtuigd van den invloed, welke een goede schouwburg op het bezoek zoude hebben, dat hij gelooft dat de uitgesproken verwachtingen van jaar tot jaar meer in vervulling zullen gaan, en ofschoon naar zijn oordeel de Gemeente zich in de eerste jaren een' vrij groot offer zal moeten ge troosten, wanneer het plan van „Alcmaria" zoude worden1 aangenomen, is hij van oor deel dat in de toekomst geen offers zullen be hoeven te worden gebracht. Hij is ook van meening, dat de invloed van een goede ge legenheid tot ontspanning zeer gunstig zal werken op de algemeene energie der bevolking en de Gemeente Alkmaar, daardoor tot groo ter bloei zal komen. Vraag 6. Wat de finantieele opzet betreft, meent de Commissie op de eerste plaats te moeten opmerken, dat, aannemend dat de ver wezenlijking der voorgestelde plannen moge lijk zouden blijken; de billijkheid zoude vor deren, dat wanneer de Gemeente renten en aflassing garandeert, de positie der finanti eele verhouding tusschen de Gemeente en de aandeelhouders, na veertig jaren, zoo zoude behooren te zijn, dat de Gemeente en de aan deelhouders eigenaars der Schouwburg zou den moeten worden in verhouding van 175 tot 25. Overigens wordt in verband met de beant woording van deze vraag, door een der leden' ernstige bezwaren gemaakt tegen het bedrag der geschatte uitgaven en zijn beschouwin gen dienaangaande worden door de meer derheid der Commissie gedeeld. Het jaarlijksch onderhoud van het gebouw op een A geraamd, is z.i. veel te laag en moet in plaats van 500 minstens 1050 zijn. Het onderhoud van meubilair en decors, dat van tijd tot tijd, geheel vernieuwd moet worden, geschat op 300 voor ieder hoofd, moet minstens zijn 10 der aanschaffings waarde en dus respectievelijk op 2260 en 2650 worden gesteld. De uitgaven der ex ploitatie op 14000 gesteld, moeten minstens op 18860 worden gesteld. Verder heeft men nog op te merken, dat de post belastingen beduidend hooger zal zijn dan geraamd is, en dat, al zoude het mogi. k zijn bij den aanvang een bekwaam thea ter-directeur te krijgen op een salaris va». 1000, men er rekening mede moet houden, dat die post in de toekomst spoedig bedui dend hooger zal moeten zijn. De meerderheid der Commissie meent dan ook als haar gevoe len te moeten uitspreken, dat ook van de fi nantieele opzet getuigd moet worden, dat de ze zeer optimistisch is gesteld. Vraag 7. En zoo komt de meerderheid der Commissie bij de beantwoording van vraag 7 van zelf tot de conclusie, dat zij overtuigd is, dat een grootere Schouwburg als nu in het tweede plan van „Alcmaria" is ontworpen, niet is aan te bevelen en dat de voorkeur moet worden gegeven aan een kleiner ge bouw, zooals oorspronkelijk was ontworpen. Een lid echter, op grond van zijne be schouwingen, zooals die zijn weergegeven bij de beantwoord van vraag 5, blijft van mee ning, dat in het belang der Gemeente beslo ten mag worden tot goedkeuring van het laatst ingezonden plan van „Alcmaria." Het eindresultaat der gehouden besprekin gen is ten slotte, dat de meerderheid der Commissie den Raad adviseert aan de Veree- niging „Alcmaria" mede te deelen, dat de Raad geen grooter finantieele verantwoorde lijkheid ten opzichte van de stichting van een Schouwburg en Concert-gebouw kan aan vaarden dan waartoe hij zich bereid verklaar de in de zitting van den 28en J[uni j.l. en dat hij, dientengevolge het laatst ingezonden plan voor een groote Schouwburg niet kan goedkeuren. De Commissie ad1 hoe. UDO, Voorzitter. CLOECK. F. H. RINGERS. J. DE LANGE, Com.Joh.zn. G. T. M. v. d. BOSCH, Rapporteur. VLAAMSCHE LITERATUUR. Zaterdagavond 8 uur vergaderde de Gym- nasiastenbond in de kleine bovenzaal van „de Unie", waar de heer Karl Mayer volgens de aankondiging een lezing zou houden over „Guido Gezelle". De zaal was vrij goed bezet. De voorzitter opende de vergadering, heet te allen hartelijk welkom en zeide o. a. dat deze avond tot steun aan den noodlijdenden Vlaamschen Gymnasiastenbond was georga niseerd. De heer Mayer dankte den voorzitter voor zijn woorden aan zijn vrienden in België gewijd. Spreker verontschuldigde zich dat hij zich COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1