niet hield aan de aankondiging, die een le zing over Guido Gezelle meldde, daar hij de zen avond niet het meest over Gezelle, doch voornamelijk over Verriest wilde spreken, een van de steunpilaren en grondvesters van het Vlaamsche leven. Eerst wilde spreker het ech ter over Vlaanderen hebben en1 hij citeerde een der gedichten van Guido Gezelle, dat dit land' op schoone wijze teekende. Hierna ging spreker de verhouding tus schen Nederland en Vlaanderen na. Ondanks de velerlei verwantschap tusschen ons land en Vlaanderen is het stamverwante land hier nog zoo weinig bekend. Guido Ge zelle echter heeft veel voor een toenadering gedaan, zijn gedichten worden hier veel be wonderd en gelezen, en men gaat belang stel len in het land, waar de dichter woonde en waarvan hij zong. En wat er gedurende dezen oorlog ge schied is, nu Holland de, voor de onderdruk king der invallers gevluchte, Vlamingen gastvrij opnam, het zal wel blijken den band sterker te hebben aangehaald. Hierna ging spreker in korte trekken de geschiedenis van Vlaanderen na, van zijn kunst en zijn strijd, van zijn groote ontwikke ling in vroeger jaren, waardoor het onder de Nederiandsche Gewesten vooraan kwam te staan. Uit Vlaanderen kwam de Nederiandsche letterkunde, en het bracht een van Maerlandt voort. Doch n& de 16e eeuw is Vlaanderen in verval geraakt en de taal werd onderdrukt en tot de laagste klasse van het volk beperkt. Maar de ontwaking kwam, na Waterloo, toen het Fransche element een knak kreeg. Evenwel in 1830 was Holland de vijand en 't Vlaamsch sluimerde weer in. Maar na jaren brak de strijd weer uit, heviger nu, groote voormannen stonden op en het Vlaamsch ging zijn plaats heroveren, op den kansel, in het leger, in het parlement, in het Gerechts hof, in het postkantoor. Spreker ging de achtereenvolgende over winningen na van de Vlaamsche taal, gedu rende haar tachtigjarigen strijd, noemde tal rijke feiten die duidden op steeds krachtiger opleving van het Vlaamsche volksleven. Hierna ging de heer Mayer den strijd om de Vervlaamsching der Gentsche Hooge school na, die tot aan den oorlog woedde. Nu heeft uent een Vlaamsche Hoogeschool, maar de wijze waarop dit is verkregen,, is een zeer treurige en de kogels van haar stichters vermoorden de deelnemers aan de Vlaamsche beweging van voor den oorlog. Vervolgens ging spr. over tot de heden- daagsche Vlaamsche literatuur, met mannen als Pol de Mont, Streuvels, Teirlinck, Buyse, Karei van de Woestijne en Gezelle. Een korte bespreking van Guido Gezelle liet spreker volgen en hij las op een' wijze, die velen tot den grooten dichter nader zal gebracht hebben, eenige schoone verzen van Gezelle voor. Het overige deel van den avond was aan Ingoyghem's paster Hugo Verriest gewijd, die in 1913 door het gansche Vlaamsche volk op indrukwekkende wijze gehuldigd werd. Hugo Verriest is in België en Holland als wonderbaar redenaar bekend en Ingoyghem's gemeente is de meest begunstigde van allen, wijl ze telkenmale het bekorende woord van den leeraar mag aanhooren. Overal waar de meester optreedt stroomt het hoorders. Hugo Verriest is echt natuurman, en de Vlaamsche literatuur met Gezelle vooraan is natuurlijk als hij, en daarom juist zoo levend en' teekenend, men wil niet „mooi schrijven," men schrijft de taal die de gevoelens voort brengen, eenvoudigweg, maar juist daarom van zoo zuivere bekoring. Allerlei uitspraken van Verriest over dë Vlaamsche letterkunde haalde spreker aan en hij vertelde van de liefde der Ingoyghemmers voor hun paster, dien zij zoo hoog vereeren, zooals hij van zijn kant hen toont lief te heb ben en te begrijpen tot op het diepst. Hugo Verriest was de 3de zoon uit een kostersgezin, waarvan de vader, een reus met een hart van goud, dë Vlaamsche literatuur door en door kende en zijn kinderen opvoed de in de liefde ervoor. In het door Gezelle en hem bekend geworden seminarium van Rousselaere werd Verriest verder opgevoed en uit diens geestig en mooi geschreven her inneringen daaraan, vol piëteit voor Gezelle, las de heer Mayer veel voor. Hoe frisch en oorspronkelijk deed het Vlaamsch hier aan. Later is Verriest leeraar te Rousselaere ge worden en hij wekte er onder de leerlingen een nieuw leven en een groote belangstelling. Albrecht Rodenbach, Verriest'» grootste leer ling, heeft zoo dankbaar er. vurig getuigd van het vele, dat hij zijn leeraar verschuldigd is en een nieuwjaarsbrief, dien hij Verriest zond, gloeit van sympathie voor den vereer- den en aangebeden meester. De invloed van Verriest was dan ook zeer groot, de lessen die hij gaf, werden door de leerlingen opgeschreven em geheel Vlaande ren doorgezonden. Zijn opvoedingssysteem werd nagevolgd. En dit ondanks alle tegen werking van de geestelijkheid, met den bis schip aan het hoofd. Eindelijk is het Verriest te Rousselaere onmogelijk gemaakt en na eenigen tijd in een klooster doorgebracht te hebbene is hij pastoor in Ingoyghem gewor den. Maar zijn invloed leeft Voort, en al is de paster oud, zijn geest is nog jong en hij werkt nog met moed voor de Vlaamsche be weging en aan zijn groot boek „de Gezelle- stam." Nog eenige bewonderende woorden wijdde spreker aan Verriest als voordrachtgever, waarna hij z'n lezing beëindigde. TOONKUNST. Men schrijft ons: Zooals reeds per advertentie aangekondigd werd, zal de Zangvereeniging „Toonkunst" op Dinsdag en Woensdag, 28 en 29 Novem ber, haar eerste uitvoering in dit seizoen ge ven. Het uit te voeren programma bevat o. m. het prachtige „Requiem" van Joh. Brahms, dat enkele jaren geleden ook reeds uitgevoerd werd Dit diep gevoelde toondicht met eveneens gcvoelvollen en aangrijpend schoonen tekst, een der schoonste ons bekende missen, bevat, bij al zijn treffende schoonheden, zijn weg- slecpende melodieën, zoowel voor het koor als het orkest ook vele moeielijkheden, die echter, naar wij vertrouwen, onder de krach tige leiding van den bekwamen dirigent, en na voorafgegane ernstige studie, met eenige inspanning wel overwonnen zullen worden. De solo-partijen zullen vervuld worden door Mevrouw Reballio, sopraan, en den Heer A. Brands, bariton, uit Rotterdam, die ueiuen voor ae Alkmaarsdie toonkunstlief- neooers zeer goede bekenden zijn en wier op treden ais zoodanig ongetwijfeld met groote vreugde begroet zal worden, te meer nog, daar beiden in het tweede gedeelte van het programma nog enkele liederen zullen zin gen. Behalve deze bedoelde nummers vermeldt het programma nog een violoncelconcert van J. Haydn, uit te voeren door den Heer J. van der Meer, violoncellist alhier, en het „Salve Regina" van Gemsheim, voor vrouwenkoor en sopraan-solo. Ten slotte zij nog vermeld, dat even als bij vorige uitvoeringen, tekstboekjes te verkrijgen zijn bij de N.V. Herms. Coster en Zoon. GEMEENTEBEGROOTING. Bij de algemeene beschouwingen over de gemeente-begrooting werd in de derde sectie de wenschelijkheid geuit om de begrooting zóó in te richten, dat zij een overzicht van inkomsten en uitgaven gemakkelijker maakt. In hun antwoord zeiden B. en W. hiervan nog geen studie te hebben gemaakt. Waar de begrooting volgens voorschrift van Gedepu teerde Staten moet worden ingericht en deze een andere inrichting overwegen, meenen B. en W. dat op het resultaat hiervan kan wor den gewacht. Wat betreft de opmerking dat de Raad va ker moet vergaderen, zeiden B. en W. toe daaraan indachtig te zullen zijn. Aangaande de 9-uur-winkelsluiting meen den B. en W., dat eene regeling daarvan aan het particulier initiatief moet worden overge laten. In alle secties was men van oordeel, dat de jaarwedde van den burgemeester te laag is. Met uitzondering van den burgemeester, die zich ten dezen weuschte te onthouden, was het geheele College het hiermede eens. Het stelde daarom den Raad voor aan Ged Staten te verzoeken de jaarwedde van den Burgemeester met 1000 te willen verhoo- gen. Met het uitvaardigen van een verbod tot het aannemen van fooien voor werklieden bij de gemeente-reiniging, waarop door een lid der eerste sectie werd aangedrongen, konden B. en W. zich wel vereenigen, maar dan zou dat verbod ook moeten gelden voor alle an dere beambten der gemeente. Alle secties waren van oordeel, dat het sa laris van den Commissaris van Politie moet worden verhoogd. B. en W. waren van oor deel, dat het door den Commissaris van Poli tie gedane verzoek om zijn jaarwedde te ver- hoogen en te brengen op zoodanig peil, dat zij 50 beneden de jaarwedde van den Ont vanger blijft, billijk is. Gaat de Raad hierme de accoord, dan zal de vaststelling van de jaarwedde van den Ontvanger behooren te worden afgewacht, alvorens aan de Koningin het verzoek kan worden gericht om de jaar wedde van den Commissaris van Politie te verhoogen. In verband met de door verschillende leden der eerste, derde en vierde sectie gedane vraag hoe het komt, dat de plannen tot in voering van een keuringsdienst nog niet in een verder gevorderd stadium van uitvoering verkeeren, merken B. en W. op, dat de uit voering der verordening opzettelijk is ver traagd in verband met eene bespreking met den Inspecteur van de Volksgezondheid. Bo vendien is een voorloopig ontwerp van wet op de keuring van waren bij schrijven van 20 September 1.1. door Ged. Staten in handen van B. en W. gesteld om advies, welk advies den 25 October 1.1. is uitgebracht. Op de vraag in welk siadium de plannen tot het stichten van een stadsziekenhuis met klasseverpleging verkeeren en op de uitnoodi-. ging aan B. en W. om de totstandkoming van dat ziekenhuis voor gemeenschappelijke reke ning met omliggende gemeenten te bevorde ren, antwoorden B. en W., dat bij het bestuur van het ziekenhuis al geruimen tijd bouw plannen in voorbereiding zijn, doch de tijds omstandigheden om aan de uitnoodiging der vierde seciie te voldoen niet gunstig zijn Naar aanleiding van hetgeen gesproken werd over de kosten van uitvoering der le- vensmiddeiendistributie, zeiden B en W. te meenen, dat een bedrag van 4000 voor de kosten van het Vxt gedeelte bedoeld in de le vensmiddelenwet, verre van toereikend zal zijn. EEN AANRANDING. Men deelt ons mede, dat een troep Zigeu ners Zaterdag tusschen Alkmaar en Koedijk den broodbezorger van de Coöperatie te Zuid-Scharwoude aanhielden en hem van zijn portefeuille beroofden met 300 inhoud, doch deze later op aandrang van inmiddels opgedaagde voorbijgangers terug gooiden. De bakker vermiste bij onderzoek alleen het portret van zijn vrouw. Dit zal vermoedelijk elders voor de een of andere waarzegging zijn dienst wel doen. REGEERINGSAARDAPPELEN. Zaterdag kwamen alhier een tweetal wag gons regeeringsaardappeien aan, die onder de groentenboeren gedistribueerd werden. HARMONIE. Meer publiek dan er gisteravond in de Harmonie bijeen- was gekomen, had zeker niemand kunnen en mogen verwachten voor het Nederlandsch Tooneel variété-ensemble, impressario B. Gosschalk. Door een aantal grappen en kluchten wist het de aanwezigen den geheelen avond zeer aangenaam bezig te houden. Het gezelschap beschikt over een uit gebreid repertoire, waarin van alles voor komt, fijn en grof, recht en schuin (dit laat ste wet een beetje veel), schimpscheuten op de regeering. waarvan vooral minister Post- huma zijn deel kreeg, ontbraken niet. De Vlaamsche duettisten hadden een reuzensuc- ces, toen zij zongen van hun nooit geheel te vernietigen België. De schets met zang en dans, van Louis Contran, aangekondigd on der den titel „Hadt je me maar", was een pleidooi voor staatspensioen, spoedigen vre de en vrouwenkiesrecht, terwijl zij mede aan spoorde tot het weldoen ook aan het Neder iandsche arme kind. Het knaapje, dat in zijn lied daar om vroeg, genoot aller bewonde ring door den vasten toon waarop het zong. Een geanimeerd bal was het slot van den vov r velen aangenamen avond. VOETBAL, Alcmarla Victrix II S. H. B. S. II 5-0. Het tweede elftal van Alcmaria heelt giste ren een zeer goeden wedstrijd gespeeld. Hei weer, dat ztcu steent tiet aanzien, k marde ge- lUKJtig tegen twee uur op en geuureaoe uen weusuiju oieei net uroog. Er was ttan ook meet puntten, dan men verwacht nao, 8. n. B. 8. en Atcmarta hauaen beiden eenige ïnvaners. Den geheeien weustrijd was Aiunaria overwegend sieriter, ook net eerste Kwartier, toen zij met tien man speeide. De nnKsbinnen had ai spoedig op handige wijze twee doeipuntjes gemaakt, terwijl de reents- nalf den keeper van S. H. B. S. met een on verwacht schot veraste. Rust kwam met 30 voor Alcmaria. De keeper uit den Herder was na de pauze veel beter op dreef dan er voor. Alcmaria was zeer onfortuinlijk, anders was de score beslist twee maal zoo hoog geweest De middenvoor b.v. schoot vijimaal keihard tegen de lat, terwijl de goede schoten, die de rechts-binnen op 't doel loste, allen door den keeper gehouden werden. De"spii, die den ge- heeien wedstrijd uitstekend speelde, maakte met een pracntschot het vierde doelpunt, en uit een stratscnop scoorde de middenvoor nummer vijf. Aicmaria kreeg kort daarna nog een strafschop te nemen. Deze werd door den spil onhoudbaar ingezet echter.... voor dat de scheidsrechter gefloten had. De schop werd overgenomen en ging over 't doei. De stand bieei zoo tot t einde. Een paar malen Kreeg S. H. B. o. een kans voor een tegen- punt, maar haar voorhoede wist met den bal geen raad. Einde 50. 8. H. B. S. beschikte over enkele goede spelers, bij Alcmaria blonk de voorhoede uit en niet te vergeten de spil. De verdediging kreeg weinig moeilijk werk. Het eerste elftal van Alcmaria was gisteren op bezoek bij A. F. C. Op den bepaalden tijd waren slechts negen! speler» uit Alkmaar aanwezig, waaronder een invaller voor den keeper. A. F. C. maakte vijf doelpunten voor de rust. In de tweede helft werkte de Alcma- ria-verdediging enorm. Vooral de invaller- doelverdediger was uitstekend. Twee punten werden nog aan de score toegevoegd en zoo won A. F. C. met 70. De twee spelers, die te laat en in 't geheel geen bericht van verhin dering stuurden, zullen van f bestuur en de elftal-commissie zeker een hartig woordje te hooren krijgen en voorloopig niet voor 't elftal gevraagd worden. Spartaan en Ajax speelden gelijk (11) en ook L. V. V. en D. O. (00). Deze laatste uitslag is een vingerwijzing voor Alcmaria, dat a.s. Zondag naar L. V. V. moet. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER. In het Alkmaarsch bioscooptheater gaat de serie-film „de Purpur Iris". De vorige week is het eerste gedeelte er van vertoond, deze week wordt men in de gelegenheid gesteld, BEKRONING. Op de Internationale Tentoonstelling van pluimvee en konijnen behaalde de heer J. P. Boom met zijn inzending konijnen 3 eersten, en 4 tweede prijzen en 1 derden prijs. BIMNKMLANO. ONLUSTEN IN DJAMBI. (Officieel). Bij het Departement van Kolo niën is het volgende bericht van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen: De bevolking aan de Batanghari is in haar geheel teruggekeerd. Wederom heeft zich een der moordenaars van den controleur Walter, Hadji Daoed genaamd, te Sarolangoen ge meld. Volgens den correspondent van het Hbld. is een troep van 600 opstandelingen Zuid- Indragiri binnengedrongen. gaga BEMIDDELING VOOR AFKEUREN VAN MILICIENS. Voor de rechtbank te Zwolle is tegen een koopman aldaar een jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëischt wegens het door ver- haien en voorspiegeling doen voorkomen als zoude hij kunnoi zorgen voor afkeuring voor den militairen dienst, verschillende personen te ha>ben bewogen tot teexenen van cunuac- ten en daarmee gepaard gaande afgifte van geld. De eisch tot onmiddellijke inhechtenis neming werd door de rechtbank niet ingewil ligd. VERHOOGING GASPRIJS. De gemeenteraad van Zaltbommel heeft be sloten den gasprijs met twee cent te verhoo gen en licht- en muntgas te brengen op elf cent per kub. Meter. Wanneer het verbruik gaat boven een bedrag van 70 percent van dat in het vorige jaar, zal de prijs van dat meer dere bedragen 22 cent per kub. Meter. Behalve van 26 November tot 6 Decem ber en van 20 tot en met 24 December, mag in de Rotterdamsche winkels geen gas of electriciteit gebezigd worden van 8 uur des avonds tot 6 uur des morgens. HERINNERING AAN Mr. TYDEMAN. Het bestuur van de Centrale Liberale Kies- vereeniging te Tiel heeft met instemming van de vrijz. concentratiegroepen besloten de na gedachtenis van haar afgevaardigde, mr. M. Tydeman Jr., te eeren door aan zijn weduwe en erfgenamen een herinnering aan zijn per soon aan te bieden. NA 45 JAAR TERUG. De firma Jansen en Tilanus te Friezenveen kreeg Vrijdag een briefkaart als onbestelbaar terug, die 27 Juni 1872 door haar was ver zonden aan het adres der firma Meijling Ledeboer, te Borne. De kaart werd naar een Duitsch dorpje van denzelfden naam verzon den en is daar 45 jaar blijven liggen. 17 De zer werd ze te Borne ontvangen en vandaar naar de afzendster teruggezonden. EEN ONBEKENDE WELDOENER. Zooala wij voor eenige dagen mededeelden werd bij een weduwe te Gameren 100 ont vreemd. De verdenking viel op haar kost ganger, die wegens ziekte naar zijn woon- E laats was vertrokken. De politie ontdekte em weldra in een hotel en voerde hem na zijn bekentenis naar Tiel. Hij had nog 45 over. Iemand, die onbekend wenscht te blij ven, vulde ten behoeve van de bestolene dat bedrag tot 100 aan. WETHOUDER EN RAADSLID. In de jongste raadsvergadering te Rans- dorp werden harde woorden gewisseld. Thans hebben de wethouder Dekker en het raadslid O. Schouten elkander uitgedaagd tot eene openbare vergadering, welke a.s. Woensdag zal worden gehouden en waarin beiden hun houding zullen verdedigen an die van de tegenpartij zullen becritiseeren. De belangstelling is enorm voor deze ma nier om „de belangen der publieke zaak te behartigen". UIT HOORN, het vervolg van het verhaal te zien. In een gisteren vanwege het openbaar on derwijscomité gehouden publieke vergade ring werd door prof. Eerdmans, lid der Tweede Kamer, uitvoerig de onderwijskwes tie besproken. In débat kwam de heer de Jong, Kamerlid voor het district Hoorn. Ten slotte werd met cp 3 na algemeene stemmen door de goed bezochte vergadering de vol gende motie aangenomen: De openbare vergadering, enz. Spreekt als haar meening uit, dat bij de grondwet dient gewaarborgd te worden, dat: a. in elke gemeente van ons land in scho len voldoend openbaar algemeen vormend L. O. wordt gegeven, met bij de wet vast te stel len uitzonderingen, waarin slechts de gele genheid tot het aldaar ontvangen van zooda nig onderwijs geschonken wordt, en b. de voorwaarden voor de deugdelijkheid van het openbaar en het bijzonder onderwijs met inachtneming voor zoover het B. O. betreft van de vrijheid van richting gelijk zullen zijn; en besluit deze motie te zenden aan den mi nister van binnenlandsche zaken en aan de Tweede Kamer. UIT HENSBROEK. Door eenige leden van de West-Friesche Sportvereeniging is een welgeslaagde poging gedaan om het bestaande record: hardloopen van Enkhuizen naar Hoorn, pl.m. 18 K.M., te verbeteren. Van de deelnemers is de twee de prijs behaald door onzen plaatsgenoot B. Loos, die den weg aflegde in 1 uur 16 minu ten en 57V5 sec.slechts seconde was hij later dan de eerste prijswinner. UIT OBDAM. Bij den veehouder J. Konijn in de Kaag is een geval van miltvuur geconstateerd bij een zijner koeien. Het cadaver is verbrand. EEN BETOOGING. Gisterochtend werd de heer Van Bomdam, bestuurslid van de Vereeniging voor Dienst weigering, die in het Huis van Bewaring te Rotterdam enkele dagen hechtenisstraf had doorgebracht, wegens het deelnemen aan een verboden vereeniging, welke straf gisteren was geëindigd, van het station te 's-Graven- hage gehaald door een groep geestverwanten, die daarna zingende door verschillende stra ten trokken. De groep, die inmiddels met een paar honderd nieuwsgierigen was vermeer derd, werd ten slotte door de politie verdeeld in twee deelen, zij sloot voor eenige minuten den Prinsessewal af, om te voorkomen dat de betoogers zich weer vereenigden. Van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt. UIT BERGEN. Aan den Raad der gemeente Bergen is he den het volgende adres verzonden: Ondergeteekenden, voorzitter en secretaris van de afd. Bergen van den Nederlandschen Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf en voorzitter en secre taris van den Nederlandschen Timmerlieden- bond, doen uwen Raad namens hunne respec tievelijke vereenigingen het verzoek, om te willen bevorderen, dat er aan de distributie- wet die uitvoering gegeven wordt, die er me de door den minister van L., H. en N. is be doeld. Hoewel art. II van de distributiewet be- bepaalt, dat de gemeentebesturen ervoor moe ten zorg dragen, dat de in de distributiewet genoemde artikelen steeds in voldoende hoe veelheden in de gemeente aanwezig en ver krijgbaar zijn, zoo moeten ondergeteekenden constateeren, dat regeeringsaardappeien, roo- de kool, gele kool, uien', wortelen, knolrapen, zuurkool, snijboonen, spercieboonen, andijvie, havermout, gort, zeep, bruine boonen en groene erwten, alsmede turf alhier niet te krijgen zijn. Wel benoemde uw raad' een administrateur en riep de burgemeester een levensmiddelen commissie in het leven, doch deze commissie distribueerde de aardappelen, de stapelgroen ten en de turf op zoodanige wijze, dat het slechts voor de gegoeden en de arbeiders, die een spaarpotje hadden, wat straks met Febr. met geen van hen het geval zal zijn, moge lijk werd, om deze artikelen te bekomen, aangezien men moest opgeven hoeveel men voor den winter wilde betrekken, terwijl men dit kwantum k contant moest betalen. De arbeiders, die slechts konden betalen wat zij per week noodig hebben, konden hier door deze regeeringsartikelen niet bestellen en zien zich nu verplicht om de aardappelen en groenten voor hunne gezinnen tegen bui tensporig hooge prijzen te koopen. Het zal uwen Raad duidelijk zijn, dat dë gevolgde methode allerminst is het voldoen aan de distributiewet, die immers spreekt van het in voldoende hoeveelheden steeds ver krijgbaar stellen; bovendien komt de gevolg de methode het meest ten goede aan hen, die men met het in het leven roepen van de dis tributiewet niet in de eerste plaats beoogde te helpen. Mocht dë commissie, omdat zij de alhier gevestigde neringdoenden zooveel slechter oordeelt dan men deze menschen elders waar deert, van meening blijven, dat de door haar gevolgde werkwijze blijvend gevolgd moet worden, dan verzoeken ondergeteekenden uwen Raad om in ieder geval te bepalen, dat ten spoedigste in deze gemeente een zooda nige regeling wordt getroffen, dat ook de ar beiders de volgens de distributiewet verkrijg baar gestelde artikelen dagelijks kunnen be komen. Tegen, het halen van bons voor het beko men van rijst meenen ondergeteekenden mede bezwaren te moeten inbrengen. Deze bons kunnen n.l. slechts op een aan gegeven uur ten raadhuize gehaald worden. In een arbeidersgezin, waar de vrouw geen hulp tot hare beschikking heeft, is het dik wijls onmogelijk op dat uur de bon te laten halen. Ook het halen van minstens 2 pond rijst is een bezwaar. De te Alkmaar gevolg de methode, waar men de regeeringsrijst, gort en havermout bij den winkelier zoo kan bekomen en waar de winkelier moet aantee- kenen hoe hij die artikelen distribueerde, al vorens h!} een nieuwe hoeveelheid kan beko men, komt ondergeteekenden voor de ge bruikers heel wat gemakkelijker voor. Nog meenen ondergeteekenden' er op te moeten, wijzen, dat de voorgespiegelde doch uitgebleven beschikbaarstelling van anthra- ciet voor hen een teleurstelling is geweest. Zij verzoeken uwen Raad dan ook hiervoor van gemeentewege, alsmede voor het beschik baarstellen van klompen en sajet, maatrege len te nemen. Afschrift van dit verzoek is gezonden aan Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid. Met verschuldigden eerbied en hoogach ting de van Uwen Raad d\v. dn. Voor den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw en Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, N. v. o. BERG, Voorzitter. Jb. B'ULT, Secretaris. Voor den Ned. Timmerliedenbond, Ju. MOS'K, Voorzitter. W. TEGEL Cz., Secretaris. Beide organisaties zonden tevens aan den minister van Landbouw het verzoek te willen bespoedigen, dat hun verzoek wordt ingewil ligd. Uitvoerig betoogen zij in dit adres, dat bij de tegenwoordige regeling de gegoeden, die over het geld beschikken om alles in eens te betrekken, het meest gebaat zijn. Heden kwam alhier een waggon regee- ringsgroenten aan, die gedistribueerd werd onder de personen, die te voren voor hun wintervoorraad hadden opgegeven hoeveel zij wilden betrekken. In haar laatste vergadering besloot de le vensmiddelen-commissie om voor on- en minvermogenden op Donderdag a s. tusschen 11 uur en half één de gelegenheid open te stellen om op te geven hoeveel groenten zij per week noodig hebben (aardappelen uitge sloten, aangezien de regeering deze niet meer vóór Februari vervoerd). De commissie stelt zich voor om na het bekomen van deze opga ven voor een maand een bestelling te doen en de dan te ontvangen groenten ter beschikking te stellen van de groenteboeren, die dan een lijstje ontvangen, vermeldende wien zij die groenten mogen verkoopen. KORTE BERICHTEN. Op verschillende sigarenfabrieken te Eindhoven is de werktijd met 2 uur per dag verminderd. De IJmuider stoomtrawler „Peter" is naar Cuxhaven opgebracht geweest. De vangst werd tegen hoogen prijs verkocht, waarna de trawler weder werd uitgerust voor de visscherij. Een echtpaar te Apeldoorn is bijna door gas gestikt doordat een kieedingstuk aan de gaskraan was opgehangen. Woensdag en Donderdag zal de Ko ningin een bezoek brengen aan 's-Hör+og n- bosch en omstreken, ter inspectie der ond r- wijs- en onuspanningsgelegenbeden voor de militairen. Mej. E. M. Wilms te Anna-Pau.owna, staat ais No. 1 op de voordracht voor een functie van onderwijzeres te Amsterdam. Uit de kamer van den luitenant-kwar tiermeester van het garnizoen te Naarden is een geldkistje gestolen met een inhoud van 9000. Een ongehuwde land3tormer uit Ame- rongen is op de spoorbrug te Nijmegen, waar hij dienst deed, door een locomotief ge grepen en op slag gedood. Te Grouw is een valscn bankbiljet van 40 in beslag genomen, dat zoo groot was als een zilverbon. Te Uirum is een vrouw in een regenbak verdronken. Te Rotterdam zijn vier militaire chauf feurs aangenouden, verdaent van verduiste ring van moxorone en caroid. B en W. van Hilversum stellen den raad voor, 20.000 H.L. eierbriketten aan te koopen, ter distributie aan on- en minvermo genden, tegen 1.10 per H.L. thuisbezorgd. Deze maatregel zal de gemeente 17.000 kosten. Bij Dinperlo zijn een Hollander en een Belg over de grens gekomen, die door de Dunscncrs uit Belgie waren ontvoerd om in de Dunsciie mijnen te werken. Om de oporengst der landerijen zoo groot mogeujK te doen zijn heeft de minister van landbouw den Commissarissen der Ko ningin verzocht ruimschoots vergunningen te geven voor net doouen van scnauenjk wild. Ie Oostburg is een wagen mei een tram in botsing gekomen. Van de op den wagen zitlenden werd de één, een vrouw, gedood, terwijl de ander, een Belgisch vluchteling, ernstig gewond werd. Tengevolge van de prijsverhooging is het bierveroruik in Maastricht verminderd met 40 pet. De Texelsche aërogeen-gasfabriek heeft wegens gebrek aan gasoline het verbruik tot op meer dan de heitt moeten beperken, ook voor de straatverlichting. Te Rotterdam is gisteren en Zaterdag een vergadering gehouden van padvinders troepen leiders, in tegenwoordigheid van Prins Hendrik. Een fotograaf is bij het maken van een foto bij een voorstelling van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek te Haarlem ernstig gewond, doordat de magnesium-patroon te vroeg ontbrandde. In het militair hospitaal te Haarlem is overleden een cavalerist, die bij een twist in een herbergje de. deur uitgeduwd werd en toen met het hoofd op den trottoirband viel. Een bericht in de Tel. deelt mede, dat door Duitschers alle gele was in ons land wordt opgekocht, alsmede groote partijen kruidnagelen en azijn-essence. Van uit DoDrdrecht zijn 40 en uit Woer den tien Duitsche kinderen weer naar hun land teruggekeerd. Half December komen er weer andere. Deze week moeten voor elke 1000 uit te voeren versche kipeieren 100 voor het bin nenland beschikbaar worden gesteld, waar van 40 voor 10.30 per 100. Nu binnenkort de aanvoer van kleine vischjes voor eendenvoer wordt stopgezet en heelemaal geen maïs wordt aangevoerd wordt de eendenhouderij in Waterland met ondergang bedreigd. Er worden pogingen gedaan maïs te krijgen. Zaterdag is geschoten op een trein var. Zutfen naar Hengelo. Het schot ging rake lings langs één der reizigers. Zaterdagmiddag is de boerenknecht K.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2