\m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Honderd en achttiende jaargang. ZATERDAG 2 DECEMBER De Gemeentebegrooting. Firma H. KRIJNS. Distributiebedrijf. ONDERWIJZER. nuimneir boitaa! #S8 3> B«CJ«rn. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,— franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f o.i2Vi- Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Mei 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 2 December. Waarschijnlijk zijn de troepen der midden- mogendheden de vesting Boekarest thans ge naderd en beschiet het zware geschut van veldmaarschalk v. Mackensen reeds den bui- tensten fortengordel van de Roemeensche hoofdstad. Hieruit blijkt, hoe snel er op dit oorlogstooneel vorderingen worden ge maakt. Het moge vandaag of morgen of de volgende week of de week daarop zijn, dat die stad in handen der belegerende troepen valt, het is slechts een kwestie van uitstel de verdedigers zullen de hoofdstad moeten prijsgeven, tenzij er onvoorziene gebeurtenis sen plaatsen grijpen. En niet alleen hun hoofdstad een zooeven ontvangen bericht uit Parijs meldt, dat de Roemeensche regee ring en de buitenlandsche gezanten reeds naar Jassy,. in de noordpunt van het land, zijn vertrokken maar ook veel grondge bied. Reeds nu is al een derde gedeelte van Roemenië bezet en volgens een bericht uit Londen, is men hard bezig graan en olie te vernietigen in de streken, die gevaar loopeii in 's vijands handen-te vallen. Het ziet er dus zeer slecht voor de Roemenen uit. Alleen de omstandigheid, dat het nóch v. Mackensen noch von Falkenhayn tot dusverre is mogen gelukken groote troepen-deelen te vernieti gen, is een lichtpuntje voor hen-. Immers het gaat in den oorlog tenslotte niet om de ste den en de landen, maar om de legers. En het is niet onmogelijk, dat de Roemenen zich zul len kunnen scharen bij de Russen langs de grenzen van Moldavië en Boekowina, al trachten hun tegenstanders hun dit te belet ten. E>e Russen zetten over een front van 300 K.M. hun late pogingen, om afleiding te ge ven, onverzwakt voort, maar bereiken slechts plaatselijke voordeden. Toch dient bedacht, dat de Oostenrijker, op zich zelf aangewezen, het reeds vaak tegen den Rus moest afleggen. Verrassing is nog steeds niet uitgesloten, al schijnt men daarvoor te Berlijn zoo weinig beducht, dat volgens berichten uit Londen een Duitsch offensief op het Italiaansche oorlogstooneel op til is! Uit Griekenland, waar de spanning thans het hoogst is, zijn er slechts eenige geruch ten, meldende, dat Fransche matrozen en Grieksche troepen op elkaar zijn begonnen te vuren en dat Grieksche troepen Athene ont ruimd hebben en in noordelijke richting zijn afgetrokken. Een later telegram meldt, dat een schikking tusschen Griekenland en de Entente aan de-geallieerden is voorgelegd. Is du juist, dan bewijst het, dat de koning niets nalaat om zijn land buiten den oorlog te houden. Of de entente nu nog in een schik king kan treden? Met genoegdoening valt kennis te nemen van de loyale Engelsche en Fransche veront schuldigingen aan onze regeering ter zake van de beschieting der Nederlandsche onder zeeboot K I. Te meer, omdat de Fransche minister van Marine het Engelsche onder zoek is nog niet afgeloopen in het geval aanleiding heeft gevonden, om aan den com mandant van het betrokken patrouillevaar tuig een terechtwijzing wegens zijn optreden toe te dienen. Daar kan het Duitsche Marine-Ambt een lesje aan nemen Het stoomschip Kediri, een vrachtboot van de Rotterdamsche Lloyd, metend 3800 ton, is naar uit Londen wordt gemeld, tot zinken gebracht. Bijzonderheden ontbreken echter tot op dit oogenblik. ring tijdens de behandeling was belast ge feest met het aanteekenen der wijzigingen, zoodat 's Raads voorzitter daaraan had kun nen toevoegen „met een eindbedrag van één millioen zooveel duizend, zooveel honderd enz. gulden, met een post van onvoorzien van zooveel duizend enz. gulden." Het zou wat decorum geven aan de op zich zelf toch oelangrijke beslissing en het zou maken, dat ook de buitenstaanders dadelijk precies de eindbedragen wisten, die nu zeker wel even de volgende week zullen worden medege deeld. Twintig minuten na vier en eerst ten twee ure precies Vas met de post-gewijze be handeling een aanvang gemaakt. De alge meene beschouwingen hadden echter een ge- Onze Kindervoorstelling kan mor genmiddag NiET doorgaan. Men zie onder stadsnieuws. ALKMAAR, 2 December. Het was Donderdagmiddag twintig minu ten na vieren toen de burgemeester kon ver klaren, dat de begrooting der gemeente, dienst 1917, zonder hoofdelijke stemming was aangenomen. Hoe jammer, dat er niet een afzonderlijk ambtenaar iü deze vergade- neelen avond en een middag-uurtje in beslag genomen. Aanvankelijk heeft de burgemeester oiijkbaar gehoopt, dat de begrooting Woens dagavond zou zijn afgehandeld, reeds 's mid dags wees hij eenige malen op den hoofd schotel, die te wachten stond en op de zui nigheid, die te betrachten viel. Maar de vrij lange zitting met gesloten deuren waarin gesproken werd over een ondergeschikt amb tenaar aan de gasfabriek, die zich ten onrech te verongelijkt moet hebben geacht en de praatzucht van enkele heeren stuurde het goede voornemen geheel in de war. De heer van den Bosch opende de algemeene be schouwingen met de hier verleden Zaterdag neergeschreven aanmaning tot beperking, om uaaraan echter dadelijk te verbinden een ver ontschuldiging aan zijn medevergaderden, dat hijveei zou spreken. En tie heer van den Bosch heeft veel gesproken! Want met alleen in zijn groote rede, waarin hij op zachte wijze tot 't college van B. en W. eenige iiarüe, maar rake hingen zeiae, doch ook Btj veie anaere gelegenheden vroeg hij de aan dacht. Hij plaaiste zelfs een redevoerinkje, welke begon met de opmerking, dat üij het met noodtg acntte over die zaak te spreken, nij legde in den laten avond een verklaring al welke hij den volgenden ciag weer terug nam, weidde soms scnrikkeujk uit, en was zoo vaak aan 't woord, dat de voorzitter met ncute ironie mocüt opmerken, dat de post, uauat de neer v. d. Jöuscn üet slotwoord nau ^esproken, wel kon worden vastgesteld, wanneer de neer v. Bosch nog eens 't ste- nogiaiiseu versiag naieest, zaï mj stenig zen ocgnjpen, dat mj enkele zijner hoorders wet kiieoeng moest maken. De neer Luooe scheen neiu aanvankelijk te wtuen evenaren, maar gai dat voornemen Donaeruag op, uaoat mj woensdag nad ervaren, nat zwijgen gond en spreken verkeerd kan zijn. hnmers nad hij zien tegen elven stil genouden, uan was hei voorstel tot het opvoeren van de progressie er zoo doorgegaan, maar mj bracut de ton den opnieuw in oewegmg, deed den voor zitter eenige wooruen ontvallen, waarmee mets was bedoeld, maar waarover de heer uovers zich zeer geraakt toonde, gai den neer Leesüerg aameiding net woord nog eens ie vragen en oaaruoor uen voorzitter ue ver gadering te siuiien. En indirect is dus de neer LuhOe ook ue oorzaak geweest, oat de ourgemeester Donderdag een niet ongevaar lijk antecedent scüiep, door voor te steden de beslissing te verdagen tot later, omdat er b leden afwezig waren, welk getal spoedig daarna was geslonken tot drie. De vergade ring toch was behoorlijk geconvoceerd en men wist dat dit punt aan de orde zou ko men. Al is het uitgesloten, dat de burgemees ter met zijn voorstel eenige nevenbedoeling had, deze zou wel eens kunnen voorzitten bij een raadslid, dat, de neuzen tellende, merkt dat een bepaald voorstel een lot zal onder gaan, hetwelk iiij niet wenscht en zich daar om beroepende» op de minder voltalligheid, uitstel verzoekt tot een volgende vergade ring, die hem meer kans geeft. Nu het uitstel er eenmaal is, kan er echter eenig profijt uit worden getrokken. In de eerste plaats heeft men nu gelegenheid de fi- nanciëele gevolgen van aanneming van de motie-Verkerk nog even na te gaan en mei name, de opvatting van mr. Leesberg, dat de midden-inkomens bij aanneming zwaarder zullen worden gedrukt, te toetsen. En dan kan men thans bedenken, dat de lijst, waarop mr. Leesberg zich beriej;, gegevens bevat van het jaar 1916 en dat men dus niet weet, wel ke besluiten in de betrokken gemeenten zijn genomen bij het vaststellen der bcgrootingen voor 1917. Tenslotte zal men misschien ook gaan overwegen, dat het vastgestelde maxi mum van de progressie dateert van het jaar 1900 en er dus zeker heel anders zou uitzien, wanneer dit thans zou moeten worden vast gesteld en ook, dat iemand van buiten-af mis schien zich zal laten terughouden tot vesti ging in Alkmaar, wanneer hij hoort, dat men daar naar den juistai aanslag naarstig zoekt, zoodat hij misschien naar heel wat hooger inkomen zal worden aangeslagen dan in zijn buitengemeente, maar zeker niet, omdat het maximum van progressie hier is ingevoerd. De voorstanders, die het pleit mogen winnen, hebben een onverwachten, zeer te waardee- ren steun gevonden in den heer de Wit, wiens gevoel van recht er hem toe heeft gebracht zich bij hen te scharen. De Raad, die bij allerlei salarisverhoogingen een breed standpunt heeft ingenomen, die heeft getoond te begrijpen, dat zoowel de arbeider als de ambtenaar, een bedrijfsdirecteur als de burgemeester en ook de wethouders, al is dit begrip dan niet in klinkende munt omge zet hun loon waard zijn en in den tegen wodftligen tijd een verhoogd loon mogen hebben, zal in meerderheid zeker niet nalaten te zorgen, dat bij de belastingheffing de grootst mogelijke billijkheid wordt betracht En wie een dergelijke regeling te democra tisch adit, bedenke, liet maximum van progressie 16 jaar, inbegrepeu een moeielijke crisistijd, bij de democratie ten achter is! Tot den volgenden Donderdag want het schijnt, dat men niet slechts meer zal verga deren, maar ook dat het vergaderen op •Woensdag tot het verleden zal behooren is verder t>ewaard een motie van den heer Verkerk over den aitrek voor noodzakelijk levensonderhoud, van welke de aanneming eveneens valt te hopen en een motie van den heer Cloeck over een verbetering in de wijze van werken. Wel bracht de burgemeester daartegen a limproviste eenige bezwa ren in, maar bij eenig nadenken zal hij Zie étalage! zeif hebben ingezien, dat er minder te gen en veel voor te zeggen is voor een dusdanige regeling, dat dé voordrachten van B. en W. zoo veel mogelijk in de eene vergadering (in gedrukttu ol geschreven vorm) inkomen, en dan ter visie gtjtegd wor oen om nader aan de orde te worden gesteld. Benoemingen en andere spoedgevallen Kun nen in Alkmaar zoomin bezwaar opleveren, ais ze dat in andere gemeenten doen, waar reeds lang deze regeling bestaat, immers de Kaad kan op voorstel van B. en W. of van den voorzitter altijd afwijkingen toestaan. En daar aan een dergelijk besluit geen terugwer kende kracht pleegt te worden gegeven, is het ook niet juist, dat er eén vergadering zal moeten plaats hebben, waarin aneen stukken inKomeu de reeds verschenen bijlagen kun uen immers nog op de oude wijze worden afgehandeld. Na de uitlating van den voorzitter, dat men het fooienstelsel toch niet uit de wereld helpt, zijn we nieuwsgierig wat het lot der motie-Cloeck nopens afschaffing der fooien voor personen in dienst der gemeente zal zijn. Het betoog van dm burgemeester klonk wel vreemd na de verklaring in de memorie van antwoord, dat B. en W. zich volkomen met het uitvaardigen van een verbod tot het aannemen van tooien kunnen vereenigen, mits het geldt voor alle ambtenaren, beamb- ,en, bedienden en werklieden der gemeente! Als men eens niet dadelijk tot het einddoel poogde te geraken, maar eerst eens tot half weg ging, door bijv. het vragen van fooien te verbieden? Een motie-Leesberg inzake een uitnoodi- ginp- aan B. en W. om den Raad voor te stel len zich tot Gedeputeerde Staten te wenden om een betere inrichting der gemeente-be grooting bleek overbodig omdat de burge meester verzekerde, dat hij een desbetreffende toezegging had gedaan. De heer Leesberg zeide, dat een dergelijke toezegging hem was ontgaan en wij hebben haar in onze eigen aanteekeningen nóch in de verslagen der cou ranten teruggevonden. Van dit raadslid heef! men een korte, maar zeer inhoudvolle rede gehoord, logisch van bouw en uitgesproken op een wijze, welke herinnerde aan het op treden van mr. Cohen Stuart weleer. Wij moeten ons beperken dit overzicht maakt op volledigheid natuurlijk niet de minste aanspraak. Over het geheel mogen we zeggen, dat de behandeling van deze begrooting een zeer aangename is geweest. Er was een kleine, amusante woordenwisseling tusschen de hee ren Cloeck en Verkerk, waarin de eerste den laatste handig verweet, dat hij had meege werkt om een derden wethouder van links te doen benoemen, welke stoot niet minder han dig gepareerd werd door de opmerking, dat de iieer Cloeck den sociaal-democraat m den Kaad de benoeming van een linksch wethou der en den sociaal-democraten buiten den Kaad de verkiezing van recntsche raatisieden aanwreef. Maar overigens was ei* weinig woorden-schermutseling. De nacht scneen raad geschait te hebben. Hoe, in stille afzon dering ot op andere wijze, dat blijve nier on- ocsproKen. En Behoudens dan ten aanzien van de ver- deeung der functies zou het raadslid Udo mueruaad de portefeuille-kwestie steden, nu er geen wetnouder van tinancien is be noemd? waren B. en W. zeer meegaand. En ook de voorzitter nam een zeer weiwti- lende uouding aan en hij zaï er ongetwijfeld genoegen van gesmaakt hebben, dat hij dit maal zich zeit niet met den last der geheele oegrooting had bezwaard, maar telkenmale de verdediging aan de wetnouders overliet, wanneer naartoe aanleiding was (de heer Thomsen kon er ditmaal nog buiten blijven), zoodat mj zeil beter op zijn post kon staan en in ztjn Beantwoording meestal zeer geiuK- Kig was. Was er voor memand der raadsle den renen om aan het einde der vergadering oen Burgemeester damt te zeggen voor zijn leiding Bij deze Begrootingsdiscussies? Hei spreekt ten siotte wel van zelf, dat wij ons gaarne aansluiten bij de woorden van nulde, zoo onverwacht gesproken tot de bei de veteranen, de heeren de Wit en de Lange. Nog twee crisiszaken dienen aangestipt, in de eérste plaats de woningnood. De heer Ver kerk kon bij uitzondering den Raad met win nen voor zijn voorstel, om. tot onbewoon- oaarverklaringen over te gaan, omdat de ge volgen van zulke bloot formeele beslissingen met werden aangedurfd, en de heer Cloeck trok een motie over gemeentelijken woning bouw in, daar deze zaak later weer aan de orde zal komen. Dat abnormale tijden abnormale maatrege len vereischen, bleek uit de slot-mededeeling van den voorzitter. Nu de steenkolenvoorzie- ning moeielijkheden oplevert, roept de regee ring ons op zuinig te zijn, daaraan toevoe gende de dwingende bepaling: pas op, als ge niet bezuinigt op uw licht, zal ik minder ko len zenden, dan moet ge bezuinigen. Winkel sluiting en lichtprijsverhooging zullen naar de burgemeester reeds mededeelde, ter wijl Donderdag deze maatregelen in onder deden zullen worden vastgesteld, zoodat men rijkelijk gelegenheid heeft zijn gedachten erover te laten gaan en bijzondere wenschen kenbaar te maken de middelen zijn, waar mede het gemeentebestuur ons bij die bezui nigingen wil helpen. Het dichterwoord: „Op heel licht!" staat een enkele maar, „op half licht!" ver de meesten" zal weldra meer dan ooit van toepassing zijn. Wij zullen langzamerhand met de kippen op stok moe- Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 29 Novem. jl. heeft benoemd tot leden der Com missie van Bijstand voor het Distributiebe drijf de heeren J. CLOECK, Mr. .A. J. M. LEESBERG, F. BAK en O. Jl. VERKERK, terwijl als voorzitter dier Commissie is aange wezen de heer A. F. THOMSEN, Wethou der. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. I Maximumprijs voor REGEERIN G-EIEREN. De Wethouder, Voorzitter der Commissie van Bijstand voor het distributie-bedrijf te Alkmaar, brengt hiermede ter algemeene ken nis, dat de maximum-kleinhandelprijs voor VERSCHE REGEERINGSE1EREN tot na dere aankondiging is vastgesteld op 11 cent per stuk. Alkmaar, 2 December 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. Aan de 5e Gemeenteschool te ALKMAAR (Hoofd de heer A. Wijn) wordt gevraagd een in 't bezit van akte j. Jaarwedde 750 met zes 3-j. verh. van ƒ100. Diensjaren elders tellen mee. Hoofd akte ƒ150. Eventueele tegemoetkoming huis- huur 150. Bezoeken worden door B. en W. niet afge wacht. Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór 23 December as. ten. En wij mogen er ons op voorbereiden, dat de oorlogstoestand ook in ons particu liere leven met steeds straffer hand zal ingrij pen. Eén troost geeft ons dit: dat hoe zwaar der die hand over de heele wereld drukt, des te eerder de ellende een einde zal nemen! KORTE BERICHTEN. De minister van munitie in Engeland heeft gelast, dat nog 129 fabrieken en inrich tingen zich op de fabricage van munitie moe ten toeleggen. Het totale aantal bedraagt nu 129. De Engelsche regeering heeft besloten een departement van wetenschappelijke en in- dustrieele onderzoekingen in te stellen, dat over groote sommen zal beschikken om onder zoekingen ten dienste van de nationale indus trie te bevorderen. Er zullen vanwege de Roemeensche re geering krachtdadige maatregelen worden ge nomen om al het graan en de petroleum te vernietigen in het gedeelte van Roemenië, dat in onmiddellijk gevaar verkeert om den vijand in handen te vallen. De echo de Paris verneemt dat in Roe menië lichting 1919 is opgeroepen om ter stond te worden ingelijfd. NEDERLAND. OPVORDERING VAN SCHEEPSRUIMTE. De regeering heeft 75% van alle ruimte der vrachtschepen van de Stoomvaart-Maat- shcappij „Nederland", den Rotterdamschen Lloyd en de Ned. Stoomvaart-Maatschappij „Oceaan" gerequireerd tot het aanvoeren der Indische producten die kunnen dienen tot voeding van mensch en dier. Voor hetzelfde doel is 25% van de ruimte der mailschepen opgevorderd. De vrij blijvende scheepsruimte zal bestemd worden tot het vervoeren van thee, koffie, ta bak, kina en kleinere producten van de Indi sche markt. Deze maatregelen staan in verband met de moeilijkheden die zich voordoen bij het betrek ken der noodige voederstoffen uit Noord- en Zuid-Amerika. DUITSCH VLIEGTUIG GELAND. Te Oterdum, nabij Delftzijl, is, door den mist verdwaald, een Duitsch watervliegtuig geland. Onmiddellijk nadat de beide inzitten den twee Duitsche officieren bemerkten, dat zij op Hollandsch grondgebied waren, COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1