DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. li, Landweren Landstorm MAANDADECEMBER Honderd en achttiende jaargang. 1916c fihonaesnontspriis per 3 raden f 1fr. p. post f 1.25. Adyertentieprijs^et. p. regel, pote letters naar plaatsrohnte. Brieyen tr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERHls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 8, Telefnr. 3. MBEKLAJUI. Kamer yam Koophandel, Uitbetaling vergoedingen Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 4 December. Er zou een lang overzicht te schrijven zijn over allerlei geruchten, die op het oogenblik rondgaan. Wij moeten echter kort zijn. En wij kunnen dat gelukkig ook wezen, want omaent de juistheid van al die geruchten valt bitter weinig te zeggen men dient dus na dere mededeelingen af te wachten. In de eerste plaats zijn er tal van tele grammen over het aftreden van Engelsche ministers. De heer Lloyd George zou zijn afgetreden, de minister Bonar Law zou op het punt staan desgelijks te doen. Officieel i9 er echter nog niets bekend. Men mag evenwel zeggen, dat er ontevredenheid heerscht over de leiding van den oorlog en dat die onte vredenheid hoe langer hoe meer tot uiting komt en tot een zenuwachtigen toestand leidt waaraan ook de vooraanstaande staatslieden niet ontkomen. Waarschijnlijk hebben'enkele ministers met ontslagaanvrage gedreigd, doch hebben ze aan hun voornemen nog geen uitvoering gegeven. En ook ligt het zeer voor de hand, dat de oorlogsraad van het kabinet zal worden gewijzigd, met de be doeling, dat deze raad kleiner wordt, krach tiger mannen met grooter machtsbevoegdheid zal krijgen en daardoor den oorlog kracht dadiger zal kunnen helpen voeren. Opvallend is het, dat de naam van den minister van bui- tenlandsche zaken, Viscount Grey, geheel buiten spel blijft. In Rusland heeft de volksvertegenwoordi ging den nieuwen minister-president Trepof ongeveer drie kwartier belet een verklaring namens de regeering af te leggen. Tenslotte is hij echter aan het woord gekomen en heeft gezegd, dat ondanks de moeielijkheden en te genslagen Rusland zal volhouden en dat de overwinning de uiterste krachtsinspanning waard is, omdat Engeland, Frankrijk en Ita lië Rusland's recht op de Dardanellen en op Konstantinopel voorgoed hebben erkend. In Duitschland is het op het oogenblik pais en vree. Daar is de wet op den vader- landschen hulpdienst aangenomen met alle stemmen, behalve die der afgescheiden socia listen. Hoezeer men daar ook mogen lijden ondanks de verzekering van den regee- ringsspreker, dat de Britsche leeuw zijn muil wel openspert maar niet bijt! men heeft op het oogenblik niet zooveel aanleiding om zenuwachtig te zijn. De stukken op het oor logsschaakspel zijn de laatste weken niet ten nadeele van de middenmogendheden verscho len. Zoodra de stand zich anders mocht voordoen, zal ook de stemming in de ver schillende landen wel weer veranderen, wordt men in Londen en St. Petereburg rus tiger, maar in Berlijn en Weenen roeriger 1 Wat er in Athene is gebeurd, weten we evenmin als wat er nog gebeuren zal. Van, entente-zijde wordt verklaard, dat de Ko ning heeft beloofd artillerie uit te leveren, doch dat die belofte ;s geschonden en dat hij de entente langzamerhand meer vijandig ge zind werd, wijl hij zijn gevoel van eigen waarde gegrieft achtte. Vrijdagmorgen wer- üen er 3000 man van de entente aan land ge zet, die in drie richtingen oprukten naar Athene. Zij werden aangevallen door Griek sche troepen. De strijd begon om half elf en eindigde om twee uur met een wapenstil stand. De Franschen hadden toen 47 dooden en 97 gewonden en 100 Franschen werden gevangen genomen, de Italianen leden zwaar, terwijl er 29 Grieksche militairen ges- dood en 54 gewond werden. Toen hebben de entente-troepen zich naar den Piraeus terug getrokken. Het huis van den heer Venizelos, waar zich gewapende Cretenzers bevonden, werd door de Grieksche troepen belegerd en vele Venizolisten werden gearresteerd. Waarmee dit alles eindigen moet? In Roemenië wordt de ring om Boekarest nauwer toegehaald, ondanks het verwoed aanvallen der Russen. Aan de Argus hebben de midden-mogendheden een belangrijke overwinning behaald. Alleen de afdeelingen van veldmaarschalk von Mackensen, die over den Donau trokken, staan stil het is niet uit te maken of dit het gevolg is van den Roemeenschen tegenstand dan wel geschiedt naar een vast plan, teneinde de operaties ten noorden en ten zuiden der bedreigde stad gelijk op te doen gaan. Volgens een Ber- lijnsch communiqué vorderen de operaties zoo snel, dat de buit niet is te overzien; maar de inaïsoogst is grooteadcels ingepikt, terwijl mede groote voorraden graan buitgemaakt werden. Als een bijzonderheid zij ten slotte mede gedeeld, dat er Serviërs zijn gevangen geno men door Serviërs! Het Servische leger van het Saloniki-front zouden Serviërs ge vangen genomen hebben, die de Bulgaren op Servisch grondgebied hadden gerecru- teerd. Niets schijnt in dezen oorlog meer on mogelijk KORTE BERICHTEN. Uit Londen wordt officieel gemeld dat de eerste minister Asqidth met het oog op een zeer krachtige voortzetting van den oor log besloten heeft den Koning te adviseeren tot reconstructie van de regeering. Minister Lloyd Oeorge heeft ontslag gevraagd, daar hij niet kan instemmen met de wijze waarop de oorlog gevoerd wordt. Wegens de laatste gebeurtenissen in Athene heeft de Grieksche gezant te Parijs En ontslag ingediend. Aan de Engelsche vliegers, die de twee Zeppelins welke de Engelsche Oostkust heb ben bezocht neerschoten, zijn hooge ridderor ders verleend. Bij de opening der Russische Doema deelde minister-president Trepot mede, dat een in 1915 tussch ende gealliëerden geslo ten overeenkomst aan Rusland de rechten op Konstantinopel definitief toekende. Bij de opening van de Doema verhin derden de socialisten door hevig lawaai den minister te spreken de Doema nam toen een voorstel aan om een dozijn afgevaardig den voor twaalf zittingen uit te sluiten. DE „KEDIRi". Naar gemeld wordt was een groot deel der lading van het tot zinken gebrachte Ne- derlandsche stoomschip „Kediri" bestemd voor Frankrijk. Vermoedelijk ia het schip daarom door de Duitschers tot zinken ge bracht. De „Kediri" moest, alvorens Rotter dam aan te doen, te Marseille landen om het voor Frankrijk bestemde deel der lading te lossen. OPGEBRACHT. De IJmuider 6toomkorder „Zaansroom IV" is door de Duitschers naar Cuxhaven opgebracht. De „Gerbrig", de „Nellie Ge- ziena" en de „Nicolaas", eveneens te Ijmui- den thuis behoorende, trof eenzelfde lot. MAÏS. Tot en met Zaterdag zal de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan gemeentebestu ren te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bedragen voor al le soorten 235 per last van 2000 K.G., of 8,22 y* per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. OPVORDERING SCHEEPSRUIMTE. In aansluiting aan het bericht betreffende de door de Maatschappij „Nederland" en den Rotterdamschen Lloyd beschikbaar ge stelde scheepsruimte voor den aanvoer van voedingsmiddelen, wordt medegedeeld, dat de HollandAmerika-lijn uitsluitend regee- ringsgraan, regeeringsgoederen en goederen, door de nijverheidscommissie aangewezen, naar ons land verscheept. DUITSCH VLIEGTUIG GELAND. In verband met de landing en het weder opstijgen van een Duitsch vliegtuig bij Oter- dum heeft de militaire overheid een onder zoek ingesteld. Gebleken moet zijn dat 2 Hol- landsche soldaten den bestuurder inlichtin gen hebben gegeven over den te volgen koers. STADSNIEUWS. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. Hedenmorgen, ten 9 ure, vergaderde in het café „Central", onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster uit Wieringerwaard de Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Hol land. De voorzitter wees er op, dat men heden de 5de jaarvergadering bijwoonde. Hoewel de algemeene toestand slecht was, mochten de kaasboeren niet klagen over de gang van za ken. Dit is in den laatsten tijd veranderd. Het percentage voor het binnenlands gebruik is verhoogd, doch de prijs is dezelfde gebleven en het buitenland betaald niet meer zoo'n prijs, dat zij de algemeene productie goed maakt. Spr. veronderstelde, dat er spoedig niet veel meer gemolken zal worden, omdat dit niet meer loonend zal worden. De produc tie zal hierdoor zeer verminderen. Het per centage voor het binnenland zal nog wel ver hoogd worden. Men probeerde dit reeds, doch kreeg dit nog niet gedaan. Spr. zegde toe, dat de vertegenwoordigers van de produ centen alles zullen doen om een billijken iirijs voor het percentage van het binnen andsch gebruik te krijgen. De Rijkscommissie was hiervoor tot nog toe niet te vinden. Spr. kan dan ook nog niet in uitzicht stellen, dat dit spoedig zal gebeu ren, aangezien de voorzitter van de Rijkscom missie daarvoor nog geen welwillend oor heeft. De heer Avis vroeg over de notulen het woord en' verlangde een wijziging aangezien der* tra ouuUite vermelden dat kjj wantrou wen1 over het bestuur had uitgesproken, daar voor zou hij zich hebben geschaamd. Een langdurige discussie volgde hierover, waar aan door de heeren D. de Boer, R. de Boer, Commandeur, de voorzitter, de secretaris en Dr. Scheij werd deelgenomen. Op voorstel van Dr. Scheij werd besloten de notulen zoodanig te wijzigen, dat ze de bedoelingev van den heer Avis zouden weergeven. Mededeelingen over de voorziening in de behoefte aan kaas voor binnenlandsch ge bruik. Wegens tekort aan aanvoer van veevoeder is de productie van kaas belangrijk verminderd met het gevolg dat nu 50 pCt. van de beschik bare productie moet worden1 afgestaan voor binnenlandsch gebruik. Na Januari kan be schikt worden over de verplichte voorraden in zomer en najaar gevormd, zoodat dit pCt. van 50 wellicht niet zal behoeven te worden uitgebreid. Aan het herhaaldelijk advies der kaasver- eeniging om de prijs voor het binnenlandsch verbruik te verhoogen is geen gevolg gege ven. Het is zeer onrechtvaardig, om van kaasproducenten te vergen dat zij voor den prijs van 33 per 50 KG. hun kaas moeten afstaan, nu deze prijs, gezien1 het gebrek aan krachtvoer, niet rendable is. Een billijke ver- hooging is noodzakelijk. Door deze prijsrege ling wordt voor Edammer 40 plus de pro ductie belangrijk beperkt. Dit inzicht schijnt de adviseur van den minister te missen. Steeds is door het leger ongemerkte kaas betrokken, nu is evenwel een1 proef genomen met 20.000 K.G. prima belegen kaas van de subcommissie uit de kaasvereeniging voor Noordholland, een derde deel is daarvan af geleverd, maar nu zet het Dag. bestuur van de kaasvereeniging de levering stop, door aan de subcommissie de aflevering van de kaas te verbieden omdat buiten het bestuur van de kaasvereeniging om en in afwijking van de bestaande regeling, levering van on gemerkte kaas door enkele handelaren, welke hoeveelheden moeten worden aangevuld met ongemerkte kaas uii de centrale pakhuizen de overeenkomst is gesloten. Erkend moet worden dat de Noordhollandsche commissie zich niets heeft aangetrokken van de be staande jregeling, die ze niet goedkeurt Over het verbód tot aflevering moet nu onderhandeld worden. Omtrent de melkvoorziening wordt mede gedeeld Met ingang van 1 Nov. is de z.g. waters- noodmelkcommissie opgeheven en de bestaan de commissie, als commissie uit den Bond van Zuivelfabrieken aangewezen voor de melkvoorziening volgens het mobilisatieplan voor de gemeenten, waar een tekort aan melk is en door de voorgaande commissie melk ge leverd werd. Met deze verwisseling werden ook de vrij stellingen van kaasbescliikbaarstelling voor binnenlandsch gebruik ingetrokken en zal de geleverde melk worden betaald naar de zui- velwaarde. Over de maand November zal voorloopig 12 ct. per L. worden betaald. Het te kort be taalde bedrag wordt dan later uitgekeerd. De zuivelwaarde zal worden berekend uit de opbrengst der producten uit een L. melk ver kregen. a. de waarde verkregen voor het deel der kaas voor binnenlandsch gebruik bestemd, volgens regeeringsprijs b. de waarde van het deel der kaas voor export bestemd deze waarde wordt bere kend tegen 1 per 50 K.G., beneden den prijs door de noteeringscommissie uit de sub commissie voor N.H. uit de kaasvereeniging vastgesteld voor de markt te Alkmaar, n.l. van de markt waarop de kaas verkocht wordt die gelijktijdig bereid is met de melk voor consumptiemelk geleverd, dus exportkaas- prijs pijn. 3 weken na meiklevering vast te stellen: c. de boteropbrengst volgens de waarde voor binnenlandsch en buitenlandsch deel; d. de waarde van de zoete wei berekend tegca 2 c. per L. wei; e. de waarde van de karnemelk berekend tegen 4 ct. per L. karnemelk. Aftrek van exploitatiekosten zal niet wor den toegepast. Vervoerkosten van de melk komen ten laste van de melkvoorziening. Deze moeten onder overlegging van de be scheiden iedere maand worden ingediend bij het kantoor te Alkmaar. De secretaris deelde mede, dat de zuivelfa briek Neerlandia te Stompetoren wenscht toe te treden als lid van den1 Bond. Van de fabrieken Winkel en de vereeniging tot berei ding van kaas te Nieuwe-Niedorp kwam be richt in over de opheffing van deze fabrieken. Van de fabriek Juliana te Koegras een rap port tot oprichting van een groote fabriek. Voor 1917 deelde de voorzitter bij de me dedeelingen over aankoop mede is het advies, vooral spaarzaam zijn met het gebruik van alk benoodigdheden voor de zuivelbereiding Dit geldt vooral voor ,cteenkool, waarvan vermoedelijk slechts de helft van de bestelde kwamtums beschikbaar zullen zijn. Voor salpeter is voorloopig genoeg gecon tracteerd en ook voor stremsel bestaat geen directe bezorgdheid. Voor zout geldt het zelfde. Algemeene deelname voor den aankoop is geweuscht om een1 goede distributie te bevor deren en' zooveel mogelijk waarborgen 4e heb ben voor beschikbaarstelling. Als nieuwe leden werden aangenomen de fabrieken „De Céres" te Stammeer, „Céres" te Zijpe, „Prins Hendrik" te Alkmaar en „De Goede Verwachting" te Groot-Schermeer; als buitengewone leden: Gebrs. Zijp te Abbekerk en L. H. C. Soetera te Ureem. De heer D. de Boer Dz. te Stompetoren werd als lid van de aankoopscommissie her kozen1; de heer Th. v. d. Meer te Heer-Hugo- waard als lid van de commissie voor de kaaskeuringen. Tot lid van het bestuur van den algemee- nen Ned. Zuivelbond werd de heer H. K. Koster en de heer Commandeur als plaats vervanger gekozen. De heer Koster wilde de aanneming van zijn benoeming aanhouden. Wordt hij niet meer als voorzitter van den bond herkozen, dan kon hij n.l. zijn benoeming niet aanne men. Aan de kaasmakers van de fabrieken „Bre- derode" te Egmondermeer," „Concordia" te Berkhout en „Juliana" te Koegras, werden hierop voor het behalen van het hoogste aan tal punten met him product op de kaaskeu ringen 1915, de respectievelijke prijzen uitge reikt, de heer Smit, kaasmaker van de eerste fabriek, ontving een pendule met candelabres. De heer A. Met sloot als directeur van die fabriek zich aan bij de door den voorzitter uitgesproken woorden. De heer Groot, kaas maker van de tweede fabriek, ontving onder een waardeerend woord van den voorzitter een barometer. Het verheugde spr. dat de beide winnaars oud-leerlingen van de vak school waren. De heer Noorden', kaasmaker van de derde fabriek, ontving op zijn verzoek een dasspeld. Deze dankte namens de kaasmakers voor de prijzen. De heer Stapel uit Warden, voorzitter van den bond van oudleerlingen, deelde nog me de, dat deze bond voor de te houden keurin gen voortaan premiën zal toekennen. Dr. Scheij deed eenige mededeelingen over de proef inzake de machinale bereiding, waar; ver wij reeds een rapoort plaatsten. Een proefinstallatie wordt geplaatst in de fabriek Excelsior te Heer-Hugow2ard. De voorzitter deelde mede dat het bestuur ingevolge het rapport der proefneming nood zakelijk achtte, met Nieuwjaar zal deze proefneming plaats hebben en de kosten daaraan verbonuen zijn 300. Voldoet de proefneming, dan koopt Excel sior de geheele installatie en zal de vereeni ging de kosten voor de proefneming niet heb ben te dragen. Dr. Scheij zeide zich verheugd te hebben over de koascontrole van volvette Goudsche in Zuid-Holland, die zich siert door een rijksmerk. Bij het feest te Oudshoorn verlevendigde bij spr. het besef te moeten verwezenlijken dat wat ons ten doei staat en wij kunnen het Zuid-Hollandsche station ons tot voorbeeld stellen. Orde zal er moeten komen tot be scherming van de consument en de produ centen. Een goed werkend kaascontrole is zeer noodig. De handel wilde geen met een controle- merk versierde kaas en daardoor ging in Noord-Holland het controlestation verloren. In Zuid-Holland werkte de handel wel sa men en daardoor stond men er daar beter voor. Thans waren de tijden veranderd, men leefde nu weer in sterke actie, de bond diende de krachten in een speciaal lichaam te con- centreeren. Een nieuw station in Noord-Hol land was noodig. De Edammer 40 plus zal dan wel een Rijksmerk krijgen. Men moet ook een buitenlandsche afnemer waarborgen geven. De controle moet de critiek kunnen doorstaan van buitenlandsche deskundigen. Ook de regeering zal uniformiteit, om het Rijkstozicht te kunnen verleenen, eischen. Spr. oordeelde den bond het lichaam om de voorbereidende maatregelen te nemen en ver zocht de vergadering dit het bestuur op te dragen. (Applaus). De heer Nobel oordeelde een blijvende con trole eveneens noodzakelijk. Voor het binnen land had men nu reeds een practiscli voldoen de kaascontrole voor Binnenlandsch gebruik. Spr. oordeelde voor een blijvende goede re geling een wettelijke regeling noodig, De producent weet dan wal hij koopt en hei is gebleken dat wettelijke regeling mogelijk is. Er is nu lang genoeg kaas verkocht in Edammer- en Gouda-vorm met zeer uiteen loopend gehalte zonder dat üe consument weet wat hij koopt. Spr. wil controle op alle soorten. De toestand dient zoo spoedig mo gelijk verbeterd. De regeling is slechts een kwestie van or ganisatie. De massa onthield zich van medewerking en daardoor bleef het een knoeiboel ten kos te van de naam voor de goede Edammer. Wanneer de regeering bezwaar heeft om een algemeene regeling bij een afzonderlijke kaaswet in te voeren, dan achtte spr. een bondscontrole voor de Edammer met Rijks merk 40 plus voor Holland noodzakelijk en spoedig uitvoerbaar. Wij hebben dan in den Bond een krachtige organisatie die zich met de eventueele controle kan belasten van het product van zelfkazende boeren in Noord- Holland. Bij deze belangrijke zaak is het noodig dat de lijn van de zuivelorganisatie in Noord- Holland goed wordt getrokken, opdat een grooter eenheid wordt bereikt. De regeering stond reeds de inventaris van het voormalige Noord-Hollandsche sta- VERGADERING der op Woensdag 6 December 1916, 's av. half negen, op het Stadh. De Secretarie Mr. J. VERDAM. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanglieb- benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 26 Xov. tot en met 5 December zal plaats bebben ten Stadhniae, op Woensdag 6 Doe. a. s., voor zoo veel de LAUDWEEB en den LAkD- STOKM aangaat van 1011 nar en voor zooveel de MILITIE betreft van 1112 nnr. Alkmaar, 4 December 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. tion aan den Bond af en deze doet thans be langrijke diensten voor de controle voor bin nenlandsch gebruik. Wij moeten verder gaan oordeelde spr. Reeds zijn er plannen voor het nemen van proeven met Casieni merk 40 plus voor Edammer in voorbereiding voor den Bond. De voorzitter zegde een buitengewone al gemeene vergadering over dit punt toe, opdai men inzake de te volgen regeling tot overeen stemming kan komen. Het bestuur zal dan ook met een voorstel komen De heer Lakeman, Beemster, had zich er steeds tegen1 verzet dat het leger nog geprikte kaas eet. Ook de minister van Landbouw verwonderd zich daarover. Spr. meende dat de commissie niets betere kon doen dan door eens tegen den minister van oorlog te zeggen „uw mannen moeten geprikte kaas eten, andere zeggen wij stop met de aanvoer, evenals wij dat tegenover het buitenland zoudoen doen. (Applaus). De secretaris wees er op dat het dagelfjksch bestuur van de kaasvereeniging de schuldige is en niet den minister van oorlog, deze wenscht het persoonlijk ook wel. Spr. geloof de wel, dat het leger tenslotte wel gemerkte kaas zal krijgen. De voorzitter sprak den wensch uit? dat het algemeen bestuur van de kaasvereeniging op het besluit van het dagelijksch bestuur van de kaasvereeniging zou terugkomen. De heer Lakeman steldq, voor om als pro ducenten op de Kaasvereeniging de noodige dwang in deze uit te oefenen. Dit voorstel werd onder applaus aangeno men. De voorzitter stelde de volgende motie, die onder krachtig applaus werd aangenomen. De algemeene vergadering van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, ge hoord hei standpunt van het dagelijksch be stuur der kaasvereeniging protesteert ten sterkste tegen in zake levering ongemerkte kaas aan het leger, veroordeelt deze houding en verzoekt het bestuur der kaasvereeniging maatregelen te beramen, dat in het vervolg het leger ook rechtstreeks uii de Centrale Pak huizen van gemerkte kaas voorzien wordt. Dr. Scheij bracht hierop verslag uit over de vakschool van kaasmakers te Hoorn. De secretaris lichtte hierop de begrooting voor 1917 toe, die in ontvangst en uitgaaf werd vastgesteld op een bedrag van 14318.50. Het saldo over 1916 bedroeg 7000. Het vermoedelijk saldo over 1917 5000. Het bestuursvoorstel om het salaris van den secretaris van 1500 op 2000 te bren gen werd onder applaus aangenomen. De heer Dijkstra stelde voor om een hoo- ger salaris toe te kennen. De voorzitter zegde toe in de voorjaarsver gadering met een voorstel daartoe te zullen komen en spak den wensch uit, dat alsdan het voorstel even welwillend zou worden ontvan gen. Op voorstel van het bestuur werd het sa laris van den assistent, den heer Haan op 1200 gebracht. De heer v. d. Meer stelde voor om dit sa laris hooger te stellen. Ook dit zal in een volgende vergadering geschieden. De heer Kaaij uit Houwert veronderstelde, dat de toekomst niet die baten zal brengen als thans. Spr. meende dat een secretaris met 2000 het werk wel afkon. Z.i. was een as sistent overbodig. De voorzitter deelde mede, dat nu reeds 3 assistenten werkzaam waren en deze hadden lang geen 8-urige werkdag. Deze werkzaam heden waren hoofdzakelijk een gevolg van den oorlogstoestand. De fabrieken „Aurora" te Opmeer, „Prins Hendrik" te Sijbekarspel en „Benningbroek" te Benningbroek, werden op voorstel van het bestuur belast mêt het nazien van de rekening van 1916. Het bestuur deed inzake het oprichten van een zuivelbank het volgende voorstel: Wij mogen ons verheugen in de goede ontwikke ling van onze organisatie, die in den tegen- COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1