E Telegrammen van heden woordlgen tijd too goedfe diensten bewijst aan de zuivelbereiders in Noord-Holland. In verband met de verdere groei en de vorming van een goed geheel in den toekomst is het goed dat ook samenwerking gezocht wordt bij de regeling-van de financiëele aangele genheden van de Bondsfabrieken. In deze is ook veel te bereiken, vandaar door het be stuur het voorstel om een onderzoek in te stel len naar de wenschelijkheid tot oprichting van een zuivelbank en hiertoe een commissie te benoemen. Op voorstel van het bestuur werden de hee- ren H. K. Koster te Wieringerwaard, A. Commandeur te Berkhout, D. de Boer Dz. te Stompetoren, Th. v. d. Meer te Heerhugo- waard, A. Sellemans te Alkmaar en G. Nobel te Lutjewinkel tot leden eener commissie ge kozen, die een onderzoek hebben in te stellen, naar de wenschelijkheid van het oprichten eener Zuivelbank. Wbrdt vervolgd POST- EN TELEGRAAFPERSONEEL Gistermiddag vergaderde in het gebouw „Voorwaarts" de afdeeling Alkmaar van de vereeniging van Post- en Telegraafpersoneel. De vergadering, door een 11-tal personen bijgewoond, werd slechts door één lid uit Alkmaar bezocht. De voorzitter, de heer Mol uit Koedijk, opende de bijeenkomst en sprak zijn leedwe zen over de slechte opkomst uit. De heer R. H. Waterberg uit Amsterdam sprak hierna over het onderwerp „Waarom handhaaft de Regeering het bestaande klas- senstelsel Spreker begon met te constateeren ten op zichte van het klassenstelsel dat de methode om de salarissen der ambtenaren aan de ver schillende kantoren naar den omzet dier kan toren af te meten, reeds vaak aan critiek is onderworpen. Wel la er in sommige opzichten iets voor te zeggen, In de plaatsen waar kleinere kantoren gevestigd zijn, is de levensstandaard niet zoo hoog, maar het gaat toch niet aan, alles over dien één an kam te scheren. De tegenwoordige regeering heeft eindelijk verklaard dat het klassenstelsel moest wor den gewijzigd en dat dienovereenkomstig de salarisregeling moest worden herzien. Dat was in 1913, het post- en telegraafpersoneel dacht dat men er nu eindelijk was, dat men van het klassenstelsel af was. Evenwel, in 1914 sloeg de oorlog, met z'n gevolgen voor ons land aan die verwachting den bodem in. Een commissie van onderzoek, de woon- laats-commissie, had voor dien tijd aan 't icht gebracht, dat de methode van klassifi- ceering niet rationeel werkte, wel was er voor den grondslag ervan veel te zeggen, maar al was deze regel theoretisch goed, er waren in de practijk zooveel uitzondering op, dat deze laatsten eigenlijk den regl vormden en met die uitzonderingen was nimmer rekening gehouden. In de begrooting van 1916 kwam ten laatste de regeering met loonsverhoogings- voorstellen, maar deze verhooging was te ge ring. Het klassenstelsel wenschte de regee ring toen" nog niet te herzien, daar een goe den grondslag ontbrak, wegens de ontzette economische verhoudingen ten gevolge van de grondslag ontbrak, wegens de ontzette te stellen tot de duurteverhoudingen zich we der meer hadden- vastgezet. Op zichzelf kon deze uitspraak niet wor den weerlegd, wel bleef een herziening van het klassenstelsel nijpend noodzakelijk, maar, mede omdat men bétere dan door de regee ring ingediende voorstellen tóch niet door de EersteKamer aangenomen kon krijgen, nam de bond genoegen met de Regeeringsvoorstel- len. Evenwel, als het op een herziening van het klassenstelsel aankomt, wat heeft men dan aan het rapport van ae woonplaats-commis sie? Spreker toonde aan, dat dit rapport op vaak onjuiste grondslagen berustte, waar door het geen zuiver beeld van de economi sche toestanden in de verschillende woon plaatsen gaf. Men rekende o.a. te veel met de prijzen der voedingsmiddelen en te weinig met de verbruiksverhouding daarvan in de gezinnen. Als voorbeeld noemde spreker de zeer uiteenloopende wittebroodprijzen, die o.a. In Drenthe veel hooger zijn dan te Amster dam, waardoor de loonstandaard in Drenthe hooger zou moeten zijn, maar in die provin cie eet men bijna geen wittebrood. Om hieraan een mouw te passen onder zocht de commissie den verkoop van de an dere broodsoorten bij de bakkers, maar men kreeg hierdoor natuurlijk zeer gebrekkige ge gevens, daar vele bakkers geen of een zeer ook op andere grondslagen herziening aangedrongen. Wat deed de regeering nu echter? In de begrooting van 1917 behield ze de oude re geling, alleen door een Koninklijk besluit eenigszins, doch zeer onvoldoende gewijzigd. Voor buitengewone gevallen werd tracte- mentsverhooging mogelijk gemaakt. Maar er zijn tal van kleine plaatsen, die niet door buitengewone, maar door steeds bestaande omstandigheden duur zijn. Nu de zaken zöö staan, had spreker nog veel liever gewild dat het klaasenstelsel vol gens het rapport der woonplaatscommissie was gewijzigd. De onvolkomenheden had men later dan wel kunnen probeeren op te heffen. Hierna behandelde spreker de voorloopige begxooting, die naar aanleiding van het ge noemde rapport zou ingediend worden, wat de oorlog echter belette. Die begrooting loste al heel slecht de belofte in, door de regeering in October 1913 gedaan, de meeste tracte- menten, vooral in de groote plaatsen, werden veel te weinig verhoogd, met het rapport van de woonplaatscommissie was op eigenaardi ge wijze rekening gehouden. Het rapport van de commissie stelde het voor, als waren de kosten voor de door de commissie onderzochte artikelen van noodza kelijk levensonderhoud in de duurste plaats, 's-Gravenhage, 1 maal zoo hoog als in de goedkoopste plaats, Gemert, in Noord-Bra bant. Logisch is dan de redeneering, dat het met de niet onderzochte levehsbenoodigdhe- den wel evenzoo zal gesteld zijn. Neemt men die redeneering echter nog niet aan, dan zal men toch wel in geen geval tegenspreken, dat de kosten van die levensbenoodigdheden al thans in Den Haag met minder zullen zijn dan in Gemert. Evenwel, de begrooting gaf aan den man in Gemert méér voor het niet on derzochte gedeelte dan aan den man in den Haag. De reden van dit alles was, dat een volle dig handelen volgens het rapport te duur was. Om de regeering tot een andere houding te brengen zal buitengewone inspanning ver- eischt worden van het personeel. En toch, het belang van het plattelandspersoneel is ten zeerste gemoeid met een afschaffing van het klassenstelsel, en dat is ook 't belang van het post- en telegraafpersoneel in de groote steden, ja van alle Nederlandsche ambtena ren. Een algemeene herziening moet aan de orde gesteld worden. Om hiertoe te komen is een krachtige orga nisatie noodig. Spreker drong hier aan het einde van z'n rede met klem op aan. Nadat eenig debat was gevolgd sloot de voorzitter de vergadering. „MERCURIUS." In de zaal van den heer Mooij, waaraan door groen en vlaggendoek een eenigszins feestelijk aanzien was gegeven, waren Zater dagavond bijeen de leden der afd. Alkmaar van bovengenoemden bond met tal van ïntro- ducée's, tot het houden van een propaganda- feestavond. De voorzitter der afdeeling, de heer A. Langereis, opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord, waarbij hij als doel aangaf liet maken van propaganda voor den boud en de afdeeling in het bijzonder. De netto-opbrengst van den avond zou bestemd zijn voor het ondersteuningsfonds bij werk loosheid. Hij deelde voorts mede, dat in het op te voeren tooneelstukje twee rollen ver vuld zouden worden door andere personen dan het programma aangaf. De heer en mej. de Vries waren n.l. plotseling wegens ernsti ge ziekte van een familielid genoodzaakt ge weest de stad te verlaten en zouden nu ver vangen worden door mej. Langereis en den heer Bijvoet. Clementie werd voor hen inge roepen. Hierop werd met de afwerking van het programma 'n aanvang gemaakt. De hr. van Laarhoven, van Bussum, gaf eenige komische voordrachten met zang en bracht daardoor een vroolijke, opgewekte stemming onder de aanwezigen. Een mannenkwartet, waarvan twee heeren leden der afdeeling, zong daar op „Vertrouwen". Jammer dat de leider af wezig was, de zang kwam nu niet tot zijn volle recht De heer Jac. F. Vogel, bonssecretaris, hie id hierna een korte propaganda-rede. Hij begon zijne toespraak met een met onaardi ge woordspeling op zijn naam en vervolgde dan, dat hetgeen hij meende te moeten zeg gen, nu eigenlijk niet paste in het kader van een feestavond. Hij wilde n.l. de aanwezigen even terugvoeren tot de soms koude werke lijkheid van het leven. .Hij achtte het wel goed gezien van het bestuur om ook eens een ander woord dan dat van feestvreugde te doen hooren, als bewijs dat „Mercurius" ook iets anders kon dan feesten organiseeren. Hierop vertelde hij wat „Mercurius" is: een neutrale vereeniging van handelsr en kan toorbedienden met 38 afdeelingen en circa 34000 leden, waarop volgde een uiteenzet ting van het doel van den Bond, in de eerste plaats verhooging van de welvaart zijner le den. Waar vóór de n oorlog na eene enquête bleek, dat de gemiddelde leeftijd der leden 28 jaar was en zij in doorsnee f 900 ver dienden, meende hij dat aan die welvaart nog wel wat ontbrak. Een kantoorbediende im mers moet netjes gekleed gaan, netjes wonen en wordt door den fiscus "geenszins gespaard Het salaris, destijds reeds nauwelijks toerei kend voor een gezin, is nu zeker beslist on voldoende te achten. Daarom ijvert de Bond voor het verleenen van salarisverhoogingen of duurtetoeslagen In de tweede p>aats beoogt de Bond een betere regeling van de arbeidstijden, waar van een kantoorbediende meestal wel kan zeggen wanneer zij beginnen, maar niet wan neer zij eindigen, De arbeidsinspectie neemt geen notitie van de arbeidsvoorwaarden van liet kantoorpersoneel. Verbetering hiervan is zeer noodzakelijk. Voorts werkt „Mercurius" voor het verlee nen van een jaarlijksche 14-daagsche vacantie en een vrijen Zaterdagmiddag. Spr. ging daarop na de verschillende Bondsinstellin- genverzekering tegen werkeloosheid en ziek te, bureau voor arbeidsrecht, enz. Waarom nog zooveelen geen lid zijn? „Mercurius" draagt daarvan niet de schuld. Niet geheel van schuld vrij te pleiten zijn in dezen die leden, die wel contributie betalen, maar zich verder om den Bond niet bekom meren. De grootste schuldigen zijn echter zij, die wel erkennen de beroerde positie van een kantoorbediende", maar die nalaten datgene te doen wat tot verbetering dier po sitie kan leiden. Die kantoorbedienden zijn zeer zeker te veroordeelen. Hun plaats is in den Bond. „In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal". Deze woorden voorkomende in een gevel in den Haag, trokken eens spreker's levendi ge aandacht. In deze regels zag hij de ver plichting cm te zorgen, dat na een aantal ja ren de kantoorbedienden niet zullen zeggen dat de vakgenooten van 1916, 50 60.000 in aantal, voor hen de tijden wel beter hadden kunnen maken. Daarom drong spr. er op aan dat de nog niet aangesloten Alkmaar- sche kantoorbedienden zich ten spoedigste als lid opgaven. Bij Alkmaar begon de victorie, is ons al len geleerd. Spr. hoopte, dat dit ook mocht bewaarheid worden ten opzichte van de or ganisatie der kantoorbedienden. Wanneer dit het geval mocht zijn, zou deze avond een feestavond zijn geweest in den waren zin van het woord. In de hierna gehouden pauze verraste het bestuur de aanwezigen met gebakjes, iets wat evenzeer op prijs werd gesteld als de reeds eerder ontvangen bon voor vertering. De afdeeling heeft hare gasten goed ontvan gen. Het verdere van den avond was geheel gewijd aan zang, muziek, (viool en violoncel) ,ti voordrachten, waarbij behalve de lieer van Laarhoven, vele leden van „Mercurius" en ook niet-leden een dankbaar applaus ver wierven. Het goed gespeelde blijspel „Hoe Jetje gevrijd werd" verwekte om zijn aardige scènes meermalen een uitbundig gelach. Tot slot was er bal, waaraan door bijna alle aan wezigen werd deelgenomen. VOETBAL. Alcm. II heeft gister geen revanche kunnen nemen. Dat was met vijf invallers tegen zoo'n sterke tegenpartij ook niet mogelijk Het geheeie elftal heek zoo goed mogelijk gewerkt, maar K 1". C. bleek in de eerste helft de sterkere. Tweemaal wist K. F. C. voor de rust te doelpunten. Het tweede doel punt was o. i. zuiver buitenspel, doch de plaatsvervanger-scheidsrechter kende het toe. Daar de aangestelde scheidsrechter niet op gekomen was, werd met goedvinden van bei de partijen de leiding aan een ander opge dragen. Alcmaria had kunnen eischen, dat de wedstijd uitgesteld werd, doch wij vonden 't zeer sportief, dat zij, ondanks haar inval leis, K. F. C. een nieuwe reis naar Alkmaar be spaarde. Na de pauze ging 't spel gelijk op, met Alcmaria iets in de meerderheid, 't Mocht haar echter niet gelukken, een tegenpuntje te maken. K. F C. slaagde er in, voor de derde maal te doelpunten en met een 30 overwin ning voor K. F. C. kwam 't einde. Alcmaria I ging met vijf invallers, waar onder éen voor den keeper, naar Leiden en moest met 4—0 van de stevige Leidenaars verliezen. Dec. Spartaan 2—4. E. D. O. A. F. C. O-l. „Alkmaarverrichtte gisteren kranig werk met 12—2 werd „Sport F' (Hoorn) versla gen. Stand met rust 5—1 De verdediging van „Sport I" bleek tegen de uitstekend spelende voorhoede van „Alk maar" niet opgewassen. SINT NICOLAAS. Het was vandaag weer de groote dag voor Alkmaar's jeugd. „De stoomboot uit Span je" werd om ongeveer één uur aan de Voor- meer verwacht en hij zou Sint Nicolaas aan boord hebben. En werkelijk, voor zoo'n lan ge reis prachtig op tijd, kwam de witte stoomboot eenige minuten over één en in het zicht van de honderden en honderden kin deroogjes, die er zoo verlangend naar uit zagen. De Sint was aan boord, z'n roode mantel zag je al van verre en daarboven op de brug stond zwarte Piet te zwaaien en grappen te maken. Bij het aanschouwen van zooveel van vreugde glinsterende kinderge zichtjes, van zooveel wuivende handjes en zooveel juichende monden, begon zijn zwart gezicht van plezier te grijnzen, dat je ai de witte tanden tussciien zijn roode lippen te voorschijn zag komen. Eindelijk, daar was de boot oijgedraata en Sint Nicolaas trad, minzaam naar links en rechts buigend en gioemeaü, aan wal. Hoog en statig op zijn schimmel gezeten, trok Sint Nicoiaas door Alkmaar's straten, omstuwd door de kinderschaar, waaruit tel- I kens opnieuw weer de blijde juichkreten op stegen die moesten bewijzen, hoe heerlijk al len het vonden, dat de goede Sint zijn jaar- lijksch bezoek wederom bracht. Zwarte Piet liep voorop, zoo nu en dan een greep doende in den grooten zak, dien hij bij zich had, om dan met een zwaai een handvol pepernoten en ander lekkers te strooien tusschen de grabbelendejeugd. Zoo ging de stoet naar de Harmome. En ook daar reeds wachtten talrijke klei nen, de hartjes popelende van ongeduld, luis terend naar ieder gerucht van de straat dat tot hen doordrong. Hoorden zij daar weer met in ae verte juichen, zou hij dan einde lijk komen? Maar telkens bleek 't weer mets te zijn. Steeds rumoeriger werden de klei nen, steeds ongeduldiger. Tot eindelijk tegen tweeën het gejuich buiten werkelijk weer- kionk en even later een stroom van kinderen de zaal binnen kwam, de voorboden van St. Nicolaas. En nu was er eerst recht leven en beweging, maar toch, onder de bekwame lei ding van hun juufrouwen en meneeren kwa men allen heel ordelijk en gauw op hun plaats te zitten. Spoedig was de groote zaal heelemaal vol en weerklonk hij van 't gegons der vele drukke hooge stemmetjes, zoo nu en dan werd er in de een of andere hoek een Sint Nico laas-tied je aangeheven, en dadelijk stemden er velen mee in. Dan beklom de heer Kooij het tooneel en hij bereidde de kleintje op de komst van den Sint voor. Hij vroeg de kinderen een beetje te zingen en toen kwam Sint Nicolaas, te paard nog wel, de zaal binnen! Zwarte Piet natuurlijk achter hem aan, grimassen en immers ook gevoel, net Ma kindertjes «i> de vader en moeder van de kleine diertjes houden van hen evenveel als de menschen vader en moeder van hun eigen kindertjes. En toen vertelde Sinterklaar het verhaal van een ooie vaar-moeder, die zooveel van haar kindertjes hield, dat zij ze allemaal uit een nest, dat op een' schuur die geheel en al in brand stond, haald. Gelukkig had Sinterklaar van niet veel jongens gehoord dat ze wel eens dieren plaagden of nestjes uithaalden, maar een paar waren er toch wel onder. Die zouden het 't volgend jaar toch zeker wel laten? „Ja Sintniklaas." Toen ging Sint Nicolaas zitten in zijn grooten leunstoel en vroeg hij den kinderen weer wat liedjes te zingen. En dat deden ze wat graag. Hierna werden er kopjes chocolade rond gedeeld en koekjes en Piet kwam de zaal in en toen wilden allen hem een handje geven, zoodat het een geroep om Piet werd van al die schelle stemmetjes, alsof er een héél groote boom vol musschen in de zaal stond. Maar, toen de rust was wedergekeerd, toen kwam het dikke boek voor den dag. Gelukkig stond er niet veel kwaads in, maar toch wel een klein beetje. Er stond in van een jongen die wel eens leelijke woorden gebruikte, en van kindertjes die wel eens jokten. Maar die zouden het niet weer doen, wel? „Nee Sint- Niklaas!" Omdat er nu ook zoo heel, heel veel moois in dat boek stond, daarom had de Sint voor alle kinderen wat meegebracht, al lemaal kregen ze een stuk marsepein. Luide kreeten van verruking stegen op tot Sint Nicolaas, die al weer vriendelijk lachte en boog. Lustig werden er liedjes gezonden, tot de heer Russcher op het tooneel kwam om een verhaal van Allandin met z,n tooverlamp te vertellen, waarbij mooie plaatjes met de too- verlantaarn werden vertoond. En toen dat uit was, kwam het verhaal van de drie beertjes, alle kinderen kregen voorts nog een kop chocolade en er werd lekkers rondgedeeld. Daarna kregen alle kinderen een groote zak van Sint, waarin een geschenk je zat en nog weer wat lekkers. Hebben ze daarvan wat aan broertjes of zusjes, die niet mee konden gaan, gegeven? Dat zal Sint Ni colaas dan wel heel prettig hebben gevonden. (Ongecorrigeerd). het aftredend lid mr, L N, Roodenburg ge- candideerd. Deze week mag 35 pel van de boter- productie uitgevoerd worden. Voor elke 100 uit te voeren versche kip- eieren moeten deze week 150 voor binnen- landsch gebruik beschikbaar worden gesteld, waarvan 75 voor 10,30 per 100 voor de distributie. Er zullen geen consenten meer worden uitgereikt voor uitvoer van aardappelen en levende of geslachte eenden. Te Amsterdam heeft een jongmensch passeerende meisjes geest van zout op man- telsl en handen geworpen. Te Middelburg is aangehouden een 13-jarige jongen, wegens diefstal, die in den loop van dit jaar reeds veroordeeld Werd we gens ladelichting. In tal van gemeenten zijn reeds maatre gelen genomen om tot lichtbesparing te ko men in verband met den kolennood. De meeste gemeenten zoeken het in een ver vroegd sluitingsuur van winkels en café's. Een schipper te Maastricht is bij het aan boord stappen bij een bevriend collega gestruikeld en verdronken. EEN LEVENSMIDDELEN-COMMIS SIE WERKLOOS. Te Oude-Pekela (Gr.), heeft de gemeente- ijke levensmiddelen-commissie ontslag geno men, omdat de burgemeester geen andere le vensmiddelen dan vet bij het Rijk heeft aan gevraagd, zoodat er voor de commissie niets te doen overbleef. In deze gemeente vielen herhaaldelijk strubbelingen met den burgemeester voor en in den gemeenteraad was het meermalen groote herrie PRO rSTVERG ADERING. De Amsterdamsche afdeding der S. D. A. houdt Woensdag een openbare protest vergadering tegen de houding der Eerste Kamer. Als sprekers zullen optreden de hee ren Van Kol, lid der Eerste Kamer, en Van den Tempel en Troelstra, leden der Tweede <amer. BINNENLAND. grappen makend. Groot gejuich steeg op, en alle handjes kwamen in beweging toen Sint Nicolaas op het tooneel geklommen was en vriendelijk buigend met een glimlach de kinderschaar overzag. Hij vroeg of de kinderen het liedje nog eens wilden zingen, dat ze bij z'n bin nenkomst aanhieven. Of ze dat wilden? Wel 10 maal, als de Sint het vroeg en met nieu wen moed zetten ze weer in. Toen het liedje uit was hield Sint Nico laas een toespraak. Hij herinnerde de kin deren aan hun beloften van het vorige jaar. Waren ze wel allemaal zoo zoet geweest als ze oeioofd hadden te zullen zijn? Was er niemand ongehoorzaam geweest tegen va der of moeder? „Neen, Sint Niklaas", klonk uit honderden mondjes. Maar zoo heel ze ker was Sint Niklaas er toch niet van. En hij vertelde nóg eens waarom ze toch vooral niet ongehoorzaam tegen vader of moeder mochten zijn. Wie werkte er van den vroegen morgen tot den laten avond voor hen en wie zorgde voor hun boterham 's morgens, wie dekte hen 's avonds nog eens lekker warm toe, wie naaide hun jasjes of broekjes als ee gescheurd waren? Vader en moeder zorgden immers voor al deze dingen en voor nog zoo héél veel meer. „Ja, Sint Niklaas", riepen de kleinen. En, zoo. ging Sint Niklaas voort, kibbelen met zusjes en broertjes mag je ook niet, want als je daar nu al mee begint, doe je het nog erger als je gront bent en dat is immers heel naar, om later niet eens prettig met zus of broer te kunnen praten. En dan maande Sintniklaas de kinderen aan, om ook gehoorzaam op school te zijn en goed te leeren, te luisteren naar wat de mees ter en de juffrouw vertelde. Want ze wilden' immers later knap zijn en goed kunnen lezen en schrijven? „Ja Sint Niklaas!" Dan moesten de kinderen ook geen dieren mishandelen en plagen, wan' dieren hadden GEMENGD NIEUWS. LANDSTORM. De landstormplichtigen der jaarkiassen 1916 en 1910, die tegelijk omstreeks 17 Au- gusutus bij de dépot-bataljons onder de wa penen kwamen, zullen 12 December a.s. naar het veldleger en de reserve-bataljons over gaan. MILITIE-LICHTING 1910. De militieplichtigen der lichting 1910 (met uitzondering van de wielrijders, behoorende tot de Xe infanterie-brigade) zullen op 13 December naar de landweerbataljons, waar voor zij bestemd zijn, overgaan. INWISSELEN VAN ZILVERBONS. De Minister van Financiën brengt in her innering, dat de gelegenheid tot inwisseling van zilverbons h 1 en 2,50, van den opden vorm (dus alleen de zilverbons waarop de handteekening van den minister Bertling voorkomt) nog slechts openstaat tot 1 Janu ari 1917. Het publiek wordt er derhalve met nadruk op gewezen, dat het, ter voorkoming van geldelijk nadeel, noodig is de zooeven be doelde zilverbons vóór of uiterlijk op 30 De cember 1916 in te wisselen. Dit geldt dus niet voor de züverbons waarop de handteekening „Treub" of „Ant van Gijn" voorkomen. Deze blijveu gang baar. De inwisseling kan uitsluitend geschieden bij hut agentschap van liet ministerie van fi- uanciëën te Amsterdam De bons kunnen ook per post aan boven staand adres worden gezonden, met duidelij ke opgave van naam cn adres van den inzen der. REQUIEM-MIS VOOR KEIZER FRANS JOZEF. In de St. Willebrorduskerk aan de Prin sengracht te Amsterdam werd Zaterdagoch tend een plechtige „Trauergottesdienst" ge houden voor wijlen Keizer Frans Jozef. Aan beide zijden van het altaar waren zwarte rouwdoeken gedrapeerd; de beelden der heiligen waren omfloerst. Op een kata falk lag de Oostenrijksch-Hongaarsche vlag. Op de eerste stoelenrijen zaten o a. de burgemeester van Amsterdam, de heer Teile gen, de stellingcommandant met zijn chef van den staf en adjudant-kapitein, de consul generaal van Oostenrijk-Hongarije, de Duit- sche consul-generaal, de verschillende leden van het consulaat-personeel dezer landen en de Grieksche en Spaansche consuls. VrCE-ADMIRAAL ELLIS, t Bij de begrafenis van vice-admiraal Ellis was de Koningin Zaterdag vertegenwoor digd door vice-admiraal jhr. Roëll. Op de begraafplaats waren aanwezig de Prins als vertegenwoordiger van de Koningin-Moeder de kamerheer jhr. mr. Schimmelpenmnck, de minister van marine, tal van hoofdambtena ren van het departement, deputaties o a. van „Onze Vloot', van het krijgskundig archief en van de koninklijke Marine-Jachtclub en verder tal van gepensionneerde en actief die nende officieren van zee- en landmacht. Rede voeringen werden niet gehouden. UIT HENSBROEK. In een Zaterdagavond gehouden vergade ring is tot voorzitter van de Boerenleenbank gekozen de heer J. Blauw te Obdam, tot vice- voorzitter de heer C. Wit, tot secretaris de heer Jac. Groot Jzn., beiden alhier. Tot voor zitter, vice-voorzitter en secretaris van den Raad van Toezicht werden respectievelijk ge kozen de heeren J. Harp te Obdam en A. Gunder en L. Groot, alhier. KORTE BERICHTEN. Te Broekheume is weer een smokke laar doodgeschoten. Een collega kreeg een schot in het dijbeen. Een 13-jarig dienstmeisje heeft te Hors- sen een landbouwerswoning in brand gesto ken. Bijna alles verbrandde. Door de Rotterdamsche politie is voor 16 000 tin aangehouden waarschijnlijk van diefstal afkomstig. De centrale vrijz. kiesvereeniging te Be verwijk heeft voor de Kamerverkiezing 1917 HL 1 DU1TSU1E VLIEGTUIG BIJ DELFZIJL. DEN HAAG, 4 Dec. Vanwege het alge meen hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat de in verschillende dagbladen voorko mende berichten omtrent de landing van een belligerent watervliegtuig bij Oter- dum. onjuiste v> orsteiling geven van hel vo rvai. Het vuegluig is niet neergestre ken binnen ons recntsgebied en de inzit tenden hebben geen inlichtingen van milt U;ren gekregen. AN 11 MILITAIRISIISCHE PRoi A- GANDA. DEN HAAG, 4 Dec. De opperbevelheb ber heeft, aangezien hem gebleken is, üat meermalen aan miluairen brieven worden gezonden gesloten in enveloppen met op schriften ten doel hebbende liet maken van propaganda voor dienstweigering, het noodig geacht eenige algemeene regelen te stellen tegen anti-militairistische propa ganda en een order uitgevaardigd, waarbij o. a. wordt bepaald, dat het aan alle mili tairen verboden is schrifturen of gedrukte stukken waarbij tot dienstweigering wordt aangespoord of die gezagsondermijning lui uoei hebben, m bezit te hebben, ten toon te stellen of te verspreiden, ünder be doelde schrifturen of gedrukte stukken moeten ook begrepen worden open of ge sloten enveloppen met opschriften die evenbcdoeide strekking Lebbeu. Bedoelde stukken mogen ter uitreiking aan militai ren niet in kazernes of andere troepenver blijven worden toegelaten. VERGIFTIGING EN PEST. WELTEVREDEN, 4 Dec. (Part. Tel.). Uit goede bron wordt gemeld: Te Solo de den zich bij 30 Europeesche soldaten ver giftigingsverschijnselen voor. De oorzaak is nog met opgehelderd. Een ernstig on-* derzoek wordt ingesteld. Te Semarang zijn 2 gevallen van pest voorgekomen HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. No. 7657 20.000; No. 6439 1000; No 19976 400; No. 6146 200; Ns. 4127,' 7022 7488. 16918, 18099 en 18702 100. ILLEGRAFISCH WEERBERICHT. 4 December. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 5 December. In het geb'ed van de waamsmmg is de hoogste stand van den barometer onder 765 Oost-Duitschland. De laagste stand van den barometer 752.3 'te Skudesnaes. VERWACHTING. Zwakke tot matige zuidelijke tot westelij ken wind zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring, wellicht enkele regen- oi hagelbuien, mogelijk nachtvorst, zedde temperatuur ovei dag BURGERLIJKE STAND. GEBOREN; 2 Dec Dirk, z. van Simon de Groot en Cornelia Liefhebber. OVERLEDEN 2 Dec. Petrus Theodorus Jansen, 20 jaar Maria Catharina Wilhelmina Net ten, 22 jaar. Evert Bakker, 61 j., wonende te Winkel. 3 Dec. Dirk Johannes de Jong, 57 jaar. Adriana Hanekamp, wed. van Anto- nius Stephanus Stal, 86 jaar. M \RK rBF.RICHTF.N ALKMAAR 4 Dcc. Aangevoerd 10 Koeien en ossen f 270 a 370, 7 vette kalveren f 80 a 140,— per ned. pond f 1,30 a 1.60, 24 nucht. kalveren t 15.a 25.,0—magere schapen f 0 a 500 vette dito f30a48,—. p. stuk. 416 vettevarkens 88 a 108 ct. p. ned. pond. magerevarkens f a AMSTERDAM, 4 Dec. Veemarkt. Aangev. 309 vette koeien lek. a 120 ct., 2e kw. 1 10 a 1.15 ct3e kw. f 1.a 1.05, 65 melk en kalfkoeien f 300 a 450,85 nuchtere kalveren f 16.a .22—, 217 schapen f 30 a 35, 0 lammeren f a 428 vette varkens, geen handel.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2