DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Opgave hoeveelheid klei-aardappelen. DINSDAG 5 DECEMBER ïïoaderd en achttiende jaargang. 1916o M Ag §1 èt Abonnementsprijs oer 3 maanden f 1fr. p. pest f 1.25. Advertentieprijs^* ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIÏIs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Distributie van Kegeerings-aardappelen. Plaatselijke Belastingen. Hoofdelijke Omslag. V EKU ADE1UN (J nu den gemeenteraad van Alkmaar, Ja du 46 4 Met 20 ct. oorloqstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 5 December. Het krijgsbedrijf in Roemenië blijft zich in snel tempo ten gunste der middenmogendhe- den ontwikkelen. Boekarest wordt van drie zijden ernstig bedreigd.' Spoedig zullen we weten of de Roemenen hun hoofdstad zullen opofferen dan wel. zullen trachten haar te behouden. Natuurlijk zal men het laatste lie ver willen maar het gevaar, dat men dan het leger in een val laat opsluiten zal bij de beslissing wel zeer zwaar wegen. In Walachije vormen nu de opereerende le gers der middenmogendheden een aaneenslui tend geheel. Niet alleen hebben die legers ge bied bezet en een nuttigen buit in den vorm van vee en maïs in handen gekregen, die na tuurlijk naar de benarde groote rijken gaat, maar ook kanonnen veroverd, terwijl de Roe- meensche levende strijdkrachten zware ver liezen hebben geleden. Van buiten-af hebben de Roemenen, die in Walachije staan, blijkbaar niet op hulp te rekenen. Het Russisch-Roemeensch Karpha- ten-offensief leidt slechts tot zeer plaatselijke voordeden. En blijkens het Bulgaarsche le- gerbericht van heden is het Russisch-Roe meensch offensief in de Dobroedsja afgeloo- pen. Tusschen Satiskoy 35 K.M. ten noorden van den bekenden spoorweg CernavodaConstan- za, en den Donau trokken de Roemenen en Russen terug in hun oude stellingen en vooruitgeschoven Bulgaarsche troepen heb ben Satiskoy bezet. Verder is er geen nieuws. Wel allerlei le zingen over de crisis in Engeland, maar die brengen ons weinig verder. En ook over den zonderlingen toestand in Griekenland zijn er geen nadere betrouwbare mededeelingen. In dt Fransche pers spreekt men reeds van een nieuwen vijand, en meent, dat de koning in een paar dagen door een blokkade zal wor den gedwongen zich op genade en ongenade over te geven, in het Lagerhuis heeft de En- gelsche regeering laten weten, dat de entente een radicale oplossing van de Grieksche kwestie zal pogen te verkrijgen (afzetting van koning Konstantijn?) en Reuter meldt, dat de Grieken mobiliseeren teneinde samen te werken met de Duitschers, die, naar zij ver wachten, binnenkort weer Monastir zullen aanvallen. KORTE BERICHTEN. Bij 'het Engelsche Lagerhuis zal bin nenkort een crediet van 4800 miljoen aange vraagd worden. De Entente heeft beslag gelegd op alle Grieksche schepen die in de havens der En tente landen of liggen. Keizer Karei I van Oostenrijk heeft bij een legerorder het opperbevel over de geheele weermacht op zich genomen. In Belgrado is een kerkhof voor ge sneuvelde Duitschers plechtig ingewijd. Het Duitsche legerbestuur heeft be paald, dat alle cacao en de daarvan vervaar digde producten in beslag worden genomen. Door een nijpend gebrek aan kleurstof fen dreigt de gansche Noorsche textielindus trie te worden stilgelegd. In Spanje heerscht watersnood. De ri vieren zijn buiten hun oevers getreden, in en kele steden staat 3 Meter water in de straten, het treinverkeer staat stil. Er zijn groote ver woestingen aangericht. Er heerscht in Spanje een levensmidde lencrisis, in Madrid hielden de werkloozen een bstooging, daar er eveneens een arbei derscrisis woedt. De regeering neemt maatre gelen. Een der leden van het congres der Ver- eenigde Staten heeft een wetsvoorstel inge diend om den uitvoer van levensmiddelen te verbieden. Er schijnt zeer weinig kans dat het aangenomen wordt. DE „KONINGIN REGENTES." Uit zeer goed ingelichte bron verneemt de Tel., dat in het Wolff-bericht van verleden week, betreffende de vrijlating van de mail boot, ten onrechte wordt beweerd, dat de commandant bij de aanhouding der boot op 10 November draadloos om hulp aan de Ne derlandsche marine zou hebben gevraagd. De marinebooten waren uit eigen beweging ter plaatse en daardoor getuige van het aan houden. Wel is later door de marine gebruik gemaakt van het toestel voor draadlooze te legrafie van de mailboot. UITSTEL OPKOMST MILITIE. (Officieel). Van de opkomst van dienst plichtigen, die ter inlijving in het tijdvak van 16 tot 20 December waren aangewezen, is, wegens bijzondere omstandigheden nader aangewezen het tijdvak 3 tot 6 Januari 1917. Dit uitstel heeft betrekking op de dienst plichtigen van de militielichting 1917, die zijn toegewezen aan het le bataljon van een der regimenten infanterie of aan de wielrij ders In verband hiermede zullen de dienstplich tigen van een vorige lichting, die als gevolg van verkregen uitstel van eerste oefening te gelijk met bedoelde ploeg moeten opkomen, zich op 3 Januari 1917 onder de wapenen moeten begeven. LANDSTORM. Van 30 Dec. 1916 af behooren ook tot den landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren de personen, be doeld in art. 1 der wet van 31 Juli 1915, die zijn geboren in 1887 en 1886. Degenen dezer personen, die vrijwilligen dienst bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, bij de gouvernementsmarine in Ned.- Indië of bij de koloniale troepen hebben ver vuld en op 31 Dec. 1916 niet zijn gevestigd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België, komen eerst tot den land storm te behooren op den dag, volgende op dien, waarop zij zich aldaar mochten vesti gen. DE WEGVOERING VAN BELGEN. Zooals indertijd gemeld, heeft de heer Duijs lid der Tweede Kamer, den Minister van Buitenlandsche Zaken een viertal vragen gesteld naar aanleiding van het wegvoeren van Belgen naar Duitschland. De Minister heeft daarop thans geant woord en de volgende toelichting van de zaak gegeven: Toen de Duitsche Overheid in het bezette deel van België in October 1914 tot de over tuiging was gekomen dat het tot herstel van het geregelde dagelijksch leven in het bezette gebied wenschelijk was dat de bij vele hon derdduizenden naar het buitenland gevluchte bevolking weder naar haar haarsteden terug keerde, werd door het college van burgemees ter en schepenen der stad Antwerpen 13 Oc tober 1914 een proclamatie verspreid, waarin was opgenomen een verklaring van den Duil- schen gouverneur van Antwerpen, generaal baron von Huene, en den voorzitter der In tercommunale Commissie van Antwerpen, den heer Louis Franck, houdende dat er geen sprake van wat dat Belgische jonge mannen naar Duitschland zouden worden vervoerd of tot legerdienst zouden worden gedwongen. Tevens werd door de Overheid de mede werking van den consul-generaal der Neder landen te Antwerpen ingeroepen om van- de goede bedoelingen van het Duitsche bestuur aan de in Nederland vertoevende Belgische vluchtelingen te doen blijken, ten einde hen tot terugkeer naar hun vaderland te bewegen. In overleg met genoemden gouverneur ba ron von Huene en den heer Franck, werd daarop door den consul-generaal een bericht opgesteld, gedateerd 17 October 1914, waar van de tekst gelijkluidend was met den door den heer Duijs aangehaalden. Den 20en October 1914 deelde de consul- generaal aan baron von Huene officieel mede, dat dit bericht met toestemming der Neder- landsche regeering in Nederland verspreid werd. Door tusschenkomst van het ministerie van binnenlandsche zaken, hetwelk op zijn beurt de bemiddeling inriep van de commis sarissen der Koningin en de burgemeesters der verschillende gemeenten, werd daarop het bericht van den consul-generaal te Ant werpen ter kennis van de Belgische vluchte lingen gebracht. In antwoord op de vraag welke stappen de regeering heeft gedaan of denkt te doen in deze, antwoordt de minister, dat hij naar aanleiding van dë bovenstaande feiten een' schriftelijk vertoog tot de Duitsche regeering heeft gericht, houdende dat de Nederlandsche regeering de wegvoering van de bevolking van een bezet gebied naar het land van de bezettende macht in strijd acht met de bepa lingen en den geest van het volkenrecht, zoo als dit laatstelijk uitdrukking heeft gevon den in de vierde Haagsche Conventie van 1907, dat zij evenwel, getrouw aan de sedert het begin van den oorlog door haar gevolg de gedragslijn, zich van bijzondere stappen te dezer zake onthouden zou hebben, ware het niet dat de bovenomschreven feiten een besliste verantwoordelijkheid op de Neder landsche regeering gelegd hadden tegenover diegenen onder de thans weggevoerde Bel gen, die, aanvankelijk naar Nederlandsch ge bied uitgeweken, later naar België terugge keerd waren, vertrouwende op de waarbor gen, o. a. van niet-wegvoering naar Duitsch land, welke hun door de hoogste Duitsche Overheid te Antwerpen, met medewerking der Nederlandsche regeering, uitdrukkelijk waren gegeven. Op dezen grond heeft de Nederlandsche regeering ten slotte de verwachting uitge sproken, dat diegenen onder de naar Duitsch land weggevoerde Belgen, welke in het voor meld geval mochten verkeeren, zouden wor den teruggezonden naar hun haardsteden. STADSNIEUWS. BINNENLAND. ONLUSTEN IN DJAMBI. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië: Een patrouille verraste in de Boven-Re- tehstreek een bende Djambiërs, waarvan drie man gedood werden. Onder de gesneuvelden bevond zich Pangeran Oelog, bekend staande als Pangeran Katoe. OP HET VIERTAL. De heer W. Mackenzie, predikant bij de re- monstrantsche gemeente alhier, komt voor op het viertal voor een tweede predikantsplaats bij de rem. gem. te Utrecht. REGLEMENT VAN ORDE VOOR DE VERGADERINGEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: de le alinea van art. 12 van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Alkmaar (Gemeenteblad No. 368), te roijeeren en te doen vervangen door eene alinea van den volgenden inhoud De vergaderingen van den Raad worden in den regel gehouden des Donderdags. Zij vangen aan des namiddags ten één uur. BEBSPARING VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Van de Commissie van bijstand voor de ge meentegasfabriek ontvingen B. en W. het vol gende, onder dagteekening van 1 dezer uit gebrachte advies; „De Commissie van bijstand voor de ge meentegasfabriek heeft, naar aanleiding van de in hare handen gestelde en hierbij terug gaande circulaires van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 15 November 1.1., No. 93946 en 24 November d.a.v., No. 101430, betreffende het in het le ven roepen van doeltreffende bepalingen ter verkrijging van eene volstrekt noodzakelijke besparing van steenkolen door bezuiniging van gas- en electriciteitsverbruik, gisteravond eene spoedeischende vergadering gehouden, In deze vergadering zijn de door den Mi nister aanbevolen denkbeelden en de ver schillende maatregelen naar aanleiding daar van reeds in andere gemeenten genomen of voorgesteld, ernstig overwogen en de bezwa ren, die zullen moeten worden overwonnen bij eiken ingrijpenden maatregel en vooral bij een als thans moet worden genomen, nauw keurig gewikt en gewogen. De Commissie is van oordeel, dat eene noodzakelijke besparing het best zal worden bereikt, behalve door een gedwongen sluiting van winkels en van de gelegenheden, waar gelagen worden gezet, op een vervroegd uur, door het gasverbruik boven een zeker percen tage van het normale gebruik zeer sterk te be lasten voor alle verbruikers zonder uitzonde ring. Het spreekt vanzelf, dat daarbij uitslui tend besparing op het verbruik ten grondslag ligt, al zal als noodzakelijk uitvloeisel eene stijging van den gasprijs voor hen, die meer dan het gestelde percentage verbruiken het onmiddellijk gevolg zijn. Eene uitzondering voor gebruikers van muntgas moet de Commissie stellig ontraden. Eerstens omdat blijkens der Commissie ver schafte gegevens van het laagste en het hoog ste verbruik, zoowel als van het gemiddeld verbruik per maand over den muntgasmeter heeft aangetoond, dat op het muntmeter- verbruik evenzeer als op elk ander zal kun nen worden bespaard. Daarbij mag bovendien niet uit het oog verloren worden, dat van den gebruiker van miintgas geen meterhuur gevraagd wordt, zoodat zij, wat den gasprijs betreft, thans met anders verbruikers gelijk zijn te stellen. En bovendien zou een uitzonderingsbepaling on billijk werken ten opzichte van de vele aan geslotenen, die voor plaatsing van een munt meter in aanmerking komen, maar aan wier verlangen tot heden wegens gebrek aan me ters niet kon worden voldaan. Omtrent de inning van de meerdere kosten door houders van muntmeters verschuldigd, is de Commissie van meening, dat deze per quitantie zullen moeten worden nagevorderd en dat bij niet-voldoening de gastoevoer zal moeten worden dfgesneden. Voor besparing van electriciteitsverbruik zal naar dezelfde beginselen zijn te handelen. De Commissie heeft haar gevoelen neerge legd in een tweetal concepten-besluit, 'twelk zij de eer heeft Uw College aan te bieden, met uitnoodiging dit den Raad ter vaststel stelling te willen voordragen. De Raad; Overwegende, dat het noodzakelijk is maat regelen te nemen, die kunnen leiden tot eene volstrekt noodige besparing in het gebruik van gas en electriciteit, als gevolg van eene toe te passen bezuiniging op het verbruik van steenkolen, ingevolge circulaires van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 15 en 24 November 1.1., Nos. 93946 en 101430; Gelet op art. 6 der Verordening (Gem.blad No. 56 van 1896); Besluit: in afwijking voor zooveel noodig van het bij bovengemeld art. 6 bepaalde en het bij de Verordening regelende het gebruik van gas door particulieren, zooals die is vastgesteld bij raadsbesluit van 7 Augustus 1883 (Ge meenteblad No. 102), zooals die is,gewijzigd bij raadsbesluit van 28 Juni 1916 (Gemeen teblad No. 497) vastgestelde tarief, voor het gas vast te stellen het navolgend tarief voor het gebruik van gas, te leveren door de gemeentegasfabriek. Artikel 1. Met ingang van 1 December 1916 zal door de verbruikers van gas, geleverd door het bedrijf der gemtentegasfabriek, onverschillig of dit gas geleverd wordt over den gewonen of den muntgasmeter en gebruikt wordt voor kracht, licht- of kookgas, verschuldigd zijn: a. voor 70 van het normaal verbruik een prijs van 6 cent per M3. voor den gewo nen meter, een prijs van 7 cent per M3. voor den muntmeter; b. voor het verbruik boven de 70 een prijs van 18 cent per M3. boven de sub a gestelde prijzen. Art. 2. Voor de gebruikers van muntgas zal de eventueel te betalen hoogere prijs per quitan tie worden ingevorderd. Art. 3. Bij weigering van betaling zal, behoudens de bevoegdheid om het verschuldigde in rech ten te vorderen, de toevoer van gas onmiddel lijk worden afgesneden. Art. 4. Onder „normaal verbruik" wordt, voor toe passing van dit tarief verstaan, het gemid deld verbruik in de overeenkomstige maand van de jaren 1914 en 1915, zooals dit nader door den Directeur van het betrokken bedrijf zal worden vastgesteld. Waar deze maatstaf ontbreekt, eventueel het verbruik in de over eenkomstige maand van het jaar 1915 en zoo ook deze niet kan worden aangelegd, het ver bruik met inachtneming van de in aanmer king komende gegevens. legen de vaststelling door den Directeur staat aan den verbruiker schriftelijk beroep op Burgemeester en Wethouders, binnen 14 dagen na de aanbieding der quitantie. Ouder „maand" wordt verstaan het tijdvak, liggende tusschen twee opeenvolgende meter opnemingen. Art. 5. Dit tarief is niet van toepassing op ge meentegebouwen en -inrichtingen, en geldt evenmin voor de openbare straatverlichting. II. De Raad, Gezien zijn besluit van heden, tot vaststel ling van een gewijzigd tarief voor het gebruik van gas te leveren door de gemeente-gasfa briek; Overwegende, dat op dezelfde gronden het tarief voor de levering van electrischen stroom behoort te worden herzien; Besluit: met wijziging, voor zooveel noodig, van het tarief en voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf (Gemeenteblad No. 408) te bepalen als volgt: Art. 1. Met ingang van 1 December 1916 zal voor het gebruik van electriciteit, te leveren door het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, verschul digd zijn: voor 70 van het normaal verbruik den prijs volgens het bij bovenaangehaald arti kel vermelde tarief; voor het verbruik boven 70 viermaal dien tariefspiijs, een en ander voorzoover dit volgens contracten mogelijk is. Art. 2. Onder „normaal verbruik" is te verstaan hetgeen bepaald is in art. 4 van het heden vastgestelde tarief voor het gebruik van gas, te leveren door de gemeentegasfabriek. Art. 3. Dit tarief is niet van toepassing op ge meentegebouwen en -inrichtingen, en geldt evenmin voor de openbare straatverlichting. III. De Raad, Besluit: te bepalen, dat van 1 December 1916 af geene nieuwe aansluitingen voor het gebruik van gas en electriciteit zullen worden ge maakt, dan in bijzondere gevallen, ter beoor deeling van Burgemeester en Wethouders. De Commissie van Bijstand voor de Gem. Gasfabriek, G. RIPPING. P. N. LEGUIT. Mr. A. J. M. LEESBERG. Jl. CLOECK. B. en W. kunnen zich met dit advies vol komen vereenigen en stellen voor over te gaan tot vaststelling van de aangeboden ontwer- pen-besluit. VOORSTEL rN BETREKKING TOT HET BESPAREN VAN STEENKOLEN, DOOR BEZUINIGING OP HET VER BRUIK VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Naar aanleiding van de in hare handen gestelde circulaires van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 15 en 24 November 1.1. Ns. 93946 en 101430, deelt de Commissie voor het ontwerpen van ver ordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, den Raad mede, dat het haar, in verband met de onvermijdelijke noodzakelijk heid om dwingende bepalingen in het leven te roepen, tengevolge waarvan het verbruik van gas en electriciteit wegens ontoereikende voorziening in de behoefte aan steenkolen, behoort te worden beperkt, in de gegeven omstandigheden wenschelijk voorkomt dat een verordening worde vastgesteld, waarbij de tijd wordt geregeld gedurende welken het verboden zal zijn winkels voor het publiek geopend te hebben. Maar bovendien komt het haar, op dezelf de gronden, evenzeer geraden1 voor om het sluitingsuur voor herbergen, koffiehuizen en andere voor het publiek toegankelijke inrich tingen, waar gelagen worden gezet, te ver vroegen. Zij stelt daarom voor over te gaan tot De Wethouder, Voorzitter der Commissie van Bijstand voor het Distributiebedrijf te Alkmaar, brengt hierbij ter kennis van de houders van klei-aardappelen (zoowel verbouwers als handelaren), dat zij op Woensdag 6 of Donderdag 7 Decem ber a.s. ter gemeente-secretarie aangifte behooren te doen van de op beden bij hen in voorraad zijnde klei-aardappelen (de verschillende soorten afzonderlijk), met uitzondering van plantaardappelen en van aardappelen, benoodigd voor verbruik door den houder zelf of zijn gezin. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. De WETHOUDER, Voorzitter der Com missie van Bijstand voor het Distributiebe drijf te Alkmaar, brengt hiermede ter kennis van de aardappelen- en groentenhandelaren, dat zij ter bekoming van Regeeringsaard- appelen eiken Maandag en Woensdag op gave van de verlangde hoeveelheid behooren te doen bij den heer H. PASTOOR, Doelen straat 14, alhier, welke hoeveelheid hun alsdan den daaropvolgenden Dinsdag en Donderdag, van des namiddags 2 uur af, zal worden verstrekt aan het pakhuis van de firma JAC. AL, Voormeer 33, alhier. Alkmaar, 5 December 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. Burgemeester e* Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het 1ste suppletoir kohier vaii den hoofde- lijken omslag, dienst 1916, den 22 Novem ber 11. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 29 November d.a.v. door Gedepu teerde Staten goedgekeurdop heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is overgegeven en gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier aan den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbil jetten. Alkmaar, den 6 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 509, is opgenomen het Besluit van den Raad dier Gemeente van 22 November 1916, waarbij is vastgesteld eene VERORDENING, REGELENDE DE INRICHTING DER GEMEENTE POLITIE, welke Verordening, heden afgekondigd, ge durende drie maanden ter Gemeente-Secreta rie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.12y3 in afdruk is verkrijg baar gesteld. Al kinaar, 4 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. op Dtfutlerdiig V Uec. 1010, 's namiddags 1 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notuleü van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Behandeling van twee moties van den heer Verkerk inzake den hoofdelijken om slag. (Bijlage No. 153). 3. Idem van twee moties van den heer Cloeck, inzake aanneming van fooien door gemeente-werklieden en wijze van behandeling voordrachten van B. en W. (Bijlage No. 153). 4. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen, naar aanleiding der circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, inzake ko- lenbesparing. (Bijlage No. 154). 5. Idem van B. en W. tot regeling der prij zen van gas en electrischen stroom. (Bij lage No. 155). 6. Idem tot wijziging van het Reglement van orde van den Raad. (Bijlage No. 156). 7. Behandeling van het rapport der* raads commissie ad hoe inzake stichting schouwburg en concertzaal. (Bijlage No. 142). Jt-i &"Vh COURANT VOOR ZOOVEEL NOODIG WORDT ER AAN HERINNERD, DAT HET NIET DOEN VAN OPGAVE OF HET VERSTREKKEN VAN ONJUISTE OPGAVEN INGEVOLGE DE DISTRIBUTIE WET STRAFBAAR IS, MET MOGELIJKHEID VAN VERBEURD VERKLARING DER GOEDEREN; AAN DEZE BEPALINGEN ZAL ZEER STRENG DE HAND WORDEN GEHOUDEN. Alkmaar, den 5 December 1916.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1