DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Tabak J, R. Keuss. V R IJ I) A G 8 DECEMBER Honderd en achttiende jaargang. 1916, I Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1 franco cfoor het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.121/,. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. E E U I L L E T 0 N. H>o ZeevalLc.. UIT §f. MAARTm >0. JfrO E.< mmnm*r ttft 2 bteden. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 8 December Het is bij de inneming van Boekarest ietwat zonderling toegegaan. Een Duitsch kapitein werd met een brief van veldmaarschalk von Mackensen voor den commandant uitgezon den. Hem werd meegedeeld, dat er geen com mandant was en de bevelhebber van het Roe- meensche leger verzekerde hem, dat er ook geen vesting Boekarest was! Toen de troepen der middenmogendheden den volgenden dag optrokken, ondervonden zij geen tegenweer. Het Duitsche bericht zegt verder, dat de troe pen geestdriftig werden ontvangen en met bloemen getooid en dat von Mackensen met ruikers werd begroet. Maar wie hebben zich zoo geestdriftig ingenomen met de inneming der stad getoond? Het is niet duidelijk. Als bewijs van de belangrijkheid van de in neming van Ploesci wordt er op gewezen, dat het front in Walachije hierdoor verkort is van 700 K M. tot 100 K.M. Over de Roemeensche troepen, die in het gebied van Orsowa opereerden en toen afge sneden werden van hun verbindingen wordt thans iets naders bericht. Aan de Alt werd een deel (8000 man) gedwongen zich over te geven, een ander deel (1200 man) was reeds eerder in vijandelijke handen, gevallen, maar het grootste deel schijnt er in geslaagd te zijn zich weer bij de hoofdmacht der Roemeensche strijdkrachten te voegen. Men moet thans afwachten, welken loop de operaties verder zullen nemen. Op het oogen- blik valt daarvan niets te zeggen. De heer Lloyd George heeft het ambt van eersten minister en eersten lord der schatkist aanvaard. De arbeiderspartij heeft besloten zitting te nemen in het nieuwe kabinet, in de hoop, dat de nieuwe regeering het lersche vraagstuk zal regelen en na de belofte, dat zij een afgevaardigde zou hebben op de vre desconferentie en medezeggenschap zou krijgen in alle kwesties, den vrede betreffende. Men vermoedt, dat de heer Lloyd George een sterke regeering zal vormen, met vooral veel mannen van zaken. Het heet, dat de namen der nieuwe minister reeds morgen bekend zullen worden en dat het nieuwe ministerie Dinsdag al in het Lagerhuis zal verschij nen De heer Lloyd George blijft vermoede lijk buiten den kleinen oorlogsraad. De Ko ning bood den heer Asquith onder dankbe tuiging voor zijn groote diensten een pair schap en de orde van den Kouseband aan, voor welke onderscheidingen de afgetreden minister-president evenwel heeft bedankt. Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't Engelsch van RAFAëL SABATINI. 3 2) „Een gelukkige wind voerde dien Hollan der in zijn weg en nog gelukkiger was het, dat het schip zoo rijk geladen was. Dat hij uw oogen zóó kan verblinden met het gezicht van goud en edelgesteenten, dat ge het ware doel van zijn reis niet meer ziet." „Het ware doel?" vroeg hij langzaam. „Wat was het ware doel?" Zij glimlachte, alsof zij alles wist, om haar volslagen onwetendheid te verbergen, zoodat zij zelfs geen reden kon aanvoeren, die eeni- gen schijn van waarheid had. „Vraagt ge mij dat, o scherpzinnige Asad? Zijn uw oogen niet even scherp is uw ver stand niet minstens even helder als het mijne, dat, wat mij duidelijk is, voor u verborgen zou blijven? Of heeft die Sakr-el-Bahr u be- tooverd met de tooverkunst van Babyion?" Hij ging op haar toe en greep har pols in den harden, ruwen greep van zijn gespierde, oude hand. „Zijn doel, wijf 1 Stort de vuilheid van je ziel uit. Spreek!" Zij ging rechtop zitten, blozend ea uitdar KORTE BERICHTEN. De Roemeensche ministers en parle mentsleden, die nog te Boekarest vertoefden, zijn naar Jassy gegaan. Het parlement zal aldaar bijeenkomen. De Duitsche gietstaalproductie heeft 90 procent1 van die in de laatste vredsmaanden bereikt. De Duitsche keizer heeft de orde van 'het „Kruis van verdienste voor oorlogshulp" in gesteld, die uit een metalen kruis bestaat en aanm annen en vrouwen zai worden verleend, die zich in den vaderlandschen hulpdienst bij- zonderonderscheiden. Bij het bombardement van Funchal op Madeira door Duitsche onderzeeërs vielen 34 doodrn. De Iemps merkt op, dat de nieuwste onderzeeërs van Dtutschland veel zwaarder geschut blijken te hebben en ware onderzee- sche kruisers zijn. De voornaamste Engelsche dagbladen hebben besloten den prijs met een halven stui ver te verhoogen. Voor de stuivers-ochtendbla den zal de verhooging pas over drie maanden ïügaan. bcüotland en Ierland doe-, niet mee. BINNENLAND. Uil WINKEL. De jongste raadsvergadering werd met bij gewoond uoor den neer K. Bieeoaari jzn. tegenwoordig de neeren: Mcurs, Wit, van Hoitne, Uver, bpaaus en de Voorzitter. Aan D. Ciaij ie iNieuwe Nieaorp werd we gens vertrek vuur *iu outneltiug van zijn aanslag m den FiuuioeujJten Uinsiag ver leend. Een verzoek van F. Klaver, om een toeslag van j 1UO werd m nanutu gesteiu van burge meester en Weuioudera. Omtrent nei verzoek om beschikbaarstelling van goedkoope cokes, is ingewonnen liet ad vies uer gascummissie. Er werd aiwijzenü op beschikt. Het verzoek betreffende de beschikbaarstel ling van kiompen, zai aan oen Munster wor den gedaan. Door net gemeentebestuur van behagen was een verzoek ingezonden om adhaesie te betuigen aan üet oesiuit van den raad dier gemeente, houdende verzoek om in den tramdienst behagenWognum weder in te voeren de trams No. 7 en 8, die vanai 22 No vember zijn vervallen. Besloten werd aan dit verzoek adhaesie te betuigen. De voorzitter zou er aan willen toevoegen, dat het goederenvervoer beter geregeld zou moeten worden. Flet is echter nu een sleclit oogeublik om uitbreiding van treineuverkeer te verzoeken, doch bij het intreden van gun stiger totstanden zou er rekening mede ge- nouden kunnen worden. De heer van Holthe verwachtte met veel succes, er is ook reeds een vergeefsche po ging gedaan door de Postadministratie. De heeren Wit en Spaans klaagden over te weinig plaats voor personenvervoer, o. a. op marktdagen. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter werd besloten. Door den Minister van L. H. en N. is we gen „Ik wil niet spreken", zei zij. „Je wilt niet? Bij het hoofd van Allah! ge- durft voor mijn aangezicht te staan en mij te tarten, uw meester? Ik zalj e laten geeselan, Fctnüeh. Ik ben al die jaren te zacht voor je der aangedrongen op het nemen van maatre gelen tot beperking van het gasverbruik, om te komen tot kolenbesparing. Hieromtrent is ingewonnen het advies der gascommissie. B. en W. stellen voor de straatverlichting te beperken. Aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Spaans of er op de putjes der rioleering in den weg geweest zoo zacht, dat je vergeten bent, dat een -weep de ongehoorzame vrouw wacht. Spreek Jus, vóórdat je lichaam gekneusd is of spreek daarna, zooals je wilt". „Ik wil niet herhaalde zij. „Al word ik doodgeslagenik zeg geen woord meer over Sakr-el-Bahr. Zal ik de waarheid bekend ma ken, om geslagen, veracht en leugenaarster genoemd te worden?'Toen begon ze opeens te huilen. „O, bron van mijn levenriep zij uit. „Als mijn liefde tot u mij drijft, om te zeg gen, wat ik zie, oogst ik slechts uw toorn, het geen meer is dan ik verdragen kan. Ik bezwijk onder het gewicht ervan". Hij schudde haar ongeduldig af. „Wat is ben vrouwetong vervelend!" riep hij uit en ging heen, uit ervaring overtuigd dat hij, als hij bleef, door een stortvloed van woorden overstelpt zou worden. Maar het vergift was sluw toegediend en werkte langzaam. Het bleef hem in zijn ge dachten met twijfel pijnigen. Geen gegronde reden, diie zij van Sakr-el-Bahr's vreemd ge drag aangevoerd kon hebben, zou half zoo i erg geweest zijn als haar wenk, dat er een re den was. Het gaf hem iets vaags en onzekers om over te denken. Iets, dat hij niet van zich kon zetten, omdat hij er geen houvast aan had. Ongeduldig wachtte hij op den morgen en de komst van Sakr-el-Bahr zelf, maar hij wachtte riet meer met al de vurigheid van zijn naar Lutjewinkel roosters komea, nu zijn ze zeer gevaarlijk. De Voorzitter deelde mede, dat de roosters zijn besteld, doch zoolang ze er niet zijn, moeten de putjes met planken worden afge sloten. De heer Spaans klaagde verder over den toestand van den Nieuwen Weg. De heer WW, lid' der wegencommissie, deel de mede, dat er juist een man aan net werk gesteld is. De heer Meurs vroeg of het hoekje grond achter de kerk niet kon worden verkocht. De Voorzitter deelde mede, dat er nog niets aan gedaan kan worden. Die heer Wit vroeg wanneer er nieuwe steeuen komen voor den straatweg te Lutje- Winkel, de straatmaker is er nu weer niet. De Voorzitter deelde mede, dat de straat maker opgave zou doen van' het benoodigde getal nieuwe steenen, doch tot nu toe niets van zich heeft iaten hooren. Er konden dus geen steenen worden besteld. De heer Wit vroeg wanneer er grind kwam en keislag en of er dan een tus- schenschot in het grinouok te Lutje-Winkel wordt gemaakt. Mede vroeg spreker of voortaan de levering van grind en keislag publiek wordt aanbe steed. De Voorzitter deelde mede, dat de levering van grind en keislag is gegund en de leve ring zoo spoed'ig mogelijk wordt uitgevoerd. De scheiding van het grindhok en in ver band daarmede de opmeting van het grind en den keislag, gaf aanleiding tot eenige dis cussie, en zal nader onder het oog worden gezien. Levering van grind en keislag geschiedt al tijd bij aanbesteding, alie handelaren in den omtrek worden in de gelegenheid gesteld om in te schrijven. Aan het slot der verg lering wordt nog besloten evenais vorige jaren weder een com missie voor de Nieuwjaarshjst in te stellen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De gascommissie besloot dat vanaf 7 Dec. na 8.30 uur nam., geen gas in winkels ge brand mag worden. Door 37 neringdoenden alhier is heden aan B. en W. een adres over handigd met het verzoek om voor den Zater dagavond dispensatie te verleenen, wat het af sluiten der gaslampen in hunne winkels be treft, en het daarheen te leiden, dat Zaterdags de lampen tot 10 uur mogenb randen. Dezelfde winkeliers hebben besloten om op de andere dagen om 8.30 uur ook hunne za ken te sluiten. De 4de winter-hagepreek zal worden gehou den alhier op 13 Dec. Spreker de heeren: Ds. Kars, Winkel, onderwerp: Ons Tehuis. Ds. Kaars, N. Niedorp, onderw.: Helden., Ds. v. d. Kieboom, Bergen, onderw.: Vrij denken. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT De prijzen daalden hedenmorgen van 79 tot 76 per 50 K. G De aanvoer was wederom belangrijk min- hart, zooals een vader op de komst van een geiefden zoon wacht. Sakr-el-Bahr zelf liep het achterdek van zijn schip op en neer, en zag één voor één del ichten verdwijnen in het stadje, dat op den heuvel voor hem gebouwd was. De maan kwam op en baadde het in een wit, hard licht, donkere schaduwen van rui- schende dadelpalmen en spitse minarets wer pend, en zilveren stralen over de vredige baai zendend. Zijn wond was genezen en hij was weer geheel zich zelf. Twee dagen geleden was hij weer voor het eerst aan dek gekomen sedert zijn gevecht met het Hollandsche schip, en sedert had hij d'aar het grootste deel van den tijd doorgebracht. Slechts eens had hij zijn gevangenen bezocht. Hij was van zijn le gerstede opgestaan, om dadelijk naar de ka juit in het achterschip te gaan, waar Rosa- munde opgesloten was. Hij had haar bleek en ernstig gevonden, maar haar moed was nog niet gebroken. De Godolphins waren een stijf hoofdig ras, en Rosamunde droeg in haar teer lichaam den geest van een man Zij keek op, toen hij binnentrad, was wat verrast, hem eindelijk te zien, want het was de eerste maal, dat hij voor haar stond, nadat hij haar, onge veer vier weken geleden uit Arwenack had weggedragen. Toen had zij haar oogen afge wend en bleef zitten met de elleboogen op de tafel, alsof zij uit hout gesneden was, blind voor zijn tegenwoordigheid en doof voor zijn woorden. Op zijn betuiging van spijt en zij was gemeend, want hij had reeds berouw over zijn ondoordachte daad, voor zoover het haar be trof gaf zij niet het minste antwoord, niet eens een teeken, dat zij er een woord van ver staan had. Overbluft beet hij zich op zijn lip, en langzamerhand gevoelde hij', misschien on- ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. der De Duitsche regeling was nog niet tot stand gekoman. Voor het ten behoeve daarvan geblokkeerde gedeelte n.l. 25% van de produc tie, kan n-u evenwel voor de verzending naar neutrale lauden ontheffing verleend worden. AANGEHOUDEN. De inspecteur van politie heeft heden 6 spoorwegarbeiders alhier aangehouden onder verdenking van een groot aantal spoorweg diefstallen. Een groote iijst van ontvreemde goederen isr eeds opgesteld. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De heer J. de Vries, drogist, alhier, heeft een practische reclame uitgegeven. De beken de handleiding voor eerste nuip bij ongeluk ken heeft hij in een portefeuille-almanakje voor 1917 samengevat, dat van zeer klein formaat en dus gemakkelijk steeds bij de hand Le neoben is. Daar men hier met een vraagbaak voor alle mogenjke gevallen van verwonding, ont- wricnting, vergiftiging, bewutseioosheid enz. te doen neeft, is het op ruimen schaal ver spreiden van zoo n zak-agenda zeker toe te juichen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisteravond half negen vergaderde de Ka mer van Koopnanael. Alwezig de heer uioeck. De Voorzitter, de heer Prins, opende de vergadering, waarna de secretaris de notu len las, die na een kleine aanvulling werden vasigcsieid. Wat betrett het adres om de re- geermg te verzoeken er toe mee te werken dat pnjsgerech't-proceüures in noogste instantie voor een hot van arbitrage worden beslecht, weik actres ter viste en ter teekenmg bij den secretaris heeft gelegen, deelde deze mede, dat hierop door niemand is geteekend en ook niemand üet adres ter viste heelt gevraagd. Uitgegaan was een brtel aan eten directeur van üet postkantoor te Alkmaar, om üem in overweging te geven, de nioeuijk te vinnen ous van üet postkantoor op voldoende duide lijke wijze te doen aanwijzen en verlichten. Aan ue kamer van koopnanüel van Meppel een adhaestebetuiging inzake het adres van de kanier van koopnandei te Meppel over den weinigen invloed en de bemoeielijkmg der werkzaamheden der kamers van koop handel. Aan B. en W. van Alkmaar een advies om den zomertijd als blijvenden maatregel in te voeren. Ingekomen waren: Een brief van den directeur van het post kantoor, waarin deze bericht, dat volgens een medcdeeliug van B. en W. de gascommissie redelijk, toorn in zich opkomen. Hij keerde zich om en ging weer heen. Daarna had1 hij zijn broeder bezocht, om een oogenblik stil zwijgend te zien naar den mageren, schuwen, ongeschoren ellendeling, die voor hem terug deinsde in het gevoel van schuld. Eindelijk keerde hij naar het dek terug en daar bracht hij, zooais ik gezegd heb, het grootste deel van de laatste drie dagen door van die vreem de reis, zich koesterend in de zon en kracht puttend uit haar warmte. 1 oen hij dien avond in het maanlicht wan delde, sloop een schaduw de campagne op en noemde hem bij zijn Engelschen naam „Sir Olivier!" Hij schrikte, aisof een geest hem plotseling begroette. Het was jasper Leigh, die hem al dus aansprak. „Kom hierzei hij. En toen de man bij hem op 't achterdek stond: „Ik heb je al gezegd, dat hier geen Sir Olivier is. Ik ben Olivier- Reis of Sakr-el-Bahr, zooals je wilt, een der getrouwen van het Huis van den Profeet. En wat wil je nu?" „Heb ik u niet trouw en goed gediend1?" vroeg kapitein Leigh. „Wie heeft dat ontkend?" „Niemand. Maar ook niemand heeft het er kend. Toen u gewond beneden laagt, had ik u heel gemakkelijk kunnen verraden. Ik had de ze schepen den mond' van de Taag kunnen in brengen". „Ge zoudt onmiddellijk in stukken gehakt zijnzei Sakr-el-Bahr. ,Ik had aan land kunnen gaan, de kans van gevangenneming kunnen wagen en dan kun nen trachten uit de gevangenschap verlost te worden". „En jez elf weer terug gevonden hebben op geraadpleegd, voorloopig niet zal worden overgegaan tot verlichting dér brievenbus bij het postkantoor. Een schrijven van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel met een Staatsblad, waarin een koninklijk besluit in houdende aanvulling van het algemeen regle ment inzake de kamers van koophandtel. Een brief van den Raad van de gemeente Alkmaar, inhoudende goedkeuring van de re kening der kamer van koophandel over 1915. Proces-verbaal van de gehouden verkiezing voor een lid van de kamer van koophandel (vacature-Boom), in wiens plaats is gekozen de heer Messelaar. Verschillende bijlagen tot de handelingen van den gemeenteraad van Alkmaar. Van K. v. Kooph. te Heerenveen een schrijr ven, waarin adhaesie werd betuigd aan het bovengenoemde adres van de kamer te Mep pel en in 't bizonder werd gewezen op de gevaren waardoor dé bona fide handël be dreigd werd, welige gevaren steeds grooter omvang neemt,. Dé goede naam van onzen koopmansstand dreigt mede in het buiten land ernstig geschaad te worden. Hierin zou verbetering gebracht kunnen worden door het inrichten van Handelsregisters, waarin alle bona fide kooplieden zouden moeten op genomen worden. Door de kamer werd een adres aan den Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid gericht met het verzoek, tot het instellen van een handelsregister te wil len overgaan. Verzoek dit te steunen. De heer Henneman wees op de moge lijkheid, dat in het buitenland goed bekend staande firma's opdrachten kregen voor arti kelen, waarin ze in gewone tijden niet hande len. Zoo kreeg hij van een firma in diamanten een aanvrage om opgave van een kaasaanbie- d'ing aan haar te doen. De heer Boom wees er op, dat in zulke gevallen niet van unfairen handel kon ge sproken worden, maar er waren vele andere gevallen, waarin de oorspronkelijke leveran cier van het artikel niet meer was op te spo ren. Hij wees er op, dat hier uit Alkmaar on langs een heele massa leege vaten werden weggevoerd, wat verboden is. De heer Henneman dacht niet, dat een handelsregister in dezen toestand verbetering zou brengen. De heer Boom drong aan op adhaesiebe- 'tuiging aan het adres, het was om den eerlij ken handel tegen bedriegers te beschermen; hij had gegevens, die de heeren de noodzake lijkheid der handelsregisters zouden doen in zien. De heer Boom wenschte deze gegevens niet openbaar te maken. De Voorzitter stelde voor, het adres aan te houden. E>e heer Verdam merkte op, dat indertijd de Alkmaarsche Kamer zelf een adres van de galeien van zijn Majesteit. Maar goed, ik geef je toe, dat je me trouw geweest bent. Je hebt je deel van de afspraak gehouden. Wees niet bang, dat ik hetm ïjne niet zal houden". „Dat ben ik ook niet. Maar uw deel van de afspraak was, mij weer naar huis te zenden". „Nu?" „E>e duivel mag weten waar ik een thuis kan vinden, ik weet niet, waar het na al die jaren is. Als u mij wegzendt, zal ik een zwer veling worden". „Watm oet ik anders met je doen?" „Ik heb evenzeer genoeg van Christenen en Christendom als u zelf hadt, toen de Muzel mannen de galei namen, waarop u werktet. Ik ben een man van talenten, Sir OlSakr-el- Bahr. Geen beter zeeman stuurde ooit een schip uit een Engelsche haven en ik heb aller lei gevechten bijgewoond en weet, hoe het op zee toegaat. Kunt u hier niets met mij doen?" „Wil je evenals ik renegaat worden?" Zijn toon was bitter. „Me dunkt dat renegaat een woord1 is, dat afhangt aan welke zijde men dient. Ik zeg lie ver, dat ik wensch over te gaan tot het geloof van Mohamed". „Over te gaan tot het geloof van zeeroof en plundering op zee, bedoel je", zei Sakr-el- Bahr. „Och daarvoor zou ik me niet behoeven te bekeeren, want dat alles deed ik vroeger ook", zei kapitein Leigh openhartig. „Ik vraag slechts om onder een andere vlag te dienen". „Je moet sterkend rank afschaffen", zei SaJkr-el-Bahr. „Daar zijn andere dingen voor in de plaats", zei Leigh. Sakr-el-Bahr dacht na. Het voorstel van den schelm trof een gevoelige snaar in zijn hart COURANT UtMfcNUJW NUtUWè.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1