i d DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Vraagt uwen Winkelier liet merk lp So. Dl. Honderd en achttiondo jaargang. 19X6. ZATERDAG 9 DE CE» B*. B. Regeerings bruine booneu en groene erwten. Aangifte voor verbruik en voorraden Tarwemeel en Roggemeel. H AbonneraMi m 3 maanden 11- It. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. rtgel. groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. Boek- eo Handelsdrukkerij r.h. HERIfls. COSIERZOON, Veordam C 9. Telefnr. 3. Uit den Raad. Geurige 3'12-cents Sigaar. Firma H. tó'r 4i Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 9 December. De achtervolging cler terugtrekkende Roe- meensche en Russische troepen wordt door de legers der midden-mogendheden krachtig voortgezet. De terugtocht geschiedt onder moeielijke omstandigheden, daar den terug- trekkenden slechts weinig rails ter beschik king staan. Bovendien weten niet alle troepen precies den militairen toestand. Zoo zijn de Ro. ineensche troepen, welke ten zuiden van Sinaia teruggeworpen werden onverwacht gestooten op een weg, die reeds door de te genstanders was bezet, zoodat ze zich gevan gen moesten geven. Daardoor vielen den middenmogendheden weer eenige duizenden gevangenen in handen. Gemeld wordt, dat de Roemenen in het geheel reeds 140,000 man aan gevangenen hebben verloren. Al wordt de vervolging met kracht en met snelheid voortgezet, de Roemeensche hoofdmacht zal zich echter waarschijnlijk wel weten te ber gen zonder tot slagleveren gedwongen te worden. De Bulgaren zijn nu ook bij '1 oetra- kan over den Donau getrokken. In Macedonië hebben de Duitschers en Bulgaren op de noordelijke helling van den Sokol een gedeel te van de pas door de geallieerden heroverde hoogten hernomen. Of er spoedig een krachtige aanval zal worden gedaan op het Saloniki-front is nog niet zeker. Nu de heer Lloyd George, de voor stander van de sterke expeditie naar het oos ten in Engeland aan het bewind is gekomen hij zal steunen op arbeiders en conserva tieven, terwijl de liberalen onder de leiding van den heer Asquith, die naar de voorste bank der oppositie verhuist, loyaal zullen steunen maar als kritiekvoerders zullen op treden is het te verwachten, dat de Duit schers ook daar zullen pogen vóór te zijn. De Bulgaarsche minister-president moet reeds hebben gewaagd van een vemietigenr den slag eerlang aan het leger van generaal Sarrail toe te brengen. De toestand in Grie kenland blijft zeer gespannen. Gistermorgen zou de blokkade der entente een aanvang ne men, terwijl de bevolking van Athene een bombardement vreesde en velen naar veiliger plaatsen trokken. Een oorlogsverklaring van üet officiëele Griekenland, waarin onder de bevolking den laatsten tijd een anti-Venizelis- tische stemming tot uiting komt, aan de en tente lijkt geenszins onwaarschijnlijk. Aan Duitschen kant verwacüt men vóór Kerstmis nog een krachtige Engelsch-Fran- sche doorbraakpoging aan het Sommelront. Eransche bladen verzekeren, dat een opper ste oorlogsraad bij de geallieerden zal wor den ingesteld met generaal Joffre als voor zitter en dat zes bekwame Fransche generaals het opperbevel van het Fransche leger op zich zulien nemen. In verband met de Engelsche ministercrisis zij er nog even op gewezen, dat lord Baifour munster van buitenlanüsche zaken zal wor den. biet is voor de unzijdigen een reden tot tevredenheid, dat deze notfenjte staansman Yiscourt Grey zal opvolgen en waarschijnlijk in diens geest van welwillendheid zal optre den. Was er een Curzon, een Milner of een dergelijk iiguur aan het bewind gekomen, dan zou het er voor de onzijdigen wel erger Hebben uitgezien 1 tiet Frauscue ministerie van marine heeft bekend gemaakt, dat üet slagscinp buttren, den 24sien November uitgevaren, zijn bestem ming, de oorlogshaven Lorienit, niet heeft be reikt, zoodat aangenomen moet worden dat het venoren is. De Suffren was een oud schip van 1899, groot 12730 ton, bemand met 655 koppen. Reeds den 8sten Februari van dit jaar werd dit schip door de Duitschers in de Middeliandsche zee getorpilleerd verklaard, maar later bleek dat het bericht onjuist was en dat de Am. Charner was getroffen. De Engelsche admiraliteit signaleert in den Atlantischen Oceaan een Duitsch gewapend en als koopvaarder vermomd vaartuig, om trent welks verrichtingen niets naders bekend is. Zou een tweede Möwe het ruime sop heb ben gekozen? ALKMAAR, 9 December Als nevenverschijnselen brengt de oorlogs toestand voor de burgers van alle landen in Europa grootere of kleinere lusten en lasten mee. Maatregelen, die voorheen sinds jaren werden besproken, verdedigd en bestreden, komen thans in een handomdraai tot stand. Tegen de harde rots dei noodzakelijkheid breken vele golven van verzet en wat kort te voren nog logica heette verdwijnt in- den maalstroom van verwarring. Thans leven we in een tijdperk, waarin er over tal van zaken woorden genoeg gewisseld zijn, waarin het aankomt op daden, op snel en kloek hande len, ook al loopt men nog zoo zeer de kans van mis te tasten. De zomertijd werd in een ommezien inge voerd en bracht besparing in kunstlicht en in geld. De donkere dagen vóór Kerstmis gaan we sinds de raadsvergadering van Donder- dag in dubbele donkerte en met de inogelijk- heid van een verhooging van gas- of electrici- teitrekening tegemoet. Ieder wordt aange spoord op zuinigheid met licht en vuur en den winkelstand wordt daarenboven de 8- uurssluiting opgelegd, zoodat men alleen van 1724 December de winkels, behalve de Zaterdagen, nog eens in vollen lichtglans zal zien stralen den laatsten dag van het jaar zal men, nu deze op een Zondag valt, wel niet „verlicht" kunnen eindigen. Het besluit van den gemeenteraad mogen we na het uitvoerige verslag in het nummer van gisteren bekend veronderstellen. Het is belangrijk, omdat het ingrijpend is, maar ook omdat het waarschijnlijk nog maar een eer ste maatregel zal zijn. Zonder daarom nog de volstrekt pessimistische meening wan den heer Cloeck, die sprak van algeheele stopzet ting van bedrijven, te deelen, vermoeden we, dat er weldra nog krassere bezuinigingsmaat regelen noodzakelijk zullen blijken. En om die reden voornamelijk dient nauwlettend te worden overwogen of het uitgangspunt, dat bij het nu genomen besluit heeft gegolden, wel juist is. Immers dit besluit kan een basis worden voor latere besluiten, maar daarbij zullen thans gemaakte fouten zich dan dubbel wreken. Men is uitgegaan van het standpunt, dat het billijk zou zijn den te nemen maatregel uniform toe te passen Met andere woorden: de prijsverhooging moest voor allen gelij kelijk gelden. Nu zijn de afnemers met inkomens beneden de 1200 gulden wel begunstigd, maar met deze uitzondering is 't stelsel van uniformiteit aanvaard. Te laat, om daarvan nog vóór de raadsvergadering mei ding te maken, is bij ons daartegen ernstige bedenking gerezen. Thans zullen wij echter aantoonen, waarom o.i. het uitgangspunt niet deugt en waarom een ander systeem, althans in theorie, meer aanbeveling verdient. Wij zijn tot dat systeem gekomen door associatie van denkbeelden. De behandeling van den Hoofdelijken Omslag in den Raad heeft ons ertoe gebracht. Bij het heffen van deze belasting wordt uit gegaan van de gedachte, dat niet alle deelen van het inkomen even zwaar belast mogen worden. Van dat deel, bestemd voor noodza kelijk levensonderhoud, mag zelfs niets ge vorderd worden. Maar men belast ook hem die 100 meer inkomen heeft, dan voor dit noodzakelijk levensonderhoud wordt ver eischt, naar verhouding niet even zwaar als dengeen, wiens inkomen deze som met ettelij ke duizenden overtreft. Elke volgende 100 wordt geacht minder noodig te zijn voor het levensonderhoud, totdat het punt bereikt is, waarop de weelde intreedt en waarop dus ook de zwaarste belasting wordt opgelegd. Hetzelfde principe kan dieoretisch toege past worden op het gas- en electriciteitsver- bruik voor huishoudelijke doeleinden. Er is een deel van dat verbruik, dat beslist noodza kelijk is, een minimum-verbruik dus, waarop geen besparing, door wien ook, mogelijk moet worden geacht. Prijsverhooging, om be sparing te verkrijgen, mag daarvoor dan ook niet worden ingevoerd. Maar ook de overige deelen van het verbruik mogen niet naar den zelfden maatstaf worden berekend. Elke vol gende bepaalde hoeveelheid kubieke meter of kilowattuur moet geacht worden minder noodzakelijk te zijn En ook hier is een punt, waarop de weelde intreedt. Zoo komt men naar gelang van het gebruik tot klassen. Voor de verbruikers, die het minimum maar even overschrijden, bij wie dus slechts van gerin ge besparing sprake kan zijn, dient men der halve het percentage, waarbij de prijsverhoo ging intreedt, hoog te nemen, zoodat die slechts extra hebben te betalen, wat zij bijv. boven 90 procent van hun normaal verbruik noodig hebben. Daarentegen kan voor de ver bruikers, die over vele pitten of lichtpunten beschikken bijv. reeds bij 50 procent van hun normaal verbruik de verhooging intreden, daar zij volop gelegenheid hebben de zuinig heid te betrachten. Maar niet alleen in het verbruik, maar ook in den prijs is progressie mogelijk. De ver hooging met den enkelen prijs (van 6 ets. dus op 12 ets.) beteekent voor den kleinen ver bruiker lang niet hetzelfde als voor den inge zetene, die zich de weelde kan veroorloven van zich in licht te baden. Voor den kleinen verbruiker is reeds een kleine verhooging van den prijs een prikkel tot besparing. Voor den grooten daarentegen zal zulk een verhooging niet veel hebben te beteekenen; hij dient vele malen financieel zwaarder getroffen te wor den, zal hij in de verhooging van den licht- prijs een motief tot lichtbesparing vinden. Het stelsel van dubbele progressie eener- zijds in het percentage, dat voor verhooging in aanmerking komt, daarnevens in de ver hooging van den lichtprijs zelf komt ons theoretisch voor te zijn het billijkste, terwijl het bovendien het beoogde doel (besparing) het best bevordert. Het legt, behalve op de minimum-verbruikers, lasten naar draag kracht en leidt daardoor tot een meer gelij kelijk streven naar bezuiniging. De kleine gasverbruikers 1200 inkomen is in de zen geen zuivere maatstaf* worden niet noodeloos bezwaard', de niet spaarzame ver bruikers worden behoorlijk getroffen. Mis schien zullen er ernstige practische bezwaren tegen ingebracht worden. Wij voorzien reeds de tegenwerping, dat het stelsel niet zal wor den onderzocht, omdat dit het nu eenmaal aangenomene omver zal werpen, maar hopen dat deze dooddoener niet zal worden ge bruikt om er la mort sans phrase over uit te spreken, waar het hier een belangrijke aan gelegenheid betreft, die zoo zeer de belang stelling der burgerij heeft, getuige oa. de volle raadstribune, de middenstandsvergade ring en de ingezonden stukken in dit blad.. Wij hooren al het argument dat de indeeling in klassen naar het verbruik en naar de ver hooging in prijs zooveel omslag te weeg zal brengen, of in de practijk op technische be zwaren zal afstuiten. Metzulkeargumentenzij men echter voorzichtig. Enkele uren nadat de burgemeester had verklaard, dat het technisch onmogelijk was in Alkmaar een uitzondering te maken voor gas- en electriciteitsmotoren, heeft men in de bladen kunnen lezen, dat te Zaandam gas en electriciteit voor kracht on belast blijven het is te hopen, dat men in 't Zaandamsche voorbeeld in elk geval aan leiding zal vinden om op de gevallen beslis sing ten dezen aanzien terug te komen. En wanneer tegen den omslag wordt opgezien, üan kijke men eens naar den Haag, waar af zonderlijke regelingen zijn getroffen voor lichtgas, gas over den muntmeter, gas voor industriedoeleinden en electriciteit dito dito. Er is hierboven enkel gewaagd vaa huis houdelijke doeleinden, maar daarbij is ook gedacht aan reclame-doeleinden. Immers het gaat o.i. met aan den winkelstand in dit op zicht gelijk te stellen met de nijverheid. Niet atleen is de eerste reeds door de vervroegde sluiting gedwongen te sparen, maar boven dien kan nij ook vrijwillig beter tot bezuini ging overgaan dan de laatste. Wanneer men net onbillijk mocht achten, dat de groot-ver- uruiker, die winkelier is, over den zelfden bm wordt geschoren als de welgestelde, dan bedenke men, dat in den Hoofdelijken Om slag de man, die zijn inkomen aan. zijn ar beid, zijn talent en zijn vlijt te danken heeft naar denzelfden maatstaf wordt gemeten ais de man, die niets uitvoert en nog nooit iets uitgevoerd heeft, maar gelukkig in de keuze van zijn vader of in andere speculaties is geweest I. Het is echter mogelijk, dat anderen, die over meer gegevens beschikken dan wijj kunnen aantoonen, dat ook de winkeliers voor een andere regeling in aanmerking be- hooren te komen, evenais de gebruikers van gas en electriciteit voor motorische kracht heeft men wel bedacht, dat thans de kleine bedrijven te Alkmaar, waarin electriciteit wordt toegepast, zeer in het nadeel zijn geko men ten opzichte van gelijksoortige bedrijven in Heiloo en in Bergen? Aan de hoofdzaak doet échter hetmiddenstands-onderdeelnietsaf, Waarschijnlijk zal dit nu te laat zijn, maar zoodra een verscherping van den thans aan genomen maatregel noodig blijkt, staat het anders. Men is thans reeds van wal gestoken en het valt moeielijk de eenmaal ingeslagen richting dadelijk te verlaten. Doch enkel om op te wekken, niet blindelings strakjes in ver snelde vaart de zelfde richting te vervolgen, om ernstig en rijpelijk te doen overwegen of verandering van koers wenschelijk is, is het bovenstaande betoog gegeven, met den stil len wensch, dat het eerlijk en onbevooroo- deeld zal worden nagegaan en verworpen of aanvaard, naar gelang het dit verdient. Zit er in het aangenomen amendement- Thomsen-Verkerk nog niet een kleine omis sie? Het geldt immers voor personen met een inkomen van 1200, die beneden het nor maal gebruik blijven. Maar de burgemeester heeft er op gewezen, dat er muntgasgebrui- kers zijn, die (00 M8. per maand verbruiken Dezulken krijgen vrijstelling voor hoogstens 45 M8. en zouden dus reeds voor het verbruik boven 45 pCt. de verhooging moeten betalen, terwijl voor degenen, die meer dan 1200 in komen hebben, dit percentage 70 bedraagt. Zoo zou dus het voordeel in een nadeel ver keeren, wat niet de bedoeling kan zijn ge weest. In de lijn van het raadsbesluit blijvende, hebben wij gas en electriciteit in onderling verband genoemd, zonder daardoor evenwel de juistheid der vastgestelde regeling in dit opzicht te aanvaarden. Het komt ons voor, dat die juistheid voor ernstige betwisting vat baar is. Besparing van gas is in deze gemeen te noodig in verband met den kolennood. Na de verklaring van den hoofdingenieur der K. E. M. in de middenstandsvergadering is ech ter gebleken, dat deze intercommunale le verancier, die dan daarvoor toch in de aller eerste plaats in aanmerking diende te komen, geen ministeriëeie aanschrijving heeft ont vangen, dat dit bedrijf buiten den kolennood staat, veeleer dien nood kan helpen lenigen. Het heeft er allen schijn van, dat de gemeente Alkmaar verder is willen gaan dan de mi nister, omdat zij bij de navolging van hetgeen elders reeds was geschied vermoedelijk niet heelt geweten dat de Kennemer in exceptio neel gunstigen toestand verkeert en deze het zelfs gewenscht acht beperkende maatregelen vóór het gebruik van electriciteit te ontraden. En daardoor m hooge mate onbillijk tegenover de electriciteitsgebrutkers is ge worden, die het met leede oogen zullen aan zien, dat zij extra-prijzen hebben te betalen, terwijl men bijv. te Heiloo en te Bergen te gen denzelfden prijs en zonder besparuigs- orang stroom blijft ontvangen. Wanneer men nu strakjes eens door de een of andere on voorziene omstandigheid moet komen tot aanzienlijke beperking van het verbruik en aanmerkelijke verüooging van den prijs van eieciricueit, zal men oan ook ocnzeilden maatregel gaan toepassen en zonoer ver ergering van den koieunood net gebruik van nei gas sterk neipen beperken door buiten sporige prijsvernooging i wijtei is geoor loofd I 'trouwens, ais de eiectnctiensgeorui- aer door een ongeval piotsenng van suooiu verstoken blijft, dan siuit men toen ook oen gastoevoer met al uit overweging, oat beiuen uoor üet gemeentebestuur op oezeiloe wijze moeten woiuen behandeld. Biuijker en versianuiger lijkt het ons deze beide ncht-, kracht- en warmtebronnen ge heet van eikaar gescheiden te houden en ue verbruikers enkei de moeieiijkneoen van het bediijt, waarbij zij aangesloten zijn, 'te laten uragen. Laai men toen vooral met in dezen oju moeieujkneuen en onaangenaanmeüen gaan scneppen wanneer het er zoauer kan! Het verbaast ons zeer bijzonder, dat waar verschillende raadsleden de bovenbedoelde middenstaadsvergaoermg bijwoonden, deze zaak in den Raad behandeld is kunnen wor den zonder dat de belangrijke verklaring van den hoofdingenieur ter sprake is gekomen. Zooais üet ons ook verbaast, dat men niet gesproken heeft over de bestemming aan de meerdere opbrengst, welke van de prijsver hooging te verwachten is, te geven. Is het be drag in de eerste maand aanzienlijk, dan zul len er zeker straffere maatregelen moeten worden genomen, maar in elk geval zullen er waarschijnlijk grootere of kleinere sommen meer inkomen. E>e onuitgesproken bedoeling schijnt te zijn die bedragen eenvoudig in de kassen der De Wethouder, Voorzitter der Commissie van Bijstand voor het Distributiebedrijf te Alkmaar, brengt hiermede ter kennis van de winkeliers, dat de eerste zending BRUINE BOO NE N en GROENE ERWTEN is aange komen, zoodat. zij op de gewone wijze hunne biljetten voor die artikelen kunnen inleveren. Alkmaar, 9 December 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. De Wethouder, voorzitter der commissie van bijstand voor het Distributiebedrijf te Alkmaar, brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat door detaillisten (bak kers, banketbakkers, koek- en beschuitfa- Rrikanten, kruideniers en grutters) aangifte moet worden gedaan van den voorraad en van het verbruik van TARWEMEEL en ROGGEMEEL (zoowel gebuild als onge- build) in de week van 10 16 December. Formuiieren voor deze aangiften zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar en de aan giften moetan worden ingediend op 17 of 18 December a.s. ter secretarie. Voor zooveel noodig wordt er aan her innerd, dat het niet doen van opgave of het verstrekken van onjuiste opgaven inge volge de distributiewet strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen; aan deze bepalingen zal zeer streng de hane worden gehouden. Alkmaar, den 8 December 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. achtbedrijven te storten. Zoolang het tegen deel niet uitdrukkelijk is verklaard, moeten we het er voor houden, dat dit voornemen zal worden verwezenlijkt. Ook dat lijkt ons niet juist en niet billijk. Evenals men de uit gaven in verband met de crisis afzonderlijk houdt (bijv. voor de cokes der gasfabriek), moet men ook de inkomsten in verband met de crisis (zooals de vermeerdering van de opbrengst van gas en electriciteit) afzon derlijk houden en in mindering brengen van de leening, straks op korten termijn te sluiten voor de uitgaven, ontstaan door de heer- schende buitengewone omstandigheden. De hoegrootheid der bedragen doet daarbij niët terzake in het leeningsbedrag is bijv. ook begrepen 40 voor de kosten van gort. Hierbij moeten wij het laten. Wij missen de gelegenheid om verder op de raadsverga dering in te gaan, verschillende betoogen af zonderlijk te bespreken of op andere aangele genheden in te gaan. Misschien komen we op het fooienstelsel nog wel eens in een afzon derlijk artikel terug. Het bovenstaande is de hoofdschotel. En wij hebben ons daartoe alleen bepaald, omdat deze zaak onder de burgerij ongerustheid en ontevredenheid heeft gewekt en de hierboven ontwikkelde denkbeelden er misschien toe kunnen bijdragen om een regeling in het le ven te roepen, die tot meerdere bevrediging strekt. Buitengewone omstandigheden dwingen nu eenmaal buitengewone maatregelen af. Maar de meest bevredigende uitkomsten wor den nog altijd bereikt, wanneer het publiek met vollen gemeenschapszin zijn medewer king kan verleenen aan regelingen, die het de billijkste en rechtvaardigste acht, omdat zoo min mogelijk noodeloos belangen worden ge schaad KORTE BERICHTEN. Volgens Reuter vaart er in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een als koop vaardijschip vermomden Duitschen hulpkrui ser rond. De effectieve blokkade tegen Grieken land is door de Entente begonnen, doch de diplomatieke beirekkingen zijn nog niet ver broken meldt Reuter. Het Roemeensche parlement is gisteren te Jassy bijeengekomen. De geheime zittingen der Fransche ka mer, die dagen achtereen duurde, is geëin digd., Men nam een motie van vertrouwen in de regeering aan. Men schijnt te hebben aan gedrongen op nog krachtiger organisatie van Frankrijk. DU nKiYame? besïaai uit 2 bjadlan. DilllN id-Westers,

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1