Vergeten vrouwen Telegrammen van heden Vervaoogde sluiting van Winkels. Koffiehuizen enz. INGEZONDEN MEDeDEELlNOEN. door de verzorging van anderen zichzelf? Het zou beter zijn als vrouwen meer aan haar eigen gezondheid dachten. De beste ge- zon dheidsregels zijn eenvoudig en gering in aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben, ten minste acht uren te slapen, ont spanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gezond te blijven. Zij die nen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende middelen te vertrouwen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nieren zijn de veilig heidskleppen. Zij onttrekken de vergiften aan het bloed en voeren deze veilig af. Maar de beste nieren kunnen geen overmatige inspan ning verdragen, en als zij falen, kan alleen rust en een speciaal niergeneesmiddel haar weder op streek brengen. Versterk bij waarschuwingen door rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, hoofdpijn en een dof, vermoeid, zenuwachtig gevoel de ver zwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te veranderen. Slaap meer en maak u minder zorgen. Eet gemakkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen ver trouwen als speciale hulp bij nierkwalen, om dat Foster's Pillen uitsluitend voor de nieren en blaas dienen en hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden werken. Alleen echt, wanneer op de verpakking de handteekening van James Foster voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alk maar verkriigb. bij Nierop en Slothouber, Langestr. 83. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 175 p. doos of 10 p. zes doozen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Donderdag is de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging in de additioneele artikelen beëindigd. De tweede lezing zal later plaats hebben. Op de agenda voor Vrijdag stonden ver- schillefade conclusiën op adressen en voorts een aantal wetsontwerpen. Allereerst had een discussie plaats over twee conclusiën, waarmede de m i n i s t e r v. oorlog zich niet kon vereenigen. Deze conclu 8iën werden, echter aangenomen, evenals een door den heer Duys (S. D. A. P., Zaand.) voorgestelde wijziging van een conclusie op een adres, houdende verzoek om vergoeding ingevolge art. 15 bis der landweerwet. In de namiddagzitting werd besloten nog eenige wetsontwerpen, o.a. dat betreffende het zegel- en registratierecht, aan de agenda toe te voegen. Vervolgens werden nog eenige conclusies op adressen afgedaan. Daarna werden eenige wetsontwerpen aan genomen, waaronder dat tot verhooging van het postpakkettentarief GEMEENTERADEN. In de kamerzitting van Donderdag nam min. Cort v. d. Linden een amendement over, waardoor de voorloopige kieswet in de additi oneele artikelen der grondwetsherziening zoo danig werd gewijzigd, dat de leden van den gemeenteraad voortaan niet meer zes jaar, doch slechts vier jaar zitting zullen hebben en felijktijdig zullen aftreden op den derden finsdag van September. De gemeenten boven 20.000 inwoners zullen voor de verkiezing van gemeenteraden in kieskrii rn wordei ver deeld. Zonder hoofdelijke stemming werd de ze bepaling aangenomen tTABSMttUWS. maakt: Vacature Mr. Donker. Ie candidaat de heer Mr. Donker te Hoorn, 2e cand. de heer J. Zijp Hz. te Medemblik, 3e cand. de heer J. Winkel te Medemblik. Vacature J. Bijman, die wegens overschrij ding van den leeftijdsgrens niet meer voor herbenoeming in aanmerking kan komen. Ie candidaat de heer G Bos Wz. te Oudorp, 2e cand. de heer G. Schoorl te Eenigenburg, 3e cand. C. Brinkman te Noordscharwoude. UITWATERENDE SLUIZEN. Door het bestuur van het Hoogheemraad schap der Uitwaterende sluizen in Kennemer- land en West-Friesland, werd in zijne giste ren gehouden vergadering tot secretaris be noemd de heer mr. P. A. Offers alhier. Wegens periodieke aftreding op 1 Januari a s. van den heer A. J. Peeck als Hoogheem raad werden hiervoor aanbevolen de heeren A. J. Peeck te Schoorl, E Vas Visser te Aar denhout en P. Couwenhoven alhier. VOETBAL. Eindelijk morgen weer eens een thuiswed strijd van Alcmaria's eerste elftal en we mo gen verwachten, dat er nu een flink elftal in 't veld zal gebracht worden. Want 't wordt heusch tijd, dat er eens een overwinning of ten minste een gelijk spel behaald wordt. Uit de acht wedstrijden heeft Alcmaria 1 punt ge haald, terwijl het doelgemiddelde 4 voor en 36 tegen geheel voor zich zelf spreekt. Nog geen twee wedstrijden zijn er met hetzelfde elftal gespeeld, 't Is zeer jammer, dat zulks onmogelijk is. Enfin, er zijn nog 6 wedstrijden te spelen, 3 uit en 3 thuis. Laat men toch alle krachten inspannen om tenminste nog 'n'paar punten binnen te halen. Morgen is er een klein kansje. E. D. O. is de laatst wedstrijden minder goed, wat betreft de voorhoede, die jeen puntje maakte. Daarom morgen alle trachten ingespannen. TOURNéE JULIA CUYPERS. Woensdag 13 September wordt in de Har monie door mevr. Julia Cuypers, in vereeni- ging met de kongsie van Nederlandsche fooneelisten een voorstelling gegeven. Opge voerd wordt „Blank en Bruin," Indisch too- neelspel van rassenhaat in 3 bedrijven, waar in de schrijver, de heer Marisini, blijkbaar zelf een Indo, den titelrol vervult. Het stuk speelt in het jaar 1898 op een binnenplaatsje in Indië (Java). De décors zijn naar ontwer pen van den auteur vervaardigd in de ateliers van gebr. Beyne te Amsterdam en mevrouw Cuypers schrijft ons, dat al de requisieten worden meegenomen, zoodat de voorstelling iut| ler stede volkomen gelijkwaardig is aan die, welke té Amsterdam, Rotterdam en el ders met zooveel succes zijn gegeven Aan de ons toegezonden teeks fragmenten uit persbeoordeelingen ontieenen we het vol gende. Het N. v. d. D. schreef„Maresco Marisini heeft zelts de rol van den Kapitein gespeeld op een wijze, dat hij het publiek voor zich won. Knap, mannelijk uiterlijk, vurig van temperament, spreekt hij mooi en zuiver Hol- landsch. Zijn spel en zijn krachtig zeggen wekken verbazuig. Hij had oor en hart der toeschouwers. Mevrouw Julia Cuypers kwam tot haar volle kracht. Viiendeiijk, lief en met veel schakeering heeft Mevr. Marie Sasbach de rol van des controleurs vrouw vervuld. Joh. Branden burg gaf karakter aan zijn rol en Alex Frank speelde behagelijk. Een echte Indische jongen werkte mee. I lij ging op in zijn bedienden W. H. J. HELLING, f Eergisteren is na eene ongesteldheid van eenige dagen overleden onze stadgenoot, de heer ,W. II J. Helling. In hem vernest de ge- meuiscuap een nutug burger en ten goed mensch Ondanks zijne drukke werkzaamhe den als hoofd eener onderneming mei talrijk personeel, vond men htm steeds bereid ook maatsciiappelijk werk te verrichten. In de be sturen va.i Siads-Ziektnhuis, Fabrikantm-Pa- troons-Vereeniging, Scheidsgerecht, Kerke- raad, Spij3Commissie en meerdere instellingen vervulde hij getrouw zijn plicht en niet het minst werkzame aandeel. Veel spreken deed hij niet, maar kort en zakelijk was zijn oordeel, en zijne adviezen getoetst aan recht en billijk heid werden dan ook altijd zeer op prijs ge steld. Zijn werk is thans geëindigd, maar zij ne nagedachtenis zal in dankbare herinnering achterblijven, en het spoor dat hij achterlaat zal zijn cm spoor van achting en liefde. HULDIGING. De heer P. J. Boom, alhier, die sinds 20 jaar lid was van de Kamer van Koophandel, en onlangs daarvoor bedankte, woonde Woensdagavond voor het laatst een vergade ring bij van de Kamer. Na afloop werd hem in het hotel Proot door zijn medeleden een souper aangeboden, iets wat tot dusver nog niet was gebeurd ten opzichte van een lid der Kamer van Koophandel. Verschillende heeren brachten den heer Boom hulde voor de door hem betoonde werkkracht DISTRIBUTIEBEDRIJF. Op 1 Januari as. zal het hier gevestigde distributiebedrijf zijne werkzaamheden aan vangen. BENOEMD. Tot heemraad van den polder Egmonder- meer is benoemd de heer L. Buren. SPOORWEGDIEFSTALLEN. Van de wegens spoorwegdiefstallen gear resteerden waren 5 vaste werklieden en één loss. Zij zijn hedenmorgen per celwagen naar het huis van bewaring overgebracht. Alles was van hunne gading, wat blijkt uit de vol gende voorwerpen, van welker diefstal zij verdacht worden: sigaren, sokken, punch, grenadine, margarine, speculaas, worst, siga retten, eieren, thee, tabak, taart, suiker, ha ring, kwatta. vruchten, doozen zeep, dames schoenen, taai-taai paling, sajet, gaskousjes HONDSBOSSCHE. Door het bestuur van den Hondsbossche en Duinen tot Petten werden ter benoeming van 2 Hoogheemraden wegens periodieke af tredmg van de heeren Mr. C P. Donker en J Bijman de volgende aanbevelingen opge rol en spiak zelfs een woordje mee. Om het fede is Dolle Hans bij Blank en Bruin een schaduw en Jan Fabricius als Indo-kampi- oen tegenover Maresco Marisini een kleine jongen. liet Rotterdamsch Nieuwsblad.' „Wij leven in een tijd van Indische stukken, maar nog in géén is een Indo zóó flink en handelend voor zijn ras opgekomen De heer Maresco Mari sini slaat het record van den heer Fabricius, die gisterenmiddag zelf ademloos zat toe te kijken. Dolle Hans is bij Kapitein Molen (de Sinjorol door den auteur zelf vervuld) ver geleken eenvoudig een zuigeling. Het nieuwste Sinjo-pleidooi werd met ani mo door alle medewerkenden vertoond, in het bijzonder door de temperamentvolle me vrouw Julia Cuypers De zaal was geheel bezet, het succes groot." En de Maasbode: „Wij zouden aan de verdiensten van den letterkundigen arbeid des auteurs te kort doen, wanneer wij niet aan stonds erkenden, dat de uitwerking van het gegeven ons volkomen verzoend heeft met z'n strekking. Het geheel lijkt ons qua tooneel- werk, van meer dan gewone kwaliteit. De auteur had zelf de rol van den Indo- Kapitein op zich genomen. Wij konden ons niet onttrekken aan den indruk, dat hij als Dickens David Copperfield hier een greep deed uit eigen leven en dat de natuurlijkheid van zijn spel méér natuur dan spel was. In de toomloosheid van zijn gloeienden haat was zijn actie geweldig aangrijpend, zij deed ons oprecht-eerlijk de schaduwzijde van het Indo-karakter kennen Meer spel dan natuur daarentegen gaf Me vrouw Julia Cuypers, die haar dankbare par tij zeer kunstzinnig veraanschouwelijkte. Joh. Brandenburg, Alex. Frank en Marie Sasbach voldeden goed Aan het decor was meer dan gewone zorg besteed, vooral in het laatste bedrijf Het stuk munt uit op het gebied van moraliteit in den striktsten zin. Men mag dus een goede voorstelling van een goed stuk verwachten. Ook een goede op komst van het publiek? Waarschijnlijk wel, immers mevr. Julia Cuypers is als actrice hier voldoende bekend om belangstelling bij liet uitgaande publiek op te wekken. HALF LICHT. Gisteravond zijn de nieuwe bepalingen op de winkelsluiting van kracht geworden. Om f8 uur de winkels dicht en om half negen er ^het licht uit. En gehoorzaam aan de over heid, die hen door de agenten in den loop van den avond vöör achten nog eens aan cfe bepaling had herinnerd, hebben de Alkmaar- ders zonder de minste tegenstrubbelingen hun plicht in het belang der kolenbesparing ge daan. Kort nadat de beurtzang tusschen Waag en' Groote kerk over de stad verklonken was en de laatste zware klokketonen door de lucht gebromd hadden, zag men langzamer hand de lichtende winkelramen verduisteren, de electrische lichtjes klipten het een voor. hei ander na, uit, nadat de laatste koopera nog gauw geholpen waren, het witte gaslicht doofde, en na weinige oogenblikken zagen Alkmaars straten er zoo doodsch en verlaten uit, als anders laat op den avond het geval is. De Langestraat, waarvan wel beweerd .wordt, dat zij zich 's avonds in drukte en ge zelligheid met de Amsterdamsche Kalver- straat en de Haagsche Spuistraat kan meten, zou het nu zonder twijfel tegen die beide af gelegd hebben, als daar liet licht tenmin ste ook al niet uit was. In uitgestrekte, duiste re verlatenheid lag zij daar nu, geen gejoel en gebabbel van tallooze drentelaars klonk op tegen de huizen, in den bleeken schijn van de gaslantaarns repten zich slechts enkele gestalten voort. Neen, het was niets gezellig buiten! Zou dan deze maatregel tengevolge hebben, dat men, meer dan tot nu toe met Alkmaar's bur gerij het geval was, de gezelligheid binnens huis gaat zoeken? In de bioscopes was het gisteren tenminste ook niet veel voller dan anders, de café's, die tot 11 uur open blijven, konden evenmin een1 groote toeneming van het aantal bezoekers constateeren. Het begint er dus wel op te lijken, dat de kolennood heil zame gevolgen meebrengt, naast de vele moei te en last, die hij veroorzaakt. De aanblik van de stad, ook voor achten, toont aan, dat voor het overgroote deel öf door de duurdere lichtprijzen, öf door plichts besef in ue geheele stad zuinig met het licht wordt omgesprongen.' De winkeluitstallingen worden met niet meer dan de helft van het gewone aantal lampen verlicht, dikwijls pro beert men 't met nog minder, in de huizen ,der particulieren valt, voor zoover dat van buiten te zien is, ook een geringer lichtge bruik waar te nemen, de meeste ganglampen zijn gedoofd, dikwijls ziet men families in één kamer samen, waar ze vroeger allicht over twee of drie verspreid zaten. Het is te hopen, dat zij, bij wie de financiëele gevolgen van de kwestie er min der op aan komen, toch ook de zuinigheid zullen betrachten, en alzoo een goed voor beeld zullen geven aan de anderen. Want bezuinigen moeten we, en als we er niet reeds nu streng de hand aan houden, kan het later wel geheel en al misloopen. De klacht, die hier en daar wordt geuit, „het gaat al net als bij de oorlogvoerende landen," gaat in 't geheel niet op. De klagers moesten eens een poosje in Duitschland, Frankrijk of En geland vertoeven, dan zouden ze 't wel mer ken, dat vergeleken bij de. beperkingen, die daar worden opgelegd op allerlei gebied, we 't hier nog zeer ruim Hebben 1 A. B. T. Volgens aankondiging zou als hoofdscho tel in liet Alkmaarsch bioscooptheater wor den opgedischt een film van 2000 M. lengte, het Fransch Engelsche offensief op verschil lende punten van het front voorstellende. Een indruk van het groote Fransch-imgelsche of fensief aan het West-front gaf de film, die sa mengesteld was uit een aantal vroeger en la ter verschenen Pathé-joumals echter niet Van gevechtactie kreeg men maar weinig te zien. het beschieten van Avocourt, een in brant staande munitie-opslagplaats van den vijand, voor een munitieopslagplaats wel onhan dig dicht voor de Fransche stelling, van waaruit toch zeker de opname geschiedde, gelegen, veel meer kruit heeft men niet geronen, dan alleen nog bij het afschieten van de veiscnillende stukkeu geschut, de 75ers, de 155ers en 350ers, hetwelk op duidelijke wijze opgenomen, eenig denkbeeld van de enorme kracht der groote- en de verbazingwekkende snelvuurvaardigheid der lichtere stukken gaf Overigens gaf deze film troepenrevues, rid derorde-uitreiking achter hetf ront, ook were er nog een uitstapje naar Salomki gemaakt pm de daar neergeschoten en in een moeras te recht gekomen Zeppelin te bekijken. Eenige opnamen in Verdun vertoonden de schade, door de Duitsche projectleien aangericht, 't was een opname in April en de maatrege len tegen brandgevaar. Dan was er nog een opname van de Begrafenis van generaal Gal linie, de verdediger van Parijs. De film werd begeleid door een militair orchestje, dat zoo nu en dan goede oogen blikken had, en glans bijzette aan sommige militaire tafereelen. Bezoekers, die zich hedenavond naar het Alkmaarsch Bioscoop-T héaier begeven, zullen weer wat anders te zien Krijgen, dan het hierboven vermelde. De di rectic schijnt zoo'n voorraad fims voorban den te hebben, dat die haar in staat stelt, el ken avond iets anders op het doek te brengen. Zouden daar ook opnamen die meer van het laatste offensief aan de Somme te zien geven bij zijn? Het programma biedt overigens nog een 4-tal films, van goed gehalte, waaronder „het Schelletje van den Duivel," met fantastische geestverschijningen wel de meest spannende, en de Algiersche Harem, een mooi gekleur de opname, de belangwekkendste is. ZANG- EN DECLAMAHE-AVOND Op initiatief van den heer Joh. Kuiper, mu ziek leeraar, alhier, zal Vrijdag 29 December a s., in het gebouw „de Unie" een zang- en declamatie-avond gegeven worden door mej Jo Meijs, concertzangeres te Amsterdam, en den heer Henri Dekking, declamator te Rot terdam, met medewerking van den heer Joh v. d. Meer, solo-cellist te Alkmaar. Als men weet, dat mej. Meijs over een zeer schoon sopraan-geluid beschikt en de heer Dekking een der beste declamatoren van ons land is in verschillende recensies wordt hij bijzonder gunstig beoordeeld, ook te dezer stede is hij, evenals de heer v. d. Meer reds bekend), zullen zeker zeer velen dezen kunst avond bijwonen. De heer Kuiper zal dien avond de begclci ding van de verschillende werken op zich ne men. De uitvoering zal om half acht beginnen en uiterlijk kwart voor tien zijn geëindigd, opdat het kunstminnend publiek van buiten er ook van kan genieten. DE SLAG AAN DE SOMME. De veelbesproken film, in opdracht van de Engelsche regeering vervaardigd van het groote offensief aan de Somme, werd giste renavond voor het eerst vertoond in de bi oscoop Cinema Americain. Zij, die aanwezig waren, zullen nu kunnen begrijpen de van de Somme naar ons land gedeserteerden, die spteken van de hel aldaar. Want als men ge zien en gehoord heeft al is het gelukkig nog maar in een bioscoop - de ontzettend* voorrader munitie, en de geweldige uitbar stingen van het geschut, waardoor rook- en zandzuilen werden gevormd van huizen hoogte, dan vraagt men zich afhoe is het mogelijk, dat na zulk een beschieting gedu rende vijf dagen nog menschen leefaen in de Duitsche loopgraven. Na zoo'n helsch bom bardement van de monsterkanonnen Grandmothers zeggen de Engelsche soldaten en de loopgraafkanonnen, waardoor de draadversperringen der Duitschers als touw tjes stuk sloegen, ziet men troepen zich tot den aanval gereed maken, al die honderden mannen zich naar hunne plaatsen begeven m de loopgraven. En dan de aanval. Over een terrein van 16 mijlen stormen de Tommies voort, hier en daar vallen er van hunne man nen als slachtoffers van het Duitsche vuur Men ziet de anderen eensklaps niet meer, zij verdwijnen in de Duitsche loopgraaf. En dan aanschouwt men de Roode Kruis- menschen, druk in de weer met het vervoer van gewonden, vijand zoowel als vriend, men ziet de talrijke gevangenen bijeengebracht, ziet hoe de Tommies hun laten drinken uit de veldflesch en hun sigaretten aanbieden. De gevallenen worden begraven. De resultaten van het geweldige bombar dement ziet men vertoondéén en al verwoes ting, alles platgeschoten, de boomen hebben hunne kruinen verloren en staan nu als kaie stammen daar. 1 ens lotte zijn de Engelschen weer bezig met het herstellen van stukgeschoten wegen, om het vervoer voor 't eerstvolgend gevecht te vergemakkelijken. Men maakt zich gereed voor een nieuw treffen.... Zingend en jube lend inarcheeren de soldaten weer voor waarts. Gedure^'e het geheele stuk werd er mili taire muziek gegeven, waardoor de indruk ze ker veel werd verhoogd. Voor ieder, die belang stelt in de groote worsteling op het Westelijk oorlogsterrein, is een bezoek aan te bevelen1. BENOEMD, 's GRAVENHAGE, 9 Dec. Benoemd tot kantonrechter te Heerenveen de heer mr. J. H. Roessing, rechter bij de arr. rechtbank alhier GEMENGD NIEUWS. UIT STOMPETOREN. In de gezellige bijeenkomst van het Leesge zelschap „Stompetoren" trad Vrijdagavond in de kolfbaan van den heer Brak, op uitnoo- diging van het bestuur, op de heer Mr. A. W. Kamp, uit Den Haag. De heer Ds. Hee opende de bijeenkomst met een kort woord, om alle aanwezigen welkom te heeten en in zonderheid den spreker. Zoowel de stukken-, die vóór als die, welke na de pauze werden voorgedragen, vielen zeer in den smaak van het publiek, dat vrij goed was opgekomen. In diepe stilte werden alle voordrachten aange hoord, en- aan het einde klonk een- hartelijk applaus, om den spreker aller dank te vertol ken. Ook door den heer Heep werd een welge meend woord van dank gesproken en den heer Kamp een hartelijk „tot weerziens!" toe geroepen. UIT BROEK OP LANGENlDIJlK. Gisteravond- hield de vereeniging „Plaat selijk Nut" alhier, een buitengewone vergade ring, waarin als spreker optrad de heer Ds. J. J. van Meurs van Westzaan, met het on derwerp „Langs afgronden van Eeuwigheid Oneindigheid", een astronomische voordracht die zeer leerrijk en hoogst belangwekkend was en dan ook inet onverdeelde aandacht ge volgd werd door de vele aanwezigen, waaron der veie dames. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. UIT ST. PANCRAS. Vrijdagavond j.l. vergaderde de afdeeling SLPancras van den IJ. H. N. ten huize van den heer Jn. Buijs. Na opening en lezing der notulen volgde de rekening en verantwoording der gelden. Er bleek een saldo te zijn van 97.12. Na wijziging van art. 7 van 't huish. regle ment, waardoor de vergadering niet meer ge bonden was, aan de door 't bestur opgema, te dubbeltallen, werden herkozen tot leden van het bestuur de heeren J. Tamis, J. v. d. Ham en P. Koedijk en gekozen de heer Jb. Kooij. Men besloot voorloopig de halve contribu tie te heffen. Na behandeling van den agenda voor de Algem. Verg. te A.P werden de hee ren C. Kloosterboer en P. Mooij resp. gekozen tot afgevaardigde en plaatsverv. afgev. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. UIT HENSBROEK. De afdeeling Hensbroek-Obdam van den Bond v. Staatspensionneering, hield hier gis teravond een propaganda bijeenkomst bij den heer Mantel. Na het openingswoord van den voorzitter, de heer Jac. Groot Jzn., trad de heer Sinning- he Damsté van Dirkshorn op als spreker. Op zeer boeiende wijze bepleitte deze voor een aandachtig publiek bet goed recht van ieder Nederlander op pensioen zonder premiebeta ling- DEN HAAG, 9 Dec. Door het uitvoe rend comité van het internationaal socia listisch bureau, bestaande uit de heeren Troelstra, van Kol, Albarda en den secre taris Cainile Huysmans, is aan Entile van der Velde, voorzitter van het bureu, ter be antwoording van diens schrijven inzake de deportatie van Belgen medegedeeld dat het comité zich zonder voorbehoud bij zijn protest tegen die wegvoering aansluit, met voldoening er op wijzende dat de Duitsche sociaal-democrtie reeds op verschillende wijze bij hare regeering protesteerde. Voor ontvangst protest Van der Velde de Duit sche sociaal-democraten Scheidemann en Ebert beraadslaagden ie s-Gravenhage met het comié over de zaak der Belgische ar beiders. Het denkbeeld van het uitvoerend comité voor meer duurzame samenwerking der afdeelingen van de internationale om trent het wegvoeren van gevangenien slechte behandeling der krijgsgevangenen, belemmering van correspondentie van ge vangenen en soldaten met hunne families de wegvoering van de civiele bevolking enz., werd door hen met sympathie be groet. Tot de uitvoering van dit denkbeeld zal de medewerking van Van der Velde worden ingeroepen. Ook bij de Fransche en Engelsche partijen, die nevens de socia listische partijen in Duitschland, Oosten- rijk-Hongarije, Italië en Rusland in eventu- eele comnüssie zouden moeten zitting ne men. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Heden had te 's-Gravenhage de installatie plaats van de dezer dagen ingestelde Staatscommissie no pens de rechtspositie van het personeel der posterijen, telegrafie en telefonie. In zijn installatierede schetste de minister van waterstaat de taak der commissie, die hierin zou bestaan om hem van advies te dienen over de voorwaarden waaronder het personeel in dienst wordt genomen, in dienst werkzaam is, daaronder niet begre pen de loonregeling, zoo mede die volgens welke hunne dienstbetrekking een einde neemt. Die taak zal m. a. w. bestaan in het ontwerpen eener gedeeltelijke regeling van de rechtspositie van het personeel, zoowel van het hoogere als van- het lagere. De minister merkte ten aanzien van de sa menstelling der commissie op, dat het zijn streven is geweest te bevorderen dat daarin zoowel eenerzijds de belangen van den dienst, als anderzijds die van de zoo talrij ke groepen van het personeel tot hun recht zouden kunnen komen. De talrijkheid van die groepen maakt het echter onmogelijk, zeide de minister, alle in de commissie te doen vertegenwoordigen. Daarom had hij er prijs op gesteld te bevorderen, dat in de opdracht aan de commissie uitdrukkelijk wordt bepaald dat vereenigingen van het personeel door de commissie zullen worden gehoord. CRISIS-WERKELOOSHEID. MAASTRICHT, 9 December. De aar dewerkfabriek „de Sfinx" van de heeren Regout heeft heden 2600 man ontslagen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKAiAaR brengen hierbij t> r algemec ne kennis onderstaauue artikeien der op 8 DECEMBER 1.1. IN WERKING GETRE DEN VERORDENING, houdende vasistel- ling van den tijd, gedurende welken het, in verband met den inhoud der circuiaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 24 November 1916 No. 101430, VERBODEN IS WINKELS VOOR HET PU BLIEK GEOPEND TE HEBBEN. - Art. 1. Het is verboden een winkel (waar onder in deze verordening barbierswinkels en kapperssalons zijg begrepen; >Xi ,.ci publiek geopend of daarin publiek «ar.wezig te hebben des avonds na 8 uur en des mor gens voor 6 uur of daarni dea avonds jaier dan 8V2 uur en des morgens vroeger clan uur winkelbedienden aanwezig te hebben. Gedurende den in het eerste lid van dit artikei omschreven tijd is het verboden in den winkel, met inbegrip van winkelkasten, voor elke 60 M2. vloeroppervlakte meer dan één gaslicht of electriscn licht van gelijke lichtsterkte als een gasgloeilicht, ontstoken te hebben. Art. 2 I let in art. 1 gestelde verbod geldt, voor zooveel het sluitingsuur in den avond betreft, niet: a. voor den Zaterdag; b. voor den dag, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag c. voor den 25sfen November en volgende dagen tot en met den 6den December en vooi den 17den December en vo.guide aageu toi en met den 24sten December en voor der. 31 sten December; d. gedurende de kermis; e. voor a! zulke dagen, welke door Burge meester en Wethouders blijkens voorafgaan de openbare kennisgeving zijn verklaard tot ojjen-winkeldagen. Art. 3, Hei m artikel 1 gestelde verbod is niet toepasselijk op: a. apotheken; b. inrichtingen, waarvoor in of krachten:, de Algemeene Politievefordcning een slui tingsujr is bepaald; c winkels in suuions. Art. 4. t Id in art. 1 gestelde verbod is vo^rzoevcei de aanwezigheid en liet bedienen van het publiek betreft, niet van toepassing geuuieitue vijftien minuten na het sluiting^ uur, ten aanzien van üv ut den winkel aar. Wr/jgL perloüen, die zich op het siuitingsuui in den wintel bevonden. en voorts het eveneens op den 8 DECEM BER ..1, IN WERKING GETREDEN GE WIJZIGDE ARTIKEL 130 DER ALGE MEENE POLITIEVERORDENING, luiden de: Het is den herbergiers, of hunnen vervan gers, verboden hunne herbergen van 11 uur '3 nachts tot 6 uur 's morgens in de maanden October tot en met Maart en tot zonsopgang in de overige maanden voor het publiek ge opend of toegankelijk te hebben. In bijzonde re gevallen kan de Burgemeester onder do door hem te stellen voorwaarden en bepalin gen van dit verbod ontheffing verleeuen. ALKMAAR, 9 December 1916 Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter DONATH, Secretaris. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 9 Dec. Aangevoerd 2 paar den f 175 a 556, 9 komen en ossen t 230 a 359, 38 nneM. Itekveren f 12.— a 22.—, 120 magere schapen f 14.a f 36, vette id. fa—,lammeen fa 28 magere varkens f 25, a 45.,123 big gen f 4.a 8.6 bokken en geiten f 1,— a 10,— 0 kleine bokjes f 0 aO boter per kop hoogste prijs f 1..middel- prijs f 0.95 laagste prijs f 0.85 aange voerd 2060 kop, eieren f 14.— a 15.per 100. eendaneieren f 0.— a 0. LANQEDIJKER GROENTEVEILING. 8 Bee Voormiddagveiling Bloemkool binn. f 3 80 a f T.20, dito buit. f 20,— a 36.— 2e soort inmaak f6T>0 a 9.50, roode kool f 3.30 a 23. gele f 3. a 25.witte kool f 9.20 a 22.50. per wagon f Roode per wagon f 0, witte f 6a0.— Namiddartveiling. Aangevoerd: Uien f 7. a 7,30, Wortelen f 5.15 a 0 per 50 K.gr. Rammenas f a per 1000. Aederlaud.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2