DONKER VOORUITZICHT, Men schrijft uit Rijssen: De firma Ter Horst Co., die einde Au gustus haar bedrijf wegens gebrek aan grondstoffen moest stoppen, liet voor de ge meente verschillende ontginningen door hare arbeiders verrichten, waarvan zij ongeveer de helft der kosten droeg. Zoodoende werden ieeglooperij der arbeiders en gebrek zooveel mogelijk voorkomen. De weersgesteldheid begint echter de voortzetting van' den arbeid te verhinderen. Bovendien komt titans een einde aan deze werken en nog kunnen de ju- tefabrieken geen grondstoffen bekomen, zoo- dat in Rijssen, dat nagenoeg geheel van de jute-industrie leeft, een ellendige toestand ontstaat. GEBREK AAN GRONDSTOFFEN. Men meldt uit Maastricht aan de H. N. Ct„ dat het bericht over het ontslag van 2600 ar beiders aan de fabriek „De Sphinx" onjuist is. Het is gebleken, dat de grondstoffen, voorna- melijk aarde, ontbreken. Nu heeft de fabriek aan Belgë geleverd, wat tegen de N. O. T.- condities blijkt te zijn, zoodat de N. O. T. wei gert contracten te teekenen. Alle mogelijke stappen zijn en worden gedaan om een stop zetten te voorkomen. Reeds nu wordt er 2 da gen per wede niet gewerkt, n.l. Zaterdag en Maandag. Een partij aarde wordt hier ver wacht, maai- kan er in geen geval voor Dins dag zijn. Dus wordt ook Dinsdag niet werkt. Mocht de aarde niet binnenkomen, d krijgen 250 fayenciers met hun jongens, onge veer 500 mannen, gedaan, successievelijk komt dan elke week een' andere afdeeling stil te liggen, zoodat het weken duurt, eer de ge- heele fabriek stop gezet wordt. UIT HEILOO. (In en om den 'Raad). H Over de belangrijkste aangelegenheid welke in de Vrijdag gehouden raadsvergade ring aan de orde kwam staakten de stemmen, n.l. over den aanleg van een nieuwe algemee- ne begraafplaats naar de plannen, door den heer L. Bouwman alhier in opdracht van B en W. vervaardigd. In de eerstvolgende ver gadering zal de beslissing vallen en deze zal spoedig moeten worden gehouden de ge- meentewet bepaalt, dut in een tusschentijd- sclie vacature van wethouder, zal moeten worden voorzien binnen veertien dagen na dat het ter vervulling van de plaats in den Raad benoemde lid is toegelaten. Dank zij de welwillendheid van den archi tect, zijn wij in staat over de plannen voor de begraaf plaats eenige bijzonderheden mede te deelen. Het daarvoor uitgekozen terrein, geiegen tusschen den Hollenweg en den spoordijk, is 90 nieter diep en 63 meter breed en biedt plaats voor 2027 lijken. De bedoeling is den Hollenweg tot aan den Stationsweg te be straten en vóór het kerkhof tot meter te verbreeden. Een voorplein wordt gemaakt van 10 meter, bedoeld als staanplaats voor rijtuigen. Toegang tot de begraafplaats, (waarvoor het terrein gemiddeld 1.80 meter moet worden opgehoogd), geeft een gesmeed ijzeren inrijhek van 6 meter breedte het ge- heele kerkhof wordt afgerasterd met gaas, met ijzeren stijlen en leggers op steenen voeting Aan weerszijden van het inrijhek zijn een wo ning voor den doodgraver en voor het pu bliek een wachtlokaal met schuur, privaat enz. gedacht. Een behard voorterrein van 14 meter diep en 34 meter breed is aangebracht. Het kerkhof zelf wordt plantsoensgewijze aangelegd, de paden worden verhard met grint en sintels. In het voorfront komen op gaande boomen, op de taluds heestergewas sen. Achteraan wordt een lijkenhuisje met pomp geplaatst. Het ontwerp, waarvan de kosten zijn ge raamd op 15 500, mocht de instemming van alle raadsleden verwerven. Alleen was men het niet eens over de uitvoering. B. en W. wenschten te bezuinigen door voorloopig slechts V8 van het terieiu op te hoogen en van den grond te verhuren cut laatste denkbeeld liet men in den Raad varen, men wensehte er boomen te planten. De bezunu ging zou kunnen gaan tot een bedrag van 5000. Maar de heer Mulder wilde naar mei van weten en met hem stemden de heeren V an 'tVeer en het nieuwe raadslid, de heer Ver- mey, voor de geheele uitvoering, terwijl de heer Zwart met de beide wethouders aan het bezuinigingsplan de voorkeur gaf. Het is niet gemakkelijk uit te maken, wat het beste is. Het staat hiermede niet heele- maal zoo als met vele zaken in Heiioo, waar door het nemen van halve maatregelen vele dingen verknoeid zijn en waar de zuinigheid de wijsheid dikwijls heeft bedrogen. Tocli valt er o.i. veel te zeggen voor volledige uit voering van het gehsele p'm 'st d« «wrste plaats dient niet vergeten, dat van het bedrag, waarvoor natuurlijk zal moeten worden ge leend, een aanzienlijk deel geleidelijk in de gemeentekas terugvloeit. Dan, dat wanneer men nu boomen gaat planten men feitelijk nutteloos werk verricht, omdat die boomen ex weer uit moeten, wanneer men later aan het ophoogen gaat. Aan dat ophoogeu zeive zullen rian bezwaren verbonden zijn. Het zal de vraag zijn of het zand, nu in de onmiddel lijke nabijheid te verkrijgen, dan nog wel daar aanwezig is. Niet onmogelijk zal het aanvoeren gepaard gaan met aanzienlijke schade aan de verharde paden, om niet te spreken van het schenden van het aanzien van het kerkhof, wanneer men het tweede gedeelte in bewerking moet nemen. Bovendien zal men, wanneer men met V, aanleg begint, of het lijkenhuisje altijd op het eerste gedeelte houden öf de kosten van een verplaatsing van dat gebouwtje moeten aanvaarden. Ook zal men niet onwaarschijnlijk een aller vreemdst geheel krijgen: een voorplein van 10 meter, een breed opgezet front, een voor plein van 14 meter en daarachter een aan gelegd kerkhof van 14 meter. Raadpleegt men een' tuin-architect, dan zal die zeker de ge deeltelijke uitvoering ontraden. Aan die ge deeltelijke uitvoering zal een besparing aan rente en aflossing verbonden zijn maar het is zeer de vraag, of het voordeel wel zoo groot zal blijken, ais het nu mag schijnen. In tweeén iets doen burkt achterna meestal duur der dan iets dadelijk af te maken, en dan uien weet met, of men over twintig jaar wei goedkooper uit zal zijn. Maar bovenal men moet wat vertrouwen hebben in de toe komst en de ontwikkeling van de gemeente en net gemeentebestuur dient daarbij voor te gaan. Men kijke eens naar zijn grooteren buurman schreef Hildebrand niet dat Alk maar opzettelijk vervaardigd scheen voor be grafenissen, een gissing waarin de bijzondere kosten, welke het zich voor de begraafplaats verstoutte, moest versterken, en hoé heeft Alk maar zich ontwikkeld, ondanks de dure be graafplaats, die een, sieraad voor de stad is gebleven Mogen wij een gissing wagen? B. en W. hebben, rekening houdend met de gewone gezindheid van den Raad, het niet recht aangedurfd met het volledige plan aan ite komen en daarom slechts gedeeltelijke uit voering voorgesteld. Maar nu er uit den raad zelf stemmen zijn opgegaan voor het geheel m orde maken van de nieuwe begraafplaats, stemmen, die bij de burgerij wel weerklank zullen vinden, zal daartegen bij het college wel geen overwegend bezwaar bestaan, zal het zich daartegen met verzetten, maar veel eer de aanneming van het voorstel om het plan dadelijk in zijn geheel te verwezenlijken, nelpen bevorderen. (Wordt vervolgd). willen stelle®. Ate fe# Mjz. onderwijs er zfcn moet, dan moet het ook goed zijn. Dat gun nen wij de bijz. school, maar wij eischen goed onderwijs enz. voor de neutrale school, die eigenlijk de christelijke school bij uitne mendheid is. Goed onderwijs ia de grondslag voor hert volgend leven. Spreker vertelde dat zoo dikwijls de open bare school van rechtsche zijde is belasterd, maar telkens werd die laster op afdoende wijze weerlegd. Ds. Elshoven o.a. te Bode graven beriep zich er op dat een onderwijzer in de openbare school zoo ver ging door den kinderen mede te deelen dat na den dood de mensch in stoffen overging. De heer de Vries had ds. Elshoven om bewijzen gevraagd. De predikant verklaarde het gelezen te hebben, doch waar wist hij niet meer. Later is mij na onderzoek gebleken aldus spreker dat in 1850 een dergelijke uiting in een boek stond, waarvan de bron weer in een kerkelijk blad moest gezocht worden. Het is niets dan laster. Aan ds. Elshoven riep ik dan ook toe: zulk een onderwijzer mag goed zijn voor de bijzondere schooi, voor de openbare deugt hij niet. Slechts twee maal is de openbare school te kort geschoten. In Winterswijk b.v. door een onderwijzer, deze moest er dan ook uit, en iy2 jaar later was hij in de bijzondere school en weer later het was onder het regime Kuyper was diezelfde onderwijzer burgemeester van Woudrichem. Vervolgens stond spreker weer een oogen blikje stil bij de financiëele gelijkstelling van het onderwijs, waarvan hij de beste resulta ten voor goed onderwijs verwachtte, ook in de bijzondere school. Eindelijk neerkomende op de taak in deze van den gemeenteraad, zei spreker, dat deze volgens de wet heeft te zor gen voor de openbare school. Na de pauze behandelde spreker in ver band met het bovenstaande de plaatselijke toestanden alhier. Hij verwees naar de laatste afd.-vergadering, waarvan een bericht in „V. O." voorkomt, dat in die vergadering een op gewekte discussie ontstond over het M. U. L. O. Die discussie was echter niet in den UIT ZUIDSCHARWOUDE Vanwege de afd. Langendijk van Volkson derwijs trad Zaterdagavond alhier op de heer KI. de Vries van Amsterdam, met het onder werp: „De wenschelijkheid en noodzakelijk heid van kleinere klassen, invoering 7e leer jaar en van de gelegenheid voor M. U. L. O. aan den Langendijk." Daar in den gemeenteraad een en ander hierover behandeld is en men besloten heeft wegens de overbevolking een aantal kinderen naar Broek op Langendijk te zenden, zou de spreker tevens hierover zijn oordeel zeggen. Spreker kende aan de afd. de eer toe, de eerste te zijn die naar aanleiding van het nieuwe grondwetsartikel de openbare school tracht te verdedigen. Dit is de eerste schrede die de volksontwikkeling heeft te gaan. Volksonderwijs telt 350 afdeelingen met 26000 leden. Spreker die secretaris dezer ver- eeniging is, vergelijkt dit ambt met een spin in z'n web. Elke trilling gevoelt hij van uit ieder gehucht, dorp en stad. Spreker is dus voldoende op de hoogte, wanneer hij zegt dat het gewijzigde art. 192 der grondwet, dat nog op bekraentiging der Eerste Kamer wacht en ongetwijfeld ook daar wel zal wor den aangenomen, een zegen voor het open baar onderwijs in al zijn geledingen zal zijn Sprekende over den schoolstrijd, zei spreker: laat komen wat komt, maar dat niet. Dat was de negatieve leus. Uit de samengestelde rap porten bleek 't verlangen naar het einde van dien strijd. Met dankbaarheid denken wij te rug aan de daad vdn mr. Goeman Borgesius, toen hij pleitte voor subsidieering der bijzon dere school. Welk een tegenstelling is dat met min. Talma, toen deze in 1905 zei: Beter slecht bijzonder onderwijs dan goed open baar. Spreker riep uit: Neem daarvan de consequentie, waar moet dat heen? Neen, op dat standpunt heeft onze vereeniging zich niot nu ik op dezen tocht zoo dicht bij Engeland was gekomen, ik besloot te landen en tiaar iemand gevangen te nemen, die mij jaren ge leden onrecht heeft gedaan, en tusscnen wieu en mij een rekening te verdienen was. Ik breidde mijn plan in zoover uit, dat ik twee gevangenen in plaats van eén medenam Deze gevangenen" ging hij voort, van oordeel, üai het oogenblik van reactie in Asad's denkwij ze gunstig was voor het toestaan van liet verzoek, dat hij doen wilde, ,,zijn niet niet de anderen in het bagno. Zij zijn nog opge sloten op het buitgemaakte schip." „En waarom is dat?" vroeg Asad, maar nu zonder argwaan „Omdat, Heer, ik een gunst te vragen heb, als belooning voor den dienst, dien ik be wezen heb." „Vraag, mijn zoon." „Vergun men, deze gevangenen voor mij zelf te houden." Asad keek hem aan, licht fronsend On danks zichzelf, ondanks zijn genegheid voor Sakr-el-Bahr en zijn wensch, hem tevreden te stellen, begon het hem door Fenzileh toege diende vergift weer te werken. „Mijn toestemming hebt ge," zei hij „Maar niet die van de wet, en de wet zegt dat geen zeeroover ook maar een stuiver waarde van den buit zal afnemen, voordat de verdeeling is opgemaakt en zijn aandeel hem is toegewezen," was het ernstige antwoord „De wet?" sprak Sakr-el-Bahr. „Maar gi. zijt de wet, verheven Heer „Neen, mijn zoon. De wet staat boven der Dey, die er zichzelf aan onderwerpen moet zal hij rechtvaardig zijn en zijn hoog ambt waardig. En de wet, die ik heb aangehaald, geldt zelfs, als de zeeroover de Dey zelf is. Deze slaven van u moeten onmiddellijk naar het bagno gezonden worden bij de anderen, om morgen op de markt verkocht te worden Zorg, dat het gebeurt. Sakr-el-Bahr!" Deze wilde zijn pleidooi hervatten, maar zijn oog viel op het begeerige, bleeke gezicht van Ma i zak en de schitterende oogen vol ver wachting. waaruit zooveel hoop op zijn val sprak Hij hield zich in en boog het hoofd met gevpinsde onverschilligheid. „Noem gij hun prijs dan en ik zal dien' da- deiijk tn Uw schatkist storten." Maar Asad schudde het hoofd. „Het is niet aan mij hun prijs te bepalen, maar aan1 de koopers," antwoordde hij. „Ik zou den prijs te hoog kunnen stellen en dat zou onbillijk tegenover u zijn, of te laag, en dat zou onbil lijk jegens anderen zijn, die hen wilden koo- pen. Lever hen over aan het bagno." „Heit zal geschieden," zei Sakr-el-Bahr, die niet verder durfde aanhouden en zijn teleur stelling verborgen hield. Zeer spoedig daarna vertrok hij, tot het vol brengen van zijn last, maar gaf bevel, dat Rosamunde en Lionel van de anderen afg' Raad over dit onderwerp. De school hier is te klein, dat kan niet anders dan ten 'nadeele van het kind zijn De geestelijke, zedelijke en lichamelijke ontwikkeling gaat in overeen stemming met de opvoeding in het huisgezin Daarom mag het aantal in één klas niet te groot zijn. Overbevolking is een aanklacht tegen wie moet zorgen voor goed onderwijs. Met genoegen nam spr. kennis dat de B. v. N O. zich in deze tot den raad gewend heeft. De school hier is overbelast. Die last rust op de onderwijzers, maar die kinderen in eene enge ruimte Wij kunnen het niet meer stellen tot op 12- jarigen leeftijd. Er is een 7e leerjaar noodig- Dit moet het gemeentebestuur doen, dit moet geleid worden door den Raad. Slechts een paar raadsleden kwamen er tegen op om de kinderen naar Broek op Langendijk te zen den. De ouders dier kinderen kwamen natuur lijk in verzet, lelkens wordt in den Raad ge wezen op den a.s. bouw van een R.K. school Tot spr.'s spijt verzet zich daartegen niet de voorzitter. Laat men het belang van de open bare school beperken door hetgeen in de toe komst staat te gebeuren, men verlangt er toch niet naar? Als men niet zorgt voor een goede openbare school, verzaakt men zijn plicht. Spreker vond dat het genomen besluit alle perken te buiten ging. Op advies van den ar- rondissements-schoo lopziener is het besluit genomen. En deze toch is aangewezen om te zorgen dat de wet "wordt gehandhaafd. Hij toch moest in1 de eerste plaats weten, dat men niet mag speculeeren op hetgeen in de toe komst zal gebeuren. Daarbij komt dat de distriots-schoolopziener onmogelijk kan mee- faan met den arrondissements-schoolopziener preker zou de raadsleden willen vragen, heeft u daarover een schriftelijk advies gele zen? De voorzitter zei in conferentie te zijn geweest met den arrondissements-schoolop ziener, dat is een mondelinge mededeeling. Een schriftelijke leek spr. wel niet bestaan baar. Hij twijfelde niet aan. het woord van den voorzitter, maar vroeg naar het schrifte lijk bewijs. Broek op Langendijk moet zorgen voor een 3e leerkracht. Over het algemeen is het personeel hier te klein. Zelfs in christelij ke gemeenten bestaan zulke toestanden niet. Ja, als het hier zoo gaat, dan wordt het tijd dat er een frissche wind waait we hebben aanstonds hier gemeenteraadsverkiezing voor het belang van een goede openbare school en voor het belang van het kind. Spreker releveerde het verhandelde in den gemeenteraad en vroeg: heeft U wel eens uit gerekend wat het percentage zal zijn voor over 20 jaar, met hetgeen wat het Rijk geeft voor een onderwijzer? Is dat hier niet moge lijk? De zuinigheid bedriegt hier de wijsheid, zoo mag het niet blijven. Het voortgezet lager onderwijs kan niet tot zijn recht komen als niet eerst het 7e leerjaar er is. M. U. L. O. richt zich naar de behoef te van het volk. Op grond van de financiën mag men het nalaten, laat men maar eens een rekening op touw zetten. Spreker hoopt dat er een krachtige stem uit de gemeente zou opgaan om den gemeente raad te wijzen op z'n plicht. Werd de rede meermalen door applaus on derbroken, aan het einde mocht de heer de Vries eveneens een krachtig applaus in ont vangst nemen. De zangvereeniging had tot afwisseling eenige liederen gezongen. Van de gelegen- menschen op te wekken voor knrehttg* pro paganda. Een luid appiaus viel den spreker ten deel. Het tweede gedeelte van den avond werd ingenomen door den heer B. Velieman uit Alkmaar als cabaretzanger, die tal van num mers ten beste gaf, die alle zeer in den smaak vielen en een luid appiaus verwierven. Te ongeveer 11 Va uur sloot de voorzitter, met een woord van dank aan spreker en zan ger, deze goed geslaagde vergadering. UIT HENSBROEK. De ijsclub „Hensbroek" vergaderde Zater dagavond bij den heer Mantei onder voorzit terschap van den heer De Haan. Na opening en voorlezing der notulen bracht de heer J. Helder verslag uit van de Bondsvergadering. Een verslag der werk- zaamheden kon niet worden gegeven' daar er geen ijs was geweest. Uit de rekening en ver- I antwoording van den penningmeester, de heer Helder, bleek, dat uitgegeven was 9.45, ontvangsten 93.5834, saldo 84.136. Het aantal leden bedraagt 40. De aftredende bestuursleden de heeren Helder, Kamp en De Haan werden herkozen. Besloten werd dit sei zoen alleen dan contributie te innen, wanneer er ijs komt. UIT ST. PANCRAS. Door de vuilheidd er wegen slipte cte auto C 5571 ter hoogte van de herv. kerk alhier Zondagmorgen j.l. Krachtig remmen, dat 't kraakte, kon 't voertuig juist naast een lan taarnpaal doen stilstaan. Wel kwamen glas en kousje naar beneden en werd een der lan taarns der auto beschadigd, doch grooter onheil werd gelukkig voorkomen. 't Is te hopen, dat, vooral in de bochten der wegen, 't vuil tijdig wordt opgeruimd, anders gebeuren daar nog ongelukken. Vergadering van den raad der gemeente St. Pancras op aa. Dinsdag nam. 2 uur. UIT WINKEL. Mej. M. de Carpentier alhier komt voor op drie voordrachten voor onderwijzeres te Am sterdam, telkens als no. 2. DE ZOMERTIJD. Het hoofdbestuur der Groninger Maat schappij van Landbouw en Nijverheid heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gericht, waarin het verschillende bezwaren tegen den zomertijd uiteenzet en verzoekt de genomen proef daarmede niet te herhalen. -ruik gemaakt. Burck, dankte scheiden moesten blijven tot het uur van verkoop op morgen, wanneer zij hun plaats bij de overigen moesten innemen. Nadat Olivier heen was gegaan, bleef Mar- zak nog bij zijn vader, en spoedig daarna voegde Fenzileh zich bij hen in den voorhof de vrouw die zooals velen zeiden die Frankische manieren van Satan in Algiers had gebracht. fWsrdl he id" tot debat werd geen gebi De voorzitter, de heer du I den spreker voor z'n rede, Gemengd Koor voor z'n zang en het publiek voor het aan dachtig gehoor. Ten slotte wees hij, in ver band met de uitgesproken rede, op de a.s gemeenteraadsverkiezing en hoopte dat er dan een frissche wind zou waaien. Een 10-tal nieuwe leden trad toe. UIT KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering een propaganda-vergadering gehouden in net lo kaal van den heer A. Bak, onder leiding van den heer A. Bakker. Als spreker trad op ds. Damsté, die in een gloedvolle rede de beweging van het Staatspensioen, van het begin tot op heden uiteenzette. Al is het onderwerp vele malen behandeld, de heer Damsté weet er altijd weer gloed en bezieling in te leggen ora de UIT WARMENHUIZEN. In de week van 49 December 1916 wer-1 den op de veiling alhier aangevoerd: 251570 stuks roode kool, 95450 stuks gele kool, 57320 stuks witte kool, 326 baal uien, 142 baal wortelen, 8 wagons witte kool, I wagon roode kool, 25 snees Deensche witte kooi. KORTE BERICHTEN. Met zekerheid meldt de Avondpost, dai voor reserve-officieren onder nader te stellen voorwaarden de gelegenheid zal worden ge opend om bij het korps beroepsofficieren over te gaan. De voorzitter van het Nederlandsch Landbouw-Comité is voornemens in Januari een algemeene vergadering te doen houden, waarin aan de orde zal worden gesteld het ontwerp van wet tot heffing van bijdragen in de kosten van bestrijding van het mond- en klauwzeer. Naar het Nederi. Landbouw-Weekblad verneemt, is hier te lande een begin gemaakt met de vervaardiging van rietmeet. Groote hoeveelheden riet zouden reeds zijn aange kocht om fabriekmatig tot veevoeder te wor den verwerkt. Een koopman te Groningen heeft ge poogd zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft, te dooden. Met een mes en een beitel heeft hij haar ernstige wonden in den nek toe gebracht. Haar zoon wist erger te voorko men. De klompenmakers te Enter hebben zich tot de regeering gewend met het verzoek den uitvoer van klompen weer toe te staan. Te Gennep is reeds in verband met de smokkelarij de 8-uurs-sluiting. Nu zal om half 8 de straatverlichting gedoofd worden. Te Gouda en Maastricht is de middag- schooltijd een half uur vervroegd. In Weesp zullen geen nieuwe aansluitingen voor gas worden gemaakt. Boven 90 pCt. van 't normale gebruik dubbel betalen. Te Haarlem mag tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens geen gas of eleotriciteit gebruikt worden voor verlichting van win kels. De middagschooltijd is een half uur vervroegd. Vier bontweverijen te Hengelo hebben den werktijd gewijzigd. Tot voorzitter van' de banne Venhuizen is gekozen de heer C. Vis; tot hoofdingeland de heer G. van der Snoek. Het gewichtspercentage voor varkens- vleesch is tot 25 Dec. bepaald op 100. De nieuwe beperkte dienstregeling der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen zal op 8 Januari worden ingevoerd. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat uitvoerconsenten kunnen worden gegeven voor bepaalde partijen gezouten, ge droogde of op andere wijze verduurzaamde groenten, waarvan de uitvoer in verschen toestand niet verboden is. Volgens te IJmuiden ontvangen bericht is de stoomkorder „Oceaan IV," welke naar Cujhaven opgebracht was, weder vrijgelaten en naar zee vertrokken. Van Engelsche zijde is 96.000 be schikbaar gesteld, als schadevergoeding voor het zenden van aardappelen over zee gedu rende de afgeloopen zomer. De magazijnmeester van de kabelfabriek te Delft heeft ten nadeele dier fabriek een be langrijke hoeveelheid tin gestolen. Hij is ge arresteerd. Te Maastricht is in de aardewerkfabriek ,De Sphinx" een werkman bij het rangeeren van treinen in de loods tussch ende buffers geraakt en onmiddellijk gedood Te Winterswijk is de prijs der eieren gedaald, naar men meent in verband met een te verwachten uitvoerverbod van eieren. Na 15 Dec mogen geen tafelperen meer worden uitgevoerd. Voor elke 100 uit te voeren versche kip- «ieren moeten deze week 150 voor 't binnen land beschikbaar worden gesteld, waarvan 75 voor 12.80 per 100 voor de distributie. Deze week mag 35 pet. der boterpro- ductie worden uitgevoerd. De Nederlandsche gezant te Berlijn heeft bericht gezonden, dat het stoomschip Koningin Regentes door de Duitsche regee ring is vrijgelaten. Het ytoomschip Caledonia, van Rotter dam, is door de Duitschers aangehouden en naar Eeebrugge opgebracht. De jacht op houtsnippen wordt in deze provincie gesloten op 30 Dec. a.s., die op grof wild op 31 Jan. Het vervoer van deze soort wild is nog 14 dagen na die datums toegestaan. Voor de Rotterdamsche rechtoank heb ben een paar personen wegens spionnage te rechtgestaan. De eisch was 4, 3 en 8 maan den gevangenisstraf. De landbouwers te Durgerdam klagen over zout water in de slooten nabij den zee dijk, als gevolg van de dijkwerken. Zij vragen betere afdamming. In Friesland kosten rattenvellen tegen woordig 15 cent per stuk, mollenvellen 30 40 cents. Een dominé in een der Friesche heide- dorpen kreeg dezer dagen drie dagvaardingen wegens verboden vangen van mollen in Over- ijsel Plaatsgenooten hadden bij bekeuring zijn naam als de hunne opgegeven. De bemanning van het in den grond geboord stoomschip Kediri is aan boord van de thans te Falmouth liggende Rindjam. Men weet nog niet wanneer üat schip te Rotterdam zal aankomen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn voor de bevolking geen mosselen meer te koop, alles gaat naar Duitschland. STORM. De koftjalk Berendina Henderika uit Gro ningen, van Zweden met een lading hout on derweg naar Groningen, is na een reis van bijna twee maanden te IJmuiden binnengeloo- pen' met verlies van een gedeelte deklast, schade aan verschansing en zeilen en tevens gebrek aan proviand en drinkwater. De schoener Jantje uit Groningen, kwam te IJmuiden binnen, het had door zwaar storm weer een deel der deklading hout verloren. Dit schip is voor Leiden bestemd. UIT SCHOORL. Zaterdagavond hield de afdeeling Schoorl- Schoorldam van den Bond van Staatspensi- onneering hare propaganda-vergadering ten huize van den heer D. Rus. Nadat de voorzitter een inleidend woord had gesproken en enkele medewerkenden een zangnummer hadden voorgedragen, trad als spreker op de heer O. Veenstra, van Den Hel der, met het onderwerp: „dé Aanhouder wint." 't Tooneelstukje „Afgewezen" was als pro- pagandastukje wel aan te bevelen, terwijl „de vroolijke Volendammertjes" en „E)e Molenaar van het dorp", voordrachten waren die door inhoud en door goed spel del ach lust der tal rijke aanwezigen flink wisten op te wekken. Bij sluiting wekte de voorzitter de niet-leden op om lid te worden. STADSNIEUWS. „UTi DEN RAAD." Van het artikel in het Zaterdagavondnum mer is een regei weggevallen. Er had moeten staan: „Aan de hoofd zaak doet eenter het middens lands-oncieruee, niets ai, nooidzaax is, uat men hei üiinjksu. stelsel krijgt." Van welwillende zijde heen men ons ver klaard, dat er m het amendement Tüomsen- Verkerk geen omissie zit en dat ook voor üc daarin bedoelde verbruikers dk veriioogmg zal mtreuen Dij de ib procent, indien ze meei uan net nonnaie aantai M\ vermunten. Deze interpretatie ligt voor ae nana, maar wij meenden, dat de bewoorumgen van hei amendement haar mei toeueten. Overigens nemen we gaarne acte van aeze verklaring, me de opmerking natuurlijk aoet vervallen. F.EN DROEVIG ONGEVAL. De rangeerdei jan Koning, ji jaar, tijoeiijè. ailuer, uu v eisen, gedetacheerd Dij at n. lj. O. M., werd /.ateruagavona, toen hij, na iiet wegürengen van etn machine naar ae remise, de rails overstak, in de bocht bij den Berger- werg, door den sneltrein van 7.50 uit Haar lem gegrepen. De ongelukkige, vader van drie kinderen, werd geheel aan stukken gereden. Lichaams- deelen lagen overal verspreid, het grootste gedeelte werd op 1000 Nieter atstaad nabij de spoorbrug gevonden. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer J. W. F. Kraaijo heeft bericht ontvangen dat hij geslaagd is voor het op 20, 21 en 22 November gehoudeu examen boekhouden vanwege de Vereeniging van Leeraren. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Dt aideeling „Alkmaar" van het N. O. G hield Zaterdagavond, 9 Dec. j.l., in 'tcafé Central, een buitengewone vergadering, waarin als spreker optrad de heer S. Eitt, leeraar tn het Nedenandsdi M. O. alhier, met het onderwerp „De Kindsheid van den Islam." Als inleiding en in verband met zijn on derwerp behandelde spreker zeer in het kori de „Oostersche kwestie," den strijd tusschen Azië en Europa, en meer in het bijzondei den strijd, gedurende de laatste 12 eeuwen, tusschen het Christendom en den islam; dt kwestie, wie overheerschen zal, Christus oi Mohammed. Na een beknopt overzicht van de gods dienstige begrippen, voornamelijk bij de Oos tersche volken, en een bespreking van het „Dualisme" de leer van het goede en het kwade van Licht en Duisternis ging de spreker over tot de eigenlijke behandeling van zijn onderwerp. Zooals te begrijpen is was natuurlijk het grootste gedeelte van de lezing gewijd aan den persoon van Mohammed. Op onderhou dende wijze beschreef de spr. de levensge schiedenis van den Profeet, van zijn geboorte in het jaar 570 tot 622 als eerste periode en daarna van 622 tot aan zijn dood m 632 al>

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2