INOEZONDEN MEDEDEELINGEN, taalfouten in Fransche, Duitsche of Engelsche brieven. Oij zijt nog niet genoeg ver trouwd met de vreemde talen, zoodat het vlot stellen van brieven, circulaires, prijscou ranten etc U moeilijk valt Oij bezit wel wat kennis van een of meer der moderne talen, doch mist de vaardigheid van die kennis een practisch gebruik te maken. Wat staat U nu te doen? Proefnummers aanvragen van het Weekblad voor Fransche, Duitsche en Engelsche Handelscorrespondentie, prijs f 0.50 per maand, dat U opleidt tot een goed bruikbaar, zelfstandig optredend correspondent. No. 1 wordt gratis en franco als proefnummer gezonden. Vraagt dit even aan A. F. G. LE1DERITZ, Hoofdonderwijzer, Witte de Withstraat 23, D. H. SCHENK, Telefoon Zuid 4072, Amsterdam. is eenter, of men niet beter doet, de bespre kingen in de groote vereenigingen af te wach ten. De heer Schuytemaker (Berkhout) vestigt de aandacht op een binnenkort te houden vergadering van de veehoudersonderlinge, ter verzekering van herkauwende dieren en varkens tegen mond- en klauwzeer. De heer Blaauwboer van Barsingerhorn wijst er op, dat de landbouwer op 't oogen- blik geexploiteerd wordt ten behoeve van het Nederlandsche volk en daartegenover moet gesteld worden, dat de regeering de kosten ter bestrijding van het mond- en klauwzeer op zich neemt. Het bestuur wil op de vergadering van het cdcri a.idbouwcomité zich doen vertegen- j vvoordigen en het daarheen zien te ieiden, dat de veehouder de kosten niet te betalen zal hebben. De afgevaardigoe van Wormerveer wil den afgevaardigde een opdracht in dien zin ge ven. De heer Wijdenes van Berkhout wil bo vendien den afgevaardigde opdragen het idee van een onderlinge verzekering, in den geest van de Landbouw-Onderlinge, ter tafel te brengen. De voorziuer concludeert, dat de vergade ring zich niet verzet tegen heit afmaken. Besloten wordt den afgevaardigde naar de vergadering van het Nederl. Landbouwcomi- té opdracht in bovengenoemden zin te geven De heer Stapel (Hoogkarspel) ziet in dit besluit een aanleiding om het schrijven van de veehoudersonderlinge voor kennisgeving aan te nemen. De heer dr. Bakker (veeteeltconsulent) acht het niettemin van belang de besprekingen aan te hooren Daartoe wordt besloten. Die secretaris, de heer E. Koster Dz. van Bobeldijk, brengt daarna verslag uit oyer de excursie naar de fokveedagen in De Wijk. Dit uitgebreide verslag werd onder een bij zonder woord van dank aan den samenstel ler goedgekeurd. Dit najaar zal opnieuw een excursie wor den gehouden. De heer Dr. D. L. Bakker, rijksveeteeltcon- suient voor Noord- en Zuid-Holland, wordt benoemd tot adviseerend lid van den Bond. De heer Bakker ging daarna na wat de taak van een veeteeltconsulent is. Deze is tweeledig, n.l. onderwijzend en adviseerend Het adviseurschap strekt zich ook uit tot par ticuliere fokkers. Vervolgends hield hij een voordracht over het nut van centrale fokveedagen, daarbij wijzende op hetgeen deze doen voor veever betering en veefokkerij. De waarde van een centralen fokveedag weegt ruimschoots op te gen de groote moeiten en kosten, aan de voorbereiding verbonden. Een direct voordeel is hierin gelegen, dat een goed beeld wordt verkregen van den stand van het fokvee in het gebied, waarin de fokveedag wordt gehouden Ook krijgt men een goed beeld van de prestaties van de verschillende rundveefokvereénigingen, waar door een gezonde onderlinge wedijver ont staat. Deze is noodig. Een indirect voordeel is, dat op een fok veedag vele koopers komen en een goede re clame voor het vee wordt gemaakt. Het allergrootste nut van een iokveedag is evenwel hierin gelegen, dat men zich een oor deel kan vormen over het beeld van elk dier afzonderlijk, over de fokwaarde der aange voerde dieren en wat ze presteeren voor de fokkerij. Uitvoerig toonde spreker een en an der aan. Een beschrijving van de dieren is niet voldoende. De regeling van den fokveedag moet echter ;oed zijn. De nadruk moet gelegd worden op Jet beste mannelijke en vrouwelijke materiaal en getracht moet worden te komen tot goede inzendingen van fokvereenigingen. De fokvee dag, dit jaar in Rotterdam gehouden, was te veel een soort van prijzenbedeeling. Daarnaast moet men komen tot een groeps gewijze demonstreeren van fokstammen en fokfamilies. Wedstrijden voor jonge dieren be- hooren op een fokveedag niet thuis. Wel een wedstrijd in het opfokken. Een voldoende tijd van voorbereiding is noodzakelijk. In Rotterdam was deze te kort. Ook de keuze van het terrein is van groot be lang. Een harde bodem als te Alkmaar werkt belemmerénd. Daarbij is een groote ring noo dig opdat de keuring zoo snel mogelijk ver- loopen kan. Ruime tijd voor expositie is noo dig. Den heer Bakker wordt dank gebracht voor zijn voordracht Het bestuur zal in de voorjaarsvergadering nadere voorstellen omtrent deze zaak doen, omdat het voor Noord-Holland noodzakelijk is een fokveedag te houden, wil deze provincie niet achteruit gedrongen worden. Hierna werd gepauzeerd. De heer P. Jz. Eriks van Hoorn wordt her benoemd tot lid van de commissie voor den coöperatieven aankoop. De begrooting wordt vastgesteld tot een be drag van 1005 in ontvang en uitgaaf De heer Schuytemaker van Berkhout wenscht het salaris van den secretaris, thans 100, te verhoogen. De secretaris meende, dat het werk als zoo danig toch niet betaald wordt, wel door z n salaris als inspecteur. Spreker hoopte daar om dat de vergadering voor het oogenblik daar niet op ingaat. Bij de rondvraag gaf de heer K. Berkhout van Binnenwijzend in overweging de notulen in druk aan de leden rond te zenden. Het bestuur zal een onderzoek naar de kos ten instellen. De secretaris deed nog eenige mededeelin- gen van huishoudelijken aard. De heer Wibbens, hoofdinspecteur van het Ned. Rundveestamboek, wees op de beteekenis de fokwaarde van een stier te kennen en zeide dat het bestuur van het N. R. S. besloten heeft tot instelling van een preferent-verklaring van stieren. Die stieren moeten daartoe minstens een leeftijd van vijf jaar hebben bereikt. De verklaring zal worden afgelegd op grond van afstamming en productie-vermogen. De prefe rent-verklaring zal van grooten invloed zijn op de primeering. Na dank van den heer Pijper aan den voor zitter, sluit deze de vergadering. BOND VAN VEEHANDELAREN IN NOORD-HOLLAND. De Bond van Veehandelaren in Noord-Hol land vergaderde gistermiddag ten 3 ure in buitengewone vergadering in Krasnapoisky te Amsterdam. De heer H. N o o m te Marken opende, na dat de secretaris, de heer M. D. S n o e c k, uit Alkmaar, had medegedeeld, dat het nieuwe orgaan van den Ned. Bond van Veehandela ren in het begin van Jan. zal verschijnen de druk bezochte vergadering. Spreker schreef de drukke opkomst toe aan het feit, dat de af schaffing, van de Zondagsmarkten te Alk maar, Purmerend en Hoorn in bespreking zou komen. Voor spreker was het niet de vraag, hoe men aan de Zondagsmarkten gekomen was, maar hoe men er af kon komen. Wanneer men' dit evenwel met eenige opof fering zou willen, dan zou het ook wel gaan. Ook andere vereenigingen streven naar af schaffing van de Zondagsmarkten. Spreker oordeelde, dat de Bond van Veehandelaren een goed figuur zou moeten maken, indien de ze zich er voor verklaarde. Ook voor het spoor- en Tramwegpersoneel oordeelde spre ker het gewenscht, wanneer aan dat harde werken op Zondag een einde wordt gemaakt. Menschelijker wijze verdiende het streven dan ook de sympathie van alle weidenkenden. Spr. hoopte, dat de vergadering zou besluiten, om er bij de stadsbesturen op aan te dringen, de Zondagsmarkten af te schaffen. De heer S. Kramer, Alkmaar, juichte Zondagsrust toe. Het betrof hier evenwel slechts 3 dagen in het jaar en men was in de gelegenheid thuis te blijven. Door de ophef fing trof men een massa menschen, o.a. ook de kooplui die in graskalveren en in vaarzen handelen. De Bond van Veehandelaren was opgericht om de belangen van de veehandela ren te behartigen en' deed verkeerd met de bo terham van een deel van haar leden af te bre ken. Velen zullen zeggen „de Bond' handelt tegen onze belangen". Moest de Zondags markt in het leven geroepen worden, dan was spreker geen voorstander. Nu zij er evenwel is, en ingeburgerd, wilde spreker haar handhaven, die er tegen is kan wegblijven. De Zondagen worden ook nog al eens gebruikt voor sportmen dient dus ook anderen in de gelegenheid te stellen de markt te blijven be zoeken. Spreker was overtuigd, dat indien de Bond besloot om opheffing van de Zondags markten te verzoeken, een massa neringdoen den in Alkmaar dadelijk den raad het tegen deel zou verzoeken. (Krachtig applaus.) De heer P. Kramer oordeelde het in be spreking brengen van dit punt geheel in strijc met art. 2 van de statuten. De heer D. Bregman, Alkmaar, meen de, dat niemand er belang bij had om de Zon dagsmarkten op te heffen. Spreker vroeg of er ook geestelijke adviseurs aan het werk waren Spreker meende, dat de Bond den weg, in art. 2 aangegeven, moest vervolgen. De heer D i e b e r s, Laren, was van mee ning, dat afschaffing tengevolge zou hebben, dat de markten niet meer door de buitenlan ders bezocht zouden worden. Deze zoeken juist des Zondags 1ste kwaliteit kantkoeien en dit is het hoofddoel van de Zondagsmark ten. Afschaffing zou z.i. dan ook veel nadeel voor de veehandelaars brengen. De handel in de stallen zal hiervan een gevolg zijn. Wan neer men van meening is, dat de Zondagsrust waardig moet blijven, laat men dan eerst de spelen op Zondag afschaffen en dan den han del verzoeken, dat voorbeeld te volgen. De heer Singers, Heiloo, meende, dat, wat in Gorinchetn mogelijk was, ook in N. Holland toegepast kon worden. Niemand wil de graag op Zondag werken, reizen en trek ken. Men kan evengoed twee dagen markt houden; er zijn evénwel nog andere dagen dan Zondag. Den Zondag moet men in het gezin vieren. (Applaus.) De heer D. Hoogland, Alkmaar, zou den heer Singers gelijk geven, indien de markt nog ingesteld moest worden. Ze is er nu een maal en het gaat hier maar over drie Zonda gen van de 52. De heer S. Kramer, Alkmaar, zeide, dat reeds lang over een anderen dag gesproken was. Vrijdags ging het niet; vele veehandela ren gaan dan naar Leeuwarden en Leiden Donderdags heeft men dan juist in dien tijc de wekelijksche jaarmarkt in Schagen. De heer Bakker wees er op, dat men een markt niet gemakkelijk kan verzetten. Men heeft het in Purmerend des Vrijdags gepro beerd, maar men zag God, noch goed mensch, Woensdags in Hoorn dito, De heer B i n g, Alkmaar, was sterk tegen verplaatsing. Wie tegen het markten op Zon dag zijn, moeten er maar vandaan blijven evenals vele Israëlieten van de Zaterdagmark- ten wegblijven De heer Ravensteyn merkte op, dat er 12 paardenmarkten in één jaar in Utrecht worden gehouden; de handel op straat is er Zondags verboden en toch zijn de markten in Utrecht zeer vooruit gegaan. De heer Schukking, Amsterdam, was overtuigd, dat de beesitjes evengoed zouden verkocht worden, als er geen Zondagsmarkten meer zouden worden gehouden. Spreker, hoe wel protestant, komt nooit in de kerk; toch is hl} voor aflschafftag ven de Zondagsmarkt. Zes dagen in de week is hij weg en wanneer hij nu ook Zondags nog weg moet, dan krijgt nij steeds een standje van z'n vrouw en dat is niet pleizierig. In Gorcum koopen de buiten landers de beestjes ook wel, als is het daar op Donderdagmiddag 1 De heer Jonker, Alkmaar, meende, dat de handelaren in graskalveren zeer veel be lang bij 't behoud van de Zondagsmarkt heb ben. Een markt, die al honderden jaren be staat, kan men niet zoo veranderen. De heer Van Muyen, Nieuwer-Amstel, meende, dat de Zondagsmarkten ontstaan wa ren door den buitenlandschen handel. De bui tenlanders kwamen op de Maandagsche markt in Amsterdam en kochten dan Zon dags hun dikke koeien in de provincie. In het tongblaar-jaar werd de handel op 't buiten land stop gezet. Het bezoek van de buitenlan ders is nu zoo groot niet meer, maar de jon ge koeien vinden toch hun weg wel en wel in de Haarlemmermeer. De boeren daar van daan blijven echter weg om den Zondag. Het in de eerste plaats van den inlandschen en kalveren, ook de boeren uit de Haarlem mermeer op de markt te krijgen. Men moet 't in den earsten plaats van den inlandschen handel hebben. De voorzitter was het daarmee eens. De heer v. Muyen wees er nog op, dat na het tongblaar-jaar de buitenlandsche han del van de Amsterdamsche markt naar Rot terdam verplaatst was, waar thans de handel in üikke koeien zetelt. E>e heer B i n g wees er nog op, dat bij af schaffing van de Zondagsmarkt ook de Maandagsmarkt zou vervallen; alles kon niet op één dag; een voonnarkt was noodig. De voorzitter meende, dat <yt door de gemeentebesturen bepaald moest worden. De heer S. Kramer bracht nog naar vo ren, dat in 1913 de markt van Zondag te Alk maar wel door veel buitenlanders bezocht was. Devoorzitter bleef van meening, dat men menschelijkerwijze tegen een markt op Zondag moest blijven. De veehandelaren kun nen nog wel bestaan, al moeten zij die winst missen. Bovendien kwijnen' de Zondagsmark ten. De hr. Hoogland ontkende dit. De handel in graskalveren had dit jaar te Alkmaar op Zondag ondanks de afwezigheid van de bui tenlanders, een buitengewoon vlug verloop Het ging niet om de winst. De verplaatsing van de markt dat zal de verschrikkelijke te genvaller zijn. De heer Singers, Heiloo, had gemeend, dat de lui uit de omgeving van Alkmaar zul ke flinke kerels waren. Dat zij zich zoo sterk tegen de afschaffing van die 3 Zondagen verzetten, viel hem zeer tegen. De heer Hoogland: Wie er niet komen wil, blijft weg. De heer van G)i)e)s)e)n was ook van mee ning, dat de Zondagsmarkten kwijnen. tenslotte kwam in stemming, of het bestuur bij de betrokken gemeentebesturen al dan niet zal aandringen op het afschaffen van de Zon dagsmarkten. Met 27 tegen 25 stemmen werd hiertoe be sloten. De heer Bregman was overtuigd, dat het gevallen besluit de vereeuiging veel leden zal kosten. Het was zeker niet in het belang van de veehandelaren. Hun belang bracht eer der mee, tegen een dergelijk besluit te protes teeren. Na eenige verdere besprekingen meende men', dat het 't meest wenschelijk was, om de gemeentebesturen te verzoeken, de markten voortaan op Dinsdagmiddag en Woensdag te houden, aangezien een dergelijke regeling voor de handelaren het meest gewenscht was, Hierop werd1 de vergadering gesloten. GEMENGD NIEUWS. UIT HEILOO. (In en om aen Raad). Bij, de vaststelling van het gemeenteverslag maaide üe heer Maas üeesteranus de opmer king, dat hij zich had kunnen vereenigen met de verklaring aat het pomp-, hak- en weiwa ter in deze gemeente wit en dat de reuk en -irnaak goed was, wijl over de verdere hoeda nigheid mets werd medegedeeld. Nu moet ^en dergelijke algetneene verklaring altijd met net bekende korreltje zout worden opgevat wanneer de heeren, die dat zoo ernstig constateeren eens heel dicht bij huis bleven en een monster namen en dit door een des- Kundige lieten onderzoeken, misschien dat zij dan reeds tot eenig ander inzicht kwamen Maar onze oudste wethouder heeft zich uit drukkelijk het uitspreken van een oordeel over de hoedanigheid van het water voorbe- noudenj allicht omdat hij vindt, dat B. en W daaromtrent niet voldoende op de hoogte kunnen zijn. en dat deze aangelegenheid in het bijzonder de gezondheidscommissie, zete lend te Beverwijk, aanbelangt, welke overi gens in haar jaarverslagen herhaaldelijk heeft geklaagd over gevallen van slecht drinkwater en in verband daarmede voorko mende misstanden. De heer Maas Geesteranus heeft door zijn opmerking echter ongezocht de aandacht ge vestigd op de vergadering,, welke Vrijdag avond in deze gemeente zal worden gehou den op initiatief van „Heiloo Vooruit" en waarin de directeur van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening te den Haag, de heer van Oldenburgh, het drinkwatervraagstuk zal behandelen. Eigenlijk is het vreemd, dat zulk een verga dering nog noodig is. Onze gemet te toch had zich reeds lang principieel bereid moeten verklaren tot aansluiting bij de bekende mtd den-Noord-Ho!landsche combinatie, waar voor de definitieve aansluiting door rijk en provincie wel zoo gemakkelijk mogelijk zal worden gemaakt. Gelijk men weet, is het mid den-Noord-Hollandsche waterleidingsplan gericht op het brengen van duinwater uit Castricum in alle midden-Noord-Hollandsche gemeenten, voor zooverre zij niet door de be staande Zaanlandsche waterleiding werden voorzien of niet bij het voorloopige plan voor West-Friesland waren of konden wor den betrokken. Zeven en twintig gemeenten zijn in het plan opgenomen zij zijn verdeeld in twee zones, waarvan de westelijke Castricum Heemskerk, Egmond-binnen, Limmen en Hei loo omvat Of de behoefte aan goed drinkwater in ver- band me* de volksgezmdheid ta cgm ge meente grooter of kleiner is dan elders, kun nen wij bij gemis aan gegevens niet beoor- deelen. Toch ligt het voor de hand, dat een waterleiding over het geheel in hygiënisch opzicht verbetering zal brengen. Watemocd is dan uitgesloten en beperking in het water gebruik, euvel van een drogen zomer en acnrikbeeid voor de bezitters van kleine bak sen, met noodig. Vooral voor vele huisvrou wen moet het veel waard zijn, wanneer zij vuur uruiKeü, noden, scüoonmaken en voor ae wasch, ten allen tijde over rijkelijk zuiver en goed water kunnen beschikken. De tarie ven zijn bovendien matig ontworpen (ar- beidsaansluitingen van 10 tot ló cents per week, voor woningen met minder dan vier vertrekken 10, met vier 12 en tot tien voor elk vertrek 3 meer, met 10 en meer 30 per jaar). Met het oog op het brandgevaar is een wa terleiding hier echter onbetwist gewenscht De toestand van thans is onhoudbaar: men moet in het gunstigste geval in het meest dichtbevolkte deel van het dorp met emmer tjes water blusschen en als dat niet helpt, zit er niets anders op, dan het vernielings werk van het vuur bespoedigen, in de hoop daardoor uitbreiding te voorkomen. Hoe ge heel anders zal het er uitzien, indien de 77 in het plan opgenomen brandkranen in deze ge- raceme zijn geplaatst en, ais liet noodig is, waner kunnen leveren. uetweik n.et ui reke ning wurm georaent, zoouat tienuw uox ter zake van üe brandbiuschmiddeieu met voor steden zal behoeven onder te üoen. Maar dit geldt niet alleen voor de briindweer, doch ook voor de stofplaag. Hoe lijdt de gemeente langs den straatweg van net door winti, auto's enz. opdwarrelende stof! Het particu lier initiatief is, getuige de mislukte poging van „Heiloo vooruit," met bij machte geble ken deze plaag te bestrijden dat kan voor de gemeenschap alleen de gemeente doen, die een waterleiding heeft. Van den merkwaardigen tijd, waarin wij leven, is een der voornaamste kenmerken, dat het de voorrechten, vroeger verbonden aan het wonen in de ètad, den bewoners van dorpsgemeenten deelachtig doet worden. In tercommunale gas- en electriciteits-ondeme- mingen brengen ia de dorpshuizen een even aangename verlichting als in de stadswo ningen, een intercommunale waterleiding doet hetzelfde ten opzichte van de water voorziening. Wie hier bijv. Alkmaar zijn badhuis benijdt en van die inrichting gere geld gebruik maakt, bedenke, dat zulk een in stelling op kleinere schaal heel goea in deze gemeente kan worden geëxploiteerd, wanneer de waterleiding er eenmaal is. Ook de water leiding zal er toe medewerken om deze gemeente te maken tot hetgeen waarvoor zij ons bestemd schijnt, tot een dorp, waarin zich bijv. degenen gaarne zullen vestigen, die in Alkmaar hun werkzaamheden hebben zooals Alkmaar de forensenstad van Amster dam kan worden. En nu weten we wel, dat er allerlei be zwaren zullen worden gevoeld en bedacht zonder deze is ook de electrificatie met tot stand gekomen. Men zal zeggen, dat de ge meente veel te uitgebreid is voor het leggen van buizen. Alsof het de bedoeling ware, da delijk naar alle kanten maar aansluitingen mogelijk te makenHet plan is ontworpen door practische menschen, die het hoofdbui zennet in deze gemeente laten loopen van noord-Bakkum over Zevenhuizen, langs den stationsweg, over den rijksstraatweg door de kom naar de grens tusschen Heiloo Alkmaar en met zijtakken naar bevolkte buurten in de nabijheid, terwijl op uitbrei ding naar andere gedeelten (zooals bijv. de Oosterzij) voor de toekomst gerekend is. Men zal misschien van meening zijn, dat de -aansluitingen niet talrijk zullen worden Nu, zoo snel als met de electriciteit zal 'twel niet gaan, doch wanneer de gemeente maar een beetje handig optreedt en het den ingeze tenen gemakkelijk en voordfeelig maakt, wan neer zij zich o n m i d d e 11 ij k aansluiten, is er zeker geen reden om ia dit opzicht erg zwartgallig te zijn. Trouwens er is ook niet gerekend, dat alle daarvoor in aanmer king komende perceelen dadelijk 't eerste jaar aangesloten zullen zijn. Integendeel. Men heeft aangenomen, dat het eerste jaar gemid deld niet meer dan 18 pet. van het aantal in woners zullen zijn aangesloten. Van de 656 woningen in deze gemeente liggen er 499 aan den hoofdkabel en daarvan zouden er in het eerste jaar 112 moeten aansluiten terwijl verder wordt verondersteld, dat na 30 jaar 18 procent van het aantal inwoners nog geen gebruikers zullen zijn. Bovendien heeft men het percentage van den veestapel, dat in zijn tegenwoordigen omvang leidingwater zal moeten kunnen betrekken, voor Heiloo het laagst van alle gemeenten genomen, n.l 1.28, tegen 14.34 voor Wijde-Wormer. Uit ait alles blijkt, dat de opzet van het plan geenszins te groot is en dat, zoo de uoogere besturen een rentegarantie geven het plan verwezenlijkt kan worden, terwijl voor onze gemeente bij die verwezenlijking greote belangen zijn betrokken. Dit alles en nog veel meer zal de heer van Oidenborgh ongetwijfeld Vrijdagavond ook in de Rustende Jager uiteenzetten. In het bo venstaande heeft men een leidüraad, om zijn gedachten over dit belangrijke onderwerp te laten gaan en misschien ook om er bezwaren tegen in te brengen, die dan in die vergade ring ter sprake mogen worden gebracht Want den inleider zal zeker niets aangena mer zijn, dan dat hij veel te weerleggen zal krijgen De burgemeester, die reeds tegen- 1 Janu ari zijn ontslag ais secretaris heeft gevraagd dus een half jaar vroeger dan zijn aanvanke- ijk voornemen was, deelde medé, dat hij ter bezuiniging, de straatverlichting bij lichte maan had gedoofd. De heer van ;t Veer wil de ook bij lichte maan de lantaarns laten branden, maar hij kreeg alleen de heer Ver- mey aan zijn zij. Het nieuwe raadslid, wel licht hierdoor geïnspireerd, bracht bij de rondvraag een gedichtje van Laurillard in herinnering over de vreemde zaken, die in het donker geschieden. Daaraan zal menig een gisteravond om een uur of zeven hebben gedacht, toen het pikdonker was, ondanks de lichte maan. In ernst is dat de bezuini ging wel juist toegepast? Het is te hopen, dat men die vraag nog eens ernstig onder de oogen zal zien en in de eerstvolgende verga dering een „helderder" oordeel zal hebben 1 Want wanneer de gemeente een paar centen bespaart en de ingezetenen trappen in het donker in waterplassen, botsen tegen hekjes of iets anders aan, verliezen hun numeur en «jopen gevaar voor ernstiger dingen wordt dan die besparing niet wat te duur be taald? UIT BERGEN. Gistermiddag zijn weer drie geïnterneer den vrijgelaten, die hier ongeveer drie weken Hadden vertoefd. BRAND AAN DE HEMBRUG. De minister van oorlog, generaal-majoor Bosboom, is gisteren, vergezeld van den luite nant-kolonel Logger, hoofd der aideeling ar tillerie van het departement, naar de 1 iem- brug geweest, in verband met een daar plaats gehad hebbenden brand van betrekkelijk ge ringen omvang, maar waardoor nogal water schade werd aangericht. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 9 Dec., in Neder land uitgesproken 24 faillissementen tegen 15 faillissementen in- dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en niet bovengenoemden datum 1009 faillissementen tegenover 1328 over hctzeifde tijdperk van het vorige jaar. PÖSTDÏEFSTAL. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde heden den commies der Posterijen le klasse, die had terecht gestaan wegens het wegnemen van een bankbiljet van 25 en een van 10, uit brieven op het traject AmsterdamRotter dam, tot 1 jaar voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaren. De eisch was 2 jaar. OPLICHTERIJ Een zeepfabrikant te Eindhoven had in den loop van dit jaar verschillende keeren groote geldsommen gestuurd aan een 25-jarig ta bakskoopman te Amsterdam, die voorgaf, dat hij voor dit geld voor gezamenlijke rekening zaken zou doen. Daarvan kwam evenwel niets. In totaal had de fabrikant den koop man ruim twee ton toevertrouwd. Ten slotte volgde aangiftie bij de politie, als gevolg waarvan de koopman is aangehouden. DIEFSTALLEN. Men meldt ons uit Eindhoven: De politie is door het onderzoek naar de diefstallen bij de gloeilampenfabrieken der firma Philips op het spoor gekomen van een wijdvertakte bende, die zich vooral op de ont vreemding van kwik en metalen toelegde, met het plan, deze tegen groote winsten naar het buitenland te smokkelen. Groote partijen kwik zijn nog gevonden in een tuin. die aan de fabrieken grenst. Thans verluidt, dat zal worden overgegaan tot opgraving van het lijk van een voor eenige dagen plotseling overleden nachtwaker. Men vermoedt dat deze man het slachtoffer van de dievenbende is geworden. KORTE BERICHTEN. De „Bond van Neutrale Landen", die de agitatie tegen de wegvoering der Belgen krachtig voortzet, heeft totdat doel een sluit- zegel in omloop gebracht. Te IJmuiden zijn een paar vischdieven op heeterdaad betrapt. Eéne hunner, zekere S. uit den Helder, werd direct met moeite ge arresteerd, de andere is later opgespoord. Binnenkort zullen verschillende goede rentreinen worden opgeheven. Den stations chefs is reeds opgedragen op te geven, welke treinen naar hunne meening het best kunnen worden gemist. Vrijdag en> Zaterdag zijn er in Zuid- Limburg boven Nederlandsche gebied Zeppe lins waargenomen. Op Heerlerheide hebben kommiezen er nog op geschoten. In een magazijn" aan de Lijnbaansgracht te Amsterdam zijn 8000 kunsttanden en kie zen en 15 pond rubber gestolen, samen ter waarde van 800. De brandkast is tevergeefs geforceerd. Te Hoek van Holland zijn door verkeer den wiselstand twee wagons, beladen met om streeks 8000 pakketten voor Engelsche krijgs gevangenen in Duitschland, in elkaar gere den Kropsla, op ingeschreven veilingen aange voerd, behoeft tot nadere beschikking niet voor het binnenland te worden geveild. Door een brand in een stroohulzenfa- briek te Tilburg zijn 80 arbeiders werkloos. Ruim 120 winkeliers te Zwolle hebben er de voorkeur aan gegeven de 8uur-winkel- sluiting in te voeren, liever dan met één licht na 8 uur 's avonds hun zaken open te houden. In een houtzagerij te Leerdam zijn een 17-jarig werkman vier vingers afgezaagd. Hij is de tweede zoon uit hetzelfde gezin, dat een dergelijk ongeluk kreeg. Te Sloten hebben weer eenige personen geld vermist, nadat zij op verzoek van woon- wagenbewoners hadden gezocht naar kwart jes waarop de koningin met loshangend haar. Te Groesbeek zijn twee grenswachtsol daten aangehouden wegens smokkelarij Rijksambtenaren hebben onder Groes beek zeven koeien aangehouden, die naar Duitschland zouden, en beladen waren met 1000 pond sajet. Te Gorinchem is wegens diefstal van een kruiwagen een 13-jarige jongen aange houden, die al eerder wegens gelijk feit in een tuchtschool was geweest. Den kruiwagen had hij voor een kwartje verkocht. De Delfzijl is iemand gearresteerd, ver dacht van brandstichting in zijne woning. Te Haarlem is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer C. J. M. de Wilde, gepensionneerd kolonel O.-I. leger, ridder M. W. O. Ds. M. C. van Wijhe te Barchem heeft een verzoek ingediend om de gevangenisstraf, waartoe hij werd veroordeeld wegens onder- teekening van het dienstweigeringsmanifest, te veranderen in hechtenis. In de afgeloopen week werden uit En gelsche en Schotsche havens 3,772 650 kilo steenkolen langs het Noordzeekanaal inge voerd tegen 3, 170,250 kilo in de vorige week. Te Emmerik is een Nederlandsche ar beider uit 'sHeerenberg wegens va'sche aan gifte gevangen genomen. Hij wilde een aantal kisten worst Pruisen invoeren en gaf deze bij de douane als zeegras aan. Het zee "ra* lag alleen bovenop De jaarvergadering van de Vereeniging

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2