Telegrammen yan heden week te stutten, met het oog op besparing van brandstoffen. Er wordt erg tegen geprotes teerd. Een roover uit Calabrië, die wegens verscheidene moorden 50 jaar te Rome gevan gen had gezeten, kreeg onlangs gratie. Hij was heel verwonderd over de veranderingen in de wereld', vooral de automobielen wekten zijn verbazing op. Koning Oeorge heeft mevrouw Steyn in een telegram zijn leedwezen betuigd over het heengaan van haar echtgenoot oud-president Steyn. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 12 Dec. 's Avonds 8V2 uur. Voorzitter J. J. O. baron van Voorst tot Voorst. Ingekomen zijn o.a. de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor Groningen, den heer J. B. Westerdijk. Deze werden in han den gesteld van een commissie, bestaande uu de heeren Kraus, Van Wassenaer en Van Wi- chen. De voorzitter deelde mede, dat ver schillende wetsontwerpen, door de Tweede Kamer afgehandeld, ingekomen zijno in. het wetsontwerp no. 303 (leening 121.000.000). Hij stelde voor, dit aan de agenda toe te voe gen, daar het van spoedeischenden aard is, en het morgen of overmorgen in de afdeelingen te behandelen. De minister van financiën heeft spr. medegedeeld, dat het niet in 's lanos belang zou zijn, de behandeling uit te stellen. Aldus wordt besloten. De vergadering wordt verdaagd tot mor genochtend 11 uur. Dan is o.m. aan de orde het wetsontwerp betreffende statistiekrecht, het ontwerp-Volksraad (wijziging regl. op het beleid der regeering in Ned.-Indië) en liet ontwerp wijziging van de Indische Compta biliteitswet. TWEEDE KAMER. Dinsdag was aan de orde het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening of lee ningen ten bedrage van 125.000.000. De heer V i s s e r v. IJ zen doorn (v.l., Gorinchem) handhaafde zijn bezwaren tegen het bedrag en den rentevoet. Spr. gaf een uit eenzetting van den toestand van s lands fi nanciën en becijferde dat indien de thans ge leende 125.000.000 op 1 Maart zijn betaald, men op dien datum toch weer een vlottende schuld van 200.000.000 zal hebben. Voort durend een groote vlottende schuld te hou den, achtte spr. een bedenkelijke politiek. Hij wees op de groote eischen, welke na den oor log aan de banken gesteld zullen worden en de dan te verwachten stijging van den rente standaard. Den rentevoet der leening achue spr. in verband met den koers van uitgifte te laag. Hij achtte het waarschijnlijk, dat de koers binnen korten tijd belangrijk beneden dien van uitgifte zal dalen. Spr. hoopte, dat de minister alsnog wijziging in hqt voorstel zou brengen. Den koers van 97 pet. achtte hij niet te handhaven zonder nadeel voor het staatscrediet. Hij gaf in overweging 200 a 225 millioen te leenen tegen 4x/2 pCt. De heer Juten (r.-k., Bergen op Zoom) wenschte dat bij de bekendmaking van de uitloting der leening meer rekening werd ger houden met de belangen van liet publiek. De heer P a t ij n (u.-l., Zierikzee) achtte den tijd gekomen om tot consolidatie van de vlottende schuld over te gaan. De bezwaren van den heer Visser v. IJzendoom deelde spr. niet. Spr. wilde daartegenover een optimis tisch woord spreken. Het uitgeven van een groot bedrag achtte hij niet zonder gevaren. De voorwaarden zouden ook nadeeliger wor den. De heer d e M e e s t e r (u 1., den Helder) was eveneens van meening, dat een veel groo- ter bedrag een veel hooger rente zou eischen. De gronden voor een 4 pct.'s leening kwamen spr. zeer overtuigend' voor. Spr. stelde nog een vraag in verband met de storting, of ue minister dit punt met de Ned. Bank-bespro ken had en of deze bank de stukken weer in beleening zou nemen en zoo ja, op welken voet. Nadat besloten was Donderdag om 11 uur o.a. de wijziging van de Successiewet in de afdeelingen te behandelen, verdedigde de m i- n i s t e r van financiën het ontwerp dat hij onverhanderd handhaafde en dat zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen Daarna werd aangevangen met de behan deling van het wetsontwerp tot verbetering van den Waterweg vaq Rotterdam naar zee. De heer B o g a a r d t (r.-k., Breda) verde digde de daarbij voorgestelde doorgraving van de oostpunt van het eiland Rozenburg. De heer van Doorn stond sceptisch te genover het voorstel, maar zou er toch zijn steun aan geven. De heer Gerritsen besprak de moge lijkheid van een voorhaven te Hoek van 1 ïol- land en de rentabiliteit van het vraagstuk. De heer Eerdmans meende dat er meer groote schepen zouden komen en achtte het voorstel nuttig. De heer Spiekman was van oordeel dat het uitdiepen van den Waterweg niet mocht worden uitgesteld. Hij brak zijn rede hier af om haar heden te vervolgen. GEMENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. 'Het voederen van vee met rogge heeft in Dwingelo (Dr.) groote afmetingen aangeno men. Thans moet alle rogge aan het rijk gele verd worden. De bij de op 27 October j.l. gehouden demonstratie van de Utrechtsche brandweer, zwaar gewonde le commandeur de heer J. P. J. Simonis heeft de Rijksklinieken gedeeltelijk hersteld verlaten. Vrijdag kreeg een 2-jarig kind te Delft, kokende koffie over het licnaain. De kleine is thans onder vreeselijke pijnen1 bezweken. Door dedouanen te Wintersw. is in. 'n pawagen van de Duitsche spoor een berg plaats ontdekt waar de Duitsche spoorbeamb te P. eene groote hoeveelheid' smokkelwaar verstopt had. Bij een inval in zijn huis is ook nog veel in beslag genomen. De oude heer Riemersma te Lemmer is op zijn honderdsten verjaardag gestorven. Ter gelegenheid van het eerste lustrum der Veilingsvereeniging te Aalsmeer zal al daar op 1Ü en 11 januari as. eene tentoon stelling van planten en bloemen worden ge houden. OVER DE VREDESVOORSTELLEN. LONDEN, 13 Dec. De Times ziet in het Duitsche vredesaanbod een symptoom van zwakheid een parade van macht en huiche larij en zegt, dat de entente moet weigeren zelfs over een wapenstilstand te spreken, eer de landen, die door den vijand zijn overweldigd, hersteld zijn en vergoeding hebben gekregen. De Daily Mail schrijft, dat de Duitsche rijkskanselier niet meer recht op antwqord heeft, dan een gewapend inbreker in een particulier huis. De Morningpost gewaagt van een sluwe wanhopige poging om de straf voor de mi litaire mislukkig te ontgaan. De Daily Chronicle zegt dat de voor waarden voor den vrede zijn de ontwape ning van de Pruisische militaire machine, overgave of vernieling van de Duitsche marine en van de artillerie. BERLIJN, 13 Dec. De Lok. Anz. schrijft, dat de rede van den kanselier, de tekst van de nota, maar voor alles het ook door de ententepers toegegeven gewicht van het wapensucces het onmogelijk maken in het vredesaanbod een teeken van zwakte te zien. De Kreuzzeitung verklaart, dat het Duit sche volk wel is waar bezield is door den vurigen wensch naar vrede, maar dat het een vrede om eiken prijs vent van zich werpt. In de „Vorwarts" wordt gezegd, dat de arbeiders in Engeland, Frankrijk, Italië én Rusland voor de taak zijn gesteld 0111 de wereld en hun eigen volk een ontzaglijken dienst te bewijzen, door zich te zamen met de Duitsche arbeiders op den grondslag van gemeenschappelijken arbeid voor den vrede te stellen. EEN NIEUWE OPPERBEVELHEBBER. PARIJS, 13 Dec. Generaal Nivelle is be noemd tot opperbevelhebber van de legers in het noorden en noordoosten. Verder is een oorlogsraad ingesteld, be staande uit den minister-president Briand en de ministers van financiën, oorlog, ma rine en bewapening. Generaal Joffre zal de zittingen van den oorlogsraad kunnen bijwonen als technisch raadsadviseur Donderdag zal de regeering in het parle ment verschijnen. Nederland. TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 13 Dec. Wij vernemen dat het de bedoeling is in de Tweede Kamer na afdoening der verschillende wetsontwer pen, waaronder ook nog is het in de afdee lingen onderzoeken van de Wijziging der successiewet, zoo mogelijk nog vóór het Kerstreces de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting te doen plaats hebben en hoofdstukken 27a en de midde lenwet af te doen en dan den eigenlijken begrootingsarbeid te verschuiven naar Ja nuari. Het voornemen moet zijn Vrijdag 22 December op reces te gaan en Dinsdag 9 Januari weer in openbare zitting bijeen te komen. ZOUT. DEN HAAG, 13 Dec. Naar wij vemen men zijn groote partijen zout, die reeds in Nederland waren ingevoerd, thans ter ben schikking van dé consumptie gekomen. MELKBROOD. DEN HAAG, 13 Dec. In verband met de van verschillende gemeentebesturen ont vangen aanvrage of er bezwaar bestaat te gen het uitvaardigen van een verbod van het gebruik van melk bij het bakken van brood, heeft de minister van landbouw bij circulaire de aandacht der burgemeesters er op gevestigd, dat dergelijk locaal verbod van het bakken van melkbrood door den burgemeester of het gemeentebestuur krach tens de bepalingen der distributiewet 191b niet kan worden uitgevaardigd, doch hij zoodanig verbod wel ingevolge deze wet kan uitvaardigen. De minister verklaart zich in de circulaire bereid, indien een burgemeester een dergelijk verbod voor zij ne gemeente wenscht, daartoe op diens voorstel over te gaan. AMSTERDAM, 13 Dec. Aan het Hbld. wordt uit den Haag gemeld: Van een Duitsche zijde, waar men over de plannen der regeering te Berlijn goed ingelicht pleegt te zijn en waar men dan ook reeds gistermorgen wist wat er in den Rijksdag zou worden gezegd, vernemen wij het vol- het volgende omtrent de vredesvoorstellen Alle bezette gebieden met uitzondering van Polen en Lithauen zouden worden terug gegeven. Polen zou een zelfstandig koniuK- rijk moeten blijven. Omtrent de bedoeling ten opzichte van Lithauen heerschte bij on zen zegsman nog eenige onzekerheid. Daar zou echter een concessie van Oostenrijk aan Rusland worden verleend. Daartegenover zou Duitschland al zijne koloniën terug moeten krijgen en een waarborg moeten ont vangen tegen een mogelijk invallen van een vijandelijk leger door België heen. On ze zegsman voegde er aan toe, dat deze voorwarden voornamelijk zouden zijn geïn spireerd door den keizer en den rijkskanse lier, maar dat andere regeeringspersonen erm inder mede zijn ingenomen en eigenlijk hopen op een afwijzing door de geallieer den, opdat (Je imperialisten in Duitschland dan met versterkt prestige zouden kunnen optreden. In weerwil van de betrouwbaarheid van onzen zegsman, moeten wij natuurlijk voor behoud maken ten opzichte van deze mede- deelingen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Met het volgend op te nemen in pw blad, zoudt u mij ten zeerste verplichten. Bij voor baat mijn dank. ONFATSOENLIJK? Het raadsbesluit en het daarbij verhandelde van 22 November j.l. betreffende de gemeente politie was voor de agenten in meer dan één opzicht een verrassing. Ik kan u verzekeren, daf met dankbaarheid allen kennis namen van de genomen beslis sing, door vele raadsleden bepleit en waar aan bijna allen hun goedkeuring hechtten. Ik zeide boven „üe agenten waren in meer dan één opzicht verrast." Ook ik, die als ge wezen 2de voorzitter zich gelukkig acht Alk maar të kunnen verlaten. Wijwarenverrast Op 27 Juli was er door het bestuur der Alkmaarsche Politievereeniging met B. en W. geconfereerd en mochten zij (voorzitter en penningmeester) de wenschen betrekkelijk po sitieverbetering kenbaar maken. Dit werd mondeling en s c h r i S t e 1 ij k gedaan. Als minimumloon werd wenschelijk geacht een aanvangsalaris van 16 per week. De wethouder Lubbe vroeg toen, hoe dat bedoeld werd, waarop de voorzitter ant woordde, „dat het de bedoeling was, dat be drag wekelijks werkelijk te ontvangen" en de verhoogingen te doen bestaan uit 1 per week. Eenigen tijd daarna mochten we weer bij den burgemeester komen en werd ons om trent het besluit van B. en W. een en ander bekend gemaakt. ZEd. Achtb. gaf te verstaan dat „met het oog op de financiën niet aan onze wenschen voldaan kon worden, maar dat B. en W. met een voorstel zouden ko men." De voorzitter betuigde omtrent dat voorstel zijne dankbaarheid en liet zich uit, dat de z.g.n. pot wel kon vervallen en ook de donateurs der vereeniging niet meer noo- dig zouden zijn. Wij wachtten toen af, dat het voorstel van B. en W. verscheen en 't bleek toen, bij bete re beschouwing, dat daar veel in was, dat bij het mondelinge onderhoud niet behoor lijk beoordeeld had kunnen worden. A'thans mij en velen met mij viel het tegen. Weer naar B. en W. gaan en een betere re geling bepleiten, zooals mondeling en schriftelijk reeds was gedaan? Maar het was toch reeds gezegd, „met het oog op de financiën kon niet aan onze wen schen worden voldaan Toch moest er uitkomst-komen; ons al ler belang stond op het spel. Ons restte, den weg te volgen, die ons in andere gevallen was aangeraden: de raads leden bezoeken. Dus ook nu weer. (Het amendement-Verk "k was toen nog niet ver schenen). Naar aanleiding van het door ons in Janu ari j.l. gezonden adres en in verband met het voorstel B. en W. werd het verzoek aan B. en W nog eens bepleit, en stelden wij ons voor in iedere sectie een lid te bezoeken, opdat die in zijn sectie onze wenschen nog eens naar voren zou brengen. Uit dat bezoeken bleek, dat men de rege ling in het voorstel niet voldoende achtite en ons werd aangeraden zooveel mogelijk de overige raadsleden te bezoeken. Op enkele uitzonderingen na is dat geschied. Wij waren verrast toen wij hoor den dat wij onfatsoenlijk hadden gehandeld. „Zij hadden eerst weer bij ons moeten ko men, voor ze naar de raadsleden liepen," staat er in het raadsverslag. Maar dan vraag ik, als ik den uitslag van de stemming na ga daar alle wethouders tegen stemden „waarvoor?" Om dan reeds als onfatsoenlijk bestempeld te worden, omdat wij met het voorstel in zijn geheel nog niet waren voldaan? Onze wenschen waren toch bekend!? Wij waren verrast. In de „Nieuwe Courant" staat cursief ge drukt, dat de voorzitter zeide: „Nu zal wor den gestraft wie fooien aanneemt; men wete dit welin alle vormen „Juist ons ideaal!" zeggen wij, leden der Alkm. Politievereeniging. Reeds een tiental jaren terug is door die vereeniging gewezen op 't verderfelijke van het fooienstelsel en an dere emolumenten, genoten door enke len Maar die fooien en emolumenten moesten er zijn; zij waren een aanvulling van het veel te lage loon. Hunkerend werd dan ook uitgezien naar het oogenblik dat „de pot" zou worden ver deeld, waarvan de inhoud door de burgerij was bijeengebracht en die berustte bij den Commissaris. Op een „enkele" na werden die fooien en enulumenten door ons allen verfoeid Wij waren verrast, toen wij hoor den, dat de danotiën van de Alkm. Pol. Ver. ook als fooien wérden beschouwd, die on derling zouden verdeeld worden. De Allan. Pol. Ver. is Kon goedgekeurd; haar doel en werking is omschreven en daar van is niet afgeweken. Nu weet ik als tweede voorzitter van voor noemde vereeniging heusch niet wie er dona teur zijn en zoo gaat het verreweg de meeste leden; dat wordt ons niet bekend gemaakt, enkel om den schijn te vermijden, dat ze zou den worden ontzien. De verantwoording staat onder controle. Die gelden dienen niet om het loon aan te vullen, die gelden werde besteed voor het in de statuten omschreven doel Men helpt dus indirect onze organisatie, niet ons. Vakbladen, wetboeken enz., alles wat voor een „modernen" politieman noodig is, voor zoover dat bekostigd kon worden. Wetboeken enz. zijn duur, worden1 dikwijls gewijzigd en de Gemeentefinanciën lieten niet toe, ze in voldoende mate aan te schaf fen. Bij ernstige ziekten werden versterkende middelen verstrekt, om het gezin niet in al te groote moeilijkheden te brengen. Ook bij be valling werd steun verleend. Coöperatief werd ingekocht en daarvoor werd dikwijls van de vereeniging geld ge- leueddit werd dan periodiek weer afbetaald Het was om het maken van schulden te voor komen. Dus geen verdeeling van die gelden. Wij waren verrast. „De stratenmaker werkt als hij er is, de agent kan op het bureau een praatje maken(?) (Nieuwe Cour.) „Hoogstens het bijhouden van een regis ter," (Alkm. Cour.)". Ook bij nacht en op Zondag? Mijnheer de Redacteur, in het artikel „Uit den Raad" van Zaterdag 25 November wordt gezegd „Alweer een kwestie, die voorkomen had kunnen worden." Maar M. d. R., er was geen kwestie. B. en W. wisten, dat wij de raadsleden bezochten en de raadsleden wisten, dat wij met B. en W. hadden geconfereerd Na het bezoeken van het eerste raadslid was dit reeds bekend Dat de voorzitter zich zoo dankbaar be toonde, heeft zeker gelegen in het feit, dat wij in het verleden niet met voorstellen zijn ver wend. Van hier uit Workum breng ik mijn oude collega's mijn groeten, ik benijd ze nog niet, maar hoop, dat ze in de toekomst minder moeite zullen hebben om rond te komen en dat ze, wanneer ze 'n verbetering zullen heb ben verkregen door hun rusteloos werken, met door zoodanige voorstelling van feiten als onfatsoenlijke menschen zullen worden uitgemaakt. Het zou hun prestige kunnen schaden. U, M. d. R., dankend voor de opname, tee ken ik, hoogachtend P. VAN DIJK, oud 2e voorzitter der Alkm. Pol. Vereeniging, thans chef der poli- tie te Workum. STADSNIEUWS. DE KOLENBESPARING. Heden is een comité van drie leden van hier naar het college van Gedeputeerde Staten ge weest, om te pleiten voor niet-goedkeuring van het verleden week door den gemeenteraad aangenomen voorstel inzake lichtbesparing. De commissie bestaat uit een afgevaardigde van de installateurs, C. W. Keysper, voorzit ter van de Hanze en L. Trijbetz, secretaris van de Alkmaarsche vereeniging voor den handeldrijvenden en industrieelen midden stand, werd vergezeld door den heer A. J. van Benthem, lid van de Prov. Staten. EEN OPPOSITIE. Gisteravondvergaderden in hotel Proot de besturen van beide Middenstandsorganisaties alhier. Deze vergadering werd ook bijgewoond door den heer van Benthem, lid van Provin ciale Staten, die zijne bezwaren tegen de door den raad getroffen verordening inzake de ko- lenbesparing uiteenzette. Spr. was van meening, dat het advies van den minister om kolen te besparen moest worden opgevolgd, doch oordeelde het krankzinnig om tegelijkertijd de winkelslui ting Clandestien binnen tesmokkelen. Men treft daardoor menschen, vooral de visch- en comestibleswinkels op onbillijke wijze. Wanneer deze hun verkoop met een lamp of een kaars wilden voortzetten, dan diende men hen z.i. daartoe de vrijheid niet te ontnemen. Spr. had mede bezwaren tegen het stopzetten van het maken van nieuwe aan sluitingen Men ztgt dat dit uit gebrek aan kabel noodig is, doch de K. E. M. heeft hee- lemaal geen gebrek. Zij bericht dit zelf. De gemeente had z.i. om materiaal bij de K. E. M. moeten aankloppen. Wii Alkmaar werkelijk kolen sparen, dan dient ze de aansluiting bij het electrische be drijf te bevorderen. De gemeente kost dit geen K.G. kolen. De K. E. M. heeft kolen genoeg en eenzelfde hoeveelheid electrisch licht eischt één vijfde hoeveelheid kolen, van die voor gas Door het stopzetten van het maken van aansluitingen, doodt men een nieuw bedrijf, dat van de installateurs in de gemeente. Dit is niet noodig aangezien de K. E, M. stroom wil leveren en de ingrediënten om de aanslui tingen te maken. De heer v. Benthem verklaarde zijn bezwa ren aan Gedeputeerde Staten te willen ken baar maken. Bovendien was men zeer incon sequent door de winkels te verplichten en de kantoren en andere zaken in het lichtverbruik vrij te laten De heer Fenijn, die ook de vergadering bij woonde, oordeelde het onbillijk om geen nieuwe aansluitingen meer te maken. Met het oog op de werkloosheid ging het z.i. ook niet aan om den stroom voor de in dustrie boven 70 pCt. 4 maal te verhoogen. Spr. motiveerde op uitvoerige gronden het bovenstaande. De Middenstandsbestuurders bleven voor acht uur winkelsluiting, doch hadden ook hun bezwaren tegen de door den raad vast gestelde regelen, waar er zoo weinig van hun motie was terecht gekomen. De heer Cloeck betoogde, dat hij het amen dement Verkerk niet had begrepen, of dat de ze op een moment niet had begrepen wat hij met zijn sub-amendement had bereikt. Spr. was van meening, dat door het sub-amende ment van den heer Verkerk was aangenomen, dat voor hen met 1200 en minder inkomen, de gemaakte regeling niet zou gelden. Van hen verwachtte hij wel bezuiniging, doch z i. moesten die voor het meerdere aan 70 pet. van het normale gebruik niets meer betalen. Met de aanneming van het amendement van den heer Thomsen had men dit nu niet be reikt. Spr. bleef verder de getroffen besparings maatregelen verdedigen. Besloten werd, dat de heer Keijsper namens de Hanze en de heer L. Trijbetz namens den Alkm. Handeldrijvenden en Industrieelen' Middenstand, heden hun bezwaren bij Gede puteerde Staten neergelegd in hun bekende motie zouden toelichten. De heer van Benthem bracht daar heden zijn bezwaren naar voren en wees mede op het onbillijke om op 8 Dec. een besluit te ne men, dat op 1 Dec. van kracht moest zijn. Wanneer men op 1 Dec. iets verkoopt met de mededeeling dat het iets duurder zal zijn, dan heeft men op 8 Dec, niet het recht om vier maal zooveel voor dat artikel te nemen. Spr. oordeelde het althans hoogst onbillijk en drong op vernietiging door de Kroon van de door den raad gemaakte regeling aan. De beide vertegenwoordigers brachten hun bezwaren, die bekend zijn, naar voren. GEEN PRETJE! De sneltrein uit Amsterdam, die alhier 's avonds om 10 uur aankomt, arriveerde gis teravond me,t 2 locomotieven en drie wagens. Een 8-tal wagens werden gemist. Een locomo tief werd er dadelijk op uitgezonden en vond deze wagens tusschen Heiloo en Alkmaar. Ze waren door het breken van een koppeling van den trein afgeraakt. Ongelukken hadden niet plaats gehad. Het reizigersverkeer had daar door wel veel vertraging. De trams naar Ber gen, Egmond en Schoorl vertrokken hierdoor in plaats van om 10 om 11 uur. GELE PAARDENDEKEN. De Commissaris van Politie verzoekt den persoon, die Vrijdag 1.1. of nadien in 't bezit is gekomen van een gele paardendeken, zich ten spoedigste aan te melden aan het Bureau van politie alhier. DOOR EEN RUIT GEDRUKT. Voor het café van den heer K. Roos in de Schoutenstraat stond hedenmiddag een onbe heerde handkar. De voerman van een aanko menden wagen reed er tegen aan waardoor de handkar door de ruiten gereden werd. DE ZONDAGSMARKT. Aan het Dagelijksch Bestuur onzer ge meente is het volgende adres gezonden: Het Bestuur van den „Bond van Veehande laren in Noord-Holland," neemt bij dézen be leefd de vrijheid, het volgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen: In de Maandagmiddag 11 December ge houden vergadering van bovengenoemd en Bond, werd met 27 tegen 25 stemmen beslo ten stappen te doen, om de Zondagsmarkten afgeschaft te krijgen, welke markten wij daif op twee achtereenvolgende dagen in de wees zouden willen houden. Wij zouden daarom gaarne van U weten of ge met deze gedachte sympathiseert, en of Uw gemeentebestuur van meening is, dat het wenschelijk is, tot afschaffing van de Zon dagsmarkt over te gaan. 1 en zeerste zoudt U. ons verplichten, dooi ons mede te deelen, wat Uw' gemeentebe stuur hieromtrent denkt. Indien het door U noodig wordt geacht een bespreking met een commissie uit ons midden over deze zaak te hebben, dan zijn wij daartoe gaarne bereid op een door U te bepalen dag en uur. ZIEKENHULP. Gedurende de maanden September, October en November j.l. werd door bovengenoemde vereeniging aan 31 verschillende personen 963 L. melk en 106 eieren verstrekt. DUURTETOESLAG. Op de stoomschoenenfabriek van de firma Lub en van der Griendt heeft Zaterdag het personeel een1 flinke duurtetoeslag ontvangen. VRACHTRIJDERSBONiD. Bij Koninklijk besluit zijn goedgekeurd de statuten van den Bond voor vrachtrijders „Recht en Plicht" alhier. BLANK EN BRUIN. Nog even herinneren wij aan de voorstel ling van avond door mevrouw Julia Cuypers in samenwerking met Nederlandsch tooneelis- ten in de Harmonie te geven. Opgevoerd wordt het Indische tooneelspel Blank en Bruin, een tendenz-stuk. Bernard Canter schreef er o.a. over: „Nu ziet men hoe in In- dië huizen en kamers zijn ingericht, hoe men er zich kleedt. En hoe de pcyche der men schen is. Men had werkelijk de illusie in de binnenlanden van Java in 1898 te zijn". A KRO NDISSE METNS- RECHTBANK. Zitting van 12 December. VERZET ZAAK. Johannes Martinus G. was in verzet geko men tegen zijn vonnis, waarbij hij wegens beleediging veroordeeld werd tot 7 dagen gevangenisstraf. C. Bier, de getuige, verklaarde dat de bekl hem herhaaldelijk uitschold bij allerlei gele genheden. Getuige werd bang voor den bekl. en bracht zich maar steeds in veiligheid a.s hij hem zag aankomen. De President zeide, dat getuige voortaan niet meer bang behoefde te zijn, want dat de rechtbank beklaagde zijn schelden nu wel zou afleeren. De beklaagde zeide, dat bij Bier de schuld van alles lag, deze begon met uitschelden. Getuige Steneker, politieagent te Medem- blik, verklaarde dat Bier niet met uitschel den begonen was en later bij hem bescher ming had gezocht. De Officier van Justitie eischte bekrachti ging van het vonnis. Beklaagde vroeg een geldboete. VERZETZAAK. Jochem yan W. was ook al niet tevreden met het vonnis, waarbij de rechtbank hem wegens huisvredebreuk veroordeeld had tot 2 maanden gevangenisstraf. Het feit dateerde al van Maart 1914, toen had beklaagde bij Bakker in Zijpe de boêl kort en klein geslagen. Men had sedert dien bekl. niet kunnen ontdekken om het vonnis aan hem ten uitvoer te leggen. Beklaagde verklaarde in Amsterdam ve' toefd- te hebben. Volgens getuige was de beklaagde als een woesteling te keer gegaan Getuide had kleeren van van W. Deze wil de hij hém niet teruggeven en toen heeft be klaagde de boel kort en klein geslagen. Schuijt was de eigenaar van het huis waar in Bakker woonde en moest komen verklaren, aan niemand vergunning te hebben gegeven, daar de ruiten kapot te slaan. De vrouw van Bakker was alleen thuis toen Jochem van W. zijn kleeren kwam opei- schen, hetwelk hij in minder aangename be woordingen deed. Juffrouw Bakker riep toen haar man en daarna sloeg beklaagde met een stok de ruiten stuk. De huishoudster bij de Bakkers had het in slaan van de ruiten gezien naar zij verklaar de. De Officier eischte bekrachtiging van het vonnis. Beklaagde vroeg vrijspraak DIEFSTAL. Johannes de V., schipper uit Middelburg, thans gedetineerd, was beschuldigd van dief stal van een aantal zakken tarwe ten nadeele van Pieter Meurs, koopman te Schagen, op 7 Augustus. Beklaagde had 80.000 K.G. regeeringstar- we met zijn schuit naar Alkmaar gebracht en deze werd in het pakhuis van get. aan het Luttik Oudorp gelost. Beklaagde had er zich 11 zakken' van toege- eigend, hij zeide, dat dit na het lossen in z'n boot was achter gebleven, maar de getuigen waren het er over eens dat de boot nergens meer ruimte bood, behalve de door hem ge loste, waar ze zóó 'n hoeveelheid tarwe in zou kunnen bevinden. Veldwachter van der Berg was aan boord van beklaagde's motorboot gekomen, toen de ze de stelling Amsterdam bij IJmUiden wilde verlaten en had de zakken tarwe, die hij aan boord had, in beslag genmen, daar uitvoer van tarwe uit de stelling verboden is. Beklaagde had hem toen gezegd, dat deze tarwe tusschen de buikdellingen en in den mastkoker was achtergebleven na het los«en. De Officier van Justitie legde er in zijn re quisitoir den nadruk op dat het niet de kwes tie was of de bewuste tarwe achter gebleven was, samenveegsel was of niet, want in dat geval had bekl, volgens verklaring van de gtèaigpn d* tamve toch niet nogm behouden,

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2