NEDERLAND. 0< Zondag: AicVnaria I Spartaan I (A'dam). T«I$gpramn*«H fan heflto® sdren van de vredesvoorwaarden der Gentra- len. De vroegere Turksche gezant te Berlijn is tot vertegenwoordiger van Turkije in het be- bezette gebied van Roemeni'è benoemd. Volgens bericht uit München heeft Kei zer Frans Jozef aan gewonden, invaliden en achtergebleven betrekkingen van gevallen soldaten 30 millioen gulden vermaakt. Zijn beidé dochters ontyangen elk 10 millioen, 5 millioen is bestemd voor legaten. Lord Cecil zeide in het Lagerhuis dat de Entente-regeeringen bezig zijn zekere eischen te stellen aan de Grieksche regeering om den toestand op te helderen. UITVOER VAN KOOL. Het is voorgekomen, dat door exporteurs uitvoer is aangevraagd voor partijen roode en savoye kool, in N.-H. benoorden het Noordzeekanaal, geteeld, welke niet als uit schot kon worden beschouwd en voor partij en roode kool, in N.-Holland bezuiden dat kanaal of elders in ons land geteeld, die bij onderzoek bleek roode bewaarkool te zijn. Naar aanleiding daarvan heeft de Rijkscom missie van Toezicht op de Ver Groenten- Centrale bepaald, dat voortaan in dergelijke gevallen niet alleen geen consent zal worden gegeven, maar dat zoodanige pogingen tot uitvoer onmiddellijk schorsing van den be trokken exporteur tot gevolg hebben. Tegen rechtstreeksche of zijdelingsche me dewerking daartoe van de zijde der veiling- besturen of wie dan ook, zal met kracht worden opgetreden. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Na beëediging van mr. Dresselhuijs, het nieuwe lid voor Tiel, kwam Donderdag aan de orde het buitengewone marine-crediet van 3 Vt millioen. De heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P. Leeuwar den) verklaarde dat de sociaal-democraten aiet zullen tegenstemmen, ofschoon het steeds moeilijker werd, zich melt de voorstellen van den minister te vereenigen, en de verhouding tusschen den minister en hen steeds meer ge spannen werd door het beleid van den minis ter ten opzichte van de organisaties van min der marine-personeel. Spr. verklaarde dat tusschen den Bond van minder marine-personeel en de S. D. A. P. niet de minste betrekking bestaat. Minister Rambonnet betoogde, dat de militaire organisaties zich dienden te bepalen tot petitioneering, doch geen actie mochten voeren, omdat zij meenen, dat het gezag op de een of andere wijze tekort schiet De houding van den minister vond zijn oorzaak in het feit, dat men steeds getracht heeft wantrouwen te zaaien tegenover zijn goede bedoelingen. Den heer Hugenholtz werd door den voorzitter het woord geweigerd voor een be spreking van het gebeurde aan boord van de Heemskerck. Hij zeide toen later hierop te zül len terugkomen. Zonder hoofdelijke stemming werd daar op het ontwerp aangenomen. Ook verschillende ontwerpen tot onteige ningen en conclusies werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen, evenals dat tot wijziging en verhooging van hoofdstuk Vllb der Staatsbegrooting. De aangevangen behandeling van het ont werp op de heffing van rechten van registra tie en van het zegel zal heden worden voortgezet. VERKIEZINGEN JUNI 1917. Naar de Telegraaf verneemt, wordt het al is daaromtrent uitteraard nog geen besluit genomen in parlementaire kringen hoogst waarschijnlijk geacht, dat de gewone verkie zingen voor de Tweede Kamer in Juni 1917 niet zullen plaats hebben. Aangezien deze verkiezing zal samenvallen met die, welke noo- dig wordt door de ontbinding van de Kamers nadat de nieuwe Grondwet in eerste lezing is aangenomen, stelt men zichvoor,datdepartij- en onderling zullen afspreken,, om de zittende leden zonder strijd te herkiezen bij enkele can- didaatstelling. De eigenlijke stembusstrijd zal dan eerst plaats hebben bij de verkiezing tot samenstelling van de nieuwe Kamers, welke binnen een jaar na de afkondiging der nieuwe Grondwet moet plaats hebben. Die verkiezing feschiedt dan op den grondslag van algemeen iesrecht, stemplicht en evenredige vertegen woordiging en zal vermoedelijk (in de eerste helft van 1918 gehouden worden. Reeds vroe- Ayoub Zij snikte, op haar beurt doodsbleek van plotselingen angst. „Heer, heer'" weende zij „Stroom van mijn leven, wees niet toornig Wat wilt ge doen?" -Hij glimlachte valsch. „Doen?,, snauwde hij. „Wat ik meer dan tien jaren geleden had moeten doen. Ik zal je laten geeselen". En weer riep hij, nog dringender: „Aycubl" „Heer, heerl" snikte zij met sidderenden af schuw, nu zij zag, dat eindelijk gereed was te doen, waartoe zij hem zoo dikwijls' getart had. „Genade 1 GenadeZij kroop en omvat te zijn knieën. „In naam van dan Barmharti ge heb medelijden, als mij arme tong soms tot buitensporigheden gedreven wordt uit groote liefde tot u. O, mijn goede heerO, vader van Marzak I" Haar angst, haar schoonheid, en misschien nog meer dan een van deze, haar ongewone nederigheid en onderworpenheid roerden hem misschien. Want toen juist op dat oogenblik Ayoub de kruiperige, forsche eunuch, die haar vizier en kamerneer was eerbiedig groetend in de deur verscheen verdween hij weer in hetzelfde oogenblik op een gebiedende wenk van den Dey. Asad keek spottend op haar neer. „Die houding past je het best", zei hij, „houdt die voortaan vol". Verachtelijk maakte hij zich los uit haar greep, keerde zich om en ging statig weg, hij droeg zijn toorn als een koninklijken mantel en liet twee door schrik bevangen menschen achter, die zich voelden alsof zij den dood om den hoek gezien hadden. Er heerschte een langdurige stilte tusschen hen. Eindelijk stond Fenzileh op en giu„ naar de getraliede vensterkast. Zij opende die en nam van een der planken een aarden kruik, die zoo gezet was, dat zij het minste koeltje opving. Daaruit schonk zij water in een kla ger hebben over deze aangelegenheid geruch ten geloopen, maar thans wordt het zoo goed als zeker geacht, dat er in Juni 1917 geen ver kiezingsstrijd zal zijn. Er zouden voorbereidingen worden getrof fen om, de eerste maal dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging zullen plaats hebben, te trachten een aantal bekende en knappe, doch buiten de partijen staande man nen in het parlement te brengen. PRINS HENDRIK IN AMSTERDAM. Met den gewonen sneltrein kwam Prins Hendrik hedenmorgen te .Amsterdam, om he denmiddag in de Luth. Diaconnesseninrich- ting de jaarvergadering te leiden van de Kon. Vereen. „Het Oranjekruis." GEMENGD NIEUWS. PROVINCIAAL ELEKTRICITEITS BEDRIJF. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bevelen dan ter benoeming van directeur van 'f provinciaal Electriciteitsbedrijf1. den heer Smit Kleine, directeur der Kennemer Electri- citeit Maatschappij te Bloemendaal. 2. den hr. J. C. de Koek van Leeuwen, directeur der Hol- landsche Electriciteits Maatschappij te Hil versum. AFSCHAFFING NACHTARBEID. In een vergadering van bakkerspatroons te Enschedé werd met algemeene stemmen be sloten1 aan B. en W. te verzoeken met ingang van 1 Januari a.s. het gebruik van gas en electriciteit in de bakkerijen te verbieden, van s avonds 9 uur tot 's morgens 6 uur, De bakkers-patreonsvereenigiug te Steen- wijk heeft algemeen de wenschelijkheid uitge sproken, dat van overheidswege tot afschaf fing van dea nachtarbeid zoj worden overge gaan. HET GIRO-VERKEER. Het „Handelsblad" verneemt, dat de direc tie van de Ned. Bank tot de Tweede Kamer een verzoekschrift heeft gericht naar aanlei ding van het ingediende ontwerp van wet op het recht van zegel en daarbij ten sterkste aangedrongen heeft, dat het zegel van 5 ct. zali worden afgeschaft en dat het giro-verkeer niet met een zegelrecht zal worden belast, aangezien het cheque-verkeer niet tot ontwik keling kan komen met een dergelijk recht en het zich in den laatsten djd op bevredigende wijze ontwikkelende giro-verkeer door het ze gelrecht ten doode opgeschreven zou zijn. IN DUITSCHLAND GEVANGEN. Sinds 11 Nov. is in Duitschland gevangen een 18-jarige jongeling uit Nijmegen, die da- dagelijks de grens passeerde om naar zijn kantoor te Kleef te gaan. Zijn vader, die ook is denzelfden dag sprong. De hutsgsnooten: man, vrpuw en kindjewamen er goed af. De gasme ter was n.l. een muntmeter en toen de hoeveel heid „gekocht en betaald" gas was wegge stroomd, stopte de aanvoer. Het ontsnapte gas vermocht wel de kat te doden, maar drie menschen levens werden1 behouden, doordat er niet zooveel was ontsnapt, dat het een doode- lijken invloed' had op deze drie -menschen. UIT DE HAND KOOPEN VAN GROENTEN. Hoewel de vereeniging Groentencentrale er reeds driemaal de aandacht op heeft ge vestigd, dat het uit de hand koopen van groenten voor export bestemd, verboden is, I kanaal te Alkmaar, met bijkomende werken1 Hottanó in aatübwwd: a. M umMmmmé óm werken van 't Noordzeekanaal gedurenüe het jaar 1917, in drie perceelenb. het onderhoud van de Pettemer zeewering, gedurende het jaar 1917; c. het onderhoud van de duinen en zanddijken onder de gemeenten Callants- uog en Petten, bezuiden stranupaal 9 888, ge durende de jaren 1917, 1918 en 1919; d. het maken en leveren van betonblokken voor de havenhoofden te IJ muiden, met bijkomende werkzaamheden; e. ue voorziening oer boor den van het Noórd-Hollandsch kanaal; f. het vernieuwen van den bovenbouw van de Frie- sche draaibrug over het Noord-Hollandsch is er toch ontdekt, dat er nog exporteurs en commissiekoopers zijn, die koolsoorten, peen, uien en knolrapen uit de hand koopen en dat ze dan, voor hun risico, de telers het gekochte laten veilen. Dit kan in geen geval worden toegestaan. Voor de exporteurs heeft dit schorsing ten gevolge en voor de commissie koopers, die hun de toegang tot de veilingen wordt ontzegd. De veilingen, die telers, die uit de hand hebben verkocht, toch als veilers toelaten, zullen van de lijst der ingeschreven veilingen worden afgevoerd. Bestuurders van Veilingvereenigingen en de controleurs moeten dus streng toezien of soms nog uit de hand wordt verkocht. Alléén door telers en voor hun rekening mogen ex port-producten worden geveild. OVERTREDING OM EEN MISDRIJF TE VERMIJDEN. Iemand uit Gendringen, die wegens smok kelarij uit het bezette gebied gezet was, reisde onlangs van Utrecht naar Oosterbeek. Hij viel in den trein in slaap en werd eerst wakker toen Oosterbeek gepasseerd was. Hij mocht niet in Arnhem aankomen omdat het station Arnhem in staat van beleg is ver klaard. Hij was dus genoodzaakt, wilde hij niet in Arnhem worden aangehouden wegens het terugkeeren in het in staat van beleg ver klaarde gebied, waarvoor hij waarschijnlijk een paar maanden gevangenisstraf zou oploo- pen, vóór Arnhem den trein te verlaten. Geen anderen uitweg ziende, trok hij aan de nood rem. De trein stond stil en hij verliet den trein na een procesverbaal te hebben opgeloopen. Bij verstek werd1 de man veroordeeld tot 10 boete. Na in verzet gekomen te zijn pleitte de verdediger overmacht, daar de beklaagde in zijn persoonlijk belang genoodzaakt was een overtreding te plegen, om niet genoodzaakt te worden een misdrijf te plegen. Het O. M. eischte bekrachtigingi van het ver stek-vonnis. PREDIKANTSTRACTEMENTEN. Er is een beweging op touw gezet om te komen tot verhooging van vele predikants- was aangehouden, is denzelfden dag weer- vrijeelati. Van den Jongen geen spoor ««to m de^ejv. tat meer gevonden, men vreest dat hij op vermoe den van spionnage is weggevoerd. Op brieven door den vader aan de regeering te Berlijn en aan den' Nederlandschen min. van Buiten-landsche Zaken om diens tus- schenkomst is tot dusver geen antwoord geko men1. HENGEL OF HOEKWANT? Voor 't Kantongerecht te Hoorn is 'n zaak behandeld tegen 3 heeren uit Amsterdam, die vischten in de haven te Enkhuizen met 'n hengel zonder dobber, waaraan verschillende dwarstouwtjes en hoeken waren bevestigd. Dc rijksveldwachter Brouwer beschouwde Kun vischtuig als een hoekwant. Voor het visschen met hoekwant is een consent vereischt, dat niet in het bezit der heeren was. Uitvoerig werden1 door den ambtenaar van het O. M. en' door den verdediger de kenmer ken van een hengel nagegaan. Volgens het oordeel van den inspecteur der visscherijen was geen consent verplichtend, omdat het zeldzaam is, dat de visch bijt wanneer de hen gel niet wordt opgehaald1, terwijl juist hoek want gedurende den geheelen nacht blijft uit staan. I let vangen gebeurde met het gewraak te vischtuig, ter rechtzaal aanwezig, door het ophalen, eene beweging speciaal aan een hen gel eigen. Deze manier van visschen gaf ner gens elders tot eenigen last of hinder aanlei ding. Het O. M. eischte voor iedér der beklaag den 0.50 boete of 1 dag hechtenis. GERED DOOR EEN ...MUNTGAS METER. In een woning aan de Hemsterhuisstraat ie Haarlem was -de kat vermoedelijk op de slang van het gaskomfoor gesprongen. De slang glipte van de pijp af en doordat het kraantje, dat den toevoer regelt, waarschijnlijk niet was gesloten, kreeg het gas gelegenheid te ont- suappen. Poes werd het slachtoffer van haar neu beker en dronk gulzig. Dat zij dut zelf deed, terwijl op even klappen in de hand slar ven zouden zijn verscheden, om haar te be dienen, bewees in welk een verwarden toe- sjand zij was. Zij sloeg de kastdeur dicht en wendde zich tot Marzak. „En nu i" vroeg zij. „Nu?" zei de jongen. „ja, wat nu t Wat moeten we doen Moe ten wij verpletterd liggen onder zijn toom, tot wij geheel vernietigd zijn. Hij is behekst Die jakhals Heeft hem betooverd, zoodat hij goed moei vinden alles wat deze doet. Allah neipe ons, Marzak, of je wordt in het stof ge treden door bakr-ei-Bahr." Marzak li-et het hoofd hangen; langzaam ging nij naar den divan en wierp zich op de kussens; daar lag hij voorover, met zijn han den onder zijn kin en zijn hielen in de lucht. Wat kan ik doen?" vroeg hij eindelijk. „Dat is het, wat ik graag zou willen we ten. Er moet iets gedaan worden en wel gauw. Mogen zijn beenderen verrotten 1 Als hij blijft leven, zijt gij verloren." „Ja," zei Marzak met plotselinge kracht en nadruk. „Als hij blijft leven 1" En hij ging rechtop zitten. „Terwijl wij plannen maken en samenspannen, en dat alles geen ander ge volg heeft, dan dat het den toom van mijn vader opwekt, zouden we onzen tijd beter be steden met den korteren weg te kiezen." Zij stond midden in de kamer, en keek hem somber aan. „Daar heb ik ook al aan gedacht," zei zij. „Ik zou een paar mannen kunnen huren voor een handvol goud Maar het gevaar „Waar zou het gevaar zijn, als hij eenmaal dood- is?" fWordt vervolgd.) ten daarvoor een fonds bijeen te krijgen van een millioen gulden. In elke provincie zijn commissies gevormd. Voor N.-Holland heb ben daarin o.a. zitting ds. Eilerts de Haan te Heiloo en ds. Schokking te Den Helder. BESTRIJDING TUBERCULOSE. De „Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose" heeft een boekje uitgegeven: „De Tuberculosebstrü- ding in Nederland in 1915 door den arts C Delder, secretaris-penningmeester. Wij ontleenen er het volgende aan Het aantal sterfgevallen was 9205 (tegen 8775 in 1914 en 8753 m 1913) of ongeveer 1/9 van het geheele aantal sterfgevallen. Op 10.000 inwoners stierven aan alle vormen van tuberculose 14.4; aan longtuberculose 11.01. Het aantal leden der centrale vereeniging bedroeg op 31 Dec. 5515, het aantal aange sloten vereenigin-gen nam toe met 23 en steeg tot 244. Het huisbezoek werd uitgeoefend in 204 plaatselijke vereenigingen door 160 ge diplomeerden en 44 niet-gediplomeerde huis bezoeksters in 15.760 gezinnen. Woningver betering ten behoeve van gezinnen, waar een lijder aan tuberculose was, vond 1029 keer plaats. Ten bate der tuberculosebestrijding werd besteed 453.014. LICHTBEZUINIGING. Waar men ook op het licht bezuinigt, niet aan den Waterlandschen zeedijk. Eiken nacht branden er meer dan 100 electrische lampen, oorspronkelijk aangebracht om bij de herstel lingen ook 's nachts te kunnen werken Thans wordt er sinds lang niet meer 's nachts ge werkt. Velen ergeren zich aan de geldverspil ling. GEEN HULP GEWENSCHT Ds. F. C. Fleischer te Winterswijk had aan de Doopsgezinde Gemeente te Hamburg een brief geschreven met het aanbod kinderen van leden dier gemeente voor eenigen tijd op te nemen in den familiekring van Nederiandsche doopsgezinden. Naar aanleiding hiervan merkt de redacteur der „Mennonitische Blatter" o.a. top: „Het zal er, meenen wij; wel in geen onzer gemeen ten zóó bedenkelijk uitzien met het voedings- vraagstuk, dat wij er aan zouden moeten dol ken onze kinderen naar andere streken te brengen, waar hun betere kost en verpleging zouden kunnen worden verschaft aan wij hun tegenwoordig thuis kunnen aanbieden." ELEKTRICITEIT-VOORZIENING Voor de electrificaitie van Westwoud is ko perdraad vrijgekomen, zoodat de leiding nu met een maanjd in orde kan zijn. In Midwoud en Twisk, waar men het in onderhoud veel vuurd-ere ijzerdraad nam, zal men nu wel denkenhadden we ook nog maar geweigerd daarmee genoegen te nemen. ONLUSTEN IN DJAMBI. Bij het departement van koloniën is ont vangen het vólgend bericht van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië Ngebi Sarapoedin, een voornaam verzetlei- der ui Djambi, heeft zich gemeld. EEN WAARSCHUWING De Directie der Staatsspoor heeft ontdekt dat men met het oog op de a.s. prijsverhoo- ging poogt op uitgebreide schaal kilometer- kaarten op te koopen Om dit te voorkomen is door de directie bepaald, dat tot en met 31 December 1916 een kilometerkaart slechts Laagste inschrijvers voor deze werken wa ren: sub a: perc. 1 M. Daalder, Bussum 45.200; perc. 2 V. Ph. Braun en Zn., Bever wijk 22.540; perc. 3 W. Visser en H. Vis ser, Lemmer, 33.780; sub. b. J. v. d. Plas, lardinxveld, 17.300; sub c. KL Zeeman, Helder, 3620; sub d. A. v. Boven en A. Geel, Delft, 17.499; sug e. J. de Vries, Hel der, 11.300; sb. f, eenige inschrijver j. de Vries, Helder, 18.760, met voorwaarden. COLLECTIEF CONTRACT VAN DEN TYPOGRAFENBOND. Naar wij vernemen adviseert het hoofdbe stuur van den Ned. Christ. Typografenbond tot aanneming van het collectief contract met den Bond van Boekdrukkerijen, zooals dit door de drukkerspatroons is voorgesteld, De afd. Den Haag van den Ned. Typogra fenbond heeft besloten tegen aanneming van het collectief contract te stemmen. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De 41ste algemeene vergadering van den Bond van Nederiandsche Onderwijzers zal worden gehouden op 27 en 28 December te Zwolle. Behandeld zal o.m. worden het voorstel tot aansluiting b.ij het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen, waaromtrent kat hoofdbestuur afwijzend adviseert UIT OTERLEEK. Gisterenavond werd door de tooneetvereeai- gmg „Kunst naar Kracht" eene uitvoering gegeven in het lokaal van den heer O. de Vries alhier Opgevoerd werden: Hoogmoed, tooneelspel in 3 bedrijven, door Louise Stra- tenus en De Amerikaan, blijspel in één be drijf, door Jac. de Vos. Voor de opvoering aanving, werd het tal rijke publiek met een hartelijk woord welkom geheeten door den voorzitter, ds. Spaargaren, die den wensch uitte, dat de vertolking der ingestudeerde stukken mocht slagen en dat men zijn eischen niet te hoog zou stellen. Toen 't gordijn opging, werden wij verrast door de gunstige verbeteringen aan 't tooneel aangebracht en de keurige tooneelsehikkin-g. Met aandacht werd het spel gevolgd en men was algemeen zeer tevreden over de op voering van het moeilijke tooneelspel .Hoog moed." Het nastukje viel ook zeer in den smaak. Toen de/voorstelling was geëindigd en de avond met een woord van dank voor deemfw voorzitter den avond met een woord van dank voor de bijvalsbetuigingen- sloot, werd hem door een der heeren uit de zaal, namens het publiek hude gebracht voor zijn bemoeiin gen om het spel der leden te leiden en aan de leden dank gezegd voor het goede spel. waéa ToortxsèdsB vrssd aangetoond, «at de vrouw even goed kiezer kan zien als de man. Ook wees spreekster op het vele onrecht dat de vrouw wordt aangedaan. Na de pauze werd op verdienstelijke wijze een voordracht ten beste gegeven, waarin mej. Groot als boerin de laatst gehouden meeting m den Haag ter sprake bracht, waardoor zij ue lachspieren danig in beweging wist te orengen. De presidente der afdeel ing, mevr. Haring-huizen, deelde nog mede, dat 3 heeren m 2 dames zich hadden opgegeven ais nu waarna de vergadering met een gepast woord onder dankzeging aan mej. Groot werd ge sloten. - Woensdagavond vergaderde de bond van melkveehouders onder leiding van den heer G. Visser. De rekening van den pena. wees een uitgaaf aan van 29.73. In verband hiermede werd de omslag vastgesteld op 21 ct. per koe. Men had gemeend dat 20 ct. vol doende was geweest. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering op 20 Dec. a.s. werd gekozen de heer G. Visser en voor de te houden vergaderingen in 1917 de heer J. Ph. Blaauboer. Enkele leden waren niet te vreden over de melkfabriek Hollandia, er werd n.l. beweerd dat wel eens minder melk werd uitbetaald dan geleverd was. Anderen daarentegen meenden wel eens méér te heb ben ontvangen. Na nog eenige discussie werd de vergadering onder dankzegging gesloten. UIT SCHOORL. 't Was te voorzien, dat de opvoering van de kinderoperette „De prins van Sind", men schen zou trekken. We worden hier in on dorp niet overstelpt met winteravondgenoe gens, en als cr dan eens een goed gezelschap optreedt, kan 't rekenen op publiek Zoo was dan ook Woensdagavond de zaal van den heer Timmerman overvol en we gelooven wel dat 't niemand zal hebben berouwd, daar te zijn geweest. Nog onlangs is door dezelfde vereeniging van nu, de kinderzangvereeniging „Zanglust", deze operette in Alkmaar opge voerd, en zijn in de plaatselijke Waden de on derdeden reeds nauwkeurig genoeg beschre ven, reden waatcm we dit thans mindei noo- dig achten. We kunnen volstaan met te zeg gen, dat alles goed ingestudeerd was, en ieder kind een rol had welke hem paste, zoodat 't geheel bijzonder góed tot zijn recht kwam, en de leidsters, de -dames Bakker, hier alle cci toekomt, zoo ook den heer de Moor voor zijn kapwerk. De verschillende costumes waren prachtig. Wat bovenal beviel? Zonder de an deren te kort te doen? De zang der kabouter tjes, en vooral de vertelling van den kleinsten kabouter. We geliooven wel dat ook de talrijke aanwezige kinderen vooral van dit laatste hebben genoten UIT OUDKARSPEL. KORTE BERICHTEN. Sedert 6 December werd mond- en klauwzeer geconstateerd in elk der gemeen ten Mesch en Noorbeek één geval. De .maa regelen werden opgeheven in 4 gemeenten. Te Haarlem is een 214-jarig meisje door een groentenwagen overreden en ge dood. Te Helmond is een geval van nekkramp voorgekomen. Twee uit België gedeserteerde Duitsche soldaten hebben een officier doodgeschoten, die hun het vluchten wilde beletten. Op het fort te Edam zijn dekens, schoe nen, militaire kleedin-gstukken enz ont vreemd. Men is de daders op het spoor. Twee trams van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij zijn in botsing ge weest. Een dame werd gewond. De materiëele schade is groot. Te Oostzaan doen zich verschillende gevallen van typhus voor. Naar alle waar- schijnlijkheid zijn de slooten besmet, daar zich de gevallen alleen aan de vaarten voor doen. De Hoomsche tooneelspeler J. Wilson is veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis wegens het zonder toestemming op voeren van „Jonge Harten." De dader van den effectendiefstal te Ede is te Zwolle aangehouden. Hij had nog één effect, al de andere zijn reeds terecht. Te Groningen is een 17-jarige jongeling van het dak van een in aanbouw zijnd ge bouw gevallen en aan de gevolgen overleden. Een 60-jarige venter is te Oudepekela verdronken. Voor den Raad voor de Scheepvaart is behandeld de stranding van d-en logger Prin ses Juliana K. W. 163, op 11 Nov. nabij Eg- mond. De uitspraak volgt later. Tegen' -den boekhouder G. A. M. te Den Haag is wegens diefstal van verschillende brieven ten bureele van het weekblad de Toe komst 5 maanden gevangenisstraf geëischt De Nederiandsche militaire vliegmachi ne L. A. 16 heeft gisteren wegens het bevrie zen van den motor bij het fort Vechte een noodlanding moeten doen. Wegens motor-de fect had er reeds eerder bij1 Culemborg een landing plaats. - Te Posterholt reinigde gisteren een rijks ambtenaar zijn dienstrevolver. Plotse ling ging het wapen af, met het gevolg, dat het achtjarig zoontje van zijn kostbaas in het hoofd werd' getroffen en terstond een lijk was Bij de inventarisatie van aardappels in de kleistreken van Gelderland is gebleken, dat in Kerkdriel 300 boeren 5172 H. L. hadden achtergehouden. Te Rotterdam is 2295 kilo bedorven rundVet in beslag genomen, vermoedelijk op zettelijk voor de consumptie ongeschikt ge maakt, opdat men het voor industrieele doel einden kon uitvoeren. De postzegels van 1J4, 17^, 22^en 50 cent alsmede van 5 gulden zullen worden bui ten gebruik gesteld, nadat de thans nog voor radige zullen zijn opgebruikt. De Duitscfie regeering heeft 500 gulden ter verdeeling uitgereikt aan de bemanning van de Nederiandsche sleepboot Thames, die na den zeeslag bij Skagerak 7 Duitsche mili tairen redde. Te Vlissingen is een' 9-jarig jongetje, dat dóór zijn vader in het geheel niet werd mag worden afgegeven, indien gelijktijdig de eerste coupon of beide coupons worden in gevuld en afgestempeld voor een reis af te leggen op den dag der afgifte. Gedurende de maand' December moeten dus niet meer wor den afgegeven kilometerkaarten, welker beide coupons oningevuld en onafgestempeld zijn. AANBESTEDINGEN. Door hei provinciaal baséuu* wrn Noord- Het kantongerecht te Hoom heeft nóg verzorgd, in ergerlijk vervuilden toestand aan - J1 den voogdijraad te Middelburg overgegeven. Opname van het ventje in het Gasthuis bleek noodzakelijk. v WEENEN, 15 Dec. (V.D.) Volgens be richt uit Sofia kwamen de Grieken in Sa lon iki in opstand. Zij vielen de Franschen aan die zware verliezen zouden hebben ge leden. Wij plaatsen dit bericht onder het streng ste voorbehoud. EISCHEN INGEWILLIGD. LONDEN, 15 Dec. (V.D., vertraagd). Uit Athene wordt gemeld, dat de regeering de eischen van het ultimatum'heeft ingewil ligd BEPERKING VAN BEWAPENING. WAESHINGTON, 15 Dec. Het Duitsche gezantschap bevestigt dat zoo de oorlog voerende mogendheden over den vrede on derhandelen, een der eerste punten van be spreking zal zijn de beperking der alge meene bewapening. geene beslissing genomen in de zaak tegen den landbouwer P. Mosk alhier, die was aan geklaagd, omdat hij in Januari van dit jaar weigerde een dood schaap, waarvan het vleesch was afgekeurd, te vervoeren naar de gasfabriek te Noord-Scharwoude. De verde diger had aangevoerd, dat de verordening nietig was, omdat zij bepaalde, dat hare uit voering moest plaats vinden in eene andere gemeente, waarom zij in strijd was met het algemeen gemeenterecht. Het kantongerecht, dat de zaak voor onbe- paalden tijd uitstelde, zit blijkbaar met dit ding verlegen. Het Hoornsche kantongerecht is het derde rechterlijke college dat deze straf zaak te behandelen heeft. UIT SCHOORL. De gemeenteraad alhier heeft in zijn verga dering van Donderdag tot gemeente-ontvan ger gekozen den heer Smits, secretaris dezer gemeente. UIT HOORN. Bij K. B. is met ingang van 16 Januari 1917 benoemd-tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Roosendaal, de heer D. J. H. van Tussenbroek, thans in gelijke functie alhier. UIT WIERÏNGERWAARD. Woensdagavond trad alhier op, daartoe uifh genoodigd door de afd. Wieringerwaard van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, mej. Groot van Rotterdam. De ongeveer 40 aanwe zigen hebben bepaald met veel genoe luisterd naar de mooie rede waarin recht voor vrouwen ward verdedigd, M«t vmr- OaWAPBNM KOOPVAARDERS LONBHN, li Bee. In antwawd *P i 1 1 4n« innnlntlH OOtl

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2