MILITIE. Insclirij ving, UIT OUDKARSPEL. Zaterdagavond werd1 door de afd. van den bond voor Staatspensionneering herdacht de dag waarop voor het eerst vele ouden van dagen in het bezit kwamen' van hun 2 Ouderdomspensioen. Evenais vorige jaren waren de ouden van dagen, rentetrekkenden en afgewezenen, uit- genoodigd dezen avond bij te wonen. Van hen waren er 18 opgekoirftn. Ze werden wederom op koek en chocolade onthaald. Om aan dezen avond een propa gandistische waarde te geven, werd door een achttal leden opgevoerd'het pas verschenen bekroond tooneelstuk „Uitgesloten," een- schets in 4 bedrijven door C. W. van Rijswijk. De geheel gevulde zaal volgde het stuk met spanning. Tot slot werd nog opgevoerd het blijspel Hans Dussel oj> het gemeentehuis, waarbij men hartelijk kon lachen. Een klein dansje voor de liefhebbers was een welkome verrassing. Door de religieus Socialistische club werd een bijeenkomst gehouden met Enka als spreekster, die als onderwerp had: „Het we zen van het Christendom." Daar genoemde/ spreekster bij voorkeur "in een kerkgebouw optreedt om de meerdere stichting die dam van haar woorden kan uit gaan, was aan het kerkbestuur toestemming daarvoor gevraagd. Deze werd echter niet verkregen omdat heeren kerkvoogden er tegen waren. Wel hadden, zoo deelde de voorzitter mee, ds. G. de Leeuw en heren diakenen en ouderlingen hun best gedaan om genoemde heeren tot een ander besluit te brengen, doch dit mocht niet baten. De rede werd nu in den geest, zooals spreekster gewend is in een kerkgebouw te (toen, in de zaal van den heer Buckman ge houden, waar een talrijk publiek was samen gekomen. Het onderwerp was voor velen zware kost, die niet zoo gemakkelijk te verteren is. De re de werd desniettegenstaande met groote be langstelling gevolgd. Wanneer bijblijft wat dezen avond begre pen ia en daarnaar eenigszins wordt gehan deld, zal deze eerste avond reeds vrij wat nut hebben afgeworpen. KORTE BERICHTEN. In verschillende dorpen van de Betuwe is bij de tabaksplanters de z.g. „stroopdief" opgekocht tegen den hoogen prijs van 1212 cent per pond. Te Arnhem zijn weer een 230 Duitsche kinderen aangekomen, die in verschillende plaatsen onder dak zullen worden gebracht. Iemand die aan den Groenburgwal te Amsterdam een bezoek bij een juffrouw had gebracht, is daar bestolen voor 100. De „dame" is aangehouden. Verschillende landbouwers in oostelijk- Drente zullen niet in de gelegenheid gesteld worden om kunstmest te verkrijgen, omdat zij bij de aangifte der benoodigde hoeveelheid voor dit jaar misbruik hebben gemaakt van de toegezegde regeeringshulp. Bij het aan boord gaan van een in aan bouw zijnd schip is een schilder te Rotterdam te water gevallen. Hij werd opgehaald en naar het ziekhuis gebracht, waar hij overleed. Een werkman van 's rijks herstelplaats van auto's te Delft is gearresteerd wegens diefstal van banden. Een rijwielhandelaar is aangehouden als verdacht van heling. Als verdacht van diefstal en heling is te Rotterdam iemand uit Stratum (N.-Br.) ge arresteerd. Door te vroeg uitstappen is een 62-ja- rige dame te den Haag door de stoomtram overreden en gedood. De Koningin heeft op het Loo een nieuw rosarium laten aanleggen door Bos- koopsche kweekers. E>e maximumprijs voor versche eieren ia gesteld op 14 cent kalkeieren 7 cent. Voor elke 100 uit te voeren versche kipeieren moeten 150 voor de binnenlandsche distributie beschikbaar worden gesteld, waarvan 75 voor 12.80 per 100. - Naar de Tel. mededeelt, is een vctsmok- kelaar te Emmercompascuum (Dr.) door de N. O. T. beboet met 12.000. In de Anna Paulownastraat te Rotter dam heeft W. Monster zijn vrouw met een mes in den buik gestoken. Het slachtoffer is in zorgvollen toestand naar het ziekenhuis vervoerd De dader is gearresteerd. Door de Nationale Vakgroep van Han delsreizigers is bij den betrokken minister en de directies van de spoorweg-maatschap- pijen geprotesteerd tegen de verhobging der prijzen van abonnementskaarten. Ten gevoige van de kolenschaarschte zullen coöp. zuivelfabrieken in de omgeving van Meppel slechts enkele dagen per week de melk verwerken. Deze week mag 30 pCt. van de boter- productie worden uitgevoerd. Door het te vroeg wegnemen der stutten is te Rotterdam een betonnen- veranda inge stort, in haar val meesleepende den. geheelen achtergevel en een deel van den zijgevel van het huis van drie verdiepingen, waartegen zij was gebouwd. De ondernemer van den bouw werd gewond. Naar de „Times" mededeelt heeft een sleepboot, onder bevel van kapitien H. Walta- ker, in 84 dagen de reis van Dordrecht naar Tampico in Mexico volbracht. Het vaartuigje is 60 voet lang en heeft 3 voet diepgang. Te Zevenaar is nabij de grens aange houden eene onderwijzeres aldaar, die hare beenen met elastiekband bleek omwonden te hebben. Naar gemeld wordt, is het de eerste maal dat een opvoeder(ster) der jeugd we gens smokkelen werd bekeurd. Tegen den militair uit de gemeente Rol de, die uit minnenijd iemand doodde met een mes, is voor den krijgsraad te Arnhem een jaar gevangenisstraf geëischt met vervallen: verklaring van den militairen stand. Te Vlachtwedde zijn drie soldaten we gens smokkelarij gearresteerd. Tot hoofdbestuurslid der Maatschappij van Nijverheid te Haarlem, in de vacature-mr M Tydeman Jr., is benoemd de heer C. J Asselbergs te Breda. In den ouderdom van 82 jaar is te Am sterdam overleden ds. M A. Perk oi'd Waalseh predikant, vader van den reeds eer der overleden dichter Jacques Perk. In de te A'dam gehouden buitengewo ne algemeene vergadering van aandeelhou ders der Nederlandsche Bell Telefoon-Maat schappij werd tot liquidatie der vennootschap met ingang van 1 Januari 1917 besloten'. In verschillende plaatsen van Noord- Brabant, vooral in het land Heusden en Alte- na, worden van rijkswege thans weer veel no- teboomen opgekocht ten behoeve der munitie fabrieken. Doordat de knecht met een brandende lantaarn in de machinekamer kwam, ontstond door het ontploffen der benzine, een hevige brand op een motorschip te Dreumel. De knecht bekwam ernstige brandwonden. Na afloop van de December-paarden- markt zijn te Goor twee mannen uit Groes- beek ernstig mishandeld. Men vreest voor het leven van één hunner. Een brief, inhoudende coupons van de Machinefabriek Reineveld, ter waarde van 315, verzonden van 's-Gravenhage naar Delft, is zoek geraakt. De mailboot Koningin Regentes, die door de Duitschers was opgebracht, is thans te Vlissingen teruggekeerd. Het personeel van de Centraalspoor krijgt in januari ook weer een week extra salaris. Te Kesteren is een timmerman met zijn hoofd in een ijzerdraad verward geraakt en dientengevolge gestikt. Hij laat een weduwe met 5 kinderen na. In ééntrek 1600 pond- visch, in deze dagen van duurte, is een buitenkansje dat de zer dagen een vischer te Leeuwen ten deel viel. In het geheel bemachtigde hij op één dag ongeveer 3400 pond. Te Denekamp zijn op een diepte ^an 1.80 M. in witzand de schedels en ribben ge vonden van een wolf, van een wild varken en van nog een dier. Ze lagen onder een 30 c.M. dikke laag blauwe leem. De voorwerpen zijn geplaatst in Natura Docet. De minister van oorlog heeft geweigerd uitbetaling van de vordering van 34.800 door de gemeente Den Helder gesteld voor vergoeding van de schade, -door de gasfabriek geleden wegens afsluiting van het Helaer- sche kanaal. UIT DEN HELDER. B. en W. stellen aan dén Raad voor -de poli tieverordening aan te vullen met eene strafbe paling, waarbij verboden wordt het verkoopen van tabak, sigaren of sigaretten aan kinderen beneden aen leeftijd van 14 jaren, op straffe van een geldboete van ten hoogste ƒ10 of hechtenis van hoogstens drie dagen. Bij dit voorstel is gevoegd een rapport, uit gebracht door de hoofden van scholen, die, evenals de schoolarts, tot de conclusie komen, dat het aantal jongens, -dat min of meer gere geld' rookt, groot is. Op een school waren in het le, 4e, 5e en 6e leerjaar, respectievelijk 4, 1, 7 en 1 ojngens die„pruimen". UIT WIERINGERWAARD. Zaterdag had alhier de gewone driejaar- lijksche verhuring plaats van dijken, boezem- kaden enz., eigendom vqn den polder Wie- ringerwaard. Evenals bij vorige verhuringen elders werd ook hier geboden als de rook. In 1914 was de totale opbrengst 6159, terwijl die nu niet minder was dan 10345, een vtrschil alzoo van 4186. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. No. 18833, 5000. Nos. 474 3019, 19339, ƒ1000. Nos. 164, 2004, 12007, 12035, ƒ400. No. 6216, ƒ200. Nos. 2454, 13115, 100. STADSNIEUWS. P. L. VOLKERS?f Op 62-jarigen leeftijd is vanmorgen overle den de heer P L. Volkers, die den 5den Juli 1880 voor de tweede maal in flenst trad bij de heeren Herm. Coster en Zoon, terwijl hij na een afwezigheid van 3 jaren vóór dien tijd reeds 10 jaren bij genoemde firma had ge werkt. Hoezeer de Vennootschap en de personen, werkzaam aan de courant en in de drukkerij, den heer Volkers achtten, is ondubbelzinnig gebleken in 1905, toen hij zijn vijf-en-twintig jarig jubileum vierde en hem in woorden en geschenken werd getoond, dat hij aller sym pathie bezat. Hij was een werkzaam, goedig man, die gaarne met iedereen in vrede leefde en die dan ook bij allen, die hem gekend heb ben, een vriendelijke herinnering zal achter laten. Een ernstige ziexte, waaraan hij ten slotte nog ontijdig is heengegaan, ondermijn de de laatste jaren zijn gezondheid, maar zoo dra hij daartoe weer in staat was, hervatte hij met lust den arbeid, zich er willig in schik kend, dat er veel werk uit zijn handen werd genomen. Verleden week verscheen hij voor het laatst op de zetterij. Men zal daar, als in het redactie-bureau, dezen vriendelijken, hulp- vaardigen man missen, die als braaf huisva- der-ook in zijn gezin een' groote leegte zal achterlaten. WINKELSLUITING. Het is misschien in veler belang dat we er even aan herinneren, dat de 8 uur-winkelslui ting met van kracht is van 17 tot en met 24 December. JUBILé. De Eerw. Zuster Marie (in de wereld mej. 'A. van Rooyen), voorheen overste in het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam, later te Alk maar, en thans verbonden aan de St. Hypoli- tusstichting te Delft, hoopt, naar de Maasb. meedeelt, op 27 dezer den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaren hare belofteq afleg de in de Orde der Eerw. Zusters Augustines- sen. STUURLIEDEN-EXAMEN. Voor het examen van tweeden stuurman voor de groote stoomvaart is te den Haag ge slaagd de heer Tjeerd Velünga, alhier. VEREEN. VOOR VROUWENKIESRECHT. Deze vereeniging heeft te den Haag haar 23e jaarvergadering gehouden, waarbij de presidente dr. Aletta H. Jacobs een openings rede sprak, die opwekte tot taai volhouden in den strijd en tot het brengen van nog grooter offers dan de reeds gebrachte. Er waren 95 afdeelingen vertegenwoordigd. De volgende jaarvergadering zal te Amsterdam worden gehouden, voor de zomervergadering werd 's Hertogenbosch aangewezen. Met algemee ne stemmen werd besloten tot statutenwijzi ging. STAATSPENSIOEN. Zaterdagavond hield de afdeeling Alkmaar van dep Bond voor Staatspensionneering een openbare vergadering in de groote zaal van de Harmonie, welke ongeveer geheel gevuld was. De voorzitter, de heer J. A. Verkuijl, open de de bijeenkomsi en heette namens het be stuur allen hartelijk welkom. Spreker dacht, terwijl hij deze vergadering opende, aan de vergadering drie jaar geleden op 9 December gehouden, toen er een breede schare ouden vah dagen aanwezig was, die voor het eerst hun staatspensioen ontvangen hadden. Toen was „de eerste schrede gezet." En nu gaat de heer de Clercq een rede hou den over ditzelfde onderwerp. Zijn we dan niets verder gekomen? In deze drie jaren zijn er in de getroffen regeling vele onvolkomen heden gebleken, en de zon weike men reeds lang zag gloren, komt maar steeds niet verder op. Wel heeft de regeering andere dingen aan het hoofd, maar het Staatspensioen blijft zeer urgent voor de ouden van dagen en „de staat doet iets, maar niet genoeg." Nadat de voorzitter zijn woorden beëin digd had, trad het dubbel mannenkwartet op, dat voor dezen avond zijn medewerking wel willend had aangeboden. Het zong een „Toe komstzang" op de wijze van het Transvaal- sche Volkslied, het laatste couplet werd door- het aanwezige publiek met vrij veel kracht medegezongen. Vervolgens zong het dubbélkwartet het „Nimmer Nacht" van A. F. J. Reiger, ge componeerd door N. H. Andriesen. Dat op allen dit zeer goed weergegeven, mooie lied indruk had gemaakt, bewezen de krachtige bijvalsbetuigingen, die aan het einde opklon ken. Hierna verwelkomde de heer Verkuyl den spreker, den heer de Clerq, die wegens trein- vertraging wat later ter vergadering was ge komen en gaf hem het woord. De heer de Clerq begon met té spreken over de woorden „Ouderdomsrente" en „Staatspensioen" den term „Ouderdomsrente" maal niet mee ingenomen, dat de regeering inplaats van het goede, ingeburgerde woord „Staatspensioen" de ter m„Ouderdomsrente" voor haar wetsontwerp had gekozen. Maar hier schuilt natuurlijk een addertje in het gras. Tal van voorbeelden noemde spreker, waar uit bleek, dat alle werkzaamheden in de maat schappij in elkaar grijpen, dat we geen tak van arbeid kunnen missen en zoodoende alle takken gelijkwaardig zijn. „En nu ligt er in het woord „Ouderdoms rente" een vernedering, die onrechtvaardig is, daar immers ieder recht op zijn pensioen heeft, waarvoor hij zijn geheele leven premie heeft betaald in den vorm van Levering van arbeidskracht voor te weinig toon. De verschillende wetsontwerpen, ging spr. voort, op het staatspensioen, zijn telkens lich ter geworden, van kilo's gingen ze grammen wegen, en dat was de goede weg, want hoe minder papier er volgedrukt werd, hoe min der gelegenheid tot achterdeurtjes er bestond. Hoe meer artikelen er vallen, hoe eerlijker het ontwerp wordt. Spr. ging hierna Treubs wetsontwerp na en viel de uitbetaling door de gemeenten aan wat tot onrechtvaardigheden kan aanlei ding geven. Gelukkig heeft de Kamer deze be paling veranderd, waardoor de verleiding voor de gemeente om weinig pensioenen uit te keeren vervalt. Dat de ouderdomstermijn op 70 jaar wordt gesteld achtte spreker ook veel te schriel, van de 100 leden worden er slechts vier 70 jaar De bond wil den leeftijd op 60 of tenminste vooreerst op 65 jaar gesteld zien, dan hebben zeer velen er nog wat aan Want juist de ja ren van 60 tot 70 jaar zijn de moeilijkste. Zijn de oudjes eenmaal 70 jaar geworden, dan kunnen ze door de bank niet meer dan een jaar of 23 van hun pensioen profiteeren eer de dood hen weghaalt en op die wijze blijft er van het mooie van 't Staatspensioen heel weinig over. Bovendien achtte spr. het pensioen te laag, met 2 in de week maakt men iemand niet fi- nanciëel onafhankelijk, en dat moet toch het doel zijn Men zou, in normale tijden, dit met een gulden per dag wel kunnen bereiken. Een andere grid tegen het ontwerp is, dat dé eene mensch als rechter wordt gesteld bo- ven den anderen. De sollicitanten naar staats pensioen moeten eerst door een commissie beoordeeld worden, ze moeten een nauwkeu rige opgave van hun levensomstandigheden geven, ae behandeling is erg armenzorgach tig. En de ouden van dagen verdienen zoo'n behandeling .niet, geeft hun 't pensioen waar op zij allen recht hebben royaal-weg. Men moet dan ook er naar streven de wet op de Staatspensionneering te laten worden een stuk werk dat een eerbetoon is aan de vetera nen van het oudere geslacht, een blijk van een goede, mooie samenleving en niet een soort vriendelijkheidje, zooals Treub het heeft doen worden. De ouden hebben aan de opvoeding van het jongere geslacht al hun geld ten koste gelegd en dit wetsontwerp zou hun loon zijn? Het volk dient daartegen te waken, als de knappe koppen dat niet willen doen, en de ware democratie moet haar kracht toonen. (Applaus). Daarom is het noodig dat de Bond van Staatspensio'nneering in kracht en omvang toeneemt, en het is de plicht van allen daar lid van te worden. Het is ieders weblegrepen eigenbelang, en het is de plicht van ieder Nederlander er toe mee te werken de wet voor. Staatspensioen tot een goed, mooi stuk werk te doen worden, een wet van niet meer dan 10 artikelen, die eerlijk is en waarmee iedereen vrede kan hebben. Spreker eindigde zijn rede met het lezen van een versje „Afscheid," waarin het streven werd geteekend van een oud man, die, na een leven van zwoegen, in armoe sterft en z'n oudje onverzorgd achterlaat. „Zoo mag het niet meer zijn," zeide de spreker en dat de vergadering het hiermede eens was, bewees het krachtige aplaus. De heer Verkuyl dankte den spreker voor zijn rede en stelde na de pauze de gelegenheid tot het doen van vragen open. Hiervan werd echter geen gebruik gemaakt, welk feit den voorzitter verheugde, daar hij er uit afleidde, dat allen met het gesprokene accoord gingen en er niemand aanstoot aan nam. De heer Velleman trad hierna op en zong een liedje „Mijn Nederland" genaamd. Met applaus, waarmee men dezen avond zeer gul was, klonk ook nu weer aan het einde van deze sarcastische „verheerlijking" van ons Vaderland luid op. Vervolgens werd de „Brief van een ouden pensioentreker aan zijn broer", ten beste gegeven, waarin de wensch werd uitgesproken, dat deze broer maar nooit aan het pensioentrekken mag toekomen, en daarna zong de heer Velleman nog een liedje van een vroolijker genre. Krach dge bijvalsbetuigingen dwongen den zanger tot een toegift, hij koos hiertoe 'n Oor logslied „Een droom" getiteld, dat eveneens in buitengewone mate insloeg. Maar dat doet een stevige verwensching van den oorlog in ons landje immer. Bij alle liederen welke de cabaretzanger voordroeg begeleidde hem zijn nicht, mej. H. Velleman op verdienstelijke wijze. Het Dubbel Mannenkwartet van den- heer Al trad nog eens op en gaf van het plechtige ,Fineta" van Franz Abt een te roemen ge voelvolle vertolking, die door groote eenheid en zuiverheid der stemmen uitmuntte. Zooals de heer Verkuyl opmerkte was de diepe aandacht, waarmee dit Gezang door al len gevolgd werd, treffend en getuigde dit van waardeering van de vele verscheidenheid in het dezen avond gebodene. De heer Verkuyl vestigde nog de aandacht op eenige brochures en uitgaven die vanwege den bond van staatspensionneering werden verspreid en waarvan er enkele werden aan geboden in de pauze, die nu wederom volgde. Ook vestigde hij de aandacht op de uitgave van het Sociaal Jaarboek, dat voor leden van den Bond van Staatspensionneering voor 1.50 wordt verkrijgbaar gesteld, terwijl het voor anderen 2 kost. Na deze tweede pauze trad de heer Velle man nog eens op. In de keuze van zijn liedjes was hij nu gelukkiger dan voor de pauze en zijn hoorders bleken dit op prijs te stellen'. Ook het mannenkwartet, dat nog een twee tal nummers ten gehoore bracht, toonde zich van zijn beste zijde. Het „Sur les Rempart»" van Sanitas, dat men als toegift gaf, werd met gloed en gevoel door de verschillende partij en gezongen het schonk een van de mooi ste oogenblikken van dezen avond. De heer Verkuyl bracht nog een woord van dank aan allen, door wier toedoen deze avond zoo goed was geslaagd. Met genoegen constateerde spreker dat een 20-tal personen, waaronder 3 dames, zich als lid van den Bond alsnog hadden opgegeven. Precies om 11 uur stoot de voorzitter hier na de vergadering. KEGELCONCOURS „ONZE CLUB". In het hotel „Suisse" werd Zaterdagavond door de kegelclub„Onze Club" ter herdenking van haar 10-jarig bestaan een nationaal con cours geopend. In een der bovenzalen, waar de vele beschoikbaar gestelde prijzen waren tentoongesteld, had door den eere-voorzitter, den heer Joh. Diepen, de officieele opening plaats. Hij riep de aanwezigen het welkom toe, wenschte de vereeniging geluk met haar 10-j. best. en in het bijzonder den voorz., den heer Dorregeest, die al die jaren die functie bekleedde. Als bewijs van sympathie van de leden overhandigde spreker dezen een wan delstok met zilveren knop met inscriptie. Spr. herinnerde aan den datum van oprichting (4 Jan. 1907) en memoreerde daarop in het kort het heele bestaan der club, die op zoo uitste kende wijze de sport en gezelligheid steeds wist te vereenigen. Hierna dankte spreker de verschillende clubs en kegelliefhebbers voor de door hen be schikbaar gestelde prijzen, Voorts bracht hij woorden van dank aan allen die zich bereid hadden verklaard bij de leiding van den wed strijd hun hulp te verleenen. Daarna sprak de voorzitter der club, de heer J. Dorregeest, een woord waarbij hij dank bracht aan den eere-voorzitter voor het tot hem gesprokene. Hij merkte daarbij op dat hem de lof alleen niet toekwam, daar hij aan zijn zijde had een secretaris en loco-secretaris, die dikwijls hadden blijk gegeven dat hu* de belangen der vereeniging zeer ter harte gaan. Hij dankte de club voor het cadeau, hem ge schonken en bood daarna namens de vereeni ging, den aanwezigen den eerewijn. De heer Hofmeester bracht de jubileerende vereeniging hulde en gelukwenschen namens de club „Zou er kans zijn?". De heer Mulder deed hetzelfde namen de club „Op de lat", de heer Valck namens de club „B. A. L." De eere-voorzitter merkte onder de aanwezi gen nog op den heer W. de Waal, oud-lid van „Onze Club'' en heette dezen hartelijk wel kom. Hierna werd het concours geopend door „Onze Club". De banen waren geheel nieuwgerestau reerd en boden door het aangebrachte groen een feestelijk aanzien. Er werd met veel animo gegooid en reeds tamelijk hooge cijfers wer den bereikt. VOETBAL. Alcmaria—Spartaan 0—3. 't Is een eervolle nederlaag geworden. Met 30 bleef de Spartaan in de meerderheid. De Amsterdamsche groenhemden hadden drie in vallers. Alcmaria moest weer op 't laatste 00- genblik twee invallers oproepen, *.1. linksmid den en rechtsbuiten. Van deze twee leverde de eerste aardig spel, de laatste presteerde echter niets. In de verdediging em de middenlinie ging 't beter dan j.l. Zondag. De doelverdedi- ger heeft uitmuntend werk geleverd en vooral in de eerste elft meermalen prachtig gered. In de voorhoede speelde de middenvoor uitste kend1. Jammer dat hij zijn onvermoeid werken niet met een doelpuntje bekroond zag. 't Zou door 't geheele elftal verdiend geweest zijn De rechtsbinnen, anders één der beste spelers van 't elftal, liep gisteren wanhopig naar zijn ■vorm te zoeken. Linksbinnen niets, linksbuiten vrij goed. 't Spel van de Spartaan was goed', doch is ons niet meegevallen. Misschien de schuld der invallers. De backs waren zeer goed, evenals de vleugelspelers. Voor de pauze ging het spel vrij gelijk op, alleen de aanvallen der Spartanen waren veel gevaarlijker. Na ruim een half uur spelen, maakt S. vrij onverwacht haar eerste doelpunt, nadat de keeper vallende en stompende eenige zekere goals had onschadelijk gemaakt. Stand met rust i0. Na de rust doelpuntte Spar taan door den linksbuiten Colette, na wanho pige pogingen van de Alcmaria-verdediging om den bal weg te krijgen. Hoe Alcmaria ook werkte, haar voorhoede kon maar geen doel puntje maken. Na vlug samenspel maakte de Lange met een mooi schot het derde doelpunt en daarbij bleef het. Alcmaria was met enkele aanvallen zeer ongelukkig. Einde 30 voor Spartaan, een uitslag, gunstiger dan men had mogen verwachten. Scheidsrechter heel goed. Op den Tweeden Kerstdag zal Alcmaria spe len tegen de Belgische geïnterneerden. Alcmaria II moest gisteren1 spelen tegen „Alkmaar" op de Krocht alhier. Zij had ech ter bericht gestuurd van niet te zullen opko men. In een ons toegezonden schrijven beklaagt de V.V. „Alkmaar" zich over deze onsportieve handelwijze. Zij heeft nu weliswaar met 5—0 gewonnen, maar zij had op 't veld revanche willen nemen over de onlangs geleden 2—0 nederlaag. Wij vernamen van Alcmaria, dat een achttal spelers van het tweede elftal niet wilden uitkomen tegen Alkmaar. Deze spelers zullen naar wij hopen hun houding wel na der motiveeren. Dat „Alkmgaar" ontstemd is, valt alleszins te begrijpen. De BURGEMEESTER van ALKMAAR. Gelet op art. 7 van het Militiebesluit (K. B van 3 April 1912, Staatsblad No. 145). Herinnert: alle mannelijke ingezetenen, die op 1 JA NUARI 1917 hun 18e levensjaar hebben vol bracht (alzoo de mannelijke geborenen van 1898) om zich in de maand JANUARI 1917 voor de Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der ver trekken van het Stadhuis alhier, op DINS DAG en VRIJDAG tot 20 JANUARI a.s., van des namiddags 1 tot 3 uur, en verder ter Ge meente-Secretarie. Bij deze aangifte ter inschrijving bestaat te vens de gelegenheid om- op te geven de reden van vrijstelling, die de in te schrijven per soon vermoedelijk zal kunnen doen gelden. Voorts worden belanghebbenden opmerk zaam gemaakt op de volgende bepalingen der Militiewet. Artikel 12. 1. Behoudens het bepaalde in art. 13 wordt voor de Militie ingeschreven: lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlan der, die op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18e levensjaar heeft •volbracht, binnen het Rijk, in het Ehiitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft, of wiens vader, moeder of voogd op ge noemd tijdstip in een dier Rijken woonplaats heeft; 2a. ieder meerderjarig mannelijk Neder lander, die op genoemd tijdstip in een der ge noemde Rijken woonplaats heeft; 3o. ieder mannelijk niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene van het Rijk is. 2. Voor ingezetene in den zin dezer wet wordt gehouden A. de minderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft: lo. indien zijn vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en geduren de de voorafgaande achttien maanden in hot Rijk of in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woonplaats gehad heeft; 2o. indien hij zelf gedurende de vooraf gaande achttien maanden in het Rijk of in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woonplaats gehad heeft, tenzij hij in den zin dezer wet een vader of moeder heeft en deze elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft. B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en gedu rende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen woonplaats ge had heeft. 3. Voor de toepassing van het bepaalde in het vorig lid wordt gehouden voor minderjarig hij, die minderjarig is in den zin der Nederlandsche wet; voor meerderjarig hij, die meerderjarig is in den zin der Nederlandsche wet. Artikel 13. Voor de Militie wordt niet ingeschreven' lo. de ingezetene niet-Nederlander, die blijkt te behooren tot een Staat, waar de Ne derlanders niet aan den verplichten krijgs dienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen 2o. hij, die blijkt in de koloniën of bezittin gen dea Rijks in andere werelddeelen woon plaats te hebben, mits dit niet zij ter zake van krijgsdienst. Artikel 14. 1. De inschrijving geschiedt: lo. van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder lo. a. zoo zijn vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd b. zoo hij binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente zijner woonplaats, ten zij hij in den zin dezer wet een vader, moeder of voogd heeft en deze in eene andere ge meente binnen het Rijk woonplaats heeft; c. zoo zijn vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk en hij niet binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Amsterdam; d. zoo zijn vader, moeder of voogd in het Koninkrijk België en hij niet binnen1 het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam, e. zoo hij in het Duitsche Rijk en zijn va der, moeder of voogd niet binnen het Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft, in de gemeente Amsterdam; f. zoo hij in het Koninkrijk België en zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk of in bet Duitsche Rijk woonplaats heeft, in de gemeente Rotterdam; 2o van hem, bedoeld in art. 12, eerste lid, onder 2o. a. zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats; b. zoo hij woonplaats heeft in het Duit sche Rijk, in de gemeente Amsterdam; „c. zoo hij woonplaats heeft in het Konink rijk België, in de gemeente Rotterdam 3o. A. van hem, bedoeld in art. 12, eerste

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2