DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I Tabak J. R. Keuss. Verbod van uitvoer van Granen. f No. 302 Honderd en achttiende jaargang. 1910. m 3 maanden f 1-, Ir. o. post 11.25. Adwrtenliepriisl2i0t. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N.Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERHIs. COSTERZOON, Voordrun C 9. felefnr. 3. DUITSCHLAND. NEDERLAND. Uitbetaling vergoedingen SM Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. DECEMBER ALKMAAR, 22 December. Wilson heeft gesproken. De president der Vereenigde Staten van Amerika heeft zich met een nota tot de oor logvoerende mogendheden gewend. Hij heeft krachtig en handig in den stand van zaken ingegrepen en heeft wellicht daardoor een aanvang gemaakt met de brug, waarover de strijdende partijen tot elkaar kunnen worden gebracht. Krachtig immers hij geeft in overwe ging, spoedig gelegenheid te zoeken om voor waarden te doen kennen, waarop de oorlog beëindigd kan worden en de schikkingen op te geven, welke noodig worden geacht om waarborgen te bieden tegen een nieuwen strijd. En handig hij laat uitdrukkelijk het Duitsche voorstel en de rede van minister Lloyd George buiten beschouwing en grondt zijn optreden enkel op deze overweging dat zijn rijk, (zijn machtig rijk!) belang heeft bij den vrede, maar ook bij den oorlog, want de Amerikaansche rechten worden steeds meer door beide partijen in het gedrang gebracht, de toestand wordt voortdurend kritieker en daarom heeft Amerika het recht om te weten, waarnaar elk der oorlogvoerenden streeft, opdat het daarnaar zijn gedrag in de toe komst kan regelen. Dit is dus de hoofd zaak: Amerika handelt uitsluitend uit eigen belang, niet op aandrang van den een of den ander. Maar willen de oorlogvoerende mo gendheden elkaar eens polsen, wel, dan is de president bereid hierbij behulpzaam te zijn. Liever zelfs nog wil hij het initiatief er toe nemen. Hij wijst er op, dat de oorlogvoerende par tijen in werkelijkheid hetzelfde beoogen. Zij willen alleen de rechten van zwakke en kleine naties beschermen. Allen wenschen in de toe komst zekerheid, dat dergelijke oorlogen niet meer zullen voorkomen. Elk der beide partij en zou afgunstig zijn, zegt de heer Wilson, indien de andere tegenover haar een verbond vormde,' dat een onzeker machtsevenwicht zou bewerkstelligen; elke partij is evenwel bereid om de vorming van een verbond van voikeren te overwegen; hetwelk den vrede zou verzekeren. De Vereenigde Staten hebben het allergrootste belang bij maatregelen, Welke den toekomstigen wereldvrede zouden verze keren. Daarom geeft de president in overwe ging de respectievelijke opvattingen ten aan zien van de voorwaarden, die aan de defini tieve schikkingen voor den wereldvrede zou den moeten voorafgaan met elkaar te verge lijken'. heeft genomen. Men zal er zich nu niet zoo gemakkelijk met handigheidjes uit werken, men zal nu wel rechtstreeks moeten antwoor den, wat men wil. Misschien komt dat beide partijen ongelegen. De entente zeer zeker, doch wanneer het vredesaanbod eens niet ernstig gemeend mocht zijn, dan ook de mid- den-mogendheden. Maar als beide par-, tijen zich gedwongen zien met vredesvoor stellen te komen de partij, die aan presi dent Wilson weigert laadt een zoo zwaar odium op zich, dat zij daartoe slechts in de uiterste noodzaak zal besluiten dan zullen beiden tot het inzicht komen, dat noch de een de ander noch de ander de een den vrede zal kunnen opleggen, dat er van een opgeleg- den Duitschen vrede evenmin sprake kan zijn als van een opgelegden Engelschen vrede. Alleen wanneer dit inzicht wordt verkre gen, is er reeds veel bereikti Maar intusschen mag de hoop, dat de oorlog den langsten tijd heeft geduurd, aanzienlijk stijgen. En daarom mogen de gevoelens, welke het optreden van den heer Wilson zullen wekken, worden samengevat in deze weinige, maar veel zeggende woorden: „Goed gedaan, president!" Het komt ons voor, dat vrienden van den vrede op dit oogenblik niet meer kunnen ver langen. De president van- Amerika dat is een meneerDien kan men niet op de mat of voor een kiertje van een deur laten staan. Wanneer die aanbelt en een dreigend toontje in zijn stem legt, dan moet hij wel in de kamer wor den gelaten. Hij is een verre buurman, maar een goed vriend en als vijand een kwade par tuur de Duitsche regeering is in het afge- loopen jaar voor hem in haar schulp gekro pen en de Engelsche regeering, de entente, zal hem niet minder duchten. Hij heeft van de onzijdige® het meeste ge zag en de grootste macht. Hij heeft het onderstaan op dit oogenblik te spreken, wetend, dat hij den schijn op zich zou laden van te handelen onder den indruk van het vredesaanbod der middenmogendhe- den. Hij zelf zegt, dat hij eenigszins huiverig was, om thans een wenk te geven. Maar hij heeft de aarzeling overwonnen en zal den smaad trotseeren. Die smaad komt thans, en kele uren nog maar na het bekend worden van zijn nota, reeds over zijn hoofd. De Dai ly Graphic durft bijv. te schrijven, dat pre sident Wilson nog steeds geen flauw idee heeft van de oorzaken van den oorlog, dat hij praat als een schoolmeester, die een troep schooljongens zegt met vechten uit te schei den, omdat hun lawaai hem hindert, die be ter deetj eerst te leeren en dan te spreken. Als er echter eens een volksstemming in al le oorlogvoerende landen werd gehouden hoe lang zoij de volkerenkrijg dan voortdu ren? Zou men zoo niet veel sneller bij el kaar komen, dan door het z.g.n. diplomatiek optreden van enkele weinige staatslieden' en machthebbers, die naar het oude recept van zet en tegen-zet werken? Het is president Wilson, die door zijn no ta, dezen politieken spelers 't spel uit handen EEN EIGENAARDIGE KENNIS GEVING. Eene eigenaardige kennisgeving heeft de burgemeester van het stadje Leichlingen (Rijnland) uitgevaardigd. Zij luidde als volgt: In het vertrouwen dat de burgerij zich aan de tijdsomstandigheden zal weten aan te passen, heb ik aan een groot gedeelte der in woners een flinken voorraad aarappelen laten i g.en uitreiken.. Beperken is nog lang geen verhon geren, maar wie niettegenstaande de vele ver maningen en waarschuwingen zoo arm van geest en zwak van karakter is, dat hij zich niet voldoende wilskracht toevertrouwt om met het verstrekte gedurende den voorgeschreven tijd uit te komen, melde zich ten spoedigste aan opdat hij weder op weekrantsoen kan wor den gesteld. KORTE BERICHTEN. Graaf Spitzmüller is er niet in geslaagd een Oostenrijksch kabinet samen te stellen. Nu doet graaf Clam-Martinitz het. De Duitsche vredesnota is gisteren door den Amerkaanschen gezant aan de Russische regeering overhandigd. -De spoorwegtarieven in Engeland wor den met 1 Januari met 50 procent verhoogd, en de dienst overeenkomstig ingekrompen. De vereeniging van scheepsbouwers aan de dijde dringt er bij Ll'oyd George op aan, een algeheel drankverbod in het Vereenigde koninkrijk uit te vaardigen. De gouverneur van België, generaal von Bissing, is ongesteld. De „Vorwarts" vermeldt een geval van een bijzonder eerlijken vinder. In Fürstenwal- de had een jonmeisje een mandje met 50 eie ren gevonden »en het naar de politie ge bracht. De Tiber is bij Rome overstroomd, som mige deölen der stad, o.a. de gasfabriek, staan onder water. Een Russische onderzeeëer bracht in de Zwarte Zee bij den Bosporus een stoomschip en 12 zeilschepen tot zinken. In het Deensche parlement is nu defeni- tief tot verkoop van de Deensche Antillen aan Amerika besloten. De Paus zal waarschijnlijk Zondag as. in antwoord op de Kerstwenschen van het col lege van kardinalen een rede houden, die met groote belangstelling tegemoet wordt gezien. LANDSTORM 1910. In „Odéon" te Amsterdam is een vergade ring gehouden van landstormplichtigen van de jaarklasse 1910. Besloten werd tot oprich ting van eene vereeniging „Landstor ml910" Deneer Ji. J. Feringa, het doel' der vereeni ging uiteenzettend, deelde mede, dat ge streefd zalw orden naar verlichting van den mobilisatiedruk. Spr. noemde als zoodanig in hoofdzaak het voeren van een actie voor naar huiszending zoo spoedig mogelijk na africhting; voor eene betere verlofregeling en voor indeeling zoo dicht mogelijk bij de woonplaatsen. Uit de vergadering gingen stemmen op om ook aan te dringen op verhooging van de onderteuning, aan gemobiliseerden. Het bestur zegde toe ook hieraan aandacht te zuiden wijden ken z.i. te buiten gaan. Hetzelfde gold voor de overige levensmiddelen en voor de klee ding. Ook ten aanzien van de menagegelden en de voorloopig afgekeurden was het beleid niet zuinig geweest. De legeradministratie achtte spr. dan ook nog steeds niet in orde. Ook den minister van financiën achtte hij daarvoor verantwoordelijk. E>e heer deMeester (u.-l., Den Helder) betwistte aan den heer v. d. Voort v. Zijp± dat de linkerzijde en regeering het bestand verbroken hadden. De defensiebelangen wa ren door de ouderdomsrente niet in 't ge drang gekomen. Spr. behandelde daarna de defensie van Ned.-Indië. Een goede vloot en een goed en niet te klein leger achtte hij daar noodig. De versterking van dit leger achtte spr. urgent De heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P., Leeuwarden) noemde het een onmogelijken eisch van de rechterzijde, dat het ministerie met vertegenwoordigers der rechterzijde had moeten zijn aangevuld en buiten de politiek had moeten blijven. Dat zou een groot ge" vaar zijn geweest voor ons land. Spr. lichtte dat toe en meende dat een zgn. nationale re geering de zaakwaarnemer van het behoud zou geweest zijn. Hij bracht hulde aan de wijze, waarop de neutraliteit door de regee ring is behartigd. Met het oog op den tijd, dat voor de inter nationale positie van ons lafid de verdere grondslagen zullen worden gelegd, hoopte spr. dat de regeering zou streven naar een vorm van tijdelijk of permanent overleg met de Staten-Generaal in den vorm b.v. van een commissie, of naar uitbreiding van de regee ring met de vertegenwoordigers van verschil lende partijen. Spr. kwam tot de grondwetsherziening en de daarmede samenhangende verkiezingen. De bestuurders van de partijen zouden een beperking van den verkiezingsstrijd tot stand kunnen brengen. De regeering moest voor het daarop volgend jaar de uitwerking van art. 192, onder leiding van den tegenwoordi- gen minister van binnenlandsche zaken bren- ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. betreurde het dat een man als C o 1 ij n zich tot zulke neerdrukkende uitingen heeft laten verleiden. Hoofdstukken I en Vila der Staatsbegroo- ting werden z.h.s. aangenomen, evenals de wet op de middelen en eenige ontwerpen tot regeling van de ^ontvangsten en uitgaven van het weduwen- en weezenfonds van burgerlij ke ambtenaren en van het pensioenfonds van de gemeente-ambtenaren voor 1917 en die voor militairen en gepensionneerde militairen der land- en zeemacht. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting over 1917 werden Donder dag voortgezet. De heer Duymaer v. Twist (a.-r. Steenwijk) meende te kunnen aantoonen, dat aan het departement van oorlog de gelden niet zuinig besteed worden. Hij becijferde de uitgaven krachtens de credietwetten tot 31 December a.s. op 564 millioen. Bij de brood voeding hcerscht een overvloed, die de per- Spr. behandelde vervolgens de positie van de regeering en de partijen in dezen tijd, ook de economische omstandigheden en de posi tie van de Staten-Generaal. Hierna werd het wetsontwerp betreffende het kiesrecht zonder stemming aangenomen. Eveneens het wetsontwerp tot wijziging van het onderwijsartikel, nadat de heer L i e f- t i n c k (u.-l., Zutphen) verklaard had er te gen te zijn, en het wetsontwerp tot verande ring van- de additioneele artikelen. (Minister Cort van der Linden werd door vele leden gelukgewenscht). De heer Troelstra zette nu zijn rede voor. Spr. wenschte verandering in de werk wijze van de Kamer te brengen, door vaste commissies in te stellen, die steeds'hetzelfde soort ontwerp zullen hebben te onderzoeken, en meende dat de werkzaamheden moesten worden verschoven van de openbare beha® deling naar de commissies. De heer Marchant bestreed het denk beeld van den heer Troelstra om de onderwijs- ontwerpen af te doen door de kamer, die in 1917 zal worden verkozen. Hij kon niet in gaan op de denkbeelden van dien spreker in zake een nieuwe werkwijze van de kamer. Spr. besprak vervolgens de economische voorzie ningen in de naaste toekomst. De heer Rutgers behandelde de sociale wetgeving. De heer v d. Molen vroeg welk aandeel in de oorlogswinstbelasting aan de noodlij dende gemeenten ten goede zal komen. In de avondvergadering toonde de heer V i s s e r v. I jl z e n d o o r n zich niet tevreden over de plannen voor de verdediging van In- dië. De heer De Geer sloot zich aan bij hen die reeds nu het oog gericht hielden op de toe komst. De minister van binnenlandsche zaken zei dank voor den verleenden en toegezegden steun. Wat Indië betreft, de regeering acht het haar plicht al het mogelijke te doen en voor te bereiden, allereerst voor de vloot, daar naast ook voor de levende strijdkrachten. De heer T roelstra meende dat men wel kon afwachten den stand van zaken na den oorlog. Van het grootste belang is, dat wij na den oorlog goede financiën hebben, dat ons cre- diet goed is en dat onze belastingen niet zoo zeer zijn opgevoerd, dat de draagkracht te veel lijdt. De minister van financiën zei dat Am sterdam 2 millioen en Rotterdam 12 ton zou krijgen van1 de oorlogswinstbèlasting. De minister van oorlog releveerde het beroep van den heer v. d. V o o r t v a n Z ij p op den heer C o 1 ij n. Wat betreft de geestes gesteldheid aan oorlog, zei hij dat sedert Aug. 1914 het personeel van zijn departement doordrongen is van het besef, dat het eiken .dag kan gebeuren. De hoop, door den heer C o 1 ij n geuit, dat wij tegenover de moderne oorlogsmiddelen van den vijand de onze zul len kunnen stellen; zal niet beschaamd wor den. In menig opzicht heeft men veel resul taat bereikt. Spr.'s verwachtingen over onze weerbaar heid waren,hooggestemd, maar ware het niet het geval, nimmer zou spr. zich uiten als de heer C o 1 ij n deed; zelfvertrouwen, besef van eigen kracht zijn een eefste vereischte. Spr. Gemengd'nieuws. VERLICHTING ZEEDIJK. Aangaande de nachtelijke verlichting van den Waterlandschen zeedijk meldt men thans, dat wegens het opbreken van den weg de lam pen branden van 4-10.15 's avonds en 5-7.30 's morgens. Des Zondags, met het oog op het thuiskomen der van verlof terugkeerenden met de stoomtram, die te 10 uur te Monniken dam arriveert, worden de lichten te 11 uur ge doofd. DOOR ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN. Eenige jaren geleden werd een strooper dood gevonden in een jachtveld onder Bavel. De oorzaak bleef onbekend. De weduwe trouw de spoedig daarna met den onbezoldigd rijks veldwachter Jorissen uit Bavel. Het moet ech ter gebleken zijn, dat een dorpsgenoot, Rutten genaamd, veel indruk op haar had gemaakt. Rutten en zij' zaten Zaterdagavond j.l. bijeen toen Jorissen binnentrad. Zijn vrouw verzocht hem kool uit den moestuin te gaan halen. 'Nauwelijks had hij het vertrek verlaten of zij nam een geweer, ging hem achterna en schoot hem dood. Rutten en vrouw Jorissen zijn te Breda in verzekerde bewaring gesteld en hebben reeds bekend. EEN ONTSLAG-KWESTIE. E>e gemeenteraad van Vollenhove had den heer dr. J H. Haibertsma met ingang van 1 September 1.1. ongevraagd ontslag verleend als gemeente-geneesheer en wel naar aanlei ding van twee motieven: lo. dat bed,oelde heer sinds ongeveer een jaar niet in de gemeente woont en geen stap pen heeft gedaan om een woning aldaar te be komen 2o. dat door hem, niet de verplichtingen waren nagekomen in zake schoolbezoek als schoolarts. Ged. Staten hebben dit besluit niet goed gekeurd. Zij gaven in overweging het ontslag in te trekken en vroegen of er geen termen be staan, om een ambtswoning te bouwen of de instructie te wijzen, dat wordt toegestaan aan den dokter hoogstens 1 K.M. buiten' de be bouwde kom der gemeente te mogen wonen. Hiermede gaat echter de Raad weer niet accoord. in ue jongste raadszitting is met 3 stemmen vóór, 2 tegen en 1 onthouding be sloten, het raadsbesluit in zooverre te w zt- gen, dat vóór het woord „ontslag" 't woord „eervolwordt ingelascht. VOLKSZANG IN HET LEGER. Erniel Hullebroeck geeft in „Het Muziek college" zijn ingenomenheid met de bevorde ring van den zang in het leger te kennen en geeft er o. a. een verslag van een soldaten- zangoefening waarbij het volgende staaltje van soldatenhumor naar aanleiding van zijn „Karlijntje" „Tusschen de coupletjes in, meegaande met het tusschenspel, zongen de kerels eenige wel geplaatste „Hola's" en 'k moet bekennen, dat het karakter van het lied erdoor verbeterde. In die korte uitroepjes vond ik al de schalkschheid terug, welke ik in de eenvoudi ge akkoordjes van het tusschenspel had wil len weergeven. De zangers hadden die schalkschheid begrepen en tevens de behoefte gevoeld ze op hun manier uit te drukken. Ik' zat mij te verkneukelen van plezier OPLICHTING DOOR MIDDEL VAN ADVERTENTIëN. Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting, stond gisteren voor de Recht bank te 's-Gravenhage terecht de 43-jarige D. Dronkers, effectenhandelaar, wonende aldaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij door mid del van advertentiën in „De N. R. C." tegen toezending van 5 of veelvouden daarvan, gedurende een vol jaar de winstkans aanbood op aandeglen 1000 dollar United States Steel Corporation, zonder dat daarop eenig ver lies kon geleden worden. In deze zaak waren gedagvaard 25 getuigen a charge en 5 a dé charge. De eisch was 2 jaar gevangenisstraf. VASTGEVAREN. Gistermorgen letten schippers te Weesp niet op het sein, tengevolge waarvan hunne vaartuigen in een voetbrug over het Merwede- kanaal vastraakten. Het verkeer was ge stremd, ook te land; 70 a 80 chepen, ook wa gens moesten wachten. Personen werden in booten overgezet. Vier sleepbooten van den waterstaat waren eenigen tijd vruchteloos be zig de schepen los te maken. Gisteravond is het scheepvaartverkeer weer hersteld. De Burgemeester van AJkmaar brengt ter kennis van belanglieb- benden, dat de nitbetaliug der ver goedingen, loopende over liet tijdvak van 16 Dee. tot en met 22 December zal plaats bebben ten Stadlinize, op Zaterdag 23 December a.s., voor zoo veel de LAKDTVEEK en den LAND STORM aangaat van 1011 nnr en voor zooveel de MILITIE betreft van 1112 nnr. Alkmaar, 21 December 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De Burgemeester der gemeente ALK MAAR brengt hiermede ter algemeene ken nis, dat het verboden is ftgge, tarwe, gerst, haver en boonen, In gemalen of ongemalen toestand, uit de gemeente te vervoeren of te doen vervoeren, tenzij die granen alsnog door zijne bemiddeling aan het Rijk worden ver kocht. Bij eventueele pogingen tot uitvoer, weige ring tot verkoop aan het Rijk, of poging tot verkoop aan derden, zal tot inbezitneming worden overgegaan. Alkmaar, den 2 December 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun col lege is ingekomen een verzoek van M. ROES TENBURG, aldaar, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden anderen dan ster ken drank in het perceel Schoolstraat, B. 6. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk aan de wet ontleende bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DO N AT H, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Eenig geld, een halsketting, een étui met zakkammetje, een handschoen, twee honden, een knipmes, vier portemonnaies met eenig geld, een kinderboekje, een vingerhoed, een rozenkrans, een gouden broche, een R. C. kerkboete, een defect heerenhorloge, een hoepel, een zweep en een bontmuts met dasje. Alkmaar, 21 December 1916. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHIJSEN. BRAND. Gisternacht 2 uur is te Amsterdam brand ontdekt in het gemeentelijke lompenpakhuis. Pas om 6 uru was men den brand meester. 2 leden der brandweer werden licht gewond. Het gebouw was niet verzekerd, de inhoud wel. Men- schat de schade voor de stad) op 1 a l1/» ton KORTE BERICHTEN. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, district 's-Gravenhage II (va- cature-mr. W. Dolk), zijn candidaet gesteld L. L. -H. de Visser (S.D.P.) en J. W. IJzer man (Vrijz.). De minister van landbouw heeft het percentage der dagelij ksche aanvoeren van spruitkool, dat voor het binnenland moet ge veild worden, vastgesteld op 70 percent. De Dordrechtsche Politievereeniging heeft zich afgescheiden van den Bond van Gemeentèpolitiebeambten in Nederland, om dat zij zich niet kon vereenigen met de wijze, waarop die Bond propaganda maakt en ageert tegen politie-autoriteiten. Een kassier uit Doetinchem, die reeds gedurende den heelen oorlog regelmatig de grens passeerde, is thans door de Duitschers gevangen genomen. Iemand uit N. Amsterdam, logeerend in de gevangenis te Groningen, kreeg verlof om zijn zieke vrouw te bezoeken. Onderweg wist hij aan den hem begeleidenden rijksveldwach ter te ontkomen. Hij is nog niet weergevon den. Men schrijft van de oostgrenzen, dat ve le Duitschers zich in Holland vestigen uit vrees voor den burgerlijken dienstplicht. Te beginnen met 1 Januari 1917 zullen tegen het tarief van nieuwsbladen ter verzen ding per post worden toegelaten enkel die gedrukte stukken, welke algemeen worden erkend als courant of tijdschrift. Tegen een rijksveldwachter te Almelo, die terecht stond wegens poging tot honden- vergiftiging, is drie maanden gevangenisstraf MHMl ALKMAARSC

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1