DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OOIILOU. Heb je ze al geproefd J No. 303 ZATERDAG 23 DECEMBER Honderd en achttiende jaargang. 1910. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1-, fr. d. post f 1.25. Advertentieprijsmct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h, HERIÏIs. COSTER 4 ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. 99 fijm, zeg:! BROODKAARTEN VERGADERING van den gemeenteraad van Alkmaar, BR irammw e fctetfsn. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 23 December., Verleden jaar vóór de Kerstdagen leefde men onder de sensatie van een idealistisch aangelegd Amerikaan, die naar Europa was getogen met de hoop, dat zijn idealisme en zijn energie tot stand' zou kunnen brengen, hetgeen den Europeanen tot dusverre nog niet was gelukt. „Tegen Kerstmis uit de loopgraven en er niet meer in," was de leuze, waaronder hij scheep ging en hoe kon het anders? faalde Men hoort thans niet meer van den heer Ford noch van zijn millioenen. Doch nu heeft zich weer een Amerikaan op den voor grond geplaatst. Niet zoo maar de eerste de beste rijkgeworden fabrikant, doch de man, die met het hoogste gezag is bekleed, de pre sident. En deze heeft zich niet rechtstreeks tot de oorlogvoerende volkeren pogen te wenden, maar een nota naar hun regeeringen gezonden, waardoor hij het de partijen ge makkelijker wil-maken tot elkaar te komen. Men kan over het aanbieden en den inhoud van deze nota merkwaardige dingen lezen, als men zich niet tot één courant bepaalt, maar van allerlei uitlatingen kennis neemt Zelfs de uitersten ontbreken1 niet. De eene dagbladschrijver betoogt met evenveel vuur, dat de heer Wilson een zeer ongelukkig oogenblik heeft gekozen, de ander, dat hij het juiste moment, het psychologische moment heeft getroffen; de een vindt de nota buiten gewoon onhandig van vorm en spreekt van een „blunder", de ander acht haar zeer cor rect van vorm en zeer objectief van inhoud En nu halen wij enkel maar een paar uitla tingen van Nederlandsche couranten-schrij vers aan. Wat de buitenlandsche joumalis ten schrijven laat zich echter daarnaar eeni- germate afmeten! Wij meenen heden niets toe te voegen te hebben aan wat wij gisteren over de daad van den president en den inhoud van zijn no ta schreven. Nieuwe feiten hébben er zich niet voorgedaan en nieuwe gezichtspunten zijn er niet geopend. Het schijnt alsof het naderend-Kerstfeest in vloed oefent op de gevechtsactieer valt niets van de oorlogstooneelen te vermelden. Even wel nooit bedriegt de schijn zoozeer als in oorlogstijd. Al heerscht er thans betrekkelijke tust, dit behoeft nog geenszins te verhinderen dat op de drie opeenvolgende Zon- en feest dagen hier of daar de strijd met schier onge kende woede ontbrandt en dat er militaire acties verrassenderwijze plaats vinden, waar men die allerminst had verwacht. Ondanks de vredesklanken, die aan het lui den der vredesklokken moeten voorafgaan, zal het geen vredig feest zijn in de loopgra ven. Het eenige, dat wij, onzijdigen kunnen doen is met degenen, die in de loopgraven moeten vertoeven en met hen, die achter de fronten zwoegen en dulden, is: hopen dat de volgende Kerstmis inderdaad als een vredes feest zal kunnen worden gevierd. Want dit is het kenmerk van deze Kerst mis: de strijd is er nog, maar duidelijker waarneembaar worden de voorteekenen van den vrede. Zoo worde dan dit Kerstfeest begroet door allen, die van goeden wille zijn, met harten, vol afschuw voor den oorlog, maar waarin ook trilt de hoop op een Vrede over niet te langen tijd! KORTE BERICHTEN. Prins Holenlohe is als gemeenschappe lijk Oostenrijksch-Hongaarsch minister van Financiën afgetreden, minister Burian volgt hem op, deze wordt als minister van buiten landsche zaken vervangen door graaf Czer- nin. Baron Hubert Reuter, de zoon van den stichter van het Engelsche nieuwsbureau, is, terwijl hij drie makkers in veiligheid bracht, nadat ze 97 Duitschers hadden gevangen ge nomen, roemrijk gesneuveld. Volgens Berlijn is de onderzeeër U 46 in den grond geboord. In Engeland berekent men ongeveer 1 milliard oorlogswinstbelasting te zullen in nen dit jaar. Het grootste gedeelte is al bin- nen. De Amerikaansche gezant, de heer Ge- rard, is naar Berlijn teruggekeerd. Wilson's nota is eergisteravond te Ber lijn overhandigd. De president der Spaansche kamer is af getreden. Het Engelsche parlement is tot 7 Febru ari verdaagd. De Duitsche regeering zal een onder- zeesche postdienst op Noord-Amerika en de aangrenzende landen instellen, ook Neutra len kunen er van gebruik maken. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Nadat de wetsontwerpen inzake een buiten gewoon oorlogscrediet van 75 miljoen en de beveiliging van menschenlevens op zee Vrij dag waren aangenomen, kwamen het wetsont werp tot herziening en versterking van de heffing van opcenten ten behoeve van het lee- ningsfonds aan de orde. De heer Vlsserv. IJ zendoorn (v.l., Gorihchem becijferde, dat in 1918 reeds 43 millioen aan rente en aflossing zal moeten worden voldaan en vroeg of men dergelijke bedragen alleen uit opcenten zou betalen en of de voorgestelde schaal der opcenten redelijk was. Spreker wees op de hoge belastingen en vroeg den minister, dit opcenten-ontwerp te rug te nemen en het volgend jaar met een nieuw ontwerp te komen, op een1 tijdstip, dat de Kamer beter gelegenheid had het te beoor- deelen bij het bezit van meer gegeven. Anders zou spreker tegen dit ontwerp moeten stem men. De heffing van de kleine huurwaarde achtte spr. toekomstmuziek Hij had ook be zwaar tegen de hoogere heffing van auto's. De heer TerLaan (s. d. a. p., Rotterd. I) meende, dat nu de ministers deze regeling tot 1934 wilde doen gelden, de opcenten op de successiebelasting er in hadden moeten worden opgenomen. De bezwaren tegen de op centen op de auto's bestreed spr. Hij zou wil len, dat de ontheffing voor de lagere huur waarde inging met 1917. Het bevreemdde hem, dat de minister voorstelde de verhoo ging tot 40 pet. van de inkomstenbelasting ten laste van alle aanslagen te brengen. Ook vroeg spreker waarom voor de rechtspersonen de opcenten op 33 gehandhaafd bleven De m i n i s t e r van financiën merkte tegen over den heer Visser v. IJzendoorn op, dat het nooit de bedoeling was geweest het opcenten- ontwerp tot drie jaren te beperken. Spreker dacht, dat het slechts een formaliteit was, als hij deze wet indiende. Het bedrag, dat er bij kwam, was slechts zeer gering en er was dus geen reden om van systeem te veranderen. Be handelde men deze zaak eerst in Febrari, dan kwamen de kohieren niet op tijd klaar. Ook invoering van verlaagde opcenten voor de la gere huurwaarde zou tot groote vertraging leiden1. Speker kwam vervolgens op tegen het zwar te beeld, door den heer Visser v. IJzendoorn van de opcentenheffing opgehangen, en tegen de meening dat die tot 1951 zou duren. De ministe becijferde dat, als er nog een leening bijkomt, we in 1936 met de aflossing gereed zijn en anders in 1932. Met een opcentenheffing op de successierech ten durfde spreker niet komen. Dat voor 625 millioen uit het Leenings- fonds werd geheven en de rest uit de gewone middelen, was 'n gevolg van het eenmaal aan genomen systeem bij de leening-Treub De mi nister wilde ook nieuwe bronnen aanboren, bv. een verhoogd zegelrecht op buitenlandsche ef fecten, maar wees er op, dat hij herhaaldelijk op afdoening van de belastingwetten had aan gedrongen.JDoor de 7 opcenten meer werd z.i. het kapitaal niet aangetast. Spreker kon dus het ontwerp niet intrekken. Als er van auto's werd aangetoond, dat zij voor beroep of bedrijf dienden, zouden zij minder zwaar worden belast. De heer Visser v. IJ z e nd o o r n en Ter Laan repliceerden. Laatstgenoemde diende een amendement in om de aanslagen beneden 1200 in de inkomstenbelasting niet te begrijpen in de opcentenheffing. Minister van G ij n dupliceerde, waarna de algemeene beraadslagingen werden geslo ten. Bij artikel 2 verklaarde de minister zich nietm et het amendement-Ter Laan te kunnen vereenigen. Het werd daarna verworpen met 39 tegen 14 st. 'De wetsontwerpen betreffende het recht van registratie en zegel werden z h. s. aangeno men, nadat de minister had gezegd, dat het onmogelijk was de polissen van wettelijke aan sprakelijkheid bij tweede lezing in die wet op te nemen. Hij zal daartoe later een novelle in dienen. De heeren Marchant en Troelstra trokken de vroeger door hen1 en eenige andere heeren ingediende grondwetsvoorstellen in. Hiermede was de agenda afgeloopen. De voorzitter dacht de kamer tegen 9 Ja nuari weer bijeen te roepen. Tot de behande ling van de Indische begrootimg zal nog niet terstond kunen worden overgegaan, want waarschijnlijk zullen de eerste week na het re ces verschillende wetsontwerpen moeten wor den afgedaan, die het gevolg zijn van de tijds omstandigheden, w.o. tot het tegengaan van hurppdrijving em nopens de vordering van schepen.. Bovendien zal onmiddellijk afdee- lingsonderzoek moeten plaats hebben, opdat het 80 millioen-ontwerp ter uitvoering van de Distribuiiewet tegelijk met hoofdstuk X der Staatsbegrooting in behandeling zal kunnen worden gebracht. HULDE AAN Dr. BOS. Te Winschoten is een vergadering gehou den ter bespreking van de stichting van iets blijvends, ter nagedachtenis aan den heer dr D. Bos. De heer mr. H. I Schönfeld, burgemeester van Winschoten, nam hiervoor het initiatief en leidde de bijeenkomst Er waren ongeveer 300 sympathiebetuigin gen ingekomen, zelfs uit Amerika. Een katho liek uit Rotterdam zdnd 40 met het bij schrift: „Voor de hulde aan den nobelen te genstander dr D. Bos. Een Roomsch-Katho- liek." Bij de discussies kwamen drie plannen ter sprake, n.l. een standbeeljl, een openbare leeszaal te Winschoten en een fonds voor uit stekend aangelegde kinderen van mingegoe- den, om die in de gelegenheid te stellen, hun studie te voltooien. Voor het monument kwam weinig steun, wel voor een borstbeeld in de zaal. De kosten van een fonds ^verden geraamd op minstens 100.000, die voor een leeszaal op 30.000, beide zeer voorlodpig. De be noemde commissie van voorbereiding zal nu verder beide denkbeelden overwegen. KAAS. De Kaasvereeniging heft aan de handela ren bericht, dat, in verband met de voorraden in de Centale Pakhuizen, in de week van 25 tot 30 Decembe van de bestelde hoeveelheid volvette. Gouda-kaas niet meer dan 25 pet. zal worden afgeleverd Desverlangd wordt het oveige gedeelte geleverd in Edammer kaas 40-j- en Gouda kaas 20+, 30+ en 40+. STADSNIEUWS. B. en W. berichten den Raad den inhoud van het 7 Dec. 1.1. onder de ingekomen stukken December 1.1. onder de ingekomen stukken vermelde schrijven van „Alcmaria," Vereeni- ging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Alkmaar d.d. 5 December 1.1. Hierin wordt een en ander ter bestrijding van de bezwaren die de commissie ad hoe aanvoerde, gezegd. Die bezwaren1 zijn a. de algemeene uitgaven zullen veel groo- ter zijn dan geraamd. lo. onderhoud gebouw. Dit moet niet 500 zijn, maar minstens 1050 zegt de com missie. Ter bestrijding van deze bewe ging beroepen wij ons, behalve op de uit spraak van onzen architect, den heer Stok tt Rotterdam, op de handleiding van J. G. C. Volmer, bl. 41, die voor zeer infe rieure gebouwen (revolutiebouw) zelfs 0.5 pOt. voldoende acht. (Dit boekje wordt hierbij overgelegd). 2o. onderhoud van meubilair en décors moet minstens op 10 pCt. der aanschaf- waarde worden gesteld, respectievelijk dus op 2260 en 2650.— per jaar, zegt de commissie, terwijl slechts is uit getrokken voor elk 300. Wij willen ons hiervoor beroepen op bijgaand schrijven, in origineel overge légd, van den heer J. J. Poutsma d.d. 29 Nov. j.l. aan den heer Stok, van welken heer Poutsma onze gegevens afkomstig zijn, terwijl wij er bovendien prijs op stellen eenige exploitatie-rekeningen van de schouwburg te Leiden over te leggen, welke schouwburg in zeer ongunstige omstandigheden verkeert, doordat het een zeer oud gebouw is, dat gaande weg is verbeterd en bruikbaar gemaakt door bestede saldi van exploitatie, benevens die van de gemeentelijke schouwburg te Arnhem. b. De kosten per voorstelling zijn grooter, zegt de commissie. Ten eerste beroepen wij ons op het gezag van den heer Poutsma voornoemd, die ons deze cijfers verschafte. Ten tweede waagt de commissie zich ook niet aan cijfers, zoodat alleen sprake kan zijn van verdediging van onze cijfers, waarvoor wij mogen opmerken lo. dat onze opgave alleen beoogt: „laten spelen voor eigen risico," maar dat veel vuldig zal worden gespeeld: „om het halfje," d.w.z. de opbrengst van de voor stelling, die wordt gegeven, komt voor de helft aan de artisten en voor de andere helft aan de directie van de schouwburg, na aftrek van de gelden voor garderobe en plaatsbespreking, die allereerst aan de schouwburgdirectie komen. Op zoodanige voorwaarden geëxploi teerd is er altijd winst per voorstelling voor de schouwburgdirectie te behalen. Aantal van 74 voorstellingen is voor Alk maar te veel, zegt de commissie. Wij beroepen ons hierbij op: lo. den overgelegden brief van den heer Poutsma, die voor Rotterdam komt op 260 voorstellingen per jaar. 2o. het overgelegd afschrift van exploitatie van de gem. schouwburg te Arnhem, waar ook gemiddeld ruim 70 voorstellin gen per jaar worden gegeven. In de 74 voorstellingen voor Alkmaar zijn de 8 kermisdagen inbegrepen, die voor Arn hem niet bestaan terwijl de omgeving van Alkmaar niet ongunstiger is te noemen dan die van Arnhem. Alcmaria erkent in de samenstelling van hare begrooting niet gelukkig geweest te zijn. Een vermoedelijke exploitatierekening van het bedrijf in zijn vollen omgang, rekening houdende met de geuite bezwaren, legt zij bij haar schrijven over. Na andere bezwaren van de commissie be streden te hebben, eindigt het schrijven Alles samenvattende is ons standpunt al dus: Als wij eenmaal een schouwburg; hebben is het niet moeielijk om de exploitatie daarvan rendabel te maken en.zeker zal een ijverig bestuur gemakkelijker en meer geld kunnen verdienen met haar naar de eisehen des tijds ingericht gebouw dan de eigenaar van de Harmonie met het zijne, zelfs rekening hou dende met de wenschelijkheid om voor een aantal bijeenkomsten de schouwburg gratis of bijna gratis beschikbaar te stellen en alleen de opbrengst van het buffet als inkomste te rekenen. Maar de moeielijkheid is gelegen in de tot stand koming van het gebouw, en die is er door de gepubliceerde opvatting der commissie wel grooter maar niet kleiner door geworden. Het is daarom, dat wij met nog zooveel te meer aandrang ons wenden tot uwen raad met het verzoek om na goedkeuring van het bouwplan aan het Nassauplein op onze aan vrage van 14 October j.l. een gunstige be schikking te willen geven. B. en W. stellen voor dit stuk in handen te stellen van de commissie ad hoe, bestaande uit de heeren Udo, Cloeck, Ringers, de Lange en van den Bosch, om nader rapport. De Burgemeester van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat de eerstvolgende verwisseling van BROOD- en MEELKAARTEN zal plaats hebben op ZATERDAG 30 DECE-MBER a.s. in het perceel LANGESTRAAT 58, (mi litair tehuis) alhier, welk bureau daartoe dien dag geopend zal zijn van 9 tot 1 en van 2 tot 5 uur, dat, aanvangende dien datum, het brood kaarten-bureau in bedoeld perceel zal zijn on dergebracht en dat op den dag der verwisseling van brood kaarten aan bakkers en meelhandelaren geen meel zal kunnen worden verstrekt Alkmaar, 22 Dec. 1916. De Burgemeester voort. G. RIPPING. WIJZIGING VERORDENING OP DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG. Onafhankelijk van ons voorstel tot wijzi ging van de Verordening op den hoofdelijken omslag, 't welk uwe vergadering eerlang zal bereiken, hebben wij de eer U in overweging te geven onderstaand besluit spoedshalve afzon derlijk vast te stellen De Raad der gemeente Alkmaar Overwegende, dat het wenschelijk is art. 1 der verordening op het heffen van een hoofde lijken omslag naar het inkomen, zooals die is vastgesteld bij raadsbesluit van 22 December 1915 en 15 April 1916 (Gmeenteblad no. 499) te wijzigen; dat immers, in art. 1 wordt bepaald, dat de genoemde belasting wordt geheven tot een ma ximum van 200000dat in de op 30 Nov. 1916 vastgestelde gemeente-begrooting op den post hoofdelijken omslag een bedrag van ƒ219000 is moeten worden geraamd, terwijl het te voorzien is, dat dit bedrag eerlang nog aanzienlijk zal moeten worden verhoogd B.en W stellen den raad voor te besluiten de verordening op den hoofdelijken omslag te wijzigen als volgt Art. wordt geroijeerd en vervangen1 door een nieuw artikel van den volgenden inhoud: Artikel 1. Ten behoef der gemeente wordt jaarlijks een hoofdelijke omslag naar het inkomen ge heven tot een maxiumm van 300000 AANVULLING VAN GOMMIESIëN VOOR 1917. Voor de voorziening in dê vacatures in de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs heeft de commissie de volgende aanbe velingen ingezonden: Vacature Th. Van Spall' :A. L. De Gelder, Mr. W. Stap. Vacature Jhr. Mr M. E. E. J J. van Lidt de Jeude: W. F. Stoel. P. H. L. Verweij. Burgemeester en wethouders maken geen gebruik van hunne bevoegdheid, aan deze aanbevelingen nog twee personen toe te voe gen Door het college van curatoren van het Gymnasium zijn ter voorziening in de vaca tures in dat college de volgende aanbevelin gen ingezonden: Vacature Jhr. Mr M. E. J. J. van Lidt de Jeude: Mr. C. van Lookeren Campagne, Dr. J. M. van Dam. Vacature Mr. F. H. G. van der Hoeven: Mr. F. G H. van der Hoeven, Mr. A. P. H. de Lange. Burgeiheester en wethouders maken geen gebuik van hune bevoegdheid, aan deze aan bevelingen nog twee personen toe te voegen. VERHOOGING SUBSIDIE LANDBOUW- HUISHOUDONDERWIJS. Van1 de vereeniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs is een adres ontvangen, ver zoekende de gemeentelijke subsidie voor den hier te houden cursus van 100 op 350 te willen brengen. B. en W. kunnen geene vrijheid vinden thans voor te stellen de subsidie van 100 tot 350 per jaar te verhoogen. Geven de tijdsomstandigheden, welke meer dan ooit nopen tot beperking van uitgaven, ons in de eerste plaats tot het innemen van dit standpunt aanleiding, het feit dat het be doelde ouderwijs meerendeels wordt gevolgd door kinderen uit den gegoeden boerenstand, is voorts bij' de beoordeeling van de noodza kelijkheid en wenschelijkheid der gevraagde verhooging niet van belang ontbloot. B. en W. stellen den Raad voor aan het be stuur der Vereeniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs, naar aanleiding van zijn adres d.d. 10 November 1.1. te berichten, dat dezerzijds geene vrijheid kan worden gevon den de gemeentelijke subsidie van 100 voor de komende jaren tot 350 per jaar te ver hoogen op Donderdag 28 Dec. 1916, 's namiddags 1 uur. 1. Vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Mededeelingen. Ingekomen stuk ken. 2. Verdeeling van den Raad in afdeelingen; benoeming en aanvulling van raadscotn- missièn voor 1917. (Bijlage No. 164). 3. Herbenoeming van stads-artsen en1 vroed vrouwen. (Bijlage No. 158). 4. Benoeming van een tijdelijk leeraar aan de Handelsavondschool. (Bijlage No. 159). 5. Behandeling van twee moties van den den heer Verkerk inzake den hoofdelijken omslag. (Bijlage No. 153). 6. Voorstel tot wijziging der verordening op den hoofdelijken omslag. (Bijlage No. 160). 7. Idem inzake schouwburg en concertzaal. (Bijlage No. 161). 8. Idem betreffende subsidie Landbouwhuis- houdkundig onderwijs. (Bijlage No. 162). H I N D E R W ET." BURGEMEESTER en WETHOUDERS va» ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter vi sie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van K. BOS, winkelier aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van een GRAANMALERIJ, door het bijplaatsen van een ELECTRO-MOTOR van 20 P.K., voor het in werking brengen van één paar MAAL- STEENEN en een LIJNKOEKENBREKER, in het perceel Luttik-Oudorp, Wijk C, No. 68. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, mondeling op Vrijdag 5 Januari e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kart de verzoeker en Hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 22 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR HAN DELSAVONDSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: voor den' cursus 1916/17 te benoemen tot leeraar aan de handelsavondschool den heer W. P. Weber, tijdelijk leeraar aan de handelsdagschool. HERBENOEMING VAN STADS-ARTSEN EN -VROEDVROUWEN. B. en W. stellen den Raad voor met ingang van 1 Januari 1917 opnieuw te benoemen tot stads-artsen, voor den tijd van vijf jaren, de heeren Dr. J. Dirken, R. G. C. Schroder, A. M. Conijn en Dr. J. Degenaar, ieder op een jaarwedde van 800 en tot stads-vroedvrou- wen. eveneens voor den tijd van vijf iaren, Mej. A. W. J. Schoonhoven-Vetter en Mej. G W. van der Weele, ieder op een jaarwedde van 350, onder gehoudenheid zich in die betrekkingen te gedragen naar de bestaande of nader vast te stellen verordeningen en in- struciiën. DE WINKELSLUITING. Het volgende adres, onderteekend door 160 winkeliers, voorzien van bijgaande memorie van toelichting is aan den Raad verzonden Aan den raad der gemeente Alkmaar. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: de ondergetekende C. van S am en anderen wier namen op bijgevoegde lijst voorkomen, ■allen inwoners dezer gemeente, dat zij van de verordening, op de tijdelijk verplichte 8 uur winkelsluiting, vastgesteld in Uwe vergade ring van den 7en December 1916, ernstige be nadeeling hunner belangen verwachten en' ge ven Uw college in overweging, op genoemd besluit terug te willen komen. Memorie van toelichting behorende bij het ALKMAARS CODRANT. „Zuid-Westers

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1