Damrubriek. Z/1 Prijs 40 Ct„ franci p. past 47 Et. De veranderlijkheid der Vrouw, HW>,y Hl WARENDORFs De veranaeriijkneid, waarvan men de vrouw beschuldigt, ligt waarschijnlijk voor het grootste gedeelte aan de stoornissen, waaraan haar natuur onderhevig is. Op de eerste plaats verwekt de vorming bij de vrouw onder alle opzichten een veel grooteren ommekeer dan bij den man. Het moederschap, dat vermoeienissen en onge makken veroorzaakt, heeft ook invloed op net karakter. Op lateren leeftijd verwekt de ge vaarlijke kritieke leeftijd storingen, waarvan men de moreele terugwerking zeer goed be grijpt. Bovendien is de vrouw van1 tijd tot tijd onderhevig aan verschijnselen, die nood zakelijkerwijze invloed moeten' hebben op het zenuwstelsel. Het bloed en de zenuwen, deze twee factoren van het natuurlijk evenwicht, zijn bij de vrouw aan gedurige stoornissen onderhe vig. Het is niet te verwonderen, dat zij zoo dikwijls ten prooi is aan aandoeningen, die voortkomen uit een verarming van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel zoo als: bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maagpijnen, hoofdpijnen enz. De vrouw moet er dan ook meer dan de man geregeld voor waken, dat zij haar bloed zuiver en rijk be waart en haar zenuwen krachtig houdt. Daarvandaan kbmt het, dat de Pink Pillen voor haar zulk een groot hulpmiddel zijn. Men kan beslist zeggen, dat die'Pink Pillen bij uitstek het geneesmiddel der vroifcv is. De hoedanigheden dier Pillen als versterker •van het bloed en opwekker der zenuwen hebben op het Jeedere organisme den meest weldoen den invloed. Er gaat om zoo te zeg gen geen dag voorbij men kan er de be wijzen van zién in de verklaringen, die in de bladen gepubliceerd worden dat de Pink Pillen niet eenige merkwaardige genezingen bewferken van vrouwen van iederen leeftijd en van ieder temperament. De Pink Pillen worden bijzonder aanbevolen aan degenen, die lijden aan bloedarmoede, die overwerkt zijn, aan neurasthenie lijden en aan alle zwakken in het algemeen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1.75 de doos, en 9 de zes doozen bij het Hoofd dépot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Am sterdam. Te Alkmaar bij Nierop en Slothou ber, Langestraat 83, en verder bij verschil lende apothekers en goede drogisten. den voortdurend wonderen verricht door toe gewijde artsen, die al het mogelijke deden, om te redden wat nog te redden viel; een geest van eensgezindheid scheen allen verbonden te houden. Op een middag in November viel over de groote stad1 een triestige, zeurige regen neer; de straten blonken van de alles doordringen de vochtigheid; somber grijs spande de he mel, geen straaltje doorlatend van noode ont beerden zonneglans; d'e boomen staken hun glimmende, kale takken door het grauwe re gengordijn heen de lucht in. De groote deuren van een tot hospitaal in gericht hotel stonden wijd open en lieten de grimmige kilte ongehinderd binnendringen in dé hooge vestibule; déar stond een groep verpleegsters en verplegers zacht samen te prEen transport gewonden werd verwacht; de eerste wagen was reeds van het station af gereden. Hek waarschuwende geroep van «den por tier, die op den uitkijk stond, deed de witge- kleede dragers naar buiten snellen; zorg zaam tilden zij, de boomen der lichte draag baren stevig omklemmend, één voor één de gewonden uit den langzaam voorgereden wagenin de vestibule sloot een zuster zich bij hen aan, om de plaats in de zaal aan te wijzen, waar de patiënt moest worden ge bracht en bij het te bed leggen te helpen. D geneesheeren hielden zich gereed, om na ver wijdering van de voorloopige verbanden, de wonden onmiddellijk te onderzoeken, en zoo noodig, zonder uitstel tot opereeren over te gaan. Kreunend en kermend wentelde zich een man, wiens gezicht bijna geheel bedekt was door een reeds groezelig geworden verband, heen en weer op het koele bed, waarop men hem behoedzaam had nedergelegd; onrustig bewogen zijn handen zich over het dek, als zochten zij naar iets, om zich aan vast te klemmen; een jonge verpleegster, aan wier witten kap blonde krulletjes ontsprongen, hield een verfrisschenden drank aan zijn lip pen. Zijn zoekende oogen vestigden zich op het zachte gelaat, dat zich liefderijk over hem hij hun lippen weg, om tanden en1 mond te on- d^e rz o e ken „Twee honderd twintig voor de twee", zei hij, en de afslager ging verder met zijn koop waar, en riep den verhoogden prijs uit. Zoo liep hij rond en stond weer voor Ah. „Twee honderd twintig is nu de prijs, Ali Bij den Koran, zij zijn minstens driehonderd waard. Wil je drie honderd geven?" „Twee honderd dertig", was het antwoord. De afslager ging weer terug naar den Moor. „Mij is nu twee honderd dertig gebodten, Ha- heenboog en' bleven daarop rustten; het ze nuwachtig bewegen van zijn handen hield op, in zijn vermoeid lichaam ontspanden zich de spierenkalm lag hij neer met in zijn oogen dien gloed van teruggekeerd bewustzijn. Hij trachtte te spreken, maar zij maande hem tot zwijgen, tot zich uiterst rustig hou den, om spoediger te herstellen; zij trok het, door Zijn woelen opzij geschoven, kussen te recht en dekte hem wat hooger toe, daarna gleed zij zacht naar het volgende bed, ho pend ook aan dien patiënt eenige verlichting te kunnen brengen. Hij volgde haar, zoolang hij kon, met de oogen. Den volgenden morgen werd hij naar de operatie-zaal gedragen, vergezeld door de blonde verpleegster, wier aanblik hem reeds rust scheen te gevenzij knikte hem bemoedi gend toe, toen hij op de operatie-tafel uitge strekt lag en voorzichtige handen het verband begonnen los te woelen. Bij het wegglijden van de laatste, omhul lende windsels slaakte de toekijkende ver pleegster plotseling een luiden kreet. „Maar zuster!" bestrafte streng de dokter. Hevig ontroerd, bleek en met bevende lip pen, bestaarde zij het gelaat van den gewon de, die van pijn het bewustzijn verloren had. „Dokter, ikstotterde zij. Ongeduldig riep hij onmiddellijk een ande re h,elpster; met verpleegsters, die aan haar zenuwen toegaven, kon hij niet werken; de toegeschoten zuster wierp een verbaasden blik op de wegwankelende gestalte; zeker, het was eën verschrikkelijk gezicht, deze hoofd wonde, maar zij hadden immeré sinds den aanvang van den oorlog zooveel verschrikke lijks gezien, daaraan waren zij helaas maar al te zeer gewend geraaktWat scheelde zus ter Lise, om zoo haar zelfbeheersching te ver liezen? Met haar vaardige handen, haar rustige oplettendheid en haar snel Begrijpen stond de nieuw-gekomene den dokter terzijde bij het moeilijke naar buiten brengen van den kogel, die de ernstige kwetsuur veroorzaakt had; onder zijn toezicht legde zij een nieuw verband en begeleidde daarna den weggedra gen, bewusteloozen patiënt tot in de zaal, waar zuster Lise reeds wachtte. Tezamen til den zij hem voorzichtig in bed, trachtten zijn hoofd in de minst pijnlijke, minst vermoeien- I de houding te doen rusten. „Wat was er toch fluisterde zij, verbaasd opmerkend, hoe bleek en zenuwachtig haar gezellin ook nu nog was. „Het is mijn broer!" beefden zuster Lise's lippen. Ah Meewarig keek de andere haar aan, geen wonder, dat men een hevigen schok kreeg, als men onverwacht zijn broer in zulk een deer- niswaardigen toestand terugzag! Zij geloof de niet, dat hij er bovenop zou komen, maar verzweeg haar meening. „Hou je goed! Ik moet weg!" Stil verwijderde zij zich langs de nauwe gangetjes, tusschen de bedden vrijgelaten; zuster Lise bleef op haar post in de zaal, bij na voortdurend was zij bezig; in de enkele oogenblikjes, die men haar met rust liet, zette zij Zich neer naast het bed Van haar broer, speurde met verlangen de oogen, of niet zijn bewustzijn weerkeerde en hij haar herkennen zou. De jonge man hield zijn oogen gesloten, maar zijn gedachten \4fcren weer helder ge worden. Vanaf het oogenblik, waarop een scherf van een granaat hem trof en hij met de ge dachte: (lHet is met mij gedaan!" neerstortte op den door paardenhoeven omwoelden grond, waarop reeds velen vat zijn kamera den lagen neergegooid, tot aan het ontwaken in het koele hospitaalbed, kon hij zich geen duidelijke voorstelling makep van hetgeen er met hem gebeurde; machteloos en willoos, soms even flauw tot een vaag bewustzijn ko mend, had hij zich overgegeven aan de han den, die hem redding wilden brengen. Het eerste, wat scherp-omlijnd tot zijn her sens doordrong, was, dat zijn zuster Lise zich over hem heenboog en hem drinken liet. Hij wist niet, hoe dat mogelijk was, hij be greep niet, hoe zij beiden tot elkaar gekomen waren, maar hij voelde, dat het goed, dat het aangenaam en rustgevend was, haar naast zich te weten, hem verzorgend met haar zach te handen. Maar langzamerhand kwam de herinne ring terug en zij pijnde hem, kwelde hem meer dan de brandende wonde, waardoor zijn leven uit hem scheen weg te vloeien. Hij zag hen beiden terug in het kleine huis je waar zij na den dood hunner oudera wa ren blijven wonen, hij als oudere dte zorg voor het aankomende meisje op zich nemend; hij zag zichzelven, meer uit zwakheid dan uit j aangeboren slechte neiging, een verkeerde le- venswijze volgen met vrienden, onder wier boozen invloed hij stond; hij zag, hoe lang- zaam maar zeker hun kapitaaltje wegslonk i en hij het argelooze meisje meetrok tot aan I den rand van den afgrond. Hij hoorde op nieuw de harde woorden, die zij' hem toevoeg- de toen hij haar meedeelde dat zij arm was geworden, arm door zijn schuld, dat zij in betrekking zou moeten gaan, wilde zij niet verhongeren. Zij deed het, maar verborg hem haar min achting niet; zij dreven uit elkaar, verder en verder, zagen elkaar tenslotte niet meer. De oorlog brak uit; hij werd1 dadelijk naar het front gezonden; zij wist niet, waar hij was, of.hij leefde of dood was; hij meende, dat het haar onverschillig zou zijn en zond geen bericht. In de lange, stille nachten van eenzamen wachtdienst, tijdens het eindelooze toeven in sombere loopgraven, op de betere dagen van voorttrekken en schermutselen, al tijd opnieuw maakte hij zich bekommerd over het lot van de hem door zijn ouders toever trouwde zuster. Hoe weinig was hij hun ver trouwen waard geweest! Maar ookhoe hard was Lise hem gevallen! Naar zijn berouwvolle woorden had zij nauwelijks geluisterd, om zijn beloven, alles weer goed te zullen maken, had zij gelachen! Maar zij had immers gelijk! Hij had slecht gehandeld, roekeloos en slecht! Door welk wonder toeval of was het een bestiering van het lot? was zij nu plotse ling aan zijn ziekbed" gezeten? Hoe was in haar oogen dat zachte, meewarige gekomen in de plaats van het vroegere harde? Maar och, dat zachte gold immers niet hem, dat gold alleen den gewonden soldaat I Als Zij hem herkende Wild gooide hij zich om. „Stil, stil!" suste een zachte stem en een hand beroerde zijn schouder. „Lise!" fluisterde hij, met moeite de oogen opslaand. „Frits, mijn arme jongen!" „Heb je mij dan toch erkend? Haat je mij niet meer?" „Neen. neen, spreek zoo nietl Ik haat je niet, ik heb je nooit gehaat. Denk niet meer aan al de harde dingen, die ik zeide Zijn hand zocht de hare; zij omklemdeszijn kille vingers, zoodat het hem toescheen, dat iets van het volle, warme leven uit haar in hem overvloeide. „Spreek tegen mij 1" smeekte hij. „Laat mij je stem hooren „Weet je nog, hoe graag je vroeger sol daatje speelde? De jongens van de buren mochten altijd maar gewone soldaten zijn, maar jij was de offcier, die allen comman deerde; soms moest ik de rol van marketenster vervullen, soms echter ook de gewonden ver plegen, die zoo vreeselijk onzeggelijk waren en niet stil wilden blijven liggen. Jij bent ge hoorzamer, nietwaar? Jij zult stil blijven lig Goede oplossingen ontvingen wij van de heereüW. Blokdijk, P. Dekker, D. Gerling, J. Houtkooper, J. K. te Allqnaar, S. Homan. Wijde-Wormer, H. E. Lantinga, Haarlem, H. Lindeboom, Amsterdam en P. Kleute Jr., den Haag. EEN REDMIDDEL In den volgenden partijstand '/ma, wgA, 2 Zw. 12, 17, 18, 19, 20, 24, 25, 26. W. 16, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 36, 39. staat zwart bijzonder slecht. Hij is ook een schijf achter. En toch is er een fraaie remise mogelijk. Voor de hand ligt het echter ni'et. Ziehier hoe zwart speefde: 11. 17—21! 2. 16 27 2. 25—30 3. 34 23 3. 26—31!! 4. 29 20 4. 18 38 5. 32 43 5. 31:44! O. i. een zeer leerzame combinatie. EEN DAMSLAG. In 't Utrechtsch Dagblad kwam onlangs een zeldzaam diepe damcombinafie voor van den heer v. Rees. 't Was in onderstaande po sitie: met. Biedt ge twintig meer?" •„Ik niet, bij Allah!" zei Marnet, en ging weer ziten, „Laat hij ze nemen". „Nog tién philips?" vroeg de afslager. „Geen cent meer". „Dan zijn ze voor u, Ali, voor twee honderd dertig. Dank Allah voor zulk een koopje". De Nubiërs werden overgegeven aan Ali's volgelingen, terwijl de-twee helpers van den afslager naderden om met den zeeroover af te rekenen. „Wacht even", zei hi], s „is de naam van Sakr-tel-Bahr geen goede borg?" „De onveranderlijke wet zegt, dat de koop som betaald moet worden, vóór de slaaf de markt verlaat, dappere Ali". „Dat weet ik", was het ongeduldige ant woord, „en ik zal ook betalen, voordat zij weg gaan. Maar ik heb nog meer noodig, en wij zullen in eens afrekenen zoo ge hét goed vindt. Nu dien kerel daar gins. Ik heb in last hem voor mijn kapitein te koopen. En hij wees Lionel aan, die naast Rosamunde stond, hls een toonbeeld van ellende en zwakheid. Verachtelijke verbazing flikkerde een oogen- blilk in het oog van den afslager. Maar hij on derdrukte die spoedig. „Breng dien blonden ongeloovige hier ge lastte hij. De zeeroovers grepen Lionel aan. gen, als ik even bij je wegga, om anderen, die liiden als jij, te helpen". Een glimlach plooide zijn lippen bij de her inneringen aan hun gelukkige kinderjaren; Hij deed. een vergeefsche poging, om zich te verzeten, maar men zag, dat de vrouw zich naar hem toeboog en snel iets zei, waarop hij kalm werd en zich liet voortslepen in bet ge zicht van de geheele -markt. „Hebt ge hem voor de riemen noodig, Ali?" riep Ayoub-el-Samin óver het plein; een grap die een luid gelach uitlokte. „Waarvoor anders?" vroeg Ali. „Hij zal ten minste goedkoop zijn." „Goedkoop?" riep de afslager met voorge wende verbazing. „Kom, het is een knappe, jonge kerel. Wat wilt ge voor hem geven? 100 philips?" „Honderd philips? riep Ali spottend. „Hon derd philips voor dat vel over beenMa'sh AllahIk bied vijf philips afslager". Opnieuw klonk gelach door de menigte. Maar de afslager werd nog deftiger. Iets van dat gelach scheen hem zelf te gelden, en hij was er de man niet naar, om tot mikpunt van spot te dienen. „Dat is een grap, man" zei hij, met een vergevend, maar minachtend gebaar. „Kijk eens, hoe flink hij is". Hij gaf een der zeeroovers een teeken en Lionel's wambuis werd van boven tot onder opengesneden en van zijn lichaam gerukt, zood'at hij tot aan het middel naakt stond, en er betere afmetin gen voor den dag kwamen, dan men verwacht zou hebben, Woedend over die onbeschaamdheid wrong Lionel zich in den greep zijner bewakers, tot dat een van de hem een lichten slag met een zweep gaf, als een voorproefje van wat hij te wachten had, als hij lastig bleef. „Kijk nu eens", zei de afslager, wijzend op den blanken romp. „En zie, hoe gezond hij is. Zie hoe, uitstekend zijn tanden zijn". Hij greep Lionel bij het hoofd en wrong de kaken open. (Wordt vervolgd.) haar zachte stem, die sprak als tot een kind, suste hem, verdreef de onrustige gedachten, die hem zoo zeer hadden gekweld. Zij kwam terug en nam opnieuw zijn hand. „Heb je mij vergeven, Lise?" „Al lang vergaf ik je! Heb jij mij ook. ver geven?" „Maar wat?" „Ach Frits, ik heb zoo diep berouw gehad over mijn hardheid't Is waar, je bent roeke loos geweest, je hebt mij arm gemaakt, je hebt onverantwoordelijk gehandeld, maar het was toch slecht van mij, je van mij af te stooten; wij hielden immers zooveel van elkaar en had den niemand anders in de wereld; wij hadden óns aanelkaar vast moeten houden. Het leven heeft mij menige moeilijke les geleerd; ik ben niet hard1 meer; nu niet meer!" „Een traan drong in zijn matte oogen, „Geef mij een kus, Lise Teer als een moeder, die alles begrijpt en alles vergeelt, drukte zij haar lippen op zijn arm, omzwachteld hoofd. „Nu moet je gaan rustenNog meer ge praat zou je schaden! Denk niet meer aan vroeger, maar zie liever vooruit; als je weer beter bent „Als!" „O, niet den moed laten zinkenAls ie weer beter bent, blijven wij bij elkaar en zullen ons leven mooi en goed weten te maken-" Een gelukkige uitdrukking sloop in de oo gen, die uit het witte verband opblikten; met een tevreden zucht schikte de zieke zich ge makkelijker in de kussens terecht. „Ik zal goed makenfluisterde hij nog. „Ik zal alles goed maken, als ik maar blijf leven Zuster Lise kuste hem nog eens en spoedde zich dan wegreeds te veel van haar tijd had zij gegeven aan dien eenen, haar toevertrouw den' patiënt, de anderen mochten niet lijden- onder haar zorg voor den weergevonden broe der. Tóen zij eindelijk weer aan bed trad, ver loor zij voor de tweede maal haar zelfbeheer sching en viel met een kreet van smart op de knieën. Rustig, glimlachend was haar broeder ingeslapen voor goed; haar woorden van ver zoening waren geen oogenblik te vroeg ge sproken als een zwakke troost bij haar groot leed flitste door haar denken, dat hun verzoe ning tenminste zijn sterven had verlicht. Zw. 2, 4, 6, 7, 12, 13, 15, 17, 18, 22, 23, 28, 32. W. 16, 20, 21, 24, 25, 29, 34, 37, 40, 41, 43, 44, 46, 48, 49. Wit speelde: 1. 20—14 1. 17:26 2. 24—19 2. 13 33 3. 14— 9 3. 4 13 4. 25—20 4. 15:24 5. 34—29 5. 23 45 6. 44—39 6. 33 44 7. 49 40 7. 45 34 8. 43—38 8. 32 43 9. "48:17 9. 22:11 10. 37—31 10. 26 37 11. 41 1 !i Ter oplossing voor deze week: Probleem No. 422 van G. BLANKENAAR, Rotterdam. G. Veldhuizen, N.H., Heul 12, Baam. L. van Fijk, N.H., z,., N.P.Laan 141m., Heiloo. W. Dekker, N.H., verloskundige, Spoorstr. 65a, Amsterdam.. S. Westerhof, N.H!, orgelmaker, Westervveg 65, Amster dam. N. Hoogland, D.G., tabakskérver, Geestersingel 57, Hoorn. C. Oudes, Apost. kapper, Snaarmanslaan 7a, Amsterdam. L. bakKer, N.H., landb.knecht, Omval 7, Hensbroek. G. Heijioo., N., db., Kemn.str.- weg 140, Zaandam. J. Pieterse, N.H, huisschilder, Oudegrach.t 127, Zaandam. M. Zonneveld, R.K., grondwerker, St. Anna- straat 23, Amsterdam. -— J. Bos, geene, ver pleegster, Stadsziekenhuis, Hengelo'. J Smit, N.H., meubelmaker, Landstraat 35, Krommenie. Wed M. C. Lobbregt, N.H., z., N.P.Laan 119, Iljrendam. J. Obers, geene, winkelbed., G ashouderstr 17, Apel doorn. M. M. C. de Groot, R.K., ass. in de huish le Tuindensstraat 22, Oterleek. G. H. Hoekstra, D.G.„ z., Houttil 21, Utrecht H. Houter, N.H., z., Landstraat 39, Ha renkarspel. G. van DijkHaremaker, D.G. z., N.P.Laan. 70, Medemblik. Wed. J. Pooijer, R.K., z., Popelmanslaan 26, Edam. W. J. F. van Naasauw, G. K., fabr.arbei- der, Tuinstraat 13, VAmsterdam. A. Bak ker, N.H., controleur melkinr., v. d. Woude straat 42, Koedijk. E. J. J. Lübken, RIK., winkeljuffr., Spoorstraat 60, Rotterdam. P. Meiboom, G.K., reiziger, Oudegracht 16Ï, Haarlem. D. Bauer, N.H., meubelmaker, Geest 25a, Alphen. Wed. J. Pauw, N.H., z., Koningsweg 55, Beemster. H. W. Buijs, N.H., schilder,' Ramen' 18, Uitgeest. M C. Vonk, R.K., db.„ Houttil 54, Heemskerk. H. E. Valk, N.Hz., Houttil 5 Zwitserland T. W. van bon, R.K., iabr.-arbeider, Kool tuin 17, Den Haag. H. G. Burger, N.H., z., Middenstr. 11, N. O.-Indië. H. Bossert, N.H., landbouwer, Huigbr.-str. 11, Oterleek. J. Polstra, D.G., banketbakker, Langestr. 63, Krommenie. A. L. van Breemen, N.H db., Langestr. 75, Zeist. B. M. van Kes- sel, R.K., db., Langestraat 49, Den Haag. J. W„ J. W., C. H. en W. J. Teeuwen, R.K., z., Mosterdsteeg 3, Haarlem. M. Buijs Modder, N.H., z., Ramen 18, Oudorp. J. P. P. Mos, R.K., waschmeester, Schermerweg, 120, Goes. J. van Dalen, N.H., db., Snaar manslaan 161, Oosthuizen. A. Bartels, N.H., commies dir. bel., Nieuwesloot 11., Gulpen. E. M. Prins, N.H., db., Stations weg 130, Koedijk. Wed. P. Prins, N.H., huishoudster, Stationsstraat 1, Koedijk. A. Hoogland—Habiecht, R.K., z., Ramen 22, Bergen. J. H. de Boer. N.H., instru mentmaker, Hekelstraat 31, Amsterdam. J. Hoek. N.H., z., Kanisstraat 7, H.H.Waard. Wea. C.'Rus, D.G., huishoudster, Kanis- straat 7, H.H.Waard. C. Schouten, R.K., db., Laat 111, Heiloo. A. Stoop, R.K., vrachtrijder, v. d. Woudestraat 49, Heiloo. M. Denneman, R.K., db., Westdijk 5, ITeiloo. D. Liefers, N.H., sig.-sorteerder, Noor derkade 68, Krommenie. A. Oomes, R.- K., slager, Overdiepad 16, Helder. C. Berkhout, R.K., landbouwer, Helderscheweg 50, Amsterdam. V. J. F. A. Dirken, R.K., kok, Nieuwesloot 49, Breda. C. C. M. Merks, N.H., z., Emmastr. 93, Va.lburg. A. C. Hartman'Helleman, N.H., z., Zeglis 42, Haarlem. J. Laan, R.K., keVtner, Voge lezang 15, Londen. B. van der' Ster, N.H., Gouv. el. techn. ambt. in N. O.-I., Lindenlaan 102, Batavia. M. Oosterwijk, R.K., kleer maker, Zijdam 3, Wildervank. C. Rike, geene, z., Pr. Hendrikstraat 24, Tilburg. G. van' de Kuijt, N.H., gep. spoorbeambte, N.P.Laan 133, Helder. L. W. v. d. Bos, N.H., z., Toussaintstraat 24, Koedijk. H. de Jong, R.K., stalknecht, Kcvorstraat 24, Cas- tricum. J. W. A. Wittenberg, E.L., Rijks klerk, Parkstraat 6, Den Haag. G, Pisa, N.H., kellner, Langestraat 70, Utrecht. A. M. Künnen, R.K., db., Koorstraat 24, Castri- cum. M. J. Koot, R.K., z., Mient 25, Gies- sendam. J. A. Pusitus, N.H., schoenmaker, Amerika. W. Buis, N.H., voerman, Groot Nieuwland 35, Amersfoort. J. Wijmans, R.K., z., Overdiepad 35, Rotterdam. F. J. Beukers, R.K., oberkellnerp Geesterweg 1, Zutphen. J. Knipper, N.H., wagenmaker, Oudegracht 18, Velsen. J. van der Velden, N.H., barbier, Limmerhoek 2, Zaandam. H. J. Hendriks, R.K., timmerman,. Houttil 58, Amsterdam. J. Ton, N.H., db., Kenn.str.- weg 79, Amsterdam. P. Slager, N.-Isr., koop man, Laat 223, Enschede. J. H. Vrooland, geene, schoenmaker, Hekelstraat 16, Indië. D. Leeuwerik, N.H., boekdrukker, Stafionstr. 35, Zaandam. AAN DE DAMMERS! Met dank voor de ontvangen' oplossingen van probleem No. 421 (auteur G. V. F. W Góelst). Stand: Zwart: 3, 6, 8/12, 14, 16, 18, 19, 20, 24. Wit: 17, 21, 27, 30/35, 41, 42, 43, 45. Oplossing: 1. 41—371 1. 11 22 2. 33—29 2. 24 33 3. 43—39 3. 33 44 4. 31—26 4. 22 31 5. 42—38 5. 31 33 6. 34—29 6. 16 38 7. 30—24 7. 19 30 8. 35 2 8. 33 24 9. 2 20 en wint Ons compliment! Zw. 9, 12, 16, 40 en dam op 38 W. 22, 16, 37, 39, 49 en dam op 48. Een prachtig eindspelprobleem! Oplossingen vóór of op 28 December, bu reau van dit Blad. ADVERTENTIëN. STADSNIEUWS. INGEKOMEN PERSONEN. G. van Binsbergen, R.K./N.H., z., Kenne- merpark 8, Bommel. F. H. Doevelaar, R.- K., kapper, Keetgracht 2, Zwolle. H Evers, N.H., timmerman, Van der Woude straat 43, Arnhem. A. R. van Maanen, N.Ti, z., Kennemerstraatweg 3, Utrecht. J. van der Meulen, D.G., meubelmaker, N.P.Laan 137, Amsterdam. C. Hofkes, E.L., z., Geestersingel 15, Heemstede. A. van Dijk, R.K., d.b., Nieuwl. Singel 55, Vel sen. J. Dillo, N.H., timmerman, Geest 25a, Alphen. W. Veldhuizen, R.K., sigarenma ker, Oudegracht 171, Amersfoort. A. Hoorn, geene, d.b., Varnebroèk 9, Zaandam. A. J. Koek, R.K., z., Noorderkade 27, Den Haag. K. de Wilde, N.H., z., Schelphoek 6, Amsterdam. C. Breeuwer, R.K., db., Fnidsen 92, Zaandam. L. H. van Romun- de, R.K., kantoorbed., v. d. Woudestraat 39, Zaandam. J. Winnubst, R.K., timmerman, Magdstraat 5, Hilversum. J. M. C. Helle man, N.H., huishoudster, Gash.straat 2, N.- Niedorp. G. Krijgh, N.H., z., Grensstr 8a, Den F lag. O. Ruiter, N.H., ass. huish Heiligland 20, Schoorl. A. Mettes, R.K., db., Westdijk 13, Z.-Scharwoude. J Boots, R.K., pakhuisknVerl. Landstr. 39, Opmeer. M. Stam, N.H., z., Snaarmansl. 68, Br. op L. H. de Velde—Harsenhorst, Ger., plaatwerker, Uitenb.str. 20, Kampen. C F. Geels, R.K., winkeljuffr., Oudegr. 181, R'darn. J. Hollander, N.H., db, Helder scheweg 29, Haarlem. C. Jongejan, R.K., sigarenmaker, Baanpad 5, Si Pancras. J. J. Viester, R.K., kapper, Laat 182, Utrecht. voor 1917. na ontvangst van poatvtsiel. Bevat.5 boeiende Novellen en groote platen en portretten van bekende tijdgenooten. Iedere kooper ontvangt gratis: a. Een boek getiteldHa.'ndleidiug voor het schaakspel door D. Bleykmans. b. Een pracllsehe Portefeuille-Al manak voor 1917. Voorhanden in den Boekhandel van de N V. HERMs. C&OSTER Zoon, Voordam C 9, Ttal. no. 3, Alkmaar. 2 1UI1VA ilig Vil MM" Q -- J >v HHHBHiHHi/l r

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 6