Tklegrammen yan lieden. Tot voorzitter voor het jaar 1917 is door burgemeester en wethouders aangewezen de heer A. F. Thomsen, wethouder. Alvorens over de andere commissie te stemmen vraagt de heer C1 o e c k het woord en speciaal naar aanleiding van de benoe ming in de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Spreker merkt op, dat het handelsonderwijs, het onderwijs van den middenstand, ook onder deze commissie valt. De handelsschool is, zegt spreker, onze school, en nu beveelt hij aan als lid der com missie aan de aanbeveling toe te voegen den heer W. M. H. Pels. De voorzitter merkt op, dat een lid van den raad het recht niet heeft om een per soon aan de aanbeveling toe te voegen. De heer Cloeck kan alleen verklaren op den heer Pels te zullen stemmen enn zijn medeleden op te wekken op den heer Pels te stemmen. De heer Cloeck dankt voor deze opmer king en hoopt dat door de door hem gemaak te fout de aandacht nog meer op zijn candi- daat zal zijn gevallen. De heer Van den Bosch sluit zich gaarne aan bij de woorden van den heer Cloeck en beveelt ook den heer Pels aan, Voorts worden benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur, tot ulto. December 1920, de heer Mr Th. J. P. Gouverne, aftr. Tot lid van het bestuur van het stads-zie- kenhuis, tot ulto December 1921 de heer G G. Vonk, aftr. Tot lid van de commissie van toezicht over het stedelijk muziekkorps, tot ulto. December 1919 de heer J. Henri Oushoom, aftr. Hierbij wordt behandeld de brief van den heer Koppeschaar. Daar de heer Oushoom herbenoemd is, neemt de heer Koppeschaar zijn ontslag. De voorzitter stelt thans voor deze ontslagname voor kennisgeving aan te ne men. Alzoo besloten. Tot leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs tot ulto. December 1921 de heeren Chr. Altena en Jb. Cloeck, beiden aftredend. Tot leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en wel één lid tot ulto. December 1923, ten gevolge van het overlijden van den heer Th. van Spall, die te vens periodiek moest aftreden en één lid tot 31 December 1917 wegens het overlijden van den heer Jhr. Mr. M. J. J. v. Lidt de Jeude Jeude de heeren W. M. H. Pels en W. F, Stoel. Tot leden van het college van curatoren van het Gymnasium, en wel één lid tot ulto. De cember 1918, wegens het overlijden van den heer Jhr Mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude en één lid tot ulto. December 1921, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer Mr. F. H. G. van der Hoeven, de heeren Mr. C. van Lookeren Campagne en F. H. G. van der Hoeven. Tot regent en regentes van het burger weeshuis tot ulto. December 1920, de heeren E. G. Wentink, aftr., mevr. M. C Janssen— Van der Sluijs Veer, aftr. HERBENOEMING V MM STADS-ARTSEN EN -VROEDVROUWEN. B. en W. stellen den Raad yoor met ingang van 1 Januari 1917 opnieuw te benoemen tot stads-artsen, voor den tijd van vijf jaren, de heeren Dr. J. Dirken, R. G. C. Schröder, A. M. Conijn en Dr. J. Degenaar, ieder op een jaarwedde van 800 en tot stads-vroedvrou wen, eveneen» voor den tijd van vijf jaren, Mej. A. W. J. Schoonhoven-Vetter en Mej. C. W. van der Weele, ieder op een jaarwedde van 350, onder gehoudenheid zich in die betrekkingen te gedragen naar de bestaande of nader vast te stellen verordeningen en in strucliën. Met algemeene stemmen herbenoemd. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR HAN DELSAVONDSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: voor den cursus 1916/17 te benoemen tot leeraar aan de handelsavondschool den heer W. P. Weber, tijdelijk leeraar aan de handelsdagschool. Benoemd de heer Weber met algemeene st Moties van den heer Verkerk. De Raad der gemeente Alkmaar spreekt de wenschelijkheid uit dat de progressie in den- Hoofdeliiken omslag wordt doorgevoerd zoo ver als de wet dit toelaat. De heer Verkerk acht het niet noodig nog meer het woord te voeren tenzij de dis cussie hem daartoe aanleiding zullen geven. De heer Cloeck merkt op dat er een ta bel is neergelegd, waaruit zou moeten blij ken dat Alkmaar hooge belasting zou heffen Hij w st er echter op, dat dit er niet uit blijkt. Men zegt nu wel dat andere plaatsen meer bieden, maar waar spreker den Helder kan noemen als een plaats met hooge belas ting gaat dat niet op. Spreker toont verder aan, dat bij de beperkte inkomens veel spoe diger een verdubbeling intreedt der belasting als bij de hoogere inkomens. Ook wijst hij er op, dat men bij de lagere inkomens voor elke 50 een klasse hooger gaat en bij de hooge re eerst bij 100 of 200. Spreker verheugt zich over het indienen van de motie van den heer Verkerk en ver klaart zich daarvoor. De heer Udo wijst er op dat het niet meer dan billijk is zooals hij vroeger ook al heeft gezegd, dat men gaat tot zoover als de wet toelaat. De slagboom staat in de wet, die reeds is van 1910 en nu al op te houden voordat men tot den slagboom is gekomen, dat acht spreker onjuist. Als de basis van de progressie juist is, dan mag er eigenlijk geen grens zijn. De wet geeft degrens nu eenmaal aan. doch op te houden voordat die grens is bereikt, acht hij in strijd met een billijke be lastingheffing. De gemeente heft behalve H O. ook opcenten op personeele belasting enz. En als men nu de belasting als H. O. en op centen bij elkaar telt, dan betaalt iemand met 28600 aan die twee belastingen 6,5 pCt., iemand met 40600 inkomen 0,8, met 20100 6,5 en iemand met 3475 inkomen 6,1 pCt. Daaruit blijkt voldoende de groote onbil lijkheid. De heer Lubbe zegt dat altijd een be zwaar is geweest, dat de plaatselijke om standigheden zich tegen de doorvoering van de progressie verzetten. Men heeft altijd ge zegd als men de belasting gaat opvoeren, zul len de hooge inkomens de stad verlaten'. Dan moest men zich ook assureeren tegen den dood van die menschen met groote inkomens. Hoe staat het met. het vertrek dier hooge inkomens? Waar op het kohier verleden jaar slechts 18 van die inkomens voorkwa men zijn er thans 27. Verder betoogt spreker, dat als men de progresie doorvoert men den middenstand ontlast. De heer Govers verklaart bij zijn bewe ren te blijven, dat de groote inkomens de stad gaan verlaten en hij meent dat dat wel het sterkst blijkt waar de voorstander der progressie spoedig de stad zal verlaten. De heer den Boesierd betoogt ook nog het onbillijke in de tegenwoordige hef fing. De heer Verkerk wil er den heer Go- vers even op wijzen, dat de kwestie van het doorvoeren van de progressie niet een zaak is van Alkmaar alleen doch ook in andere gemeenten komt deze zaak hoe langer hoe meer ter sprake. Daarom verliest het motief van den heer Govers wel wat van zijn kracht. De voorzitter meent dat thans de zaak voldoende is besproken. Bij stemming wordt de eerste motie van den heer Verkerk aangenomen met 9 te gen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Meienbrink, Go vers, Leguit, Bak, Zaadnoordijk, Thomsen, Ringers en de Lange. Daarna is aan de orde de tweede motie van den heer Verkerk, luidende: De Raad der gemeente Alkmaar spreekt de wenschelijkheid uit, dat de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud bij het bepalen van het belastbaar inkomen voor den hoofdelij- ken omslag te bepalen op 650. De heer Verkerk licht deze motie in het kort toe. Hij wijst er op, dat het niet aan gaat, dat is feitelijk erkend bij de behande ling van de loonen der werklieden, dat het vooral in deze tijd niet aangaat om van een bedrag van 650 belasting te heffen. De heer Udo verdedigt ook de motie, het ijk begint ook eerst bij 650 met directe be lastingen. Men moet echter niet van dit standpunt uitgaan met het oog op deze tij den. Ook in normale tijden is een bedrag van 650 daarvoor te laag. De heer Lubbe zegt, dat hij vroeger aar- _elde om tot die 650 te gaan, daar men daardoor 865 aanslagen zou missen. Hij is echter ten slotte over dit bezwaar heenge- stapt. De heer Verkerk verheugt zich daar over. Bij stemming wordt daarop de motie aan genomen met 10 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Zaadnoordijk, Ringeis, de Lange, de Wit, Meienbrink, Govers en Leguit. WIJZIGING VERORDENING OP DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG. Onafhankelijk van het voorstel tot wijzi ging van de Verordening op den hoofdelijken omslag, t welk den raad eerlang zal bereiken, geven B. en W. in overweging onderstaand besluit spoedshalve afzonderlijk vast te stel len. De Raad der gemeente Alkmaar Overwegende, dat het wenschelijk is art. 1 der verordening op het heffen van een hoofde lijken omslag naar het inkomen, zooals die is vastgesteld bij raadsbesluit van 22 December 1915 en 15 April 1916 (Gmeenteblad no. 499) te wijzigen dat immers, in art. 1 wordt bepaald, dat de genoemde belasting wordt geheven tot een ma ximum van ƒ200000; dat in de op 30 Nov. acht deze omstandigheid geen voldoende mo- onvoorzien, groot 16.37. Hierop kwant tief tot weigering. Hij wil er echter thans niet verder op ingaan. Daarna wordt de vergadering gesloten. (Ongecorrigeerd). 1916 vastgestelde gemeen te-begrooting op den post hoofdelijken omslag een bedrag van ƒ219000 is moeten worden geraamd, terwijl het te voorzien is, dat dit bedrag eerlang nog aanzienlijk zal moeten worden verhoogd; B. en W stellen den raad voor te besluiten de verordening op den hoofdelijken omslag te wijzigen als volgt: Art. wordt geroijeerd en vervangen1 door een nieuw artikel van den volgenden inhoud: Artikel 1 Ten behoeve der gemeente wordt jaarlijks een hoofdelijke omslag naar het inkomen ge heven tot een maxiumm van 300000 Goedgekeurd. SCHOUWBURG. B. en W. stellen voor het 7 Dec. 1.1. onder de in gekomen stukken vermelde schrijven van „Alcmaria", Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Alkmaar d.d. 5 Dec. 1.1. in handen te stellen van de commis sie ad hoe, bestaande uit de heeren Udo, Cloeck, Ringers, de Lange en van den Bosch, om nader rapport. Goedgekeurd. Hierbij komt in behandeling het adres van Bilderdijk. Aan Bilderdijk zal worden bericht dat het schrijven van Alcmaria in handen is gesteld van de commissie ad hoe VERHOOGING SUBSIDIE LANDBOUW- HUISHOUDONDERWIJS. Van de vereeniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs is een adres ontvangen, ver zoekende de gemeentelijke subsidie voor den hier te houden cursus van 100 op 350 te willen brengen. B. en W. kunnen geene vrijheid vinden thans voor 'te stellen de subsidie van 100 tot 350 per jaar te verhoogen. Geven de tijdsomstandigheden, welke meer dan ooit nopen tot beperking van uitgaven, ons in de eerste plaats tot het innemen van dit standpunt aanleiding, het feit dat het be doelde ouderwijs meerendeels wordt gevolgd door kinderen uit den gegoeden boerenstand, ls voorts bij de beoordeeling van de noodza kelijkheid en wenschelijkheid der gevraagde verhooging niet van belang ontbloot. B. en W. stellen den Raad voor aan het be stuur der Vereeniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs, naar aanleiding van zijn adres d.d. 10 November 1.1. te berichten, dat dezerzijds geene vrijheid kan worden gevon den de gemeentelijke subsidie van 100 voor de komende jaren tot 350 per jaar te ver hoogen Goedgekeurd. De heer Cloeck verzocht aan te teeke nen, dat hij tegen stemt. Hij acht bij het landbouwhuishoudkundig onderwijs het Alk- maarsch' belang voldoende betrokken om de subsidie te verhoogen. De voorzitter zegt dat B. en W. als een der voornaamste motieven hebben laten gelden, dat geen Alkmaarsch leerling er van profiteert en het in hoofdzaak wordt gegeven aan kinderen van gegoede landbouwers. De heer Cloeck ontkent dit niet, doch Gemengd nieuws. UIT HARENKARSPEL Woensdagmiddag vergaderde de raad de zer gemeente. Afwezig waren met kennisge ving de heeren Borst en de Groot. De voorzitter deelde mede, dat op herhaald verzoek aan den minister van oorlog onbe paald verlof is verleend aan den onderwijzer van 't Hof. In verband daarmede werd aan de tijdelijke onderwijzeres met ingang van 15 Januari eervol ontslag verleend. Door B. en W. is aan de directie der H. IJ. S. M. verzocht om een halte te Schagerwaard met het oog op het steeds toenemend aantal passagiers. Antwoord op het verzoek is nog niet ingekomen. Bij de laatstgehouden kasopname bij den gemeente-ontvanger was overeenkomstig de boeken in kas 752.07>6. Van Ged. Staten zijn goedgekeurd terugge komen de gemeenschappelijke distributierege ling, de verordening op het levensmiddelen- bedrijf, de laatstbetaalde post onvoorziene uitgaven, de suppl. begrooting en de ge- meentebegrooting voor 1917. Van den minister van landbouw is goed gekeurd teruggekomen de regeling op de melkvoorziening, waarbij de prijs der melk is bepaald op 81^ en 10 ets. per liter. Van den directeur van de gasfabriek te War- menhuizen is bericht ingekomen dat vanaf 1 Dec. een gasp rijs is bepaald op 13 ets. per M8. terwijl tevens het verzoek inkwam, om maatregelen voor beperking te nemen. B. en W. hadden dit schrijven nog niet be handeld, doch de voorzitter persoonlijk ge loofde niet dat het noodig was een verorde ning daarvoor in het leven te roepen. De caféhouders sluiten toch reeds om 10 uur en de winkeliers hebben vrij algemeen niet meer dan 1 pit branden. Wel kan het zijn nut hebben om aan hen te verzoeken het ver bruik zooveel mogelijk te beperken. De raad nam een besluit overeenkomstig de meening van den voorzitter. Hierna werd de vergadering met dank voor de betoonde medewerking in 1916 en de hoop elkaar in 1917 in goede gezondheid te mogen weerzien, door den voorzitter geslo ten. UIT EGMOND-BINNEN. Gisterenmorgen 10 uur vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving de heeren P Groen en J. Sonneveld. De voorzitter deed mededeelingen betref fende een met den wethouder ingesteld onder zoek naar een scheur in de betonbrug en het snoeien van boomen. Ingekomen stukken: Eenige goedkeuringen van Ged. Staten. Op 20 December werd bij den gemeente ontvanger de kas opgenomen en alles in orde bevonden. In kas was 2500.706. Een schrijven van het Kennemer Electric! teitsbedrijf, waarin werd medegedeeld, dat met het oog op de kolenduurte de tarieven zullen moeten worden verhoogd. Zij gaf den Raad in overweging het tarief als volgt vast te stellen: bij een verbruik tot 10 pCt., gerekend over eenzelfde maand van het vorige jaar geen verhooging; voor het verbruik daarboven een verhooging van 100 pCt., va3te abonnementen te verhoogen met 20 püt. en de tarieven voor krachtdoeleinden onveranderd te laten. B. en W. hadden reeds geantwoord, dat het Dedrijf nog geen vol jaar in werking was en dus geen verbruik over elke maand was na te gaan. Het antwoord daarop van de Kenne mer wordt afgewacht. Besproken werd nog om 's morgens de straatverlichting te ontsteken. Aangezien daarvoor de ,.klok" moet worden verzet, wil de de voorzitter aan de Kennemer vragen of daarop een systeem was aan te geven. Een verzoek van de Tuinbouwvereeniging om den binnenweg naar Bergen te verbete ren. B. en W. hadden den slechten toestand gezien. Er werd besloten, na de te maken af watering te hebben besproken, hierin te voor zien. Eenige verzoeken, waaronder één van de wed. C. Kuiper om de door haar gepachte landerijen, wederom 'te mogen inhuren, wer den niet aangenomen, omdat de contracten zulks niet toelieten. Verder werd het voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening van 2500 tegen een rente van ten hoogste 5 pOt. aangenomen. Daarna stelden B. en W. voor, aan de rijks veldwachters voor de aan de gemeente ver leende bijzondere diensten een vergoeding uit te keeren van 2 per dag en tevens om het salaris van den rijksveldwachter Emmer van 10 te brengen op 25. Alzoo besloten. De voorzitter meende aan de hand van een ter tafel gebracht contract, dat het onderhoud aan verschillende daarin genoemde wegen, voor rekening kwam van den polder, waarna besloten werd spoedig duikers te maken. De heeren J. Apeldoorn en J. Noort gaven in overweging de buizen aan te leggen in overleg met het polderbestuur. De voorzitter zeide dit toe. De gemeente-opzichter had tegen 1 Januari a.s. om eervol ontslag verzocht wegens ziek te. Dit werd verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De voorzitter stelde voor spoedig een op roep voor een gemeente-opzichter te doen en daarbij het salaris van 180 te verhoogen en te brengen op 200. De heer J. Apeldoorn verzocht een goede instructie te maken, opdat de nieuwe functi onaris zou weten welke werkzaamheden hij heeft te verrichten. Aldus werd besloten. Verder was ingekomen een verzoek van het onderwijzend personeel om een nieuwe jaar- wedderegeling vast te stellen. De heer J. Noort vroeg of dezen zomer reeds niet een verhooging van salarissen had plaats gehad. De voorzitter bevestigde dit. De heer J. Apeldoorn vond dat een goede duurte-toeslag beter zou wezen. In handen gesteld van B. en W. Noodig was het nog een suppletoire be grooting vast te stellen. De voorzitter las de posten voor, sluitende in ontvangsten en uit gaven met 2707.69, waarop een post van voor een post van 3 als geëischte vergoe ding door P. Melker voor het beschadigen van zijn hek. De heer J. Apeldoorn zeide dat het geheele hek geen 3 waard was. Een begrooting over eenige maanden van het levensmiddelen-bedrijf moest worden vastgesteld. De diverse posten, sluitende in ontvangsten en uitgaven met 395 werden na voorlezing goedgekeurd. Rondvraag: De heer J. Groot verzocht maatregelen te nemen tegen het verontreini gen van wegen door het daarop werpen van zeepsop-water. De heer J. Apeldoorn vond het beter bij het zien van verontreiniging de politie te waarschuwen. De heer W. Apeldoorn deelde mede dat nog geen verandering was gekomen in het over den weg pompen van ier. Het voorstel van den voorzitter om in de gemeente-veror- ning een aanvulling te brengen, waarin dit verboden wordt, werd aangenomen. De heer J. Apeldoorn wees nog op ver harding van enkele wegen. B. en W. stelden voor een commissie uit den raad te benoemen, die hierover verslag zou uitbrengen en dan de verbetering eens goed ter hand te nemen. Hierna ging de raad in geheim comité over. COLLECTIECE ARBEIDSü vTREENKOMST. Door de drie bonden van patroons in het drukkersvak is met de werklieden-bonden de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de jaren 1917—1919 gesloten. Tal van ar beidsvoorwaarden zijn voor de gezellen aan merkelijk verbeterd. De jaarlijksche vacantie is gebracht op een week De ziekteverzekering is uitgeorcid, evenals de betaling bij verzuim. Den arbeider is op 25-jarigen leeftijd het stam daard-loo verzekerd, mits hij voldoet aan ze kere arbeids-prestaties. Het ontslagrecht werd zoodanig geregeld, daar meer rechtszekerheid aan den werkman gegeven is. De werkdag- blijft bepaald op 9% uur. Het loon is in door snee met 5 cents per uur verhoogd. Dit be draagt voor het vak in geheel Nederland een vermeerdering van ruim 2 mihoen gulden in olonsbetaling per jaar. Aan de Centrale Com missie, bestaande uit patroons en werklieden, is opgedragen vóró den lsten Juni a.s. een volledige leerlingen-regeling vast te stellen en in te voeren. De bepalingen betrefende het verplichte lidmaatschap voor patroons en werklieden zijn versterkt. ONDANK IS 's-WERELDS LOON Zaterdagavond kwam bij den coiffeur L. Clerkx te Maastricht een viertal Duitsche de serteurs binnen om geschoren te worden. Zij wisten zulke verhalen van armoede en gebrek op te disschen, dat de goede barbier bewogen werd en besloot hen eens te tracteeren. Hij liet een flinken ketel koffie maken en hen naar hartelust eten en drinken, 't Was ongeloofe- lijk welke hoeveelheden brood, worst en ham het viertal in een kort tijdsverloop had ver werkt. Twee hunner wisten den menschlie- venden man nog te bewegen, dat hij hun dien nacht logies gaf gevolgd door een ont bijt, weër evenals den vorigen avond. Den lsiten Kerstdag, omstreeks 12 uur kwa men de vier heeren 'n „fröhliches Weih- nachtsfest" wenschen, en zich uitputten in dankbetuigingen voor de genoten gastvrij heid. Ofschoon de familie juist zat te eten, en het viertal wel belust scheen ook weder aan het middagmaal deel te nemen, had hun te groote eetlust den coiffeur .och gehinderd Hij en zijn vrouw wilden familie te Valken burg gaan bezoeken. Belangstellend vroegen de Duitschers of ze daar „mit dem Zug" heengingen. Argeloos antwoordde de man in bevestigenden zin. Toen zij echter om een uur of zes thuiskwamen lag het geheele huis on derstboven gehaald, hoewel nergens een spoor van braak was te ontdekken. Blijkbaar waren deuren en kasten met loopers of ande re werktuigen geopend. Na onderzoek ver ton gevallen. Verschillende visschers keerden dan ook gisteren terug, omdat het bedrijf niet meer zoo loonend is. Ook in Zeiand, waar men nog wel druk be zig is met het inmaken van mosselen, zijn de prijzen gedaald. Men is daar ook begonnen met het inzouten van kokhanen, schelpdieren die veel voorkomen op de zandbanken in de Zeeuwsche stroomen. Daar deze visch na ge kookt te zijn zich gemakkelijk van de schelp loslaat, zijn de werkzaamheden minder dan bij1 het pellen der mosselen. KORTE BERICHTEN. Na de stormen- der laatste d'agen begint het water in Noord-Brabant weer zeer te stij gen. De Dommel, Aa en- Leij zijn sterk gewas sen en in verschillende streken staan de velden blank. Te Beumei is eene vrouw, afkomstig uit Rotterdam, bij het ontijdig uitstapen, door de Betuwsche tram een1 voet afgereden. Te Nijmegen is het voortaan verboden om kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen, ten geschenke te geven of op eenige andere wijze te verstrekken. Een Amsterdamsche vrouw is te Muiden door de stoomtram een voet afgereden. In de afgeloopen week werden uit Engel- sche en Schotsche havens 3.420.550 kilo steenkolen langs het Noordzeekanaal inge voerd' tegen 11.110.000 kilo in de week te vo ren. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft een hulpbrievenbesteller wegens verduistering van een postwissel veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Het vonnis der rechtbank was 10 maanden. Te Axel wordt een man vermist', de kost winner zijner ouders. Men vermoedt dat hij in 't water gewaaid en verdronken is. Wegens poging tot diefstal doqr inbraak en- inklimming is een- Amsterdam recidivist door het gerechtshof aldaar veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. De rechtbank had 5 j. opgelegd. Van een 30-tal Belgen, die bij Bergeyk de grens passeerden, zijn er twee door de Duitsche militaire wachtpost doodgeschoten. Een 18-jarig meisje, sedert 2 jaar te Bergeyk woonachtig is door den electrischen draad gedood, toen zij de grens wilde pas- seeren. DIEFSTAL BIJ „DE TOEKOMST". DEN HAAG, 28 Dec. De rechtbank ver oordeelde den gewezen boekhouder G. A. Moerer, wegens diefstal en verduistering in dienstbetrekking van bescheiden uit het kantoor van het weekblad „De Toekomst" tot een maand gevangenisstraf. DE „KEDIRI'. AMSTERDAM 28 Dec. De Raad voor de Scheepvaart, uitspraak doende in de zaak van het tot zinken brengen van de Kediri, stelde vast, dat gebleken is, dat de Duitsche duikbootcommandant meende, dat de la ding voor opbrenging in aanmerking kwam, doch dat hij, met het oog op eigen veiligheid daartoe niet in staat was. BUITENGEWOON CONGRES S. D. A. P. AMSTERDAM, 28 Dec. Het partijgestuur der S. D. A. P. besloot in zake de verkiezin gen op 11 ebruari een buitengewoon con- gres te houden. STADSNIEUWS. CORRESPONDENTIE, te late inzending waren wij ge- eenige advertentie^ toteen vol- miste de man een spaarbankboekje met een tamelijk bedrag, een honderd gulden aan zil ver, 6 kistjes sigaren, 7 Yi kilo scheer- en an dere zeepstof voor een nieuw costuum, een vallies, kleeren, hemden, sokken, een nieuw scheermes en van een Belgischen kostganger hadden ze nog een hoed, kleeren zakdoeken enz., kortom, alles wat maar bruikbaar was en niet te groot van omvang, meegenomen Toevallig zag Clerkx in Café Krasnapolsky, op den hoek der Grachtsitraat twee der Duit sche deserteurs zitten, die bij hem waren ge weest. De politie werd met een en ander in kennis gesteld, de heeren werden aangehou den en gefouilleerd en op één van hun ka mers in „de Kras" vond de politie een leeg sigarenkistje, een lang, vlijmscherp dolkmes, en een der heeren had een hemd aangetrokken van den Belgischen kostganger. Geld werd slechts voor 'n klein bedrag op hen gevon den. De politie heeft zeven verdachten, allen deserteurs van de Duitsche armee, in verze kerde bewaring genomen. Twee andere verdachten zijn voortvluchtig. (Tel.) UIT DEN HELDER. De perrons aan het station alhier zullen worden verlengd. De reeds sinds geruimen tijd te klein gebleken uitgang de plaatse lijke commandant heeft reeds voor eenigen tijd order gegeven dat de passagiers der le en 2e klasse het perron door den ingang en niet door den uitgang moeten verlaten wordt verbeterd. Er zal nu een ruime uitgang komen met twee contrölehuisjes. HET ROTTERDAMSCHE SCHEEP VAARTCONFLICT. De machinisten, die weigerden te monste ren voor de stoomschepen „Alphard," „Hille- gom" en „Britsum" blijven bij die weigering. Tot dusverre zijn geen nieuwe aanvragen voor monstering bij het plaatsingsbureau voor machinisten gedaan. De machinisten volharden bij hun besluit niet te monsteren voor de algemeene vrachtvaart, met uitzonde ring voor schepen, die door de regeering ge charterd zijn. DE MOSSELHANDEL. Mem schrijft uit Philippinne aan het N. v. d. D.: De abnormale hooge prijzen in den mossel- handel schijnen voor dien handel doodelijk ge weest te zijn. Hoe dit zij, er is ten minste een sterke daling ingetreden. Waren de prijzen der mosselen m de Zuiderzee gestegen tot 4 per ton, thans zijn ze tot ongeveer 1.40 per Wegens noodzaakt eenige gend nummer te laten liggen. BEVORDERD. Onze vroegere stadgenoot de heer J. A. Ringers, ingenieur 3de klasse bij de Water staat, thans met verlof werkzaam in Indië bij de Ned. Indische spoorwegen, is bevorderd tot ingenieur 2e klasse bij de Waterstaat. DE HEER A. PRINS Az. 80 JAAR. Heden vierde de heer A. Prins Az. onder groote belangstelling zijn SOsten verjaardag. Om half 12 werd de nog krasse werker .per rijtuig afgehaald en in de consistorieka mer van de Israëlitische Gemeente, door het kerkbestuur, van welk college hij ruim 40 jaar voorzitter is, gehuldigd. Allereerst richtte de heer S. W. Vet, pen ningmeester van de Israëlitische Gemeente, kernachtige woorden van waardeering tot den heer Prins, die hierop achtereenvolgens werd toegesproken door den heer A. Englander in zijn kwaliteit van jongste kerkeraadsliddoor den heer J. L. Kafkoene als secretaris van de gemeente en door den heer A. de Wolff, Gods dienstleeraar van de Israëlitische gemeente. Het kerkbestuur bood zijn feestvierenden voor zitter een keurig portret in lijst en een bloem stuk aan. Het portret zal als teeken van hoog achting in de toekomst de consistoriekamer blijven sieren. Verschillende gemeenteleden waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Ten huize van den heer Pr.ns leek het we! 'n bloementuin. Van verschillende zijden wa ren tal van bloemstukken ingekomen. Ook ge tuigden tal van telegrammen en' felicitatie's van veler belangstelling. De Kamer van Koophandel, wier voorzitter de heer Prins reeds 22 jaar is, (ruim 36 jaar is de heer Prins reeds lid van dat college, waarvan ook nog 8 jaren vice-voorzitter) huldigde den 80-jarige met een keurig bloem stuk. De Joodsche vereeniging tot kerkversiering getuigde van haar waardeering, eveneens door het zenden van een mooi bloemstuk. Bui tengewoon groot was het aantal bloemstukken van familieleden en vrienden. Het bestuur van den Voogdijraad, van welk college de heer Prins eveneens lid is, huldigde de werkkracht van den 80-jarige in zijn laatste vergadering. Het Joodsche Armbestuur, waarvan de heer Prins eveneens voorzitter is, getuigde heden middag gedurende de receptie van zijn bijzon dere waardeering. Op de receptie kwamen zeer velen o.m. alle leden van de Kamer van Koophandel, van hun sympathie met dezen 80-jarigen Alk maarder getuigen. De heer Prins bezit nog steeds een groote werkkracht. Als collecteur van de staatslote rij en commissionnair in effecten neemt bij

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2