c Alkmaar De Omgeving Noord-Holland Nederland Gemeenteraad 26 Januari. De heer Verkerk stelt den Raad voor B. en W. uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk te komen met een herziening der loonen van de politie-agenten, welk voor stel wordt verworpen met 12 tegen 5 stem- men. De heer Van den Bosch stelt vragen in verband met de bebouwing doorbraak WaagNieuwesloot. Het voorstel tot aan gaan van 'n geldleening gr. 116500 wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. in zake toeslag en kindertoeslag op de loonen van gemeentewerklieden aangenomen en dat tot goedkoope cokesvoorziening eveneens. De raad verleent den heer Van der Heij, directeur van de Burgeravondschool en de Avond school voor Handwerkslieden, eervol ontslag onder dankbetuiging voor de bewezen diens ten. 12 Februari. De heer Van den Bosch zendt aan den Raad zijn voorstel bebouwing doorbraak WaagpleinNieuwesloot in. 21 Februari. De heer Cloeck zendt aan den Raad' een voorstel waarbij de Raad het als zijn meening zal uitspreken dat de tijds omstandigheden het gewenscht maken, on verwijld tot uitvoering van het plan door braak en bebouwing Waagplein—Nieuwe sloot over te gaan. 8 Maart. Het voorstel van B. en W. in zake de doorbraak aangenomen, het voorstel Cloeck verworpen, de motie Leguit om in principe tot een productieve bebouwing te be sluiten aangenomen. 13 April. Met de doorbraak Waagplein Nieuwesloot wordt een begin gemaakt. Besloten wordt een gemeentelijke arbeids beurs op te richten. Het voorstel tot vernieu wing van de Texelsche brug en het maken van een spoorbrug wordt aangenomen. Voor meerder toezicht in Hout en Plantsoenen 600 toegestaan. 20 April. De heer A. Fortuin vraagt ont slag aan als raadslid. 24 Mei. De Raad besluit aan Volkshuisves ting 70.000 renteloos voor te schieten. De voorstellen van B. en W. inzake de schouw burgplannen van' Alcmaria aangenomen. 6 Juni. De heer F. Bak gekozen tot lid van den Gemeenteraad1 (vac. Fortuin) met 578 stemmen (mr. W. C. Bosman 529 stem men). 28 Juni. Het amendement LeesbergVan den-i Bosch inzake de oprichting van den schdiwburg verworpen met 98 stemmen. De motie wilde de bepaling in het voorstel van B. en W. zien opgenomen, „die naast toe zicht op het financieel beheer er voor waken, dat in het gebouw geene opvoeringen, too- neelstukken of vergaderingen plaats hebben, die niet voldoen aan de algemeen geldende regels van orde en zedelijkheid." Het ontwerp inzake invoering meterhuur aangenomen. De heer Fortuin neemt afscheid van den Raad. 28 Juli. De Raad besloot het pakhuis de „Vigilantie" voor 4000 aan te koopen. 28 Juli. De heeren Leesberg, Udo en Cloeck dienen een motie bij den Raad in, waarin op opheffing van de gemeente-winkels wordt aangedrongen. 2 Aug. De Raad besloot met 9 tegen 6 st. tot opheffing van de gemeentelijke groente winkels. 3 Aug. De heeren O. J. Verkerk en E. E. Stoel bedankten, ingevolge deze beslissing, als leden van de levensmiddelencommissie. 8 Aug. De heeren F. Bak en J. Cloeck ge kozen tot leden van de levensmiddelencom missie. 16 October. De heer J. F. Lubbe neemt zijn onslag als wethouder. 25 Oct. Tot wethouder wordt benoemd met 10 tegen 8 stemmen op Mr. Leesberg, de heer A. F. Thomsen. 26 Oct. De Raad besluit tot beschikbaar stelling van cokes, voor inwoners met geen hooger inkomen dan 1200, voor 60 cent per mud. 22 Nov. De heer D. Schenk tot Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau benoemd. 27 Nov. Het rapport van de Raadscommis sie over het Schouwburgplan „Alcmaria" ge publiceerd. 7 December. De Raad stelde de bekende verordening tot 'kolenbesparing en winkelslui ting vast en besloot tevens, om v ertaan op Donderdag te vergaderen. 11 Dec. De Bond van Veehandelaren in N.-Holl. besloot den Raad te verzoeken, de Zondagsmarkten af te schaffen. Verkiezingen 3 Oct. Bij de verkiezing voor 15 gemach tigden in het kiescollege der Ned. Herv. kerk werden met 155 stemmen meerderheid de candidatem van de Evangelische Unie herko zen. 14 Nov. De heeren Mr. D. van Houwenin- ge en W van der Leek als notabelen der Ned. Herv. kerk herkozen. Gekozen inplaats van den heer D. Visser, die bedankt had, de heer H. Rol. 14 Nov. De heeren J. G. Potgieser en A. Henneman als lid van de Kamer van Koop handel herkozen. Gekozen inplaats van den Vereenigingen 4 Januari. Liefdadigheidsuitvoering, ter eere van het 25-jarig feest der Piusstichting, opvoering van Kloris en Roosje. 27 Januari. De statuten van de vereeni- ging van loodgieters en fitterspatroons ko ninklijk goedgekeurd. 18 Februari. De statuten van de Vereeni- ging van Melkveehouders, gevestigd te Alk maar, Koninklijk goedgekeurd. 12 Mei. De Vereeniging „Alkmaars Be lang" opgericht 1 Juli werd alhier een Urgentie-Raad op gericht met Mevr. Aukus, Mevr. Dorbeck en Mej. van Rijn als dagelijksche bestuursleden. 10 Juli. In een te Schagen gehouden ver gadering van besturen werd besloten een fe deratie van Vrijzinnig-Democratische kics- vereenigingen in het hoofd-district Alkmaar op te richten. 10 Jiuli. Tot de oprichting van een federa tie van patroons in net bouwvak wordt besio- ten Bestuursleden: F. C. Rike, F. Wigman, J. van Dijk, H. C. A. Luipen en H. de Groot. 17 Juli. Een afdeeling van den Nederl. Ambtenaarsbond opgericht. Tot voorzitter werd de heer B. Hamstra, tot secr. de ieer E. Bosch gekozen. 21 Juli. De heer J. Cloeck bedankt alls voorzitter va» de Winkeliersvereniging. 24 Juli Als leden va» het bestuur voor het Bureau van Advies voor den Midden stand worden gekozen de heeren JL Cloeck, W. Keysper, Appelman, de Wolff, Koster, Eylander en Boon. 25 Juli. De Volkszangschool, Dir. de heer Tamminga, opgericht. 8 Aug. De vereeniging van groentehan delaren kiest de heeren' M. R. Versteeg en T. J. Jonker tot vertegenwoordigers in de le- vensm i ddelen-commissie. 11 Aug. Er wordt een comité gevormd voor het onderbrengen van Duitsche kinde ren. 21 Aug. Het bestuur van' de Paardenverlo- ting besluit, ingevolge het late afkomen van de Koninkl. goedkeuring, dit jaar geen verlo ting te houden. 9 Sept. De 20.000' loten van de Landbouw tentoonstelling reeds aan het hoofdbureau uitverkocht. 10 Sept. Alhier de Gymnastiekuitvoering van het gewest N.-Holland in samenwerking met den Alkmaarschen Turnbond gehouden. 8 Oct. Het Vrije Tooneel, leider de heer B. C. Loevens, viert zijn 12%-jarig bestaan. 20 Oct. Algemeene vergadering van de Ned. Heide-Maatschappij in de Unie. 21 Oct. Een vereeniging opgericht van 28 Nov. De Vereen. „Volkshuisvesting" keurt de plannen van het bestuur, om 94 wo ningen te bouwen, raming 230.000, goed. 30 Nov. De Alkm. Koopliedenvereen. be sloot pogingen aan te wenden, een export-vei ling voor groenten op te richten. 15 December. Opgericht een Bond van Alkmaarsche Werkgevers. Voorzitter de heer C. E. Slinger, de heer C. Hoksbergen, secreta ris en de heeren J. Bierdrager, A. Meiboom, G. L. Zaadnoordijk als overige bestuursleden.. 16 December. Het kegelconcours in hotel Suisse ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de kegelclub „Onze Club" geo- opend. De heer S. J. A. Keesom tot administrateur van het Bureau van Advies voor den Mid denstand benoemd. iDe heer J. Cloeck, die als voorzitter be dankt had, werd weder met 6, de heer Boon die eveneens als bestuurslid bedankt had, met 9 van de 11 stemmen herkozen, „landstormplichtigen 1909." 5 Nov. De afd. van de Dageraad houdt ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een feestvergadering. 6 Nov. Alhier wordt een Kleedermakers- patroonsvereeniging opgericht. 12 Nov. De afd. Alkmaar van de Nederl. Vereen, tot afsch. van alcoholhoudende dranken houdt ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan een feestvergadering. 27 Nov. De Barbiersvereen. „De Een dracht" herdenkt haar 40-jarig bestaan. 20 Aug. De Gymnastiekvereen. „De Hal ter" behaalde te Edam den 4den prijs. 23 Aug. Oprichting van een afd. van den Bond van Arbeiders in de kleedingindustrie. 24 Aug. De beide Middenstands-organisa ties besluiten tot het houden van een winkel week. 10 Sept. Door de Vrijzinnig-Democr. Kiesvereeniging alhier een federatie gesticht. 13 Sept. Het Centraal Bureau van Advies voor den Middenstand benoemt tot Directeur Mr. M. A. J. M. Leesberg. Ingevolge deze beslissing bedankte de heer Cloeck als voor zitter van dat Bureau. 17 Sept. De Gymnastiekvereen. ,De Hal ter" behaalde bij de wedstrijden van het Ne derl. Gymnastiekverbond den eersten' prijs. Varia 7 Januari. Op de kaasmarkt wordt dte voor dezen tijd van 'tjaar zeer groote hoe veelheid kaas van 270.000 K.g. aangevoerd. 9 Januari. Door Ds. Makkink worden als vrouwelijke diakenen bij de Evangelisch Lu- thersche gemeente bevestigd mej. G. Bakker en mevr. A. Nierop-Schreuder. 16 Januari. In tegenwoordigheid o.a. van den burgemeester houdt de transportrolonne van het Roode Kruis bij de goederenloods der H. IJ. S. M. een oefening. 17 Januari. B. en W. houden een spoedver gadering in verband met den watersnood. De burgemeester wordt gemachtigd al die maat regelen te treffen., welke hij voor menschen en vee noodzakelijk acht. 18 Januari. De Alkmaarsche Courant opent een inschrijving voor giften ten bate van den watersnood. 27 April gesloten blijkt ze 16618.04 te hebben opgebracht. Ds. Boeke, Ds. Schermerhorn, Ds. Ter- let, Ds. Boenders en Ds. Huizinga hebben zich voor de rechtbank alhier te verantwoor den wegens verspreiding van het dienstwei geringsmanifest. 20 Januari. Door de Haarlemsche tram wordt bij „Dekama State" de gepensionneer- de wegwerker Kossen uit Heiloo aangere den. De ongelukkige overleed na weinige da gen. 25 Januari. De vijf predikanten door de rechtbank vrijgesproken, 25 Januari. H. M. de Koningin arriveert om 6 uur 's middags per auto te Alkmaar, om van hieruit tochtjes naar het watersnood- gebied te maken. H. M. overnacht in haar sa lonwagen, die hier op het stationsemplace ment is opgesteld. 26 Januari, 's Morgens te negen uur ver trekt H. M. de Koningin onverwachts terug naar den Haag. 29 Januari. Afgevaardigden van verschil lende werklieden-organisaties nemen een mo tie aan, strekkende de tijdelijke arbeidsbeurs om te zetten in een gemeentelijke. 26 Februari. Sneeuwfeest op het Doden veld. 17 Maart. De firma Eisveld-Bosch opent in de Langestraat de bazar Alcmaria", vroeger van den heer Smit. 30 Maart. Eeuwfeest van de banketbakkerij van den heer Burger aan de Laat. 5 April. De vereeniging van kaashandela ren in Noord-Holland besloot geen kaas in te koopen zoolang er geen uitvoerconsenten worden gegeven. 26 April. De regeeringsbokking voor het eerst verkrijgbaar gesteld. 2 Mei. Het nieuwe postkantoor voor het publiek opengesteld. 9 Juni. De Kamer van Koophandel adres seert aan de H. IJ. S. M. om verbeterden trei nenloop op Hoorn op de Kaasmarktdagen. 23 Juni. Volkshuisvesting opent een ten toonstelling van goede en goedkoope woon- knwur-ameublmientaa. 2 Juli. De levensmiddelencommissie be sluit tot het exploiteeren van den vischwinkel van den heer Meijer als gemeentelijke visch winkel. 10 Juli. De levensmiddelencommissie be sluit tot het exploiteeren van twee gemeente lijke groentewinkels. 10 Juli. Z. Eminentie CaMier, bisschop te Haarlem, bezoekt de R. K. gemeente alhier. 14 Juli. Opening van de gemeentelijke groentewinkels. 15 Jiuli. De bloembollenbeurs in „Het Gul den Vlies" werd wederom geopend. 17 Juli. De verbouwing van het oude Postkantoor en Kadaster opgedragen aan den heer J. Balder voor 23,782. 16 Juli. De bloempjcsverkoop voor „Her wonnen levenskracht" ten behoeve van tuber- culeuse leden van R. K. Vakorganisaties bracht 402,6434 op. 9 Aug. Verbouwing van de Meisjesschool gegund aan den heer E. E. Verstraeten voor 13,575. 17 Aug. De meisjesleerlingen van de Alk maarsche Zusterscholen vertrokken voor het eerst voor een duinfeest naar Schoorl. 16 Sept. Het Telegraafkantoor verplaatst. 20 Sept. De Alkmaarsche winkelweek, ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling geopend, is een succes voor den Midden stand. 24 Sept. De bloempjcsverkoop ten bate van de noodlijdende bevolking in België brengt op 355,21 en 41.5 franc. 28 Sept. Het 7-jarig zoontje van het echt paar de Vries dood bij de spoorbrug gevon den. 30 Sept. Aan de firma F. H. Ringers de verbouwing van de cacaofabriek „Alcmaria" opgedragen voor 39.850. 9 Oct. De bloempjesverkoop ten bate van de Belgische oorlogsweezen' brengt een be drag van 352,14 op. 11 Dec. De heer Jan Koning, arbeider H. IJ. S. M.j door den trein doodgereden. 22 December. 160 winkeliers verzoeken per request den raad om den verkoop in win kels na 8 uur met ander dan gaslicht of elec- trisch licht toe te staan. De gehouden collecte voor Ned. kinderen in den vreemde bracht 101.46 op. Personalia 1 Januari. 40-jarig jubileum van den heer J. Cock, leeraar aan de Cadettenschool. 12 Jan. Mej. Arentsen van Middendorp viert haar 25-jarig jubileum als klerke bij de H. IJ. S. M. 15 Jan. Tot rechter in de Arrondissements rechtbank alhier (vac. Mr. Quintus) is be noemd Mr. Dr. N. Muller, subst.-griffier bij het Gerechtshof te Amsterdam. 29 Januari. Jubileum van den' heer S. Groen, 50 jaar verbonden aan het Timmer mans Ziekenfonds. 7 Maart. Mej. Debora A. G. v. d. Velde, letterkundige, op 74-jarigen leeftijd overle den. De heer J. Masdorp, een der mede-op richters van de Rederijkerskamer „Bilderdijk", op 82-jarigen leeftijd overleden. 1 April. Vijf-en-twintig-jarig jubileum van den heer W. J. G. Meulman, commies le kl. bij de H. IJ. S. M. 14 April. De heer Th. van Spall overleden. 15 April. De schoorsteenveger J. v. d. Sluis tengevolge van ,cn vai overleden. 18 April. Veertigjarig jubileum van den heer A. Koreman, kapitein bij de Alkmaar Packet. 1 Mei. De heer P. Fellinga, hoofdagent van politie, verlaat zijn functie met pensioen. 21 Juni. De heer F. J. de Haas trbedt af als directeur van „Zanglust". 1 Juli. De heer J. C. Baert, chef 'de bureau bij de H. IJ. S. M., herdacht den lsten Juni den dag, waarop hij vóór 25 jaar terug in dienst bij de Maatschappij trad. 4 Juli. Dr. R. G. C. Schroder tot lid van het Hoofdbestuur gekozen van de Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst. 11 Juli. De heer van Hedel, kapelmeester van het militaire muziekcorps, is 40 jaar in militairen dienst. Ter zijner eere werd er 13 Juli een extra-concert in den Hout gegeven. 14 Juli. De heer G. Mijlhoff 30 jaar uitbe taler van gelden voor kaaskoopers. 30 Juli De heer Pels behaalt met zijn tjotter bij de Nat. Zeilwedstrijden op de Alk maarder Meer den eersten prijs. 2 Aug. Tot Generaal-Overste der Domini caner Orde werd gekozen onze vroegere stadgenoot, pater Ludovicus Theissling. 16 Aug. De heer J. M. de Soninaville 50 jaar penningmeester van den Egmondermeer. 16 Aug. Zuster Spiekstra te Bergum (Friesland) tot verpleegster bij Gezinsverple ging benoemd. 26 Aug. Tot kapelaan bij de H. Laurenti- uskerk benoemd de weleerw. heer P. H. C Hosman. 31. Aug. Op 65-jarigen leeftijd overleden de heer B. Beekman, bestuurslid van kerkelijke en filantropische instellingen'. 8 Sept. De heer F. H. Ringers viert onder groote belangstelling zijn 70sten verjaardag. 14 Sept. De heer W. Bruin 25 jaar werk zaam ten kantore van mr. W. C. Bosman. 16 Sept. De heer Führi Snethlage, ingenieur van het electr. bedrijf, benoemd te Dordrecht. 21 Sept. Jhr Mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude, griffier aan het Kantongerecht en se cretaris van de Hondsbossche Zeewering enz. overleden. 25 Sept. De heer H. W. Freze benoemd tot voorzitter van den Armenraad. 5 Oct. De heer C. A. van Leersum 50 jaar bij' de firma Ph. Kraakman in dienst. 18 Oct. De heer J. W. van der Graaf 25 jaar in dienst bij de erven N. Stam. 12 Oct. De heer S. van Getsen, chef van het goederenvervoer bij de H. IJ. S. M. 25 jaar in dienst. 1 Nov. De heer A. G. Brumsen, directeur van het telegraafkantoor, 40 jaar in 's Rijks dienst. 1 Nov De heer J. van' Reijendam Cz., di recteur van de Ambachtsschool te Nijmegen, al9 Directeur van de Ambachtsschool alhier geïnstalleerd. 1 Nov. Tot griffier aan het Kantongerecht benoemd Jhr. J. M. van Asch van Wijck te Doesburg. De installatie had op 17 Novem ber plaats. 2 Nov. Bij de Arrondissements-Rechtbank alhier wordt door den president de eerste vrouwelijke advocaat alhier, mej. M. Bos man, als advocaat en procureur beëedigd. 7 Dec. De heer W. H. J. Helling, sigaren fabrikant, op 55-jarigen leeftijd overleden. 14 Dee. De heer J. Mors 25 jaar houtrij der bij de firma M. Eecen. 15 December. Onze stadgenoot Jlan Wils zag zijn ontwerp voor een' Ned. Herv. Kerk te Elshout met den len prijs bekroond. 18 December. Op 62-jarigen leeftijd overle den de heer P. L. Volkers, 46 jaar als typo graaf werkzaam geweest bij de N.V. Herms. Coster en Zn. 19 December. De heer K. Semstra Azn. al hier tot hoofd der 2de chr. school te Aalsmeer benoemd 11 Januari. De R. C. Dames Zang- en Tooneelvereeniging te Bergen houdt haar eerste openbare uitvoering. 13 Januari. De te Bergen geïnterneerde Duitsche officieren worden naar Wiericker- sclians overgebracht. 15 Januari. De commissaris der Koningin voor Noord-Holland bezoekt bij een rondreis door de geteisterde streken Anna Paulowna. 21 Januari. Een twintigtal menschen uit het overstroomde gebied van den Anna Pau- lownapolder worden in het gemeentelij'k mu seum te Bergen onder dak gebracht. 6 Maart. De staking aan de Hondsbos sche Zeewering opgeheven. 4 Mei. De bouw van een nieuwe gemeente school te Winkel voor 20458 gegund aan D. Kaag, aldaar. 11 Mei. De eerste Duitsche deserteurs uit het intemeeringskamp te Bergen in vrijheid gesteld. 11 Mei. Ds. Vethake te Koedijk geeft zijn besluit te kennen over te gaan tot de R. K. kerk. 24 Mei. Het classicaal bestuur der N. H. kerk besluit Ds. Vethake provincioneel te schorsen. 13 Juni. Ds. Vethake uit z'n ambt ontzet. 1 Juli. Bij Kon. besluit wordt de heer Brinkman, burgemeester van N.-Scharwoude, tot Heemraad benoemd. 4 Juli. De Weleerw. heer pastoor H. R. J. van Vlijmen, te Egmond aan Zee, tot Bis schop van de Oud-Katholieken te Haarlem gekozen. Zijn wijding had op 21 Sept. in de kerk te Egmond1 aan Zee plaats. 3 Juli. De gemeente Schermerhom besluit tot aansluiting bij de K. E. M. 3 Juli. De heer A. Wagenaar te St. Pan- cras brengt op de Broeker veiling de eerste roode kool aan. 4 Juli. D. Kruimel, camdidaat-notaris te Amersfoort benoemd tot Notaris in het arron dissement Alkmaar, met Medemblik als standplaats. 12 Juli. Bij afslag werd de heer J. Lion fe Nijmegen kooper van de weilanden' en boeren plaatsen van wijlen mevr. C. Bosman voor 288.452,50. 23 Jluli. Ds. Vethake houdt zijn afscheids toespraak in de kerk te Koedijk. 3 Aug. Een Zeppelin boven' Egmond aan Zee. 9 Aug. De heer J. Buis Jz. te Ursem bij enkele candidaat-stelling tot lid van den Raad gekozen. 14 Aug. Mej. T. Jonkoen te Boskoop tot vroedvrouw te H. Hugowaard benoemd. Den 18 Dec. vroeg zij den gemeenteraad weer om eervol ontslag. 14 Aug. De Prins-Hendrik-Stichting te Eg mond aan Zee ontvangt van den heer J. Krol Kz. te Haarlem een legaat van 15000. 16 Aug. De heer K. van Duin te Egmond aan Zee 40 jaar brievenbesteller. 16 Aug. Tot lid van het bestuur van de banne Oudkarspel gekozen de heer J. Pran ger Jbz. aldaar. 18 Aug. De eerste twaalf Belgische kinde ren kwamen te Egmond aan Zee in het kolo niehuis Zwartendijk aan. 20 Aug. De heer G. Nes 25 jaar kaasma ker aan de kaasfabriek „De Prinses" te Schermeer. 25 Aug. Ds. Vlasboom te St. Pancras nam zijn beroep te Zd. Beyerland aan. 26 Aug. Tot kapelaan te Heiloo benoemd P. M. Simons. 29 Aug. Aan jhr. Jl. P. W. van Doom, burgemeester te Schagen, werd bij zijn ver trek naar Heemstede een afscheidshulde ge bracht. 1 Sept. De rioleering te Bergen voor 29934 opgedragen aan de heeren S. Sprayt en P. Meijer te Alkmaar. 1 Sept. De Geref. gemeente te H.-Hugo- waard besluit tot het bouwen van een nieuw kerkje. 6 Sept. De eerste Land- en Tuinbouw-ten- toonstelling te Heiloo gehouden. 1 Sept. In de gemeente Hensbroek wordt het percentage voor den Hoofdelijken Omslag van 2.25 pCt. tot 2 pCt. teruggebracht. 8 Sept. De heer Pepping te Limmen nam zijn benoeming tot wethouder aan. 12 Sept. De Raad te De Rijp besluit tot het restaureeren van het in 1630 door Leeghwa- ter gebouwde raadhuis. De raming bedroeg 18000'. 15 Sept. De heer J. de Wit te Egmond aan Zee 25 jaar veldwachter. 20 Sept. De kermis te Bergen voor 'teerst op dezen datum gehouden. 25 Sept. De verordening te Egmond aan Zee, waarbij het verboden1 werd om sigaret ten, sigaren en' tabak aan kinderen beneden de 15 jaar te verknopen, door Ged. St. goed gekeurd. 25 Sept. De heer C. Hartig te Zd.-Schar- woude benoemd tot Hoofd van .School I te Heer-Hugowaard. 5 Oct. Te Bergen de heer J. Apeldoorn tot lid van den Raad gekozen. 18 Oct. Tot burgemeester te Schagen be noemd de heer J. Comelissen te Noorddijk. Te Schoorl de heer J. W. Schoone tot lid van den Raad gekozen. 15 Oct. Egmond aan Zee door een vreese- lijke ramp getroffen. De motorlogger „Johan na" uit IJmuiden liep in de vroegte op de bank Vlièhorst van het eiland Vlieland. De geheele bemanning, 14 koppen, waarvan 10 uit Egmond aan Zee en 2 uit Egmond-binnen gingen in een sloep, om zich te redden, doch kwamen daarbij om het leven. De logger bleek den volgenden dag ongedeerd. 1 Nov. De heer C. Morsch te Heiloo 25 jaar in dienst van de gemeente als goederen- en telegram-besteller. 8 Nov. Te Heiloo tot tijdelijk wethouder gekozen de heer C. Bakker. 10 Nov. Te Schagerbrag tot lid van den Raad gekozen de heer G van der Sluis. 22 Nov. Tot lid van den Raad te Heiloo met 13 stemmen meerderheid gekozen de heer L. Vermey. 24 Nov. Te Schoorl overleden de heer C. Gutker, gemeente-ontvanger aldaar. 30 Nov. De Rederijkerskamer „Het ontlui kende Roosje" te Heiloo viert haar 25-jarig bestaan. 4 Dec. Dr. Lohman te Obdam vraagt met ingang van 1 Jan. ontslag als gemeentege neesheer te Ursem aan. 7 Dec. Een boerenplaats in het Koegras, voor 19 jaar terug verkocht voor 5000, bracht 73673 op. 8 Dec. Jhr. N. van Foreest te Heiloo nam als secretaris dier gemeente zijn ontslag. 14 Dec. De heer Smits, secr. der gemeente Schoorl tot gemeente-ontvanger aldaar geko zen. 15 December. Te Ursem tot gemeente-ge neesheer benoemd dr. Geels te Avenhom. Het onderhoud van de Hondsbossche Zee wering opgedragen aan den heer J. de Groot Gz. te Barsingerhorn. 18 December. De heer J. Groot te Hens- broek tot lid van het dagelijks bestuur van den polder en banne aldaar gekozen, de heer J. Bommezij tot hoofdingeland. 19 December. Te Heiloo benoemd tot pas toor de WelEerw. Heer H. F. de Jong. Pastoor J. C. J. Seuter te Heiloo werd tot rector van het St. Jacobus Godshuis te Haar lem benoemd. Ds J. A. R. Teriet te Zuidscharwoude nam zijn beroep te Koedijk aan. 20 December. De heer C. Bakker te Heiloo tot wethouder gekozen. Ds. P. Glas te Oudeschild nam zijn beroep te Kwadijk aan. 13 Jan. Hevige storm met buitengewoon hoogen waterstand. Steden en dorpen onder water gezet; vele zeepolders overstroomd met groot verlies aan vee. Spoorwegverkeer op enkele gemeenten gestremd. 17 Jan. H. M. de Koningin bezoekt van heden af dagenlang de overstroomde streken. Zoo ook Prins Hendrik en verschillende mi nisters. De Koningin herhaalde later nog eenige malen dat bezoek. 19 Jan. De Nederl. regeering bedankt voor hulp van de zelf in nood verkeerende oorlog voerende volken. 16 Febr. Hevige storm. Nieuwe overstroo mingen op verschillende punten van ons land, voornamelijk in N.-Holland. 18 Febr. Purmerend en Edam overstroomd. 21 Febr. Het nieuwe plan tot uitbreiding van Amsterdam (Plan-Zuid) gepubliceerd. 15 Mei. Volksvergaderingen en optochten te Amsterdam wegens de duurte der levens middelen. 25 Juni. Strijd tusschen de ziekenfondsen en geneesheeren te Amsterdam. De burge meester treedt op als bemiddelaar. 15 Juli. Opening van de historische ten toonstelling van Oud-Enkhuizen. Militaire Sportfeesten in het Stadion te Amsterdam door H. M. de Koningin bijge woond. 16 Juli. Het sportpark te Wormerveer ge opend. 24 Juli. Vergaderingen te Amsterdam over de onvoldoende groentenvoorziening. 6 Aug. Laatste rit van de paardentram te Amsterdam. 5 Sept. Tentoonstelling voor gemeente-fi- nanciën te Amsterdam. 17 Sept. Betooging voor alg. kiesrecht te Amsterdam. 18 Sept. Amsterdamsche winkelweek. 4 Oct. De gemeenteraad van Amsterdam besluit tot het aanleggen van een Wandel weg door plan-Zuid en tot het aangaan van een geldleening van 10 millioen gulden. 1 Nov. 50-jarig bestaan der eerste H.B.S. te Amsterdam. Ncorologie 10 Febr. Overlijden van den heer J. R. Wüste, president-commissaris van Het Nieuws van den Dag. 12 Juli. Oud-minister A. S. Talma overle den. 1 Jan. C. C. van Schoonhoven treedt bij het Nederl. Tooneel voor het laatst op als Gys- brecht. Mr. J. N. van Hall treedt af als secretaris van De Gids. 2 Febr. Minister Treub dient zijn ontslag in als minister van financiën naar aanleiding van een door de Tweede Kamer aangenomen motie van afkeuring over de samenkoppeling van pensioenenbelasting en ouderdomsrente. 3 Febr, Aanzienlijke schade te Westkapelle veroorzaakt door het vanzelf springen van een aangespoelde mijn. 4 Febr. De motor-schoener Artemis, nabij de Noordhinder door een Duitsche torpedo boot zonder reden door een torpedogetroffen, is drijvende gebleven en heeft Rotterdam be reikt. 9 Febr. Mr. Treub wordt als minister van financiën opgevolgd door mr. dr. A. van Gijn. 9 Febr. Een toevalschot uit den onderzee- er No. 5 der Nederl. Marine richt te Vlissin- gen groote verwoestingen aan bij de aanleg plaats der mailbooten. Een korporaal-stoker gedood, vijf personen van de marine en 10 of 12 burgers gewond. 10 Febr. De Duitsche regeering waar schuwt in een memorie, gericht tot de neutra len, tegen de bewapening van koopvaardijr schepen. Gewapende koopvaardijschepen zul len na een bepaalden datum als oorlogssche pen beschouwd worden. 15 Febr. Het stoomschip Bandoeng van den Ho 11. Lloyd nabij de Theems op een mijn geloopen. Schip naar Engeland gesleept. 17 Febr. De Duitsche regeering erkent, dat het Ned. stoomschip Artemis onrechtmatig door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd is, biedt verontschuldigingen aan en legt schadevergoeding toe. 22 Febr. Ontwerpen oorlogsleening en buitengewone belastingen van den nieuwen minister van financiën, van Gijn. 18 Maart. De Palembang van den Rott. Lloyd nabij den Galloper-boei gezonken, wel licht getorpilleerd. De bemanning gered, eenige gewond. Zie vervolg pagina 4 vai dit blad. *^1 - •-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 11