m i Het Westfront (België, Frankrijk, Duitschland). Het Zuid-Westfront (Italië, Oostenriik-Hongarije, Portugal). Het Oostfront (Duitschland, Oostenriik-Hongarije, Rusland) Het Zuid-Oostfront (De Lalkan-landen en Roemenië). Buiten Europa. Ter Zee. 1914 1 i 91 li 3. Duitschland verklaart Frankrijk en België den oorlog. 4. Engeland verklaart Duitschland den oorlog. 19. De zetel der Belgische regeering naar Antwerpen verplaatst. 20. Brussel door de Duitschers bezet. 26.— De Duitschers rukken Frankrijk binnen. 28. Aartshertog Frans Ferdinand, de Oostenrijksch-Hongaarsche troonopvol ger met zijn gemalin te Serajewo ver moord. 28. Oostenrijk verklaart Servië den oorlog. 2. De zetel der Fransche regeering wordt naar Bordeaux verplaatst. 5. De opmarsch der Duitschers in Frankrijk komt definitief tot staan. 7-14. De Duitsche legers worden van de Mame naar de Aisne teruggewor pen. Ontwikkeling van den Zesstroo- menslag (Schelde, Somme, Oisne, Ais ne, Maas en Moezel). 9.Antwerpen door de Duitschers be- zet. 13. De zetel der Belgische regeering naar de Fransche stad Havre ver plaatst. 22. Begin van den slag in West- Vlaan deren, die verscheiden weken duurt. 27.— Slag aan den Yser. De Duitschers worden teruggedrongen van Yperen op Roesselaere. *>- 1. Duitschland verklaart Rusland den oorlog. 6. Oostenrijk verklaart oorlog. 19. De Russen bezetten Gumbinnen in Oost-Pruisen, 23. De Russen dringen Oost-Galicië binnen. 29. De Russen worden bij de Masuri- sche meren verslagen. Zij moeten Oost- Pruisen ontruimen. 7. Montenegro verklaart den oorlog aan Oostenrijk. 2-15. De Oostenrijkers dringen Ser vië binnen. 19. Zij worden door de Serviërs weer over de grenzen geworpen. 8. Engelsche oorlogsschepen en Fransche koloniale troepen maken zich meester van de Duitsch-Afrikaansche kolonie Togoland aan de Goudkust. 23. Japan verklaart den oorlog aan Duitschland. 28. Zeegevecht bij Helgoland. De Duitsche vloot verliest drie klei ne kruisers. Lemberg door de Russen bezet. 1-27. De Serviërs dringen Bosnië en Herzegowina binnen. 15. De Duitschers zijn geheel op den rechter-Yseroever teruggetrokken. De inundatie wordt uitgebreid. 9. Von Falkenhayn definitief als op volger van von Moltke tot chef v3h den Duitschen generalen staf benoemd. 11. De Fransche regeering keert te Parijs terug. 17. Generaal Joffre beveelt tot het al gemeen offensief over te gaan. Kleinere voordeden worden behaald in België en Noord-Frankrijk. 21. Eerste slag in Champagne. 5. Na een tiendaagsdien slag bij Au- gustowo en aan de Njemen worden de Duitschers teruggeslagen en betreden de Russen bij Lyck*opnieuw Duitsch grond gebied. 11. De door de Russen belegerde stad Przemysl door de Oostenrijkers ontzet. 12. Zuidelijk van Warschau worden de Russen door de Duitschers terugge slagen. 27. De Russen bezetten Czernowitz (Boekowina). 27. Twee Duitsche legerkorpsen, tus schen Lodz en Lowitsj omsingeld, bre ken door het Russische cordon. 30. De Russen behalen verscheiden successen. Het Duitsche front weet zich alleen tusschen Warta en Weichsel te handhaven. 6. De Duitschers bezetten Lodz, de Russen trekken over het geheele front terug. Het Duitsche succes is vooral te danken aan het spoorwegnet, dat een snelle en verrassende troepen-concentratie moge lijk heeft gemaakt. 30. De Russen drijven de Oostenrij kers in de West-Karpathen terug. 4. De Saxnoa-eilanden tde z.g.n. Schipperseilanden in de Zuidzee, Aus tralië) door de Engelschen bezet. 11. De Bismarck-ei'landen (eveneens in de Zuidzee) door de Engelschen be zet. 22. Generaal Botha neemt het opper bevel op zich over de krijgsverrichtingen van het Zuid-Afrikaansche leger tegen Duitsch Zuid-West-Afrika. 25. Keizer Wilhelmsland (Nieuw- Guinea) door de Engelschen bezet. 28. Doeala, de hoofdstad van Kame roen (Afrika aan de golf van Guinea) geeft zich aan een Engelsch-Fransche strijdmacht over. 20. De Japanners bezetten de Mari anne- en Marshall-eilanden, de Oost- en West Carolinen (in de Zuidzee, Austra lië). 22. De Duit sche onderzeeër U 9 boort in de Noordzee 3 En gelsche kruisers in den grond. 1915 12-14. Bij Soissons drijven de Duit schers de Franschen op den zuidelijken oever der Aisne terug. 16. Tweede slag in Champagne, wel ke tot omstreeks 10 Maart duurt. Aan weerszijden heeft men zware verliezen. 26. De Franschen bezetten den Hart- mansweilerkopf in de Vogezen (den El- zas). 5. Krachtige Fransche poging bij Verdun om ten noorden van St. Mihiel door de Duitsche linie te dringen, 9. De Franschen winnen eenig ter rein tusschen Maas en Moezel. 23. Offensief der Duitschers ten noorden van Yperen. 24. Tegenoffensief der Duitschers op de Maasheuvels. 4. De entente verklaart den oorlog aan Turlije. 7. De Serviërs worden door de Oos tenrijkers verslagen. 18. Ee Servische stad Valjewo door de Oostenrijkers bezet. 2. De Oostenrijkers bezetten Belgra do, de Servische hoofdstad. 9. De Serviërs heroveren Valjewo. 14. Belgrado weer door de Serviërs bezet. 5. Cyprus (een eiland in de Middel- landsche zee) door de Engelschen ge annexeerd. 7. Kiautsjau en Tsing-tau (Oost- Azië) door de Japansche en, Engelsche troepen genomen. 22. Schermutselingen tusschen Turk- sche en Engelsche troepen aan het Suez- kanaal. 17. Egypte wordt tot B'ritsch protec toraat verklaard. De Engelschen instal- leeren een nieuwen sultan. 31. De A.istraliërs bezetten den Sa- lomons-archOel (in de Zuidzee). 14. De Russen, opnieuw in Oost- Prmsen doorgedrongen, moeten na een overwinning van von Hindenburg het veroverde gebied ontruimen. 17. De Russen moeten in het zuiden van Boekowina terugtrekken. De Oosten rijkers bezetten Czernowitz opnieuw. 22. De vesting Przemy§l geeft zich aan de Russen over. 27. In de Karpathen maken de Rus sen vorderingen. 25. De Russen moeten zich in de Karpathen1 terugtrekken. 6. Het Grieksche ministerie-Venize- los 'treedt af wegens meeningsverschil met den Koning. 18. Twee Engelsche en een Fransch slagschip bij het bombardeeren der Dar- danellenforten tot zinken gebracht. 310. Gevechten aan het Suez-ka- naal. De Turken worden tot den aftocht gedwongen. 26. Duitsch Oost-Afrika geblokkeerd. 5. Zeegevecht aan de Chileen- sche kust. Twee Engelsche krui sers worden ver nield door het Duitsche Oost- Azië-eskader. 8. Het Duit sche Oost-Azië- eskader door een Britsch eskader bij de Falklands- eilanden vernie tigd. Vier Duit sche kruisers in den grond ge boord. 24.— Bij een ge vecht in de Noordzee wordt het Duitsche slag schip Blücher tot zinken gebracht. 4. Aankondi ging van den on derzeeërsoorlog met ingang van 18 Februari door Duitschland. 25. Landing van Engelsche en Fran sche troepen op Gallipoli. 9-14. Begin van het Fransche offen sief ten noorden van Atrecht. De strijd duurt voort tot Juli. aan de 15-16. Fransch offensief Fecht (in den Elzas). 16. Engelsch offensief bij Yperen. 30_ Duitsch offensief in de Argon- nen, de Duitschers krijgen vasten voet in de eerste Fransche linie. Duitsch offensief in de Argon- 23. Italië verklaart aan Oostenrijk- liongarije den oorlog. 8. De Italianen bezetten aan het Isonzofront Montfalcone. 2-8. De Duitschers winnen den slag bij Tarnow en Gorlice, doorbreken het Russische front en zetten een offensief in, dat den geheelen zomer voortduurt. 3. Przemysl door de Russen ont ruimd. 22. Lemberg door de Oostenrijkers heroverd. 12-26. Drie Engelsche slagschepen in de Dardanellen tot zinken gebracht. 13. Windhoek, de hoofdstad van Zuid-West-Afrika, door generaal Botha veroverd. 24. De Montenegrijnen bezetten Skoetari in Albanië. 26-1 JuT. Hevige aanvallen der En gelsche en Fransche troepen op Gallipo li. De Russen trekken zich in deze maand terug op de linies van Narew en Boeg. 4. De Serviërs bezetten Durazzo in Albanië. 7. DeLusitania van de Engelsche Cunard-lijn in den grond ge boord. 1500 slachtoffers. 8. De Duitsche strijdmacht in Zuid- West-Afrika geeft zich aan generaal Botha over. De Oorlog s? i OO

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 12