Buitenland Het Westfront (Belgiö, Frankrijk, Duitschland). Het Zuid-Westfront (Italië, Oostenrijk-Hongarije, Portugal), Het Oostfront (Duitschland, OostenrijkHongarUe, Rusland). Het Zuicf-Oosifront {De Balkan-landen en RocmeniS). Buiten Europa. Ter Zee. e 26. Combles door dc Franschen en Engelschen bezet, Thiepval door de En- gelachen. 18. C>e Franschen bezetten aan het Soinrnefront het dorp Sailly-Saillisel. 24. De Franschen heroveren het dorp en het fort Douaumont en behalen ande re voordeden aan het Verdunfront. 11. De Italianen behalen voordeden op het Karstplateau. 20. Duitsche troepen bestormen een hoogte aan de Narajofka, de Russen worden op een punt na van den weste lijken rivier-oever teruggedreven. 12. Het vierde Grieksche leger wordt als neutraal leger naar Duitschland overgebracht. 14. De Bulgaren bezetten Kawalla in Griekenland. 27. Er wordt op Kreta onder leiding van Venizelos een voorloopige regeering gevormd. 29. De terugtocht der Roemeniërs uit Zevenburgen neemt een aanvang. 7. Kroonstad door de midden-mo gendheden hernomen. 22-25. De midden-mogendheden be zetten Constanza en Cernavoda in de Dobroedsja. 2. De Duitschers ontruimen het fort Vaux. E>e geheele permanente verdedi gingslinie van Verdun is weer in het be zit der Franschen. 7. De Franschen nemen ten zuiden van de Somme de dorpen Ablaincourt en Pressoir. 14. De Engelschen bezetten het dorp Beaucourt ten noorden van de Ancre en eveneens Beaumont-Hamel. 15, Tegenaanvallen der Duitschers, die eenige voordeelen opleveren. 2. De Italianen zetten hun voordeelen op het Karstplateau voort en dringen hun tegenstanders enkele kilometers te- tug. 12. De middennwgendheden (Duitschland, Oostenrijk-Hongarije Bulgarije en Turkije) bieden de enfant e- mogendfwden EngelandFrankrijk, Rusland, Italië, Roemenië, Servië, Mon tenegro, het afgescheiden deel van Grie kenland en Japan) den vrede aan. 12. Generaal1 Nivelle benoemd tot generalissimus van het Fransche leger. f5, De Franschen behalen aan het Verdunfront een overwinning ten oosten van de Maas. Zij bezetten Vacherauville en Louvemont. 16. Zij nemen het dorp Bezonvaux. 21. De Amerikaansche president Wilson zendt een nota aan de oorlog voerende mogendheden, waarin hij op staking der vijandelijkheden aandringt en zijn bemiddeling aanbiedt. 26. De midden-mogendheden stellen president Wilson een onmiddellijke sa menkomst van afgevaardigden dei" oor logvoerende landen voor. 1De Italiaansche actie duurt voort. 16. Portugeesche troepen (40.000 man) worden naar het Westelijk oor- logstooneel overgebracht. 5. Polen tot onafhankelijk koninkrijk verklaard. Galicië krijgt binnenlandsche zelfstandigheid. 21. Dood van Keizer Frans Jozef, die opgevolgd wordt door zijn achterneef, keizer Karei I. 30. De Russen oefenen een krachti- gen druk in de Woud-Karpathen tenein de de Roemeniërs te hulp te komen. 8. De onder zeeërsoorlog door de U 53 in de Amerikaansche wateren. Deze onderzeeër bracht 'n eigenhandigen brief van den Duitschen keizer aan president Wilson over. 19. Duitsche diplomaten te Washington er kennen, dat de hamdelsonderzee- ër „Bremen" ver loren is gegaan. 7. De entente bezet het Grieksche eiland Seres en de Fransche vlag wordt op de kleine Grieksche oorlogsschepen geheschen. 19. Monastir door de entente bezet. 21. De midden-mogendheden bezet ten Crajowa, de hoofdstad van West- Walachije. 22. E)e gezanten der midden-mogend heden uit Athene verwijderd. 25. De voorloopige regeering in Griekenland (Saloniki) verklaart Duitschland en Bulgarije den oorlog. 1. Groote slag ten Westen van Boe karest. 1-2. Gevechten in Athene tusschen Grieksche en enten te-troepen De laat- sten trekken zich naar Piraeus terug. 6. Boekarest, de Roemeensche hoofd stad en Ploesci, petroleum- en spoor wegcentrum in Roemenië, door de mid- denmogendheden bezet. 8. De Bulgaren trekken bij Toetrakan over den Donau. 8. De geallieerden kondigen- de blok kade van Griekenland af. 17. De Duitschers verklaren de krijgsbedrijven in Walachije voor afge sloten. De Russen ontruimen hun stel lingen in de zuidelijke Dobroedsja. 13. De Engelschen vallen ten zuiden van Koet-el-Amara opnieuw aan. 10. De „Deutschland" te Bremen van zijn tweede reis naar Amerika terugge keerd. 18 Maart. De Duitsche regeering verklaart, dat door de mededeeling der Nederlandsche regeering, dat de Tubantia getorpiileerd is, is geconstateerd, dat een Duitsche onderzeeër daarbij niet betrokken kan zijn, wijl de plaats der ramp ligt binnen 30 zeemijlen van de Ned. kust, welk gebied krachtens de verkla ring van 4 Febr. 1915 niet tot de oorlogs zone gerekend wordt. 19 Maart. De Engelsche regeering ver klaart, dat er ter plaatse waar de Tubantia getorpiileerd Werd, geen Engelsche onder zeeër zich bevond 21 Maart. Bekendmaking der Ned. regee ring, dat het verzoek aan de Duitsche regee ring om een onderzoek inzake de Tubantia te doen. achterwege is gebleven wegens de Duitsche verklaring. Het duiken naar de Tubantia mislukt. 27 Maart. Het Ned. stoomschip Duiveland vergaan. 29 Maart. Verklaring der Duitsche admi raliteit iczake de Tubantia, waarbij een on derzoek der gevonden metaaldeelen wordt aangeboden. De tweede Nederlandsche oorlogsleening ten bedrage van 125.000.000 a 4% pet. ruimschoots volteekend. 30 Maart De Holland-Amerika-lijn en de Kon. Hol!. Lloyd besluiten eenige der groot ste stoomschepen om het groote gevaar niet meer in de vaart te brengen. 31 Maart. Besluit dei Nederlandsche re geering om voorloopig geen militaire verlo ven te'geven. Onderlinge besprekingen' tus schen de leden der Nederlandsche regeenng. 4 April. Comité-generaal der Tweede Ka- 1 mer. Regeeringsvcrklaring volgens welke de inhouding der verloven berust op gegevens, welke een toeneming der gevaren, waaraan ons land bloot staat, doen duchten. De Nederlandsche schoener Elzina Helena door een Duitschen onderzeeër vernield, we gens vervoer van hout naar Engeland. 5 April. De Ned. Raad voor de Scheep vaart onderzoekt den ondergang der I uban- tia. 6 April. De Raad voor de Scheepvaart on derzoekt den ondergang van de I'alarsbang. De Eemdijk en Rijndijk beschadigd door een torpedo nabij of in het Kanaal. 12 April. De Colombia der Kon. West. Ind. Mail loopt bij den Galloper-boei op een- mijn, maar blijft drijven. 13 April. Wegens tekort aan graan en meel zal naar van regeeringswege wordt afge kondigd na 24 April slechts bruin-brood gebakken worden. 20 April. Het Nederl. stoomschip „Lode- wijk van Nassau" met een lading chilisalpeter voor de Nederlandsche regeenng, loopt op een mijn of wordt getorpiileerd. Vijf opvaten- den komen om. 24 April. Het Nederl. stoomschip „Berkcl- stroom" wordt door Duitsche onderzeeërs in den grond geschoten 26 April. De Nederl. stoomschepen „Du- bhe," „Maashaven" en „Noordzee" ter hoogte van da Galloper-boei op mijnen geloopen. doch drijvende gebleven. De Tweede Kamer (en den volgenden dag de Eerste Kamer) neemt het wetsontwerp aan ter invoering mei 1 Mei van een tijdelijke tijd- vervroeging met één uur. 14 Mei. Viering onder buitengewone be langstelling yan uen 70sten verjaardag van minister Con van der Linden. 15 Mei. Verbod van vee-uitvoer door de Nederlandsche regeering. 16 Mei. De „Batavier V" op de thuisreis op een mijn geloopen. Vijf opvarenden ko men om. 17 Mei. Kegeeringsmededeeling omtrent het niet slagen van de onderhandelingen met Duitschland betreffende de getorpilleerde „Tubantia". 18 Mei. De Tweede Kamer neemt de oor logswinstbelasting en de ouderdomswet aan. 24 Mei. Een Indische leening van 80 mil lioen gulden door de Eerste Kamer zonder stemming aangenomen. De eisch tot schadeloosstelling inzake de „Media" door het Oberprizengericht te Ber lijn afgewezen. 9 Juni. De Nederl. Indische leening van 80 millioen wordt ruim overteekend. 12 Juni. In Amsterdam, Rotterdam, den Haag en andere groote gemeenten gedurende deze week volksbetoogingen in verband met de duurte der levensmiddelen; vergaderingen, optochten naar de stadhuizen^ in Rotterdam samenscholingen, welke door de politie met de sabel uiteen gedreven worden. 14 Juni. Verkiezingen voor de Provinciale Staten. Hoewel vele herstemmingen moeten laats hebben, is aan te muien dat de Eerste amer rechts blijft. 21 Juni. De Eerste Kamer neemt het wets ontwerp op de oorlogswinstbelasting aan. 23 Juni. Bij de herstemmingen voor de Prov. Staten wint links in eenige provincies een paar zetels. 27 Juni. De Vcrdedigingsbelasting I door de Tweede Kamer zonder stemming aangeno men. Bij de Statenverkiezingen in Overijsei gaat dc meerderheid van rechts naar links. 28 Juni. De „Waalstroom" op een mijn geloopen en gezonken. Verlof tot uitvoer van groenten en vroege aardappelen. 11 Juli. Eerste Kamer-verkiezingen. Wei nig verandering. Instelling van een staatscommissie tot on derzoek naar de werking van den militairen geneeskundigen dienst. 12 juli. Het wetsontwerp tot uitbreiding van den landstorm door de Tweede Kamer zonder stemming aangenomen, nadat de mi- nister-pr-sideut het a ublijven van het parle ment er mede in verband had gebracht. 17 Juli. Opening van de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort. 20 Juli. Aanneming door de Tweede Ka mer van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de brievenposterijeu. 28 Juli He*- wetsontwerp betreffende de levensmiddeleuvQor2iöiing en het 20-roillioen ontwerp door de Tweede Kamer aangenomen 31 Juli. Opening van het congres van so cialisten uit neutrale landen te den Haag. Het stoomschip „Koningin Wilhelmma", van de Maatschappij Zeeland, gezonken ten gevolge van het loopen op een mijn. 1 Aug. De Anti-Oorlograad houdt land dagen. 7 Aug. Invoer van tabak in Duitschland verboden. 17 Aug. De beide verdedigingsbelastin gen door de Eerste Kamer aangenomen. 18 Aug. De Eerste Kamer neemt de dis- tribuüewet aan. 23 Aug. De Engelsche regeering verbindt zich om onze visschersschepen, die voor het prijzenhof gebracht waren, vrij te laten en de procedure niet door te zetten. 24 Aug. De Nederlandsche graanschepen, die in Engeland waren aangehouden, worden losgelaten. 28 Aug. De heer G. J. J. Staal tot gouver neur-generaal van Suriname benoemd. 2 Sept. Het Nederl. stoomschip „Zeearend" door een Duitsche duikboot tot zinken ge bracht. Opvarenden gered. 3 Sept. De Nederlandsche stoomboot „Vliestroom" door een Zeppelin met vier bommen bestookt, doch onbeschadigd geble ven. 10 Sept. Het-Ned. motorschip „Zeemeeuw" door Duitschers naar Zeebrugge opgebracht. 11 Sept. Landhuishoudkundig congres te 's-Gravenhage. 12 Sept. Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren. 15 Sept. Het Ned. stoomschip „Antwerpen" tot zinken gebracht. Bemanning gered. Gezondheidscongres te Leeuwarden. 19 Sept. Opening zitting Staten-Generaal. 23 Sept. Het stoomschip „Prins Hendrik" op reis van Vlissingeu naar Londen, door Duitschers naar Zeebrugge opgebracht, maar denzeliden dag weder vrijgelaten. 25 Sept. Het stoomschip „Batavier II", van Rotterdam naar Engeland, naar Zeebrug ge opgebracht en later weer vrijgelaten. 1 Oct. Invoering van den wintertijd. 6 Oct. Het Ned. stoomschip „Blommers- dijk", geladen met regeeringsgraan, getorpii leerd bij de Amerikaansche kust. 10 Oct. Een brief namens de Koningin over dienstweigering. 11 Oct. Twee belangrijke ontdekkingen door Nederlanders gedaan. 22 Oct. De Nederlandsche regeering ver klaart, dat handelsonderzeeërs van oorlog voerenden als handelsvaartuigen beschouwd zullen worden, en oorlogsondeizeeërs als ge wone oorlogsschepen. 23 Oct. Het Ned. stoomschip „Fortuna" door een mijn of een torpedo tot zinken ge bracht. Een Zeppelin iaat nabij Gorinchcm voor werpen vallen, vermoedelijk benzinebussen. 25 Oct. Plannen tot fusie tusschen dc H. Ij S. M. en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. 2 Nov. riet stoomschip „Oldambt", door een Duitschen onderzeeër aangehouden en naar Zeebrugge gebracht, onderweg door een Engelschen kruiser aangehouden en terugge voerd. Deputatenvergadering te Utrecht. 3 Nov. Duitsche verontschuldigingen voor den Zeppelin-tocht. 7 Nov. De Nederlandsche onderzeeër K. I, op weg van Indië, nabij Ouessant door Fransche en in de Middellandsche Zee door Engelsche oorlogsschepen beschoten, maar niet geraakt. Dc Fransche en Engelsche regeeringen be tuigen daarvoor later hun leedwezen. S Nov. Inwijding door de Koningin van het nieuwe gebouw der handelshoogeschool te Rotterdam. 11 Nov. Prinses Juliana lichtelijk onge steld. 11 Nov. De „Koningin-Regentes", op weg van Vlissingen naar Engeland, door een Duitschen onderzeeër naar Zeebrugge ver voerd 13 Nov. De „Batavier VI", van Rotterdam naar Engeland, naar Zeebrugge opgebracht. 15 Nov. De dienst van de Maatschappij „Zeeland" gestaakt. Het algemeen kiesrecht door de Tweede Kamer bij de Grondwetsherziening zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 16 Nov. Prinses Juliana hersteld. Incident in de Tweede Kamer naar aanlei ding van een rede van den heer Nierstrasz. 18 Nov. IJsstorm met tal van verkeers- en andere storingen. 21 Nov. Tegen den wensch van den minis ter van oorlog wordt in de Tweede Kamer aangenomen een1 motie van den heer Mar- chant inzake de leger-aflossing. 21 Nov. De Nederlandsche schoener „Dol fijn" getorpiileerd. Indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp voor een nieuwe geldleening groot 125 millioen. 30 Nov. De voorgestelde wijziging van de Successiewei door de Eerste Kamer verwor pen, naar aanleiding waarvan minister van Gijn ontslag aanvraagt. De Koningin doet een inspectiereis in Noord-Brabant. 2 Dec, De „Kediri", van den Rott. Lloyd, tot zinken gebracht. Opvarenden gered. Door de Nederlandsche regeering wordt scheepsruimte gerequireerd op vracht- en mai lbooten voor het vervoer van levensmid delen. 2 December. De regeering requireert scheepsruimte op vracht- en mailbooten voor het vervoreen van levensmiddelen. 6 December. Minister van Gijn neemt zijn verzoek om ontslag terug. 9 Dec. Het stoomschip „Koningin-Regen tes" wordt vrijgelaten. 9 December, tiet door Duitschers naar Zeeburgge opgebrachte stoomschip Koningin Regentes vrij gelaten. 15 December. De Staten-Generaal verlee- nen hun goedkeuring tot het aangaan van een nieuwe leening van 125 millioen gulden. 21 December. De voorstellen tot grondwets herziening door de Tweede Kamer in tweede lezing aangenomen. 29 December. De minister van landbouw heeft aan alle burgemeesters de regeling met toelichting gezonden voor de distributie van brood, bloem, meel en rogge, welke op 5 Fe bruari 1917 in werking zal treden. 31 December. De heer F. Domela Nieuwen- huis, grondlegger van de socialistische bewe ging ia Nederland zal onder groote be langstelling in het concertgebouw te Amster dam zijn 70sten verjaardag vieren. 15 Jan. Aardbeving in het centrum van Engeland. 21 Jam. Groote brand ia Molde (Noorwe- gen). 14 Febr Vliegongeluk bij Krawang (Java): generaal Michielsen, legercommandant, ge dood; vlieger-luitenant ter Poorten ernstig gewond. 16 Mei. Regeeringsbericht omtrent muiterij in Indië. 10 Juni. Hughes en Roosevelt worden, de eerste door de republikeinsche conventie, de laatste door de progressieven, candidaat ge steld voor het presidentschap van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. 16 Juni. Wilson wordt door de democra tische conventie candidaat gesteld voor het Amerikaansche presidentschap. 13 Oct. Ongeregeldheden in Paleinbang (Ned.-Indië). 8 Nov. Gemeld wordt dat Hughes gekozen is tot president van de Vereenigde Staten. 10 Nov. Gemeld wordt dat Wilson is her kozen tot president der Vereenigde Staten. 18 Nov. Ontploffing aan boord van den Nederl. onderzeeër Lynx te Soerabaja. Negen gewonden. 2 Maart. De Koningin-weduwe van Rume nië, Carmen Sylva, overleden. 11 Mei. 'E>e Duitsche musicus Max Regej aan hartverlamming overleden. 5 Juni. Joean Sji Kai, president van China, overleden. Uit Konstantinopel wordt de dood van Sjoekri pacha gemeld. 18 Juni. Generaal von Moltke overlijdt ce Berlijn. 8 Aug. De Japansche admiraal Kami-moe- ra overleden. 11 Oct. Koning Otto van Beieren overlijdt te Fürstenried bij München. 21 Oct. De Oostenrijksche minister-presi dent, graaf Stürgkh, wordt te Weenen ver moord door den socialist dr. Friedrich Adler. 21 Nov. Keizer Frans Jozef van Oosten- rij k-Hongarije overleden. 24 Nov. De grocthertogin-moeder van Luxemburg, tante van onze koningin-moeder, overleden. 27 Nov. De oud-president van den Oranje- Vr staat, Martinus Steyn, overleden. C£» (JS C-D YarlA

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 14