DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 307 Honderd en aebiüende jaargang. 1916. ZATERDAG 80 DECEMBER Feuilleton. UmnnMi W 3 nuidon 11.-. Ir. g. gust 11.25. A2gertenUertl2iCt. regel, graele lettert neer pluMnts. Brlera fr.1. Seek- HandeUdnikkerii 1.1. HERÜIs. COSTER 410011. leerdia CTilelnr. 1 M«t 20 et. ••rlog*toe*l«fl op don abonnementsprijs por 3 maanden. STADSNIEUWS. HOLLANDSCH BLOEMBOLLEN- KWEEKERSGENOOTSCHAP. Gistermorgen vergaderde in 't Oulden Vlies de veilingkring Alkmaar van het Hollandsch Bloembol lenkweekersgenootschap. De voorzitter opende deze vergadering mei een welkom aan de aanwezigen en memoreer de wat de veilingen, gehouden in 't afgeloo- pen jaar, ons hadden geboden Ze waren de voorboden van eene algehee- len ommekeer in de bestaande wantoestanden van den bloembollenhandel en waar het hier nog betrof, kleefden er, als aan iedere proef, nog gebreken. Vocyal de embellage was een struikelblok, en we zijn in den vervolge aan gewezen om in dezen een nieuwen weg te gaan. Ook de principalen zullen, om de vei lingen te doen slagen, vooral niet hun beste waar aan de exporteurs en 't minderwaardi ge over de veilingen gaan verkoopen, doch alles moet gaan veilen. Trouwena de ver wachting in een goede toekomst, met terharte- neming van de begane minder juiste hande lingen, als zoovele lessen, geeft alle hoop. De grondslag is gelegd en de veilingen hebben een goed on- aal genoten. De veilingmeester, den heer Schermer, las den staat van ontvangenst en uitgaven voor, waaruit we zagen dat het gereseverveerde percentage ongeveer de onkosten heeft kun nen dekken. De heeren J. W. Boersen en J. Blom (Ou- dorp en J. Dekker (Alkmaar) zullen deze re kening nazien en bij goedbevinding deze on derteekenen, waarna zij in 't kweekersblad zal verschijnen. Door verschillende heeren werden nog vragen en opmerkingen gedaan, welke door de veilingmeester werden beantwoord. Den heer Smorenberg stelde voor, dat de keurmeester in 1917 een hoogere vergoeding zou krijgen voor de gedane moeite. De voorzitter vond 't salaris ook wat laag en zegde overweging toe om dit te verhoo- gen De keurmeester, den heer S. Peperkamp, waardeerende de prettige samenwerking met de veilingmeesters, vond ook zijn bedrag te laag en gaf verder de noodige wenken aan de kweekers over het sorteeren hunner waar, te vens er op wijzende dat zèer waarschijnlijk door de Kamers eene wijziging zou worden aangenomen in 't publieke verkooprecht, waardoor onze veilingen bij opbod zouden kunnen worden gehouden, wat hij voordeeli ger voor de kweeker vond. Verschillende aaifwezigen deelden deze laatste meening niet. Den heer Ten Wolde (de Rijp) was 't opge vallen hoe 't vele werk van den afslager, den heer de Moor, toch al te gering betaald werd. Ook hiervan zag hij gaarne overweging der directie tegemoet. Den heer de Moor was ten zeerste erkente lijk voor de goede harmonie en samenwer king welke hij bij veilingmeesters had aan getroffen. Ook in de toekomst hoopte hij zijn best te kunnen doen, niet alleen als veiler en als beheerder der emballages, doch ook als propagandist voor de vei fingen. Veel had hij dit seizoen gedaan om tot goed slagen te ge raken en 'tdeed hem goed, bijna steeds koo- pers en verkoopers tevreden te zien. Verkeererid onder'de kweekers, voelde hij zeer veel voor hunne belangen, hij zag gaar ne dé wantoestanden in hunnen handel ver dwijnen en zou daar steeds toe meewerken, al was hem dit niet altijd voordeelig. Mocht de emballage-rekening al eens reden tot klach- ten hebben gegeven, dit was dan niet zijne schuld en spreker hooptje dat ia deze hem geen verwijt zou treffen. De heer Schenner (Schoorl) kon zich zeer goed vereenigen met 't gezegde van den heer Ter Wolde, als veilingmeester wist hij beter dan menig ander welke goede kracht ae heer de Moor voor de veilingen was geweest; ge rust kon hij beweren dat deze 't leeuwendeel had gehad in 't goed slagen der veilingen, en dit werd niet naar waarde bezoldigd, evenmin als werk van den keurmeester Gaarne zou hij dan ook zien dat de Moor nog een toelage uit de kaa zou ontvangen; kon die niet groot zijn, spreker hoopte dat de veiler 't zou aanvaarden als blijk van er kentelijkheid van de zijde der veilingmeesters De emballage-regeling, aldus spreker, zou in 1917 zeer zeker beter zijn, daar 500 man den zijn besteld en de veilingkring daardoo; eigen materiaal zal krijgen. Ook verwachtte spreker dat de keurmeester beter salaris zou krijgen, hij hoopte dat deze behouden zou blijven voor den veilingkring Waar echter alles een begin was, kon dit seizoen moeilijk hoogerjoezoldiging plaats nebben, ook de veilingmeesters hebben wei nig verdiend, doch ten slotte lag bij ons al len voor niet de verdiensten doch 't streven om de veilingen er bovenop te brengen. Wij veilingmeesters blijven aan en hopen op een goede toekomst. Besloten werd om in Maart aanstaande te vergaderen over de te nemen maatregelen voor 't volgend seizoen. Door de heeren Döekes (Dirkshom), Van Ooijen (Broek op Langendijk), Bakhuis, vei lingmeester en Schermer wérd nog 't woord gevoerd over 't ophoudgeld, waardoor werd besloten dat in Maart hiervoor een bestuurs voorstel ter tafel zou komen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter, de heer Wognum, veilingmeester, de vergadering na dank te hebben betuigd aan ieder die tot 't welslagen van onze eerste veilingen had meegewerkt, inzonderheid aan den heer Molenaar (Tuitjehorn), die in zijn streek zulk een goede propaganda voor dezt veilingen had gemaakt, en waardoor, voorai in die streek, op de veilingen zulke prachtige resultaten waren bereikt. Hij eindigde met de oeste wenschen voor de toekomst van den nandel onzer kweekers. TIJD. ARBEIDSBEURS STADHUIS. Correspondentschap der Ifttoreo&UMunak Arbeidsbemiddeling. TeL 158. Spreekuur iedere» werkdag b.h. Zaterdags van 10—12 uur> voorin. 30 December Gevraagd worden: 2 kleermakers (groot- en vestenwerker), 1 rijtuigpoetser, 1 dagmeisje. Bieden zich aan: 1 huishoudster, 1 kamermeisje, 1 kleerma ker (coupeur), 1 kok, 1 koper- en blikslager, i motordrijver, 1 pakhuisknecht, 1 pakkisten maker, 1 steenhouwer, 7 schilders, 1 schippei 1 (abakskerver, 3 timmerlieden, 1 voerman, 1 werkvrouw, 10 werkl. (los). De Correspondente, A. AUKES—TIMMERS. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN, CONCERT. Aan 'teind van het jaar hebben we nog melding te maken van een muziekavond, dk Vrijdagavond in 't gebouw „de Unie" gegt ven werd door mej. Jo Meys, concertzangt. res-sopraaa te Amsterdam, en dt neeren Joh. v. d. Meer, aolovioloncellist, Joh Kuiper, accompagnateur, beiden alhier, bene vens de heer Henri Dekking, uit Rotterdam voo» declamatie, m heel wat belangstellenden had getrokken. D« zangeres heeft hier vroeger eens in de Harmonie'gezongen en in die groote zaal klonk haar stem beter dan in de IJnie, maar niettemin heeft zij ook nu goed voldaan in liederen van Binding, Schubert, Hendrika van Tusschenbroek en Joh. Kuiper. Het Wie gelied van onzen stadgenoot zong ze bepaald mooi, ook door de volkomen beheersching van het mezzavoce by „Suja, suja, goeden- nacht." De cellist van der Meer was in „Kol Ni- drei" van Max Bruch en in de „Fantaisk Hongïoise" van Grützmacher bizonder goed op dreef en heeft muzikaal en beschaafd spei gegeven. Deze solonummers en de ensemtnestukken voor zang, cel en klaviere vonden in den heer Kuiper een accuraten begeleider, een pi anist waarop de solisten konden vertrouwen De muziek werd afgewisseld door het op reden van den heer Henri Dekking. Met on miskenbaar talent, waardig en sober, gaf hij „Socrates laatste toespraak", door Plato op /eteekend, „Bij den dood van het jaar" door Albert Verwey en vervolgens in 't meer co- mische genre: Aleid van Multatuli, in 'tea chot van Eckstein en 'n monoloog van hem zelf. In deze nummers Aleid, -in 't cachot en monoloog waarin verschillende perso nen voorkomen, wist de heer D door stem verandering die'personen uitstekend uit el kander en het door hem gemaakte type goed vol te houden. Waardeering voor het aaügebodenen uttte zich luid en soms langdurig na elk nummer. A. K BINNENLAND. Qeaumgd aisuwa. UIT WINKEL. Evenals vorige jaren is ook dit jaar weder ter voorkoming van het Nieuwjaars wenschen langs de huizen een collecte gehouden, ten eindje aan die gezinnen, die daarvoor in de tennen vallen een gift te geven. De commissLt had dit jaar te beschikken over 43825, waarvan een gift wordt verstrekt aan 46 ge zinnen, waarvan in de le klasse zijnde 19 30 gezinnen en ia de 2e klasse zynde 7.50 16 gezinnen. UIT AKERSLOOT. Tot heemraad van den Klaas Hoorn en Kijfpolder is gekozen de heer Jn. Blokker Jbzn. In den ouderdom van 90 jaren is alhiei overleden mej. T. Kok-Sonevela, oudste in woonster der gemeente. UIT OUDE NIEDORP. Met goedvinden van den kerkeraad neemt mej. Jacoba C. A. Broekema, godsdiensten derwijzeres, sinds eenige weken de catechisa ties alhier waar. UIT ANNA PAULOWNA. Het provinciaal bestuur heeft op het berij Jen van sommige wegen langs zeedijken eent verordening vastgesteld. Voor Hollands Noor den valt daaronder de-weg langs den Am f deldijk van den Anna Paulownapolder tus j scfaen de van Ewijcksluis en de Lotmeer. Art l van deze verordening luidtHet is verboden j genoemde wegen te berijden met voertuigen, motorrijtuigen, daaronder begrepen die welkt met inbegrip van de vracht, zwaarder wegen dan 1800 K. G. Overtredingen kunnen ge straft worden met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of eene geldboete vaa ten hoog ste 75. Voor den bouw van een bloembollen- schntrr, 0 werkMedeuwoniDgen en verdere ge timmerten te Breezand-(Anna Paulowna), voor rekening van de heeren C J. Speelman en Zoon te Sassenheim, warm 6 biljetten in gekomen. Hoogste inschrijver de neet JU. Jonker te Anna Paulowna voor ƒ61677, laagste inschrijver de heer H. Doorn te 't Zand voor 48(300. Gunning aangehouden. UIT SCHAGEN. De afdeeling Schagen en omstreken van de I vereeniging van Koffiehuis-, Restauranthou- j ders en Slijters hield Vrijdag te Schagen hare jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Schremerhorn, (St. Maarten), opende de.ver- j gadering, waarna de gewone verslagen wer den uitgebracht. Wij vernamen dat de vereen. 72 leden en 4 donateurs telt en dat de reke ning an verantwoording met een batig saldo sloot De gaskwestie te Schagen gaf aanleiding tot het besluit om een adres tot den raad van Schagen te richten. Eene bespreking over verhooging van gedis tilleerd leidde tot geene beslissing. De peiler der afdeeling, de heer Igesz te Schagen. d 1- de mede, dat bij hem 22 monsters tot onder zoek naar het gehalte waren ingekomen. Hij meende, dat zulks een gevolg was van gemak zucht, die ten koste van de beurs kan zijn. De aandacht der leden zal nader op dat insti tuut worden gevestigd. VEEVERZEKERING PURMEREND. De „Vereeaiging tot onderlinge verzeke ring van slachtvee" te Purmerend, heeft Don derdag aldaar hare jaarvergadering gehou den, onder leiding van den vice-voorzitter den heer A. Zijp, te Beemster. Tegenwoordig waren 40 leden. In zijne openingsrede herdacht de voorzit ter het overleden bestuurslid, den heer G. Groot, te Zuid-Schermer. Utt het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in 1916 zijn verzekerd 11960 runderen, waarvan 93 geheel en 417 gedeeltelijk zijn af gekeurd. De huiden zijn gemiddeld verkocht tegen 28 per stuk en het vet werd in doorslag te gen 90 cent per kilo van de hand gedaan. Het .edental bedraagt thans 1978. De voorzitter gaf een overzicht van den oestand der geldmiddelen en deelde mede, jat de ontvangsten hebben bedragen aan verzekering-premiën 23920; contri butie van nieuwe leden 620; opbrengst van gekookt vleesch 5605.90; id. van huiden en ,-et 2800.37; renten 183 75 en buitenge wone ontvangsten 49.25, zoodat het totaal jer ontvangsten, met inbegrip van het saldo «'an vorigen dienst, ad. 4340.18 Yt bedraagt 37519.45V3. Hiertegenover staan de volgende uitgaven vergoeding voor afgekeurde runderen 36512.14; reis en verblijikosten en verdere uitgaven in zake onderzoek en verkoop van hgekeurd vleesch 694.1734;' traktementen jn loonen 1810; drukwerk en adverteotiën 156.97 V> j kosten van bestuursvergaderin- en 200 en verschillende uitgaven ten be- oeve van de administratie 213.Q2; totaal 39586.31. Er is dus veel meer uitgegeven dan ont vangen, waarom het bestuur genoodzaakt is geweest 3000 op te nemen, ten einde da ioodige uitgaven te kunnen bestrijden. Waar nu in kas aanwezig ia een bedrag van 933.14%, en het dienstjaar is aangevan gen met een saldo van 4340.18ya, terwijl aan de Westfriesche Bank verschuldigd a 3000, bedraagt het verlies over 1916 thans 6807.04, zoodat de verzekeringpremie nood zakelijk zal moeten worden verhoogd. Het voorstel van het bestuur om di« te brengen van 2 op 3 per rund, werd aan genomen met 23 tegen 17 stemmen Tot leden der commissie voor het onder zoek van de rekening over 1916 werden be noemd de heeren D. de Boer te Stompetoren, M. Couwenhoven te Oterleek «q I. Th. Droog te Beemster. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren K. Kaaskooper te Oosthuizen, A. Zijp Hz. te Baemster, Jb. Koning Wz. te Alkmaar, T. Heijnia te Purmer en J. Visser Lz. te Beem ster. In de plaats van den heer G. Groot (over leden) werd gekozen de heer Jan Schilder te Spierdijk. UIT OUDORP. Vergadering van den raad op Vrijdag avond. Afwezig de wethouder -Ji. Bijman en de heer J. Bleeker. Na de opening doet de voorzitter de mede- deeling, dat er gedurig klachten inkomen van ingezetenen, volgens wier meening hun meter voor het electrisch licht een te hoog stroonvr- bruik aangeeft. Ofschoon er ook wel meters zullen zijn, die een te laag verbruik registree- rtn, wordea daaromtrent geea klacht» verno men. Teneinde volledige zekerheid te verkrij gen omtrent de nauwkeurigheid van dea me ter, stelden B. en W. voor, de meters te late® ijken, hetgeen door de K. E. M voor 1 per meter en per jaar wordt verricht. De raad keude dit voorstel goed. Van het gemeentebestuur te St. Pancraa was een verzoek ingekomen om 50 te willen bijdargen tot het salaris van de vroedvrouw in die gemeente. De raad; besloot hiervoor geen subsidie te verleeom, omdat slechts wei nig verioekunëfige hulp van de vroedvrouw uit St. Pancras wordt ingeroepen. Van de directie der K. E. M. was ingeko men een verzoek om de tarieven van het stroomverbruik te wijzigen, en wel ia dier voe ge, dat 70% van het gewone verbruik volgens het bestaande tarief wordt betaald, en het ver bruik daarboven met 100 procent wordt ver hoogd, en verder om voor het krachtverbruik het gewoae taief te handhaven. De voorzitter zeide, dat het verbruik voor de straatverlichting tegenwoordig zoo zuinig mogelijk was, terwijl het verbruik bij de inge zetenen zoo gering is, dat niet bezuinigd kaa worden Besloten werd geen verandering ia het tarief aan te brengen. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd de heer K Sloothoofd herbenoemd. Besloten werd aan het hoofd der school, dne heer H. Smidts, voor 1917 wederom een duurtetoeslag te verleenen van 100. Bij de rondvraag vestigde de heer Rood er de aandacht op, dat de weg tegenover de R. K. School wegens het vuil bijna onbegaanbaar was. De voorzitter zeide hierin verbetering te zullen laten aanbrengen, terwijl d eheer Rood op verzoek van den voorzitter, zich bereid verklaarde bij deze werkzaamheden toezieht te houden. Hierna sluiting. UIT STOMPETOREN. De verpachting van het grasgewas ran dij ken en wegen om en in de Schermeer heeft op- gebracht 21427, voor het riet 882. Het vo rige jaar waren deze bedragen 18822 en en 646. Vervolg van het andere blad- Lionel staarde hem met een bleek gelaat aan, zijn geweten zei hem, dat hij het ergste te vreezen had, zijn verbeelding schilderde he mduizend verschrikkingen en maakte hem ziek van angst; hij beefde terug voor zijn stiefbroeder, die hem nauwelijks scheen te zien. Maar Rosamunde stond tegenover hem, in haar volle lengte opgericht, en hoewel bleek, was haar gejaat even kalm en rustig als het zijne, al verried het zwoegen van haar boe zem haar ontroering, was haar blik toch minachtend en uitdagend, haar stem kalm en vast, toen zij hem antwoordde met de vraag „Wat is uw plan met mij?" „Mijn plan?" zei hij, met een gedwongen glimlach. Hoepel hij meende, dat hij haar haatte en wilde kwetsen, vernederen en ver morzelen, kon hij toch zijn bewondering voor h-ar onversaagdheid in dit uur me>t be dwingen. Van achter de heuvels verscheen de maan een sikkel van glanzend koper. „Het staat niet aan u, om naar myn plan te vragen", antwoordde hij. „Er was een tijd, Rosamunde, toen gij op de gehate wereld geen trouwer slaaf dan rrlij hadt. Gij zelf hebt in uw harteloosheid en gebrek aan vertrou wen de gouden ketenen van die slavernij ver broken Ge zult het minder gemakkelijk vin den de boeien te verbreken, die ik u nu aan leg-" Zij glimlachte verachtelijk en met kalm ver trouwen. Hij trad dicht op haar toe. „Gij zijt mijn slavin, begrijpt ge dat? gekocht op de markt, zooals ik een muildier, geit, of kameel kan koopen en ge behoort mij naar lichaam en ziel. Gij zijn mijn eigen dom, mijn ding, mijn bezitting, om te gebrui tten of te misbruiken, te liefkoozen of te bre ken, juist zooals ik verkies, zonder andere, wil dan de mijne, zelfs uw leven hangt van mij af." Zij ging een schrede terug voor den sombe ren haat, die uit zijn woorden klonk, vooi den kwaadaardigen spot van zijn donker, ge baard gelaat. „Beest!" snikte zij. „Dus nu begrijpt ge de slavernij, waarin ge geraakt zijt in ruil voor de slavernij, dn gij door uw eigen lichtzinnigheid hebt opgt zegd." „Moge God u vergeven", hijgde zij. „Ik dank u voor die bede", zeide hij. „Mo ge Hij u niet minder vergeven." En toen klonk uit den achtergrond een on verstaanbaar geluid, een onderdrukte snii van Lionel. Sakr-el-Bahr keerde zich langzaam om. Hi. zag den ander een oogenblik stilzwijgem aan en lachte toen. „Ha! Eens mijn broeder. Een mooie kerei zoo waar God leeft, niet waarKijk hen. aan, Rosamunde. Zie, hoe moedig het ongt- luk gedragen wordt door dezen stut vat, mannelijkheid, waarop ge hadt willen steu nen, door dezen flinken echtgenoot van uw keuze. Zie naar hem! Zie naar dien lievei, broeder van mij." Onder den zweepslag van,dien spot were Lionel geprikkeld tot toorn, waar hij eersi slechts vrees gekend had. „Gij zijt mijn broeder niet," antwoordde hij heftig. „Uw moeder bedroog mijn vader.' Sakr-el-Bahr trilde een oogenblik, alsof hij geslagen was. Toch bedwong hij zich. „Laat ik mijn moeder's naam nog eens van je gemeene tong hooren, en ik laat ze tot den wortel uitrukken. Haar nagedachtenis staat, Goddank, ver boven de beleedigingen van zoo'n ellendeling als jij. Pas echter op, nu, e spreken van de eenige vrouw, wier naam ik vereer." En toen, als een rat, die in 't nauw ge- oracht is, vloog Lionel op hem af en wilde net uitgestrekte handen naar zijn keel grij ven. Maar Sakr-el-Bahr greep hem beet, zoo- jat hij brullend op zijn knieën viel. „Je ziet, dat ik sterk ben, hè?" spotte hij Dat is geen wonder. Bedenk, dat ik zes lan ,e maanden aan de riemen van een galei ge woegd heb, en dan zal je begrijpen, waar door mijn lichaam tot ijzer geworden is en k mijn ziel verloren heb." Hij slingerde hem weg in de rozenstruiken n tegen het latwerk, waarover ze groeiden. „Begrijp je het gruwelijke van de roeiers yank? dag in, dag uit, nacht in, nacht uit .aakt geketend te zitten aan den riem, te mid en van den stank van je lotgenooten in hei ngeluk, ongekamd, ongewasschen behalve ioor den regen, geroosterd door de zon, mei iterende zweren, geslagen en mishandeld ioor de zweep van den drijver, als je be zwijkt onder het onophoudelijk, eindelooze, if beu lende werk? Begrijp je het?" Zijn stem /ol onderdrukte woede, sloeg plotseling over ot een gebrul. „Je zult het keren begrijpen Vant dat vreeselijk lot, dat ik ondervond ioor jou toedoen, zal nu tot den dood het ouwe zijn." Hij zweeg, maar Lionel deed geen poging jm te spreken. Zijn moed was weer gezonken, wen snel, als hij opgekomen was, en hij kromp ineen, waar hij heengeslingerd was. „Voor je daar heen gaat, is er iets anders," iervatte Sakr-el-Bahr, „iets waarvoor ik- je vanavond hier heb laten brengen. Niet tevre den, mij aan dit alles overgeleverd te hebben, niet tevreden mij als moordenaar te hebben gebrandmerk, myn goeden naam te hebben vernietigd, mijn bezittingen te hebben gesto en en mij op weg naar de hei gebracht te hebben, moet je nog verder gaan en mijn plaats innemen in het valsche hart van deze vrouw, die ik eenmaal .heb liefgehad. Ik joop," ging hij peinzend voort, „dat je haar op je eigen armzalige manier ook liefhebt, „tortel. Dan zal bij de foltering, die je 11- uaam te wachten staat, ook nog een folte- ,ng voor je verraderlijke ziel gevoegd wor den zulk een pijniging als alleen de ver vloekten kennen. Mei dat doel heb ik je hier gebracht. Dat je iets beseffen zult van wad de ze vrouw van mij te wachten staat; dat je de gedachte daaraan kunt meenemen, en die zal rger voor je ziel zijn dan de zweep van dea Jrijver voor je vertroetelde lichaam." „Duivel!" brulde Lionel. „Je bent de boo ze uit de hel." „Als je duivels maakt, moet je ze niet ver- vijten, duivels te zijn, als je ze later weer jntmoet. „Luister niet naar hem, Lionelzei Rosa- nunde. Ik zal hem bewijzen, dat hij een groo te pocher is, als hij zelf bewijst een schurk te zijn. Geloof niet, dat hij zijn slecht voorne nen zal kunnen uitvoeren." „Gij zijt het, die pocht," zei Sakr-el-Bahr „En overgens ben- ik, wat gij en hij sami 'mij gemaakt hebt." „Hebben wij u een leugenaar en lafaard gemaakt? want dat zijt ge," antwoordde zij. „Lafaard?" herhaalde hij, blijkbaar ver baasd. „Dat zal wel de een of andere leugen zijn, die hij met zooveel andere verteld heeft. Waarin heb ik me ooit een lafaard getoond?" „Waarin? In hetgeen ge nu doet; in dit pla gen en martelen van twee hulpelooze wezens, die in uw macht zijn". „Ik spreek niet van wat ik ben", antwoordde hij, „want ik heb al gezegd, dat ik ben-, wat gij mi] gemaakt hebt. Ik spreek van wat ik was. Ik spreek van het verleden". Zij keek hem aan en scheen hem met haar vasten blik te meten. „Ge spreekt van het verleden herhaalde 'zij met zachte stem. „Ge spreekt van het verle den tot mij? Durft ge dat?" „Opdat wij er samen over zouden kunnen spreken, heb ik u heelemaal uit Engeland ge haald; dat ik u eindelijk dingen zou kunnen vertellen, die ik dwaas genoeg was, vijf jaar geleden voor u te verzwijgendat wij een on derhoud kunnen hervatten, dat ge onderbro ken hebt, door mij weg te zenden". „Ik deed u zeker een vreeselijk onrecsht", antwoordde zij met bitteren spot. „Ik was ze ker niet zachtzinnig genoeg. Het zou mij meer betaamd hebben, als ik tegen den moordenaar van mijn broeder gelachen en hem gevleid had'. „Ik heb u toen gezworen, dat ik zijn moor denaar niet was", herinnerde hij haar met trillende stem. „En ik antwoordde, dat ge loogt". „Ja, en daarop zondt ge mij heen het woord van den man, dien gij zeidet lief te heb ben, het woord van den man, wien gij uw trouw verpand hadt, woog niets bij u". „Toen ik u trouw beloofde", antwoordde zij, „deed ik het, zonder u werkelijk te kennen in een stijfhoofdige, doorzettende onwetendheid; die niets wilde hooren van hetgeen de wereld zei van u en uw woestheid. Voor die blinde stijfhoofdigheid ben ik misschien gestraft, zooals ik wellicht verdiende". *rs: ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9