DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. DINSDAG JANUABI 1 Honderd en negentiende jaargang. Abonoemantspriis per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Adyertentiepriisl2ict. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERNls. COSTER <S ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. iiEDEËLAID. V. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 2 Januari 1917. Voordat de jaarkring 1916 geheel was af gesloten, is het antwoord der entente op het vredesaanbod der middenmogendheden nog verschenen. De geallieerden hebben gemeen schappelijk overleg gepleegd en daarna ge zamenlijk geantwoord. Zij hebben in de eer ste plaats gezegd, dat ze het niet eens zijn met de nota der midden-mogendheden ten aanzien van de verantwoordelijkheid voor den oorlog, welke zij niet wenschen te dra gen en waarvoor zij de midden-mogendheden aansprakelijk stellen. Nu zullen beide partij en het over de schuldvraag wel nimmer eens worden. Moest het einde van den oorlog daarvan afhangen dan zal het wel geen vrede zijn in onze dagen, gelijk koning Hiskia getuigde. De tien geallieerden willen echter ook niet praten over den vrede met de oorlogskaart voor zich. Zij zeggen, dat het zoogenaamde Duitsche aanbod steunt cp de oorlogskaart, uitsluitend de Europeesche,welkehunsinziens slechts een uiterlijk en voorbijgaand beeld van de situatie geeft en niet de werkelijke kracht van de midden-staten. Nu is niet gebleken, dat Duitschland thans nog de oorlogskaart als onveranderlijke basis voor den vrede zou willen beschouwen men schrijft zich te Berlijn nog wel de overwinning toe, maar men heeft matigheid leeren betrachten. Draai en we echter thans even de zaak om: de ge allieerden willen de oorlogskaart in hun geest wijzigen, zij hebben daarvoor moed voor tien denken zij, dat wanneer hun dit inderdaad mocht gelukken, dat zij maar dade lijk op grond van de oorlogskaart den te genstanders hun eischen kunnen opleggen? Naar den vorm wijzen zij dus het vredes aanbod met de meeste beslistheid af. Zij zeg gen, ciat zij net zouüer oprecntneid en zon der beteekenis achten. Maar tegelijkertijd ver klaren ze dat er geen vrede mogelijk is, zon der dat zijn verzekerd: „herstel van de ge schonden rechten en vrijheden, erkenning van het nationaliteitsprincipe en van het onafhan kelijke bestaan der kleine staten; zonder dat een regeling is verzekerd strekkende om de oorzaken, welke sedert lang de naties hebben bedreigd, definitief te onderdrukken en de eenige doeltreffende waarborgen te geven voor de veiligheid der wereld." Het is de eerste maat, dat allen deze voor waarden stellen. Het nationaliteitsprincipe zal vermoedelijk de vlag moeten zijn, waar onder de Russen naar Konstantinopel moeten varen en waaronder andere naties (Italië en Roemenië) die zich ter verovering in de oor logswateren hebben begeven de haven, waar buit hun lokt, binnenzeilen. Het is dui delijk, dat er nog heel wat zal moeten gebeu ren, voordat een dergelijke vrede den midden- mogendheden kan worden afgedwongen. Maar de entente-mogendheden zeggen nu toch gezamenlijk wat zij willen. Daar kun nen de midden-mogendheden hun voordeel mee doen. Immers al is het Duitsche vredes aanbod van 12 December hiermede vrij zeker van de baan, president Wilson is er ook nog Het is weinig waarschijnlijk, dat de midden- mogendheden op de antwoordnota verder zullen doorgaan, maar het is geenzins onmo gelijk, dat zij thans aanleiding vinden om president Wilson hun vredesvoorwaarden mede te deelen desnoods op aandrang van den president. En daarom kunnen wij nog niet gelooven, dat de vredeszaak voor het oogenblik geheel verloren zou zijn. Op de oorlogstooneelen geen bijzonders Aan de Grieksche regeering zond de entente een nieuwe nota, waarin o.a. voldoening wórdt geëischt voor de gebeurtenissen te Athene en waarin nog andere eischen wor den gesteld. Ook erkende de entente de agenten van den heer Venizelos, alleen Italië uoet het niet doen, zonder echter daardoor te r ;ennen te willen geven, dat het vijandig te genover den heer Venizelos staat. De entente pers is van oordeel dat koning Konstantijn niet te vertrouwen is en verheugt zich daar om over het lijden der bevolking onder de blokkade. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat de monnik Raspoetin, die een grooten invloed op den Tsaar heet te hebben, gedood is door een prins, die aan de keizerlijke familie ver want is. Het is reeds de derde keer, meenen we, dat de dood van dezen monnik is ge meld. DE VREDESVOORSTELLEN. Het antwoord op de Duitsche vredes voorstellen. Zaterdagavond is een uitgebreid antwoord ter hand gesteld aan de vertegenwoordigers der neutrale landen, aan wie was opgedragen het voorstel van Duitschland over te brengen. Dit antwoord komt in hoofdzaak op het vol gende neer: De verbonden regeeringen van België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Ja pan, Montenegro, Portugal, Roemenië, Rus land en Servië, vereend ter verdediging van de vrijheid der volken, getrouw aan de ver plichting, die zij op zich hebben genomen om niet afzonderlijk de wapens neer te leggen, hebben besloten collectief te antwoorden op de zoogenaamde vredesvoorstellen, haar ge daan vanwege de vijandelijke regeeringen. Het antwoord komt eerst op tegen twee hoofdbeweringen in de nota der vijanden, n.l. die waarin getracht wordt de verantwoor delijkheid voor den oorlog op de geallieerden te schuiven en de overwinning der centrale mogendheden wordt geproclameerd. Deze nota berust op stelselmatige mis kenning van den aard van den strijd in het verleden, het heden en de toekomst. Wat het verleden betreft ignoreert de Duitsche nota feiten, data en cijfers, uit welke blijkt, dat de oorlog gewild, uitgelokt en verklaard is door Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. Te 's-Gravenhage was het de Duitsche ge delegeerde, die in Juli 1914 elk voorstel tot ontwapening van de hand wees en het was Oostenrijk-Hongarije, dat na aan Servië een ultimatum zooals nooit te voren is voorgeko men, te hebben gericht, aan dit land den oor log verklaarde ondanks de onmiddellijk ver kregen voldoening. De centrale mogendheden wezen toen alle pogingen van de Entente om aan het plaatselijk conflict een vredelievende oplossing te geven van de hand. Het aanbod van Engeland tot het houden van een confe rentie, het voorstel'van Frankrijk tot benoe ming van een internationale commissie, het verzoek van scheidsrechterlijke behandeling door den Tsaar van Rusland aan den Duit- schen keizer gedaan, de overeenkomst, die tusschen Rusland en Oostenrijk tot stand was gekomen den dag vóór het conflict uitbrak, al deze pogingen liet Duitschland onbeant woord of zonder gevolg. Beigrë werd overvauen door net rijk, dat zijn neutraliteit had gewaarborgd en dat zich niet ontzag te proclameeren, dat verdragen vodjes papier zijn en dat nood wet breekt. De zoogenaamde aanbiedingen van Duitsch land berusten op de oorlogskaart alleen in1 Europa en deze geeft slechts een uiterlijk, voorbijgaand beeld van den toestand en niet van de werkelijke macht van de strijdende partijen. Eene vrede, die uitgaande van deze gegevens gesloten zou worden, zou uitslui tend in het voordeel zijn van de aanvallers, die terwijl zij meenden hun doel in twee maanden te bereiken, na twee jaren bemer ken, dat zij het nooit bereiken zullen. Voor de toekomst eischen de verwoestin gen, veroorzaakt door de oorlogsverklaring van Duitschland, de ontelbare aanslagen, ge pleegd, door Duitschland en' zijn bondgenoo- ten, bestraffingen, herstel en waarborgen. Duitschland ontwijkt zoo wel het een als het ander. Met volkomen besef van den ernst, maar ook van de eischen van het oogenblik weige ren de regeeringen der geallieerde Staten, onderling nauw verbonden en in volkomen overeenstemming met hun volken, de aanne ming van een voorstel zonder oprechtheid en zonder strekking en verklaren zij nogmaals, dat er geen vrede mogelijk is zoolang zij, niet verzekerd zijn van het herstel van de go schonden rechten en vrijheden en de erken ning van het beginsel der nationaliteiten en het vrije voortbestaan der kleine Staten en zoolang het niet zeker is, dat een regeling zal worden getroffen, die van dien aard zal zijn, dat zij definitief de Oorzaken zal wegnemen, die de volken zoo lang hebben bedreigd en de eenige doeltreffende waarborgen geeft voor de veiligheid van de wereld. NIEUWJAARS-LEGERORDER VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. Officieel. De Keizer vaardigde de volgende legerorder uit: Aan mijn leger en mijn marine „Wederom ligt een oorlogsjaar achter ons, hard door gevechten en offers, rijk aan resul taten en overwinningen. De verwachtingen onzer vijanden van het jaar 1916 zijn be schaamd. Al hun bestormingen in Oost en West zijn verijdeld, door uw dapperheid en toewijding 1 De jongste zegetocht door Roemenië heeft door Gods beschikking wederom onverganke lijke lauweren aan uw vaandel gehecht. De grootste zeeslag van dezen oorlog, de over winning aan het Skagerak en de stoutmoedi ge ondernemingen der duikbooten hebben/ den roem van en de bewondering voor mijn ma rine voor altijd verzekerd. Gij zijt zegevierend op alle oorlogsterreii- nen te land en ter zee. Met onwankelbare ge rustheid en trotsch vertrouwen ziet het dank bare vaderland op u. De onvergelijkelijke oor logsgeest, welke in uw gelederen leeft, uw taaie, nooit tanende wil om te zegevieren, uw liefde voor het vaderland waarborgen mij dat de overwinning ook in het nieuwe jaar onze vaandels zal vergezellen. God zal ook verder met ons zijn. Groote Hoofdkwartier, 31 Dec. 1916. (w. g.) Wilhelm. KORTE BERICHTEN. De Entente heeft een nota met nieuwe eischen aan Griekenland gericht. Het Fransche linieschip Gaulois is ge- lor pilleerd. Generaal Haig is nu ook tot maarschalk benoemd Bij) een treinbotsing in de buurt van Hamburg verloren zes of zeven menschen het leven, bijna honderd gewonden, onder wie 18 a 20 zwaar vielen er. Bij een brand in een idiotengesticht in Canada kwamen 46 vrouwen om het leven. In Engeland mag geen koper meer aan gewend worden, behalve voor het maken van munitie. In Australië heben groote overstroomin gen plaats. In Clermont zijn 100 menschen verdronken. Een lid van den Senaat heef een wets ontwerp ingediend om ook in Frankrijk bur gerdienst in te voeren van mannen van 17 60 jaar. De Fransche kamer heeft de regeering gemachtigd ter versterking van de koopvaar dijvoot de reeders met voorschotten tot een gezamenijk bedrag van 100 millioen gulden te steunen. Daarvan zal 60 millioen voor aan bouw en 40 millioen voor aankoop van sche pen dienen. In Weenen hebben de socialisten Don derdagavond een vredesbetooging gehouden. Aan president Wilson werd hude gebracht. Koningin Maria van Roemenië zou met haar kinderen reeds te Sint Petersburg zijn aangekomen. Er gaan geruchten, dat de Vereenigde Staten de dienstplicht willen invoeren en een leger van 3 millioen man gaan vormen. MAIS. Tot en met a.s. Zaterdag bedraagt de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan ge meentebesturen te worden verstrekt voo rui ling tegen rogge van den oogst 1916, voor alle soorten 235 per last van 2000 K.G. of 8,22% per 70 K.G., zot/wel je Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. ZEMELEN, GRIND EN GRIES. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat met 11 Jan. a.s. de afvalproducten van de bloemfabricage tegen de volgende prijzen zul len worden gedistribueerd: zemelen 17.50, grind 17.50, gries 22, alles per 100 K.G., inclusief baal, netto gewicht af fabriek of opslagplaats der Provinciale Brood-Commis sie. Desgewenscht kan in koopers-zakken worden geleverd, waarvoor den koopers eene reductie wordt gegeven overeenkomende met 1.50 per 100 K.G. afgeleverde producten. DJAMBI. Langzamerhand verlaten vele troepen de streek. Er blijven slechts enkele brigades op verschillende posten achter. Het vertrek van allen is uitgesteld. De officieren keerden met kolonel Groezof terug. Daar de Sarikat Islam uit het verzet en' de ontevredenheid van de be volking voordeel trekt, heeft de gouverneur verscheidene officieren ontvangen om hun meening te hooren. HULDIGING F. DOMELA NIEUWEN- HUIS. Ter eere van zijn 70sten verjaardag is de heer F. Domela Nieuwenhuis op Oudejaars dag in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, die geheel met sparregroen, vaandels en doeken was versierd, door meer dan tweeduizend personen gehuldigd. Toen hij om kwart over 12 de trap naast het orgel afdaalde, aan den arm van zijn echt- genoote, stonden de aanwezigen op en juich ten zij hem toe. De 70-jarige dankte geroerd. De harmonievereeniging „Apollo" uit Zaan dijk zette het Vrijheidslied in, waarna op nieuw huldeapplaus. Toen de heer Domela Nieuwenhuis te mid den van zijn familie op het podium had plaatsgenomen, richtte de voorzitter van het huidigmgstonds, de heer W. Beek, het woord tot hem. Hij bracht hulde aan Domela Nieu wenhuis als aan een held, een pionier, een onbaatzuchtige, die alles gaf, geestelijk als stoffelijk, in daden als in woorden voor zijn schoone ideaal. Spr. herdacht ten slotte, dat de 70-jarige op dezen dag tevens 37V2 jaar re dacteur was van „De Vrije Socialist." Een kinderkoor van de ontspanningsscho- len zong den heer Domela Nieuwenhuis nu een feestlied toe. Daarop kwamen er weer een viertal sprekers aan het woord. Ds. N. J. C. Schermerhom bood daarop een geschenk aan, dat gezonden was door de Deensche Vereeniging van Anti-militaristen: een lijst met 13 portretten van Deensche dienstweigeraars. De heer W. Havers voerde namens de vrij denkers in Nederland het woord. A Namens de vereeniging „Gemeenschappelijk Grondbezit" huldigde de heer Drewes den 70-jarige. De heer J. G. van Zelm (Rev. Soc. Comité) sprak in de plaats van mevr. H. Roland1 Holst. Hierop volgde een reusachtige bloemen- ovatie, waarbij tal van sprekers zich tot tolk maakten van de waardeerende gevoelens van geestverwanten, waarbij tevens een aantal ge schenken werd aangeboden. Deze rij van sprekers was ingeleid door den heer Bennink uit Hengelo, een van Dome ia's medestrijders uit oude dagen, die den in vloed herdacht, dien de derde vrouw van Do mela op diens werken heeft gehad. Later werd nog hulde betuigd door vier andere sprekers. De heer A. Grootveld sprak voor de Landelijke Federatie van Rev. Socia listen, de heer B. Lahsink Jr. namens het N. A. S. Prof. j. van Rees bracht namens den Alg. Ned. Oeheelonthoudersbond hulde aan den jubilaris. Nadat er een pauze was gehouden en eeni ge muziek- en zangnummers waren ten ge- hoore gebracht, las de secretaris een groote massa telegrammen van gelukwensching voor, waaronder zich ook een bevond van de heeren Bergmeijer en Van Zadelhof, bestuurs leden van de afd. Dordrecht der S. D. A. P De heer W. Havers bood vervolgens met woorden van lof een gedenkboek aan den ju bilaris aan, waarin verschillende personen hun inzicht omtrent diens persoonlijkheid hebben geschreven. Uit naam van de veertig dienstweigeraars, die zich daarvoor in de gevangenis bevinden, bracht de heer H. E. Kaspers de verzekering aan den jubilaris over, dat de dienstweige raars hem dankbaar zijn voor zijn voorbeeld, dat hij hun gaf. De heer H. F. L. Noverasz sprak nog namens den Rationalistischen Bond, de heer G. Rijnders namens de „Soci aal-Anarchistische Actie", en zij werden ge volgd door nog een groot aantal anderen Ten slotte nam de heer F. Domela Nieu wenhuis zelf het woord. Hij werd met ap plaus ontvangen en begon met de verklaring, dat men zijn zelfbeheersching op een zware proef had gesteld. Men maakte het wel wat al te bont! Spreker achtte het nu geen tijd om feest te vieren, maar hij had het goed gevonden, dat men een eenvoudigen herinneringsdag maak te van zijn 70sten verjaardag. De dag was hem onvergetelijk geworden. Spr. dacht hierbij aan 30 jaar geleden, toen hij als ontslagen boef zijn inkomst in Amster dam deed. Er verscheen toen een artikel in „Recht voor Allen", getiteld: „Onbeschrijfe lijk". Ook wat men spr. dezen dag bereid had, was onbeschrijfelijk. Spr. uitte er zijn dankbaarheid voor. Het was spreker's grootste verdienste, dat hij 70 jaar werd, maar daar kon hij heusch niets aan doen! Het is meer geluk dan wijs heid, dat hij zoo oud geworden is. Zeker wel zesmaal, heeft men getracht spr. te dooden, om nog te zwijgen van de ranselpartijen, die in het begin van al de vergaderingen plaats vonden; een van de laatste pogingen had te Baarn plaats gehad, herdacht spr., ter gele genheid van de troonsbestijging van H. M. de Koningin. Dat die aanslag mislukt was, had spr. te danken aan zijn vrouw, die den man, die op hem toesprong, vastgreep en in een grasperk gooide, zoodat hij niet wist waar hij terecht kwam. Die daad heeft zoo'n in druk gemaakt, dat er verder geen pogingen meer zijn gedaan, bij hem het huis binnen te dringen. Nu spr. in deze zaal stond, moest hij ook terugdenken aan het oude, hem dierbaar ge worden, Volkspark, waar men de parapluies moest opsteken als het regende. Die tijd van het Volkspark was de gelukkigste tijd van zijn leven geweest. Als spr. wat bereikt heeft in zijn leven, was dat niet door zijn persoon, maar doordat hij overal menschen aantrof die hem steun den. Spr. voorzag, dat er een ernstige tijd komt en dat er onder zijn geestverwanten nog vele 'offers zullen vallen. De oorlog duurt wreeder voort dan ooit; men moet zich op het ergste voorbereiden. Maar men moest het geloof houden in de toekomst van de menschheid. Spr. zou daarvoor strijden tot zijn laatsten snik en liever strijdend vallen dan aan zijn plicht tekort doen; zijn ideaal bleef, dat er eens moge komen: Recht voor allen. (Toejui chingen). Des avonds was de groote zaal van. het Concertgebouw weer geheel gevuld; de voor zitter deelde mede, dat zich onder de tele grammen o. m. een van den heer J. H. Scha per bevond. Er werden vervolgens tal van muzieknummers ten gehoore gebracht, die veel succes vonden, o. m. werd een cantate „Tijdzang", geschreven en gecomponeerd door den heer M. C. van de Rovaart, uitge voerd door de gemengde zangvereeniging „Voorwaarts" en „De Volksstem", het man nenkoor „Excelsior", het kinderkoor „De Jonge Proletaar" en het orkest van de Am- sterdamsche Toonkunstenaarsvereeniging, waarvan de componist directeur is. De heer B. Lansink Sr. hield een feestrede. Ook in de avondbijeenkomst waren de heer Domela Nieuwenhuis en zijn familie weer aanwezig. De stemming was den ganschen avond zeer geestdriftig. WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIELRE GLEMENT. „St.-Ct." 306 bevat een K. B. van 15 Dec. (St.bl. 532 tot wijziging van het Motor- en Rijwielreglement. Aan het eerste lid van art. 10 wordt een tweede volzin toegevoegd, luidende: Van de hierbedoelde lantaarns mogen ook de zijgla zen niet gekleurd zijn. Aan het eerste lid van de artt. 1120 en 23 wordt een tweede volzin toegevoegd, luidende Van die lantaarn mogen ook de zijglazen niet gekleurd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 520, is opgenomen het Besluit van den Raad dier Gemeente van 22 November 1916, waarbij is vastgesteld eene VERORDENING, REGELENDE HET VERBAAL VAN BIJDRAGEN VOOR PENSIOEN VAN GEMEENTE-AMB TENAREN, HUNNE WEDUWEN 7N WEEZEN. Welke Verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente- Secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.07 34 in afdruk is ver krijgbaar gesteld. Alkmaar, 29 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter DONATH, Secretaris. BENOEMING RAADSCOMMISSIëN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in de Raadsvergadering van 28 De cember j.l. voor het jaar 1917 zijn benoemd: atot leden der commissie voor het ontwer pen van strafverordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, waarvan de Burgemeester ambtshalve Voorzitter is de heeren Mr. A. J. M. Leesberg, Mr. D. Sluis, A. W. Udo en J. de Lange CJz.; b. tot leden der commissie tot de belasting zaken en eenige andere onderwerpen van financiëelen aard: de heeren J. de Lange CJz., C. G. Zaadnoordijk, H. P. Ibink Me ienbrink, A. W. Udo en Mr. D. Sluis. Tot Voorzitter wordt benoemd de heer de Lan ge; c. tot leden der commissie van bijstand voor de publieke werken de heeren: G. T. M. van den Bosch, P. N. Leguit en F. H. Ringers Sr.; tot Voorzitter is door B. en W. aangewezen de heer J. de Wit Dz, Wethouder; d. tot leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelwegen, de beplanting van straten, wegen en pleinen der gemeente: de heeren G. T. M. van den Bosch, F. H Ringers Sr. en E. E. Stoeltot Voorzitter is door Burgemeester en Wethouders aan gewezen de heer J. de Wit Dz., Wethou der; e tot leden der commissie van bijstand voor de gemeente-gasfabriek de heeren J. de Lange CJz., P. N. Leguit, J. Cloeck en Mr. A. J. M. Leesberg; tot Voorzitter is door B. en .W. aangewezen de Burgemeester; f. tot leden der commissie van bijstand voor het gemeente-slachthuis de heeren D. A Luiting, D. Govers Jz. en F. Bak; tot Voorzitter is door Burg. en Weths. aan gewezen de heer J. de Wit Dz., Wethou der; g. tot leden der commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioenfonds en onge vallenfonds de heeren: A. W. Udo, J. de Lange CJz. en O J. Verkerk; tot Voorzit ter is door Burg. en Weths. aangewezen de heer C. G. Zaadnoordijk, Wethouder; h. tot leden der commissie van bijstand in het beheer van den gemeentereinigingsdienst de heeren: D. Govers Jz., D. A. Luiting, A. G. den Boesterd en E. E. Stoel, tot Voorzitter is door Burg. en Weths. aan gewezen de heer C. G. Zaadnoordijk, Wet houder; i. tot leden der commissie van bijstand voor het marktwezen de heeren: E. E. Stoel, F. H. Ringers Sr., D. A. Luiting en D. Govers Jz.; tot Voorzitter is door Burg. en Weths. aangewezen üe heer A. F. Thomsen, Wet houder; j. tot leden der commissie van bijstand voor het distributiebedrijf de heeren: J. Cloeck, Mr. A. J. M. Leesberg, F. Bak en O. J. Verkerk; tot Voorzitter is door Burge meester en Wethouders aangewezen de heer A. F. Thomsen, Wethouder. Alkmaar, 30 Dec. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Qemengd nieuws. TORPEDO JAGER GESTRAND. Zaterdagnacht is bij het badstrand te Vlis- 6ingen een Nederl'andsche torpedojager, de-G I gestrand en ernstig beschadigd. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. De G. I zal waarschijnlijk niet meer vlot te krijgen zijn. GEEN ZAAIVERBOD VOOR KLEINE BEDRIJVEN. De burgemeester van Krabbendijke, lid van het H.B. der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, heeft op zijn vraag of de kleine bedrijven, waar men, in verband met een oor deelkundige vruchtwisseling aan een be paald zaaiplan gebonden is, niet bij het zaai- plan van den minister kunnen worden uitge schakeld, het volgend telegram uit Den Haag ontvangen: „Geen uitzicht op zaaiverbod voor kleine bedrijven." OPLICHTING. Een kassier die te Amsterdam zijn kantoor had, maar te Nijmegen woonde, heeft aangif te gedaan, dat hij het slachtoffer was gewór den van een combinatie, die zich toelegde op valsche speculatie in grond. Hij deelde mede, wie in deze combinatie betrokken waren, met het gevolg, dat eenige arrestaties werden ge daan. I iHai ALRMAARSC COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1