FEU1LLETÖK. Telegrammen van heden De Zleevalli. Uit het onderzoek, dat de politie instelde bleek, dat genoemde combinatie den kassier voorgespiegeld had, dat zij met hem een stuk grond kon koopen langs een der spoorlijnen, m de onmiddellijke nabijheid der stad, welk terrein zeer in waarde zou stijgen, in verband met een plan tot uitbreiding van het spoor net. De kassier moest echter 120.000 storten bij genoemde drie heeren, dan zouden dezen zorgen het recht van voorkeur op de gronden te krijgen. Ten einde de juistheid van hun be weringen, ten opzichte van de groote waarde der gronden in de toekomst, te staven, lieten de heeren allerlei kaarten en papieren zien. Later bleek echter, dat de bewuste spoorweg maatschappij zich niet zou uitbreiden op het bedoelde terrein, en dat de gronden, waarvan de combinatie zich nog niet eens den eigen dom verzekerd had, slechts het derde gedeelte waard waren van de aan den kassier opgege ven waarde. Een ander Amsterdammer is met vooruit zicht op dergelijke speculaties opgelicht voor een bedrag van 260.000. Een der oplichters is W. P. L., vroeger chef aan het station W. P. te Amsterdam. HULDE VAN BELGEN. De te Zandvoort wonende Belgen hebben den heer en mevrouw J. Th. Storm, die veel voor de Belgische vluchtelingen hebben ge daan, hulde gebracht, bijl gelegenheid van hun vertrek uit die gemeente. Een groote ca- sette in albumvorm met koperbeslag en gevuld met een oorkonde en andere herinneringen, werden het echtpaar aangeboden en baron de Lausnoy, oud-burgemeester van Overmeijne, hield daarbij een toespraak die van groote er kentelijkheid en waadeering getuigde. GEEN BELANGSTELLING. Te Zutphen zou de heer de Muralt, lid der Tweede Kamer, een lezing over „Staatspensi oen" houden. Hoewel er dagen achtereen veel reclame was gemaakt, kon zij echter niet door gaan, wegens oen absoluut gebrek aan belang- stellin. KORTE. BERICHTEN. Bij Giethoorn waren een vader en zijn zoon samen ter ganzenjacht. Bij ongeluk schoot de eerstgenoemde den laatste dood. Het water in Rijn, Maas en Waal stijgt ig voortdurend, steeds meer gronden aan de noj oeders worden overstroomd. Op verschillende plaatsen is het vekeer met de overzijde bemoei lijkt of zelfs onmogelijk. Van Duitsche zijde wordt ontkendl, dat er 1 E>ec. een Duitsch luchtschip boven Til- gurg zou zijn geweest. Een caféhouder te Asseneede, vader van zeven kinderen, is aan de grens door den elec- trischen draad gedood. Dieven hebben door inbraak zich meester gemaakt van den inhoud, plim. 50, der offer bussen van de hervormde kerk te Hoofddorp. Nieuwjaarsdag lagen in dte koninklijke paleizen in het Noordeinde en op het Lange voorhout felicitatieregisters ter teekening, waarop vele autoriteiten en notabelen hun handteekening plaatsten. Het Ned. stoomschip Brunswijk, van Newyork op weg naar Rotterdam, is op een mijn geloopen, doch geassisteerd door de Noordwijik. De heer H. J. de Vries, die bij den moord aanslag te Winschoten door een revolver kogel werd getroffen, is uit het ziekenhuis te Groningen teruggekeerd. Vele ingezetenen zonden hem bloemstuuken. In Maas en Waal zijn de boeren niet te vreden over den door de regeering betaalden hooiprijs van 26 h 26.50 per 10ÜO pond. Particulieren geven 29. De omzet van het geheele jaar 1916 heeft in de rijksvischhal te ljmuiden rond 36 millioen gulden bedragen. De hoogste omzet was tot heden 17 millioen. Te Dordrecht zijn wederom 70 kinderen uit Coblenz gearriveerd' voor een verblijf van zes weken; zij1 zijn naar Woerden vertrokken Uit een sloot te Sloten is opgehaald het lijk van een 59-jarige man, die waarschijnlijk door den storm te water geraakt en verdron ken is. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. No. 18303, ƒ25000. No. 1319, ƒ2000. Nos. 27, 7200, 1000. Nos. 7764, 8711, 10399, 11819, ƒ400. Nos. 13262, 15963, 200. Nos 3201, 11047, 17212, 19459, 100. DE VREDESBEMIDDELING. 's-GRAVENHAGE, 2 Jan. Blijkens tele grammen uit Sofia zou de Bulgaarsche mi nister-president hebben medegedeeld, dat hij ingelicht was dat ook Nederland voor nemens zou zijn den stap van president Wilson te steunen. Wij hebben goede gronden om als zeker aan te nemen dat ook thans bij de Nederlandsche regeering nog geen voornemen of overweging daar toe bestaat. DE ENGELSCHE GEZANT TE DEN HAAG. DEN HAAG, 2 Jan. Wij vernemen dat de Engelsche gezant alhier, Sir Alan John stone, eerlang het juiste tijdstip is nog onbekend zijn post bij de Nederland sche staf gaat verlaten. Zijn opvolger werd nog niet genoemd. De vertrekkende was een in onze regeeringskringen zeer geziene persoonlijkheid. NEDERLANDSCHE OFFICIEREN NAAR HET FRONT. DEN HAAG, 2 Jan. De militaire missie, die, gelijk gemeld, op uitnoodiging der Britsche regeering het Engelsche front zal bezoeken, maakte heden hare opwachting bij den minister van buiten! zaken en zal vermoedelijk 5 dezer de reis aanvaarden. Wij vernemen dat de Engelsche gezant te voren aan de missie een dejuener in het ge zantschapsgebouw aanbiedt. DE GESTRANDE TORPEDOJAGER. DEN HAAG, 2 Jan. Naar wij vernemen is het ongeluk met den torpedojager onzer marine te Vlissingen op Oudejaaroch'- d veroorzaakt door het bleken van de anker ketting. Onderzocht wordt nog hetgeen nog voor het behoud van net schip zou kunnen worden gedaan. HOOG WATER. MAASSTRIOHT, 2 Jan. De Maas is gis terenmorgen gewassein en bereikte den stand van 4.01 M. Bij Heugen, Borgharen en Schan-en en Meersum loopt het water over de wiegen en stroomt zelU reeds het plaatsje Heugen binnen. Ook de Jekor is gewassen, in de plaatsen Wijk en St. Pieter zijn de kelders ondergeloopen. Indien de was aanhoudt, is de toestand voor de dor pen, welke aan de Maas gelegen zijn, niet gunstig. In de middag daalde de rivier 0.05 MAASSLUIS, 2 Jan. Het water van de Maas is thans zakkende, de stand was giste ren 4.01 M. boven A. P. Vanmorgen 4 M. boven A. P., thans is het water weer eenige c.M. gezakt. ARNHEM, 2 Jan. E>e Rijn is in de laatste dagen plotseling enorm gewassen, sedert Zaterdag 1.19 uur, vanmorgen werd 39 c.M. was genoteerd, waardoor de stand is 11.85 M., een buitengewoon hoog getal. Blijkens een bericht uit Keulen schijnt de was eenigszins te verminderen, althans he denmorgen werd slechts 5 c. M. was geno teerd. De uiterwaarden langs de rivier staan reeds geheel blank. STOOMTREILER VERMIST. IJMUIDEN, 2 Jan. De IJmuider stoom- treiler Walvisch, welke heden 15 dagen uit is, is nog niet teruggekeerd. Men vreest in bedrijfskringen dat het schip is verongelukt Het had voor 14 dagen steenkolen en pro viand aan boord. tegenwoordig. Ook merkten wij onder de be-1 is uitgenoodigd één of meer vertegenwoord'i- STADSNIEUWS. KANTONRECHTER-PLAATSVER- VANGER. Bij Kon. Besl zijn herbenoemd tot kanton- rechier-plaatsverv. in het kanton Alkmaar de heeren mr. A. Prins en mr. P. A. Offers. STATUTEN GOEDGEKEURD. De St. Ct. no. 305 bevat de akte betreffende de naamlooze vennootschap Zuivelfabriek Prins Hendrik hier ter stede DISTRIBUTIEBEDRIJF. Mej. E. Brands alhier, is benoemd tot typis te bij1 het distributiebedrijf. WEER VEREENIGD IN DEN DOOD. De heer E. van Broekhuizen, majoor bij de Rijksveldwacht alhier, is Zaterdagmiddag on- eveer 3 uur overleden. Twee uur later werd ij in den dood gevolgd door zijne echtgenoo- te. Reeds geruimen tijd1 was de sympathieke, al tijd vriendelijke en bereiwillige majoor lijden de. In het afgeloopen jaar kon hij meermalen zijn dienst niet waarnemen, wanneer hij echter slechts even hersteld was, vond men hem al weer op zijn post. Hij was oud geworden in den dienst. 17 Febrari 1880 bij de rijksveld wacht aangesteld werd hij 15 Januari 1886 bevorderd tot briggadier-titulair en 15 Janu ari bevorderd tot briggadier. Maart 1903 werd hij brigadier-majoor en van naar hier verplaatst. De overledene zal zeker bij velen, ook bij de vertegenwoordiger van de pers alhier, die hij dikwijls op de meest welwillende wijze van dienst was, als een vriendelijk, goed mensch in herinnering blijven. Het stoffelijk overschot van beide echtelie den werd hedennmiddag onder grootebelang stelling op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Bijna het geheele korps der rijksveldwacht langstellenden op den officier van justitie Mr. van Lookeren Campagne en den commissaris van politie, den heer van Griethuijsen, alsme de tal van leden van het Alkmaarsche politie korps. Ds. Vinke voerde aan de groeve het woord, er op wijzende, dat het voor de zoons (drie waren er tegenwoordig en een is als machi nist van de Kon. Packetyaartmaatschappij op zijn thuisreis van Indië en zal half Januari al hier terugkeeren) een zeer zware gang ge weest moet zijn, om hun vader en moeder te hebben moeten wegbrengen naai" dezen doo- denakker. Spr. oordeelde, dat de zoons heden de waarheid van het schriftwoord „Rondom God zijn wolken" konden ervaren.Er zijn nu eenmaal gebeurlijkheden die wij niet vermo gen te doorgronden. Wij staan in het leven voor veel raadselen. Spr. herdacht de beide efchtelieden als op rechte Christenen die God en den Heiland al tijd aan hun kinderen hebben voor-gehouden. Spr. hoopte, dat de zoons de voetsporen van vader en moeder zouden volgen.Wat vader in zijn ambt, in zijn werk en in zijn trouwe p.>htsvervulir>~ an" deren om in hun te huuugci., voor spr. was hij geweest de oprechte Christen en ware vriend oGd3. Spr. hoopte, dat de naastbe- staanden wanneer hun llijden te zwaar werd hun troost zouden vinden in Christus' woor den „mijn genade is uw genade en mijn kracht wordt in zwakheid volbracht. De eenige broer van den heer Broekhuizen dankte voor de eer aan zijn broer en zuster bewezen. JUBILEUM A. OHLEN. Gisteren vierde de heer A. Ohlen, hoofd der school van het Rijksopvoedingsgesticht, zijn 40-jarig jubileum in dienst van het on derwijs. 's Middags om 12 uur men gunde den jubilaris het uitslapen na „oud en nieuw" begonnen de feestelijkheden. Door twee leden van het personeel aan het R. O. G. werd de heer Ohlen met vrouw en zoon van zijn huis gehaald en daarna geleid naar een van de gestichtslokalen, waar de huldiging plaats vond. Hier waren aanwezig de commissie van toezicht op het R. O. G„ de directie, de geneesheeren, het geheele per soneel en de jongens. Het. woord voerden mr. R. Dorbeck, voor zitter der commissie van toezicht op het R. O. G., namens die commissie, een aer zaal presidenten (verpleegde) namens de jongens, de heer N. Wijcker namens het personeel en de directeur namens de directie. Doch niet al leen met woorden werd de heer Ohlen gehul digd, als blijvende herinnering aan het feest ontving hij van de commissie een aquarel van Beretz en van de directie en de ambtenaren eenige waardevolle boeken, waarbij door de verpleegden een passende etagère was ge maakt. Aan het einde van de toespraken nam de heer Ohlen zelf het woord. Hij gaf een kort overzicht van zijn 40 dienstjaren en bracht woorden van dank voor de huldiging en de geschenken. De jongens hieven nog een „Lang zal hij leven aan" en hierna was de plechtigheid afgeloopen en werd de jubilaris weer per rijtuig naar huis gebracht, waar het 's middags, gedurende de receptie, na tuurlijk druk liep en tal van vrienden en ken nissen hun gelukwenschen kwamen aanbie den. ARRONiDISSEMENTS- RECHTBANK. Uitspraken van heden. Engel G., visscher te Egmond aan Zee, ver zet tegen de politie. Eisch 2 mnd. gev., vonnis 1 maand gevangenisstraf. Albert Matheus B„ schipper te Zijpe, ver boden uitvoer. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis, vonnis 5 boete of 5 dagen hechte nis. W. A. H. v. d. H„ winkelier te Hoorn over treding distributiewet. Eisch 25 boete of 10 dagen hecht, Baneveld Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't Engalsch van RAFAëL SABATINi. 43) „Leugens allemaal leugens!" riep hij „Die ruwe gewoonten van mij en God weet, dat zij niet zoo erg waren gaf ik op, toen ik u liefkreeg. Sedert het begin der we reld was geen minnaar zoo gereinigd, zoo geheiligd door de liefde als ik." „Spaar mij dit ten minste!" riep zij op een toon van afschuw. „U sparen?" herhaalde hij. „Wat zal ik u sparen?" „De schande van dit alles; de schande, die mij altijd bij blijft, dat ik een tijd lang meen de u lief te hebben." Hij glimlachte. „Zoo ge nog schaamte kunt gevoelen, zal zij u overstelpen, voor ik uitge sproken heb. Want gij zutó mij ten einde toe aanhooren. Hier is niemand, die ons stoort, niemand, die mijn wil dwarsboomt. Denk dus na en herinner u. Herinner u, hoe trotsch gij waart op de verandering, die gij bij mij be werkt had Uw ij delheid werd gestreeld d'oor die schatting aan de macht uwer schoonheid. En toch, in één oogenblik, op de zwakste gron den, geloofdet gij, dat ik de moordenaar van uw broeder was." „De zwakste gronden?" riep zij, zich ver zettende, bijna in weerwil van zichzelf. „Zoo zwak, dat de rechters in Truro mi; niet vervolgen wilden." „Omdat," viel zij in „zij meenden, dat gi; voldoende getart waart. Omdat gij hun niet, zooals mij, gezworen hadt, dat geen uittar ting u ooit de hand tegen mijn broeder zou doen opheffen. Omdat zij niet wisten, hoe valsch en meineedig gij waart." Hij keek haar een oogenblik aan. Toen liep hij langzaam het terras over. Hij had Lionel nu bijna geheel vergeten, die nog altijd bi; den rozenboom geknield lag. „God geve mij geduld met uzei hij ein delijk. „Ik heb het noodig. Want ik wil, dat gij van avond' veel dingen begrijpen zult. Ik wil, dat gij zult inzien, hoe rechtvaardig mijn wraak ishoe rechtvaardig de straf, die u te wachten staat, voor wat gij van mijn le ven hier en misschien van mijn leven hierna maals gemaakt hebt. Rechter Baine en een ander, die dood is, wisten dat ik onschuldig was." „Zij wisten, dat ge onschuldig waart?" Er klonk verachtelijke verbazing uit haar stem. „Waren zij geen getuigen van den twist tus schen u en Pieter, en van uw eed, dat gij hem zoudt dooden?" „Dat was een eed in drift gezworen. Later bedacht ik, dat hij uw broeder was." „Later?" zei zij.. „Nadat gij hem vermoord hadt!" Eisch gev, imon V., te den Helder, melkvervalsching ch 2 mnd. gevangenisstraf, vonnis 1 mna. J. P. v. H. Vonnis 1 mnd. gev. v. d. Z. Vonnis 15 boete of 10 d. hecht. J. B. Vonnis 7 dagen gev. J. de V. Vrijspraak. J. H. Vonnis 7 dagen gev. Joh. en Jac. V., ieder 10 boete of 5 dagen hechtenis. K. Bos. Vonnis 25 boete of 1 mnd. tucht school. R. K. 10 boete of 14 dagen tuchtschool. ARBEIDSBEURS. Door het bestuur van den Alkmaarschen Bestuurdersbond is onderstaand adres ver zonden aan B. en W. dezer gemeente. Het bestuur van den Alkm. Bestuurders- bond geeft hierdoor te kennen, dat het hem bevreemdt, dat bovengenoemde Bond, verte genwoordigende alle op modern standpunt staande vakorganisaties hier ter plaatse, niet gers aan te wijzen, die zitting zullen nemen' in de tegen 2 Januari a.s. in werking te stellen arbeidsbeurs. Redenen waarom het uw geacht college dringend verzoekt het alsnog daar- heent e willen leiden, dat gelegenheid wordt geboden één of meer ledén aan dit belangrij ke instituut toe te voegen. BLOEMENDAG. Ondanks het slechte weer is de Bloemendag gisteren uitstekend geslaagd. Daar de ver koop de verwachting verre heeft overtroffen, was er een groot tekort aan bloempjes, zoodat het grootste gedeelte der stad niet kon worden bezocht. De voorraad (1750 stuks) was in zeer korten tijd1 uitverkocht. Er hadden zich 26 jonge dames voor den verkoop dezer bloempjes aangeboden. Een woord van dank aan allen, die aan het welslagen dezer bloe mendag hebben medegewerkt, is hier wel op zijn plaats. De totale opbrengst is 184.77 Y> STAND KEGEL-CONCOURS „ONZE CLUB". Korps hoogste stand 285 hout. Serie personeel 117 hoogste en laagste 116 enkel kaarten personeel hoogste 45, laagste 42. Kampioen hoogste 69, laagste 66. Vrije baan hoogste stand 49. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In de afgeloopen maand werd de Openbare Leeszaal alhier bezocht door 1305 mannen en 405 vrouwen, totaal 1710, tegen 1161 mannen en 154 vrouwen, totaal 1315 in Dec. 1915. Het aantal bezoeken van militairen be droeg 544 tegen 576 in Dec. 1915. Uitge leend werden aan leden der Leeszaal 1526 banden tegen 716 in December 1915. Aan Nutslezers werden uitgeleend 168 banden te gen 419 in December 1915. BURGER IJSCLUB. In het café de Graanhandel werd Zaterdag avond een algemeene vergadering gehouden van de Burger IJsclub. De vergadering, tegen 8 uur uitgeschreven, werd te 8 uur 40 min. door den voorzitter, den heer Jb. Pels, ge opend, met de opmerking dat de vergadering was uitgeschreven op Zaterdag omdat men dan een druk bezoek verwachten kon. Teleur stellend was het daarom, dat er, gezien de 300 leden, zoo weinig leden aanwezig waren. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Vergaay bedankt had als voorzitter na 25 jaar die functie te hebben waargenomen, waarop spr. van vice-voorzitter president was geworden. Hierop las de secretaris het jaarverslag, dat onder applaus werd goedgekeurd. Ingekomen was een brief van den heer J. Poll, waarbij hij om particuliere redenen be dankte voor de hem aangeboden bestuurs functie. Voorts was ingekomen een mededeeling van B. en W„ waarbij vergunning wordt ver leend tot het houden in den aanstaanden win ter van wedstrijden tusschen de Ridder- en de Hofstraat. Dat gedeelte van het kanaal zal zooveel mogelijk vrij gehouden worden van schuiten en vletten. Door het bedanken van den heer Pol was verkiezing van een bestuurslid noodig. Op verzoek van den voorzitter vormde de heeren C. Nomen en J. Nierop het stembureau. Op verschillende heeren was gestemd, zondat dat één hunner de meerderheid kreeg. De heer [ansen vond het het beste dat er eenige hee- en werden genoemd, omdat er bij een tweede vrije stemming wel weer niemand kon wor den verkozen. Dit voorstel vond wel steun, maar het be stuur achtte het beter geen candidaten te noe men. Bij de daarop gehouden stemming wer den 28 stemmen uitgebracht, met den uitslag dat er een herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren W. de Waal en C. A. Wit te en C. Nomen, die respectievelijk elf, zeven en vier stemmen hadden. Thans kregen ze resp. 14, 10 en 4. Herstemming alzoo tus- •ichen de heeren de Waal en Witte. Uitslag: De Waal 15, Witte 12, 1 blanco, verkozen al- zoo eerstgenoemde, die op de vraag van den voorzitter verklaarde de benoeming te aan vaarden. De bestuursleden heetten den nieu wen functionaris welkom, De voorzitter stelde hierna het volgende punt der agenda aan de orde: Bespreking wedstrijd, opdat de vereeniging klaar is, als het begint te vriezen. De heer de Waal her innert aan het verleden jaar gedane voorstel voor een ijsfeest, eenzelfde feest als bij de op richting der club was gehouden, een wed strijd met sleden op schaatsen. Na korte bespreking werd besloten dezen wedstrijd te houden als er van ijsfeest sprake kan zijn. De neer Poll vroeg of het feest, zoo er geen winter kwam, niet in een zaal kan worden gehouden op rolschaatsen, in de Harmonie. De heer de Waal vond het in dat geval wel zoo aardig een feest te organiseeren op het Doelenvcld, waartegen de heer Bregman be zwaar maakte met het oog^^de kosten. De heer Jansen meende, dat het doel altijd was een ijsfeest te houden voor de leden naast een bedeeling. De oud-voorzitter, de heer Vergaay, meen de met het oog op de tegenwoordige duurte, dat het thans niet aanging èn feest èn bedee ling te houden. Eén van twee moest z. i. ach terwege blijven. De heer B. Velleman ging het philantro- pisch karakter der vereeniging na en was voor het houden van een wedstrijd waaraan verbonden een bedeeling. Nog eenige andere heeren voerden hierover het woord, waarna de heer Bregman een op gave van de kosten vroeg. Een bedrag van 35 a 40 werd genoemd. De heer Poll stelde voor het houden van een wedstrijd met daaraan verbonden een be deeling. Nadat onderscheidene heeren daar over nog het woord hadden gevoerd, werd dit voorstel met bijna algemeene stemmen aangenomen. Een drietal heeren stelde zich disponibel om desnoods met een lijst rond te gaan om de noodige gelden bijeen te brengen. De heer Velleman vroeg een datum vast te stellen voor het houden van een rolschaatsen- wedstrijd, als er geen winter kwam. Zulks om te voorkomen dat men dien wedstrijd in den zomer houdt. De heer de Waal meende dat het beste zou zijn tusschen 1 en 15 Febr. E>e secretaris deelde mede dat de laatste rolschaatsenw Istrijd dei vereeniging was gehouden op 17 Feor. 1912. Hij betwijfelde dat de zaal der Harmonie daarvoor beschik baar zou worden gesteld. De heer Govers herinnerde dat de heer de Lange indertijd wugerde een rolschaatsen- wedstrijd in zijn ^aai toe tc laten en zou nu dezen keer nog eens weer willen vragen en tevens bij den heer W. Mooij willen infor- meeren. De heer B. Velleman stelde voor het be stuur te machtigen een plan voor een feest te maken, zoo de heer de Lange geen wedstrijd wilde toestaan en de zaal van den heer Mooij te klein bleek. De voorzitter hoopte dat er in Januari nog ijs zou komen en zou dan maatregelen willen nemen. Voor het geval dat er winter mocht komen, moesten er baancommissarissen wor den aangewezen, waarvoor zich op verzoek van den voorzitter verschillende heeren be schikbaar stelden. De heer Haasbroek zal dan weer zorgen voor de electrischc- "eiücliting der baan. Rondvraag. De heer J. Dik Jz. gaf in over weging tijdig erwten en bonnen te koopen, omdat er slechts weinig zijn en er ook niet veel komen. De voorzitter belofde dezen wenk in overweging te nemen. De voorzitter sloot hierop de vergadering met den wensch dat Januari ijs mocht bren gen, opdat een ijswedstrijd gehouden kon worden. Hij wenschte de leden in het spoedig aanbrekend nieuwe jaar alles goeds. VOETBAL. Alcmaria Wilhelmina Vooruit 02. Het jaar 1917 heeft zich voor Alcmaria niet gunstig ingezet. Het goede spel op den Twee den vertoond, is slecht een onverwachte op flikkering geweest. Gisteren tegen W. V. was het weer treurig. Aan den met vijf invallers spelenden Amsterdamschen derdeklasser, kon Alcmaria gisteren een voorbeeld nemen. Die ploeg speelde met enthousiasme, combineerde aardig, kopte heel goed en was veel sneller. W. V. heeft weer een sympathieken indruk achtergelaten. Voor de pauze maakte haar middenvoor een mooi doelpunt. Een1 tweede ajoal werd wegens buitenspel ongeldig ver- claard. Na de rust liep de rechtsbinnen een voorzet van links in 't doel. De Alcmaria-ver- diging werd door dien snellen uitval over rompeld. In die tweede helft heeft Alcmaria cansen genoeg gehad, doch de voorhoede was onmachtig ze te benutten. Twee schoten van den linksbinnen en een paar van rechtsbinnen middenvoor en spil dienen vermeld. De Am- sterdamsche keeper ving ze echter netjes. Hij toonde zich een heel goed doelwachter. Toen de scheidsrechter, die weinig kijk had' op bui tenspel, eindigen floot, had W. V. welver diend met 2—0 gewonnen. Bij Alcmaria waren slechts enkele lichtpun ten. Keeper goed, spil en rechtsbinnen wer kers. Wat de achterhoede betreft zou het mis schien aanbeveling verdienen, dat de rechts achter zich zeiven eens eenige weken op non- aedviteit stelde. En de voorhoede? In de eer ste plaats meeloopen als één der vleugelspe lers met den bal langs de lijn gaat. Leeren voorzetten en schieten. Wat de middenvoor ;isteren presteerdfe was zoo treurig (om geen rasser term te gebruiken), dat men, niet we tende dat hij 't zooveel beter kan, zou voor stellen, hem geen plaats meer in 't elftal te geven. „Ik zeg nog eens," antwoordde Olivier kalm, „dat ik dat niet gedaan heb." „En ik zeg nog eens, dat ge liegt." Hij keek haar lang aan; toen lachte hij. „Hebt ge ooit," vroeg hij, „iemand gezien, die zonder bedoeling loog? De menschen liegen uit voordeel, uit lafheid of boosheid, of an ders omdat zij ijdèle en gewone pochers zijn. Ik ken geen andere redenen, die iemand tot bedrog brengen, behalve dat o ja(en hij wierp een zijdelingschen blik op Lionel) „behalve, dat iemand soms liegt om een ander te beschermen, uit zelfopoffering. Dit zijn al de oorzaken, die een mensch tot be drog brengen. Kan een van deze mij daar vanavond toe aansporen? Denk eens na! Vraag u zelf, welke bedoeling ik kan hebben met u nu voor te liegen. Bedenk verder, dat ik gekomen ben, om u een afschuw te doen krijgen van uw ontrouw; dat ik niets zoozeer verlang, dan u daarvoor en voor al dé bittere gevolgen daarvan te straffen, dat ik u hier gebracht heb, om betaling van u te eischen tot den laatsten penning. Welke bedoeling zou ik dus kunnen hebben met leugens?" „Als dit alles zoo is, welk doel zoudt ge be reiken met de waarheid?" vroeg zij. „Om u ten volle het onrecht te doen inzien, dat gij gedaan hebt. Om u de misdaden te doen begrijpen, waarvoor gij boeten moet. Om te voorkomen, dat gij u zelf een martela res vindt, om u in al zijn bitterheid te doen gevoelen, dat alles, wat gij nu ervaart, de on vermijdelijke vrucht van uw eigen trouweloos heid is." „Sir Olivier, houdt ge me voor krankzin nig vroeg zij hem. „Ja en voor nog erger", antwoordde hij „Ja, dat is duidelijk", gaf zij minachtend toe, „daar ge zelfs nu nog alle moeite doet, om te probeeren, mij tegen mijn verstand in te overtuigen. Maar woorden kunnen feiten niet uitwisschen. En al praat ge van nu tot den dag des oordeels, dan kan geen woord van u die een spoor vormden van dat arme, vermooi de lijk naar uw eigen deur; geen woord van u kan de herinnering uitwisschen van den haat tusschen hem en u, en van uw bedreiging hem te zullen dooden, noch kan het uitwis schen de herinnering aan de openbare mee nin, die uw bestraffing eischte. Durft ge zulk een toon tegen mij aan te slaan? Ge durft hier onder den hemel me staan voor te liegen, om een valsche verontschuldiging te geven voor uw lage streek want dat is het doel van uw leugen, als ge me vraagt, welk doel ge er me de hebben kunt. Wat hadt ge daar tegenover te stellen, om mij' te overtuigen, dat uw han den rein waren, om mij te bewegen, de gelofte te houden, die God vergeve me! ik deed?" „Mijn woordi", antwoordde hij haar met heldere stem. „Uw leugen", verbeterde zij. „Denk niet", zei hij, „dat ik mijn woorden niet zou kunnen bewijzen, als ik daartoe ge- BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 30 Dec. Wilhelmina Johanna, d. van Daniel Willem Hartman en Wilhelmina Jo hanna Bekker. 31 Dec. Simon, z. van Simon Krom en Hes ter Maria Hofmeester. Theodorus Johannes, z. van Andries Duin en roepen werd". „Bewijzen?" Zij staarde hem een oogenblik met wijd geopende oogen aan. loen krulde zich haar lip. „En dat was zeker de reden van uw vlucht, toen ge hoordet, dat de justitie na mens de Koningin kwam, om u ter verant woording te roepen tengevolge van den eisch der openbare meening". Hij staarde haar een oogenblik verstomd aan. „Mijn vlucht?" zei hij. „Wat is dat voor een praatje?" „Ge zult me nog willen zeggen, dat ge met gevlucht zijt. „Dat dit ook een valsche beschul digingis?" „Zoo", zei hij langzaam, „geloofde men, dat ik gevlucht was En toen ging plotseling een licht voor hem op, dat hem verblindde en duizelig maakte. Het sprak zoo van zelf, dat dit geloofd was, en toch was het nooit bij hem opgekomen. Het was zoo doodeenvoudigOp een anderen tijd zou zijn verdwijning aanleiding tot op merkingen en misschien onderzoek gegeven hebben. Maar zooals het nu gebeurd was, was het antwoord klaar en overtuigend, en niemand vroeg verder. Zoo was Lionel's taak dubbel gemakkelijk, zoo werd zijn eigen schuld des te zekerder in het oog van allen. (TWwdt vervolgd* ^4-wl Acxr, iron Mr rmna oon uni-rpni TiHiTTOP *71t11pn TlfMTlPTT 1 Tl

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2