DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. DIstrlbutievanRegmlnparilappelen WOENSDAG 3 JANUARI No. 2 Honderd en negentiende jaargang. 1917. per l o. .25. ftilyertentiepnisl2iCt. p. regel, groote letters naar plaatsrnlmte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER <S ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Distributie-Bedrijf. Landstorm. Keuringjaarkl. 1907 ©nl906. Mot 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 3 Januari 1917. Gelijk een trein langzaam rijdt, wanneer het sein „onveilig" in het zicht komt zoo gaat ook Mars langzaam door het vredessein heen. De oorlog heeft zijn gang wat ver traagd, om spoedig te kunnen stoppen, wan neer de omstandigheden dit gewenscht moch ten maken. Maar niet zoodra is niet het roo- de licht van den vrede in de nevelen verdwe nen, of dan zal er weer met vollen stoom voortgegaan worden. Reeds nu neemt het rommelen toe. Het ge donder van het geschut wordt op meer dan één front alweer luider vernomen. De uit drukkingen „roffelvuur", „hevige artillerie voorbereiding" e d. keeren in de legerberich- ten terug. En weldra zal het krijgsbedrijf met verdubbelde inspanning worden in- en voort gezet. Waar het zich het eerst het ergst zal doen gelden? Men spreekt van een geducht offensief der geallieerden op alle fronten. Maar waarschijnlijker lijkt op het oogenblik een offensief der midden-mogendheden in de richting van Saloniki, teneinde te pogen op den geheelen Balkan een overheerschende, onaantastbare positie te verkrijgen en tege lijkertijd den tegenstanders op een gevoelige plek te treffen. Wat er in het Westen ge beurt aanvallen van Duitsche patrouilles in de buurt van Yperen, Champagne, Argon- nen en op den Oostelijken Maas-oever is in die veronderstelling niet zoozeer te be schouwen als het voorspel van ernstige actie, doch als kleinere schermutselingen, door het fortuin van den dag in het leven geroepen En zoowel uit een oogpunt van tactiek als van strategie lijkt een aanval op de troepen van generaal Sarrail de meest logische ge beurtenis, welke op de oorlogstooneelen te verwachten valt. Misschien wacht het begin van dien aanval slechts op de verovering van Focsani en Brai- la, steunpunten aan Sereth en Donau in Roemenië, waarvan de bezetting door de middenmogendheden wel niet lang meer zal uitblijven. KORTE BERICHTEN. De Duitsche keizer heeft den koning van Saksen de orde Pour le Mérite verleend. Engeland heeft alle consenten voor steenkolen-uitvoer naar Noorwegen ingetrok ken. In Lissabon is een vleeschlooze dag per week afgekondigd, de verlichting beperkt en het sluitingsuur van openbare vermakelijkhe den vervroegd. Sedert 1 Januari is in Engeland het bakken van oorlogsbrood verplicht. SPINAZIEZAAD. De Rijkscommissie van Toezicht op de ver- eeniging „Zaad-Centrale" deelt mede: lo. dat gelegenheid zal worden gegeven rond spinaziezaad uit te voeren onder voor waarde dat voor 100 K.G. uitvoer 100 K.G. eener in Nederland gebruikelijke ronde soort beschikbaar zal worden gesteld voor de „Zaad-Centrale," tegen den prijs van 50 per 100 K.G. en met een kiemkracht van ten- minste 70 pCt. en een zuiverheid van ten minste 88 pCt. 2o. dat na 6 Januari 1917 geen gelegen heid meer zal worden gegeven rond spina ziezaad uit te voeren tegen beschikbaarstel ling van scherp spinaziezaad 3o. dat aanvragen van binnenlandsche han delaren en kweekers voor spinaziezaad, tegen de daarvoor vastgestelde prijzen, uiterlijk 6 Januari 1917 bij de vereeniging „Zaad-Cen trale" moeten zijn ingekomen. UITVOER VAN PAARDEN. Doordat de boeren zeer hooge prijzen voor de uitvoerpaarden vragen hebben de paar denhandelaren in Friesland vrij wat minder consenten aangevraagd dan eerst. Een der grootste bedankte voor alle consenten, een andere verminderde zijn aanvraag van 560 tot 180 stuks. BINNENBAND. Gemengd nieuws. ROEKELOOS. Te Kootwijkerbroek, gemeente Bameveld, had een 19-jarige landstorm-korporaal op musschen geschoten. Aanstonds laadde hij het geweer opnieuw, waarna hij, onder den uitroep: „zal ik jou nu maar," aanlegde op een 10-jarig jongentje, dat dien dag bij de ouders van den vrijwilligen landstormman op visite was Hij trok inderdaad af en trof den armen jongen in de borst. Met door boorde long is het kind in hoogst gevaarlijL ken toestand per auto naar het Ziekenhuis te Arnhem vervoerd. GEMASKERDE INBREKERS. Zaterdagnacht hebben drie gemaskerden inbraak gepleegd bij een alleenwonend ver mogend man. De bandieten eischten aanwij zing van den geldvoorraad en bonden hun slacltoffer op het bed vast, terwijl zij hem het roepen onmogelijk maakten. Zij door snuffelden het geheele huis, toen de man bleef weigeren het geld aan te wijzen. Zelfs de vloeren werden hier en daar opgegraven. Doch zij vonden niets en sloegen ten laatste op de vlucht, toen zij zich door anderen ont dekt waanden. De politie heeft het spoor van de bandieten ontdekt TRAMLIJN IN BESLAG GENOMEN. De directie der Ned. Tramweg Maatschap pij heeft de exploitatie der paardentram van Berlicum naar St. Annaparochie gestaakt. B. en W der gemeente 't Bildt hebben nu de maatschappij aangezegd, gebruik te zullen maken van hunne rechten, in de concessie voorwaarden vervat, om de tramlijn met an nexe gebouwen in beslag te nemen. UITB RE KER-INBRE KE R. Een1 militair, wiens aanhouding werd ver zocht wegens desertie, diefstal met braak enz. en die ondanks hevig verzet te Sloten (bij Am sterdam) werd aangehouden, is te Amersfoort ontvlucht, waarbij de schildwacht door hem is mishandeld. Voor de vierde maal wordt zijn aanhouding verzocht. CHANTAGE. Iemand, wonende in de Pieter Baststraat te Amsterdam liep ongeveer 5 weken geleden, op een avond, op den Amsteldijk, toen hij aangesproken werd door iemand, die de ver onderstelling uitsprak, dat zij beiden dezelf de neigingen hadden. De aangesprokene zei- de niet te begrijpen wat hij bedoelde of wat hij van hem verlangde, maar niettegenstaan de dat, liep de vreemde een eindje met hem mede, totdat opeens een derde persoon ten tooneele verscheen en zich voorstelde als re chercheur (ten bewijze waarvoor hij hun een politiefluit liet zien) en hun toevoegde „nu heb ik jullie eindelijk." De persoon, die den andere had aange sproken, schrok hevig en smeekte den politie man hem te laten loopen, voor zijn ouden vader en moeder, en zeide zich liever te zul len verdrinken dan mede te gaan naar een politiebureau. Ten laatste haalde hij eenige guldens uit den zak en gaf die den politiebe ambte, die echter het bedrag niet hoog ge noeg scheen te vinden, waarop aan eerstoe- doelden persoon te kennen werd gegeven ook wat bij te dragen om het stilzwijgen van den rechercheur te koopen. Deze gaf toen aan den politieman 2 rijksdaalders en een gouden ring met diamant, welke laatste den volgen den dag kon worden ingewisseld voor 25. Nadat een en ander in den zak van den re chercheur was verdwenen, konden de beide andere heeren vertrekken. De persoon, die den ring gegeven had, wisselde die echter den volgenden dag niet in, doch werd den daarop volgenden Zater dag bij zijn werk opgewacht door de beide andere heeren en hem werd medegedeeld dat hij 100 moest betalen en zoo hij dit niet deed, er met pamfletten bij hem in de buurt zou gecolporteerd worden. Ook deze hon derd gulden betaalde hij en dacht nu van de zaak af te zijn, doch ongeveer een week gele den werd hij des Zaterdags opnieuw aan zijn werk opgewacht door dezelfde personen, die zeiden nu 200 te moeten hebben en dat hij him dit geld des avonds ergens in de buurt van de Ruysdaelkade moest ter hand stellen. Hoewel hij beloofde het geld te zullen bren gen op de afgesproken plaats, begon die ge schiedenis hem zoo vreemd voor te komen dat hij de politie er mede in kennis stelde. Donderdagavond j.L stelde men zich ver dekt op en liet den bewusten persoon op de afgesproken plaats heen en weer loopen. De beide anderen verschenen en één van hen werd gearresteerd; de andere wist te ontko men. Bij onderzoek bleek dat de persoon, die het slachtoffer op den Amsteldijk aansprak, de beruchte J. de Wilde is, ook wel genaamd „Poppenkop" en dat de andere, die zich uit gaf voor rechercheur, genaamd is Jan Ha- gens, die al even berucht bekend staat. Deze zit thans in het Huis van Bewaring. RIJKSTELEFOON. Er is een nieuw rijkstelefoonreglement in werking getreden, waardoor vervallen zijn de verzekeringsvoorschotten. De gesprekkos- ten van alle aangeslotenen worden eens per maand per quitantie geïnd. De verzekerings voorschotten blijven nog bestaan voor hen, die telegrammen per telefoon willen aanbie den,. Telefoonoproepberichten kunnen door ieder en aan ieder worden gericht. De kosten van het gesprek komen ten laste van hem, die het oproepbericht verzendt en moeten worden betaald bij het verzenden van het op roepbericht. Het gesprek mag hoogstens 6 minuten duren. ONGELUK OF MISDAAD? Met zijn knecht van een bezoek per rijwiel huiswaarts keeren de, is bij het gehucht Steen huizen (N. Br.) de landbouwer van G., door een schot getroffen, van de fiets gevallen. Be woners kwamen op het schot af en brachten hem ergens binnen, waar spoedig hulp werd gehaald. Hij werd naar het gasthuis gebracht en onderging den volgenden dag een een ope ratie. Zijn toestand is op het oogenblik zeer hachelijk. De knecht was hevig verschrikt doorgereden en is eerst later van zijn bed ge haald. Mem tast nog in het duister omtrent den persoon, die het schot heeft gelost en weet men1 nog niet, of aan een ongeluk dan wel aan een misdaad moet worden gedacht. EEN NIEUW TEYLERPROCF.S. De hee F. Ch. A. Cunes te Amsterdam, voorzitter van de ruim 600' leden tellende ver eeniging van erfgenamen van Teyler, heeft de Haarlemsche rechtbank verzocht den officier van justitie, die voor zich zelf daartoe geen termen aanwezig achtte, alsnog te gelasten een strafvervolging in te stellen inzake de Teylererfenis. De heer Cunes betoogt, dat de Gecommit teerde Staten van Holland en Westfriesland op 15 April 1778 executeurs in zake de Tey- ler-erfenis benoemd hebben. Dit blijkt uit een beschikking waarbij een door Teyler van der Hulst gemaakte aanvulling op het grosse van zijn testament alsnog vergezeld werd onder oplegging van een boete van 1000 voo- ont duiking der zegelrechten1. Uit het feit dat het later door de directeuren overgelegde testa ment dezelfde aanvulling bevat, leidt de heer Cunes af dat dit testament na den dood is aangevuld en dus vervalsclrt omdat het an ders onnoodig was geweest het door Teyler zelf aangevulde testament nog te laten zege len. Het verzoek van den heer Cunes is, om de directeuren der Teylerstichting uit hun ambt te ontzetten en vanwege de justitie beslag op den boedel te doen leggen om daarna nadere beslissingen te nemen. Het testament dat vervalscht is, wordt, naar de heer Cunes betoogt, van onwaarde doordat er geen bepaalde aanwijzing van erfgenamen in voorkomt. VERBETERING PREDIKANTSTRACTEMENTEN. De Koningin-Moeder heeft een1 belangrijke gift doen toekomen aan dr. H. M. van Nes, kerkelijk hoogleeraar te Leiden, voor het bijeen te brengen fonds, waarvan de renten zullen wordfen aangewend voor het verbeteren van de tractementem van predikanten der hervormde kerk MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID HAARLEM. Het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem werd gedurende de maand December be zocht door 319 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 181 boek- en plaatwerken naar ver schillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De aan het museum verbonden school werd gedurende dezelfde maand door 128 vrouwelijke en 117 mannelijke te zamen 245 leerlingen bezocht. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 29 Dec., in Nederland uitgesproken 13 faillissementen1 tegen 18 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Jan. tot en- met bovengenoemden datum 1058 fail lissementen tegenover 1380 over hetzelf de tijd perk van het vorige jaar. BELEEDIGING. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde wegens eenvoudige beleediging den hoofd redacteur van het Zondagsblad van „De Cou rant," tot 200 boete, subs. 50 dagen hechte nis. Geëischt was 100 boete, subs. 50 da gen hechtenis. Hij had in het Zondagsblad een1 foto doen opnemen van E. A. Jurtz en daaronder een onderschrift geplaatst, waarin Jurtz een spion werd genoemd, waardoor deze zich beleedigd achtte. STADSNIEUWS. DE INKRIMPING VAN DEN SPOORWEGDIENST. De beperking van ongeveer 25 pet. van het aantal thans rijdende treinen zal voor het van en naar Alkmaar reizende publiek nogal wat moeite geven. De Haarlemsche sneltreinen komen allen te vervallen, evenals de „Frie- sche" sneltreinen. Van 8 Januari af zullen op den veerdienst EnkhuizenStavoren slechts boemel-treinen aansluiting geven. Naar Amsterdam blijft nog rijden de snel trein van half negen en van Amsterdam de sneltreinen die hier 5.47 en ongeveer 10 uur 's avonds aankomen. EXAMEN DUITSCH. Bij het te Groningen gehouden examen voor Duitsch is geslaagd voor acte B mej. A. G. Plemper van Balen alhier. DE DAGERAAD. Voor de afd. Alkmaar van de Vrijdenkcrs- vereeniging „De Dageraad" bespreekt de heer G. Rijnders uit Amsterdlam Donderdagavond in de zaal van de Harmonie het onderwerp „God en de Oorlog". ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 2 Januari. FRAUDE. Klaas S., kantoorbediende te Alkmaar had zich te verantwoorden omdat hij op verschil lende tijdstippen in het laatste halfjaar van 1916 in dienst van de Alkmaarsch Rijtuig maatschappij gelden had ontvreemd ten be drage van een 80. De heer E. E. Stoel, dir. van de Maatschap pij verklaarde, dat beklaagde bij hun in dienst komende, zich als een jongen met «een schrander verstand kenmerkte. Getuige schonk aan beklaagde zijn volle vertrouwen, totdat hem bleek, dat hij zich de ontvreemde gelden had toegeëigend en wel 50, ontvangen van den heer Slinger, 20 van den heer Neder- koom, 6 van den heer Doggenaar, 5 bij den heer Leguit, 7 biji de wed. Temme en 7 van den heer Wiese. Ongeveer half Octo ber vertrok beklaagde bij getuige. Op een vraag van den president verklaarde getuige, dat beklaagde 6 per week had verdient en den laatsten tijd 7 per week. Beklaagde verklaarde zich het geld toegeëi gend te hebben omdat hij niet rond kon ko men. 'De president vroeg aan bekl., waar hij zich nog al in de maatschappij op een standpunt stelde, of het eerlijk was geld toe te eigenen. Had het niet op uw weg gelegen om tot uw patroon te zeggen „ik kom niet uit." BeklaagdeDat had ik moeten doen. Jk heb het eenmaal gedaan toen ik meer kostgeld moest betalen en toen 1 meer gekregen. 'De presidentVoor je overging je het geld toe te eigenen, heb je toen aan je patroon je je nood geklaagd. Beklaagde antwoordde ontkennend. De verschillende getuigen verklaarden de genoemde bedragen aan beklaagde te hebben afgedragen. Beklaagde erkende deze gelden ontvangen te hebben. De heer Doggenaar, die als getuige te laat verscheen, had daarvoor van dten president een reprimande in ontvangst te nemen. De Officier van Justitie sloot zich daarbij aan en wees er op, dat het in zijn voornemen had ge legen om tegen getuige wegens zijn wegblij ven1 een strafvervolging te te stellen. Wat het delict van bekl. betrof, spr. achtte dit zeer ernstig. De reden door hem opgege ven is eigenlijk de slechtste reden die men kan voorwenden1. Voor beklaagde pleitte, dat hij nooit was veroordeeld en gunstig bekend staat ook bij zijn patroon. Geëischt werd 4 maanden gevangenisstraf. 'De verdediger, mr. Gouveme, had een voor waardelijke veroordeeling willen vragen. Waar beklaagde zou terechtstaan als dienst weigeraar en het bekend was, dat hij als dienstweigeraar zou blijven volharden, daar was, het niet anders mogelijk, als beklaagde een1 gevangenisstraf op te leggen. Pleiter oor deelde een gevangenisstraf van 4 maanden te zwaar. Wel had hij zijn patroon opslag moe ten vragen, maar hij' had pas opslag gehad en zou dus niet gemakkelijk meer krijgen. Van zijn loon van 7 per week moest bekl. 6 kostgeld betalen. Hij hield 1 over voer klee- ren, enz. en' was bovendien iemand die behoef te aan lectuur had. Wat hij deed mocht ver keerd zijn, onder deze omstandigheden was het begrijpelijk. Pleiter vroeg om beklaagde een1 zoo lichte straf als mogelijk was op te leg gen. VERBODEN AARDAPPELENVERVOER. Jacob B., landbouwer te Enkhuizen', had op 4 November opdracht gegeven aan den vrachtrijder Visser aldaar om klei-aardappe- len te vervoeren. Beklaagde had gedacht, dat voederaardap pelen wel vervoerd hadden mogen worden. Later kwam hij aan de weet dat dit niet mocht. Het O. M. eischte, omdat deze man clementie verdiende, 50 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de op brengst van de verkochte aardappelen. DIENSTWEIGERING. De vorige beklaagde, Klaas S., stond hier op terecht wegens het opzettelijk niet ver schijnen als militieplichtige, hoewel beklaag de geboren 18 Augustus 1896 op 18 Octo ber 1916 te Winkel als behoorende tot de lichting 1916 als militieplichtige had moeten opkomen. Beklaagde verklaarde principieele bezwa ren tegen het militairisme te hebben. De president wees beklaagde er op reeds in de vorige zaak er op te hebben gewezen, dat men, wanneer men zich op een hoog standpunt wilde stellen, men in de eerste plaats met zich zelf in het reine moest zijn en geen dief mocht zijn. Het ideëele van deze zaak had beklaagde z.i. daardoor bedorven. Beklaagde diende te beginnen met goed in de maatschappij te zijn en niet te stelen. De Officier wees er bij het nemen van zijn requisitoir op, dat hem hierbij allereerst de zaak van de dominé's-onderteekenaars van het dienstweigeringsmanifest voor oogen kwam. Spr. beschouwde beklaagde een slachtoffer van deze zaak. Spr. oordeelde dat beklaagde door zijn handelingen die beweging schaadde. Men kan op verschillende wijze in het Ned. leger dienen, zonder tot het directe soldatenwerk verplicht te zijn Men kan soldaat worden bij het Roode Kruis of bij de transportcolonne. Er zijn bo vendien ontzaggelijk veel andere betrekkin gen bij het Ned. leger, zonder verplicht te zijn, het werk te doen waartegen deze jonge man bezwaren heeft en die niet in strijd be hoeven te zijn met de principes die deze jon ge man tegen den militairen stand heeft. Spr. beschouwde het delict van deze bekl. in deze tijden als zeer ernstig. Waar iedereen zich gedurende de tegenwoordige gebeurte nissen, zich zoo gunstig mogelijk tegenover het vaderland gedraagt en alles doet om een heid te brengen, daar schijnt deze beklaagde het noodig te oordeelen zich tegen de instel lingen van het land te verzetten. Was beklaagde nu overigens iemand zon der eenige smet, het delict zou er niet minder om zijn, doch zijn indruk op spr. zou dan toch grooter zijn geweest. Iemand die zeer beredeneerd is, een weten schappelijke opvoeding heeft gehad en zich niet geneert om geld toe te eigenen, is niet degene die kan zeggen „doe met mij wat de staat eischt, maar ik wil niet dienen." Voor het door hem gepleegde delict staat 10 maanden. Spr. meende toch evenwel met een eisch van 3 maanden te moeten volstaan. De president vroeg of beklaagde zich wenschte te verdedigen. Beklaagde verklaar- De directeur van het distributiebedrijf te Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat het distributiebedrijf op 1 Januari j.l. in werking is gesteld. In verband daarmede zullen alle op de distributie betrekking hebbende aangelegenhe den, verrichtingen en werkzaamheden die tot dusver ter Gemeente-secretarie Wt-rden be handeld, geschieden ten kantore van genj-md bedrijf, gevestigd in het perceel Langestraat no. 58 (ingang Militair Tehuis). Voorts wordt ter kennis van de winkeliers gebracht, dat voorloopig moet worden door gegaan met het aanhouden van verkooplijsten van regeeringsgoederen, waaronder ook sui ker, welke lijsten behooren te worden ingele verd aan het distributiekantoor. Aan de slagers wordt hiermede bekend ge maakt, dat deze verplichting ook op hen rust, voor zoover betreft den verkoop van vleesch enz., afkomstig van regeerings-varkens, zoo dat van alle na 1 Januari a.s. aan hen ver strekte varkens door hen op deze wijze verant woording behoort te worden gedaan, aan wie het vleesch, daarvan afkomstig, is verkocht geworden. Alkmaar, 3 Jan. 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De Directeur van het Distributiebedrijf te ALKMAAR brengt ter kennis van de aardap pelen- en groentenhandelaren, dat zij ter be koming van REGEERINGSAAKDAPPE- LEN eiken MAANDAG en1 WOENSDAG opgave Van de verlangde hoeveelheid behoo ren te doen aan zijn bureau (LANGESTR. 58) tusschen 9 en 2 uur. De door hen bestelde hoeveelheid zal hun, op vertoon van de na betaling verstrekte bons, alsdan den daarop volgenden DINSDAG en DONDERDAG van des namiddags 2 uur af, worden verstrekt aan een der pakhuizen. Alkmaar, 2 Jan. 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter kennis van de landstorm- plichtigen van de jaarklassen 1907 en- 1906, dat op VRIJDAG 12 en ZATERDAG 13 JANUARI a.s., des voormiddags 9 uur, op iederen dag voor 50 landstormplichtigen te beginnen met volgn. 1 van het keuringsregis- ter der jaarklasse 1907 en' op iMAANDAO 15 JANUARI a.s., des voormiddags te 9 uur, voor de overige landstormplichtigen, ten Stadhuize alhier gelegenheid bestaat om zich aan een geneeskundig onderzoek omtrent hun ne geschiktheid voor den dienst te onderwer pen. Voor het geval zij zich voor een anderen keuringsraad aan het onderzoek wenschen te onderwerpen, behoeven' zij daartoe toestem ming van den Voorzitter van den keurings raad alhier. Zij worden er op gewezen, dat hun welbe grepen eigenbelang het zeer wenschelijk maakt, dat zij zich voor het onderzoek aan melden o.a. omdat zij ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weer huiswaarts wor den gezonden, daarvan moeielijkheden kunnen ondervinden ten aanzien va him maatschappe lijke of studiebelangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzode bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschikheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en' staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstorm plichtigen in werkelijken dienst te worden op geroepen. Het ondergaan eener keuring als bovenbe doeld sluit niet uit de bevoegdheid om ont slag van den dienstplicht bij den landstorm te vragen wegens het behept zijn met daar voor aangewezen ziekten en gebreken. Thans kan nog niet worden bepaald wan neer de landstormplichtigen der jaarklassen 1907 en 1906 in werkelijken dienst moeten ko men. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal hun opkomst echter n i e t in de eerstvol gende maanden moeten plaats hebben. De landstormplichtige, die voor den keu ringsraad verschijnt en geschikt wordt bevon den kan bij dien raad zijn wenschen met be trekking tot de indienstreding bij de Zee macht of bij een bepaald wapen of korps ken baar maken, doch het is niet zeker, dat aan zijn wensch zal kunnen worden voldaan. Alkmaar, 2 Jan. 1917. De burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. de gaarne de gelegenheid om zijn motieven tot ongehoorzaamheid in deze uiteen te zet ten, te aanvaarden. Beklaagde verklaarde hierop om principi eele redenen den 18den October geweigerd te hebben zich naar den Helder te begeven om bij 's lands militie te worden ingelijfd en sol daat te worden. Spr. had dit gedaan omdat hij de menschen in de maatschappij in twee groepen, in twee klassen, beiden met tegen strijdige economische en politieke belangen, ALRMAARSCH COURANT. -"*•

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1