De hoofdinspecteur liet het er toen maar bij. Vandaag zou het tweetal weer worden vrij gelaten, En achter hun karretjes van „ver maakzullen ze dan kunnen loopen „pieke ren'' over wat hun nog is overkomen op hun somberen levensavond: aangezien te worden voor auto-bandieten. Het geval zelf De politie is overtuigd, dat men hier te doen heeft met een „grap", maar dan een zeer misplaatste. (Hbld.) AANRANDING. Eene dienstbode uit het gesticht Santpoort, die op den Rijksweg te IJmuiden door eeni- ge militairen werd aangerand, doch zich wist te verdedigen, werd daarop door één der aanvallers met een mes bedreigd. Hij gaf "haar daarmede verschillende sneden in de japon. De politie beschikt over verschillende gegevens, waardoor zij den dader spoedig hoopt te vatten. EEN SCHOT. Gistermiddag heeft de houder van een volks restaurant in de Nieuwe Molstraat in Den Haag, na een woordenwisseling met een be zoeker van zijn inrichting, dezen met een1 re volverschot niet levensgevaarlijk aan het hoofd verwond. De dader werd naar het poli- tie-commissariaat geleid, en de verwonde naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. DIJKVERZWARING EN WEGEN AANLEG. In een te Andijk gehouden vergadering, waartoe alle inwoners waren opgeroepen en waar een commissie uit den gemeenteraad en ook een ingenieur van den provincialen water staat aanwezig was, werd besproken, wat moet worden gedaan, nu volgend voorjaar on geveer tweehonderd woningen, bij de verzwa ring van den dijk zullen worden onteigend en op een andere plaats moeten worden her bouwd. Algemeene instemming vond 't plan, om een weg aan te leggen van de kom van het dorp af naar het station Bovenkarspel—Groo tebroek. Werd dan tevens langs dien weg een tramlijn aangelegd, zoowel voor reizigers- als voor goederenvervoer, dan zou hiermede in 'n lang gevoelde behoefte worden voorzien. An dijk met zijn ruim drie duizend zielen is slechts langs den krommen, bochtigen zeedijk te bereiken, terwijl alle producten, in dit land bouwcentrum geteeld, per motorschuit of ge woon vaartuig moeten worden weggebracht. Eeni uitbreiding van dit plan was een weg van Krimpen naar N'oorddijk, langs het klei ne Gouw. Het voordeel daarvan zou zijn, dat de landbouwers in staat zouden zijn, dichter bij' hun landerijen te wonen. Gevreesd moet echter worden, dat een en ander te duur zal worden. Besloten werd met alle macht, in ieder ge val voor den weg Andijk—De Streek, met de tramverbinding te ijveren. Den gemeenteraad zal worden verzocht, om subsidie van rijk en provincie te vragen. VERWARMING DER TREINEN. Blijkens bij den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden op zijn betreffend schrijven van de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij ingekomen antwoord, ligt het vooralsnog niet in de bedoeling der maat schappij, de verwarming der treinen te ver minderen. SLACHTOFFERS VAN DEN WATERSNOOD. Vanwege de regeerings-commissie in zake het Middenstandscrediet wordt het volgende medegedeeld Zooals bekend is, ontwierp de regeering, kort na de overstrooming van het vorige jaar, een regeling om van Staatswege de voorzie ning in de credietbehoefte van de door den watersnood getroffenen te vergemakkelijken. Deze regeling is thans door de Staten-ge- neraal goedgekeurd. Voor zoover het huip betreft aan de slachtoffers, behoorende tot den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand, werd de uitvoering opgedragen aan de regeerings-commissie in zake het mid denstandscrediet. De bedoeling is, dat de staat, onder zekere voorwaarden, zich als borg zal stellen voor 55 pCt. der benoodigde voorschotten. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich, voor zoover het deze provincie betreft, bereid verklaard, om een aanvullende dan zoudt ge misschien wat medelijden met mij hebben," smeekte hij. „Medelijden?" Zij boog voorover, en scheen het woord in zijn gezicht te suwen. Bjj God, man! Vraag jij om medelijden jij? „Toch zoudt ge medelijden met mij heb ben, wist ge slechts, hoe groot de verleiding was, waarvoor ik bezweek." „Ik weet hoe groot uw schande, valschheid en laagheid is, o!" Hij strekte zijn smeekende handen naar haar uiter stonden nu tranen in zijn oogen „Uw barmhartigheid, Rosamunde.be gon hij, toen Olivier eindelijk tusschenbeiden kwam. „Ik geloof, dat je de dame verveelt," zei hij, en stootte hem met zijn voet aan. „Vertel ons liever wat meer van je merkwaardige toeval ligheden. Die zijn vermakelijker. Vertel ons van het toeval, waardoor je mij overvallen liet, om als slaaf verkocht te worden. Vertel ons het toeval, waardoor je mijn bezittingen bent machtig geworden. Geef een volledig verslag van alle toevallige omstandigheden, waarvan je het slachtoffer bent geworden Kom, man, spreid je vernuft ten toon. Het zal een aardig verhaal zijn." En toen kwam Jasper zeggen, dat Ah wachtte met het komfoor en de gloeiende boeien. „Zij zijn niet meer noodig," zei Olivier. „Neem dezen slaaf mee. Laat Ali hem bewa ken en zorgen, dat hij morgen vroeg aan een der riemen van mijn schip geketend wordt. Weg met hem." Lionel stond op. met aschgrauw gelaat „Wacht, o wacht! Rosamunde!" riep hij. Olivier greep hem achter bij zijn nek, draa: de hem rond en gooide hem in de annen van Jasper. „Breng hem weg!" brulde hij, en Jas per nam den ellendeling bij de schouders en garantie op die van den staat te verleenen van 05 pCt., zoodat aoor deze creaietbehoevenüen slecnts voor 10 pCt. van het voorschot op andere wijze zou moeten worden borg ge steld. oiacntoffers van den watersnood, voor zoo ver ztj benooren tot den teandeidrijvenuen- en industrieelen middenstand, kunnen zich dus tnans tot het bekomen van een voorschot wenden tot de bij de regeerings-commissie aangesloten bankinstellingen. Voor zoover de adressen daarvan aan belanghebbenden met bekend zijn, kunnen zij zich tot het beko men van nadere inlichtingen wenden tot het secretariaat van de regeerings-commissie in zake het middenstandscrediet, 2e Sweelinck- straat 84, Den Haag. LEGATEN. Wijlen mej. H. J. ter Gunne, te Apeldoorn woonachtig, heeft vermaakt aan de kerkvoog dij en diaconie der Herv. Kerk ieder 2000, aan de Vereeniging tot bestrijding van de Tu berculose 2000, aan de Vereeniging tot verstrekking van versterkende middelen 2000 en aan het Leger des Heils 500. BROEDERTWIST. Te Bameveld wilde een eenigszins abnor maal man zijn jongsten broer met een schop de hersens inslaan, waarna deze, bijgestaan door een anderen broeder, hem zoolang met schop en bijl bewerkten, dat de aanvaller zwaar gewond ter aarde stortte. Na per voer tuig naar een geneesheer te zijn gebracht, is hij vervolgens naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. BRANDALARM. In een der trouwzalen van het stadhuis te Amsterdam trok iemand voor de grap aan de brandschel. Een paar minuten later versche nen verscheidene brandweerwagens, waaron der drie stoomspuiten. Eén wagen reed het pleintje op. Achter de ramen op de binnen plaats groote belangstelling van de zijde der ambtenaren, en ook nieuwsgierigheid, want niemand wist, waar de brand was. Op de gracht waren dadelijk vele nieuwsgierigen, voor wie de komst van eiken nieuwen brand weerwagen een ware sensatie was. DE STAGNATIE IN HET SCHEEPVAART BEDRIJF. De buitengewone algemeene ledenvergade ring van den Bond van Machinisten ter Koopvaardij, Woensdag te Rotterdam gehou den, heeft besloten le. vast te houden aan het afsluiten van een collectief arbeidscontract; 2e. vast te houden aan het daarin opnemen van een premie voor de hoofdmachinisten ten bedrage van 1/a pCt. van de bevaren bru- to-vracht en c.q. passagegelden; het betalen van overwerk aan de ondergeschikte machi nisten, en het blijven uitbetalen van bestaan de hoogere gages; 3e. de staking niet op te heffen, voordat aan deze wenschen door de Scheepvaart-Ver- eeniging zal zijn voldaan. ONVEREENIGBARE BETREKKINGEN. De heer Ledeboer, onlangs benoemd tot pen ningmeester van het hoofdbestuur van het Witte Kruis, heeft ontslag gevraagd als ge in een te-nntvanger van Hilversum, omdat B. en W. die beide betrekkingen onvereenigbaar achtten. UIT EGMONlD AAN ZEE. Tusschen Egmond en IJmuiden zijn 19 mij nen aangespoeld. De eerste ten noorden van ons dorp ligt bij paal 35 en ten zuiden bi; paal 42. Ze zijn onder militair toezicht ge steld. zend personeel voor de verhooging hunner l jaarwedde; b. een mededeelmg van Geü. Sta ten, dat de behandeling van het besluit tot het aangaan van een kasleening is verdaagd; c. een dankbetuiging van den doodgraver P. Blaauboer, voor de nieuwe regeling zijner jaarwedde; d. een verzoek van verschillende vereenig ingen, om het tooken door kinderen te verbieden. Alles voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen was een mededeeling van het gemeentebestuur van Nieuwe-Niedorp, dat door den raad dier gemeente is besloten tot het beleggen van een vergadering van alle lichamen, die destijds hebben bijgedragen voor het tot stand komen van de stoomtram Schagen—Wognum, teneinde te trachten tot een betere dienstregeling te komen. Besloten werd B. en W. daarheen af te vaardigen. Het in de vorige vergadering genomen be sluit tot wijziging van de overeenkomst der gemeenschappelijke gasfabriek, zoodanig, dat de Commissie van Beheer de bevoegdheid zou verkrijgen kasgeld te leenen, is door Ge deputeerde Staten niet goedgekeurd, aange zien alleen aan de gemeenten het recht kan worden toegekend om leeningen te sluiten. L>e Conunissie van Beheer stelt nu voor dat e.se gemeente zaï bes.unen lui het aangaan van een hUa.cen.iig een oeiiueve der gasfa briek tot een iieürag elk J 4uXJ. Aldus weid besloten. Benoemingen: tot armvoogd: de heer A. Slooves Fzn., aftredend; tot regentes van het wees- en armenhuis mej. M. BeumkesSmit, aftredend; tot lid der commissie van beheer der gasfabriek de heer C. Meus, aftredend; tot plaatsvervangend lid dier' commissie, 2de vervanger, de heer jhr P. A van Hoithe; tot leden der commissie van toezicht op de we gen de heer en C. Meurs, P. Wit Czn. en de Voorzitter. Rondvraag Naar aanleiding van een be spreking over den toestand der wegen in het alegemeen, en wat ter voorziening daarin kan worden gedaan, werd besloten tot het be stuur der banne Winkel het verzoek te rich ten, om de bijdrage aan de gemeente ad. 1 per H.A. te verhoogen met 0.50. Goedgevonden werd het voorstel van den voorzitter om op verschillende plaatsen waar dit zonder schade aan het geheel plaats kan hebben, enkele boomen te rooien. Alvorens de vergadering te sluiten, sprak de voorzitter den wensch uit dat ons land ook in 1917 even als tot nu toe moge ge spaard blijven van de verschrikkingen van den oorlog en wenschtte voorts ieder in eigen kring veei goeds voor het komende jaar.-Een wensch, die wederkeerig gaarne den voorzit ter werd toegedacht. UIT ST. PANCRAS. Beroepen als predikant bij de Ned. Herv Gem. alhier Da. J. M. Lammers te Rhenen. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Tengevolge van de deining in de Maas is te Rotterdam gistermiddag de met steenkolen geladen motorboot Deo Labora gezonken. De schipper D.L., van hier, en zijn 13-jarige zoon werden gered. UIT WINKEL. Openbare vergadering van den raad der gemeente Winkel, op 30 December j.l. Tegenwoordig waren alle leden. Ingekomen stukken: a. een dankbetuiging van het onderwij- UIT KOEDIJK. Gedurende de afge loopen maand December werden de volgende artikelen alhier gedistri bueerd Schelvisch 100 K.G., schol 238 K.G., ha- ring 5 vaten, havermout 50 K.G., bokking 700 stuks, gemar. haring 1500 stuks, groene erwten 100 K.G., bruine boonen 100 K.G., boter 5500 K.G., uien 500 K.G., gort 200 K.G., rijst 500 K.G., rapen 500 KG. KORTE BERICHTEN. De omzet aan de vereeniging „de Tuin bouw" te Grootebroek bedroeg in het jaar 1916 ƒ4.768.103.55; in 1915 bedroeg deze 3.032 824.62 en in 1914 1.772.175.92. Het Hof te Amsterdam veroordeelde twee recidivisten, wegens heling van een rij wiel tot een gevangenisstraf van 2 jaar. De rechtbank had 3 jaren gevangenisstraf opge legd. In verband met de inbraak te Schijndel zijn drie beruchte personen uit een gehucht in die omgeving gearresteerd. Twee hunner ston den reeds eerder voor gelijk feit terecht. Over het afgeloopen jaar zijn in Am sterdam 1200 aangiften gedaan van rijwiel diefstal. De aftredende gezant van Amerika bij het Nederlandsche hof, de heer Henry van Dyke, zal omstreeks 15 dezer uit 'sGraven- hage vertrekken. Bij de firma Vroom en Co. te Amster dam is 2100 uit de brandkast gestolen. Het percentage van de distributie voor haver, in deze maand te leveren, bedraagt voor werkpaarden 45 procent van de door den minister per paard vastgestelde hoeveel heid. Bij het losmaken van het anker van het tjalkschip Zwerver, uit Oudepekela, aan de Rijnkade te Arnhem, bleef dit haken aan den ankerketting van een ander schip, waardoor de Zwerver helde en snel zonk. De opvaren den werden gered. Te Valkenswaard is een 18-jarige smokkelaar door den electrischen draail ge dood. Te Temeuzen zijn door de rijksambte naren aangehouden 34 stuks hoornvee, bij eengebracht op een hofstede nabij de grens. Te Hijken (Dr.) is een schipperszoon over boord gevallen en verdronken. Uit de Maas tusschen Vlaardingen en Maassluis is het lijk van een 16-jarigen Vlaardingschen jongen opgevischt, die sinds 20 Nov. vermist werd. Oudejaarsavond is te Westkapelle tus schen burgers en soldaten gevochten, waar bij tal van gewonden kwamen. Een der ge wonden is tot nu toe niet teruggekeerd in de ouderlijke woning, terwijl zijn klompen aan den zeedijk zijn gevonden. In een gasthuis te Amsterdam is een 14-jarige jongen overleden, die van een dak was gevallen. Door de duisternis misleid is onder Stoten (N -H.) een arbeider in een sioot ge raakt en verdronken. In de Valkenburgerstraat te Amsterdam is een 71-jarige juffrouw uitgegleden. Op weg naar het ziekenhuis overieed zij. In het laatst van Maart zal te Leeuwar den een Neder ïandsche winkelweek worden gehouden met etalagewedstrijd en tentoon stellingen. ie Delden zijn 24 Duitsehe kinderen aaugekomen, van ongeveer 12-jarigen leeftijd Zij zullen onder dak worden gebracht voor rekening van R. F. baron van Heeckeren van Wassenaar van Twickel. De politie te Winterswijk heeft in het afgeloopen jaar 1425 processen-verbaal opge maakt tegen 357 in 1915. De vermeerdering komt bijna uitsluitend door smokkelarij. De beide Zaandamsche visschers, die onder Spaarndam poogden een veldwachter te verdrinken, zijn door het hof te Amster dam tot 1 jaar veroordeeld. De rechtbank te Haarlem had anderhalf jaar opgelegd. De invoer van steenkolen te Zevenaar staat nu geheel stil. Er komen nog slechts een paar goederentreinen daags aan. Slechts spo radisch bevindt er zich eene wagon met cokes tusschen. Te Roosendaal is eene vergadering ge houden van inspecteurs der directe belastin gen uit het zuiden des lands en eenige hoofd officieren, om alle streken van den staat van beleg te doen vallen onder het terrein van toe zicht en nederlage voor de kommiezen. Een1 varensgezel, die zich had schuldig gemaakt aan berooving van een jongeman met wie hij verschillende café's had bezocht, werd door de Amsterdamsche rechtbank veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was anderhalf jaar gevangenisstraf. STADSNIEUWS. bracht hem wegen Rosamunde en Olivier bleven alleen met de waarheid onder de ster ren van Barbarij e. HOOFDSTUK XII. DE SLUWHEID VAN FENZILEH. Olivier keek een oogenblik naar de vrouw, zooals zij daar zat, halfgebogen op den di van, haar handen ineengeslagen, haar gelaat strak en de oogen neergeslagen. Hij zuchtte even en keerde zich af. Hij liep naar de borst wering en keek over de stad, die zich nu baadde in den witten glans der volle maan. Een zacht gegons steeg er uit op, overstemd echter door het gezang van een nachtegaal ergens in zijn tuin, en het gekwaak der kik kers in den poel in het dal. Nu de waarheid eindelijk uitgekomen en als 't ware in Rosamunde's schoot geworpen was, voelde hij niets van de trotsche voldoe ning, die hij zich voorgesteld had, dat dit uur hem brengen zou. Hij was veeleer droevig en gedrukt. De beker der vreugde, dien hij ge dacht had met zulk een gretigen dorst te zul len ledigen, werd vergiftigd door de ontdek king, dat haar houding tegenover hem ge rechtvaardigd werd door haar overtuiging, dat hij gevlucht was Hij werd neergedrukt door een gevoel, dat hij geheel verkeerd gedaan had, dat hij in zijn wraak te ver was gegaanen hij bevond dat de vruchten er van, die hem zoo sappig ge schenen hadden, als asch in zijn mond SHI3.E kten. Lang bleef hij daar staan, zonder dat de stilte tuschen hen verbroken werd. Eindelijk bewoog hij zich, hij keerde zich om en liep langzaam voort, tot hij naast den divan stond, en o „Eindelij haar nederzag. hebt ge de waarheid gehoord" zei hij. En daar zij niet antwoordde, ging hij voort: „Ik ben blij, dat ze hem ontsnapte, voordat hij gepijnigd werd, anders hadt ge kunnen denken, dat de pijn hem een valsche bekentenis had afgeperst." Hij wachtte even, maar nog sprak zij niet ze gaf zelfs geen toeken, dat ze hem gehoord had. „Dat", ging hij voort, „was de man dien ge boven mij verkozen hebt, Waarlijk 't is niet v.eiend voor me, zóoals ge misschien gemerkt zult hebben". Eindelijk liet zij haar stilzwijgen varen, en haar stem was dof en hard. „Ik heb gemerkt, dat er weinig tusschen u te kiezen valt", zei zij. „Dat was te verwachten. Ik had kunnen weten, dat twee broeders niet zoo verschil lend van aard kunnen zijn. O, ik leer veel en snel Haar woorden maakten hem boos en ban den de zachtere stemming weer geheel uit hem, weg. „U leert?" herhaalde. „Wat leert ge?" „Karakterkennis van mannen". Hij glimlachte bitter „Ik hoop, dat die kennis u evenveel bitterheid brengen zal als de kennis van vrouwen van één vrouw mij gebracht heeft. Te gelooven, wat gij van mij geloofd hebt van mij, dien gij beweer- det lief te hebben1' Hij vond het misschien noodig dit te herhalen, om den grond van zijn grieven goed oogen voor oogen te heb- ben. „Als ik een gunst van u te vragen heb, dan is het, dat gij mij de schande van de herinne ring spaart". „Van uw trouweloosheid?" vroeg hij „Van uw bereidwilligheid om het ergste kwaad van mij te gelooven?" „Van het feit, dat ik ooit gemeend heb u lief te hebben. Die gedachte beschaamt me zooals niets anders in mijn leven men scha VADER CENSOR. De censor waakt ook in Nederland vader- ijk over de staatsbelangen en over de onder danen. Wij hebben vandaag een gecensureer de Matin gekregen. Gecensureerd niet in den zin, zooals Fransche bladen en poststukken gewoonlijk worden ontvangen: met de he iende witte blokken erin of met „ouvert par autorité militaire", „controle postal milt taire" er op. Neen, er staat heel netjes op den omslag deze poststempel„Censuur ge- jasseerd". De Hollandsche censor is dus tlaarblijkelijk van meening geweest, dat de jelangen van den Nederlandschen staat met er door worden geschaad indien de Matin van 29 December den 4den Januari op de re dactietafel der Alkmaarsche Courant komt en dat ook het heil van Nederlandsche staasbur- gers daardoor niet kan worden benadeeld. Wij uemen dankbaar nota van die gunstige be schikking. Maar het is toch niet mogelijk, dat nummers die ons niet bereikten, op de bu reaux van den Nederlandschen censor zijn verdwenen? Of dat de vertraging in de bui ten Ïandsche couranten-post mede is toe te schrijven aan een onderzoek, waaraan die bladen hier te lande worden onderworpen, alvorens met een „censuur gepasseerd" te worden getooid? Wij vragen slechts, omdat het ons werke- lijx ai ie mat zou schijnen, dat buitenlandsche biaüen in Nederland aan een dergelijke be werking blootgesteld zouden zijn. Vader Censor is wel een bemoeial, maar zoover zal in ons land onder de tegenwoordige omstan digheden de macht van het vaderschap toch wei niet gaan DE GEMEENTELIJKE COKESVER SCHAFFING. Reeds eenige dagen kunnen zij die daar voor in aanmerking komen (inwoners wier inkomen een bedrag van 1200 per jaar niet te boven gaat) hun mud cokes per week h 60 ct. niet meer aan de gasfabriek krijgen. De ge meente stelt, zooals men weet, deze cokes bij de brandstoffenhandelaren verkrijgbaar en deze brandstofhandelaren nemen de bons in ontvangst die zij aan de gasfabriek moeten overleggen, waardoor deze kan controleeren of de brandstofhandelaren deze cokes werke lijk op de voorgeschreven wijze distribueer den. Deze regeling ging goed, zoolang de brandstofhandelaren steeds de benoodigde hoeveelheden aan de gasfabriek konden beko men. In het begin, toen de gasfabriek voldoende voorraad had ging dit. Nu de fabriek dopr dien voorraad heen is en de productie abso luut onvoldoende is voor het groot aantal lief hebbers, is het onmogelijk de houders van bons van cokes te voorzien. De handelaren ontvangen nu een deel van de productie en helpen degenen, die het eerst komen, waardoor de gevallen zich voordoen, d'at gezinnen met 600 a 800 inkomen reeds een paar weken, ondanks hun bons, in het geheel geen cokes ontvingen, terwijl lieden met 1000 en 1200 inkomen wel cokes kre gen. Hierover heerscht ontevredenheid. Ook wijl, naar er wordt beweerd, er handelaren zijn, die reeds dadelijk na het ontvangen van hun kwantum gemeente-cokes, de houders van co- keskaarten mededeelen, dat hun voorraad uit verkocht is, om daardoor die hoeveelheid aan hun cliënten, houders van cokes-kaarten, te kunnen verschaffen. Een en ander gaf het comité van actie te gen de duurte aanleiding om heden den wet houder voor de levensmiddelenvoorziening enz om een onderhoud te verzoeken. Naar wij van den directeur vernemen, is de brandstoffenhandelaar absoluut niet geoor loofd cokes voor hun cliënten achten te hou den. Gaarne zag hij zich met deze gevallen op de hoogte gebrachi Alles zal gedaan worden om in den brandstoffennood te voorzien. Reeds bestelde de gemeente, na een onder houd met de bakkers, voor deze 200000 tur ven. Ook is de distributie van regeeringsturf in overweging, terwijl een andere cokesrege ling spoedig verwacht mag worden. De levensmiddelen-commissie vergadert reeds morgenavond. WOONGEBOUW VOOR OUDE MANNEN EN VROUWEN. De vereeniging voor Volkshuisvesting Alk maar heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het maken van een ontwerp met kostenbe- grooting van een behuizing voor oude man nen en vrouwen hier ter stede. Voor alle Nederlandsche architecten is de mededinging opengesteld. Het gebouw zal worden gesticht aan de Krelagestraat, achter de ambachts school, aan den Bergerweg. Het terrein is groot 79 25 M. bij 22.30 M., minstens het derde deel ervan moet onbebouwd blijven. De architectuur van het te stichten gebouw zal niet onharmonisch mogen zijn met die der belendende schoolgebouwen. KEGELCONCOURS. Aan het door de kegelclub „Onze Club" uitgeschreven concours wordt nog steeds met veel animo deelgenomen. Verschillende kegelaars van heinde en verre hebben hunne krachten reeds beproefd op de in uitstekende conditie verkeerende banen. De stand is thans: Vrije baan hoogste stand 49, zes ballen. Kampioen hoogste 69 laagste 66. Serie personeel hoogste 126, laagste 117. Enkele kaarten personeel hoogste 45 laag ste 43. Korpswedstrijd hoogste stand 285 hout. Staaswedstrijd (korps) hoogste stand 296 hout. men kan, zelfs niet de slavenmartk, en alle vernederingen die ge mij hebt aangedaan. Ge verwijt me mijn bereidwilligheid, om kwaad vanu te gelooven". „Ik doe meer dan het u verwijten", viel hij in, toornig wordend onder de barmhartige zweepslagen van haar verachting. „Ik leg u ten laste de verwoeste jaren van mijn leven, al het kwaad, dat er uit voortgekomen is, al les wat ik geleden, alles wat ik verloren heb, ales wat ik geworden ben". Zij zag koel tot hem op, geheel zich zelf meester. „Gij legt dat alles mij ten laste?" vroeg zij hem. „Ja". Hij was zeer heftig. „Hadt gij mij niet behandeld, zooals ge deedt, hadt gij geen willig oor aan leugens geleend dan zou mijn ellendige broeder nooit zoo ver gegaan zijn, en dan zou ik hem er ook niet de gelegenheid toe gegeven hebben". Ze verschoof de kussens van den divan en keerde hem haar schouders toe. „Dit alles is zeer nutteloos", zei zij koel. Toch, mischien voelende, dat zij zich moest rechtvaardigen, ging zij voort: „Als ik zoo bereid was kwaad van u te gelooven, moet mijn instinct mij gewaarschuwd hebben voor het kwaad, dat in u was. Ge hebt me van avond bewezen, dat ge Pieter niet vermoord hebt, maar om dat bewijs te leveren, hebt ge een daad bedreven, die nog slechter en schan delijker is een daad, die al de laagheid van uw hart openbaart. Hebt ge u zelf niet een monster getoond van wraakzucht en godde loosheid?" Zij stond op en keek hem weer toornig aan. „Zijt gij een geboren Chris- ten-edelman uit Cornwallis niet een hei den, roover, renegaat en kaper geworden? Hebt ge zelfs God niet opgeofferd aan uw wraaklust?" Hij bleef haar vast aanzien, ondanks haar beschuldigingen, en toen zij met die vraag had geëindigd, deed hij haar een wedervraag. „En voor dat alles heeft uw instinct u ge waarschuwd? Bij God, vrouw! kunt ge niets beters bedenken?" Hij keerde zich on, toen twee slaven een aardewerk schotel kwamen brengen. „Hier komt uw avondeten. Ik hoop, dat uw eetlust beter is dan uw logica". Zij zetten den schotel, waaruit een geurige reuk opsteeg, op het kleine Moorschc tafeltje bij den divan. Op den grond er naait zetten zij een groote schaal met brood en een roode kruik met water met een beker als Eluiting. Zij groeten diep en gingen zacht weder heen. „Eet", gelastte hij haar kortaf. „Ik wil geen eten", antwoordde zij somber. Zijn koele blik gleed over haar heen. „Voor taan, meisje, moet ge doen, niet wat ge wilt, maar wat ik u beveel. Ik zeg je te eten; voor uit dus". „Ik wil niet". „Wil niet?" herhaalde hij langzaam. „Zijn dat woorden van een slavin tot haar meester eet, zeg ik". „Ik kan niet! ik kan nietl" hield zij vol. „Een slavin, die niet kan doen wat haar heer beveelt, mag niet blijven leven". „Dood mij dan", antwoorde zij heftig. Zij sprong op en ging uitdagend voor hem staan. „Dood mij. Gij zijt gewend aan het dooden, en daarvoor zou ik tenminste dank baar zijn". „Ik zal u dooden als het mij behaagt sprak hij op ijskouden toon. „Maar niet om u te behagen. Ge begrijpt het nog niet goed. Gij zijt mijn slavin, mijn ding, mijn eigen, dom, en ik zal niet dulden, dat gij u schade doet tenzij met mijn wil. Eet daarom of mijn Nubiërs zullen je geeselen, om den eetlust op te wekken." Een oogenblik bleef zij nog uitdagend voor hem staan, bleek en vastbesloten. Toen, plot- mm

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2