DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak va„ J. R. Keuss. Militie, Landweer on Landstorm No. 4 Honderd en negentiende jaargang. 1911= V R IJ I) A (i 5 JANUARI ENGrELANI). Uitbetaling vergoedingen Bak- en Braadvet. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abotmermentsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel i 0.12i Bij groote contracten rabat. Groote letters iraar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 5 Januari. Wanneer de vrede eens niet spoedig tot stand mocht komen, dan gaan ook de inwo ners van alle onzijdige landen ongetwijfeld een barren tijd tegemoet. Dan zal het overal gaan nijpen De beide oorlogvoerende partij en zullen op economisch terrein een zoo dwingende macht gaan uitoefenen, dat öf ge brek aan levensmiddelen of ongekende werke loosheid bij gemis aan grondstoffen en door stillegging van handel en scheepvaart er het noodlottig gevolg van zullen moeten zijn. Deze overweging, welke men. zeker niet gauw te ernstig kan nemen, maant tot groote zuinigheid, tot het voorkomen van verspil ling op voedingsgebied, tot het niet onnoo- dig uitgeven van geld. Wie nu een appeltje weet te bewaren, zal zich gelukkig prijzen in den tijd, waarin de dorst kwellen gaat! Maar niet alleen economische, doch ook militaire redenen drijven als donkere wolken boven de nog onzijdige rijken. Wanneer de strijd wer kelijk wordt voortgezet, dan zal het nog meer dan te voren gaan op leven en dood Dan zal men, om eigen erf te redden of te zuiveren, niet meer geven om het erf van den kleinen buurman. Zoo is ook in dit opzicht aan het voortzetten van den oorlog voor de kleinere staten een verergering van den toestand ver bonden. We hebben nu wel voldoende ge leerd, dat de oorlogvoerende mogendheden in oorlogstijd met de kleine staten eenvoudig doen, wat met hun belangen strookt. Waar borgen aoch goede voornemens kunnen daar aan iets wijzigen. Macht en overmacht spre ken het beslissende woord. Wij hebben nu reeds gezien, dat de enten te ten opzichte van Griekenland zich beroept op militaire noodzaak. Zij heeft een ultima tum aan de regeering van Konstantijn gezon den. Niet op korten termijn, zooals de 24- uurs-nota van 14 December, men had dit nu niet noodig, omdat de blokkade reeds als een middel tot tijdsbeperking geldt, daar opko mend broodsgebrek het nemen van een be slissing vanzelf bespoedigt. Feitelijk zijn op het oogenblik de diplomatieke betrekkin gen met Griekenland afgebroken, maar dat wil nog niet zeggen, dat dit rijk zijns on danks, door de onmatige militaire eischen, in den oorlog wordt gesleept. Druk confereert de koning en naar een schikking zal wel wor den getracht. Niet alleen Griekenland maar ook Zwit serland kan in het gedrang komen. In de en tente pers leest men daarover de laatste da gen veel. Uitgangspunt is een verklaring van den Engelschen veldmaarschalk lord French, gegeven in een vraaggesprek met een verte genwoordiger van de Chicago Daily News. De Engelsche militair zinspeelde op de mo gelijkheid, dat Duitschland in de naaste toe komst zijn kleine, zwakke buren wel eens zou kunnen overvallen. In de Fransche pers wordt de mogelijkaeid van een scnending der Zwitsersche onzijdigheid veelvuldig behan deld. Men herinnert aan het verleden. Zoo schrijft commandant de Vivrieux in de Matin, dat Zwitserland in 1813 de gewapende onziji digheid had afgekondigd, maar dat dit de Oostenrijksch-Pruisische generaals niet heeft verhinderd om, na een te Frankfort gehouden krijgsraad, einde December Zwitserland bin nen te vallen. E>e Zwitsers vonden blijkbaar die schending niet zoo heel erg, ze deden er niets tegen en de Fransche vesting Besangon werd belegerd met groote stukken geschut uit Bern. Zoo konden-, dank zij de schending van de onzijdigheid, Napoleons tegenstanders doordringen in het stroomgebied van Aube, Seine en Manie Wij weten, zegt de Fransche militair, dat de gewapende onzijdigheid van Zwitserland thans niet maar een woord zal zijn, maar het is niet kwaad in deze uren zich nog eens deze korte bladzijde uit de militaire geschiedenis te herinneren. En in „La Vidoire" richt de heer Hervé een waarschuwing tot Engeland. Hij ziet het gevaar niet dreigen in België en Frankrijk, maar in Zwitserland, omdat schending der Zwitsersche onzijdigheid de mogelijkheid opent om öf het Fransche front om te trek ken, öf Milaan en de rijke vlakte van Lom- bardije te bereiken. De gealliëerden, zegt de Fransche schrijver verder, moeten gereed zijn, ten einde de Zwitsers eerder te hulp te ko men, dan zij de Belgen hebben gedaan en hij acht het niet onmogelijk, dat een schending vanZwitsersch grondgebied reeds omstreeks Februari zal plaats hebben. Over Nederland schrijft men den laatsten tijd in verband met militaire mogelijkheden niet. Noch een landing van entente-troepen, nöch een inval van Duitsche troepen wordt tegenwoordig besproken. Maar men moet er aan denken en er op bedacht zijnVooral omdat men weet, dat voortzetting van den oorlog verergering der slechte kansen betee- kent. Van den toestand valt weer weinig te zeg gen. De laatste Russische steunpunten in de Dobroedsja (Macin en Jijila) zijn door de Duitsche en Bulgaarsche troepen genomen, zoodat dit geheele gebied (11.000 K.M2.) in handen der midden-mogendheden is geval len, de Russische hoop, om Konstantinopel door deze streek te bereiken, voorgoed ver ijdeld schijnt en er thans veel troepen vrij komen. Overigens schieten ook in Roemenië de operaties tegenwoordig slecht op het beste bewijs, dat de Russen hardnekkigen te genstand bieden! „VROUWENROKKEN-INVLOED". Uit Londen wordt aan de N. Rott. geseind De zaak van den „vrouwenrokken"-invloed aan het ministerie van oorlog, die eenige maanden geleden door Lloyd George in vage woorden vermeld en sedert dien tijd vermaard was, zonder dat iemand er het rechte van wist, werd gisteren onthuld door de open baarmaking van het verslag van de ocmmis- sie, die er een onderzoek naar ingesteld heeft. De „vrouw in het spel" blijkt mevrouw Com- wallis West, een dame van boven de z-stig jaar te zijn, vroeger een Iersche schoonheid, die tot de hoogste kringen behoort. Zij is de schoonmoeder van den hertog van Westmin ster, van een Duitschen prins (prins Pless), van Lady Randolph Churchill en mevrouw Patrick Campbell. Zij stelde, volgens de woorden van het ver slag, een meer dan gewoon belang in een jon gen man Barrett, die sergeant was, waarvoor deze echter voordurend ongevoelig bleef en hielp hem door hare betrekkingen met het ministerie van oorlog aan 'n aanstelling als officier. Naderhand, ioen hij in een brief ver- toogen tot haar had gericht, kreeg zij gedaan dat hij naar een ander regiment overge plaatst werd en een berisping ontving. Ter wijl het verslag luitenant Barrett van alle blaam vrijpleit, gispt het zeer gestreng som mige hooggeplaatste officieren in de eerste plaats den officier bevelvoerende over het re giment van Barrett, die dezen op aandringen van mevrouw West overplaatste en die, vol gens het verslag, overijld, ruw en onbehoorlijk te werk ging. Deze officier wordt van rijn dat van de generaals Mac Kinnon en Co- wans, die het eenmaal begane onrecht hielpen bemantelen, de eerste ge brek aan inzicht heeft getoond. Uit de briefwisseling van den tweede met mevrouw West blijkt, zegt het verslag, onbescheidenheid en afwiiking van het officie- Ie fatsoen van zijn kant. Wegens de belangrij ke diensten, die hij bewezen- heeft, wordt hij op zijn post gehandhaafd, maar de regeering heeft hem haar misnoegen kenbaar gemaakt. Van mevrouw West wordt gezegd dat zij op hoogst laakbare wijze gehandeld heeft. BELGrIE. EEN VERZOEKSCHRIFT. Uit Le Havre wordt door Havas gemeld: Belgische vluchtelingen in Engeland, ten getale van 200.000 zonden aan den Paus, Ko ningin Wil'helmina en president Wilson een verzoekschrift van den volgenden inhoud: De Belgische vluchtelingen, bewogen door het even vreeselijke als onverdiende lijden van hun ongelukkige, in België gebleven landge- nooten, doen een beroep op uw gevoel voor billijkheid en menschlievenaheid, teneinde het in België heerschende gezag ertoe te brengen de onmenschelijke deportaties van massa's Belgen in slavernij te doen eindigen. Vervolgens wordt erop gewezen, dat Bel gië nimmer tekort is geschoten in zijn ver plichtingen tegenover de mogendheden, die zijn neutraliteit waarborgden en wordt nog maals erop aangedrongen alles in het werk te stellen om die praktijken te doen ophou den, welke zonder voorbeeld zijn in de anna len van de Europeesche oorlogen. De in Nederland vertoevende Belgen heb ben zich met het volgende smeekschrift tot H. M. de Koningin gewend om Haar tusschen- komst ten bate van hunne naar Duitschland weggezonden landgenooten te verkrijgen, welk adres door 16.22 Belgische uitgeweke nen is onderteekend. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Mevrouw, Met den diepsten eerbied nemen de Belgen, ondergeteekend, alle uitgeweken naar Uw gastvrij land, de vrijheid, om tot Uwe Majes teit dit dringende smeekschrift te richten, dat werdi ingegeven^ door de ontzettende en on verdiende smarten, welke op dit oogenblik drukken op onze in het bezette België geble ven landgenooten. Duizenden mannen worden ontrukt aan hunnen huiselijken haard, aan hunne ouders, aan hunne echtgenooten, aan de kinderen, wier onderstand rij' waren onder wanhoops- geschrei, gesnik en gesmeek, worden zij naar Duitschland weggevoerd, en de bezetting- houdende macht"geeft haar beslist inzicht te kennen om deze mannen, die vrije en onschul dige burgers zijn, over te leveren aan dwang arbeid. Deze maatregelen, genomen tegen de burgerlijke bevolking van het bezette land, maken scherpen inbreuk op de eenvoudigste beginselen van menschelijkheid, van bescha ving en van volkenrecht. Zij gaan tevens gepaard met een in het oog vallende tekortkoming aan uitdrukkelijke verbintenssen door de bezettende macht ge nomen tegenover het Nederlandsche gezag, tegenover Belgische wereldlijke en geestelijke autoriteiten om de persoonlijke veiligheid en vrijheid te waarborgen van de vluchtelingen, welke in het land zouden terugkeeren. Alle Belgen hebben een ontroerde erkente lijkheid bewaard van de welwillendheid door Uwe Majesteit op dat oogenblik betoond te genover dezen, aan welke Zij de gastvrijheid lad verleend, met te weigeren ze aan hun lot over te laten zonder van bevoegde vertegen woordigers van het Duitsche rijk de meest af doende geruststelling te hebben ontvangen over de behandeling welke hen wachtte. Door deze daad van mensch bevende be zorgdheid en solidariteit heeft Hare Majes teit ons aangemoedigd om vandaag opnieuw onzen toevlucht te nemen tot de hooge tus- schenkomst van Deze, welke in onze oogen een natie vertegenwoordigt, waarvan geheel het verleden de weerspiegeling is van de edel ste overleveringen van Volkerenrecht en Vrij heid. Nu wij tot Uwe Majesteit dezen kreet van smart en ontferming richten; terwijl wij met voeten worden betreden in onze dierbaarste familiebetrekkingen, in onze vaderlandsche gevoelens en onze eerbiedwaardigste ver wachtingen, voelen wij in ons de overtuiging, dat onze stem zal worden verhoordi, omdat zij den weerklank geeft van de beginselen der rechtvaardigheid en der humaniteit, welke ten slotte altijd zegevieren. Met den diepsten eerbied leggen wij aan de voeten Uwer Majesteit de innig gevoelde hul de neder van onze onuitwischbare erkentelijk heid. KORTE BERICHTEN. De Fransche admiraliteit spreekt het Duitsche bericht van het torpilleeren der Vé- ritè tegen. Aan het Kaukasische front woedden sneeuwstormen en heerscht een temperatuur van 16o onder nul. De twee-en-tachtig-jarige heer Delveaux, oudste Belgische kamerlid, is overleden. Hij behoorde tot de liberale partij.1 Volgens een draadloos telegram te Pa rijs ontvangen, is de Duitsche keizer te Kon stantinopel aangekomen om den sultan naar Weenen te brengen, waar een conferentie tus- schen staatshoofden der centralen zal plaats hebben1. De directie van de Deensche staats spoorwegen heeft een verordening uitgevaar digd, volgens welke de reizigers in hun trei nen, die in de sneeuw blijven steken, behan deld moeten worden als gasten der maat schappij In het geheel zijn 178.537 man in het af geloopen jaar in Canada voor den dienst overzee ingedeeld Sinds het begin vag den oorlog zijn er 385955 man onder de wapens gekomen In OostFriesland zijn tengevolge van den hoogen waterstand in de binnenwateren sedert gisteren groote uitgestrektheden laag gelegen landerijen ondergeloopen Volgens een Deensch blad zou in een Zeppelin-loods in Sleeswijk Holstijn door kortsluiting brand zijn ontstaan. Twee zeppe Uns zijn vernield. De Engelsche transportstoomer Ivemia (14.278 ton) is getorpilleerd. Er worden 4 ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. officieren en 153 man vermist. Een1 Zeppelin heeft, volgens de „Daily Telegraph", 15 zakken mail te Larissa neer geworpen. De zakken bevatten, naar het heet, de correspondentie van het geïnterneerde Grieksche legercorps te Görlitz. Volgens een officieel bericht uit St. Pe tersburg is de minister van Justitie, Maka- row afgetreden, hij had tot nu toe alle kabi- nets-crises in Rusland als minister overleefd. In zijn plaats is het Senaatslid' Dobrowoski tot minister van Justitie benoemd. Engeland heeft de steenkooluitvoer naar Noorwegen verboden, omdat het ontstemd was over de wijze, waarop dat land de bepa- ingen betreffende den uitvoer van visch en erts handhaafde. De regeeringen onderhande len nu. Op de Moezel bij Beilstein is een veer pont gezonken, de veerman en twintig perso nen kwamen om. De Oostenrijksch-Hongaarsche gezant te Miinchen, die wegens de kroningsplechtig heid te Boedapest vertoefde, is aldaar overle den. Volgens een Reu ter-bericht is op geheel Newfoundland invoer, fabricage en verkoop van alcoholhoudende dranken sedert 1 Jan. .1. verboden. NEDERLAND. DE NIEUWE STAATSLEENINO. Een officiëel bericht deetó mede dat de staatsleening van 125 millioen gulden ruim volteekend is. INVOER VAN GIST. Uit Londen wordt gemeld, dat de beperkende bepalingen op den invoer van gist in Neder land opgeheven zijn en dat verzoeken om uit voervergunningen in overweging zullen wor den genomen. MAIS. Van 8 tot en met 13 Jan. zal de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan de gemeen tebesturen te worden'verstrekt voor ruiling te gen rogge van den oogst 1916, bedragen voor alle soorten 235 per last van 2000 K.G. of f 8.22% per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. NEDERLANDSCHE REGEERINGSFILM. Zooals indertijd is medegedeeld is door den opperbevelhebber van land- en zeemacht, namens den minister van oorlog, aan de fir ma Alberts frères opdracht verstrekt tot het vervaardigen van een uitgebreide film betrek king hebbende op onze weermacht te land en ter zee. Na het maandenlang verrichten van opna men in verschillende deelen van het land door den heer Willy Mullens, firmant van „Alberts frères" is deze film thans gereedge komen. De Koningin, de Koningin-moeder en de Prins der Nederlanden zullen het eerst deze film, die gedoopt is „Nederlandsche Regee- ringsfilm Leger en Vloot" aanschouwen. De vorstelijke personen hebben hun tegenwoor digheid toegezegd op een gala-avond, welke a.s. Dinsdag, te 8 uur, in de Residentie-Bi oscoop te den Haag zal plaats hebben met het doel deze nationale film voor hoogge plaatste autoriteiten te vertoonen. Daartoe zijn, door tusschenkomst van het Algemeen Hoofdkwartier uitnoodigingen ge richt tot de ministers--, opper-, vlag-, hoofd en verdere officieren te 's-Gravenhage met hun dames, terwijl ook de burgemeester der residentie de vertooning zal bijwonen. BINNENLAND. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 1 Dee. tot en met 7 Jannarl zal plaats hebben ten Stadhnlze, op Baandag 8 Jannarl a.s., voor zoo veel de LANDWEER en den LAND STORM aangaat van 1011 uur en voor zooveel de MILITIE betrelt van 11IS nur. Alkmaar, 5 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. TWEEDE KAMER. De voorzitter van. de Tweede Kamer moet voornemens zijn om in de Kamervergadering van Woensdag a.s. bij de regeling van werk zaamheden mede te deelen dat de centrale af- deeling besloten heeft om Donderdag 11 Jan., des voormiddags, in de afdeelingen te doen onderzoeken verschillende wetsontwerpen, o.a.: Aanvulling en verhooging van het tien de hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1917 (beschikbaarstelling van levensmiddelen); wijziging van art 26 der burgerlijke pensi oenwet, art. 32 der pensioenwet voor de bij zondere leeraren 1913 en art. II der wet van 21 Juni 1913 (Stbl. No. 303). SCHEPENVORDERINGSWET. Een schrijven is verzonden door belang hebbenden bij den Nederlandschen Scheept bouw aan de leden der Tweede Kamer, waarin gewezen wordt op den treurigen toe stand waarin de Nederlandsche scheepsbouw zal komen indien de Wet op de Vordering der Schepen ongewijzigd aangenomen wordt Versche Zeevisch. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door staking der zeelieden te IJmuiden VOORLOOPIG GEEN VERSCHE ZEEVISGH ZAL KUNNEN WORDEN GEDISTRIBUEERD. Alkmaar, 5 Januari 1917. De Directeur van het Distributiebedrijf te Alkmaar deelt aan belanghebbenden mede, dat inplaats van rundvet, verkrijgbaar zal worden gesteld: BAK- en BRAADVET. Winkeliers die bovengenoemd artikel door tusschenkomst van de regeering wenschen te betrekken, moeten zich, met opgaaf van de hoe veelheid, welke zij maandelijks denken be- noodiigd te zijn, vervoegen ten kantore van het Distributiebedrijf, LANOESTRAAT 58 al hier, vóór of op MAANDAG 8 JANUARI a.s. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. In het adres wordt betoogd dat de positie der Hollandsche scheepsbouwers reeds slecht is geworden door: lo. de Uitvoerwet op de schepen, waardoor voor het buitenland geen schepen meer gecontracteerd kunnen worden; 2o. de bankgarantie, geëischt door het Deut sche Stahlverband voor schepen, gecontrac teerd met het buitenland waardoor de afleve ring van gecontracteerde tonnage zeer belem merd wordt; 3o. den slechten aanvoer van materiaal. „Wil men de Nederlandsche reederijen en den Nederlandschen Scheepsbouw door de Wet op de Vordering van Schepen niet benar deelen, dan moet de door den Minister te be noemen commissie geheel vrij staan de waar de van de opgevorderde schepen te bepalen en niet gebonden zijn aan een maximum. „In de toekomst kan men niet zien, doch in dien de oorlog nog slechts eenige maanden voortduurt, zal het tekort aan tonnage steeds grooter worden. Er zal meer tonnage verlo ren gaan dan er bijgebouwd zal worden Door de Nederlandsche Regeering moet ge zorgd worden dat onze werven niet gehin derd worden in het bekomen van opdrachten van de Nederlandsche reederijen. In het bui tenland wordt al het mogelijke gedaan om nieuwbouw te bevorderen, hetzij door het ge ven van subsidies of anderszins. „Bij de Wet op de Vordering van Schepen wordt geen ruggesteun gegeven aan de uit breiding onzer vloot, doch wordt er een rem in werking gesteld. Het is dus te voorzien dat, indien het ontwerp van wet aangenomen wordt, binnen zeer korten tijd het tekort aan schepen in Nederland steeds grooter zal wor den, en dit mag onder geen omstandigheden plaats hebben. Op het oogenblik ligt de ge heele Nederlandsche visscherijvloot stil. Deze schepen kunnen best gebruikt worden voor het het vervoer van steenkolen en andere goe deren van Engeland naar Holland; het is wenschelijk dat deze vloot onmiddellijk voor dit doel gerequireerd wordt. De kosten om deze schepen als vrachtvaarders in te richten zijn zeer gering. Vóór de haringvisscherij we derom uitgeoefend kan worden, zullen min stens 4 a 5 maanden voorbijgaan. De geheele vloot bestaat uit 1000 schepen. Hiervan zou den binnen 14 dagen voor de kolenvaart ge reed kunnen zijn een 500 passende schepen met een laadvermogen van ongeveer 180 ton ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1