Firma H. S. CLOECK, Tan Hollandsch Noorderkwartier de GROOTSTE en meest moderne [inrichting. Speciaal voor HEEREN- en EINDERKLEEDING, gemaakt en op maat. Militie. 0knrurii ID 77 LAAT hoek Boterstraat, ALKMAAR. Tel. 212. 34 Is/iMe 34lu4 IniehrijTing: voor do Mi litio va* do mannelijke ge borenen van het jaar 1898, op DINSDAG en YR1JDA© van 1—3 uur, ten Stadhuize vddr 20 JANUAKI a.s. Pluimveevoeder. KLEEDERMAKERS, VOETBAL. Alcmaria Victrix II speelde gisteren een aardigen wedstrijd tegen Assendelft en wist een verdiende 32 overwinning te behalen. Er werd door allen met ambitie gewerkt. De één presteerde naturlijk meer dan de ander, doch dat lag aan de capaciteiten. De midden voor maakte door heel handig inloopen 't eer ste doelpunt, toen de keeper van Assendelft weifelend optrad bij 't verwerken van een goed schot van den spil. Kort achter elkaar wist de tegenpartij door den rechtbuiten twee doel punten te maken, doch daarbij bleef het. Voor de rust maakte de middenvoor gelijk. Na de pauze maakte de rechtsbuiten van Alcmaria vrij gelukkig het derde en winnende doelpunt. De zwart-witte spelers uit Assendelft speel den. forsch en hadden een leelijke manier van haken. Voor de rust veroorzaakte het ruwe op treden van één der achterspelers nog een straf schop, die echter door den linksbinnen van Alcmaria over geschoten werd. De voorhoede van Alcmaria van Alcmaria verknoeide door buitenspel staan heel wat goede kansen. De scheidsrechter was goed. Alcmaria 1 maakte een vergeefsche reis naar Zaandam. Het veld van Z. V. V. was beslist onbespeelbaar. Ajax won van Spartaan met 20, E. D. O ~D. E. C. 1—1, L. V. V. A. F. C. 0—7. BEPERKTE DIENSTREGELING. Bij den heer L. Frankenberg, Langestraat alhier, is een overzicht verschenen van de volgens den nieuwen beperkten dienst van en naar Alkmaar vertrekkende treinen, trams en booten. Het geheel is practisch ingedeeld en voorkomt in vele gevallen het zoeken in spoorboekjes. "CONCERT VAN OUDE KERK-KOORWERKEN. Men schrijft ons: ln het kort berichtje, dat desbetreffend j.l. Vrijdag geplaatst werd, komen eenige on juistheden voor wat betreft de namen der so listen. De heer Frans Phlippeau, uit Amsterdam, zal den 23en Januari in de Harmonie als te nor-solist optreden, de heer Bram van der Stap .lis baryton-solist. Ter aanvulling diene nog het volgende: Uitgevoerd zullen worden kerkcomposities, die thans niet meer in de katholieke kerken worden gezongen, o. m. de „Dies lrae" van Joh. J. H. Verhulst, met or gelbegeleiding en met begeleiding van koper- instrumenten door het Stedelijk Muziekkorps. De heer Jac. N. Al alhier, heeft bereidwillig op zich genomen de verschillende nummers, waaronder ook dubbel-kwartetten en duetten, te begeleiden, terwijl het geheel staat onder leiding van den heer Joh Kuiper. De eventueele baten zullen ten goede ko men van een of meer liefdadige instellingen Deze uitvoering zal uit den aard der zaak een geheel ander karakter hebben dan andere concerten, omdat slechts worden uitgevoerd oude kerkkoorwerken, waarvan de tekst, thans echter getoonzet meer in overeenstemming met de kerkelijke intenties, door alle eeuwen heen dezelfde is gebleven. We herinneren ons niet, dat te Alkmaar reeds vroeger* tot een dergelijke uitvoering werd besloten. Het officieel program wordt dezer dagen gepubliceerd. VEREENIG ING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Hedenmorgen werd in het café Central een buitengewone vergadering gehouden van de vereeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier. Van den directeur-generaal van den land bouw, alsmede van den heer C. Nobel was bericht van verhindering ingekomen. De heer J. Blauwboer was als lid toege treden. De vergadering werd geleid door den heer Avis, burgemeester van Midwoud, die als doel der bijeenkomst aangaf de bespreking van liet wetsontwerp tot heffing van bijdra gen in de kosten van bestrijding van mond en klauwzeer. Spr. wenschte de zaak in 3 punten, te ver deden: le. oordeelt Hollands Noorderkwar tier de bestrijding gewenscht of niet? 2. Is die bestrijding een algemeen of een particulier belang? 3. Moeten de veehouders daarvoor afzon derlijk worden belast of moeten de kosten uit de algemeene staatskas worden bestreden? Over punt één was men het algemeen eens. Inzake punt 2 lichtte de voorzitter toe, dat de minister van oordeel was, dat het belang voor de veehouders oneidig veel grooter was, waarom de regeering meende, dat de vee houders meer moeten worden belast. Die heer Best (Berkhout) kon zich met het wetsvoorstel niet vereenigen en verwees naar de circulaire van den bond van zuivelfabrie ken. Hij oordeelde bestrijding van mond- en klauwzeer een algemeen belang en'meende dat de verschillende belangen in elkander grepen. Consequent oordeelde spr. het, indien de regeering de kosten uit de algemeene staatskas bestreed. De heer Visser (Amsterdam) wees er op, dat de heer Khune ook op de vorige verga dering had gezegd, dat het niet aanging om de kosten voor verschillende regeerings- maatregelen groepsgewijze te verhalen. Met te verklaren dat het uitsluitend een algemeen belang is, ging men evenwei te ver. De voorzitter meende, dat men wel kon erkennen, dat het ook een particulier belang was. De heer Visser betoogde, dat Amsterdam voor de haven van IJmuiden ook een groot deel betaalt. Rotterdam moet hetzelfde doen voor den Nieuwen Watengeg. Hij oordeelde het volkomen in de lijn te liggen, dat ook de boeren eerst mede betalen. Feitelijk moest de boerenstand de bestrijding willen en tot de regeering zeggen: help ons, wij hebben er zooveel voor over. De heer Kuiper (Wognum) deelde mede, dat zijn afd. een zeer groote minderheid kende die met het wetsontwerp mede ging. Spreker had geen mandaat, aangezien de meerderheid er zich tegen verklaard had. De heer Schoenmaker bestreed de meening van den heer Visser. De heer Visser oordeelde, dat de heer Schoenmaker gelijk zou hebben, wanneer men niet te kennen had gegeven, dat de maatregelen ook ten nutte van den boeren stand waren. Slechts over het percentage van 50 pCt. kon men verschillen. 50 pCt. oordeelde hij wel aanvechtbaar. Men kon evenwel een kleiner percentage van de boeren vorderen. De heer Stapel, Berkhout, wees er op, dat de boeren wanneer het gaat uit de algemeene staatskas, er ook veel aan betalen. De heer Bakker, Beverwijk, was het hier mede eens en oordeelde het bovendien onbil lijk om menschen die slechts 4 maanden koei en op stal hebben op gelijke wijze ais de vee houders te treffen. Zijn afd. was tegen het wetsontwerp. De heer Bakker, rijksveearts, oordeelde het wenschelijker om eerst uit te maken of de boeren al of niet een bijdrage moesten beta len. De heer Visser, Schagen, oordeelde dat het met de gang van zaken m de vergadering juist goed ging. Waar men evenwel punt één en twee had aangenomen, daar was het z.i logisch om ook punt drie aan te nemen. De heer Bakker meende dat men toch het principe kon ontkennen, al had men te doen met een bijzonder belang, special® belastin gen te heffen van groepen. Spr. wees op de paardefokkerij die ook ge subsidieerd werd door het rijk, ook hierbij had men met speciale belangen te doen. Spr oracht dit onafhankelijk van zijn over het wetsontwerp in het midden. De aanneming van punt één en twee bracht z.i. niet met zich mede dat ook puat drie werd aangenomen. De heer Visser bleef van meening, dat ook met andere groote particuliere belangen men eerst de belanghebbende laat voorgaan. Am sterdam betaald 1/, aan de nieuwe sluis. De heer Stapel was van meening dat het vraagstuk met het oog op de melkvourzie- ning van groot algemeen belang was, al had den de veehouders speciale belangen bij de regeling. De heer Govers was tegen het wetsont werp. Het algemeen belang werd met het oog op een goede melkvoorziening er z,i. zoo niet mede gediend dat de kosten uit de staatskas bestreden dienden te worden. De heer Best wees er op dat de staatskas verschillende belangen bevorderde. Een ver gelijking met het bevorderen van een bepaald belang voor een bepaalde streek ging niet op. Al hadden de boeren er het grootste belang bij, dan was het nog een landsbelang aange zien de boeren in geheel Nederland wonen. De heer Swager wees er op dat het logisch was om het bestrijden van ziekten van staats wege te doen geschieden. Ook mocht men met het maken van vergelijkingen niet uit het oog verliezen, dat de veehouders niet om de wet vroegen, maar dat ze van bovenaf werd opgedrongen. De bestrijding van mond- en klauwzeer mocht een groot belang zijn. Spr.'s ervaring was, dat de mond- en klauwzeer niet zoo gevaarlijk was, dat de sop de kool waard was. De groote lasten die de bestrijding met zich brachten vreesde spr. De ervaring van anderen kon evenwel te genovergesteld zijn. De heer Eecen, Alkmaar, oordeelde de kos ten van het afmaaksysteem te hoog tegenover de resultaten. Met medewerking van alle veehouders, spr. had dit van een absoluut deskundige, zou een afdoende bestrijding maar 3 millioen kosten, terwijl het wetsontwerp IOV2 millioen vraagt. Spr. gaf in overweging om wanneer de boe ren moeten betalen, dit vooraf te overwegen. Spr.'s afdeeling was tegen het wetsontwerp aangezien het veel te duur was. De heer Schoenmaker betoogde nog eens, waarom hij de speciale belasting voor de vee houders ongewenscht oordeelde. De heer P. Stapel Cz. wees er op dat de stadbewoners nu overtuigd zijn van het be lang bij een goede veestapel. De veehouders hadden evenwel particuliere belangen. Spr. was tegen het ontwerp omdat z.i. de laatste twee jaren wel bewezen hadden, dat het gan- sche volk belang had bij een goede veestapel en een goede melkvoorziening. De voorzitter zeide, dat het bestuur van meening was, dat er geen afzonderlijke belasr ting van de boeren geheven mocht worden Het bestuur is dan ook tegen deze maatrege len. (Applaus). De heer Visser, Amsterdam, meende, dat er geen medewerking van de landbouwers te wachten was, wanneer alles door het alge meen betaald werd. Wanneer de veehouders een percentage van ongeveer 10 pCt. moesten betalen, zou het beter gaan. De heer P. Stapel Cz. kwam daar tegen op en wenschte niet, dat dit de indruk van de vergadering moest zijn. (Applaus). De heer Visser, Amsterdam, erkende dat zijn uitdrukking wat te vérstrekkend was en gaf te kennen dat z.i. de medewerking van de boeren grooter zou zijn wanneer zij af zonder lijk een zeker percentage moesten be talen. Met 25 tegen 2 stemnfen werd besloten om zich tegen het wetsontwerp te verklaren. De voorzitter stelde voor om namens de vereeniging een afgevaardigde naar de verga dering van het Landbouwcomité, die over dit onderwerp gehouden zal worden, te zenden liertoe werd besloten Aan het bestuur werd overgelaten een afgevaardigde aan te wijzen. De heer Best stelde voor om de conclusie aan de kamerleden kenbaar te maken. Ook wilde spr. de meening kenbaar ma ken in het Landbouwcomité. De voorzitter deelde mede, dat in de vol gende vergadering het voorstel komt om toe te treden tot het Landbouwcomité. De heer Bakker, rijksveearts, gaf in over weging om nog niat aan de Kamerleden te adresseer en. Men deed beter met deze papier- kosten uit te winnen. De stemming over dit wetsontwerp in ons land is met gunstig. Spr. oordeelde het taeti scher om de vergadering van het Landbouw' comité af te wachten. Daarna kan men nog altijd aan de Kamerleden adresseeren, indien het landbouwcomité mocht besluiten te ad- viseeren het wetsontwerp aan te nemen. Spr. was er gerust in dat dit advies evenwel niet zou komen De heer Best kon zich hiermede wel ver eenigen en gaf bet bestuur in overweging waakzaam te blijven De heer P. Stapel Cz. deelde mede, dat Hol lands Noorderkwartier reeds meermalen uit- noodigingen had ontvangen om besprekingen ons is van plan'iedere maand" dergelijke vergade ringen te houden en daarom is ook reeds Hollands Noorderkwartier gevraagd. Op de ze vergaderingen worden de te nemen regee- ringsmaatregelen besproeken. Spr. deelde dit mede om de overtuiging te vestigen dat Hol lands Noorderkwartier ook alles doet om de landbouwbelangen te behartigen. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. VEREENIGING VAN DUITSCHE DESERTEURS. Oistermiddag vergaderde in 't gebouw „Voor waarts" de vereeniging van Duitsche deser teurs. Besloten werd om te bepalen dat deser teurs van elke buitenlandsche nationaliteit lid van d'e vereeniging kunnen worden. De contributie zal 25 ct. per week bedra gen. Wekelijks zal des Zondags om 3 uur in 't gebouw „Voorwaarts" vergaderd worden Het bezoeken van de hoofdsamenkomst op den lsten Zondag van elke maand werd ver plichtend gesteld. Als hoofddoel werd gesteld het steunen van vrij te laten voorloopig geïnterneerde deser teurs. Hiervoor zal men ook gaarne bijdragen ontvangen, die maandelijks in de Alkmaar- sche courant verantwoord zullen worden. Verder beoogt de vereeniging een bond te vormen onder de zich in ons land bevinden de deserteurs. Getracht zal worden om ook in andere plaatsen dergelijke vereenigkigen op te richten, terwijl men ook het anti-militaris- me zal bevorderen. Zij die in strijd met het moreele doel van de vereeniging handelen, zullen geroyeerd worden. Hoewel men den naam „Teutonia" had ge kozen om daardoor te kennen te geven dat men zich verwant gevoelde aan de volkeren van Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Zwe den en Noorwegen, Nederland en ook aan Duitschland's grootsten vijand, Engeland, meende men toch dien naam te moeten veran deren, aangezien duidelijk was geworden, dat men onder de Teutonen thans verstaat de uitvoerders van Duitschland's schandelijk ste gruweldaden en daarmede wenschte men zich in het minst niet verwant te gevoelen. Als naam koos men thans „Deserteursver- eeniging De Vrije Arbeiders." Van tal van patroons in verschillende vak ken waren brieven om werkkrachten ingeko men. Tot voorzitter werd de heer F. Euler, Uitenboschstraat 65, tot secretaris de heer Alfred Kruger, Kanisstraat 7, gekozen. De Directeur van het Distributie-bedrijf te Alkmaar, brengt ter kennisse van winkeliers in bovengenoemd voeder, dat de bons over December 1916, uiterlijk 13 JANUARI a.s. op zijn bureau (Langestraat 58) moeten zijn ingeleverd; voorts dat de formulieren, ter aan vrage over de maand Februari 1917, insge lijks voor 13 Januari as. moeten zijn getee- kend. De Directeur voornoemd, 1 D. SCHENK. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 7 Jan. Levenloos aangegeven kind van Jo hannes Kaandorp en Maria Jose- phina Henneke. OVERLEDEN: 6 Jan. Comelis Dekker, 61 jaar, 7 Jan. Hermanus Marie Ibink, 9 maanden. 8 Jan. Jansje van der Velde, gehuwd met Comelis de Greeuw, 71 jaar BERGEN (December). Geboren: Veronica Engelina, d.v. Adri- anus Johannes Leijen en Antie van Diepen Johanna Margaretlia, d.v. Meije Groenen dal en Maria Witteveen. Johannes, z.v. Jo hannes Schut en Johanna Kuijs. Adrianus, z.v. Cornelius Wokke en Antje Leek. Be rend Jan, z.v. Berend Jan Doomebos en Jannetje Broertjes. Johanna, d.v. Jan Bult en Catharina Elizabeth Spruit. Overleden: Willem Hendrik Kruijden- berg, oud 9 maanden Elizabeth Wilhel- mina Dingerdis, oud 3 maanden, wonende te Alkmaar. Grietje Schorsij, echtgen. van Johann Fredrick Schorsij, oud 35 jaar, wo nende te Amsterdam. Anna Maria Keete, oud 46 jaar. Theodorus Petrus Dekker, oud 8 maanden. Jacobus Meijer, oud ld jaar, OUDE NIEDORP. Dec. Geboren Maria Sara, d. v. W. Ligt- hart en A. Winder. Anthonius Franciscus, z. v, W. A. Scholten en J. Spruijt. Johan na, d. v. S. Roozendaal en A. Broersen. Neeltje Dieuwertje, d. v. P. te Boer en A. Borst. O n d e r t r. W. Blankendaal en N. de Jong. Overleden Pieter Vis, echtgen. van Cornelia Muller, 62 j. Mietje Duineveld, echtgen. van Jan Bakker, 73 j. KOEDIJK (December). Getrouwd: Franciscus Pagano en Trijntje IJfs. Geboren: Neeltje, d.v. Jacob Brouwer en Agatha Ploeger. Anthonia, d.v. Nico laas Molenaar en Trijntje de Boer. Maar- tje Hillegonda, d.v. Tienus Kooij en Aaltje Nooij. Anna, d.v. Comelis Groot en Adri- aantje Schoorl. Overleden: Comelis Kooij, oud 59 jaar, weduwnaar van Elisabeth Bankers. Pieter Heinis, oud 69 jaar, weduwnaar van Aaltje Plooier. OUDKARSPEL (December). Getrouwd: P. Berkhout en M. Borst. - C. Wit en A. Blok. Geboren: Antonia, d.v. A. Kamper en T. Hoogeboom. Gerbrand, z.v. G. Bruijn en M. Vlugt. Overleden: Trijntje, d.v. K. Bakker en A. Glappootjes oud 87 jaar. G.. Slotema- ker, echtg. van G. Borst, oud 64 jaar. Arie Swager, echtg. van N. van Twuyver, oud 58 jaar. Bartholomeus Zuidam, echtg. van Anna Kramer oud 69 jaar. Trijntje Gelde- meyer, wed. van P. Bekker. oud 76 jaar. G. Kuiper, wed. van J. Visser, oud 83 jaar. NOORD-SCHARWOUDE (Dec.) Geboren: Johanna Geertruida, d.v. J. H. Meijer en J. A. Stuijt. Overleden: Jan Mul, oud 5 jaar. Elisabeth Ooyevaar, oud 3 maanden. Ja cob Ootjers, echtgenoot van Neeltje Bierman, 67 jaar. WARMENHUIZEN. December. Geboren: jacobus, z. van Hendrikus Kauw en Catharina Emarenka Botman. Jacobus, z. van Johannes de Groot en Quur- tie Swart. Wilhelmus Hendrikus, z. van Antomus de Ruijter en Aafje Mosch. Ondertrouwd: Jan Blankman en Trijntje de Vries. Overleden.: Guurtje de Visser, echt- genoote van Willem de Vet, 30 jaar. Elisa beth Sluijs, echtgenoote van Jan Tamis, 70 jaar. Liefje van Duin, weduwe van Corne lia Rozendaal, 85 jaar. Pieter Maria, d. van Pieter Tromp en Johanna van Diepen, 6 maanden. HARENKARSPEL (December). Geboren: Johannes, z.v. Adrianus Bos en Anna Smit. Petronella, d.v. Comelis Boekei en Catharina Kuilboer. Dirk, z. v. Pieter de Jong en Aaltje Swart. On diertrouwd: Matthijs Fijnheer en Dieuwertje Honian, beiden te Harenkarspel. Getrouwd: Jan Levenois te Harenkar spel en Teetje Maats te Nieuwe-Niedorp. Overleden: Johann Hermann Diede- rich Stöve, echtg. van Catharina Marie Elsa- bein Schumacher, oud 70 jaar. Jacob Bier steker, echtgenoot van Maria Brouwer, oud 66 jaar. Johannes Hoedjes, oud 30 jaar-, ongehuwd. Margaretha Theresia Eeken, weduwe van Gerrit Groen, oud 57 jaar, over leden te Medemblik. OBDAM (December). Geboren: Tammaris Theodorus, z.v. Petrus Koenis en Geertje van Baar. Jaco bus, z.v. Joannes Munster en Trijntje Marie de Boer. Overleden: Nicolaas, z.v. Johannes Nicolaas Buis en Dieuwertje van Diepen, oud 1 jaar. Ondertrouwd: Martinus Broers, van Berkhout en Agatha Maria van Kampen, wed. van Bemardus de Jong, alhier. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 8 Januari. Medegedeeld d®or het Kon. Nederlahdseh Meteorologisch Instituut te De Bilt Geldig tot den avond van 9 Januari. I* hst gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer boven 755 Oost-Duitschland. De laagste stand van den barometer 734 4 te Vlissingen. VIRWAP.HTINO. Stormachtige tot krachtige, later tijdelijk af nemende westelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk regenbuien, aanvankelijk zachter. INGEZONDEN MEDEDEELIN6BN. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR 8 Jan. Aangevoerd 12 Koeien en ossen 300 a 450, 12 vette kalveren f 80 a 170,— par ned. pond f 1,20 a 1.40, 34 nucht.j kalveren t 15.— a 28.—0 magere schapen t 0 a 101 vette dito f 26 a 52,—. p. stuk. 765 vette varkens 90 a 105 ct. p. ned. pond, magerevarkens f a AMSTERDAM, 8Jan. Veemarkt. Aangev. 426 vette koeien lek. a 126 et., 2e kw. 1.16 a 1.20 et., 3e kw. f 1.05 a 1.10, 86 meik an kalfkoeien f 300 a 425, 140 nuchtere kalveren f 14.— a 20.-, 110 sehapen f 25 a 36, 0 lammeren f a 519 vatte varkens, geen handol. LANGED1JKER GROENTEVEILING. 5 Jan. Voormiddagveiling Bloemkool binn. f 8.50 a I 5.90, dito buit. f 7,50 a 13.10. 2e soort inmaakf4.3Q a 5,40, roode kool fj 4.30 a 22.10, gele f 4.— a 29.20, witte kool f 8.a 18.40, per wagon f —0. Roode per wagon f 768, gele f CL- a witte f 0—, Wortelen oer wagon 10000 Kg, f 1042, Uien f 7.— a 7,40, Worteleu f 5.10 a 5.25 per 50 K.gr. NOORDSCHARWOUDE, 6 Jan. Roode kool f 4.— a 26.90, gele f 4.— a 22.40, witte f 0.— a bloemkool f 0.00 a 0.—ie. voor get buiteni. f 7.— a 7.10. Gele f 000 a 0000 aer waggon. Wortelen f 5.a, 5.20 grove uien f 0. a 0.00. Groenten veiling vereeniging „ZAANDAM en OMSTREKEN." 6 Jan. Boerenkool 200—250 per 100 str. Groene kool 14 per stuk. (utiii*—! HET WITTE HUIS. Regenjassen me{ J-i-X- wordt 4* hot boota vorotorklngomldd voor 2inuw«n on Lichaam.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 3