ists Ïï"£l*a Hii £vn«ra'v! ÏÏÏÏZ |-heï™ feuilleton. De Zeevat^.. CREDIET EN LEVENSVERZEKERING. Men verzoekt ons te plaatsen: Bij de oprichting der „Alkmaarsche Bank welke o. m. ten doel heeft het verleenen van cred'ieten, zoo noodig gepaard gaande met het sluiten eener levensverzekering de eer ste instelling van dien aard in Noord-Holland boven het IJ kan het van belang zijn iets over het samengaan van crediet en levensver zekering te schrijven. De levensverzekering, eene zoowel op staathuishoudkundig als op sociaal gebied gewichtige instelling, heeft, gelijken tred houdend met den ontzagwekkenden algemee- nen vooruitgang der beschaving, steeds groo- tere eischen gesteld. Terwijl de zoogenaamde volksverzekering (kleine levensverzekering) in hare verschillende vormen, de economische verheffing van de lagere volksklasse ten doel heeft moet de hypothecaire-levensverzekering dienen, om den schuldenlast van het grondbe zit af te wentelen en ten opzichte der agiari sche toestanden gezondere verhoudingen te kweeken. Daarmee overeenstemmende eischen heeft de levensverzekering ook voor de indus trie en den handelsstand te vervullen; jam mer is het, dat zij zich hierbij eerst in het be gin van hare zegenrijke ontwikkeling bevindt Daarom schijnt het niet van belang ontbloot, om te wijzen op de verschillende vraagstuk ken, welke de levensverzekering voor den handelsstand heeft op te lossen en die in Ne derland nog zoo weinig in aanmerking geno men worden, terwijl in Engeland en Amerika deze tak van verzekering integendeel in liet handelsleven eene buitengewone uitbreiding gevonden heeft en haar gebruik voor een so- lied bedrijf als onontbeerlijk geldt. Wanneer bijvoorbeeld twee firmanten ge meenschappelijk een industrieele- of handels onderneming op touw zetten, of wel reeds be zitten, dan berust deze in den regel op een gezamenlijken kapitaal-inleg. Wordt nu een der inlagen plotseling teruggenomen, dan be staat er gevaar, dat de geheele onderneming te niet gaat. Dit is een wezenlijk nadeel van de gewone handelsvennootschap tegenover de naamlooze vennootschap op aandeelen. Zoolang als de deelhebbers leven, is het voortbestaan der zaak door het gemeenschap pelijk belang wel verzekerd. Echter ontstaan bij den dood van één der bezitters gewoon lijk moeilijkheden omtrent de voortzetting van het bedrijf, omdat de erven er naar stre ven, hun aandeel er aan te onttrekken, zoodat dikwijls groote ondernemingen er door ten gronde gaan en beduidende kapitalen verlo ren raken. Om dit te voorkomen, is aan tc bevelen, dat de compagnons hun leven tot een belangrijk bedrag verzekeren, waarbij dan de premién geheel of gedeeltelijk uit de winst zal het, wanneer hij geen bijzondere financi- eele zekerheid stellen kan, moeilijk vallen, cre diet te verkrijgen ter oprichting of uitbreiding eener handelsonderneming. De bankiers of andere geldschieters, die hij in den arm neemt, zullen veelal zeggen: „Ja, die man biedt ons wel de gewenschte garantie voor de zekerheid van ons geld, maar als hij over lijdt, kan dat kapitaal licht verloren gaan; wij kunnen daarom op zulk een risico niet verder ingaan".Hier moet de levensverzekering op treden. Wanneer een handelsman ter bevredi ging van een schuldeischer eene levensverze kering afsluit, dan worden de overige beden- kingen ter zijde geschoven, omdat ook bij overlijden het kapitaal door de verzekering gedekt is. Tot bijzondere zekerheid kan hij nog den schuldeischer de polis verpanden, zoodat deze in geval van overlijden onmid dellijk zeker van zijn geld is. Komen meerdere schuldeischers in aanmerking, dan kunnen meerdere polissen, ieder tot een deel van het totaalbedrag, verpand worden. Het is duide lijk dat het hierdoor den handelsman werke lijk gemakkelijk gemaakt wordt, geld tegen matige rente te leenenzooals de brandverze kering tot vestiging van het crediet op onroe rende goederen heeft bijgedragen, zoo is het de taak der levensverzekering, het persoonlijk crediet te verheffen. Van de zijde der geldleenende kringen moet echter in hun eigen belang er steeds voor ge zorgd worden, dat dergelijke lieden, die hun crediet gebruiken, hun leven afdoende verze keren, omdat anders het kapitaal bij den dood van den geldnemer aan veel gevaren is blootgesteld. Dit moet ook bij ons tot een algemeenen grondslag van handelszaken gemaakt worden, evenals in Engeland en Amerika, waar hij, die zijn economisch be staan niet door eene levensverzekering beves tigd heeft, niet voor een solied handelsman doorgaat en waar groot persoonlijk crediet zonder levensverzekeringspolis bijna ondenk baar is. Daardoor zal veel kapitaalverlies voorkomen worden. Mr. M. W. F. Treub, onze bekende oud^- Minister van Financiën en oud-Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, zegt „Naar gelang het publiek de waarde der le vensverzekering meer zal leeren beseffen, zal deze het door haar betreden gebied uitzetten Dat gebied is nog veel te beperkt. De levens verzekering kan nog heel wat meer doen dan weduwen en weezen verzorgen Bij betere kennis harer toepassingsmogelijkheden zal zij zeker onder de krachtige middelen te rang schikken zijn tot bevordering van handel en nijverheid." KAAS. In de te Gouda gehouden vergadering van den Bond van Kaasproducenten werd door het hoofdbestuur o. a. behandeld het voorstel van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren, waarbij gevraagd werd van de 5 cent verhoo ging op üe binnenlandsche kaas één cent aan den handel af te staan. Up dit verzoek is door den bond afwijzend beschikt op de volgende gronden: Het verzoek, bedoelende ecnige financieele verbetering te brengen voor den handel, sluit daardoor in, een financieele opoffering voor den producent. Bij de bestaande liooge pro ductiekosten en den gelimiteerden buiteniand- schen handel is er geeri sprake van, dat de export de productiekosten dekt. Een tegemoet koming door den producent aan anderen kan in die omstandigheden allerminst worden ge vorderd. De regeering heeft de noodzakelijkheid in gezien het Nederlandsch publiek 5 cent meer te laten betalen, om de productie loonend te houden. Het is dan ook zeker haar bedoeling, dit bedrag geheel aan de productie ten goede te laten komen. Daarvan afwijken zou een zeer eigenaardigen indruk wekken, te meer, waar de producenten zelf den laatsten tijd herhaaldelijk op de noodzakelijkheid van dien stap hebben gewezen Gemengd nieuws. HOOG WATER Het water in den Ijsei oij /.woile is iets gezakt, maar oujii nog zeer noog. Ane ver keer over net Katerveer is gestremd. Bij Wageningen hebben de steenfabrieken overtreding zou schuldig maken. met het bestuur van den Bond' van Machinis ten ter Koopvaardij vast te stellen. BOTER- EN EIER-OPSTOOTJEL Zaterdagochtend was door den burgemees ter van Kerkrade bevel gegeven, dat, in het belang der controle en ook ter handhaving der bepaalde maximum-prijzen, aan de ver- koopers en verkoopsters van boter en eieren op de markt een afzonderlijke plaats moest worden gegeven. Spoedig was het daar een gedrang, daar de aanwezige politie en eenige soldaten de mensclien niet behoorlijk in bedwang konden houden. Een paar militairen schijnen toen in de lucht te hebben geschoten, wat de ver warring nog grooter maakte. Een paar vrouwen kregen het te kwaad en vielen flauw, een vrouw beviel zelfs op het terrein, van den schrik. Soldlaten werden met haar- en hoedenspelden in den rug gestoken. De oorzaak van het tumult schijnt te moe ten worden gezocht in den door den burge meester genomen maatregel, dat door nie mand meer dan één pond boter mocht wor den verkocht, zulks met het oog op den smok kelhandel. De vrouw moet ten gevolge dér ontijdige bevalling, reedis overleden zijn- ONTDUIKING VOORSCHRIFT KAASVEREENIGING. Eenige weken geleden heeft dé Kaasveree- niging den kaashandel aangeschreven, dat het I dronken soldaten te i met geoorloofd is om „Weichkase", „Quark" terdag te Lemmer en dergelijke kaasproducten op kaasconsenten uit te voeren, daar men zich dan aan ernstige DESERTIE. Ter zake van desertie is gisteren door d'e vennooten, dan kunnen de erfgenamen geheel of voor een groot deel met de verzekerings som worden tevreden gesteld en hut bestaan blijft door den dood onveranderd. Hebben bijvoorbeeld twee handelslieden ieder J 100 000 in eene onderneming gestoken. werd ter beschikking van den garnizoens commandant gestel dj die hem naar Bergen deed overbrengen. Hedennacht slaagde hij er echter weer in, te ontsnappen. GOEDKOOP ROOKEN. Een goedkoop middel om te rooken werd van den een wordt aan diens erfgenamen de helft van den inleg onmiddellijk uitbetaald, terwijl de andere helft voorloopig in de zaak blijft of gemakkelijk op eene andere manier kan worden vergoed. Zonder levensverzeke ring zal iedere vennoot er bezorgd over moe ten zijn, dat bij den dood van den ander het voortbestaan der zaak twijfelachtig wordt. Slechts de levensverzekering kan hem de ze kerheid voor zijn economische toekomst waarborgen. Ook derden zullen in zulk een zaak een grooter vertrouwen kunnen stellen. De levensverzekering lost hier een gewich tig sociaal-politiek vraagstuk op en men kan er zich slechts over verwonderen, dat deze verzekeringscombinatie tot nu toe in Neder- lanu zoo weinig ingang gevonden heeft, wat wellicht slechts daaraan te wijten is, dat zij niet genoeg bekend was en de belanghebbcn- de kringen er nog niet genoeg van op de hoogte zijn. In Engeland en Amerika is zij daarentegen onder den naam van „partner ship assurance" zeer verbreid en woidit afge sloten volgens de gewone tarieven der een voudige levensverzekering bij overlijden, die der gemengde verzekering (uitkeering na een bepaald aantal jaren of bij vooroverlijden), of verzekering op twee hoofden, uit te betalen na het overlijden van den eerststervende Ook het crediet van een koopman kan. dooi de levensverzekering onmiddellijk verhoogd hier ter stede binnen, vroeg een paar sigaren en verdween daarna zonder te betalen. Helaas liep dit grapje minder aardig voor dezen klant af, de politie nam hem, onder veel be kijks van Alkmaar's bevolking (het was om streeks twaalf uur), mee naar het bureau, waar hij toen maar de wijste partij koos en de sigaren betaalde. BINNENLAND. DE OUDSTE PREDIKANT OVERLEDEN. De oudste dienstdoende predikant der Ned Herv. Kerk in ons land, ds G. Boer. predi kant der Ned. Herv Kerk te Ermelo (G.), is overleden in den ouderdom van 87 jaar. Hij werd in 1854 predikant te Pernis. Van 1859 tot 1884 stond hij te Ouderkerk aan den Ijsei. In dien tijd kreeg hij meer dan 90 be roepen, maar alle werden afgeslagen. 15 April 1884 legde hij om gezondheidsredenen zijn werk neer, nam twee jaren rust. en begon toen weer, in Juni 1886, den arbeid, op het eiland Urk, waar hij twee jaar werkzaam was. Sinds 6 Mei 1888 heeft hij de gemeente van Ermelo gediend, alzoo ruim 28 jaren. De grijsaard trad nog eiken Zondag tweemaal, soms driemaal, voor zijn gemeente en ook el ders op. Nimmer ziek. wist hij van geen rust. En na zijn preekbeurten ging hij nog, te voet of per rijtuig, zieken bezoeken Nieuwjaars- veel te lijden. Groote massa's ongebakken steen spoelen weg. L»e waterstand voor Nijmegen was gister morgen i2.32 Doven N. A. P., zijnoe 6 c.M val. Uit Keulen werd 36 c.M. val gemeld. Heden werd uit Nijmegen nog meer val ge meld. De Waaikaden staan nog 1 Meter on der water. Aiie wegen en landerijen, gelegen tusschen het Land van Heusden en Altena, zijn onder- geioopen, zoodat net verkeer is verbroken. Uit Maastricht meldt men 26 c.M. val. De stoombootdienst tusschen Leerdam- Rotterdam is gestaakt. Bij Zevenaar staat, zoover het oog reikt, al les blank. Hier en daar steken de toppen der boomen boven den waterspiegel uit. Lobith m Spijck hebben veel van het water te lijden. De was in den Rijn is tot staan gekpmen. Om en bij Hattem heeft het water een bijna ongekende hoogte bereikt. De brug over het Dierensche kanaal staat onder. De Hoen- waard en andere groote landerijen slaan ge heel biank of diep onder water. HET CONFLICT IN HET SCHEEP V AARTBEDRI j I" De Munster van Landbouw neeit gister morgen, bij gelegenheid van een bespreking, waaviue nij de besturen van de Sciieepvaart- vereeniging en van den Bond van Machinis ten ter Koopvaardij Zaterdag had uitgenoo- digd, nadrukkelijk gewezen op het gevaar, hetwelk voor het land is ontstaan ten gevolge van het met varen van vrachtschepen. Namens het bestuur der Scheepvaartveree- niging deelde de voorzitter aan den Minister mede, door de leden, met het oog op de ern stige bedreiging van 's lands belang, gemach tigd te zijn tot de verklaring, dat de reeders, welke bij het conflict met de machinisten be trokken zijn, zich onvoorwaardelijk zullen neder leggen bij de loonregeling, welke de Minister, Ler beëindiging van het conflict zou willen vaststellen ouder bereidverklaring, om die loonregeling te doen terugwerken rot het oogenbiik van de hervatting van de vaart. Minister heeft daarop aan liet bestuur van den Boud van Machinisten verzocht om mede ie deeien of de bond onder deze om standigheden bereid is zijn leden te raden den aroeul onmiddellijk te hervatten. Gisteravond heeft de Bond van Machinis ten besloten, de eischen tegenover de Scheep- vaart-Vereeuiging inzake het collectief ar beidscontract te handhaven. Een motie werd aangenomen, waarin gezegd werdDe ieden- SJSSzSr^^^iolied koopman morgen preekte hij voor het laats, vergadering besluit, om, wanneer de minister het in net oelang van het land noodig mocht oordeelen, schepen te requireeren, en wel zoodanig, dat die schepen alleen varen ten bate van het algemeen landsbelang, zoodat dus de eventueele voordeeien alleen komen ten bate van 's lands kas,-in dat geval op al die schepen te varen tegen een gage en op voorwaarden, door den minister in overleg Het voordeel echter om op die manier aan de b'okkade van de voor Duitschland bestem de voorraden te ontkomen, schijnt bij enkele handelaren zwaarder te hebben gewogen dan de verbodsbepaling. In de gisteren gehouden vergadering van dé Vereeniging van Kaas handelaren in Noord-Holland is nu een motie aangenomen, waarin ernstig wordt geprotesr teerd tegen de ontduiking van het gemelde voorschrift der Kaasvereeniging. TE VEEL BEZUINIGD. In Dokkum, waar ook maatregelen waren genomen ter bezuiniging van gas, is over De cember 50 pet. minder gebruikt dan in De cember 1915. Zóó sterk was het echter niet bedoeld, en met het oog op de al te nadeelige gevolgen, welke het bedrijf hierdoor onder vindt, is thans door den gemeenteraad beslo ten de bepalingen, in t begin van December gemaakt, voorloopig in te trekken, maar den ingezetenen te verzoeken de noodige zuinig heid in acht te nemen. INDIë. FLO RES. (Officieel). Bij een aanval op het versterkte dorp Ekotado in het district Ngada zijn 26 December j.l. de civiel-gezag- hebber Van Staveren en de commandant van de gewapende politie licht gewond. Het dorp werd genomen. Van den vijand werden twee gedood. De anderen vluchtten. DJAMBI. (Officiéél). Het gezag is her steld. Overal betreuren de hoofden zoowel als de bevolking, de onlusten. TAPANOELI. De correspondent van het Hbld. te Soerabaja seint, dat volgens verkla ring van kapitein Meyroos, die zich in Tapa- noeli bevindt, de onlusten aldaar een abso luut locaal karakter dragen. De troep van kapitein Meyroos is aange vallen door de opstandelingen, waarbij on zerzijds geen verliezen werden geleden. Het Ned.-Ind. Pers-Agentschap seint, dat thans twee brigades militairen en een brigade gewapende politie op het terrein van de on lusten opereeren. DE BAKKERS EN DE BROODKAARTEN. Gis eren is ten gemeentehuize van Warns* veld een bijeenkomst van bakkers gehouden, ten einde door een vakkundige ingelicht te worden over de nieuwe broodregenng. Het resultaat was, dat allen eenparig be sloten, te zijner tijd hun bedrijf stop te zetten, daar zij van meening waren, dat al die admi nistratieve rompslomp onmogelijk door hen kon worden uitgevoerd. Niettegenstaande een ernstige waarschu wing van den burgemeester, bleven ze bij hun besluit. De brood-commissie te Arnhem zaï met dez? beslissing in kennis worden ge bracht. UIT HE1LOO. Bij voldoende belangstelling zaï er Woensdagavond door de Alkmaarsche Zang school „z.anglust" onder leiding van de da mes Bakker, in het café „De Onderneming" een opvoering worden gegeven van de Kin- der-operette „de Prins van Sind", vrij bewerkt naar de Duizend-en-één-nacht. DE EERSTE VROUWELIJKE HOOGLEERAAR. Tot buitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, voor onderwijs in ziektekunde der planten, is benoemd mej. dr. Johanna Wester- dijk, directrice van het laboratorium Willie Commelin Scholten. KORTE BERICHTEN. Op de Roggeplaat bi; Zierikzee is opge- vischt een eikenhouten Friesche sloep, lang ongeveer 5 M., met witten rand op de water lijn en rooden rand van boven. De in liquidatie zijnde Amersfoortsche tram zal 13 Jan. worden opgeheven. Van verschillende zijden is verzocht de staking te voorkomen en zoo mogelijk de tram door de gemeente te doen overnemen. Te Goedereede wordt tegenwoordig zoo veel bliek aangebracht, dat ze zelfs dient ter bemesting Ze wordt verkocht voor lit a 2 cent per kilo. Iemand uit Schagen, die een bezoek bracht bij een vrouw in de Lange Begijnestr. te Haarlem, vermiste bij zijn vertrek zijn por tefeuille met 1725. Later kreeg hij de por tefeuille met 125 terug, 1600 was weg. - Bij een poging der politie om een paar dronken soldaten te arresteeren, ontstond Za- ruzie tusschen beide machten. Een geladen geweer moest een der militairen worden ontnomen. Twee soldaten werden opgebracht In de Verbindingstraat te Amsterdam is een met anthaciet gestookte kachel uitelkaar gesprongen. Verschillende voorwerpen in de kamer werden vernield. Geen persoonlijke on gelukken. Te Breda is iemand uit Tilburg door P. van Wanrooy uit Princenhage bij een woor denwisseling zoo ernstig verwond, dat hij aan de gevolgen een uur later is overleden. De dader is gearresteerd. Bij Vacshartelt, gemeente Amby (L.) Is in het veld gevonden het lijk van iemand uit Amby, vader van een talrijk gezin Het lijk had een afgesneden pols en een groot aantal messteken. De toestand van het Tweede Kamerlid voor Rheden, jtir. J. W. van Nispen tot Seve- naer, is langzaam achteruitgaande. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. H. Goeman Borgesius, is ernstig ziek. Hij wordt door verschillende doktoren behandeld en zal, ook bij spoedig herstel, vermoedelijk geruimen tijd zijn bezigheden niet kunnen verrichten. In de afgeloopen week werden uit En- gelsche en Schotsche havens 3.465.500 kilo steenkolen' langs het Noordzeekanaal inge voerd tegen 17.658.100 in de week tevoren. Wegens een loonkwestie met de diake nen der Hervormde Gemeente te Drachten hebben de lijkdragers bij begrafenissen het werk gestaakt Door de Koningin is aan den heer J. Akerboom te Boskoop opgedragen de leve ring van 4000 Taxus baccata van 1.50 M. hoog om daarvan een doolhof te maken voor Prinses Juliana op het terrein van de buiten plaats Terhorst. Een tiental dronken militairen hebben Zondagavond in de Indische buurt te Am sterdam verschillende personen mishandeld. Een vrouw kreeg een messteek in den arm en een man, die haar wilde helpen, werd even eens verwond. In December j.l. zijn 64 mijnen op onze kusten'aangetroffen. Vooral in de laatste stormachtige dagen van die maand was het aantal groot Te Meppel is gebrek aan groene zeep. Te Dinxperlo kwam Zondag een Duitsch deserteur over de grens. Een kameraad, die mede wilde deserfeeren, werd vóór hij de grens bereikte door Duitsche patrouilles doodgeschoten. De uitvoer van zaad van boonenkruid, kervel, peterselie, schorseueeren, selderie, tuinkers, zuring en borate is verboden Tengevolge van verkeerden wisselstand zijn bij Sandenburg c.e trams uit Wijk bij Duurstede en Rhenen op elkaar gereden. Een postconducteur werd gewond een motorwa gen en een rijtuig zijn erg beschadigd. Tusschen Workum en Nijhuizum is op de spoorbrug een persoon door een trein van Stavoren aangereden en te water geraakt. Toen men den drenkeling op het droge had, bleek hij overleden. Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't feBgatoati van RAFAaL SABA 1 INI. 49) Hij glimlachte peinzend. „Vreest ge nog steeds een valstrik? Kan niets u van,mijn op rechtheid overtuigen? Een Mohamedaansc.i huwelijk bindt een Christen niet, en ik zaï het niet voor een huwelijk houden. Het za. niets anders dan een voorwendsel zijn, om u te beschermen tot wij weg zijn „Hoe kan ik hierin uw woord vertrou- wen „Hoe?" Hij stond even verlegen. ,Ge hebt den dolk," antwoordde hij ernstig. Zij dacht na, haar oogen gevestigd op liet - - - „En dit „Ik zal het hem niet vragen. Ik zal hem overvallen". „Hethet zal hem vertoornen Hij zal zich wreken, over wat hij een list zal noemen". „Ja," antwoordde hij met woeste oogen. „Daar heb ik ook aan gedacht. Maar het is n gevaar, dat wij moeten loopen. Als wij niet slagen, dan „Heb ik den dolk", riep zij onbevreesd. „En voor mij is er de strop of het zwaard antwoordde hij. „Wees kalm! Daar komen zijMaar de voetstappen, die de trap opvlo gen, waren van Ali. Hij stormde verschrikt het terras op. „Heer, heer!" Asad-ed-Din komt met gewa pende macht ,Er is niets te vreezen," zei Sakr-el-Bahr met groote kalmte. „Alles zal goed gaan Asad kwam de trappen op en trad op het terras, zijn oproerigen opperbevelhebber tege moet. Achter hem kwam een twaalftal zwart- deze vrouw tot echtgenoote volgens de barm hartige wet van den Profeet van Allah, den Alwijze, den Barmhartige'. De woorden waren gesproken en de daad was volbracht, voordat Asad de bedoeling begrepen had. Een kreet van teleurstelling ontsnapte hem; toen werd zijn gelaat don kerrood, zijn oogen fonkelden. Maar Sakr-el- Bahr. koei en onverschrokken voor den vor- stehjken toom, nam den snawl, die om Ao- ouinunde's schouders lag, en sloeg hein over haar hoofd, zoodat haai' gelaat bedekt was. „Moge Ailali de hand doen afiouen van hem, die met minachting voor de heilige wet van den Heere Mohained zou wagen dit ge mat te ontsluieren, en moge Allah dit ver- ümid zegenen en ieder m de hel van Gehen na werpen, die machten mocht, een verbond te breken, dat voor zijn alziende oogen gesm- Len is." Het was verschrikkelijk. Te verschrikkelijk voor Asad-ed-Din. Acluer hem stonden zijn is geschreven," zei hij op den loon van iemand, die zichzelf vermant. Toen hief hij de armen op. „Allah is alwetend," sprak hij „Zijn wil geschiede I" „Amen,'r zei Sakr-el-Bahr zeer plechtig en met een innig dankgevoel aan zijn eigen, iang vergeten God. De Dey bleef nog een oogenbiik, alsof hij wiiüe spieken. Toen keerde mj zich piotse- ïing om en wenkte zijn soldaten. „Weg:" was ailes, wat hij hun zei, en ging acluer hen heen. HOOFDSTUK XIV terugslag treffen zou? Dat was de vraag waarop zij1 nu een antwoord zocht. Bij al haar begeerte, om het noodlot van Sakr-el-Bahr te verhaasten, had zij de gevolgen voor zichzelf overwogen; zij had de omstandigheid niet over het hoofd gezien, dat het onvermijdelijk gevolg zijn zou, dat Asad bezit nam van de Frankische slavin. Maar het scheen haar, dat zelfs deze prijs niet te hoog was, om Sakr-el-Bahr voor goed te verwijderen van het pad van haar zoon hetgeen dus be wijst, dat Fenzileh, als moeder, in staat was tot zelfopoffering. Zij troostte zich nu met te bedenken, dat de invloed, welks vermindering zij vreesde door de komst van een mededing ster in den harem van Asad, niet langer zoo noodzakelijk voor haar zelf en Marzak zou zijn, als Sakr-el-Bahr maar eenmaal verwij dend was. De rest kon haar niet zooveel sche len' Toch beteekende het iets, en de tegen- 'hïwS» SïïfïTwS I «ïlk^ïdaiS-mcron«.zwaarden, die I SJiüwJS I i?lfad hm h^n'roep» om Abdul Mokh, huwelijk? vroeg zij. „noe mom i der toortsen flikkerden wad en Maar er kwam er geen Hij stond tar, den aanvoerder der soldaten, en zij had hebben?" nmn r. Dpv „tond stn Voor Sakr-e -Bahr, zijn I lc wacmen. maar ei nw.nn mg T. I «„„«.wi™ van twintictal de- re en in tegenwoordigheid van getuigen. Hij was nog bezig met zijn uitlegging, toen van beneden het geluid van stemmen, voetstappen en het licht van fakkels kwam. „Daar komt Asad met gewapende macht te rug", riep hij en1 zijn stem beefde. „Stemt ge t0'Maar de kadi?" vroeg zij, en uit die vraag bleek hem, dat zij gewonnen was voor de ma nier, waarop hij haar wilde redden. Ik zei den kadi of zijn meerdere. Asad zelf zaï onze priester zijn, zijn volgelingen onze- En als hij weigert Hij zal weigeren riep zij, in haar opwinding haar handen vou wende. vooruitstak. „Ik ben teruggekeerd", zei hij, „om geweld te "-6011111100, waar zachtheid niet baat. loch bid ik, dat Allah u verstandiger heeft ge- „Dat heeft hij inderdaad, heer", antwoord de Sakr-el-Bahr. .Hij zij geloofd!" riep Asad uit met een stem, die van blijdschap trilde. ,Geef mij het meisje dus". En hij stak zijn hand uit. Sakr-el-Bahr trad op haar toe, en nam haar hand' in de zijne, als om haar voorwaarts te leiden Toen sprak hij de beslissende woor den: „In Allah's heiligen naam en voor zijn alziende oogen, voor U, Asad-ed-Din, en m tegenwoordigheid van deze getuigen, neem ik zwara ademhalend, een weinig duizelend, en van rood, bieek wordend ui den strijd, die iii zijn binnenste gestreden werd tusschen vvoeoe en teleurstelling aan den eenen en zijn diepe godsvruciil aan den anueren xaut. En daar hij nog aarzelde, lneip Sakr-el-Baiir misschien om zijn godsvrucht de overwin ning te doen behalen. Nu zuit ge begrijpen, waarom ik haar niet wilde afstaan, machtige Asad,zei hij. ,Gij zelf hebt mij dikwijls en terecht mijn ongehuwden staat verweten, en mij herin nerd, dat het niet welgfcvallig is in de oogen van Allah, en dat het een goed Muzelman onwaardig is. Eindelijk heeft het den Profeet behaagd, inij een meisje te zenden, ciai ik tot vrouw kon nemen Asad boog het hoofd. „Wat geschreven is, Het Teeken. Van achter het traliewerk, nog buiten adem door de haast, die zij gemaakt had, en met Marzak naast haar, was Fenzileh getuige ge- - h - n weest van den eersten toomigen terugkeer woordige staat van zaken maakte haar on van den Dey uit het huis van Sakr-el-Bahr. rustig, en haar gemoed een doolhof van aan van uey uu doenf Haar gr€ep kon met op eens al haar wenschen omvatten, naar het scheen en terwijl zij genoot van de vervulling van den eenen, moest zij het mislukken van den an deren betreuren. Toch, over het geheel, voelde de haastige monstering van een twintigtal de zer soldaten gezien op het voorplein, waar het rose licht der toortsen zich vermengde.v met het witte Licht van de volle maan. Zij had zij, dat hen haastig heen zien gaan met Asad zelt aan hun hoofd, en zij had niet geweten of zij lachen of huilen moest vreezen of zich ver heugen. „Het is gebeurd," had Marzak opgewon den geroepen. „De hond heeft hem weerstaan en zoo zichzelf in 't ongeluk gestort. Van nacht komt het einde van Sakr-el-Bahr.' En hij had er bijgevoegd„Allah zij geloofd 1 Maar Fenzileh antwoordde niet op dit dank ïn dezen gemoedstoestand had zij gewacht en nauwelijks gelet op het blijde en geheel zelfzuchtige gebabbel van haar zoon. uu' er weinig om gaf, wat zijn moeder te wachten stond, als de prijs voor het wegruimen van dien gehaten mededinger uit zijn weg. ymoi hem tenminste was er slechts voordeel bij de zaak, alleen reden tot tevredenheid; en die tevredenheid uitte hij met volkomen minacli- ting voor de gevoelens van zijn moedir. Nu werden zij getuige van Asads terug- i .nnomi'ts miirpKaL lrPTl I 1 nm nn H\t

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2