B. 1. C. Tdleg?ra*rnme® van köden Langestfaat 43, Telefoon 242. Royal Worcester en Bon Ton Corsets zijn geschikt voor ieder flgnnr. De sorteering en uitgebreidheid is buitengewoon groot, ze zijn keu rig van afwerking en voldoen aan alle eischen, die men aan een prima fabrikaat kan stellen. Voorts waren er nog vertegenwoor- gers van de commissie van toezicht en de hoogleeraren der Rijks-Academie van Beel dende Kunsten, het Nederlandsche „Woor denboek", de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen en de stichting „Het Rembrandthuis". Een krans van H. M. de Koningin en een van het A. S. C. werden op de kist neerge- legd. Aan de groeve sprak prof. mr. G. A. van Hamel. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Mr. GOEMAN BORGESIUS. De toestand van den heer Goeman Borge- sius, wis gisteren nog dezelfde als Maandag, deo lijder had vortdurend koorts. Hij moet lij dende zijn aan een inwendige aandoe ning (buikvliesontsteking) die vooral met het oog op^j. '««^^SnUMENT. duizenden turven verloren zijn, als er niet spoedig verandering komt. Er kan door den hoogen waterstand niet gewerkt worden, zoo- dat alle veenarbeid stil ligt. Tusschen Goor en Lochem staan bijna alle landerijen blank. De Bolksbeek en de Schip beek hebben het Markelosche en Hattemer- broek in een zee herschapen. De Waal voor Nijmegen blijft vallen E>e toegang tot de gierbrug langs Lage Markt is, weder vrij. Het water is te Zutphen gisteren 5 centi meter gevallen. DIJKVERZAKKING. Tusschen Durgerdam en het Kinselmeer is de Zuiderzeedijk over een lengte van 25 M. verzakt, vermoedelijk ten gevolge van het spuiten van zand achter den dijk. In den dijk zijn in de lengte op die plek twee scheuren zichtbaar. Men is thans bezig den toestand van den dijk te verbeteren. ANTI-OORLOG-DAAD. Naar wij in „de Vrije Mensch" lezen, roept mej. H. E. Douwes Dekker iedere vrouw op, die in staat is zoo'n rouw te voelen over den oorlog, dat moeilijkheden, ontberingen, zor gen noch ander leed vat op haar hebben, om deel te nemen aan een rouw-expeditie naar de oorlogvoerende landen. Zij ontveinst zich niet, dat groote hinderpalen in den weg lig gen, maar rekent op de scherpzinnigheid der vrouwen, de hulpvaardigheid der mannen en het verantwoordelijkheidsgevoel van hen, die niet meewerken of die tegenwerken. Het adres voor aanmelding isSecretariaat van de Anti- Oorlog-Daad (niet te verwarren met den A.-O. Raad), Postbus 103, den Haag. TREIN 8.28. Door de vereeniging „Trein 8.28" werden blijkens het verslag uitgebracht op de jongste algemeene veregadering over het verloopen jaar, uitgezonden 227 kinderen met 11074 De onthulling van het Thomson-monument verpjeegdagen, een cijfer, aanmerkelijk hooger ï-A. dan hgt yorige jaar Qe kinderen kwamen uit 14 verschillende plaatsen van ons land en be hoorden onderscheidenlijk tot 10 kerkgenoot schappen. De balans sloot met een saldo in debet en credit van ƒ57383.3814, de rekening inkom sten en uitgaven met een nadeelig saldo van 2061.47)4. Uit de rekening van inkomsten en uitgaven bleek dat aan contributiën werd ontvangen ƒ3258.15, aan bijdragen van donateurs ƒ886.05 en aan donatiën en giften 14260.39 (voor een groot gedeelte echter ge schonken voor de uitbreiding van het herstel lingsoord). De busjes leverden 223.42 op, in Den Haag, die zou plaats hebben in Fe bruari, heeft men moeten uitstellen, omdat de Duitschers weigerden toestemming te geven voor den uitvoer van het z.g. ecaussine-mar- mer (een prachtige, lichtblauwe soort steen) uit België, dat de beeldhouwer Charles van Wijck voor de laatste afwerking van het mo- numentnoodig heeft. Thans echter is de toer zegging verkregen, dat dit marmeT eind Ja nuari of begin Februari in ons land zal aan komen. w Het zal nu in ieder geval wel Mei worden, eer het monument gereed is. Men denkt het in die maand, of anders op Thomsons sterfdag 15 Juni te onthullen. Het eigenlijke beeld op ware grootte is echter al zoover ge>- terwijl de bijdragen van ouders of derden in reed, dat het misschien spoedig kan worden geëxposeerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. behooren niet Vrouwen aan rugpijn, pijn in de lendenen en zijdenduizeligheid en matheid te lijden. Nierkwalen komen bij vrouwen maar al te vaak voor. Haar leefwijze binnenshuis, zorg voor de kinderen en voor het welzijn van anderen leiden tot verzwakking der nieren. Bovendien zijn er kritieke tijden in het leven der vrouw, wanneer zich veran deringen voordoen, die de nieren met veel extra werk overladen. Aanvallen van rugpijn, hoofdpijn, duize ligheid, zenuwachtigheid, terneergeslagen heid en waterstoornissen volgen dikwijls, en spoedige behandeling is noodzakelijk om niergruis, waterzucht, of rheumatiek te voorkomen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen heelen de nieren en helpen haar om de urinaire ver- giiten te verwijderen, die zoovele vrouwen zwak, ziek en ellendig maken. Dit genees middel geneest niet alle kwalen, maar dient uitsluitend voor nier- en blaasaandoeningen Het verdient voorts aanbeveling om minder zwaar te eten, meer te slapen, vaker te rusten, overvloedig zuiver water te drinken, en te zorgen voor meer lichaamsoefening in de buitenlucht. Hoedt u voor namaak. Elke eehte doos draagt de handteekening van Jamas Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alk- maar verkrijgb bij Nierop Slothouber, Langestr. 83. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. a f 1.75 p. doos of f 10. - p zes doozen. Gemengd nieuws. EIEREN. In het afgeloopen jaar zijn op de markt te Barneveld aangevoerd 13.665.000 eieren, waarvoor is Uitbetaald 1.088.687.50. Den tweeden Maart waren de eieren het laagste in prijs en golden toen gemiddeld 6.50 per 100 stuks, terwijl de hoogste prijs werd uitbe taald op 30 November, zijnde gemiddeld 17.37)4 per 100 stuks, een prijs, nog nooit te voren besteed. Tengevolge der abnormale tijdsomstandigheden waren de prijzen in Ju ni gemiddeld hooger dan in Januari. PAARDENHANDEL. Men schrijft uit Zevenaar aan het Hbld. Met den handel in voor Duitschland be stemde paarden gaat het een groot aantal ex Drteurs en handelaren niet naar den vleeze. zijn kooplieden, die honderden paarden hebben opgekocht en in ontvangst genomen en bij het taxeeren door de daarvoor aange wezen commissie blijkt dat er wat men in han> delskringen noemt, geweldige „stroppen" zijn uitgedeeld. De indeeling in klassen moet nog al verliezen met zich brengen. Wij hoorden van gevallen, waarbij één handelaar eemge duizenden gulden schade lijdt omdat de mees te paarden in de minimum-klasse zouden zijn gerangschikt. De algemeene opinie in de be trokken kringen is, dat Duitschland thans zeer goedkoope paarden krijgt, ten koste vaak van groote verliezen hier te lande. De annno voor den paardenhandel blijkt bij vele expor- ïaïÉyËB&N IN NEDERLAND. Vogens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Cos Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo pen week, eindigende 6 Jan., m Nederland uitgesproken 9 faillissementen tegen 10 m de zelfde week van het vorige jaar Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1916 1060 faillissementen tegenover 1379 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. HOOG WATER. Het ziet er in de uitgestrekte veenderijen om en bij Steenwijk allertreurigst uit. Groote uitgestrektheden staan geheel blank, zooda. de verpleegkosten 2459.35 bedroegen. Huishouding en uitzending eischten een be drag van 12385.09)4. Mededeelingen werden gedaan omtrent de plannen tot vergrooting van het herstellings oord. Overwogen werd 't bestaande gebouw met terrein van de hand te doen en in eene an dere gemeente uitgestrekte tereinen aan te koo pen, waar een gebouwen complex kan verrij zen, mede voor inwonend geneesheer en voor eene onderwijzeres, opdat de kinderen die lan gen tijd in de inrichting moeten verblijven niet van onderwijs verstoken zullen zijn. HOOGE WATERSTAND. De Waal is nog vallende. In de laatste 24 uur is de stand te Tiel 15 c. M. lager, hetgeen echter nog van geen invloed is op den toe stand. Het verkeer voor voertuigen zal, indien het water blijft vallen, weder kunnen plaats hebben. GOUDEN BRUILOFT Hubertus Rooyakker en Clasina van Velzen te Rijpwetering zijn heden 50 jaren ge trouwd. Zij voorzien nog in hun levensonder houd met de pottensdupperij en gaan nog steeds den boer op niet een roeibootje, hij, de 85-jarige Bert aan den lijn of roeiende en zij, ue 89-jarige vrouw, aan het roer, ofschoon beiden slecht ter been en slecht van gezicht zijn. EEN BLIJK VAN WANTROUWEN. Op n vraag van Ged. St. van Gelderland aan den Raad der gemeente Bergh, waarom dit college de begrooting van 1917 heeft ver worpen, besloot de raad te antwoorden, dat zulks is geschied mdat men de belangen der gemeente in handen van het dagelijksch be stuur nietm eer veilig achtte. ACHTERGEHOUDEN BRIEVEN. Er liggen thans op 't politiebureau te Delft eenige duizenden brieven voor personen in Delft en elders. De besteller, die de brieven achterhield om er de geldswaarden uit te ha len, heeft zooveel eerbied gehad voor de ver duisterde correspondenties, dat hij alle brie ven, die hij verdonkeremaande, heeft bewaard. Eenige bestellers van 't postkantoor zullen op het politiebureau de teruggevonden brieven sorteeren en die aan de geadresseerden bezor- gen. Er zijn bij den stapel poststukken van be gin 1915. UIT HEILOO. Dinsdagavond hield de Tuinbouwvereeni- ging „de Eendracht" een gewone vergade- Na lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, was aan de orde be stuursverkiezing. Herkozen werd de heer P. de Jager Sr. tot voorzitter, terwijl gekozen werden de heeren Joh. J. Valil, G. Jongejan en Ant. Bakker. Tot nieuw lid werd aangenomen de heer Vrijburg. Bij het vaststellen der contributie werd na eenig debat besloten die zoo te laten, doch aangezien de vereeniging zwakker is gewor den door uittreden van een groot aantal R.-K. leden, zal zij moeten overgaan tot mindere uitgaven, zij gaf dit jaar belangrijke sommen, aan het Nationaal Steuncomité, de Rijkstuin- bouwwinterschool te Alkmaar, de Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Heiloo, den Ne- derlandschen Tuinbouwraad te 's-Gravenhage enz., die nu zullen vervallen of althans ver minderd worden. De heer N. van Bremen werd weer belast met het rondbrengen der convocatiebiljetten. Aan het slot der vergadering ontspon zich weer een discussie over een op te richten ex portveiling, nadat door een paar heeren, die met het veilingswezen bekend kunnen zijn, was gewaarschuwd toch vooral dit plan nog eens tot in hare uiterste details te bes-tudeeren. werd de vergadering gesloten. UIT HENSBROEK. Dinsdagmiddag gaf de heer Frischmuth uit Zurich (Zwitserland) hier een kindervoorstel ling. Reeds in November zou deze goochelaar optreden, maar ziekte noopte hem tot uitstel. En nog was de kans groot geweest, dat de voorstelling niet had kunnen doorgaan, want even voor ons dorp reed mijnheer met al zijn apparaten te water: zelf tot aan dn hals toe onder en de koffer met toestellen druipnat. Door vriendelijke menschen geholpen werd de heer F. tevens van een volledig stel kleeren voorzien, bij de warme kachel werden de ap paraten zooveel mogelijk gedroogd en de voorstelling kon doorgaan. De kinderen heb ben verbazend veel schik gehad in de gewone en buitengewone toeren. Vooral ook wanneer enkelen hunner schoolkameraden mee hielpen goochelen of als deze tot hun eigen groote ver bazing verdwenen voorwerpen in htm bezit bleken te hebben. UIT SCHOORL. Bij Kon. Besl. is onze burgemeester, de heer A. J. Peeck, benoemd tot hoogheemraad van het Hoogheemraadschap der Uitwateren- de sluizen in Kennemerland en Westfriesland. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij den kolfwedstrijd te Hoogkarspel won de heer P. Kostelijk van hier den eersten prijs. Onze plaatsgenoot, de heer D Pijper, won den serieprijs. UIT BERGEN. De heer J. Brugman, Chef-monteur bij het Gemeentelijk Eiectriciteitsbedrijf heeft zijn voornemen te kennen gegeven deze gemeente te zullen verlaten. UIT STOMPETOREN De lezers zuilen zich misschien nog de kloeke daad herinneren van Jan Heep, die op 6 Juni aan de Noordervaart van de in volle vaart zijnde tram sprong en den arbeider Dirk de Wit redde, die door het schrikken der paarden te water geraakt was. De Cen trale Landbouw Onderlinge heeft gemeend, dit té moeten beloonen: de alhier bestaande afdeeling heeft in hare vergadering van Dins dagavond den heer Heep bij monde van den heer D. de Boer gehuldigd en hem een gou den horloge met inscriptie aangeboden. Aan de binnenzijde van het deksel lezen we: „Aan Jan Heep te Stompetoren, ter herinnering aan zijn moedige daad op 6 Juni 1916, toegekend door de C. L O A'dam 31/12 1916" Maandagavond hield de afdeeling Oterleek Stompetoren van den Bond voor Staatspen- sioneering bij den heer C. Renses alhier eene propaganda-vergadering, die zoo goed be zocht was, dat de zaal geheel bezet was. On der de vele bezoekers waren ook enkele oud jes, die staatspensioen genieten. De voorzitter, de heer J. van Albada, heet te allen welkom en gaf zijn genoegen te ken nen over de tairijke opkomst. Hierna werd een aanvang gemaakt met de voordrachten, die atle zeer voiüeden en waarbij eene aan gename afwisseling was van luim en ernst. Up voorstel van den voorzitter werd ook enkele malen een liedje gezongen uit de boek jes, die daartoe uitgereikt waren, hetgeen het genoegen van den avond ook verhoogde. In de pauze meldden 7 nieuwe leden zich aan. De propaganda-avond mag in alle op- zxctiten uitsiekend gesiaagd heet en. UIT WIJDENES. De strijd over het landpad1 tusschen de ge meenten Wijdenes en Schellinkhout is thans voor goed beslist. Het prikkeldraad bij den toegang te S. is weggenomen en het afgebro ken brugje aan de Wijmers hersteld. UIT EGMOND AAN ZEE. Gistermiddag werd in pension „Belle- vue" door den inspecteur van het middelbaar onderwijs, den heer M. J. van Alphen de Veer uit den Haag het examen afgenomen voor het diploma schipper op visschersvaartuigen. De leeraar, de heer H. J. J. Smit, van hier, die daarvoor indertijd werd aangesteld en 6 leerlingen voor dit examen had klaar ge maakt, had succes van zijn lesgeven. Van de 6 candidaten had zich 1 teruggetrokken, de overige 5 slaagden met goed gevolg, de na men zijn: G. Groen, G. Zwart, KI. Vuil, H. Visser en C. de Groot, allen van hier. Het is te wenschen dat nog vele varensgezel len het nut van dit examen zullen inzien, wat eerlang een staatsexamen zal worden en waar dan de eischen wellicht zwaarder zullen worden gesteld. spoeld. De goederen waren gemerirt 6421 Sleets een horloge met ketting werden op het lijk gevonden. Aan de ketting hing een insig ne, waarop gegraveerd stond: M. E. A. Ma rine Encineers-Association. De Nederlandsche officieren, die thans in, Engeland zijn om naar het front te gaan, hebben nu ook van de Belgische regeering een uitnoodiging ontvangen om het Belgische front te bezoeken. De aanhangwagens, die de Haagsche tram te Bremen bestelde, zijn bijna klaar, maar mogen niet worden afgewerkt, omdat de fabriek vo. 1 opig op bevel der Duitsche re geering, geen werk voor particulieren mag verrichten. Te Zevenaar zijn 28 Nederlandsche kin deren uit Duitschland aangekomen. Een vrouw te Amsterdam heeft haren man overgoten met een emmer vol kokend wa ter. De man werd in een gasthuis verbonden. In Haarlem is slechts 10 pet. gas be spaard. De directeur van het gasbedrijf heeft medegedeeld, dat, wanneer geen belangrijker besparing wordt verkregen, de aflevering zal worden gestaakt. De Bond in de kledingindustrie heeft den minister gevraagd mede te werken om aan den kolenood een einde te maken. Nog twee schepen zijn in de Rotterdam- sche haven stil komen te liggen door de wei gering der machinisten om te monsteren. HET CONFLICT IN HET SCHEEPVAART BEDRIJF. DEN HAAG, 10 Jan. Naar aanleiding van de motie, aangenomen in de ledenverga dering van den machimstenbond, heeft de minister van landbouw gistermorgen het bondsbestuur opheldering verzocht en ge vraagd of de bedoeling is dat de bondsle den van plan zijn te monsteren op schepen, gerequireerd door de regeering, waarvoor de vrachtprijzen door den minister worden vastgesteld zonder dat de reeders daarop eenigen invloed hebben. Het bondsbestuur heeft gisetrenavond teruggeseind dat de motie alleen bedoelt dat voor requireering van schepen aan eigenaars een schadeloos stelling wordt vergoed, bepaald niet door de tegenwoordige vrachtprijzen, maar door lands belang, alleen, is de requireering, be doeld in 's ministers telegram, diezelfde als reeds bestond voor aaneming der motie, dan blijven de leden weigeren. De toestand is dus zoo, dat 1000 personen Nederland bedreigen met gebrek aan graan en steenkool, 16 graanbooten liggen stil. Te zamen metende 55000 ton en 5 kolen- booten te zamen 10000 ton. Jhr VAN NISPEN TOT SEVENAER. t DEN HAAO, 10 Jan. Op 55-jarigen leeftijd is in den afgeloopen nacht overle den het Tweede Kamer-lid voor Rheden, de heer Jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, direfcteur-hoofdredacteur van „de Residen tiebode," oud-lid der Prov. Staten van Zuid- Holland. Mr. GOEMAN BORGESIUS. DEN HAAG, 10 Janè De toestand van den Kamervoorzitter, de heer mr. H. Goe man Borgesius, is nog steeds onveranderd. De patiënt had een rustigen nacht. STADSNIEUWS. KORTE BERICHTEN. Te Nieuwepekela (Gr.) is het 3-jarig zoontje van den heer L. de Groot in een wijk verdronken. De pachter A. Koers van het Kamperei land is, toen hij zijne kinderen met een pontje wilde overzetten, uit het vaartuig geslagen en verdronken. In de Elandstraat te Amsterdam is een man van de trap gevallen en overleden. Te Groningen is Maandag zooveel sneeuw gevallen, dat de eerste tram naar Zuidlaren pas 's middags kwart vóór 5 ver- trok. Te Weesp heeft men de hand gelegd op eenige personen, die in den laatsten tijd al daar verschillende inbraken pleegden. Te Vrijhoeve Capelle is de heer v. d. S., lid van den gemeenteraad, van een zolder dood gevallen. Dr. B. S. H. Stieler, te Westwoud, is be noemd tot secretaris van Het Witte Kruis; de heer R. Ledeboer te Hilversum tot penning meester en de heer J. E. G. C. Dibbits, burge meester van Zwaag, tot onder-voorzitter. Door de Winterswijksche douanen werd een Duitsche vrouw aangehouden, die den rok met zeemleerlappen bekleed bleek te heb ben, terwijl het lichaam op verschillende plaatsen met rubber bedekt was. Bij een huiselijken twist bracht een vrouw te Amsterdam haar man met een mes een niet gevaarlijke hoofdwonde toe. Daarna sprong zij uit het raam. Zij werd dood opge nomen. De dader van den doodslag te Groesr beek is aangehouden. Hij heeft in dronken schap het schot uit baldadigheid gelost en had te voren reeds anderen bedreigd. Het slachtoffer, een 29-jarige ongehuwde man, was van onbesproken gedrag. Een Belgisch geïnterneerd militair liep te Workum op de spoorbaan en bemerkte plotseling een trein. Niet kunnende uitwijken, spreng hij in 't water en verdronk. De bouw van den toren aan de nieuwe Roomsche kerk te Leeuwen heeft men moeten uitstellen wegens gebrek aan bouwmateria len. Op den kistdam te Lutjeland is het lijk van een Engelsche marinematroos aange- GESLAAGD. Door de vereeniging van leeraren in het schoonschrijven M. O. is het diploma voor goed handelsschrift en rondschrüt uitgereikt aan mej. J. Kater, alhier, leerlinge van den heer S. Bakker Dzn. AANBESTEDING. Bij de op 9 Januari j.l. gehouden aanbeste ding in hotel ude Nachtegaal", voor het bou wen van twee woonhuizen met autoberg plaats aan den üeesterweg (Bergerhout) ai mer, voor de heeren K. Raat en J. 1 ïailt, naai plannen en onder beheer van den architect K. Bakker Dz.,' .j ingeschreven als volgt: Smit en Hoogland te Beverwijk J 27,100. J. van Straten te Alkmaar 24,600. Bakker en Karse te Hoorn 24,360. P. Voorman te Schagen J 23,980. P. Dubbeld te Heiloo 23,740. M. Hoogervorst te Alkmaar J 23,648. A. Tip te Alkmaar 23,570. W. Vasbinder te Alkmaar 23,122. C. Jonker te Alkmaar 22,965. J. de Vries te Purmerend 22,200. C. M. van Latum te Alkmaar f 20,700. S. Spruit te Alkmaar 19,966. De raming bedroeg 20,760. Gegund aan den heer S. Spruit. JAARBEURS UTRECHT. Van het algemeen secretariaat van de jaar beurs te Utrecht ontvingen we een reclame plaat voor genoemde jaarbeurs ontworpen en op steen gebracht door den sierkunstenaar C. Lion Cachet. Deze plaat wordt over enkele dagen in groote getale over ons land verspreid en zal dan wel door z'n kleurig uiterlijk de aandacht op deze nuttige instelling vestigen. Even zij er nog aan herinnerd, dat grossiers, winkeliers en andere handeldrijvenden, die de jaarbeurs willen bezoeken eenmaal per spoor heen en terug vervoerd worden tegen den en kelen vrachtprijs. Ze moeten daartoe een legi- mitatiekaart toonen, die tevens toegang geeft tot de jaarbeurs die op aanvraag kosteloos verkrijgbaar is aan het secretariaat te Utrecht Stadhuis, kamer no. 7. DE COKESKAARTEN. Het verstrekken van de gemeentecokes wordt thans, zooals reeds uit de publicatie van den directeur van het levensmiddelen-bu reau blijkt, op andere wijze geregeld. De brandstoffenhandelaren ontvangen nu ieder een gelijk deel van de productie. Houders van cokeskaarten moeten nu hun kaart, alvorens de handelaars hun cokes kun nen verstrekken, aan het levensmiddelen-bu reau laten afstempelen. Aan het bureau stem pelt men voor een handelaar niet meer kaar ten af, als deze kolen heeft ontvangen. Heeft de door de cokeskaarthouder gewenschte handelaar geen cokes meer dan stempelt men aan het bureau de kaart af voor een andere handelaar. Hierdoor is bet voor een hande laar onmogelijk geworden om wanneer hij nog gemeentecokes in voorraad heeft te ver klaren, dat hij niets meer heeft, om ze voor zijn cliënten, houders van cokeskaarten te houden. De kaarten worden dan slechts aigestem- peld naarmate men aan het bureau weet dat er cokes in voorraad is. Een noodelooze gang naar de brandstoffen- handelaar wordt hierdoor voor de houders van cokeskaarten ook voorkomen. Het cokestekort bedraagt ongeveer 35 pCt. Nog is er geen regeling getroffen om hierin te voorzien. DE MAXIMUMPRIJZEN. Nu de bakkers in Amsterdam, met toestem ming van wethouder Wibaut met de brood prijzen boven de maximumprijzen mogen gaan, omdat de bakkers aldaar met deze prij zen niet uit kunnen, hebben wij voor Akmaar eens inlichtingen ingewonnen bij een zeer be voegde. Van hem vernamen wij, dat de be- drijfsonkosten voor de bakkers te Am sterdam, vooral door de hooge bezorg kosten veel hooger zijn, dan hier. Zijn oordeel was, dat men in Alkmaar met den maximum prijs wel uit kon. Nog wees hij er op, dat de bakkers in Alk maar het wittebrood veelal als melkbrood verkoopen en de prijzen daarvoor stonden niet op de nieuwe lijst vermeld, al zal men straks ook aan deze gebruikers niet meer dan 4 ons per dag mogen verkoopen. De bakkers zijn met hun prijzen wat het melkbrood betreft vrij. De houders van broodkaarten kunnen van hun bakkers evenwel verlangen, dat zij hun het wittebrood als waterbrood leveren tegen den maximumprijs van 28 ct. per Kg. en waar er hier geen keuringsdienst bestaat en het gehalte van het melkbrood dus niet gecontro leerd wordt, daar doet men in het algemeen verstandig aldus te handelen. Onze zegsman wees ons op verschillende be zwaren door de bakkers tegen de regeling in hun orgaan van 8 Januari ingebracht. Be langrijk lijkt ons de vraag, wat er met het overgeschoten water en met het overgeschoten brood moet gebeuren. Geoordeeld werd dat burgemeesters de bevoegdheid moeten krij gen, om dit als veevoeder te laten verkoopen. Ons komt dit ongewenscht voor. Tot nog toe verkochten de bakkers dit brood voor minder aan arme menschen en het lijkt ons beter dat dit ook in de toekomst mogelijk moet blijven. Uitvoerig wordt echter uiteengezet, dat de re geling een overgangsbepaling mist. Aange toond wordt, dat het hierdoor noodig is dat de gemeenten er op toe hebben te zien, dat er op 5 Februari minstens voor 3 weken meel in 1c gemeente in voorraad is. Nog wordt de ontzettende omslag besproken die op 13 soorten opplakb laden voor de bakkers met zich brengen. Ook wordt op de noodzakelijkheid gewezen om het gewicht van het regeeringsbrood te veranderen. Waar er voor een persoon niet meej dan 4 ons per dag afgegeven mag wor den, daar wordt het eenvoudiger geoordeeld om het brood ook ;n veelvouden van 4 ons te verkoopen De bakkers zullen goed doen om deze zaken eens onderling te bespreken. Heden kwamen aan het distributiebureau een groot aantal klachten tegen winkeliers in, die de door hen veel duurder ingekochte arti kelen, niet tegen de maximumprijzen wilden verkoopen. De directeur deelde dezen klagers mede, dat hij zijn houding op in te wachten instructies uit den Haag zou vaststellen. De moeilijkheden voor de winkeliers be greep hij volkomen, doch wanneer de regee ring verlangde, dat de maximumprijzen wer den gehandhaafd, dan zou hij dit doen en zelfs tot inbeslagname overgaan. De winkeliers moesten dan maar zien hoe zij in den Haag hun rechten hadden te verde digen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 9 Januari. (Vervolg). RIJWIELDIEFSTAL. Na heropening van de zitting had zich Volkert H., bierhuishouder te den Heider, thans gedetineerd, te verantwoorden wegens het zien opzettelijk koopen van een gestolen rijwiel en wel op 6 September. De rechtbank werd hierop wegens de af wezigheid van den verdediger, mr. Leesberg, geschorst. Na 10 minuten verscheen Mr Leesberg, wiens te late verschijning een gevolg was van het feit, dat hij te laat gewaarschuwd was. Matthijs Visser te 's-Gravenhage, verklaar de, op den dag dat H. M. de Koningin in den Helder was geweest, zijn fiets, die hij als mi litair in gang 4 van het fort de Erfprins ge plaatst had, te hebben vermist. Des middags, ongeveer 5 uur, had hij zijn rijwiel daar geplaatst. Om 6 uur was het ver- i iu u/aarrip van rip fiets sciiatte be den. üwenen. De waarde van de fiets sciiatte klaagde op ongeveer 20 a J 25. Ane Strooper, eveneens militair te Helder, verklaarde de fiets gestolen te hebben en deze verkocht te hebben aan beklaagde voor 10. In Augustus had hij beklaagde ook een fiets verkocht voor 20. Getu ge had schuld bij beklaagde en deze had tocir tegen hem gezegd „kun je geen fiets krijgen, dan heb jij centen en ik ook." Getuige had daar onder verstaan steel een fiets en had dit toen gedaan. Beklaagde verklaarde dat getuige voor de eerste fiets slechts 1 a 2 maal bij hem aan huis geweest was. Hij wildé hem zijn fiets verkoopen, beklaagde wilde hem niet koopen, doch zeide: hier komt wel eens iemand die wel een fiets koopen wil. Getuige verklaarde nog dat beklaagde nog gezegd had „ik zal je niet verraden, als er wat van komt zal ik zeggen, dat ik tiem ge kocht heb van iemand bij de pantsertorten. Uit medelijden met beklaagdes gezin had ge- tuige bij de politie eerst anders verklamd. Mr Leesberg stelde aan getuige eenige vragen, waaruit bleek, dat eerst iemand in het café de fiets zou koopen. Getuige was door het signalement dat be klaagde had opgegeven, ais rijwieidief ont- dejan Muller, kok bij de marine, verklaarde 7 September, ongeveer 6 uur, in het café van beklaagdé te zijn geweest. Of het de dag ge weest is, dat de Koningin in den Helder was, wist getuige niet. Ook kon hij niet bevesti gen, wat uit de stukken bleek, dat hij de vo rige getuige als Thijs kende. Wel had getuige tegen beklaagde gezegd, dat hij wel eens een fiets wou koopen. Beklaagde had tegen getuige gezegd, toen de vorige getuige binnenkwam, „daar is nu A Ia TH iIJdClljtAA LgAAUUVlVAl a.*.. ...AA..- - - - l:I /-v .1mft x-irrvr/1 PT1 I J r r\ a er n O t U A.mnrm+t XttdwJstnd.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2