DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. ggd ungerwpr, s No. 9 Honderd en negentiende jaargang. 191?* DONDER PAO 11 JANUARI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,franco door het geheele Rijk 11,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel I 0.12| Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Cokes en Gas. voor de Mi litie va* de mannelijk© ge borenen van het jaar 1898, op DINSDAG en YRlJDAfl van 1—3 uur, ten Stadhuize, vddr 20 JANUARI a.s. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 11 Januari. Het antwoord van de entente op de vre desnota van president Wilson van 19 Decem ber is waarschijnlijk nu reeds in diens han den. Het zal morgen openbaar gemaakt wor den de president moest het eerst kennen, voordat het in de pers was opgenomen. De Fransche minister-president Briand heeft het antwoord gistermiddag aan den Amerikaan- schen gezant te Parijs overhandigd uit naam van alle regeeringen der geallieerden. Dit ge schiedde in tegenwoordigheid van den Belgi schen minister van buitenlandsche zaken, ter wijl aan de nota nog een afzonderlijke Belgi sche nota werd toegevoegd, waarin de Bel gische regeering adhesie betuigt met het ge meenschappelijk antwoord der gealliëerden, en waarin zij tevens haar dankbaarheid uit drukt aan de Amerikaansche regeering voor de edelmoedige hulp, de ongelukkige, over weldigde Belgische bevolking bewezen, als mede voor de hartelijke blijken van sympathie waarvan het Amerikaansche volk gedurende den oorlog bij elke gelegenheid blijk gaf te genover België. Deze bijzonderheden wettigen de veronder stelling, dat in de entente-nota bijzondere nadruk zal worden gelegd op België's posi tie en dat er duidelijk omschreven eischen zullen worden gesteld nopens vergoeding, teruggave en waarborgen voor de eerbiedi ging van de onzijdigheid en de onafhanke lijkheid van kleine volkeren. Met spanning dient deze belangrijke ant- woord-nota te worden afgewacht. Het is im mers niet onmogelijk, dat zij op een geheel anderen toon zal zijn gestemd dan het ant woord der entente op het Duitsche vredesr aanbod. De Grieksdie regeering heeft het ultima tum der entente-mogendheden aanvaard. Een Grieksch blad schreef dezer dagen: „Als de entente overal wapens noodig heeft, laat ze ze komen halen; als ze ons ge bied behoeft, laat ze het komen nemen; als ze den koning wil on tronen, laat ze dat ko men doen, maar laat ze daarbij openlijk te werk gaan en zich niet verstoppen achter een verschrikkelijk verrader, (den heer Venize- los)." De Grieksche regeering heeft blijkbaar een houding van verzet niet aangedurfd en toege geven. De eerste uiting van de „eenheid van actie," welke te Rome is ingeleid, heeft dus een succes bereikt. En wel op het oogenblik, waarop volgens Reuter de midden-mogend- heden het Macedonische front versterken wellicht zijn de Beieren, die in het westen, in het oosten en in het zuid-oosten hebben ge streden er heen gezonden met misschien de bedoeling naar Griekenland door te drin gen. De entente heeft thans meerdere veilig heid voor de troepen van generaal Sarrail en gemaakt, dat de gevaarlijke zeereis van transporten van acht dagen tot 24 uur wordt verkort, hetgeen met het oog op het onder zeeërs-gevaar van veel beteekenis is. Engel- sche bladen schrijven reeds, dat Italië het Sa- loniki-front met troepen geducht zal verster ken. Daarentegen verzekert lord Northcliffe, de couranten-koning, opnieuw, dat de oorlog nergens anders dan op het westelijk front ten voordeele der entente kan en zal worden be slist. De nieuwe Russische minister-president heeft verklaard, dat zijn wachtwoord zal zijn: „alles voor de overwinning." Van de oorlogsterreinen is er geen nieuws. ALKMAAR, 11 januari. De positie van ons land, tusschen den En- gelschen hamer en het Duitsche aambeeld, of den Duitschen hamer en het Engelsche aam beeld het is ons om het even brengt uiteraard mede, daf we in de verdrukking ko men. En hoe langer de machtige arm van den oorlog bezig is, hoe vaker de mokerslagen neerkomen, hoe meer ook ons land geplet wordt en des te gevoeliger zijn bewoners dus getroffen. Wij houden dit den klagers, die ons aanmerkingen hierop en daarop ko men mededeelen, steeds voor oogen. „Het is erg, maar het kan nog erger worden". Deze ernstige overweging heeft al menig ingezon den stuk teruggehouden, en menig criticus, die de stedelijke overheid te lijf wilde gaan, doen inzien, dat matiging in het oordeel on der de tegenwoordige omstandigheden een eerste eisch van billijkheid is Zeker, men zou graag veel anders willen zien en adders zou bij normale toestanden vaak alleszins ge- wenscht zijn het is echter steeds de vraag of het op dit oogenblik anders kan. Die vraag moet men stellen en beantwoorden, voordat men zijn grieven luchten gaat. En juist met het oog op de toekomst is het zoo gewenscht, dat het gemeentebestuur en de in verband met de tijdsomstandigheden opgerichte instellin gen en genomen maatregelen den meest mo gelijken steun erlangen van particulieren, or ganisaties en andere organen. Aan den ande ren kant mag de burgerij daartegenover ook de meest mogelijke wel willend heid en w e 1 willendheid van het stadsbestuur en wat daaraan annex is verwachten. Onderling ver trouwen, samenwerking en tegemoetkoming kunnen in dezen en den komenden tijd veel doenl Wij zetten dit nog eens duidelijk voorop in verband met klachten over de cokesverschaf fing, welke ons heden bereikten. Ten eerste was men onaangenaam getrof fen door de regeling, welke dusdanig was, dat velen lang moesten wachten, voordat ze aan de beurt waren, om hun kaart afgestem peld te krijgen. Zulk lang staan is onaange naam en geeft verlet. Het zal gemakkelijk voorkomen kunnen worden, indien men niet alle gegadigden tegelijkertijd in de gelegen heid stelt, om hun bons te laten afstempelen, maar ze groepsgewijze laat verschijnen, bijv. naar de letters van het alfabet. Minder gemakkelijk is het natuurlijk een bevredigende regeling te treffen ten aanzien van het bestaande tekort in den cokesvoor- raad. Voor een gedeelte zou de gemeente mis schien hierin kunnen voorzien, door zelf co kes in te slaan en deze tegen den distributie- prijs weer af te staan. Zijn er verdere maatre gelen noodig, dan lijkt het ons niet in de eer ste plaats gewenscht om de grens van het in komen (thans 1200) te verlagen. Billijker is het dan, de beschikbaar gestelde hoeveel heid per gezin te verkleinen en daardoor al len, die tot dusverre distributie-cokes kregen, te blijven helpen. De gebruikers zullen dan zuinig moeten zijn maar dit zal bij het aangroeien van het tekort toch noodig we zen. Men voorkomt daardoor, dat menschen met geheel leege handen, d.w.z. met onafge- stempelde cokes-bons, moeten worden weg gezonden, zooals heden het geval was. Dat het mogelijk is gebleken, dat houders van ge- Stempelde bons heden bij de hun aangewezen handelaars geen cokes meer hebben kunnen krijgen, berust zeker op een vergissing, welke wel zoo spoedig mogelijk zal worden her steld. Dat er minder cokes is, is natuurlijk het gevolg van het maken van minder gis. Be sparing van gas heeft vermindering van co kes-productie tengevolge. Men weet, dat wij van den beginne af aan de oplossing in deze gemeente van het vraagstuk, om door vermin dering van het gasverbruik te komen, tot ko- lenbesparing niet de gelukkigste hebben ge vonden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft men zie het verslag in dit nummer gisteravond met algemeene stem men besloten den Raad te adviseeren, terug te komen op zijn genomen besluit inzake de winkelsluiting in dezen geest, dat wordt toe gestaan de winkels na acht uur met ander dan gas- of electrisch licht open te honden. De heer Bosman sprak in dit verband van mosterd na den maaltijd. Hij heeft volkomen gelijk maar in anderen zin, dan hij be doelde. Immers een voorstel heeft de com missie voor de strafverordening bereids ver laten, waarbij den winkeliers wordt toege staan van 89 open te blijven, mits ze in dat uur dan ook maar één pitje branden. Zijn wij wel ingelicht, dan is er verder ernstig sprake van een groote, door de beide mid- denstandsvereenigingen te beleggen vergade ring met ruime introductie (o.a. ook toege staan aan de onderteekenaren van het beken de request), waarin over deze zaak uitvoerig zal worden gedebatteerd. Wellicht helpt dit mede, om een zooveel mogelijk bevredigende regeling te krijgen. Ook. met de gaspi ijsverhooging voor de kleine verbruikers is het nog niet in den haak Men weet, dat oorspronkelijk bepaald was, voor deze verbruikers geen bijzondere rege ling te treffen. De heer Thomsen, van oor deel, dat de verhooging moest worden be schouwd als een boete op het nalaten van bezuiniging, wilde niet straffen, waar geen schuld trof, omdat verdere bezuiniging van minimum-verbruikers redelijkerwijze niet mocht worden verlangd. Mede in dezen ge- dachtengang hebben wij met nadruk invoe ring van het stelsel van progressie bepleit, waarmede men ons wel instemming heeft be tuigd, maar waartegen wij het eerste bezwaar nog moeten hooren. Gelijk bekend, is de regeling-Thomsen aldus aanvaard, dat een bepaald aantal Ma. zou worden vrijgesteld van de verhooging voor verbruikers met een inkomen van beneden 1200. Met dien ver stande, dat dit aantal werd verlaagd. De heer Thomsen had voor de wintermaanden 50 M3 gerekend en dit aantal werd vastgesteld op 45 M3 Nu is het aangenomen voorstel voor meer dan één uitleg vatbaar. Wij zouden zeggen, dat afnemers beneden 1200, die meer dan 45 M3. verbruiken, van dat meerdere 70 pCt. ook tegen 6 ets krijgen, doch de overige 30 pCt. met 24 ets. moeten betalen. De officiëele interpretatie is echter anders. Men redeneert daar aldus: zij die een inkomen hebben van beneden 1200 en meer gebruiken dan 45 M3. worden naar denzelfden maatstaf be handeld als degenen, die een hooger inko men hebben. Men heeft dit ongetwijfeld met goede bedoelingen gedaan, maar benadeelt daardoor vele kleinere gebruikers. Immers wel worden door deze regeling gebruikers van 80 M3. in staat gesteld niet 45 maar 56 M3. voor 6 ets. af te nemen, maar gebruikers van bijv 50 M3 krijgen slechts 35 M3. voor 6 ets., terwijl zij zonder deze regeling recht zouden hebben op 45 M3. en dientengevolge 1.80 per maand meer moeten betalen. Dit voorbeeld toont voldoende aan, dat er bij de bestaande regeling nog onbillijkheden vallen weg te nemen in geen geval mogen de kleinere gebruikers, wien men ten goede heeft willen komen, de slachtoffers worden van anderen, die met een even laag inkomen meer gas verbruiken. Moge de gelegenheid, om in dezen de billijkheid te betrachten, niet lang uitblijven. Zou de Raad nog niet in de ze maand bijeenkomen? BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. Dr. Friedrich Adler, de moordenaar van graaf Stuergkh. den voormaligen Oosten- rijkschen minister-president, heeft zich, vol gens een berjcht van de Kreuzzeitung opge hangen, maar de strop is doorgesneden. Men zal wachten met zijn executie, tot hij de gevol gen van zijn poging tot worging te boven is. Gedeelten van de parken in en om Lon den zullen voor de cultuur van groenten en aardappelen gebruikt worden. Het programma van den nieuwen Russi- schen eerste minister zal, volgens zijn verkla ring zijn „alle voor de overwinning." Volgens berichten dit het Servische hoofdkwartier, voeren de Centralen nieuwe strijdkrachten aan in Macedonië. De Entente heeft een groote Duitsche packetboot, die in Grieksche wateren was aan getroffen, in beslaggenomen en naar Marseil le opgebracht. Volgens de Matin is minister Herriot van plan het gebruik van suiker in Fankrijk te beperken tot anderhalf pond maandelijks per hoofd. Naar het blad zegt is het doel van dezen maatregel transportruimte te winnen. Het bekende hotel Cecil te Londen is Dinsdag gesloten; aan de ongeveer 700 man nen en vrouwen, die er in dienst waren, is aangezegd, dat zij een betrekking elders moes ten zoeken. Het hotel' wordt ingericht tot kam toren van. het luchtministerie. Om een eind te maken aan den onbevre- digendenden politieken toestand zullen, naar men verwacht in April algemeene verkiezin gen in Australië worden gehouden. Volgens de Petit Parissien zijn de Ame rikaansche en Nederlandsche gezant gedwon- gen, Boekarest te verlaten, omdat Duitsch- land! voor de ontginning van het petroleumge- bied de handen vrij wil! hebben, zonder con trole. Een bericht, langs omwegen uit Rusland gekomen, meldt, dat dé Tsaar oud-minister president Stürmer tot zijn raadgever inzake buitenlandsche politiek heeft benoemd. President Wilson heeft in persoon den Zwitserschen gezant zijn dank betuigd voor het aanbod van Zwitserland om de nota van president Wilson te steunen. De plaatselijke besturen van eenige ste den in Rijnland protesteereni, dat men met de nieuwe beperking van het aardappelverbruik juist in het industriegebied is begonnen, ter wijl toch in de eerste plaats daar de bevolking goed voedsel het meest noodig heeft. In Duitschland zijn nieuwe scherpe maatregelen in voorbereiding tegen het smok kelen en dén invoer buiten de bemiddeling van de Zentrale Einkaufs Gesellschaft. Het „Berner Tagblatt" meldt, dat binnen kort groote veranderingen in de hoogere be velvoering van het Zwitsersche leger zijn te verwachten. In Hamburg kwamen den laatsten tijd nog al wat gevallen van pokken voor. Maatre gelen tegen een epidemie zijn genomen. STADSNIEUWS. Vakken aK. Aanvangsjaarwedde f 750.— met zes 3-jaarl. period, verh. van f 100. Voor hoofdakte bovendien f 150.Tege moetkoming kosten woninghuur eventueel "f 150.—. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vtfdr 22 Jan. a.s. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisteravond vergaderde de Kamer van Koophandel ten stadhuize om half negen. De heer Messelaar had de plaats van het afgetre den lid, den heer Boom, ingenomen. De vergadering was voltallig. De heer Prins opende de vergadering, waarna werd overgegaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren Potgieser en Henneman, en het nieuw gekozen lid, den heer Messelaar. De heeren Van der Kley en Cloeck, met dit on derzoek belast, adviseerden tot toelating van de leden. Den voorzitter deed het zeer veel ge noegen dat de heer Potgieser, als nestor van de afgevaardigden, opnieuw het vertrouwen van de kiezers bleek te bezittenhij wenschte den heer Potgieser geluk met z'n benoeming De heer Potgieser dankte voor de vriendelijke woorden van den voorzitter. Vervolgens sprak de heer Prins den heer Henneman toe. A( was deze nog kort in de kamer, de kiezers bleken in te zien, hem daar noodig te hebben, zijn vak was voor z'n verkiezing nog niet in de kamer vertegen woordigd. De heer Henneman had der ka mer reeds vele diensten bewezen met z'n ad viezen, de voorzitter hoopte dat de heer Hen neman op dezen weg zou voortgaan. De heer Henneman dankte voor deze woorden. Daarna sprak de voorzitter het nieuwgeko- zen lid, den heer Messelaar toe, hij hoopte, dat deze denzelfden weg als zijn ouderen voorganger zou bewandelen. Hij hoopte en vertrouwde, dat de heer Messelaar nog jaren lang in het belang van den handel en de stad het lidmaatschap van de kamer zou mogen bekleeden. De heer Messelaar dankte den voorzit ter voor zijn woorden. Wel was de taak waarin de heer Boom hem was voorgegaan niet gemakkelijk, doch hij hoopte dien tot ieders vervulling te mogen vervullen. Vervolgens sprak hij van deze plaats een woord van dank uit aan de kiezers die hem zijn vertrouwen hadden geschonken, in het bijzonder die van de Hanze en de vereeniging voor den handeldrijvenden en industrieden Middenstand. Daarna las de secretaris de notulen voor, die onveranderd werden vastgesteld. Toen was aan de orde het verkiezen van een voorzitter voor het jaar 1917. De heer Prins werd herkozen, hij dankte de hee ren ervoor dat zij hem ook dit jaar zijn eer vol mandaat laten bekleeden, en riep weder om de medewerking van de leden in, evenals die tot nu toe tot zijn groote voldoening was verleend. Tot vice-voorz i tter werd herkozen de heer Bosman. Devoorzitter wenschte den heer Bos man met zijn benoeming geluk, waarna de heer Bosman dankte voor het vertrouwen, hij hoopte evenwel, dat hij ook in dit jaar niet in de noodzakelijkheid zou verkeeren den heer Prins te vervangen. Uitgegaan was: Een brief aan B. en W. der gemeente Alkmaar, adviseerende tot adhaesie op het adres van de kanaalvereeni- ging „de Geldersche vallei^' inzake droog making Zuiderzee. Hierna bracht de voorzitter de kwestie van het Handelsregister wederom ter sprake. Hij meende echter te moeten adviseeren, voorloo- pig een afwachtende houding aan te nemen, tot de algemeene vergadering van alle Ka mers van Koophandel, in de maand Maart, zou zijn gehouden. Aan de Vijlde Gemeenteschool (Hoofd de Heer A. WIJN) wordt gevraagd Alle leden vereenigden zich met dit advies, de heer Potgieser toonde nog met een voor beeld aan, dat men in deze kwestie niet te voorzichtig kon zijn. E>e heer Cloeck verliet de vergadering Ingekomen was een afschrift van het re- uest aan het Gemeentebestuur van den heer van Stam en 158 anderen, verzoekende op heffing van het verbod van de 8 uur winkelr sluiting, met de vraag aan de Kamer hierop adhaesie te betuigen. De voorzitter oordeelde, dat, waar bij instelling van het besluit geen advies van de Kamer gevraagd was, men het feitelijk ook in dezen niet kon geven, 't Was heel moeilijk, om het in dezen ieder naar den zin te maken, ook in de Kamer zouden de stemmen wel ver deeld zijn. Hij was er voor, om het gebruik van gas- en electrisch licht om 8 uur te ver bieden, doch het goed te keuren, daarna da winkels bij ander licht open te houden. De heer Bosman oordeelde het request mosteVd na den maaltijd. Hij vond dat de Kamer moeilijk advies kon geven, het besluit was in den raad nu eenmaal genomen, zij het wat overijld. De heer van der Kleij vond het stand punt van de gemeente om uitsluitend reke ning in deze kwestie met de middenstandsver- eenigingen te houden, het eenig juiste. De on- derteekenaars van het request hadden hun stem in de vergadering van die vereenigin- gen moeten uitbrengen toen dezen vereenigin- gen om advies was gevraagd. Spr. voelde er overigens wel voor, den winkeliers toe te staan na achten de winkels bij ander dan gas- of electrisch licht open te houden, verschil lende winkeliers zouden dan minder van de bepaling lijden. Hij wilde aldus aan het Ge meentebestuur adviseeren. De heer Henneman geioofde niet, dat over 't algemeen de bepaling zooveel schade veroorzaakt. De raad had, meende hij, de ver ordening op advies van de middenstandsver- eenigingen vastgesteld. Ook hij vond de on derteekenaars van dit request wat laat met hun bezwaren. Overigens was hij het inzake de sluiting met de vorige sprekers eens De heer Potgieser kon zich geheel met het voorgaande vereenigen. De heer Messelaar vroeg welke motle ven er bij de middenstandsvereenigingen had voorgezeten om te adviseeren zooals gedaan was. Hij had gehoord dat men tot acht uur sluiting; geadviseerd had, omdat deze maat regel niet blijvend zou zijn, terwijl een even- tueele negen uur sluiting dit wel was. Geen der leden kon hier iets naders over mededeelen. De heer Henneman wilde dan aan hen, van wien gebleken was dat ze erg door den maatregel getroffen waren, zien toegestaan, dat ze na achten met ander dan electrisch- of gaslicht werkten. De voorzitter bracht hierna het voor stel van den heer Van der Kleij in stemming om te adviseeren, toe te staan de winkels na achten met ander dan gas>- of electrisch licht open te houden. Aangenomen. Ingekomen waren grafische overzichten van de in 1915 en 1916 ter markt gekomen gewicht en hoeveelheden kaas. Deze zullen in het verslag der Kamer opgenomen worden. De overzichten waren vervaardigd door den heer H. J. Beelenkamp. Men was van oordeel dat ze goed waren afgewerkt en duidelijk denkbeeld van de wisselingen in den aanvoer gaven. Voorts waren verschillende periodieken, statistieken, verslagen e.d. ingekomen. Tevens een request van den bond van vee handelaren in Noord-Holland aan de ge meenten Alkmaar, Hoorn en Punnerend, ver zoekende om afschaffing van de Zondags markten. De voorzitter herinnerde aan de be sprekingen over deze kwestie, eenige jaren IMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1