FEUILLETON. ie ïZoevalli. geleden in Alkmaar gehouden, toen is gead viseerd, geen wijziging in de marktdagen te brengen, daar de maatregel te veel zou in grijpen in andere markten, o.a. te Leiden, te Amsterdam en te Londen. De heer Henneman had vernomen dat deze redenen nu met meer bestonden en men aan den Maandag als marktdag genoeg nad. Hij wist niet dat deze kwestie ter sprake zou komen en. had dus geen naüere inlichtingen ingewonnen. Hij stelde voor de zaak een maand uit te stellen en middelerwijl aan de inzenaers van het request om nadere argu menten te verzoeken. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Henne man naar aanleiding van een hem gedane vraag of, als een college, vereeniging of par ticulier persoon aan de Kamer een verzoek om adhaesiebetuiging op een of ander advies of iets dergelijks richtte, hij persoonlijk bij de Kamer de zaak mocht toelichten. Degene, die de vraag deed beriep zich op de open baarheid van de veigaderingen der Kamer. De voorzitter en de secr. lichtten toe, dat dit geen recht gaf om in de vergade ringen mondeling advies te geven, het hing van de Kamer af, deze kon de personen, als zij dit noodig oordeelde, hooren. De heer van der K 1 e ij zou dit echter met in een openbare vergadering willen zien geschieden. De voorzitter was het hiermede eens, men kon in zoo'n geval aan de openbare ver gadering een gesloten doen vooraf gaan. De heer Potaieser gaf in overweging om, inzake de kwestie van de Zondagsvee markten, evenals bij een vorige gelegenheid voeling te houden met de zusterkamers Pur- mcrend en Hoorn. De voorzitter was van oordeel, dat de kamer de kwestie voor zichzelf had uit te maken, was de zaak twijfelachtig, dan kon men adijd nog de andere kamers raadplegen De heer Messelaar wees op het be zwaar dat de scheepvaart ondervond van het watermalen op de Zes wielen, dat soms zoo'n strooming veroorzaakte, dat de schepen met konden varen, wat veel vertraging in de af levering van goederen veroorzaakt. Hij vroeg een concept-regeling dienaangaande van ue Kamer. De voorzitter vroeg den heer Messe laar tegen de volgende vergadering een schrifteujk voorstel in te dienen. Hierna sluiting. DISTRIBUANTEN-BELANGEN. In het café Central waren gisterenavond 45 kruideniers en handelaren in grutterswaren bijeen naar aanleiding van een advertentie in dit blad, waarbij zij ter vergadering waren opgeroepen. De pers werd toegelaten, op voorwaarde dat geen namen van sprekers zou den worden genoemd en vakbelangen onbe sproken werden gelaten in het verslag. De heer A. Beudeker opende de bijeenkomst. Hij zeide de jongste te zijn van de leiders en tot voorzitter te zijn aangewezen. Hij zou echter gaarne den voorzittershamer aan een ander overgeven. Een der aanwezigen bracht dank aan het voorloopig comité voor den gedanen oproep en verzocht een uiteenzetting van het doel. Een lid van het comité zeide -daarop dat de jogste regeeringsmaatregelen aanleiding wa ren, niet het distributiebureau of de burge meester. De vrijheid van den winkelier was hier groot geweest. Het nieuwste ministerieele voorschrift bracht vele winkeliers in het ge drang. Spreker hoopte dat men het dezen avond eens zou worden inzake de te nemen maatre- Ï;elenhet benoemen van een comité ter behar- iging van de belangen van den kruidenier en grutter. Een; der aanwezigen vroeg of er geen verre- niging, hetzij tijdelijk of blijvend, kon worden opgericht voor deze zaak. Ik waardeer de bedoeling van het comité zei een ander aanwezige, maar behoefte aan een zoodanige vereeniging is hier niet. Nty'ij hebben hier de middenstandsvereenigingen, die nog steeds geen lid benoemden in ae com missie van bijstand voor het distributiebedrijf. De arbeidersvereenigingen zijn actief, zij heb ben: altijd gezorgd menscben te hebben die bij stand konden verleenen aan het distributiebe drijf. De middenstanders waren niet zoo op hun qui vive, we ondervinden daar nu de scha de en den last van Spr. wilde bij de midden- stansvcreenigingen aankloppen om leden te benoemen van de commissie van bijïtand De winkelier kan niet voldoen aan den rechtmatigen eisch van het publiek om artike- len te verkoopen tegen de vastgestelde prijzen Spr. wilde graag medewerken aan een poging om den winkelier een beteren naam te ver schaffen. Uit het comité werd gezegd, dat, als men steun zocht bij de middenstandsvereenigingen, men niet meer één was. Spr. zou bijna den m- nister willen danken voor zijne bepalingen, waardoor de winkeliers zoodanig werden ge drukt, dat zij steun zoeken in en bij elkaar. Spreker was er tegen zich te scharen onder de hoede der middenstandsvereenigingen. De ter vergadering aanwezige gossies en winkc liers moesten hunne belangen aaneenbinden. Als dat gebeurde, zou spreker er niet aan twijfelen, of er zop iets bereikt kunnen worden. Spreker had over de distributie in de laatste dagen veel gesproken en haalde een uitlating aan van den heer Ter Laan, burge meester van Zaandam, dat de distributie na 't teekenen van den- vrede nog wel drie jaren zou voortduren en steeds aan de winkeliers een boterham zou geven, zij het dan ook geen dik ke. Een -der vorige sprekers deelde de vergade ring nog mede, dat door de Hanze als afge vaardigde naar de commissie van bijstand voor het distributiebedrijf was benoemd de heer C. W. Keijsper en dat waarschijnlijk het bestuur der Alkmaarsche Winkeliersvereen heden (Donderdag) avond een afgevaardigde zal benoemen. Deze spreker ging voort met op te merken, dat er gezegd is, dat bij de dis tributie de winkelier gehandhaafd zal blijven maar, vroeg hij, zal er na eenigen tijd nog wat te distribueeren zijn? De rijksdistributie schiet nu al te kort in hare levering aan de rijzen vastge niet gezorgd gemeenten. De minister heeft pr steld voor artikelen, welke hij heeft ter beschikking te hebben. Dit geeft veel iedereen bereiken. Spreker zou daarom den minister een telegram willen sturen omtrent de uitingen op deze vergadering. Hij was over tuigd, dat dit bij het publiek een goede uit werking zou hebben en dat de menschen van dew inkeliers een beteren indruk zouden krij gen. Een der andere aanwezigen merkte hier te genover op, dat het wellicht beter zou zijn een deputatie af te vaardigen, die persoonlijk al les met den minister zou kunnen bespreker. Een ander zei, dat het doel der vereeniging moest zijn te bewerken, dat de besluiten van den minister niet pas komen, als het heele zoodje over de grens is. Bij den heer Wen tink werd sterk aangedron gen om toch de benoeming te aanvaarden, waaraan deze ten slotte onder applaus toe gaf. Ook de andere gekozenen lieten zich hun ne benoeming welgevallen. De tijd, die nog restte vóór de sluiting, werd1 benut voor de bespreking van winke- liersbelangen waarvan de pers verzocht werd geen- woord te reppen. De nieuwe vereeniging is gedoopt „Vereeni ging van winkeliers in kruideniers- en grut terswaren Alkmaar". EXPORTVEILING VAN GROENTEN EN FRUIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hedenmorgen waren in het café van den heer S. Koster alhier een groot aantal tuin ders en handelaren uit Alkmaar en omgeving bijeen, om de oprichting van een nieuwe ex portveiling te bespreken. De heer P. Jonker, voorzitter van de tuin bouw- en handelsvereeniging „Algemeen Be- on Roman uit het k*Wt d«r lfcr ww. naar 't Engalseh van RAFAëL MF'VTT*fl 51) „Uwe verdraagzaamheid heeft de engelen vreugde bereid", antwoordde zij hem, „en toch was er iemand laag genoeg, om met u en uw godsvrucht te spelen, Asad Hij rukte zich los en liep van haar weg, ten prooi aan hevige ontroering. Hij liep heen en' weer in het maanlicht en zij strekte zich zee. tevreden, op de kussens van den divan uit, met groote bevalligheid, haar glinsterende oogen zedig voor hem gesluierd in afwach ting tot haar vergift zijn werking zou gedaan hebben. Zij zag hem stilstaan en zijn armen verhef fen. alsof hij den hemel aanriep, alsof hij een vraag deed aan de sterren, die in heldere maanlicht fonkelden Eindelijk kwam hij langzaam bij haar te rug. Hij was nog steeds niet besloten. Er was waarheid in wat zij gezegd hadmaar hij kende en overwoog haar haat tegen Sakr-el- Bahr, en wist, hoe die haar aanzette, om ieder zijner daden zoo slecht mogelijk voor te st len hij kende haar jaloezie voor Marzak en daarom wantrouwde hij haar argumenten en zichzelf Bovendien legde zijn liefde voor Sakr-el-Bahr een groot gewicht in de scha? van zijn oordeel. Zijn gemoed was in onrust Genoeg", zei 'hij bijna ruw. ,,Ik smeek A lah mij van nacht raad te geven En daarm de liep hij haar voorbii. de treden op. en g'n heZijUvolgde1hem. Den geheelen nacht lag zu aan zijn voeten, gereed om bij het eerste krie- De heer Akkerman wïMe eerst de kwtenure- gel ing weten. De voorzitter had van den heer Lokman vernomen, dat de gemeente zich wel voor zoo'n veiling zou willen in-teresseeren. De commissie wilde de zaak het liefst in eigen hand houden en de veiling zelf exploiteeren, aangezien dat goedkooper is. Men kon dan het terrein huren of in erfpacht zien te krijgen. In de vegadering van „Algemeen Belang" werd reeds voor 2500 aandeelen geteekend. Het afmijntoestel zou evenwel alleen wei 2500 kosten De commissie rekende dat men met 5000 wel klaar zou komen. De heer Schipper ondersteunde het voor stel van den heer Boersen, doch wenschtte te vens de toezegging van de aanwezigen, dat zij het door hen geteelde zouden aanvoeren. De heer Stuifbergen, Heiloo, betoogde, dat zij deze toezegging niet konden doen, aange zien zij, wanneer te Heiloo een veiling kwam, daar bleven. De heer Akkerman oordeelde, dat te Heiloo slechts een seizoenveiling mogelijk was. Het geheele jaar door was daar een exportveiling een onding. De Heiloërs zouden met hun overige pro ducten toch naar Alkmaar moeten komen. De heer v. Saas Schermeer, wees er op, dat er in de Schermeer reeds een 20 H.A. ge scheurd is dat toch in Alkmaar geveild zou worden, bovendien zou er om Alkmaar na de oprichting toch nog wel meer gescheurd wor den. De heer Akkerman had geen tegenstanders van de oprichting gehoord. Spr. wenschte de zaak flink aan te pakken en daarom maar be- enoegen. Een der comité-leden verklaarde zich er te gen zich onder de hoede te stellen van de mid denstand&vereenigingen, omdat die als zooda nig de belangen der kruideniers en grutters niet dienen. Wij kunnen onze boontjes zelve wel doppen, zei de spreker. Het eenige wat we zouden kunnen doen, is, zoo noodig, de mid denstandsvereenigingen om adhaesiebetuiging vragen. De spreker pleitte voor oprichting van een vereeniging van vakgenooten, zooals slagers en anderen hebben. Een ander lid van het comité zei wel te wi; len meedoen aan oprichting van een vakbond maar hij zou toch ook lid blijven van de mid denstan-dsvereeniging, waarop werd opge merkt, dat ieder der aanwezigen gerust lid kon zijn van de op te richten vereeniging en tevens van andere vereenigingen. Uit de vergadering ging nog een stem op voor oprichting van een voorloopig comité omdat de grossiers en winkeliers op den duur toch niet goed zouden kunnen samenwerken. Een tijdelijke vereeniging van allen, die in het kruideniersvak hun brood verdienen, zou dus het meest aan te bevelen zijn. De voorzitter stelde voor bij zitten en op staan uit te maken of men een tijdelijke veree niging zou oprichten. Geen der aanwezigen stond op, waarop de voorzitter de oprichting eener dusdanige vereeniging een feit verklaar de. Een der aanwezigen, een grossier, zei dat een der vorige sprekers zeer terecht had opge merkt, dat grossiers en winkeliers op den duur toch niet goed zullen kunnen samenwerken, dij vroeg daarom of zijne (spr.'s) aanwezig- teid nog wel gewenscht was. „We kunnen geen één missen, allen behoo- ren hier", antwoordde het comité. Alsnu stelde de voorzitter de benoeming van' een bestuur aan de orde. Een der aanwezigen stelde voor het voorloo- ■jig bestuur alsdefinidef te verkiezen, waar op de voorzitter zei zeer beslist niet in het be stuur te willen blijven en het beter te achten dat eenige oudere aanwezigen als bestuursle den werden aangewezen. Na langdurige discussie werden van de co mité-leden de heeren A Schellinker en J. Weij ling, die zich disponibel stelden als bestuurs leden der nieuwe \eieenigicg aangewezen. De voorz., de heer A. Beudeker, werd overreed dat voorbeeld te vo.gen. Voorts werden nog als bestuursleden benoemd de he Ten E. G Wen- tink met 28, J. M. Jansen met 27, J. Bak met 20 en J. Pastoor me' 16 Ummen. Een aantal andere heeren hadden minder stemmen De heer Wentmk zeide de benoeming we gens drukke werkzaamheden niet te kunnen aannemen. Wel wilde hij gaarne medewerken het doel der verceriging te bereiken. Spreker constateerde, dat B. en W. en de directeur van het distributiebureau alles doen om het alge meen belang te dienen, maar zij kunnen niet lang opende de vergadering en deelde mede, sluiten: „wij richten een exportveiling te Alk- Hqi .lia vArAAnio-incr rpArls in hecrinsel hesloot I maar op". Men richt niet dadelijk een veiling op die goed marcheert. In Alkmaar heeft hij dat die vereeniging reeds in beginsel besloot tot oprichting en een commissie benoemde. Deze commissie toog aan het werk en keek allereerst uit naar een geschiktt errein en liet het oog vallen op het afgesneden kanaalvak, maakte hiervoor een plan, besprak dit met den burgemeester, die er gunstig over oordeelde en de commissie verwees naar den heer Lho- man, die op haast aandrong. Aangezien zoo'n veiling van het geteelde te Alkmaar alleen niet kon bestaan, had men de teelders uit de omgeving bijeen geroepen. Spreker vroeg of er kans bestond, dat er van buiten aangevoerd werd. Een der aanwezigen, uiit Egmond-Binnen, deelde mede, dat er ook getracht wordt om in Heiloo een exportveiling op te richten. In spre- ker's omgeving worden veel aardbeien, erwten en boonen voor export geteeld. Spreker meen de, dat een exportveiling in Alkmaar meer recht van bestaan zou hebben. Werd er even wel in Heiloo ook een opgericht, dan vreesde spreker voor aanvoer uit zijn gemeente. Spr. vroeg of de commissie al gegeven voor de ex- plitatie had. De heer Boersen, Schermeer, wilde eerst vast stellen hoeveel ieder der aanwezigen dit jaar teelde. De heer Akkerman wees er op, dat hij ook de vergadering als voorzitter van de asperge- vereeniging bijwoonde. Als zoodanig kon hij evenwel geen toezegging: doen, al gevoelde hij zeer veel voor de oprichting van een exportvei ling te Alkmaar. Geconstateerd1 werd, dat de tuindersvereenigingen te Heiloo, de Rijp en Schremerhom niet officieel tegenwoordig wa ren. De heer Akkennan wees er op, dat de teelt aan de duinstreek seizoenteelt was. De voorzitter wees er op, dat het in de be doeling van de commissie lag om het geheele aar door, zij het dan drie dagen per week door te veilen. De heeren Verhoeven, Postuma en Hooj land wezen er op, dat zij hun artikelen bij totstandkoming van een exportveiling, niet meer te Langendijk zouden aanvoeren. De heer Buis gaf den voorzitter in overwe ging om de vergaderingen in -de buitenge meenten bij te wonen om daar de zaak uiteen te zetten Óm fer vergadering een opgave van de teelt te doen gaf z.i. niet veel. De voorzitter wees er nog op, dat het thans de wil is van den minister dat zij hun produc ten op de dichtsbijgelegen veiling aanvoeren. Bleef hij deze meening handhaven, dan kon men hem wel oprichten, dan moest men naar Alkmaar. De minister zegt vandaag evenwel zus en morgen zoo. Hoofdzaak was, dat er genoeg aanvoer kwam. De heer van Reenen gaf in overweging om de vereenigingen aan te schrijven het door hen in het vorig jaar aangevoerde op de op te richten veiling aan te voeren. De heer Boersen bleef er op aandringen om als aanwezigen een opgave te doen. ken van den dag een voornemen te versterken, dat, zooals zij vreesde, nog zeer zwak was, en terwijl hij onrustig sliep, sliep zij in 't geheel niet, maar lag wakend met wijd geopende oo gen. Bij het eerste geluid van de stem van den mueddin, sprong hij van zijn legerstede op, om den oproep te gehoorzamen, en nauwelijks waren de laatste tonen er van uitgeklonken, of hij was overeind, klapte in de bandten, om sla ven ter oepen, en zijn bevelen te geven, waar uit zij opmaakte, dat hij dadelijk naar de ha- haven ging. „Moge Allah u verlicht hebben, Heer!" riep zij. En zij vroeg: ,.Wat is uw besluit?" „Ik ga een teeken zoeken", antwoordde hij en vertrok, haar in een gemoedstoestand ach terlatend, die ver van rustig was. Zij riep Marzak en gelastte hem, zijn vader te vergezellen. Zij fluisterde hem snel allerlei aadgevingen in, over wat en hoe hij doen moest. „Je lot ligt nu in je eigen handen ver maande zij hem.,„Zorg, dat je het nu stevig vasthoudt" Op het voorplein vond Marzak zijn vader bezig een witten muiltzl te bestijgen, die voor gebracht was. Hij was vergezeld door zijn vi zier Tsamanni, Biskaine en eenige andere of ficieren. Marzak verzocht mede te mogen gaan. Het werd onverschillig toegestaan, en zij gingen heen, Marzak naast zijn vader, een weinig voor deNanderen. Een poos heerschte er stilte tusscben vader en zoon, toe begon de laatste. „Ik smeek u, vader, dat gij besluit den trou- weloozen Sakr-el-Bahr te ontzetten van het be vel over dezen tocht". Asad keek zijn zoon somber aan. „Het scrup moet onmiddellijk vertrekken, als de koopvaar der onderschept zal worden", zei hij. „Als z 1. de grootste levensvatbaarheid. De heer Smit deelde mede, dat de R.K. L. en T. B. reeds besloten had, wanneer wij er niet toe besloten, er een op te richten. De heer Akkerman keurde verdeeldheid ten zeerste af en was van meening, dat een alge- meene beter was. Bij acclamatie werd hierop tot oprichting besloten. De voorzitter zeide nog, van een een Alk maarsch bestuurslid van de R.K. L. en T. B. vernomen te hebben, dat zij hun plannen slechts zouden voortzetten, indien wij de onze stopzetten. Nu tot oprichting is besloten zul len zij het dus niet doen. De heer Akkerman oordeelde het voor bui ten van veel invloed, hoe de regeling zou zijn. De voorzitter zeide, dat hierover geen defi nitief besluit was genomen. Wel had men ver schillende regelingen onder de oogen gezien De heer Akkerman gaf in overweging om een commissie te benoemen die met een rege ling voor den dag moest komen, om ten spoe digste de veiling in werking te kunnen stel len. De voorziter gaf in overweging om de be staande commissie met leden van buiten uit te breiden, opdat men het ontwerp voor allen zoo bevredigend mogelijk kon maken. De heer Wagenaar meende, dat de bestaan de commissie wel een reglement kon ontwer pen. Men kon dan de niet-leden een hooger percentage voor veilen laten betalen. De voorzitter merkte op, dat dit thans, waai een ieder verplicht werd om te veilen, niet mocht. De heer Wagenaar was overtuigd, dat de veiling te Alkmaar zeer zeker levensvatbaar heid zou hebben. De voorzitter bleef er op aandringen om de commissie met anderen uit teb reiden. De heer de Reus oordeelde eveneens, dat het gewenscht was de commissie uit te brei den. Nog gaf spreker in overweging om voor het veilen een percentage gelijk aan andere veilingen te nemen. Alkmaar met zijn gunsti ge ligging zou zeker een goede exportveiling krijgen. Va /an handelaren had spreker reeds toezegging, dat zij de op te richten veiling zouden bezoeken. Geen plaats lag zoo gunstig. De veiling was bereikbaar met groote vaartuigen en dicht aan het spoor gelegen. De heer van Saasen, Schermeer, kreeg het aanstaande jaar een millioen grove produc ten. Het vorig jaar zag hij zich genoodzaakt alles naar Amsterdam en vandaar per spoor te verzenden. Kwam de veiling te Alkmaar, dan kon de teelt in de Schermeer zooveel voor- deeliger wordea. Naar zijn oordeel *as ge<m plaats in N.-Holland zoo gunstig ge legen. Na de circulatie van het plan conclu deerde men dit algemeen gunstig. Hierop stelde de heer Posthuma voor om de commit sie met de heeren Akkerman, Egmond-Bin nen, v. Reenen, Bergen, en Broersen, Scher meer, uit te breiden De heer Akkerman had geen tijd en gaf in overweging iemand uit do afdeeling Schourl te nemen. Het venvonder de hem, dat Schoorl niet aanwezig \vas. Spreker was overtuigd dat er van Schoorl veel zou komen. Met het aanwijzen van personen moest men voorzich tig zijn. 't Was jammer, dat de menschen uit Heiloo niet vrij waren. Deze konden nu moei lijk in de commissie zitting nemen. Hoewel spreker vreesde, dat de veiling voor aardbeien niet voldoen zou, meende hij, dat de culturen wel spoedig aan een opgerichte veiling zou den worden aangepast De h.h. j. van Reenen, Bergen, S. Koppes, Akersloot, S. Broersen, Schermere, A. Akker man, Egmond-Binnen, werden als commissie leden van buiten gekozen. De heer Trompetter, St. Pan eras, drong er op aan, om ook een koopman en wel den heer Wagenaar in de voorloopige commissie te kie zen. De heer Akkerman bestreed dit. Anderen oordeelden het met het oog op een goeden opzet voor de zaak wel gewenscht. De heer Akkennan zou geen principieel be zwaar maken. De heer C. Wagenaar te Alkmaar werd hierop als zoodanig gekozen. De heer Akkerman drong er op aan, om ook iemand uit Heiloo in de commissie te kiezen. De heer Stuifbergen wees er op, dat men te Heiloo per tram naar Beverwijk vervoerde De voorzitter wees er op, dat men daar ge makkelijker per spoor naar Alkmaar zal kun nen vervoeren. Besloten werd om den hr. Westering te Hei loo ook in de voorloopige commissie te kie zen en de commissie van Alkmaar van 5 op 3 personen terug te brengen. De heer v. Reenen meende, dat men door het uitschrijven van een leening aan de gelden moest komen. Besloten werd deze zaak aan de commissie over te laten. De heer Akkennan vroeg wie de voorloopi ge kosten be,aaide. De voorzitter zeide, dat de tot nog toe ge maakte kosten door de tuinbouwvereeniging „Algemeen Belang" te Alkmaar gedragen werden. De voorzitter sloot hierop de vergadering. BENOEMD. Onze stadgenoot, de heer D. v. Diepen, amötenaar ter secretarie te Ursem, is met in gang van 1 Februari a.s. aiszoodanig be noemd te Gennep (L.) De heer H. Ruijter, tot dusverre redacteur aan „Ons Blad" is benoemd tot 2e ambtenaar propagandist bij de R. K. Land- en ruin bouwbond te Leiden. BELASTINGEN. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 Mei opgeheven de inspectie der directe belas tingen invoerrechten en accijnzen en inge steld een idem le en 2e afdeeling. 1 ot inspec teur der le afd is benoemd de heer A W. Udo, tot idem der 2e aid. de heer J. C. A Glazius, thans te Tiel. TRAM NAAR BERGEN. De H. IJ. S. M. stelt kosteloos ter beschik king een aanvullingsblad voor de dienstre geling van 8 Januari, aangevende een veran dering in de tramdienst naar- en van Bergen aan Zee. De tram naar Bergen aan Zee van 10 28 vertrekt voortaan om 10.15 van Alk maar en komt om 10.46 in Bergen aan Zee aan. De tram van Bergen aan Zee vertrekt in- plaats van om 12.09 voortaan om 10.55 en komt om 11.26 te Alkmaar aan. Ook de heer v. d Tooren stelt aan de koo- pers van zijn bekende dienstregeling een der- g elijk supplement gratis beschikbaar. NAGEKOMEN KALENDER. Van de levensverzekeringmaatschappij Pié- tas te Utrecht ontvingen we nog een practi- schen en duidelijken maandkalender, die vooral voor kantoorgebruik zich zeer goed zal leenen. Sprekende kleuren geven het ge heel een vroolijk uiterlijk. SCHIETVEREENIGING In de ring der „NIMROD" jaarvergade- gisteravond gehouden Kon. erkende schietvereeniging ,Nim rod*' werden, wegens periodiek aftreden, geko zen tot voorzitter de heer A. P. Gerstel, tot penningmeester de heer A. Boersen, tot com- Sakr-el-Bahr het bevel niet voert, wie zal het dan in 's hemels naam doen „Beproef het met mij, vader", riep Marzak. Asad glimlachte droevig. „Zijt gij het le ven reeds moede, mijn zoon, dat gij den dood wilt zoeken, en het schip ten verderve wilt voe ren „Gij zijt nog minder dan rechtvaardig, va der", sprak Marzak. „En toch meer dan vriendelijk, mijn zoon", antwoordde Asad, en zij gingen zwijgend ver der, tot zij aan den havendlam kwamen. Het prachtige schip lag aan den wal ge meerd en overal aan boord heerschte groote drukte met de toebereidselen voor het vertrek. Dragers liepen de brug op en neer, die het schip met den wal verbond, met kisten levens middelen, tonnen water, vaatjes buskruit en andere benoodigdheden voor de reis, en juist toen Asad en zijn gevolg aan de brug kwa men, waren vier negers erop, gebukf onder het gewicht van een reusachtige mand van palm takken, die aan stokken op bun schoudtrs '"'op het achterschip stond Sakr-el-Bahr mei I zij het geweten volmaakt rustig was. Othamanni, Ali, Jasper-Reis, en eenige an de- „Men heeft mij voorgesteld, dat ik re officieren. Op de brug heen en weer liepen J Larocque en Vigitello, twee bekeerde bootslie den, de een Franschman en de ander Italiaan, die de laatste twee jaren iedere reis met hem hadden meegemaakt. Larocque bad het toe zicht over het laden van het schip en gaf zijn bevelen omtrent het plaatsen van voorraad daar, van water ginds, en van kruit bij den grooten mast Vigitello inspecteerde voor het laatst de slaven1 aan de riemen Toen de mand van palmtakken aan boord gebracht werd riep Larocque, ze bij den groo ten mast neer te zetten. Maar Sakr-el-Bahr kwam tusschenbeide, en gelastte ze op den achtersteven te brengen in de kajuit op het nrdd-e niets hu tnnc aan ooora. marzaK ja&f-truam j J" de anderen volgden hem. Op dit oogenblik stellen. „In het denkbeeld, dat zulk een arm- achterdek. Asad was afgestegen en stond met Marzak naast hem bij den brug, toen de jongen einde lijk zijn vader verzocht, zelf het bevel over den tocht op zich te nemen, en hem mede te laten gaan als zijn luitenant, om zoo het zeeman schap te leeren. Asad keek hem eigenaardig aan, maar ant woordde niets, hij cing aan boord. Marzak en de anderen volg eerst werd Sakr-el-Bahr de tegenwoordigheid van den Dey gewaar, en hij kwam dadelijk naar voren, om hem op zijn schip te ontvan gen. Zoo hij inwendig plotseling onrustig werd, zijn gelaat bleef kalm. en zijn blik even trotsch en vast als gewoonlijk. „Moge de vrede van Allah u en uw huis overschaduwen, machtige Asad", luidde zijn groet. „Wij zijn op het punt van te vertrekken, en ik zai te veiliger wegzeilen, als gij mij ge zegend hebt." Asad keek hem verwonderd aan. Zooveel on beschaamdheid, zulk een rust na hun laatste onderhoud, scheen den Dey ongelooflijk, ten- „Waarom lachtet ge?" vroeg hij kortaf. „Waarom? Of de dwaasheid van zulk een voorstel," antwoordde Sakr-el-Bahr haastig, te haastig, om een diplomatische antwoord te geven. Nog donkerder werd, de blik van den Dey. „Dwaasheid?" vroeg hij. „Waarin bestaat de dwaasheid Sakr-el-Bahr haastte zich, zijn fout te her- meer zal doen, dan dezen tocht zegenen dat ik het bevel zal voeren", antwoordde hij, Sakr-el- Bahr nauwkeurig opnemende. Hij bemerkte het plotseling flikeren van diens oogen, het ee nige, uiterlijke teeken van zijn innerlijke ont roering. „Het bevel voeren?" herhaalde Sakr-el-Bahr. „Is* dat u voorgesteld?" En hij lachte even, als om dat denkbeeld te verwerpen. Die lach was een tactische fout. Hij zette Asad aan. Hij liep langzaam over het mid dendek naar den 'hoofdmast, want het schip had een voormast en grooten mast. Daar hield hij weer stil, om Sakr-el-Bahr aan te zien, die naast hem liep. zalige onderneming uw krachten waard is, en den Leeuw van het Geloof zou dwingen, zijn klauwen uit te slaan. Gij," ging hij voort met diepe verachting, „gij, o hela van honderd roemrijke gevechten, waar geheele vioten aan deelnamen, gij zoudt zee kiezen' voor zulk een nietig werk, één schip, om een enkele Spaan- sche galei aan te vallenHet zou uw grooten naam onwaardig zijn, beneden de waardig heid van uw moed!' en met een gebaar stap te hij van het onderwerp af. Maar Asad bleef hem met koele oogen en ondoorgrondelijk gelaat aanzien. „Sinds gis teren heeft hier een verandering plaats ge had", zei hij. „Een verandering, Heer?" „Gisteren pas op de marktplaats hebt gij mij trachten over ie halen, dezen tocht mede te maken en het bevel op mii te nemen", herin nerde Asad hem, met nadruk sprekende. „Gij zelf hebt de herinnering opgeroepen aan vroe ger dagen, toen wij, met het zwaard in de hand, zij aan zij de ongeloovigen aanvielen, en gij verzocht mij, opnieuw naast u te vech ten. En nu Hij spreide zijn handen uit, toorn ftikerde in zijn blik. „Van waar die ver andering?" vroeg hij scherp. Wordt vwvulgd

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2