DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r 21-31, 3ï,-4j, Honderd en negentiende jaargang 191?. ZATERDAG 13 JANUARI GAS en COKES. Uitbetaling vergoedingen Cokes-Bons. Peulvruchten. y q Dit nummer bssfaat oft 3 bladfen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,franc© door het geheele Rifk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel i 0.12| Bij groote contraeten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 13 Januari. Bij het lezen der beide nota's, welke de ver bonden en de midden-mogendheden gelijktij dig hebben uitgegeven, en die beide ongetwij feld vruchten voor den vrede zullen dragen, moet men denken aan de gelijkenis van den zaaier. Niet al het zaad, dat de beide oorlog voerende groepen met kwistige hand over de wereld uitstrooien, zal vruchten dragen. Een deel ervan zal bij den weg vallen en worden vertreden of weggepikt, reeds voordat het tot ontkieming komt, een ander deel zal mis schien even ontkiemen, maar omdat het geen diepte van aarde heeft, geen wortel schieten, weer een ander deel zal door oudere distels en doornen worden verstikt, maar de rest zal in goede aarde vallen en vrucht geven, doch zijn tijd eischen om zich te ontwikkelen, om te groeien. In beide nota's vindt men ongetwijfeld denkbeelden, die niet verwezenlijkt zullen worden, omdat beletselen van allerlei aard de verwezenlijking zullen tegengaan. Met even groote stelligheid mag echter worden aangenomen, dat er andere denkbeelden zijn uitgesproken, die men, wat er verder ook moge gebeuren, in het te sluiten vredesver drag zal terugvinden. Het is wel niet aan twijfel onderhevig, dat er in die nota's ele menten zitten, welke vruchten zullen dragen, omdat zij in de volkeren een geschikten bo dem vinden. Men legge maar eens naast elkaar „Reorganisatie van Europa, gegarandeerd „door een vaste schikking, welke gebaseerd ,-pal zijn op het nationaliteits-beginsel en op Jut recht, dat alle volkeren, zoowel klein als „groot hebben, om. in volle zekerheid vrije, economische onafhankelijkheid te genieten, ,pp territoriale overeenkomsten en internatio nale regelingen, welke zoodanig zijn opge steld, dat zij land- en zeegrenzen tegen on rechtvaardige aanvatten waarborgen" (de entente-nota). en „een vrede, die alle staten van het Europee- ,pche vasteland de weldaad geeft in weder- S'ijdsche achting en gelijkheid van rechten, „gemeenschappelijk aan de oplossing der „groote beschavingsproblemen te arbeiden (de nota van Duitschland). Met een beetje andere woorden wordt hier precies hetzelfde gezegd. Het is deze groote en grootsche gedachte, waarin bemiddeling de beide oorlogvoerende partijen zal moeten vereenigen. Het is de parel, die uit de zee van woorden en overwegingen kan worden opgevischt, die den glans van een schoone toe komst bezit en die waarde heeft als symbool van het goede, dat uit den rampzaligen strijd te voorschijn zal komen. De volkeren, oorlogvoerende zoowel als onzijdige, zullen nu hun deze toekomst van beide zijden voor oogen wordt gehouden, waarschijnlijk in de eerste plaats gaan be denken, dat het praten en schrijven over de oorlogsoorzaken op dit oogenblik geen doorslag-gevend gewicht in de schaai mag leggen tenzij de daaromtrent bestaande begrippen worden getoetst door ruet bij den oorlog betrokkenen, tot volledig oordeelen bevoegd en in staat gesteld. Iedere bemidde laar zal weten, wat hij heeft te denken van „den ons opgedrongen oorlog" en van „den verdedigingsoorlog." De naast elkaar staande overtuigingen, eenerzijds, dat men gewonnen heeft, anderer- zijds, dat men winnen zal, zijn ongetwijfeld de oorzaken, van de buitensporige eischen, welke aan beide kanten worden gesteld. Wat de entente verlangt is een maximum. Zulke voorwaarden schrijft men alleen een volko men vernietigden vijand voor. Met deze voor waarden voor oogen, kan men zich begrij pen, dat minister Lloyd George de overwin ning moeielijk noemde. Wil de entente zulk een vrede afdwingen, dan zal zij, tenzij er omstandigheden zijn, welke haar staatslieden weten en welke een spoedige ineenstorting der midden-mogendheden tengevolge hebben, den vijand en tegelijkertijd zichzelf zoo hard moeten slaan, dat ze tenslotte geen van beide weten, waar ze blijven. Bovendien, een vrede, onder zulke voorwaarden tot stand gebracht, is niet te rijmen met de toekomst-illusie. Het zou een partijdige, eenzijdige entente-vrede zijn, niet alleen den midden-mogendheden, maar der geheele wereld opgelegd en in zich bergend de kiemen van nieuwen strijd. Wij hebben bij het lezen van de entente-no ta moeten denken aan een fietsband, die ploft, als hij te hard wordt opgepompt ook dit opgeblazen entente vredesprogram lijkt ons niet lang stand te zullen houden. Wat het program van Duitschland betreft, het bevat slechts vage aanduidingen, welke als een minimum zijn op te vatten. Maar wat er omtrent België wordt gezegd, doet niet verlangen naar een vrede, die een Duit- schen vrede zou zijn en natuurlijk spoedig tot een revanche-oorlog zou moeten leiden. De desbetreffende passages zijn in strijd met het gevoel van recht, dat ook onder de Duit- sche bevolking meer en meer ingang vindt en waarbij de schuldbekentenis vergezeld moet gaan met het bereid-zijn tot boetedoening. Ondanks proclamaties, redevoeringen, le gerorders en schetterende pers-artikelen, die de eerste dagen als een zondvloed zullen ver schijnen, hebben wij hoop, dat ook de oor logvoerende volkeren spoedig zich door overwegingen in den bovenstaanden geest zullen laten leiden. Óe oorlog zal worden voortgezet krachtiger en meedoogenloozer dan ooit maar voor hoelang? Nu eenmaal en gelijktijdig in officieele stukken den oorlogvoerenden en onzijdigen volkeren een schoon denkbeeld ter verwezen lijking is voorgehouden, blijven wij hopen, dat de strijd, hoe hevig hij thans ook moge worden ingezet, niet van langen duur zal zijn, da^ dus het goede zaad, in de maanden December en Januari uitgestrooid, nog dit jaar een goeden oogst zal opleveren! ALKMAAR, 13 Januari. Wanneer wij vandaag het gas vooropzet ten, dan geschiedt dit, om in de eerste plaats een fout te herstellen. Wij hebben Donderdag 'ten aanzien van den gasprijs geschreven, dat zij, die een inkomen hebben van beneden 1200 en meer gebruiken dan 45 M3. naar denzelfden maatstaf worden behandeld als degenen, die hooger inkomen hebben. Hoe wel wij onze opvatting te voren hadden ge toetst aan die van een lid der gascommissie, is zij onjuist gebleken. Zoolang 70 pro cent van het verbruik beneden 45 M3. blijft, wordt de gunstige uitzonderingsbepaling toegepast. Men heeft ons verder aangetoond, dat de toepassing volkomen correct geschiedt Wanneer iemand meent, dat hij te veel heeft moeten betalen, dan dient hij wel te beden ken, dat het normaal verbruik, waarvan bij het vaststellen van het aantal M8., waarvoor de viervoudige prijs moet worden betaald, wordt uitgegaan, wordt berekend naar het verbruik in de jaren 1914 en 1915. Intusschen verheugen we ons toch over de ze vergissing. Ten gevolge van het artikel hebben wij van enkele kwitanties van munt gasmeter-gebruikers kennis kunnen nemen. De eigenaars van die kwitanties waren naar de verordening geenszins onbillijk behandeld. Maar die verordening! Wij zijn er van geschrokken, toen we ver namen dat iemand bij een verbruik van 58 M3. een 'toeslag moest betalen van 2.16, iemand bij een gebruik van 59 M8. 1.44, iemand bij een gebruik van 65 M3. 2.34, waardoor het gas hun op bijna 11 cent de M3. komt. Men bedenke eens wat zulk een toeslag van meer dan f 4.50 maandelijks (omdat de verorde ning eerst 15 December is ingegaan, is niet 70 pC.t maar 85 pCt gerekend) op de uitga ven der gebruikers van muntgasmeters betee- kent, een bedrag, dat op straffe van afsnijding van gastoevoer ineens moet worden betaald. Terloops zij gewezen op de eigenaardig heid, dat de man die 58 M". gebruikte 2.16, daarentegen de man, die 59 M'. gebruikte, maar blijkbaar meer heeft kunnen bezuinigen, 1.44 had bij te betalen. Hoofdzaak is, dat er zulke aanzienlijke bedragen moeten wor den betaald. Had mea dit bij het vaststellen van de verordening kunnen weten, dan zou zij stellig niet in dezen vorm zijn aangeno men. Daarop berust onze hoop, dat men haar in den Raad zoo spoedig mogelijk zal willen herzien, een regeling ongedaan zal maken, die meer heeft van een extra belasting (iemand met een inkomen van beneden 1200 draagt per jaar niets of van 1.35 tot 21 in den hoofdelijken omslag bij) dan van een billijke boete voor nagelaten besparing. Is er dus alle reden om een spoedige herzie ning van de verordening nopens het gasver bruik in dit opzicht te verwachten, omtrent de kwestie van gas voor beweegkracht en vooral van de nog veel belangrijker kwestie van de electriciteit hooren we niets meer. En al be treffen deze aangelegenheden menschen van een geheel andere categorie, de onbillijkheid is er niet minder om. Blijven de gebruikers van gas voor motorische kracht, blijven de afnemers van electriciteit er maar in berus ten, dat ook zij naar een geheel verkeerden maatstaf worden gemeten, of zullen zij èn om het recht èn om de knikkers pogen de voor hen schadelijke en onbillijke maatregelen als nog verbeterd te krijgen? De cokesvoorziening heeft gisteravond een onderwerp van ernstige bespreking uitge maakt in een vergadering van de distributie- commissie met vertegenwoordigers van win keliers en van consumenten. Zooals niet anders te verwachten viel, zal er een regeling worden getroffen, waardoor de houders van cokeskaarten tegen verlet en onaangenaam staan worden gevrijwaard. Er zal volop gelegenheid worden geboden, die kaarten te doen afstempelen en de bezitters zullen naar de beginletter van hun naam daartoe op bepaalde dagen (men zie hier voor de desbetreffende publicatie in dit num mer) in staat gesteld worden. Ter vergadering bleek, dat er 2886 hou ders van cokeskaarten waren, terwijl de pro ductie der gasfabriek 1430 H.L. per week be draagt. In verband hiermede, zal er in de eerste plaats geen cokes meer tegen betaling aan de gasfabriek worden verstrekt. De ge heele productie komt dus ter beschikking van de houders van cokeskaarten. Maar zij be draagt slechts de helft van de tot dusverre benoodigde hoeveelheid. De heer Cloeck wees er op dat de weistandsgrens tot 700 verlaagd moest worden, om aan de houders van cokeskaarten 2 mud cokes in drie weken te kunnen verstrekken. Immers, zoo betoog de hij, ging men tot 1100, dan hield men 2861, tot 1000 2821, tot 900 2716, tot 800 2551, tot 700 2141 en tot 650 er nog 1583 over. In verband hiermede werd echter besloten, de welstands- grens te laten zooals zij was en werd vast gesteld, voor alle houders cokes beschikbaar te stellen, doch voortaan slechts een halven H.L. per week en er zooveel mogelijk naar te streven den ontbrekenden halven H.L. aan te vullen met brandstoffen, die eenzelfde hoe veelheid hitte geven. Deze besluiten vallen onvoorwaardelijk te waardeeren. Zij zijn ongetwijfeld de beste, welke in de gegeven omstandigheden geno men hadden kunnen worden. En de heeren, die ertoe hebben medegewerkt, hebben aan spraak op erkentelijkheid voor deze juiste be slissing BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. Engeland heeft al het rollend materieel van een Amerikaanschen spoorweg opgekocht om het naar Engeland over te brengen. In München overweegt men het invoeren1 van bierkaarten. De bekende schrijver Peter Rosegger zal door den keizer tot lid van het Oostenrijksche Heerenhuis worden benoemd. Ook zullen ver schillende journalisten tot lid van genoemd huis benoemd worden. De Seine wast in de laatste dagen op be denkelijke wijze. Wanneer de was aanhoudt, wordt Parijs door een groote overstrooming bedreigd.. De professor aan de Leipziger Universi- VRAAGT UWEN WINKELIER HET MERK GEURIGE 3| CENTS SIGAAR. Firma H. K.RIJM®. telt in de uitlegging van ht Nieuwe Testa ment Caspar René Gregory vierde als soldaat aan het westelijk front zijn 70sten verjaar dag. Het Italiaansche slagschip Regina Ma ria (13.400 ton, geschut o.a. 4 stukken van 30.5) is, naar de admiraliteit meldt in Decem ber op twee mijnen geloopen en gezonken. Van de 945 opvarenden zijn er 270 gered, de kapitein en 14 officieren kwamen mede om. De politie te Essen heeft drie jeugdige boeren van 16 tot 19 jaar gearresteerd, die bekenden meer dan 300 diefstallen gepleegd te hebben van voerlieden, in uitstallingen en in winkels. Te Bochum stalen twee schooljongens van een broodkar ruim 7000 broodzegels, die ze aan Russische arbeiders verkochten. E>en 28en December 1916 heefteen Duitsche onderzeeëer, volgens en officieel be richt uit Berlijn in het Kanaal een door torpe- dojaergs beschermd transportschip van onge veer 8000 ton in den grond geboord. Het Fransche legerbestuur heeft bepaald dat de gemobiliseerde boerenarbeiders aan en achter het front voorloopig verlof krijgen ter verzorging van den bodem. De gemeentewerklieden van Luxemburg staken wegens een loongeschil. Er rijden dien tengevolge maar weinig trams en de stad moest het van gistermiddag 4 uur af zonder gas stellen. 9wmwm,A*m Gemengd nieuwe. EEN GOEDE VANGST. Te Rotterdam is dezer dagen een hoeveel heid tafelzilver in ges lag genomen, dat af komstig was van de inbraak in de van Pal- landstraat te Arnhem. Naar aanleiding van deze vondst zijn te Amsterdam drie mannen gearresteerd, die het zilver, naar één hunner zei, hadden gekocht van twee onbekende jongens. Bij een opkooper werd gevonden een gou den heerenremontoirhorloge en een armband van stuivertjes, daardoor een onbekenden jongen eveneens herkend als afkomstig van den bovengenoemden diefstal. Een der gear resteerden erkende zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. Te Arnhem werd aange houden een jongen, die door een der opkoo- pers werd herkend als een der verkoopers van het vilver. De jongen noemde toen zijn mededader, eveneens te Arnhem wonende, die spoedig gearresteerd werd. Deze laatste bekende de inbraak te hebben gepleegd en tevens schuld g te zijn aan de inbraak in de cartonnagefabriek, de poetsdoekenfabriek, bij den heer Gerbrands, in de meubelfabriek van den heer Munck, een villa te Oosterbeek Verder verklaarde hij Zondagavond een rij wiel gestolen te hebben, dat bereids in beslag was genomen, terwijl hij ten slotte toegaf de dader te zijn van de serie diefstallen van jas sen en andere kleedingstukken uit vestibules en gangen van heerenhuizen. Een gedeelte van de gestolen goederen heeft de Amhemsche recherche opgespoord De beide verdachten zijn evenals de drie Am- sterdamsche helers, voorloopig aangehou den, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. EEN GEWANTROUWD BUROE- MEESTER. In de jongste raadsvergadering te Havelte (Dr.) werden besproken de door de beide veldwachters geuite beschuldiging tegen den burgemeester, dat deze hun de beloofde en reeds door hem ontvangen gelden niet had uitbetaald. Volgens de veldwachters had de burge meester omstreeks September 1915 verklaard, dat hrij 50 van de Provinciale Broodcom missie te Assen had ontvangen en hij, zooJra hij den tijd had. .een kwitantie zou opmaken, waarna aanbelden 25 zou worden uitbe taald. Op zijn vraag of de raadsleden nog vertrou wen in hem hebben en of ze hem gelooven, werd door een wethouder geantwoord, dat dit een moeilijke zaak was. Eerst diende z.i. de kwestie volledig opgelost te zijn. DROOGLEGGING. Aan de Ned. Heidemaatschappij is opge dragen plannen te maken voor drooglegging (door oprichting van waterschappen) van de Mars en de Steenwijksmoer, gelegen nabij Coevorden en ter grootte van ongeveer 1000 H.A. Het is zeer goede grond, maar de meestal te hooge waterstand maakt het gebruik onmo gelijk. De Bnrgemeeater van Alkmaar breagt ter kennis tu belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, Ioopende over het tijdvak van 8 tot en met 15 Jannarl, zal plaats hebben ten Stadhnlze, op Dinsdag 16 Januari a.s., voor zoo veel de LiHDTTÜER en den LAND STORM betreft van en voor zooveel de MILITTE aan gaat van uur des namiddags. Alkmaar, 12 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, G. RIP PIN©. 'De directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, brengt ter kennis van handelaren in cokes en houders van bonboekjes, dat MAANDAG en' DINSDAG a.s. GEEN BONS kunnen worden afgestempeld dat met ingang van WOENSDAG 16 JA NUARI a.s., de bons slechts geldig zijn voor Vt H.L. cokes per week; dat de houders van die bons voortaan eens per week hun bons aan zijn bureau behooren te doen afstempelen, evenwel met dien verstan de, dat zij, wier familienaam aanvangt met de letters A. tot en met D. steeds op Woensdag; de letters E. tot en met Hl steeds op Don derdag de letters I. tot en met L. steeds op Vrij dag; de letters M. tot en met P. steeds op Zater dag; de letters Q tot en met T. steeds op Maan dag; de letters U. tot en met Z. steeds op Dins dag, de afstempeling behooren te doen ver richten, iederen dag van 's morgens 9 tot 's middags 2 uur. Nog zij medegedeeld, dat de Commissie van Bijstand voor het Distributiebedrijf alhier, in hare gisteren gehouden vergadering besloot, om dezer egeling in te voeren, om een ieder in de gelegenheid te stellen, cokes te bekomen, terwijl maatregelen zullen worden getroffen, ter voorziening in het ontbrekende, door ver- krijgbaarstelling van andere brandstoffen. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De Directeur van het Distributiebedrijf te Alkmaar, brengtt er kennis van winkeliers in peulvruchten, aat voor rekening van het Dis tributiebedrijf zijn garriveerd: 60 balen GROENE ERWTEN en 60 balen BRUINE BOONEN; dat de hier ter stede gevestigde winkeliers in de gelegenheid worden gesteld om op MAANDAG 15 en DINSDAG 16 JANU ARI a.s. (tusschen 92 uur) aan zijn bu reau de daarvoor dienende bestelbiljetten in te leveren. Met nadruk worden de winkeliers er aan herinnerd, dat zij voor elk artikel slechts EEN grossier kunnen opgeven. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat bij hun College is ingekomen een verzoek van C. TAMES, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden ande ren dan sterken drank in het perceel Oude gracht, D. 58. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 12en Januari 1917. ALKMAAR „Zuid-Westers",

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1