DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. IVEllltle. No. 12 Eonderd en negentiende jaargang. 191?» 15 JANUARI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per voor Alkmaar f 1,foane© door het geheele Afzonderlijke nummers 3 Cents. maanden f 1,25. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regvel i 0.1 Sé Bij groote contraeten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dê N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. M A A N D A O DUITSCMLAND. NEDERLAND. Broodvoorziening. Broodvoorziening» Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 15 Januari. Ook president Wilson gelooft naar de Londensche Morningpost uit Washington verneemt dat de vredespoging niet zonder invloed is gebleven. In alle landen, zoo heet de meening van den president te wezen, zijn er menschen, die veel minder dan hunne regeeringen er op gesteld zijn den oorlog voort te zetten, er is een stemming ten gunste van den vrede geschapen en hoe meer dit gevoel kan worden aangemoedigd, des te grooter de hoop op vrede wordt. Overigens laat de president zich niet in bijzonderheden uit, wat hij verder zal doen, om den vrede te helpen tot stand brengen. Een bericht van hedenmiddag uit Was- hington meldt, dat president Wilson in een verklaring over de hem toegezonden nota's der verbondenen en der midden-mogendhe- den stelling zal nemen, doch de verzending dezer verklaring wil laten afhangen van de houding van het congres. Weenen, 14 Jan. (W.B.) Stafbericht. Rust. Zoo luidt het Weensche oorlogscommuni- qué. Korter kan een legerbericht zeker niet zijn! En eigenlijk hadden alle legerberichten wel aldus kunnen worden samengevat. Toch drukt het woordje „rust" den toestand niet juist uit. Er is geen gevechtsactie van betee- kenis, maar daarom zal er wel actie zijn, voorbereidende bijv. Alleen ten noordoosten van Braila hebben de troepen der midden- mogendheden, in het bijzonder de Turken, nog eenigen vooruitgang bereikt en het dorp Milhalea bestormd, waardoor ze Ga- latz tot op 3 K.M. zijn genaderd. Welke actie er aan het Macedonische front wordt gevoerd, valt nog niet te zeggen. De entente-pers blijft Griekenland wantrou wen en de blokkade duurt onverzwakt voort. De Engelsche New Statesman verwacht de eerste maanden op de voornaamste oor- logstooneelen geenerlei ernstige gevechten, de Duitsche Frankf. Ztg. daarentegen wel. Wanneer men op het Westfront thans het zelfde vriesweer heeft als wij hier, is ge vechtsactie van eenigen omvang zeker te verwachten. In onze Zeeuwsche wateren is een Duitsche onderzeeër „verzeild" geraakt. Nadat de commandant had verzekerd, dat hij niet door een vijand werd achtervolgd, maar door slechte weersgesteldheid op verboden ter terrein was geraakt, werd hij vrijgelaten, zoodat hedenmiddag 12.15 de boot weer het ruime sop heeft gekozen. DE DUITSCHE KEIZER EN HET VREDESAANBOD. Wolff meldt uit Berlijn: De (officieuse) „Nordd. Allg. Ztg." schrijft: Voor de voorgeschiedenis van het vredesaanbod der centrale mogendheden, dat de vijand als een onoprechte oorlogsmanoeu vre voorstelde, is het volgende keizerlijke schrijven aan den rijkskanselier een bijdrage van bijzondere beteekenis. Neues Palais, 31 Oct. 1916. Mijn waarde Bethmanu. Ik heb nog eens grondig over ons gesprek nagedacht. Het is duidelijk, de in de oorlogspsychose gevangen, door leugen en bedrog in strijdlust en haat gehoudan volken van onze vijanden hebben geen mannen, die in staat zouden zijn, die dien zedelijken moed zouden bezitten het bevrijden de woord te spreken. Het voorstel om vrede te maken is een zedelijke daad, die noodzake lijk is om de wereld, ook de neutralen, van den op allen rustenden druk te bevrijden. Voor zulk een daad is een heerscher noodig die een geweten heeft en, zich verantwoordelijk gevoelt voor God, die hart heeft voor zijne en de vij andelijke menschen, die onbekommerd voor mogelijke bewust verkeerde voorstellingen van zijn stap den wil heeft de wereld van haar lij den te bevrijden. Ik heb den moed daartoe. Ik wil het vèrtrouwend op God wagen. Leg mij zoo spoedig mogelijk de nota's voor en maak alles gereed. Wilhelm I. R. De „Nordd. Allg. Ztg." schrijft verder: Onze vijanden kunnen er op vertrouwen, dat de eerlijkheid van de in het keizerlijk schrijven betuigde vredesbegeerte in overeenstemming zal ajn met de „rücksichtslose" vastberaden heid waarmede wij den oorlog, tot welks voortzetting zij ons hebben gedwongen, tot het zegevierend einde zullen doorzetten. KORTE BERICHTEN. Oalatz is door de Centralen gebombar- deerd, in het station brak brand uit. De Venizelisten hebben het eiland Ceri- go, het meest zuidelijke van de Jonische ei landen, bezet. Volgens een Wolff-bericht, meldt een Italiaansch blad, dat de opperbevelhebber der Italiaansche troepen in Albanië, generaal Bandini, zich op het gezonken slagschip Re- gina Margherita bevond. Zaterdag strandde op de kust van Cali- fomië de Amerikaansche kruiser Milwaukee (11000 ton). Men vreest, dat het schip geheel verloren is. De bekende cowboy-Indianenbevechter, depêche-rijder en buffeldooder, kapitein Cody, (Buffalo Bill) is overleden. Een paar edelmoedige Amerikaansche dames hebben voor hunne rekening het dorpje Vitrimont in Lotharingen, dat door het leger van den Kroonprins verwoest werd, weder doen herbouwen. De kosten bedroegen ruim 4 miljoen gulden. Te Dublin werd een film- vertoond onder den titel Jerland een natie". Hij gaf voorstel lingen uit den opstand van 1798, het aanne men van de Acte van Unie en de vrijmaking van de Katholieken. De menschen stroomden er heen, er werd veel bij gejuicht en men zong Iersche volksliederen. De militaire overheid heeft nu de verlooning van den film verboden. Volgens het Russjsche blad Rjetsj heeft dte tsaar een koerier naar Frankrijk gezonden met een eigenhandig geschreven brief, waarin belangrijke besluiten van Rusland inzake het vredesvraagstuk worden medegedeeld. BROOD EN BROODKOREN. De Minister van Landbouw maakt bekend dat men zich voor bet verkrijgen van inlich tingen, omtrent de distributie van brood, meel en rogge, kan wenden tot den directeur van het Centraal Broodkantoor te 's-Graven- hage, tijdelijk gevestigd Kneuterdijk 8, telep- hoon 1831, en van 1 Februari af Bezuiden- hout 189; dat de afnemers van het door de regeering verstrekte groodkoren zich ook in het vervolg hebben tew enden tot het Rijks- graanbureau, Jan van Nassaustraat 86, met betrekking tot datgene wat met bet broodko ren in verband staat. DE GESTRANDE TORPEDOBOOT. De G. 1, die in den nacht van 30 op 31 De cember op een der paalhoofden bij Vlissin- gen strandde, is, nadat het in het schip ge slagen gat was dichtgemaakt, vlot gebracht en naar de haven gesleept. De torpedoboot is naar de werf „de Schelde" overgebracht om gerepareerd te worden. LICHTING 1911. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal de lichting van 1911 bij de onbereden korpsen, torpedisten en pantserfortartillene uitgezonderd, vermoedelijk omstreeks 10 Maart eerstkomende met onbepaald (klein) verlof kunnen vertrekken. KAAS. De invoer van kaas uit Nederland in Duitschtand is slechts toegestaan langs de stations Weener, Bentheim, Emmerik en Cranenburg. Door den Bond van Kaasproducenten is benoemd tot afgevaardigde bij het Neder- landsch Landbouw-Comité de heer J. de Groot Jac.zn. te Berkenwoude. Het bestuur der Kaasvereeniging bericht, dat de N. V. Algemeene Import en Export ten behoeve van de aflevering van kaas aan de D. H. H. als vertegenwoordigers heeft aangesteld Voor de in de provincie Noord-Holland gefabriceerde kaas: N.V. Kaashandel Maat schappij „Gouda" te Hoorn. BUITENLAND. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. In „Parkzicht" te Amsterdam is Zaterdag een buitengewone vergadering gehouden van den Bond van vrije liberalen. In aijn openingsrede herdacht de voorzit ter, de heer mr. H. C. Dresselhuys, den over leden voorzitter, den heer mr. Tydeman, welke woorden door de aanwezigen staan de werden aangehoord. Hoe zullen wij Ty deman eeren? vroeg hij, en beantwoordde deze vraag met mede te deelen, dat het hoofdbestuur heeft besloten met bijdragen van al zijne vrienden en vereerders een stof felijk aandenken te scheppen door aan een bekend kunstenaar op te dragen zijn por tret te schilderen en dit te plaatsen in het Rijksmuseum, met welk denkbeeld de minis ter van binnenlandsche zaken zijn instem ming heeft betuigd. Spr. wees vervolgens op den plicht om de liberale politiek in nieuwe banen te leiden. Zij zal meer dan ooit zich zelf moeten zijn. Zij zal moeten van zich af- stooten den invloed, dien een verkeerde de mocratie op haar zal willen oefenen. Met een hartelijk woord gaf hij daarna het woord aan den heer J. B. van Heutsz, oud gouverneur-generaal van Indië," tot het hou den van een inleiding van het onderwerp „De verdediging van Indië." Na een rede, die herhaaldelijk door ap plaus werd onderbroken, kwam spr. tot de volgende conclusies: a. Indië, in den Indischen Oceaan gele gen tus&chen de groote rijken China en Ja pan eenerzijds, Engeland met Australië en Amerika anderzijds, neemt strategisch een zeer bijzondere positie in en wel een zooda nige postie, dat het krachtig weerbaar moet zijn, wil het in de toekomst geëerbiedigd en ontzien worden. Blijft Indië weerloos, zooals thans, dan valt het onvoorwaardelijk ten prooi aan een der sterkere machten. b. Indië moet daarom in ons eigen waar achtig blang, zoeomede in het belang van de sedert drie eeuwen aan onze hoede en zorg toevertrouwde bevolkingen van den Indi schen Archipel, met den meesten spoed, krachtig weerbaar worden gemaakt, zoowel te land als ter zee naar logische beginselen, zooals o.a. in de brochure Van der Weijden ontwikkeld. c. Met zaakkennis en energie moeten on verwijld de talrijke hulpbronnen van Indië in exploitatie worden genomen of tot hooge- re ontwikkeling worden gebracht en aldus nieuwe bronnen van inkomst worden in 't leven geroepen opdat, zonder overmatige belasting van de bevolking de groote kosten aan de weerbaarmaking verbonden, kunnen worden bestreden. d. Bij de ministers van koloniën en ma rine behoort met klem op zeer besliste wijze te worden aangedrongen op onverwijld han delen in den aangegeven geest, door het als in 1892 doen vaststellen van een ratio neel defensieplan. e. Het is wenschelijk, dat met de ten uit voerlegging van dat plan met groote vol macht worde belast één man met nuchter verstand, helder oordeel, groot initiatief en veel durf en in wiens zaakkennis algemeen vertrouwen wordt gesteld. In 1892 schreef spr. zijn Atjeh-brochure onder het motto: „De Atjeh-oorlog knaagt aan ons koloni aal bezit; hij moet eindigen. Laten wij ein delijk aan de beschaafde wereld toonen, dat wij daartoe in staat zijn." Spr. eindigde met een wijze, ernstige les van een der grootste, hedendaagsche leger aanvoerders. Hij zeide: „Elk practisch middel, dat ten doel heeft om de oorlogen zeldzamer te maken door een beroep op het verstand te stellen in de plaats van een beroep op de wapenen, be hoort met sympathie te worden begroet en gesteund. Doch elke Regeering, die zich daardoor laat in slaap wiegen in een gevoel van volkomen veiligheid, die zich verlaat op pacifistische ideeën van den eeuwigen vrede op aarde, en verzuimt zich voor te bereiden op een verdediging van het bestaan, de eer en de rechten van zijn land, zondigt zwaar tegenover haar volk." De voorzitter, den inleider dankend voor zijn rede, deelde mede, dat het hoofdbestuur de conclusies van den heer Van Heutsz heeft belichaamd in een motie van den volgenden inhoud: De Bond van Vrije Lieberalen, overwegen de: dat het belang van Ned. O. Indië zoowel als dat van het moederland vorderen, dat deze Kolonie door een voldoende weermacht tegen buitenlandsche vijanden worde be schermd; voorts dat Indië geleidelijk moet worden ontwikkeld tot eene zich zelf besturende en dus ook zich zelf verdedigende Kolonie; spreekt het volgende als zijn meening uit: le. De weermacht van Indië moet onver wijld tot zoodanig peil worden opgevoerd, dat zij in staat is die taak van verdediging ie vervuiler»; 2e. uitbreiding van de vloot is Noodzake lijk en zoodra mogelijk, zelfs voordat een plan van uitbreiding is vastgesteld, moet tot aanmaak van klein materieel worden overge daan 3e. binnen den kortst mogelijken tijd moet een landleger van voldoende sterkte worden gevormd, door invoering van weerplicht van den inlander; 4e. Indië is in staaf de kosten van dit landleger zelf te dragen. Na een pauze werd een huishoudelijke ver gadering gehouden, in welke het volgende besluit werd genomen: Bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke ten gevolge van de ontbinding met het oog op de grondwetsherziening in 1917 zullen moet enplaats hebben, zal door de Vrij-Libe- rale partij worden gepoogd te bewerken, dat de zittende leden geen bestrijding vinden en zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling worden herkozen, waarbij echter uitdrukke lijk wordt vooropgesteld, dat gedurende de parlementaire periode aanvangende na be doelde verkiezing en eindigende met de ont binding ten gevolge van de eerste verkiezing krachtens evenredig kiesrecht, door alle par tijen zal worden bevorderd, dat elke beslis sing zal worden vermeden over eenig onder werp, dat tot politieken beginselstrijd zoude ieiden Hierna was aan de orde de gedachtenwis- seling over de inleiding van den heer Van Heutsz betreffende de verdediging van Ned. Oost-Indië. Het eerst was het woord aan den heer C. G. Vattier Kraane, die allereerst hulde bracht aan generaal Van Heutsz voor zijn betoog over de Defensie van Nederlandsch-Indië. Vervolgens ging spreker na, hoe men bij het aangaan van eene leening tot dekking der uitgaven van eene invoering en doorvoering van een vet dedigingsstelsel, als door den ge neraal Van Heutsz bedoeld, in Indië met den meesten spoed groote bronnen van ia- komsten voor het Gouvernement zou kun nen scheppen tot betaling van rente en ai- iossing dier leening^ alsmede der vermeer derde jaarlijk&che uitgaven voor leger en vloot Vervolgens ging de heer Vattie Kraane na, welke wijze van exploitatie het meest doelmatig is en binnen den kortst mogelij ken tijd succes waarborgt. Hij onderscheidde dan: lo. Zuivere staats-exploitatie, bij de Om- bilin kolenvelden en de Gouvemements-cul- tuut ondernemingen het geval is. 2o exploitatie door particulieren, onder bepaling dat een zeker percentage van de te behalen winst aan het Gouvernement komt. 3o. zuivere particuliere exploitatie, en 4o. exploitatie door particulieren, onder Staats-controle en met deeneming in het ka pitaal door het Gouvernement. Tegen zuivere Staats-exploitatie noemde hij verschillende bezwaren. Het voornaamste bezwaar tegen Staatsex ploitatie noemt spreker echter het langzame werken der Staats-machine. De tweede wijze van exploitatie kan ook niet tot het doel leiden, omdat die alleen kan worden toegepast indien vaststaat dat de on dernemingen zóó groote winsten zullen op leveren, dat het overblijvende gedeelte der winst nog voldoende is om aandeelhouders een goed dividend te kunnen betalen. Ook de derde wijze zal niet het gewensch- te resultaat hebben, omdat het Gouverne ment dan alleen inkomsten ontvangt in den vorm van directe en indirecte belastingen, waardoor de Gouvemements-inkomsten niet belangrijk genoeg zullen worden verhoogd. Ten slotte behandeude spreker uitvoerig de vierde wijze van exploitatie. Duidelijk zet hij uiteen welke groote voor deden aan deze combinatie van Staats- en particulier bedrijf verbonden zijn. Dit systeem zette spreker nader uiteen. Om het te kunnen doorvoeren, zou men moeten kunnen beschikken over mannen, die de verschillende bedrijven in hun geheelen omvang verstaan, zoowel economisch, com mercieel, financieel en administratie als tech nisch. Tegelijkertijd dienen wij echter ons tech nisch onderwijs in Nederland daarbij aan te passen. Vooral het middelbaar technisch onder wijs zal met kracht ter hand moeten worden genomen. Ook in Indië moet het vak-onderwijs krach tig ter hand worden genomen. De blanke en de bruine broeder zullen el kander beter begrijpen en waardeeren; naast elkander werken tot ontwikkeling van Indië en zoo noodig te zamen onze Koloniën tegen vreemde indringers verdedigen. Eerst dan, zoo zeide de heer Vattier Kraa ne, zullen wij met recht kunnen spreken van „een tropisch Nederland!" Volgende spreker was Kolonel Fabius (Breda), oud-zeeofficier, die betoogde, dat halve maatregelen tot niets leiden. Ttot nu toe heeft men getracht door het uitgeven van zoo min mogelijk geld, den schijn te wekken, dat er iets gedaan werd voor de verdediging van Indië. Het tot dusver daar voor uitgegeven geld is weggeworpen. Wij moeten niet alleen Java verdedigen, doch ge heel Indië. Daarvoor zijn noodig, naast een sterk le ger, een krachtige vloot en vele transport middelen. Voor het behoud van onze koloniën moet de bevolking zich Nederlandsch gaan voelen en daarvoor moet haar zooveel mogelijk Ne derlandsch worden geleerd. De kosten zijn niet op te geven, maar het geld moet er zijn. Anders moeten wij maar geheel afzien van een verdediging van Groo- E>e directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar brengt ter kennis van de albier wo nende BROODBAKKERS, dat zij op DINS DAG 16 en WOENSDAG 17 JANUARI 1917, aan zijn bureau (Langestraat 58, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur) de aanvraagkaarten tot het verkrijgen van broodkaarten kunnen afhalen, teneinde die kaarten zoo spoedig mogelijk aan hun clien tèle uit te doen reiken en na invulling weder op te doen halen en te doen bezorgen aan zijn bureau voor DINSDAG 23 DEZER. Bij de aanvraag moet de bakker zoo nauw keurig mogelijk opgeven, bet door hem noodig geachte aantal kaarten. Voorts wordt ter ALGEMEENE KENNIS gebracht dat ieder hoofd van een gezin of alleenwo nend persoon verplicht is tot nauwkeurige in vulling der hem verstrekte AANVRAAG- KAART en deze binnen 3 dagen af te geven aan zijn broodleverancier. dat, indien het aantal op de aanvraagkaart ingevulde personen (dagmeisjes, huisnaai sters, logé's enz. niet medegerekend) niet overeenkomt met de werkelijkheid, het hoofd van een gezin daarvoor aansprakelijk wordt gesteld dat nalatigheid in het doen van aangifte van vestiging in- vertrek uit- of verhuizing bin nen de gemeente, tengevolge kan hebben, dat nalatigen geen brood kunnen verkrijgen; dat bij elke geboorte- of overlijdens-aan- gifte en in het algemeen bij elke verplichte kennisgeving ter secretarie (afd. Beevolking) daarvan tevens mededeeling moet geschieden aan zijn bureau. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, brengt ter kennis van H. H. BAK KERS, dat zij bij voorbaat reeds attent wor den gemaakt, dat in het tegenwoordige ge wicht van brood wijziging zal moeten worden gebracht, daar met de in werking treding der nieuwe broodregeling brood moet worden ge bakken van het gewicht, overeenkomende met dat, waarop de broodbons recht geven Alsdan zal uitsluitend moeten worden ge bakken brood van zoodanig gewicht, dat, na combinatie van twee of meer afscheurbare bons, het totaal gewicht van het verkochte brood overeenkomt met het totaal aantal hec togrammen, waarop de broodkaarten recht ge ven. De kaart voor witbrood bevat 10 bons voor 50, 5 voor 100, 4 voor 200 gram en 4 voor 250 gram; die voor bruinbrood 7 bons voor 400 gram, die voor roggebrood 7 bons voor 400 gram, de aanvullingskaart voor bruinbrood 2 bons voor 400 gram, de aanvullingskaart voor roggebrood 2 bons voor 400 gram; de dagbroodkaart voor wi'brood 2 bons voor 100 en 4 bons voor 50 gram. Inlichtingen worden, desgevraagd', gaarne verstrekt aan het bureau van het Distributie bedrijf alhier. De directeur voorn. D. SCHENK. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR gelast, krachtens bekomen aanschrij ving, den onderstaanden milicien, om zich bij zijn korps te vervoegen, ten einde in wer- kelijken dienst over te gaan: 21e Reg. Infant. III bat. 4e Comp. (gar nizoen Amsterdam: 1 Maart 1917: SIMON DE VOS. Alkmaar, 15 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat bij Heeren Gedeputeerde Staten de zer Provincie is ingekomen een verzoek van J. SCHUIJT, aldaar, om een LOGEMENTS VERGUNNING voor het perceel STATI ONSWEG E, 104. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren bij hun College wor den ingediend. Alkmaar, den 15en Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAARSC COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1