Firma H. S. CLOECK, ZOJfDAGS GESLOTEN Van Hollandsch Noorderkwartier de GKOOTSTE en MEEST MODERNE inrichting. Speciaal tooi- HEEREN- en HINDERKLBEDING, gemaakt en op maat. LAAT hoek Boterstraat, ALKMAAR. Tel. 212. TfleyriaunMi ?«w kêüT KLEEDERMAKERS, 3e. dat iedere aanvoeder één nummer zal mogen trekken voor 50 zak kool, hetzij roode, gele of Deensche witte. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is plotseling overleden de heer J. Slot, sedert vele jaren lid van den gemeente raad, kerkvoogd en voorzitter van de kolf- societeit „Op Maat." UIT HEILOO. Z. D H. de Bisschop van Haarlem, heeft eervol ontsiagen als lid der Bisschoppelijke Commissie van O. L. Vr. ter Nood alhier den weleerw. heer J. C. J. Seuter, en in diens plaats benoemd den weleerw. heer B. F. de Jong, pastoor alhier. UIT W ARMENHUIZEN. In den loop dezer week hoopt men hier het genoegen te beleven, dat de 1000ste wa gon in dit seizoen door groentenhandelaren alhier geladen en verzonden zal worden. UIT WIJDENES. Zaterdag hield de vereeniging „Onderlin ge Hulp bij Ziekte" hare jaarvergadering. Het aantal werkende leden bedraagt thans 29, het aantal betalende 18, terwijl er 9 be gunstigers zijn. Bij 5 leden werd in 't afge- loopen jaar gewerkt gedurende 214 dagen, terwijl aan 2 leden geldelijken steun werd verleend. De ontvangsten hallen bedragen 117,30, de uitgaven 63,40. Het spaarbankboekje bij de Boerenleen bank wees 1 Janu. 1917 een tegoed aan van 676,18, in kas was 40, zoodat het zuiver bezit der vereeniging op 1 Januari 1917 770,08 bedroeg. De rekening werd goed gekeurd Heit loon van den bode werd van 8 op 15 gebracht. Het voorstel van het bestuur om bij even- tueele gevallen gedurende 8 weken 6 in plaats van 5 uit te keeren, werd aangeno- mea- A .Ut Aan het bestuur werd de bevoegdheid ver leend zoo noodig de ondersteuning met 6 weken te verlengen. UIT BERGEN. Donderdag 25 Januari zal er in „De Rus tende Jagereen mooi concert worden ge geven. Mejuffrouw Irma Maschmeijer, sopraan, te Bergen, Mevrouw Betsy Luberti-Van Bergen, alt, te s-Gravenhage, en de heer Sam Swaap, solo-violist en concertmeester van het Residentie-Orkest te 's-Gravenhage, zullen zich doen hooren. De vleugelbegelei ding zal geschieden door Mejuffrouw Jo Co Hard, uit 's-Gravenhage, die dit ook deed op het watersnoodconcert, dat het vorig jaar werd gegeven. Zij, die het vorig jaar dit concert bij woonden, zullen er zich mede over verheu gen, ook dn jaar in het winterseizoen ieis goeds in Bergen te kunnen hooren. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In hare laatst gehouden vergadering be sloot de vereeniging „Plaatselijk Nut" met 65 leden, om zich bij de Maatschappij tot Nut v. 't Algemeen aan te sluiten. had op zich genomen, Rosamunde naar Frankrijk of Italië te brengen; hij had haar zijn woord gegeven, haar op de een of andere kust aan wal te zetten, en mislukte dit, dan zou zij daaruit kunnen besluiten, dat het nooit zijn werkelijk plan was geweest. En hoe kon hij nu slagen, nu Asad aan boord van zijn schip was? Zou hij gedwongen worden, haar even hei melijk naar Algiers terug te brengen; als hij haar vandaar medegenomen had, en haar daar te houden tot er zich een andere gele genheid voordeed, haar in een of ander Chris tenland aan wal te zetten? Dat was bepaald onuitvoerbaar en verbonden met veel gevaar voor ontdekking. Inderdaad was het gevaar voor ontdekking nu zeer dreigend. Ieder oo- genblik kon het gemerkt worden, dat zij in die mand was. Hij kon geen middel bedenken, om zijn gegeven woord gestand te doen. Hij MOORD. Zondagmiddag is op het bouwland ia den omtreek van Harderwijk gevonden het lijk van het 7-jarig dochtertje van den arbeider v. d Velde. Dit kind was Zaterdagmiddag door 'n Belgisch korporaal, die dikwijls in haar ou derlijk huis vertoefde, meegenomen. Deze man werd Zondagmorgen in een denneboschje aan getroffen. Hij ontkende iets van den moord af te weten. Toen later het lijkje gevonden werd, legde hij een volledige bekentenis af. Hij be weerde in beschonken toestand te zijn geweest en niet geweten te hebben, wat hij deed Het lijkje zal heden gerechtelijk worcen ge schouwd. Men vermoedt, dat hier zedenmis drijf in het spel is. SCHIPPERSGONFLICT. Met ingang van heden is de scheepvaart gen stopgezet, als gevolg van het feit, dat de tusschen Rottere' im en Friesland en Gronin- Amsterdamsche schippers, die hoofdzakelijk voor bovengenoemde provincies laden, vanaf 11 Januari niet varen wegens het conflict met B. en W. van Amsterdam. In een Zaterdagavond gehouden vergade ring van de afd. Rotterdam van de Algemeene Schippersbond is op verzoek vas de afdeeling Amsterdam het besluit genomen eveneens niet naar Friesland en Groningen te varen. KORTE BERICHTEN. Eenige heeren hier te lande wenschen een gedenkteeken op te richten voor president Steyn Zij hebben zich in verbinding gesteld met het hoofdbestuur der Nederlandsche Zuid Afrikaansche Vereeniging en1 den voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond. De Nederlandsche Bond van Veehande laren zal in de elf provinciale afdeelingen protest-vergaderingen uitschrijven tegen dé jongste regeelingen bij den uitvoer van paar den en stamboekvee. Tengevolge van de machinistenstaking is reeds 40.000 ton steenkool, die bij geregel de vaart had kunnen zijn aangevoerd, onaan- gevoerd gebleven. Mej. H. Meijns te Harenkarspel staat als no. 1 op een voordracht voor onderwijzers te Amsterdam. Uit de brandkast der firma Campen Co. in de Haarlemsche Houttuinen te Amster dam is een bedrag van totaal ongeveer ƒ6000 gestolen. - Een reeder te Scheveaingen, die twee stoomtrawlers in de vaart heeft, heeft zich be reid verklaard de oorlogswinstbelasting der 'ppers en machinisten te betalen, ten einde die schepen in de vaart te kunnen houden. Voor elke 100 uit te voeren versche kip eieren moeten er ook 100 voor het binnen land beschikbaar worden gesteld, waarvan 40 voor 9.80 per 100 voor de distributie. - Deze week mag 20 pCt. van de boter- producten, benevens de uitvoer van prei, is verboden. Hoewel in elk nummer van „De Nieu we Limburger Koerier" te Heeren wordt van leer getrokken tegen smokkelarij, is de zoon van den uitgever van dit orgaan gevangen genomen wegens smokkelen. - De uitvoer van riet en biezen en alle producten daarvan is verboden. Te Didam is een Duitsch smokkelaar doodgeschoten; een ander werd zwaar ge wond. -De stormen der laatste weken hebben de Eierlandsche duinen deerlijk gehavend. Bezuiden den vuurtoren zijn groote stukken van den duinrand afgeslagen. In onderwijskringen circuleert een adres aan de Koningin met verzoek de in stelling van een ministerie van onderwijs te willen overwegen. Het gaat uit van prof. dr B. Symons te Groningen e.a. Te E>oetinchem zijn op een schildwacht drie schoten gelost, zonder te treffen. De ver moedelijke dader is gearresteerd. Een vrouw te Ootmarsum heeft feest ge vierd naar aanleiding van het feit, dat zij haar 40ste vrachtje smokkelwaar veilig over de grens ad) gebracht. Buren en collega's brachten toosten uit op de smokkelarij. De stoomtram ZutphenEmmerik, die wegens den hoogen waterstand den dienst had gestaakt, heeft dien gisteren hervat. Te Bameveldt is een 66-jarige landbou wer, door een duizeling overvallen, in het haardvuur gevaleln. Met hevige brandwon den overdekt, werd hij door zijn familieleden gevonden. Te Brielle is een werkman aan de kalk en steenfabriek met zijn kleeren tusschen een machine geraakt. Eenige malen werd hij door de lucht geslingerd en op slag gedood. De kwestie utsschen groentenhandelaren en het distributiebureau te Meppel is opge lost. De inwoners kunnen nu weer aardappels krijgen. Uit Waterland zijn Zaterdag ruim 600 schapen verzonden naar Hoek van Holland, om daar te worden geslacht en verder naar Engeland verzonden. Prijzen zijn van 90 ct. tot 1.10 per kilo. Een Duitsch deserteur en een Belgische smokkelaarster hebben iu den afgeloopen nacht den dood gevonden aan de electrische draadafsluiting voor de Rytsche heide. Het Nieuws- en Advertentieblad voor Ijsselstein „Algemeen Belang", heeft wegens de hooge papierprijzen en exploitatiekosten de uitgave moeten staken. Gisteravond is de heer F. Domela Nieu- wenhuis in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam door een zich daartoe gevormd heb bend comité, gehuldigd met zijn zevenstigsten verjaardag. De versierde zaal was geheel be zet. Spreker voerden het woor, verder was er muziek en zang. - De toestand van mr, Goeman Borgesi- us was Zondagavond dezelfde. - De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen morgen avond halfnegen. Het verkeer met voertuigen over de Waal is hersteld. Bij Wijk bij Duurstede is het water zóó ver gezakt, dat de zomerkaden weer er boven uit steken. STADSNIEUWS. JUBILé. Den 15en Februari a.s. hoopt de WelEer- waarde pater M. L. van Bergen O. P. alhier (H. Dominicus) zijn 12 H-jarig priesterfeest te vieren. POLITIE. Tot agenten van politie alhier zijn be noemd: Th. Terpstra, met ingang van 16 dezer, en P. Heiner, met ingang van 20 Ja nuari a.s. HOOFDSTUK XVI. De mand. kon slechts hopen en wachten, vertrouwen op zijn goed geluk en op een gelegenheid, die hij nu onmogelijk kon voorzien. En zoo liep hij meer d'an een uur somber heem en weer, zijn handen op den rug, zijn met den tulband bedekt hoofd, in gedachten gebogen, zijn hart was bezwaard. Hij was ge vangen in de mazen van het kwadte net, dat hij gespannen haden het scheen hem nu zeer duidelijk, dat niets minder dan zijn leven de prijs zou zijn, die er voor geëischt werd. Dat was evenwel de minste van zijn zorgen. Alles was hem tegengeloopen, en zijn leven was verwoest. Als hij ten koste daarvan Rosamun ds haar veiligheid kon verzekeren, zou hij dien prijs gaarne bétalen. Maar zijn versla genheid en ongerustheid sproten voort uit de onmogelijkheid, om een middel te ontdekken, om dit vurig begeerde doel zelfs door zulk een offer te bereiken. En zoo liep hij alleen en zeer eenzaam heen em weer, wachtend op en bid dend om een wonder. Hij liep nog steeds heen en weer, toen onge veer een uur voor zonsondergang zoowat vijftien uren na hun vertrek zij aan den in gang kwamen van een langen, nauwen inham onder de schaduw van de rotsen van de kaap van Aguila aan de Zuidkust van het eiland Formemtera. Hij werd daar opmerkzaam op gemaakt, en uit zijn afgetrokkenheid opge wekt door de stem van Asad, die hem van het achterdek af toeriep, de baai in te varen. De wind was reeds gaan liggen, en de rie men moesten gebruikt worden, wat in ieder geval moest gebeuren, zoodra zij door den nauwen ingang in de beschutte baai gekomen waren En dus verhief Sakr-el-Bahr op zijn beurt zijn stem, en in antwoord daarop kwamen Vi- gitello em Laroque. Het fluitje van Vigitello bracht zijn eigen mannen op de been, zij liepen snel langs de banken en gelastten de roeiers zich gereed te houden, terwijl Jasper en een zestal Muzel- mansche matrozen ue zeilen begonnen in te halpn d>r leeds slap hingen dooi de onregel matige stouten van den krimpenden wind Sakr-el-Bahr gaf bevel om te roeien en Vigitel lo floot weer en langer. De riemen zakten, de slaven werkum en het schip gleed voortwrtarts Je maat werd geregeH cteo: een bootmansjon gen, die op het tusschen dek gehurki zat en op eem Turksche trom sloeg. Sakr-el-Bahr gar, van het achterdek af, zijn bevelen aan de stuurlieden in hun nissen aan weerszijden van den achtersteven, en het schip werd handig door den nauwen ingkïig in de kalme, kristal heldere baai gebracht. Wordt venvelgd. J. BALDER. t Op 68-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer J. Balder, aannemer en bouwonder nemer. IDe heer Balder heeft zich niet met het vereenigingsleven bemoeid noch zich op eenig ander terrein buiten zijn vak bewor Hij was alleen maar bouwer. Maar lat dan ook heelemaal. Ongeveer vierhonr derd-tachtig openbare en particuliere ge bouwen heeft hij in zijn leven doen Verrijzen zoo het postkantoor te Lochem, de zus terschool (van O. L. Vrouwe-stichting te Amersfoort) op d Oude Gracht, terwijl ook de verbouwing van hypotheekkantoor en kadaster aan hem was opgedragen. Aan de uitbreiding van Alkmaar heeft hij een bij zonder groot aandeel genomen. De geheele Forestusstraat is door hem gebouwd en door hem werd ook een begin gemaakt met de bebouwing van Snaarmanslaan, Nieuw- landersingel, Metiusgracht, Metiusstraat, Steijnstraat enz. Zoo heeft deze eenvoudige man zich door hetgeen hij in zijn leven heeft opge bouwd, een monument gesticht en wanneer zijn naam reeds lang zal zijn vergeten, zal zijn werk nog getuigen van zijn arbeidzaam leven. DROEVIG ONGELUK, a Vanmorgen waren de kinderen van den heer K. aan het Overdiepad in de kamer aan het spelen. Een jongetje van 4 jaar heeft zich daarbij in een bruineboon verslikt, met het noodlottig gevolg, dat het knaapje enkele oogenblikken daarna overleed. HOLLANDSCH STRIJKKWARTET. Met een enkel woord herinneren we nog aan het concert van het Hollandsch strijk kwartet, Woensdagavond in de Harmonie. Het kwartet heeft bij zijn optreden het vori ge seizoen in Alkmaar veel succes ingeoogst en waar voor dezen avond nog de medewer king is verkregen van Evert Comelis, den 2den dirigent van het concertgebouworkest, zal de belangstelling zeker nog grooter zijn dan het vorige jaar in de Uniezaal. OP DE VOORDRACHT. Als no. 1 op een voordracht voor de be noeming van een onderwijzeres te Amster dam iS geplaatst mej. T. P. J. Pronk alhier, onderwijzeres te Oudorp. HENGELEN. In het Gulden Vlies zal as. Woensdag avond 8 uur, door den heer Aalders voor den hengelaarsbon d „Alkmaar en Omstreken" een lezing worden gehouden. VOETBAL. AlcmariaD. E. C. (Amsterdam) I3. Als 'teen voetbalvereeniging ook niet mee- loopen wil, is er niets aan te doen. Zoo ook gisteren, toen Alcmaria haar laatsten thuis wedstrijd voor de competitie speelde tegen de Amsterdammers. Een beetje geluk en 't had een overwinning of ten minste een gelijk spel kunnen zijn. Nu werd 'tweer een neder laag en de eenige troost is de 1 inp laats van de 0. 't Scheelde anders weer niet veel. Pas 8 minuten voor 't einde slaagde de voorhoe de er in de eer te redden. De eerste twintig minuten speelden beide elftallen een gelijk opgaand spel. Alleen de verdediging van D. E. C. (speciaal linksback) was beter dan die van Alcmaria. De pech begon toen de links achter een bal, dien de keeper zeker zou ge houden hebben, op „handige" manier in eigen doel werkte. Dit ongelukje werkte ont moedigend op Alcmaria, opwekkend op D. E. C. Toch werd er voor de rust niet meer gedoelpunt, al hadden een schot van den rechtsbinnen en middenvoor van Alcmaria beter lot verdiend. De keeper van D. E. C. hield ze vrij gelukkig. Rust 1—6 voor Am sterdam. De tweede helft begon met een uitsteken den aanval van Alcmaria. Maar telkens bleek ook verder weer het ontbreken van een schutter. Geluk zat er echter ook niet bij Werd er goed geschoten, dan was de keeper op de juiste plaats. Kreeg men van dichtbij opgelegde kansen, dan ging de bal ver over of naast. De linkervleugel van D. E. C. speelde heel handig samen en stelde de mid denvoor (die ontelbare malen buitenspel stond) in staat het mooiste doelpunt te ma ken. De derde goal was minder mooi. De bal kwam tegen de linkerpaal en draaide met ef- effect het doel in. Toen kwam het tegenpunt, het eerste sedert half October 1916. Toen werd er nog even fanatiek aangepakt, maar natuurlijk te laat. Alzoo bracht het einde een 31 overwinning voor D. E. C. EEN DUITSCHE ONDERZEEëR IN ND DERLANDSCHE WATEREN. VLISSINGEN, 15 Jan. Door onze Ma rine werd gisteren een Duitsche onderzee boot, die zich in Nederlandsche territori ale wateren ophield, opgebracht naar Vlissingen. DEN HA AO, (Officieel). 15 Jan. Zon dagmiddag ongeveer 4.15 uur is ongeveer 1 zeemijl binnen de Nederlandsche territo riale wateren aangetroffen een Duitschen onderzeeër, die door de, sedert verscheide ne uren heerschende zware mist en vloed uit de koers was geraakt. Door het vaar tuig van den onderzoekingsdienst is de onderzeeër bevolen te ankeren, in afwach ting van de beslissing der regcering. De regecring heeft; nadat de onderzeeër- commandant een schriftelijke verklaring heeft afgegeven dat hij den ganschen dag niet met vijandelijke strijdkrachten in aan raking is geweest en1 dat derhalve de aan wezigheid binnen de territoritale wateren niet het gevolg is van een achtervolging door vijandelijke strijdkrachten, aan den onderzeeër vrijheid gegeven, weder naar zee te vertrekken. VLISSINGEN, 15 Jan. Oe Duitsche on derzeeër. die gisteren werd opgebracht, heeft heden om 12.15 weer zee gekozen, waarschijnlijk begeleid door Hollandsche oorlogsschepen. MANUFACTUREN. DEN HAAG, 15 Januari. Tusschen de N. O. T. en de Engelsche regeering is een voorloopige regeling getroffen betreffende den invoer van wollen en halfwollen ma nufacturen. Waarschijnlijk zal het moge lijk zijn voor de Nederlandsche verbrui kers voldoende hoeveelheid van die manu facturen in te voeren. Echter brengt de ge- trcuffen regeling mede, dat de N. O. T. slechts consenten zal afgeven voor hoeveel heden overeenkomstig met de normale im porten. Verzoeken om consenten voor te groote hoeveelheden zal de N. O. T. moe ten afwijzen. Voorloopig is de N. O. T. nog bezig met het behandelen der consent- aanvragen, ingekomen in de periode ge durende welken door Engeland het afge ven van liceuses bijna geheel werd ge staakt. Mr. GOEMAN BORGES1US. 'S-GRAVENHAGE, 15 Jan. De toestand van den voorzitter der Tweede Kamer, mr. Goeman Borgesius, was hedenochtend zorgwekkend. INVOER TOEGESTAAN. DEN HAAG, 15 Jan. Wij vernemen, dat de N. O. T. weder consenten verleent voor invoer van aluin, aliminium en sulfaat MINISTER VAN GIJN EN DE SUCCESSIEWET. DEN HAAG, 15 Jan. De minister vaa Financiën herhaalt in de memorie van ant woord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer nopens wijziging van de successie wet naar aanleiding van de opmerking om trent het slechts in geringe mate tegemoet komen aan de tegenstemmers van het ont werp hetgeen hij aan de Tweede Kamer schreef, n.l. dat hij, indien hij gemeend had voor de tweede maal slechts te kunnen sla gen door zoodanige wijzigingen in het ont werp te brengen dat daardoor de hoofdlij nen werden aangetast, niet op zijn ontslag aanvrage zou zijn teruggekomen. ONDERWIJZERSBELANGEN. DEN HAAG, 15 Januari. De minister van binnenlandsche zaken ontving heden de voorzitters der politieke partijen in de Kamer, die hem wenschten te spreken over de te nemen maatregelen in het belang van de onderwijzers aan het lager onder wijs. De minister van financiën woonde de conferentie, die ongeveer 2 uur duur de en voorloopig nog niet tot resultaat leidde, bij. DE MOEILIJKHEDEN IN ROTTERDAM. ROTTERDAM, 15 Jan. De vrije zee mansbond' te Rotterdam proclameerde he denmorgen een werkstaking, ondanks het feit, dat reeds 3 schepen gemonsterd waren. De moderne organisatie vergadert heden avond' om hare houding vast te stellen. De scheepvaartvereeniging heeft geantwoor op de laatste eischen der havenarbeiders-orga nisatie inzake de loonkwestie. De voornaam ste eischen omtrent het dagloon werden niet ingewilligd. Vermoedelijk zullen de arbei ders dus met dit antwoord gee j, genoegen nemen. DE GESTOLEN BRANDKAST. ROTTERDAM, 15 Jan. Als verdacht van het plegen van den diefstal van de brandkast met 32000 van den etappe- dienst zijn gearresteerd en aan de justitie overgeleverd drie personen, J. K., P. B. en J. van der V. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 13 Jan. Gesina Maria., d. van Petrus Jo hannes Duetz en Zwaantje Rein- tjes. 14 Jan. Gerarda Maria Catharina, d. van Johannes Batist Moeskops en Ma ria Hendrica van de Kamer. 15 Jan. Willem, z. van Adrianus Elings en Trijntje van Leijen. OVERLEDEN: 14 Jan. Johannes Balder, 68 jaar. 13 Jan. Roelof de Graaf, 24 jaar. Antje Maria Bos, 54 jaar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 15 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 16 Januari. In het gebied van de waarneming ide hoogste stand van den barometer 761.5 te Hernosand. De laagste stand van den barometer onder 750 Zuid-Duitschland. VERWACHTING. Zwakke tot matige winden uit oostelijke tot noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk een weinig sneeuw, temperatuur om het vriespunt. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR 15 Jan. Aangevoerd 4K®eian en ossan Cj 350 a 520, 9 vette kalver®n f 80 a 160,— par ned. pond f 1,30 a 1.60, 27 nucht. kalveren t 15.a 35.0 magere schapen f 0 a 61 vette dito f24 a 48,—. p. stuk. 769 vettevarkens 90 a 106 et. p. ned. pond, magerevarkens f a AMSTERDAM, 15 Jan. Veemarkt. Aangev. 476 vette koeien lek. a 120 ct., 2e kw. 1.0S a 1.10 ot., 3e kw. f 0.9» a 1.—, 69 melk en kalfkoeien f (300 a 435, 96 nuehtere halveren f 14.— a 30.-, 281 sehape* f 25 a 35, 0 lammeren f a ,637 vette varkens, geen handel. LANGED1JKER GROENTEVEILING. 13 Jan. Voormiddagveiling Bloemkool binn. f 4.80 a f 5.30, dtta buit. f 7,10 a 0.—. 2e soort inmaak f4.20 a 0.—, roode kool f 5.— a gele f 4.50 f W'^e k°°' a 'ser wa801' Uien f 6.a 0.wortelen f 0.a 8,schorseneeren f a Wortelen per wagon 10000 Kg. f 973.— HETWITTEHUIS.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 3