mz DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Broodvoorziening. No. 13 Honderd en negentiende jaargang. DINSDAG 16 JANUARI FEUILLETON. De SjieevalLc.. NEDERLAND. Eieren. Boter. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven.. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel i 0.12| Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 16 Januari. De Westminster Gazette gelooft, dat er thans een tijdperk is ingetreden, waarin de pen en het zwaard gelijktijdig gehanteerd zullen worden. Het blad is dus van mee ning en voor die meening is inderdaad veel te zeggen dat de wisseling van no ta's zal worden voortgezet, maar dat er te gelijkertijd groote veldslagen zullen worden geleverd. Daden van tweeërlei aard, van el kaar geheel verschillend, schijnbaar zelfs totaal met elkaar in strijd, zullen dus den vrede moeten tot stand brengen. On danks legerorders, proclamaties, officieele en officieuze verklaringen, ondanks eenzijdige, ophijsende persartikelen, waaromtrent de nieuwsagentschappen Reuter, Wolff en Ha- vas zich haasten partijdige uittreksels in de wereld te zenden, alsof er geen telegram- en telefoonkosten bestonden, zullen dus waar schijnlijk de oorlogvoerende partijen, ge steund door de onzijdigen, voortgaan met hun wenschen en bedoelingen te openbaren. En de daden op de slagvelden zullen de ver wezenlijking van die oogmerken moeten hel pen bevorderen. Het is belangrijk na te gaan, waar die da den worden veiwacht. De entente-pers geeft den indruk, dat het zal gaan tusschen het westen en het zuid-oosten over het oos ten schrijft men weinig en het schijnt, dat de Russische stoomrol voorgoed is opgebor gen in het wereldmagazijn van het oorlogs oud-roest, waarin men ook heel wat ondeug delijk gebleken Duitsch materiaal zal vin den, bijv. hetgeen indertijd heeft moeten die nen om het wereldkijk Groot-Brittanje op zijn meest kwetsbare plekken te treffen, ge zwegen maar van de oorlogsmachine, waar mede Parijs zou worden veroverd. Het westen of het zuid-oosten dus, mis schien wel het westen èn het zuid-oosten, want het is lang niet onzeker, dat de beide stroomingen tenslotte in één bedding wor den vereenigd. Er zijn in de entente-landen nog steeds personen, die den Balkan van nul en geener waarde achten en in elk geval voor die expeditie niet zooveel troepen wil len afzonderen, als zij vereischt. Kolonel Re- pington, de militaire medewerker van de Ti mes, behoort tot dezulken. Wij hebben, zoo redeneert deze, op het westelijk oorlogstoo- neel niet voldoende divisies tegenover de 128 Duitsche staan, dat een beslissing in een aanvallenden oorlog mag worden verwacht. De overwinning hangt af van de overmacht Kcmiau uit net laatst der Ibe eeuw, naar 't Eagelsch van RAFAaL SAiATdMl. 53) Voordat hij rust nam volgde Sakr-el-Bahr de vaste gewoonte der zeeroovers om te keeren, teneinde in een oogenblik gereed te zijn, om het anker te lichten en naar buiten te varen. Eindelijk lag het schip langs de rotsach tige uitloopers van een zachte helling, die geheel verlaten was, op eenige wilde geiten na, die bij den top graasden. Aan den voet van den heuvel groeiden bremstruiken vol goudgele bloemen. Hooger op staken eeni ge oude olijfboomen, hun grijze kruinen op, die in de stralen der ondergaande zon ais zilver schitterden. Larocque en een paar matrozen gingen over de verschansing aan bakboord, spron gen vlug op de strak horizontaal gehouden schachten der riemen en liepen er over heen naar den wal, waar zij het schip met touwen voor en achter vastmaakten. Sakr-el-Bahrs daarop volgende plicht was een wacht uit te zetten, en hij wees Laroc que aan, om op den top van den heuvel post te vatten, vanwaar hij een ruim uitzicht had. Terwijl hij met Marzak het achterdek op en neer liep, verdiepte de Dey zich in herin neringen aan vroeger dagen, toen hij de zee bevarende als gewoon zeeroover, deze baai gebruikt had zoowel voor hinderlaag als voor bergplaats. Er waren, zei hij, weinig havens in de geheele Middellandsche Zee zóó uitstekend geschikt voor de zeeroovers als deze: het was een toevluchtsoord in ge- dus moeten wij meer divisies hebben. Het ministerie-Asquith was veel meer op den handel, dan op de overwinning bedacht. Daarom zullen, om de benoodigde 60 divi sies op het westelijk oorlogstooneel te krij gen, de mannen, die den militairen leeftijd hebben en geschikt voor den dienst zijn, uit het burgerlijke leven moeten worden ge haald, ook de koloniën moeten nieuwe divi sies leveren en zooveel mogelijk divisies, die elders verspreid zijn, moeten in het westen worden samengetrokken. De Echo de Paris is van oordeel, dat men in het westen niet alleen krachtig moet slaan, maar ook op tijd. In Februari 1916, zoo erkent dit Fransche blad, hebben de Duitschers door Verdun aan te vallen, het gemeenschappelijk offensief der geallieerden willen voorkomen. Op het oogenblik, dat Duitschland nog in Roemenië doende is, is het van belang, dat de geallieerden aan het westelijk front niet achteraan zullen komen. Wellicht slaat deze waarschuwing op veler lei geruchten over verplaatsing van Duitsche troepen naar het Westen, waar het thans onophoudelijk sneeuwt, waardoor de grónd in en achter de loopgraven steeds moerassi ger wordt. Maar er is ook de Balkan. In Roeme nië krijgt de forceering van de Serethlinie langzaam maai- zeker haar beslag. Galatz wordt reeds voortdurend door de artillerie der middenrijken beschoten en al zal het hun troepen tengevolge van de kunstmatige en natuurlijke verdedigingsmiddelen, waarover de tegenstanders kunnen beschikken, niet ge makkelijk vallen dit gewichtige verdedigings punt der linie uit te schakelen, onmogelijk is het geenszins, dat het gestelde doel wordt bereikt. In Macedonië blijft de toestand nog steeds zoo goed als ongewijzigd. Maar een Fransch admiraal, die den Tsaar heeft ge sproken, meldt dat deze hem verklaarde, dat het aanzien van den militairen toestand op den Balkan binnen weinige weken kon be ginnen te veranderen. Het is een weinig vaag gezegd, maar wanneer met die verklaring iets wordt bedoeld, dan moet het wel dit zijn: wij zullen èn van het noorden èn van het zuiden uit trachten de middenmogendhe- den „er tusschen te nemen." En hiermede is tegelijkertijd het verband tusschen de opera ties in Roemenië en Griekenland verklaard Veldmaarschalk von Mackensen, in Roeme nië oprukkend en aldus zijn verbindingswe- val van gevaar en een weergalooze schuil plaats om een prooi af te wachten. Hij her innerde zich, eens hier gelegen te hebben met den geweldigen Dragut-Reis, met een vloot van zes galeien, terwijl de Genueesche Admiraal Doria statig voorbijvoer met drie korveeien en zeven galeien, zonder iets van nun tegenwoordigheid te vermoeden. Marzak luisterde slechts half naar het geen zijn vader sprak. Zijn gedachte was vervuld met Sakr-el-Bahr, en zijn vermoe dens omtrent de mand waren nog versterkt door de wijze, waarop hij den bevelhebber de laatste twee uren peinzend in de buurt er van had zien rondloopen. Hij onderbrak plotseling zijns vaders herinneringen met een uitdrukkingvan wat er in hem omging. „Allah zij dank", zei hij, „dat gij het be vel voert over dezen tocht, anders had men misschien geen gebruik gemaakt van de voordeden van deze baai." „Neen", zei Asact. „Sakr-el-Bahr kent ze evengoed als ik. Hij heeft deze voordeelige plaats al vroeger gebruikt. Hij zelf heeft voorgesteld om hier het Spaansche schip af te wachten.' „Toch twijfel ik er aan, of hij zich veel om dien Spaanschen koopvaarder bekom merd zou hebben, als hij alleen was ge weest. Hij heeft andere zaken aan het hoofd, vader. Let eens op hem, hoe hij daar ge heel in gedachten verzonken staat. Hoeveel uren heeft hij zoo reeds op deze reis door gebracht. Hij doet, of hij in den val geloor pen is. Hij koestert vrees voor het een of ander. Let eens op hem, zeg ik." „Allah moge je vergeven", zei zijn vader zijn grijze hoofd schuddend en zuchtend over zulk een haastig oordeel. „Zal je ver beelding steeds voedsel geven aan je kwaad gen verlengend, moet steeds rekening hou den met het gevaar, dat hem in den rug van Saloniki uit kan dreigen. Vandaar het belang van de legermacht in Saloniki zij is een bedreiging zoolang zij er is, zij wordt een dreigend gevaar, wanneer zij gaat marchee- ren. Maar omdat die entente-legermacht, wanneer zij zich van Saloniki verwijdert, in den rug zou kunnen worden bedreigd door het Grieksche leger, moet dit leger eerst in den Peleponnesus worden opgeborgen. De entente behandelt Griekenland hard, maar durft het met het oog op het bovenstaande gevaar niet tot het uiterste te laten komen Er is nu weer een nieuwe entente-nota naar de Grieksche regeering gezonden, waarbij wordt aangedrongen op nieuwe waarbor gen en waarin opheffing der blokkade wordt geweigerd, maar waardoor de onderhande lingen niet worden afgebroken, hetgeen de Daily Telegraph de opmerking in de pen geeft, dat de vier regeeringen blijkbaar nog altijd meenen in staat te zijn met koning Konstantijn tot een of andere bevredigende schikking te komen. Maar veldmaarschalk von Mackensen zal, als het eenigsz.ns anders kan, die be dreiging in zijn rug zeker niet zoo maar la ten bestaan. Het was de bovengenoemde Echo de Paris, die er de aandacht op vestig de, dat de naam van generaal v. Falkenhayn den laatsten tijd niet meer in de Duitsche le- gerberichten voorkomt. Het blad stelde de vraag, of deze gene aal misschien belast zal worden met het bevel over troepen, die te gen generaal Sarrail moeten opereeren. En nu komt uit Rome het bericht, dat generaal v. Mackensen in den meest letterlijken zin in Griekenland is „opgedoken." Hij was on langs van Kawalla uit door een Oosten- rijksch onderzeeër overgebracht, had te Athene een onderhoud met den Griekschen koning en is daarna naar Larissa vertrok ken, waa? hij nog vertoeft. Het kan zijn, dat het bericht niet juist en enkel verzinsel is. Maar zeker zal rekening moeten worden ge houden met de mogelijkheid, dat de gene raals Sarrail en v. Falkenhayn tegenover el kaar komen te staan. Het zal er dan, even als op het westelijk oorlogstooneel, vooral op aan komen, wie het eerst in staat is zijn slag te slaan! KORTE BERICHTEN. De Engelschen hebben bij Koet-el-Ama- ra wederom den rechteroever van den Tigris bezet en dezen bijna geheel van Turken gezui verd. Oeneraal Smuts zal Zuid-Afrika op de aardigheid? Toch verwijt ik het niet jou, maar je Siciliaansche moeder die deze vij andelijkheid in je gekweekt heeft. Heeft zij mij niet verleid, om deze onnoodige reis mede te maken?" „Ik bemerk, dat u gisteravond en de Fran kische slavin vergeten zijt", zei zijn zoon. „Dat heb je mis. Ik ben het niet vergeten. Maar ik ben ook niet vergeten, dat, nu Al lah mij heeft uitverkoren tot Dey van Al giers, hij van men eischt rechtvaardig te han delen. Kom, Marzak, laat dit alles uit zijn. Misschien zult gij hem morgen in het ge vecht zien, en daarna zult ge nooit meer kwaad van hem durven spreken. Kom, sluit vrede met hem en laat ik zien, dat er voor taan een betere verhouding tusschen u bei den bestaat." En met verheffing van stem riep hij Sakr- el-Bahr, die onmiddellijk zich omkeerde .en naar hem toekwam. Marzak stond er brom mig bij was niet van plan zijns vaders wil te doen en den olijftak te reiken aan den man, die hem waarschijnlijk van zijn ge boorterecht berooven zou. Toch was hij het, die Sakr-el-Bahr begroette, toen deze op het achterdek kwam. „Verontrust de gedachte aan het^aanstaan- de gevecht u, hond van den oorlog?" vroeg hij. „Ben ik verontrust, kind van den vrede?" was het scherpe antwoord. „Het schijnt zoo. Uw afzondering, uw afgetrokkenheid „Zijn teekenen van verontrusting, vindt ge?" „Waarvan anders?" Sakr-el-Bahr lachte. „Ge zult me nog zeggen, dat ik bang ben. Toch zou ik u ra den te wachten tot gij bloed en kruit gero ken hebt, en precies weet wat vrees is." rijksconferentie te Londen vertegenwoordi gen, omdat generaal Botha, wegens belangrij ke kwesties die in het parlement zullen tei sprake komen, niet weg kan. De Fransche militaire vlieger Sauvage, meermalen met lof in de legerberiohten ge noemd, is volgens een Wolff-bericht, in een lucht gevechtaan de Somme neergeschoten. Uit den gemeenteraad van Warschau is een afvaardiging, onder leiding van den bur gemeester, te Berlijn aangekomen om de staatsregeling en het bestuur der hoofdstad an het Duitsche rijk in bijzonderheden te be- studeeren. Een onderzeeër van de Geallieerden bracht in de Adratische Zee het Oostenrijk- sche passagiersschip Zagreb zonder waar schuwing tot zinken, er kwamen 26 menschen om. Volgens een bericht uit Danzig zal al daar binnenkort de vischkaart worden inge voerd. Men wil een einde maken aan de on waardige toestanden die thans bij den visch- verkoop plaats hebben. Volgens een bericht van de „Corriere della Sera" uit Nieuw York stijgen tengevolge van den slechten oogst en den overgrooten uitvoer de prijzen der levensmiddelen voort durend. Onder arbeidersbevolking en de lage re klassen heerscht groote verbittering, daar zij van meening zijn, dat regeering in deze niet krachtig genoeg ingrijpt. Volgens bericht uit Tokio heeft een hevi ge aardbeving plaats gehad op Formoza, waarbij 1900 huizen vernield weraen en een groot aantal personen om het leven kwam. In een stedelijke volksgaarkeuken te Ber lijn waren Donderdag na 1 uur geen porties eten meer te krijgen. De gasten, die zonder eten moesten vertrekken, konden ook niet er gens anders gaan eten. De onwil der gasten van den magistraat toonde zich op ondubbel zinnige wijze, zegt de „Vorwarts". Sixtus en Xaverius van Bourbon, broe ders van de Keizerin van Oostenrijk, die als vrijwilligers in het Belgische leger hadden dienst genomen „om het recht te helpen verde digen", zijn zeer onlangs in een rapport ver meld wegens hun toewijding en doodsverach- ting. Belgische kunstenaars te Londen zullen binnenkort aan de vereeniging van Engelsche artisten een portret van koning Albert aanbie den, door Cluysenaer geschilderd. Te Antwerpen is volgens de Tel. bekend gemaakt, dat 30.000 kinderen uit 't Oosten van 't bezette Frankrijk naar de Scheldestad zullen komen. Men verzoekt den burgers kin deren op te nemen. MAIS. Tot en met a.s. Zaterdag bedraagt de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan de ge meentebesturen te worden verstrekt voor rui ling tegen rogge van den oogst 1916, voor alle soorten 235 per last van 2000 K.G. of 8.2234 per 70 K.Gzoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. KAAS. Het bestuur der „Kaasvereeniging" bericht, De kleine twist trok de aandacht van Asads officieren, die daar hun tijd met niets doen zoek brachten. Biskame en een paar anderen kwamen nader en gingen achter den Dey staan en keken toe met een zeker pleizier, waarin deze deelde. „Waarlijk", zei Asad, en legde zijn hand op Marzak's schouder, „zijn raad is heel wijs. Wacht, jongen, tot je naast hem aan boord van een ongeloovige gestaan hebt, voor je hem zoo gauw verontrust noemt." Ongeduldig schudde Marzak die beenige, oude hand af. „Doet gij, vader, met hem mee, om mij te plagen met mijn gebrek aan kennis? Mijn jeugd is voldoende antwoord. Maar", voegde hij er met een plotselinge, booze ingeving bij, „gij kunt me ten minste niet verwijten, dat ik niet handig genoeg met wapens omga." „Geef hem gelegenheid", zei Sakr-el-Bahr, met spottende goedmoedigheid, „en hij zal ons wonderen laten zien." Marzak keek hem met half gesloten, glin sterende oogen aan. „Geef me een kruis boog", zei hij, „en ik zal u toonen hoe gij schieten moet". „Dat wil je hem toonen?" zei Asad met een schaterlach. „Dat wil je hem toonen!" En zijn lach klonk luid en hartelijk. „Ga het gezicht van de zon met klei insmeren, jongen." „Schort uw oordeel op, Vader", verzocht Marzak met koele waardigheid. „Jongen, je bent gek! Sakr-el-Bahr's pijl treft een zwaluw in de vlucht." „Dat is misschien pocherij van hem", antwoordde Marzak. „En wat is de uwe?" vroeg Sakr-el-Bahr. „Om het eiland Formentera op dezen af stand te raken?" „Durft ge me te bespotten?" riep Marzak De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR brengt hiermede ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel inge volge de artikelen 2 en 8 der Distributie- wet 1916, voor VERSCHE KIP-EIEREN VOOR BINNENLANDSCH VERBRUIK, met ingang van heden een MAXIMUM PRIJS IS VASTGESTELD VAN liya CENT PER STUK. E>e Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR brengt hiermede ter kennis van HANDELAREN in dit arti kel, dat, volgens ontvangen circulaire, de REGEERINGSBOTER alleen voor con sumptie hier ter plaatse kan worden aange vraagd en geen toestemming kan worden gegeven, ook niet voor bestelbiljetten door gemeentebesturen goedgekeurd, deze elders te doen plaatsen. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR wijst den BAK KERS er met nadruk op, dat het noodig is, om ZOO SPOEDIG MOGELIJK de door hen OVERGEHOUDEN AANVRAAGBIL- JETTEN VOOR BROODKAARTEN AAN ZIJN BUREAU IN TE LEVEREN. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. dat aan alle grossiers ten hoogste zal worden toegewezen 100 procent van hun normalen omzet Voor „Volvette Gouda kaas" blijft de bepar ling van kracht, dat van den normalen omzet zal worden afgeleverd: 30% in volvette Gou da kaas seizoen 1916, 30% in id. id. jong, 40 procent in andere soorten naarkenze van het bestuur. UITVOER VAN MOSSELEN. Naar vernomen wordt, is de handel met Duitschland in alle schaaldieren (oesters, mosselen, kreeften, enz.) gecentraliseerd en wordt binnenkort de grens van Duitschland, België en Ni-Frankrijk voor deze artikelen in elke hoedanigheid gesloten. Atleengerechtig- de voor den invoer is de N. V. „Algem. Im port en Export", afd. schaaldieren 's-Graven- hage. De beperking geldt ook voor Oostenrijk en Polen. Deze te verwachten maatregel deed te Ierse- ke den handel verslappen en de mosselprijzen dalen. MACHINISTEN. Onmiddellijk na de opheffing der machinis tenstaking is een aanvang gemaakt met de monstering. Reeds Zondag werd voor de sche pen der Scheepvaart- en Steenkolen-Maat schappij gemonsterd, en gisteren werd dat voor alle schepen, die ten gevolge der staking toornig. „Wat valt daarbij te durven?" vroeg Sakr- el-Bahr nieuwsgierig. „Bij Allah! dat zult ge leeren." „Ik wacht de les in alle nederigheid af." „En ge zult ze krijgen", was het nijdige antwoord; Marzak ging naar de verschan sing. „Hei daarl Vigitello! Een kruisboog voor mij en een voor Sakr-el-Bahr." Vigitello haastte zich, hem te gehoorza men, terwijl Asad het hoofd schudde en weer lachte. „Als het niet tegen de wet van den Pro feet was te wedden....", begon hij, toen Mar zak hem in de rede viel: „Dan zou ik er al een voorgesteld heb ben." „Zoodat", zei Sakr-el-Bahr, „uw beurs dan even ledig zou worden als uw hoofd thans al is." Marzak keek hem aan en lachte spottend. Toen rukte hij uit Vigitello's handen een der kruisbogen, die deze droeg, en legde er een pijl op. En toen kreeg Sakr-el-Bahr eindelijk het boos opzet te hooren, dat aan deze dwaze bewering ten grondslag lag. „Kijk eens", zei de jongeling, „er is op die mand daar een vlekje pek, nauwelijks grooter dan de pupil van mijn oog. Ge moet uw oogen inspannen om het te zien. Let nu op, hoe mijn pijl het vinden zal. Kunt ge zulk een schot verbeteren?" Zijn oogen bleven scherp op Sakr-el-Bahr's gelaat gericht, en hij bemerkte de bleekheid, die het plotseling overtoog. Maar de zee roover herstelde zich weer even snel. Hij lachte en scheen zoo volmaakt zorgeloos, dat Marzak begon te twijfelen, of hij werkelijk bleek geworden was, of dat zijn eigen ver beelding hem dit slechts had ingegeven. „Ja, ge kiest een onzichtbaar wit, en waar ALKMAAR COURANT

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1