DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en negentiende jaargang. DONDERDAG 18 JANUARI FEUILLETON. De Zeevalli. No. ;5 Abonnementsprijs per 3 maanden i 1—, fr. d. post f 1.25. Advertentieoriisl2iCt. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERNIs. COSTER 5 ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. Met 20 ct. oorlogstoeslag oo den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 18 Januari. In het Westen blijft de bedrijvigheid zich bepalen tot patrouille-gevechten, welke van geen beteekenis zijn, tenzij dan als bewij zen, dat men over en weer waakzaam is, gaarne elke gelegenheid, om een klein voor- j deeltje te behalen, wil benutten en aan den anderen kant voldoende op zijn hoede is om zich niet onverhoeds te laten overvallen. In het Zuid-Oosten spannen de Russen en Roemenen de uiterste krachten in om het dreigend gevaar van Galatz af te wenden en om dus de Sereth-linie te behouden. Zij val len aan in het Moldavisch gebergte en voe ren daar dus een nog al verwijderd aflei- dings-offensief. Maar ook op het voorterrein der vesting treden ze krachtig aanvallend op, teneinde de tegenstanders tegen te houden, kan het zijn terug te drijven. In de legerbe- richten der midden-mogendheden wordi zeer voorzichtig verklaard, dat vooruitge schoven Turksche posten bij Vadeni voor overmachtige strijdkrachten overeenkomstig de gegeven bevelen op de hoofdlinie zijn te ruggetrokken. Het Russische legerbericht deelt met meerdere stelligheid mede, dat Va deni stormenderhand genomen is, dat po gingen, ondernomen met versterkingen en gesteund door hevig artillerievuur, ter her overing van het dorp mislukten en dat de dichte gelederen er niet in slaagden de loop graven te bereiken. In elk geval blijkt, dat de Russisch-Roemeensche tegenstand toege nomen is. Wij zullen wel spoedig weten of het slechts een oogenblikkelijke opflikkering betreft dan wel een inleiding van een meei duurzame actie, welke, naar de Tsaar dezer dagen verklaarde, tot een geheel anderen staat van zaken zou kunnen leiden. Ook elders wordt herleving van het krijgsbedrijf verwacht. Er worden zelfs frontgedeelten genoemd, welke de tooneelen van hernieuwd krijgsbedrijf zullen zijn. Maar men weet niet, wat er van al desbetref fende berichten geloofd moet worden. Het zelfde geldt ook van het Reuterbericht, dai Griekenland de eischen der entente geheel heeft ingewilligd reeds zoo vaak meldde het nieuwsagentschap zooiets en dan bleek het achterna toch niet geheel juist, omdat de Grieksche regeering een slag óm den arm had gehouden. Precies zoo is het gesteld met een tele gram van de Daily Telegraph volgens het welk keizer Wilhelm alle koningen, groot hertogen, vorsten en hertogen in Duitsch- land naar het groote hoofdkwartier heeft ontboden, ter bijwoning van een kroonraad, ook de kroonprins in het hoofdkwartier is teruggekeerd en er zeer ernstige beslissingen op til zijn. In de Engelsche pers wordt een scherpe polemiek gevoerd over wat den voorrang heeft: leger en vloot of scheepvaart en land- Roman uit het laatst der 16e eeuw, naar 't Eagslseh van RAFAéL SABATWI 54) HOOFDSTUK XVII. De Bedrogene. Een oogenblik stond Asad verstomd, spra keloos in zijn ongeloovigheid. Toen kwam, om den toorn te verlevendigen, de gedachte boven dat hij door Sakr-el-Bahr bedrogen was, be drogen door den man, dien hij het meest ver trouwde. Hij had Fenzileh en Marzak afge snauwd, toen zij hem tegen zijn onderbevel hebber waarschuwden; als hij soms bijna naar hen geluisterd had, dan had hij toch vroeger of later uitgemaakt, dat zij alleen zoo spraken, om hun haat te luchten. En toch was het nu bewezen, dat zij gelijk gehad hadden in hun meening omtrent dezen verrader, ter wijl hij zelf een arme, blinde bedrogene ge weest was, die Marzak's slimheid noodig had, om den blinddoek van zijn oogen te rukken. Langzaam liep hij het gangpad door, ge volgd door Marzak, Biskaine en de anderen. Op de plaats, waar het op het tusschendek uitkwam, hield hij stil, en zijn donkere, oude oogen flikkerden onder zijn overhangende wenkbrauwen. „Zoo", smaalde hij. „Zijn dit uw kostbare goederen? Leugenachtige hond, wat was je bedoeling hiermee?" Uitdagend antwoordde Sakr-el-Bahr hem: „Zij is mijn vrouw, Het ism ijn recht, haar mee te nemen waarheen ik ga." Hij kfeerde zich tot haar en gelastte haar, haarplaat te sluieren, en zij gehoorzaamde bouw. De helft van het aantal jonge man nen, die van de rechtbanken vrijstelling had den gekregen en bij den landbouw werk zaam waren, zijn plotseling door het minis terie van oorlog opgeroepen, welke oproe ping de grootste verbazing en verontwaar diging heeft gewekt. De Daily Chronicle schrijft: of er is een ernstige voedsel- en en scheepvaartcrisis in ons land of er is er geen. Is er wel een, dan is het waanzinnig de werkkrachten van de boerderijen te ha len. Is er geen waarom er dan zooveel ophef over gemaakt, waarom wordt er dan oorlogsbrood gegeten en waarom stelt dan de minister van landbouw zelf den toestand van Engeland voor als dien van een beleger de stad? Volgens den Daily Mail zouden er echter wel 100.000 man bij den landbouw werkzaam zijn, die er best gemist kunnen worden. Men ziet uit een en ander echter opnieuw dat hoe langer de oorlog duurt, des te moeielijker het valt èn het leger èn de bevolking van het noodige te voorzien. En onderzeeërs en een kaper als de nieuwe Möwe, die blijkens een bericht van heden al leen Engelsche schepen met een gezamenlij- ken tonneninhoud van bijna 58.000 ton ver loren deed gaan, zorgen er voor dat de be schikbare scheepsruimte steeds minder wordt en daardoor ook de nood der bevol king stijgt, al is die nood natuurlijk lang niet te vergelijken met dien, die in Duitschland bestaat. Maar juist in dezen tijd komt het er op aan, wie het best en het langst de ontbe ringen kan verdragen en tegelijkertijd de sterkste legers op de been kan houden! KORTE BERICHTEN. Er is een nieuw Duitsch kaperschip, zoo een als de Möwe, in actie, het heeft reeds verscheidene Engelsche en Fransche schepen in den grond geboord en enkelen prijs ver klaard. In de gisteren gehouden geheime verga dering van de Noorsche Kamer, heeft de min. van buitenlandsche zaken over de buitenlancl- sche politiek van Noorwegen uitvoerige mede- deelingen gedaan, die bijna de geheele verga dering in beslag hebben genomen. Besloten is, ze in een latere zitting te bespreken. De antwoorden der geallieerden op de vredesnota's der drie Skandinavische landen en van Zwitserland zijn verzonden. Ze verwij zen in hoofdzaak naar het antwoord aan Wil son. Wegens 't breken van een koppeling zijn in Frankrijk twee stukken van een trein met Britsche soldaten op elkaar geloopen. Twee rijtuigen werden verbrijzeld, tien man gedood, 15 gewond. In Zweden zijn Maandag broodkaarten uitgereikt. Gedurende het vorige jaar zijn meer dan 10.000 in Zwitserland wonende Duitschers, als Zwitschersch onderdaan genaturaliseerd. De gasfabrieken te Rome kunnen slechts een zeer beperkte hoeveelheid steenkool ont vangen, zoodat men met het gasverbruik uiterst zuinig zal moeten zijn. Daar de door de stedelijke gaarkeukens hem dadelijk met vingers, die van ontroering beefden. „Niemand betwist uw recht daarop", zei Asad. Maar als ge besloten waart haar mede te nemen, waarom het dan niet openlijk ge daan? Waarom was zij niet gehuisvest in de hut op 't achterdek, zooals het de vrouw van Sakr-el-Bahr voegt? Waarom haar aan boord gesmokkeld in een mand en haar daar in het geheim verborgen?" „En waarom," voegde Marzak er bij, „hebt ge tegen mij gelogen, toen ik u vroeg, waar zij was, en mij gezegd dat zij in uw huis in Al giers was?" „Dit alles deed ik," antwoordde Sakr-el- Bahr, met trotsche, bijna minachtende, waar digheid, „omdat ik vreesde dat ik anders ver hinderd zou worden haar mee te nemen" en de trotsche blik, dien hij op Asad wierp, joeg een blos op diens ingevallen, oude wangen. „Wat was de oorzaak van die vrees?" vroeg hij. „Zal ik het u zeggen? Omdat geen man op een tocht als dezen het gezelschap van zijn jonge vrouw wenscht. Omdat geen man zijn vrouw meeneemt op den tocht, waaraan levensgevaar en gevaar voor gevangenneming verbonden is". „Allah heeft over mij, zijn dienaar, in het verleden gewaakt," zei Sakr-el-Bahr, „en ik stelde mijn vertrouwen in Hem". Het was een mooi klinkend antwoord. Zulke woorden die nadruk legden op de overwin ningen, die Allah hem gezonden had had den vroeger zijn vijanden ontwapend. Maar nu deden zij geen dienst. Integendeel, zij wakkerden Asad's toorn slechts aan. „Laster Allah niet", riep hij en zijn groote gestalte trilde van woede, zijn bleek oud ge- geleverde middagmalen sedert enkele dagen op de aardappelkaart in mindering worden gebracht is te Dusseldorf het aantal te leveren maaltijden van 26000 tot 15000 per dag ver minderd. De militaire overheid te München heeft bepaald, dat in de daartoe in aanmerking ko mende lokalen aan één gast 's middags niet meer dan een halve liter, 's avonds ten hoog ste anderhalve liter bier mag worden ge schonken. Nader wordt over den ondergang van den Japanschen kruiser Tjoekoeba bericht, dat er 200 man omkwamen, de overigen wer den opgepikt, doch velen waren gewond. Het schip zonk in twintig minuten. De tramconductrices in Maagdenburg staken! Ze willen 3 cent per uur meer loon en de maatschappij wil het wel geven als ze dan 9 inplaats van 8 uur werken. Maar dan kun nen de vrouwen hun huishouding niet behar tigen Zoo goed en zoo kwaad als 't kan ver vangt men de stakenden nu door.mannen. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Woensdag was aan de orde de beraadsla ging over art. 10 van de huurcommissiewet en het daarop ingediende amendement-de Kanter, om den in het artikel genoemden huurprijs te stellen op achtmaal de in de ta bel der kieswet genoemde bedragen, in plaats van op viermaal. De heer Roodenburg (v.-d., Bever wijk) verklaarde zich tegen het amendement. Naarmate men hooger huur kan betalen staat men onafhankelijker en de nieuwbouw in den Haag geldt huizen van hoogere huur waarde. Het wetsontwerp kon zich slechts uitstrekken tot die woningen, waarvoor de nood het meest nijpt. De heer de Kanter (u.-l., Dordrecht) meende dat wel de bewoners van groote heerenhuizen niet in zulk een toestand ver- keeren, dat de wetgever de helpende hand naar hen moet uitstrekken, maar dat de grens toch hooger moest worden gesteld dan in het ontwerp. Wat den nieuwbouw betrof men kon op het oogenblik reeds niet meer van het bouwen van nieuwe huizen spreken De aanbouw kon door sprekers voorstel niet worden stop gezet. De heer D r i o n (v.-l., Ridderkerk) zei dat er verdeeldheid over het artikel ook onder zijn politieke vrienden heerschte. Men zal afwachten wat het standpunt der regeering is. De heer de Beaufort (v.-l., Amersfoort) vreesde.dat door het amendement-de Kantei een geheel ander systeem in de wet zal ko men. De minister van justitie bleef bij zijn meening, dat de uitbreiding binnen de engst mogelijke petken moest worden gehouden Er is niet aangetoond, dat de nood algemeen was. Spr. maakte een vergelijking met het ar beidscontract en zei, dat de regeering het amendement niet kon ondersteunen. De heer T e r S p i 1 (v.-l., Utrecht I) onder steunde het betoog van den heer de Savornin Lohman. Volgens moderne rechtsbeginselen was het gebruik van een noodtoestand om een prestatie te bedingen, die in geen verhouding staat tot de contra- prestatie, nietig. Daarom wraakte spreker het beroep van den minister op het arbeidscontract. Het gold hier niet al leen de economisch zwakkeren. Spreker wilde elke grens uit de wet verwijderen en zich daarom zijn stem over het amendement der Kamer voorbehouden. laat geleek op een gier. „Zij werd zoo in het geheim aan boord gebracht, omdat als haar tegenwoordigheid bekend was geworden uw werkelijk voornemen ook ontdekt zou zijn". „En wat dat voornemen1 ook geweest moge zijn", zei Marzak, „het was niet de u opge dragen taak om die Spaansche galei aan te vallen". „Dat bedoel ik juist, mijn zoon",, stemde Asad toe. En toen met een gebiedend ge baar: „Wilt ge me zonder verdere leugens vertellen wat uw doel was?" vroeg hij. „Hoe?" zei Sakr-el-Bahr, en hij glimlach te even. „Hebt ge niet gezegd, dat dit voor nemen voor den dag was gekomen door wat ik deed? Ik geloof dus, dat het meer aan mij is, om u verdere inlichtingen daaromtrent tc vragen. Ik verzeker u, Heer, dat het niet mijn bedoeling was, de taak te verwaarloozen, die mij werd opgedragen. Maar juist omdat ik vreesde, dat, als haar tegenwoordigheid bekend werd, mijn vijanden het zelfde zou den veronderstellen als gij nu doet, en zij u misschien alles zouden doen vergeten, wat ik voor den roem van den Islam gedaan heb, besloot ik haar heimelijk aan boord te bren gen. „Mijn werkelijk plan was, nu gij dit weten moet, haar ergens aan de kust van Frankrijk aan wal te zetten, vanwaar zij naar haar eigen land en volk kon terugkeeren. Als dat gebeurd was zou ik de Spaansche galei on derschept hebben en twijfel er niet aan of met Allah's hulp zou ik geslaagd zijn." „Bij de horens van Satan," zwoer Marzak vooruitdringend, „hij is inderdaad de vader en moeder der leugens. Wilt ge dit verlan gen verklaren, om nu reeds ontslagen te worden van een vrouw, die ge pas gehuwd hebt?" vroeg hij. „Ja," bromde Asad. „Kunt ge dat beant woorden „Gij zult de waarheid hooren," zei Sakr- el-Bahr. „Geloofd zij Allah!" spotte Marzak. „Maar ik waarschuw u," ging Sakr-el- De voorziter zou Vrijdag voorstellen, in de volgende week Dinsdag- en Donderdagavond de staatsbegrooting te behandelen. De heer B e u m e r (a.r, Kampen) bracht rapport uit over een adres van een afgekam- den milicien-sergeant. Na eenige discussie werd de conclusie der commissie aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. Daarna werd de behandeling van art. 10 der Huurcommissiewet en van het amende ment-De Kanter op dat artikel voortgezet. De heer Koster (v. d., Assen) repliceer de. Vervolgens repliceerden de heeren de Savor nin Lohman (c.-h., Goes) en de Kanter. De minister dupliceerde. Het amen dement-De Kanter op artikel 10, om de daarin opgenomen huurgrens te ver dubbelen, werd verworpen met 41 tegen 26 het artikel 10 daarna aangenomen met 46 te gen 21 stemmen. Bij art. 11 over het oproepen van getuigen nam de minister een amendement van Sasse van IJsselt over, om te bepalen dat deze per brief worden opgeroepen. Het art. werd z.h.s. aangenomen. Art. 12 bepaalt dat aan belanghebbenden geen kosten ingevolge deze wet worden in rekening gebracht. Alle opgemaakte stukken zijn vrij van zegel en registratie. Op voor stel van den heer Duys werden ze ook vrij gesteld van de formaliteit van zegel. Het art. werd aangenomen, nadat door de heeren Mendels en v. Sasse v. IJsselt voor gestelde amendementen waren verworpen. Art. 13 en 14 werden aangenomen, nadat aan art. 13 een paar woorden waren toege voegd op voorstel van den heer v. Sasse v. IJsselt. Op art. 15, bepalende dat de wet op nader te bepalen tijdstip in werking zal treden, had de heer de Monté Verloren een amendement voorgesteld, luidende dat deze wet zal ver vallen binnen 6 maanden nadat de Krooni, de Raad van State gehoord, zal hebben ver klaard, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden ten opzichte van dit onder werp hebben opgehouden te bestaan. Het amendement werd door de heeren Drion, Kooien en Mendels bestreden en ver dedigd door de heeren de Wijkerslooth de Weerdesteijn en Beumer. Bij de stemming oleek het quorum niet meer aanwezig. Vrijdag zal dus opnieuw gestemd worden over het amendement. Heden alleen avondvergadering. UIT INDIë. Tapanoeli. Officieel wordt medege deeld, dat de opstand in 't Zuid-Westen van het Tobaplateau en in het Zuid-Oosten van Baros bedwongen is. Totaal zijn er vijftien neergelegd. Reeds zijn er dertig man van de oproerige benden gear resteerd. Bataklanden. Zeven kampongs in Ba ros zijn verlaten; de bevolking vluchtte in de bosschen. INWISSELEN VAN PASMUNT. De minister van Financiën brengt ter alge- jreene kennis: le. als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder den vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewis seld tegen rijksdaalders,t guldens en halve guldens, zijn aangewezen. a. de Nederlandsche Bank te Amsterdam. b. de kantoren der betaalmeesters; c. de kantoren der directe belastingen, in- Bahr voort, „dat gij ze moeilijker te geloo- ven zult vinden dan eenige leugen, die ik zou kunnen bedenken. Jaren geleden in En geland, waar ik geboren ben, had ik deze vrouw lief en zou met haar getrouwd zijn. Maar er waren menschen en omstandighe den die mij bij haar belasterden, zoodat zij mij niet wilde huwen en ik ging heen met haat in het hart. Gisterenavond bleek de lief de, die ik dood en in haat veranderd ge waand had, nog steeds levendig. Doordat ik haar liefhad, ging ik inzien, dat ik haar slecht behandeld had, en ik werd boven al les door het verlangen gedreven, het kwaad, dat ik gedaan had, te herstellen." Hij zweeg en na een oogenblik stilte, begon Asad toornig en verachtelijk te lachen. „Sedert wanneer bewijst een man zijn liefde voor een vrouw, door haar van hem weg te zenden?" vroeg hij op een toon, die juist weer gaf, wat hij van zoo'n beweging geloofde. „Ik heb u gezegd, dat het ongelooflijk zou schijnen", zei Sakr-el-Bahr. „Is het niet duidelijk, vader, dat dit huwe lijk van hem niets dan een voorwendsel was?" riep Marzak. „Zoo klaar als de dag", antwoordde Asad. „Uw huwelijk met die vrouw was 'n goddeloo- ze bespotting van het Ware Geloof. Het was geen huwelijk. Het was 'n godslasterlijk voor wendsel. Uw eenig doel was, om mij te dwarsboomen, door mijn eerbied voor de Hei lige Wet van den Profeet te misbruiken en haar buiten mijn bereik te plaatsen." Hij wendde zich tot Vigitello, die wat ach ter Sakr-el-Bahr stond. „Gelast uw mannen, dien verrader in boeien te sluiten", zei hij. „De hemel heeft u tot een wijs besluit ge bracht vader!" riep Marzak op juichenden toon. Maar die kreet was de eenige jubelkreet, die weerklonk, zijn stem de eenige, die men hoorde. Groene Erwten. De directeur van het Distributiebedrijf van ALKMAAR bericht hiermede, dat de GROE NE ERWTEN heden aan de grossiers zijn afgegeven. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Rogge De Directeur van het Distributiebedrijf van ALKMAAR, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat voor rekening van het Distri butiebedrijf zijn gearriveerd 75 H.L. ROG GE. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Waarschuwing. De Ingezetenen der gemeente ALKMAAR worden herinnerd aan art. 14 der Verorde ning, houdende bepalingen omtrent het ver deden der gemeente in wijken en het opma ken van volledige staten der bevolking en harer huizing (Gemeenteblad No. 90 van 1898), luidende: Van elke verhuizing binnen de gemeente wordt binnen acht dagen kennis gegeven ter Secretarie van de Gemeente: Bij verhuizing van een gezin, door het hoofd van het gezin; Bij verhuizing van afzonderlijk levende personen, door henzelven; Bij verhuizing van inwonende dienst- en werkboden, door henzelven; Bij verhuizing van personen naar instel lingen, gestichten, inrichtingen van welken aard ook, in welke personen onder eenig be stuur samenwonen, door de bestuurders dier instellingen, gestichten of inrichtingen. Verzuim van de bovenstaande kennisge ving wordt gestraft. BEVOLKING. De BURGEMEESTER van' ALKMAAR roept JOHANNA PAUW op, om zich ter Gemeente-Secretarie te vervoegen tot het ge ven van inlichtingen ten behoeve van het Bevolkingsregister, (92 uur). GEVONDEN VOORWERPEN. Een hangslootje, twee hondenhalsbanden, twee huissleutels, vijf portemonnaie's met en zonder geld, een zwarten zak waarin een por- temonnaie, twee handschoenen, twee honden, een fazant, twee rozenkranzen, een oorknopje, een kettinkje, waarin steentjes, een zilveren armband, een jasje, een dasspeldje en een pet. Alkmaar, 17 Jan. 1917. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN ORIETHUYSEN. voerrechten en accijnzen. Voor Noord-Holland zijn daarvoor o.a. aangewezen de kantoren te Enkhuizen, Den Helder, Medemblik, Nieuwe Niedorp, Purme- rend, Schagen, IJmuiden, Zaandam. GEEN MEDEDEELINGEN VOOR DE PERS. De minister van Landbouw enz. heeft, naar aan de Tel. gemeld wordt, den burgemeesters verzocht er toe te willen medewerken, dat geen mededeelingen aan de pers geschieden om trent correspondentie tusschen gemeentebestu ren of gemeentelijke distributiebedrijven en zijn departement, ook wanneer die correspon dentie nog niet is afgeloopen. „Dit besluit zal u waarschijnlijk beiden naar den hemel zenden'', antwoordde Sakr-el- Bahr onverschrokken. Op dat oogenblik had hij zijn besiuit genomen. „Blijfzei hij, met een wenk tot Vigitello, die zich inderdaad niet verroerd had. Hij trad dicht op Asad toe. en wat hij zei, hooroen alleen zij, die vlak bij den Dey en Kosamunde stonden, welke laatste haar ooren inspanden, dat zij geen woord ver liezen zou. „Geloof niet, Asad," zei hij, dat ik mij on derwerpen zal als een kameel onder zijn last. Bedenk uw toestand goed. Als ik mijn stem verhef, om mijn zeevalken om mij te roepen, kan Allah alleen zeggen, hoeveel er zullen overblijven om u te gehoorzamen. Durft gij liet hier op te wagen?" vroeg hij, zijn gezicht stond ernstig en plechtig, maar volkomen on bevreesd, als van een man, die niet twijfelt aan den afloop Asad's oogen glinsterden somber, zijn kleur werd aschgrauw „Schandelijke verrader begon hij met gezwollen stem, zijn lichaam siderde van toorn „O neen," viel Sakr-el-Bahr hem in de rede. „Als ik een verrader was, zou ik het reeds ge daan hebben, want ik weet, dat bij een verdee ling van oude krachten, het grootste aantal aan mijn zijde zou zijn. Laat dus het stilzwij gen het bewijs van mijn onveranderlijke trouw zijn, Asad. Denk er aan bij het beoordeelen van mijn gedrag, en laat u niet overheerschen door Marzak, die niets ontziet, om zijn haat tegen mij te kunnen luchten". „Luister niet naar hem vader!" riep Mar zak „Het is niet mogelijk, dat „Zwijg-" bromde Asad, eenigszins versla gen. Wordt vervolgd. ALKMAARSCHE COURANT. Jp '1

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1