PT Zondag a.s. Telegrammen ran keitit. dat op Nederlandsche leusten aanspoelt, met militaire eer op het kerkhof wordt ter aarde besteld verzoek van dien opperbevelhebber, die het oordeel van genoemde vlagofficier onder schrijft, heb ik de eer te verzoeken de betrok ken burgemeesters uit te noodigen zich in voorkomende gevallen in verbinding te stel len1 met dem ilitaire autoriteit ter plaatse, door wier bemiddeling indien daartoe ter men aanwezig zijn voor een militaire be grafenis zal worden zorg gedragen. BEZWAARSCHRIFT TÉGEN EEN VERORDENING. Door een aantal ouders van schoolgaande kinderen te Huizenn is bij Ged. Staten een be zwaarschrift tegen de verordening betreffen de het niet toelaten van kinderen midden in 'n cursus op de gemeenteschool. Door deze ver ordening werd reeds eenige malen proces-ver baal opgemaakt tegen de ouders. De kanton rechter te Hilversum verklaarde de verorde ning in strijd met de leerplichtwet. ROOF IN DEN TREIN. De koopman Akquo, die Woensdagavond te Geldermalsen Ln den trein naar Den Bosch stapte, vond in een der achterste rijtuigen een heer schijnbaar dood en met zijn das gewurgd op den vloer liggen. Toegeschoten liulp mocht het gelukken den bewustelooze bij te brengen. Hij vertelde toen, dat een medereiziger even na het vertrek van den trein uit Culemborg opeens geroepen hadKijk daarbuiten eens De heer had zich daarop voorover naar het venster gebogen, waarop de ander hem zijn das om den hals sloeg. Wat toen met hem ge beurd was, wist h ij niet. Te Geldermalsen bleek, dat hem een porte- monnaie met 7 en een ring ontstolen was. De aanrander moet in Culemborg uit den trein gesprongen zijn. Een dadelijk ingesteld onderzoek heelt geen resultaat opgeleverd. MOORDAANSLAG OP ZIJN PATROON. De rechtbank te Breda veroordeelde een 17- jarigen stalknecht wegens poging tot moord op zijn baas tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was tien jaar. De vrouw van den getroffene, verdacht den jongen daartoe te hebben aangezet, werd vrij gesproken, volgens den eisch. PR1NCESSEBOONEN. Dezer dagen betrok een groentenhandelaar in den Haag van het gemeentelijk distributie- butiebureau een vat regeerings-dubbele-prin- cesseboonen. Bij het openmaken kwam hij tot de ontdekking, dat hij in plaats van een vat princesse-bounen een vat pekel rijker was ge worden, waarin hier en daar wat princesse- boonen rondzwommen. De man had vooruit betaald en- moet nu maar zien, dat hij de schade vergoed krijgt COÖPERATIEVE RAAD. Te Amsterdam werd op den 23sten Novem ber opgericht een coöperatieve raad, teneinde samenwerking op zakengebied tusschen de verbruiksvereenigingen te bevorderen. Reeds dadelijk is begonnen op zoo ruim mo- gelije schaal de regeeringsartikelen onder het bereik van de leden der aangesloten vereeni- gingen te brengen- op zoo goedkoop mogelijke wijze, door als grossier voor die artikelen op te treden VAN EEN DESERTEUR. Een Duitscher van het front in Noord- Frankrijk kwam na eenm oei lijken en gevaar vollen tocht aan de Nederl.-Belgische grens. Hier trok hij zijn uniform uit, legde er de me daille van verdiensten en zijn IJzeren Kruis op, terwijl hij verder een briefje op den jas spelde, met het opschrift: Oh Deutschlandhoch in Ehren, Aber du kanstt mich ernahren. TRAGI-COMéDlE Dat de broodkaartenregeling nog tot vele kleine conflicten vooral ten platte -ande aan leiding geeft, ondervond gisteren een bakker te Bergen. Enkele dagen geleden had hij aan een van zijn klanten, een kluizenaar, dien hij al 40 jaar bediende, een broodkaart uitgereikt. Toen de bakker gisteren dien klant bezocht, was diens eerste vraag: „wat moet ik, man van 84 jaar, met dat barrel doen?" De bakker maakte hem dit duidelijk, doch de oude man gaf te kennen, dat hij „niks tee- kende". Hij betaalde h contant en daarmee uit. De bakker zeide hem dan- geen brood te mogen leveren. De oude dreigde naar een ander te zullen gaan, doch toen hij vernam, dat ook ckzen nem dan geen brood mocht leveren, werd hij, begrijpende, dat hij toch brood moest hebben, wat milder gestemd en vroeg hij, wat hij dan op die kaart kon krijgen. Van den bakker vernemende, dat hij slechts witbrood, bruinbrood of roggebrood kon krijgen en na een maand kon veranderen, werd de oude man zeer driftig. Hij moest witbrood en roggebrood hebben. Dit was noodig voor zijn spijsvertering, zei hij met eenige andere woorden. Toen de bakker volhield, dat hij slechts een w, een b, of een r mocht invulleu, zeide hij dezen, dat ln non ophoepelen; hij moest er niets van hebben, teekende niets en zou den burgemeester wel eens opzoeken! UIT HEILOO. Bij Ministerieele beschikking van 11 de zer is aan den heer K. Blankestijn, vroeger alhier, thans te Zalt-Bommel, op zijn ver zoek, wegens vertrek, ontslag verleend als tusschenpersoon der Invaliditeitswet in het rentedistrict Alkmaar. BELEEDIGING MINISTER POSTHUMA. Tegen den heer D. Wijnkoop te Amster dam, die Zaterdagavond te Harlingen voor de S, D. P. als spreker optrad' met het on derwerp: Leege mageri en volle brandkas ten is proces-verbaal opgemaakt wegens be- leediging van minister Posthuma. KORTE BERICHTEN. Een sergeant van het fort te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) heeft op den openbaren weg met scherpe patronen geschoten. De ko gels vlogen over de hoofden van eenige arbei ders. Proces-verbaal is opgemaakt. Te Wapenveld is de korenmolenaar Vrie- ze, bij1 het smeren van den molen tusschen de kamwielen geraakt en vermorseld. Bij Didam is een smokkelende Duitscher aangeschoten, die blee te zijn een met verlof thuisgekomen militair, die wegens den nood in zijn gezin naar Nederland toog om wat voedsel te halen. Voor de derde maal is een der brand schellen van het stadhuis te Amsterdam af getrokken door 'n grappenmaker. Een onder zoek door de politie bracht geen resultaat. Een los werkman zag eenige weken gele den in de Haarlemme> vuiat te Amsterdam een kar met boter oubcUerd staan. Gij nam èn kar èn boter en verkocht alles voor 100. Voor de Amsterdamsdie rechtbank werd te gen hem deswege vier maanden gevangenis straf geëischt. Aan den Kralingschen weg te Rotter dam is bij- een vrachtrijder een dogcart gesto len met een paard er bij. Een Belgische jongen vond te Middel burg een courant, waarin een belastingpapier en 52 was gewikkeld. Hij bracht met een vriendje het gevondene aan den eigenaar en ieder hunner kreeg 15 cent. Te Haarlem organiseert een commissie gratis brood- en koffie-uitdeelingen. Wegens gebrek aan deelneming is de uitdeeling 4 da gen stopgezet. Maar nu komen er weer veel deelnemers; Woensdag 384 kinderen en 48 volwassenen. Aan de Nieuwe Keizersgracht te Am sterdam is Zondag een vrouw van een trap gevallen. Gisteren is zij dientengevolge over leden. De gehuwde schoenmaker de G., uit Ges tel, is door de duisternis misleid, in te rivier de Domei geraakt en verdronken. De invoer van brandstoffen uit Duitsch- lan is nu van dien aard, dat gemiddeld één a twee wagons cokes per week het station Zeve- naarp asseeren. In verband met de kalknood zullen te Mierle de ierste Noordbrabantsche ka'kta- brieken worden opegerieht. Te Maastricht is bericht ontvangen, dat de Belgen, die onlangs op zoo'n avontuurlijke wijze per stoomboot uit Luik zijn ontsnapt, in Engeland zijn gearriveerd. Het grootste ge deelte gaat naar het Belgische front in Frank rijk. Aan den Singel te Amsterdam is in een wijnhandel ingebroken. Een brandkast werd gedeeltelijk vernield en inde inhoud 1300) gestolen. De Koningin-moeder heeft ten tweede male een belangrijke som gelds doen toeko men aan de herv. gem. te Hellevoetsluis ter tegemoetkoming in de kosten der aanschaf fing van een nieuw orgel in haar kerk. De Duitsche keizer heeft een bezoek ge bracht aan de Nederiandsch ambulance te Gleichwitz. Aan de Chr. „Amsterdammer" wordt geseind, dat het aftreden van den minister van oorlog spoedig wordt verwacht. Opvolger zou zijn generaal Pop, chef van den staf. Een groote overstrooming heeft in A.tjeh en onderhoorigheden groote verwoestingen aangerient, rijstoogst en pepertuinen vernield. SPAANSCH SCHIP GEZONKEN. LONDEN, 19 Jan. Het Spaansche stoom schip Valle is tot zinken gebracht. LOTGEVALLEN VAN EEN ENGELSCH SCH1I VI.ISSINGEN, 19 Jan. Ecu Fngelsche vrachtboot, door de Duitachcrs in beslag genomen en varende onder Duitschr vlag is door een Hollandsche torpedoboot naar Vlissingen opgebracht. Vermoedelijk wil den de Duitschers het schip naar Zeebrug- ge opbrengen. TERNEUZEN, 19 Jan. Het Duitsche stoomschip Usla Visser kwam de Schelde opvaren en is nabij Teraeuzen door een Ne derlandsche marine-stoomschip achter haald. DE SCHIPPERSSTAKING. AMSTERDAM, 19 Jan. Alle afdeelin- gen van den schippersbond hebben beslo ten, niet te varen, zoolang de kwestie in Amsterdam niet is opgelost. DE „PRINS HENDRIK" OPOEBRACHT. DEN HAAG, 19 Jan. Naar wij verne men is het stoomschip „Prins Hendrik" van de maatschappij Zeeland opgebracht naar Zeebrugge. Mr. GOEMAN BORGESIUS f- DEN HAAG, 19 Jan. ln de Tweede Ka mervergadering huldigden de waarnemend voorzitter, de heer Schaper en namens de regeering, minister Cort van de'-1 inden, de nagedachtenis van den kabir -ts-v<zifter, den heer Goeman Borgesius, door wiens heengaan een zwaar verlies wordt geleden en wiens staatsmanskunde zij schetsten. De vergadering werd daarop ten teeken va rouw verdaagd Ook in de Eerste Kamer huldigde de voorzitter, baron van Voorst tot Voorst de nagedachtenis van den ont slapene. DE SCHIPPERS ACTIE. AMSTERDAM, 19 Jan. Door het be stuur van den schippersbond alhier is he den een telegram gezonden aan H.M. de Koningin van den volgenden inhoud: „Wij smeeken Uwe Majesteit onmiddel lijk tusschenbeide te komen voor er bloed vergoten wordt. De min. van landbouw ordonneert regeeringsgraan op beurt te be vrachten. Korthals Altes laat hiervoor kan toorschepen komen uit Rotterdam. Schip pers willen dit niet en belettpn zulks. Se dert 11 Januari do wij mo te de kwestie op te lossen, doch nebben van de autoritei ten niets dan tegenwerking ondervonden". DE SUCCESSIEWET AANGENOMEN. DEN HAAG, 19 Jan. De Eerste Kamer heeft heden de wijziging der sucessiewet aangenomen met 28 tegen 9 stemmen. VOOR GE MOBILISEERDEN. DEN HAAG, 19 Jan. H. M. de Konin gin heeft een gift van 5000 doen toeko men aan de afdeeling van het algemeen hoofdkwartier tot ontwikkeling en ontspan ning van gemobiliseerde troepen ten behoe ve aan een aldaar beheerd fond. PROVINCIALE BROODCOMMISSIE. De minister van landbouw heeft ingesteld Provinciale Broodcommissies. Voor deze provincie is zij samengesteld als volgt: voor zitter de heer F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam; leden, de heeren: G. Ripping, burgemeester dezer stede; J. Ch. F. Bietz, burgemeester van Weesper karspel; K. Bree- baart, burgemeester van BarsingerhornW. F. G. L Driessen, b irgemeester van West- zaan; A. B. Michieisen, burgemeester van Haarlemmerliede; C. Nobel, rijksiandbouw- ieeraar te Schagen. HET ONGELUK IN HET KAAS PAKHUIS. De Woensdag bij een val in het pakhuis van regeeringskaas ernstig gekwetste meester knecht, de heer P. Dorreman, is aan de gevol gen van dit ongeval overleden. EEN ONDANKBARE DESERTEUR. De voorzitter van de alhier opgerichte deserteurs-vereeniging, de heer Eu Ier, ont ving Zaterdagavond bezoek van een mede deserteur, ergens bij Venlo over de grens ge komen, waar men al van het bestaan van de deserteurs-vereeniging op de hoogte is en nu ten onrechte denkt, dat de jonge vereeni- ging in staat is, om al de anderen te helpen, die hem om werk en onderdak verzocht. De heer Euler sprak met zijn kostvrouw af, dat werk te zullen zoeken. Toen hij zich des Maan dags naar z'n werk begaf, liet hij z'n ex-wa penbroeder in z'n kamertje achter. Des mid dags vond hij den deserteur of voorgewenden deserteur verdwenen, zonder dat de kostjuf- frouw dit bemerkt had. Gedurende de afwezigheid vau z'n helper had hij van de gelegenheid gebruik gemaakt, om diens eenige pak goede kleeren, overjas, schoenen, boord, das en papieren (pas), als mede een gouden dasspeld, te ontvreemden De Commissaris van Politie heeft, mede om te voorkomen dat deze ondankbare meer dere streken op naam van een ander uit haalt, zijn aanhouding verzocht. Het spreekt van zelf dat de opgerichte deserteurs-vereeniging mede met de meeste kracht deze praktijken wil bestrijden. Zij verzocht ons er op te wijzen, dat zij in hoofdzaak een steun wil zijn voor deserteurs die voorloopig geïnterneerd werden en dus hier in de buurt zijn. Men doet elders verkeerd hen dadelijk naar hier te zenden. Beter is het onder op gave van beroep te informeeren of er werk is, aangezien de vereeniging de werkgevers noteert, die te kennen geven werk te hebben Reeds plaatste de vereeniging op deze wijze een 7-tai personen. COLLECTE. Vanwege het Israëlitisch Armbestuur zal Woensdag a.s. de jaarlijksche openbare col lecte aan de huizen alhier worden gehouden. Waar de nood in vele gevallen zoo hoog geste gen is, hoopt het armbestuur dat ruime bij dragen het in staat zullen stellen, daarin zoo veel mogelijk verlichting te brengen. EEN CURSUS IN WIJSBEGEERTE. De heer Dr. C. H. Ketner te den Helder stelt zich voor hier ter stede bij voldoende deelneming een cursus in wijsbegeerte te ge ven. Deze cursus is, naar hij ons meldt, in hoofdzaak dezelfde, die hij in November te Helder voor een 70-tal toehoorders gegeven heeft. Het komt hem voor, dat, nu er in de laatste jaren eene toenemende belangstelling in de wijsbegeerte valt waar te nemen, een beknopte cursus ter inleiding in dit gebied wellicht ook te Alkmaar belangstelling zou vinden. In dezen cursus wordt het wetmatig verloop der verschijnselen in de natuur tenerzijds, in ons bewustzijn anderzijds in het kort aangeduid, en vervolgens een over zicht gegeven van de voornaamste pogingen, die zijn aangewend om den samenhang tus schen die beide reeksen te verklaren. De on houdbaarheid van et materialisme wordt aangetoond en als mogelijke oplossing aan gewezen het psychisch monisme, zooals dit door prof. Heyinans is uiteengezet. Ten slot te wordt vermeld, hoe deze geleerde zijne opvatting in verband brengt met de zedeleer, het Godsbegrip en het voortbestaan na den dood. Het ligt niet in de bedoeling eene bepaal de opvatting aan de toehoorders op te drin gen, maar de vragen, die het wijsgeerig den ken stelt, duidelijk te omschrijven en den weg te wijzen naar eene mogelijke oplossing, met aansporing tot zelfstandig nadenken daarover Er wordt bij de toehoorders geene kennis van natuurwetenschap of andere weten schappen ondersteld en er zal naar worden gestreefd alles zoo eenvoudig te behandelen, dat het volgen van den cursus voor geen der toehoorders bezwaar oplevert. Een gedrukt overzicht zal aan ieder deel nemer worden ter hand gesteld. De avonden zijn zoo gekozen, dat zij niet samenvallen met die, waarop de heer T i e 1- r o o y zijn cursus geeft. ALG. NED. AMBTENAARSBOND. De commissie van voorbereiding tot op richting van de afd. Alkmaar van bovenge- noemden bond had gisterenavond in het ca fé Central een openbare vergadering belegd, waar als spreker optrad de heer F. S. Noord- hoff, secr.-redacteur, lid van het hoofdbe stuur van den A. N. A. B. Een 25-tal heeren en één dame waren opgekomen. Namens bovengenoemde commissie heette de heer Noordhoft Jr., een broer van den spreker, de aanwezigen welkom, waarna de laatstgenoemde het woord kreeg. Spr. begon met te constateeren dat tegen den Bond vele bezwaren worden ingebracht, b v. tegen het algemeen karakter, voorts wordt als grief genoemd dat alle ambtena ren, hoog en laag, worden aangenomen als lid en ook uit men de vrees, .at dc groeps belangen in dezen bond niet voldoende kun nen worden behartigd. Een belastingambte naar te Amsterdam had dezer dagen nog die klacht geuit. Men had hem duidelijk ge maakt, dat hij dwaalde, hem was overtui gend bewezen, dat de bond aller belangen behartigt. Spr. maakte dit met voorbeelden duidelijk. Voor de groep telefonisten te Am sterdam had de Bond nog zeer onlangs een belangrijke salarisverhooging verkregen. Van alle kanten komt critiek, van hoofd ambtenaren, die zich niet kunnen vereenigen met ons flinke werken, van collega's, die on bekend zijn met onzen bond, enz. Als wij de belangen van een lid niet vol doende behartigden, zou dat lid bedanken, en over den Bond minder welwillend spreken. Uit den vooruitgang van het ledental (in 1916 van 1315 tot 2400) blijkt wei dat vjj aller belangen voor oogen houden. Van dén Bond zijn nd ambtenaren n rijk, gemeenten en provinciën, de leiding en verantwoorde lijkheid blijven berusten bij het hoofdbest. De bond is niet een vereeniging van vereeni- gingen, neen, vanuit éen centraal punt komt de leiding. Deze samenstelling achtte spr. be ter dan een federatieve, zij kan beter voor de ambtenaren opkomen. Men kan daardoor vlugger werken, wat spr. bewees door op te merken, dat de Bond nu reeds zijn adres verzonden heeft aan de Tweede Kamer inta ke den duurtetoeslag, en dat de federatieve vereeniging 25 Jan. daarover nog moet ver gaderen. Waarom is organisatie van rijks- en ge meente-ambtenaren noodig? In de eerste plaats, omdat soms wel wat streng moet worden opgetreden, daar billijke eischen niet altijd aanstonds worden ingewilligd. Een organisatie alleen kan zulks gedaan krijgen, waai het bespreken van grieven met eigen chef gaat zeer moeilijk. Een bondsbestuurder heeft een betere ontvangst te wachten bij een autoriteit dan een ambtenaar onder dezen. Spr. wees in dit verband' op het ontslag van 3 gemeente-ambtenaren destijds te Amster dam en van den onderwijzer Beishuizen1 te Middelstum. En thans krijgen de Amster- damsche bondsleden twee dagen extra ver lof voor het bezoeken van de alg. vergade ring. Het rijk doet blijkens heden ontvangen bericht van den minister evenzoo. Een ande re aansporing tot organisatie noemde spr. de regeling van de pensioenwetten. In de 3e plaats noemde de spr. de slechte regeling van financiën tusschen rijk en ge meenten, welke door minister Cort van der Linden werd erkend. Deze zei dat de poging tot verbetering moest uitgaan van de e- meenten. Niet elke gemeente heeft van die re geling de nadeelige gevolgen ondervonden, maar wél die gemeenten, die veel geld beste den voor sociale doeleinden. Hierdoor komen de salarissen der ambtenaren in den knel, zooals b.v. in Zaandam. Ook in Amsterdam is geen geld voor een voldoende salarisrege ling, zooals door wethouder Wibaut werd erkend. Er moet daarom op middelen wor den aangedrongen om een betere regeling te verkrijgen van de financiëele verhouding tus schen rijk en gemeenten. Meer drang moet worden uitgeoefend op de hoogere autori teiten Amsterdam en Rotterdam maken hun re geling van den duurtetoeslag afhankelijk van die van het rijk. Ged. St. van Zeeland wijzig den de provinciale regeling volgens de rijks regeling. Spr. meende op grond hiervan ge rust te mogen zeggen, dat rijks- en gemeente ambtenaren moeten samenwerken. B. en W. van den Haag en Leiden meen den dat door het in werking treden van de distributiewet de nood in ambtenaarsgezin nen zou verdwijnen. Maar die wet werkt voor iedereen, en toch hebben de metaalbe werkers, typografen en anderen hunnen werk gevers een groote loonsverhooging afge dwongen. In de organisaties dezer menscheu zijn allerlei groepen ondergebracht en zij zijn daardoor zoo sterk. Bij het intreden van de mobilisatie werd een salarisverhooging voor de rijksambtenaren ingetrokken. Zoo ging het en zoo zal het altijd gaan, totdat de ambtenaren beter den plicht van organi satie leeren inzien, zei spr. Het belang der ambtenaren brengt mee te bewerken dat de rijksoverheden betere wet ten maken. Daartoe is samenwerking noodig van allerlei ambtenaren De onderwijzers ijveren sterk voor salaris-verhooging, maar tot dusver zonder resultaat. Als deze 7000 le den zich aansloten bij het Ned. Vakverbond en daardoor braken met hun verkeerd stel sel, zou de minister wellicht anders tegen over hunne eischen staan. In Haarlem werd een commissie benoemd, die o.m. een regeling van de salarissen zou pogen te krijgen zooals ook in verschillende andere steden van denzelfden omvang geldt. Dit beginsel is uitstekend. Plaatsen van een zelfde grootte hebben ook vrijwel eenzelfde aantal ambtenaren, en de salarisregeling van dezen moet ook in die plaatsen vrijwel gelijk zijn. Als men dat dan ook maar doorvoert in alle tangen van ambtenaren. En juist daar aan ontbreekt thans nog zooveel De genoemde commissie heeft over haar werk een rapport uitgebracht, dat geenszins gunstig kan worden genoemd. Na publicatie van ditt rapport verklaarde de commissie zich bereid tot nader overleg, als de drie organisaties van ambtenaren daarover tot overeenstemming konden geraken. Ook de A. N. A. B. was daarbij, wiens leiders beter de conclusies van het rapport doorzagen dan de anderen, zelfs dan de Haarlemsche. Dit werd door dezen zelf erkend en zij wezen spi aan als de woordvoerder in bovenoe- doeld overleg. Dit bewijst wel, dat de A. N. A B. de belangen van iedere groep behar tigt Er is in het land een natuurlijk streven bij 'e werkgevers om het loon zoowat op gelijk peil te doen blijven. Enkele groepen aroei- ders hebben dat peil kunnen verhoogen en nu 's er hier en daar een strooming merk baar onder autoriteiten om de overige ico nen weer daarmee in overeenstemming tc brengen. Met de arbeiders moet in dezen omleg worden gepleegd. Wij ambtenaren hebben altijd gemeend een ander soort wezens te zijn dan de arbeiders Waarom ontkennen wij de overeenkomst met ten? Van huis uit zijn wij dezelfden. Het gros van de ambtenaren komt voort uit de zelfde kringen als deze. De ambtenaren kunnen wel heel waf mee- nen, maar als zij op 'teind van de maand geen salaris kregen, zouden zij even ge sjochten zijn als een arbeider. Zij hebben voortdurend te kort. mede doordat zij een zoogenaamden stand hebben op te houden. En nu kwam plotseling de duurte. Het ver nis van de vergulde armoede verdween al ras en de werkelijke armoede kwam voor den dag, zooals werd duidelijk gemaakt door het centraal bureau voor statistiek, dat daar om dan ook een onderzoek naar de lagere ambtenaarssalarissen heeft ingesteld. Een dergelijk onderzoek werd in Duitschland en Amerika reeds een 30 jaar geleden gedaan. De uitkomsten van dat onderzoek toonden aan, dat in tal van ambtenaarsgezinnen meer werd uitgegeven dan in de vaste betrekking vtrmend werd, welk tekort werd aangevuld door bijverdiensten, verkoop van goederen van waarde en pensioenen. B. en W. van Amsterdam hebben het ge makkelijk gemaakt om ambtenaren voor schotten te verkenen, om daardoor te voor komen dat deze vallen in handen van woekeraars. De slechte toestand van de amb tenaarsgezinnen blijkt uit alles. Spr. gat hierop verschillende cijfers, waaruit duide lijk bleek, dat van loonen beneden J 1000 niets overblijft voor ontspanning. Veroor looft men zich zoo iets toch, dan moet dit worden verhaald op het beslist noodige. Daarom is de A. N. A. B. er sterk voor om de kleinste salarissen te verhoogen en de hoogste duurtetoeslagen te geven en met, zooals zoo vaak geschiedt, de laagste. Wij moeten, voor wij voortbouwen, toe zien of de fundamenten goed zijn, of de gi ondslagen voor dé salarissen deugen. Er moet niet gezien worden op het werk of den titel der ambtenaren, ze moeten in groepen worden ondergebracht en voor deze moet men de smarissen vaststellen. Daarbij moet men ook letten op de maatschappelijke posi tie der ambtenaren. Allen die daarbij in een zelfde klasse vallen, behooren gelijkelijk te worden gesalarieerd. Er is practisch geen enkel rgument tegen het instellen van een beperkt aantal loon- klassen, zooals men in Amsterdam en Zaan dam heeft t,ez,ui De vroegere legem anders van deze rtgenngen wiilcn nu van geen ver andering meer weten, ln het lapport van Haarlem ook op instelling van een vijftal loonklassen aangedrongen Gepoogd werd daarbij een regeling te ontwerpen, dte voldoet aan de ambtenaren. Immers van on tevreden, niet voldane ambtenaren is niet te verwachten dat zij hun volle krachten aan de gemeente zullen geven, zooals oud-minister freub ook heeft betoogd. Op de vraag van den voorzitter of iemand der aanwezigen nog een nadere inlichting wenschte, zei de heer Jonker, tijdelijk ge- meente-ambtenaar, het met den spr. eens te Spr. vroeg of men de voordeelen, door een andere organisatie verkregen, ook belioudt bij aansluiting bij den A. N. A. B. De heer Memelink vertelde een staaltje om te bewijzen hoe de ambtenaar is overge leverd aan de willekeur der autoriteiten. Spr. was ambtenaar bij de K. E. M. en ging 1 Jan. over naar de provincie, evenwel zulks zonder kennisgeving Spr. zei dit niet omdat hij ontevreden was, hij werkte nog steeds met hetzelfde pleizier als voorheen, maar hij vond het vreemd, dat de ambtenaren van de verandering onkundig werden gelaten. Den heer Jonker antwoordde de spr., dat 't reglement van den A. N. A. B. de mogelijk heid openlaat om fondsen te stichten, hij geeft steun waar deze noodig is, evengoed als de bond van technici. Voorts zei spr. dat de A. N. A. B. tot heden meer let op de ma- terieele belangen der ambtenaren dan op de verheffing van het vak, waarvoor echter wel medewerking wordt verleend (verschillende cursussen). De Bond Iaat op zijne congres sen verschillende sprekers met verschillende onderwerpen optreden. Voorloopig worden wij nog tegengehou den, geminacht door de autoriteiten, maar naarmate de kracht van onzen Bond wint en wij meer invloed krijgen, zullen wij de be kwame personen uit de maatschappij kun nen trekken om aan de cultureele beteekenis van het organisatieleven mede te werken. De spr. erkende tegenover den heer Me- meiink, dat de ambtenaar inderdaad vaak is overgeleverd aan de willekeur der autoritei ten en haalde als voorbeeld aan de telefonis ten te Amsterdam. Spr. noodigde hem uit nog heden als lid toe te treden tot den A. N. A. B., dan zal nog morgen een brief over het door hem genoemde feit worden verzonden. Hierna was gelegenheid zich op te geven als lid van de op te richten afd. van den A. N. A. B., waarvan 18 heeren gebruik maak ten, zoodat tot oprichting van een afd. kon worden besloten. Een zevental verspreide le den waren hier reeds. Er zijn nu nog 4 leden die op 't oogenblik gemobiliseerd zijn, to taal dus thans 29 Als abonné op het 14- daagsch orgaan van den Bond gaven zich 2 heeren op. De heer Noordhoff vond nog aanleiding er op te wijzen, dat de promotiekansen voor secretarie-ambtenaren ernstig worden tegen gehouden, nu de hoogere leidende functies op verschillende secretarieën meer en meer aan personen met een universitaire opleiding worden opgedragen. Daarom moest worden aangedrongen op het vaststellen van hoogere maximum-salarissen voor de lagere ambtena ren. De voorzitter dankte hierop de aanwezi gen en den spreker en sloot de vergadering, waarna nog een huishoudelijke bijeenkomst van de jonge afdeeling werd gehouden. PREDIKBEURTEN Alkmaar. op Zondag 21 Jan. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal, Avond 6 uur, Ds. de Pree. Woensdagavond 7 uur, Ds. Vin ke. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. Boeke, van Schoorl. Evang. Lath. Kerk, 10.30 uur, Ds. Mak kink. Remonstrantsche Kerk, 10.30 uur, Ds. de Leeuw, herv. pred. te Oudkarspel. Gereformeerde Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, Godsdienstoefening. Uit de omgeving. AKERSLOOT, Herv. Gem., 9.30 uur, Ds. Kruizinga. BERGEN, Herv. Gem., 10 uur, Ds. van den Kieboom. EG MOND-B INNEN, Herv. Gem., Ds. A. Ie Gras. HEILOO, Herv. Gem., 10 uur, Ds. Eilert3 de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Dr. J. Weener van Haarlem. KOEDIJK, Herv. Gem., Geen dienst. LIMMEN, Herv. Gem., 10 uur, Ds. C. J. A. Bosch.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2