B.W. LIEIESCH. Langestraat 43, Telefoon 242. NEDERLAND. Telegrammen va» lied oh. Royal Worcester en Bon Ton Corsets zyn geschikt voer leder flgnnr. De sorteering en uitgebreidheid is buitengewoon groot, ze zijn keu rig van afwerking en voldoen aan alle eisehen, die men aan een prima fabrikaat kan stellen. Werkgevers in de metaal-industrie, bevatten de ongeveer 500 namen van producten uit de ze industrie. Deze adreslijst wordt voorloopig eenmaal per jaar, uitgebreid en verbeterd, gratis ver zonden aan 14.000 adresesn in Nederland en Koloniënook is de lijst op aanvrage verkrijg baar aan1 het secretariaat der vereeniging. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Woorden voor vrouwen. Vrouwen dienen haar eigen gezondheid beter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwijls aan verkeerde c r- zaken en onderscnatten het gevaar dat zij loopen door verwaarloozing van verschijn selen van nierzwakte, als: Rugpijn, Hoofdpijn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed Deze leiden uk tertijd tot ernstige nieraan doeningen als uieumatiek, ischias, water zucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoeften aan meer li chaamsoefening in de buitenlucht, minder huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zijn verstandige gezöndheidsregels, die met be hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen lei den tot het voorkomen en duurzaam genezen van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Pillen heelen zachtjes de vermoei de, overwerkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de niergiften, die boven staande verschijnselen veroorzaken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de in gewanden. Aileen echt, wanneer voorzien van de handteekening van James Foster op het eti ket. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop en Slothou- ber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a 1.75 p. MAIS Van Maandag tot en met Zaterdag d.a.v. zal de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bedragen voor alle soorten 235 per last van 2000 K G of 8.22 J4 per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. ZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND. Voortaan zullen alle zendingen uit het bui tenland bij invoer in Duitschland de goedkeu ring van den rijkskanselier behoeven. Het ge volg daarvan is, dat thans op Duitsche grens stations tal van zendingen uit Neerland wach ten op een verlof tot invoer; zelfs zendingen, geadresseerd aan de Z. E. G. te Berlijn. Al leen' zendingen voor het leger mogen zon der toestemming van den Rijkskanselier worden ingevoerd. BINNENLAND EERSTE KAMER. Nadat de voorzitter in de ziting van Vrij dag wijlen mr. H. Goemans Borgesius had herdacht, werden de beraadslagingen over het ontwerp tot wijziging van de Successie wet voortgezet. De m i n i 8 t e r van financiën vervolgde zijn rede en verdedigde de voorgestelde be lasting op schenkingen. Hij wees er op, dat de rechter zal hebben uit te maken, wie onder de vrijstellingen voor het schenkingsrecht vallen. Met het schenkingsrecht werd thans de eerste stap gedaan. Wat de rechte lijn betrof, de eer ste stap met de progressie was reeds in 1911 gedaan onder een rechtsch kabinet. Spreker wees op de mogelijkheid om ernsti ge ontduikingen tegen te gaan en betoogde, dat van terugwerkende kracht geen sprake was. Iedere min. van financiën zou binnen kort 20 millioen moeten hebben en die moeten vinden door een compromis. Het ontwerp werd daarna aangenomen met 28—9 stemmen. Aan de orde kwam het ontwerp tot verhoo ging van de bieraccijns. De heer Smits (r.k., N.-Brabant) had lie ver een ander consumptieartikel voor accijns- verhooging in aanmerking zien gebracht en meende, dat deze verhooging te zwaar op den consument drukt:1 Ook meende hij, dat de ge raamde inkomsten niet verkregen zullen wor den. Wanneer de minister den accijns niet in voerde dan na terugkeer van de normale om standigheden, zou spr. tegenstemmen. De heer v d. M a e s e n d e S o m br e f f (r.k., Limburg) vreesde als gevolg van den verhoogden accijns gebruik en misbruik van jenever. Het ontwerp was voor spreker niet aannemelijk. De mi n i s t e r van financiën verdedigde de nieuwe wijze van heffing. De bierbelasting had dit vóór, dat ze door nagenoeg de gehee- le bevolking betaald werd. Spreker was niet ongenijgd de jeneveraccijns te verhoogen. De huidige omstandigheden waren juist bijzon der geschikt voor de accijnsverhoogingoveri gens meende spreker dat met terugkeer van normale omstandigheden volstrekt niet de toe standen van vóór den oorlog zullen terugkee- Spreker drong aan op aanneming van het ontwerp, dat eveneens een onderdeel vormde van het compromis. De heer v. K o 1 (s. d. a. p Friesland) had ernstige bezwaren,omdat het hier een sterke verhooging gold van een indirecte belasting Ook spreker vreestte vooj benadeeüng van de klein-industrie. Spr. zou echter voor het ont werp stemmen, dat een onderdeel is van het compromis. Het ontwerp werd aangenomen met 294 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen het omwerp tot verhooging van dt invoerrechten op bier en afschaffing van die op azijn en het ontwerp mt versterking van de heffing van opcenten ten behoeve van het leeningsfonds 1914. De vergadering werd daarna tot nadere bij eenroeping verdaagd. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. Nu er binnen enkele dagen een voordracht moet worden opgemaakt voor een nieuwen voorzitter der Tweede Kamer, hoorde het Hbld. van links de namen noemen vandehee- ren Fock, van Doorn, Rink en Patijn. De keu ze van één dezer zou waarschijnlijk zijn. Mr. H. GOEMAN BORGESIUS. In een artikel van den heer Marchant in de Vrijzinnig-Democraat lezen wij o.a. het vol gende Wij vrijzinnig-democraten hadden aan den man, die de geest was van de Liberale Unie, iets goeds te maken. De afscheiding van 1901 kwam voort uit de de verwerping van een po litiek beleid, waarvan Borgesius de incarna tie was; bijeenhouden, schikken, transigeeren, om met gezamenlijke krachten zooveel moge lijk te bereiken. De verwerping dezer politiek en de constitutie van een eigen pari] heeft meegebracht, dat de leider van de middenpar tijen de zijnen onderzijds meer harde woor den hebben moeten hooren dan zij verdienen In de critiek van hetgeen viel af te keuren is 't waardeerbare goeds te veel voorbij gezien. Met name is aanvankelijk miskend de arbeid van het Kabinet, naar Borgesius genoemd meer dan naar Pierson. De ondervinding van vijftien jaren heeft daarna beter dan iets an ders geleerd, dat de wetten van het kabinet- Borgesius, in vier jaren tot stand gebracht, 'n prestatie vormden, die in de vijftien jaren te zamen nog altijd niet is geëvenaard. Het is ons thans tot veel voldoening, dat wij den leider der Liberale Unie vóór zijn ver scheiden meer dan eenmaal van de erkenning dezer fout hebben doen blijken. ®emengd nieuws. RIJKSDISJRIBUTIEBUREAU. Het Hbld. deelt net volgende mee omtrent de redenen, die den heer G. J. A. Mirrer ertoe hebben geleid zijn ontslag te nemen als direc teur van het Rijksdistributiebureau te 's-Gra venhage Oorspronkelijk was het de doeling, dal de heer Mirrer zou k- icn te staan naast den heer La Gro. Er is geenerlei verband tusschen de ontslagneming van den heer La Gro en de benoeming van den heer Mirrer. Toen laatst genoemde benoemd werd, was er nog geen sprake van het heengaan van den heer La Gro. De heer Mirer zag, na het ontslag van den heer La Gro, geen mogelijkheid om zijn taak te vervullen. In het schrijven, waarin hij zijn ontslag neemt, wijst hij er op, dat er aan hei distributiebureau geen systeem was, en dat al les er berustte op de routine en het geheugen van den heer La Gro, die zonder de afdee- lingschef de zaken persoonlijk behandelde. De heer Mirer zag geen mogelijkheid onder deze omstandigheden zijn taak naar behooren te vervullen. Reeds thans, zoo schreef hij den Minister, had hij ondervonden dat zijn gezondheid er ernstige schade door zou lijden. Van een conflict met de commissie van bij stand, waarop is gezinspeeld, is, naa men verneemt, geen sprake. Het bericht, lat de vacature voorloopig niet meerz ou worden vervuld, is onjuist. Er zijn drie directeuren beno uid. SPJONNAOE? Men schrijft uit Vcein laai aan het N v d. D.: In den laatsten tijd liepen er in deze ge meente geruchten, dat men in de nabijheid van den Slaperdijk, welke dijk bij een even tueele inundatie zou moeten dienen tot een tijdelijke waterkeering, een groot gat was gegraven, dat moest dienen voor spionnage De marechaussee stelde een onderzoek in en het bleek, dat werkelijk in dien dijk een tame lijk groot gat was gegraven, waarin een ruimte van ongeveer 3 vierkanten meter, een man kon er liggende inkruipen. De opening was aan het oog onttrokken door heideplag gen en bijna niet te vinden. Het gat was ge legen op ongeveer 300 M. ten westen van den Slaperdijk. De marechaussee vond daar in een ledig geldkistje, waarvan de bodem blijkbaar was opengesneden; een eigenge maakte boor, een eindje kaars en een boek werk, getiteld „Oorlogsspion." Er is daarop een omvangrijk onderzoek ingesteld, maar tot dusver zonder eenig resultaat. DE SCHIPPERSSTAKINQ. De politiemacht langs het Merwede-kanaal te Amsterdam is aanzienlijk versterkt. De Rotterdamsche schippers, die daar nu al eenige dagen liggen te wachten, zijn dusda nig door de stakers beïnvloed, dat ook zij weigeren te varen. De lichter Nieuwe Zorg, die graan zou la- aen van de Deifland, keerde ledig op hare ouoe plaats terug onder gejuich der stakers Lr liggen nu 17 lichters Het ministerie van landbouw heeft aan de Amstcrüamsciie reederijen verzocht, al hare stoomschepen, die met regeeringsgraan op Amsterdam gedirigeerd zijn, naar Rotter dam inpiaats van naar Amsterdam te zenden. Naar ue Tel. vernam zal de staking geen reden voor ongerustheid inzake de ievens- niiüdc,envoorziening behoeven te zijn, zoo- iang men nog de beschikking heeft over de spoorwegen. Op verzoek van den minister van land bouw zijn door den Algemeenen Schippers- bond twee schepen met regeeringsgraan be vracht. Dit graan is bestemd voor Utrecht. De besturen van den Amsterdamschen Schippersbond, de Amsterdamsrhe Federatie van Haven- en Veen- beiders, en den Ma chinisten- en Stokershond zegden den schip pers hun steun toe. Voorts werd aan B. en W. opnieuw een schrijven gezonden om de zaak van de zijde der schippers uiteen te zet ten. Ook aan de bevrachters werd een schrijven gestuurd met verzoek terug te komen op hun verzoek aan B. en W. om de beurtHjst af te schaffen. ZEELIEDENSTAKING. Het aantal stakende zeelieden bedraagt- te Rotterdam ongeveer 450. Uitgezonderd de of ficieren heeft de heele bemanning van het binnengekomen stoomschip Vechtstroom dit vaartuig verlaten. Het vertrek naar lndië van de Wues is uitgesteld tot nader order, waar van den passagiers kennis is gegeven. De mi nister van landbouw heeft Donderdag afge vaardigden voor de afd. Amsterdam en Rot terdam van den Zeemansbond en van de af- deeliug Rotterdam van de Sailors and Fir- mens Union in audiëntie ontvangen en naar aameiding daarvan gepoogd de reederstebe- wegen tot aanknooping van onderhandelingen met genoemde bonden. De reeders blijven zich echter op het standpunt stellen, dat zij uitslui tend wenschen te onderhandelen met de Zee- liedenvereeniging „De Volharding", waarme de zij een collectief --ontract hebben gesloten. DIPLOMA MELKEN 1916. Aan de deelnemers van den cursus in mel ken van Holl. Noorderkw. zal een boekje over het melken worden toegezonden, opdat zij met de daarin gegeven wenken rekening zul len houden. Desverlangd worden- aan het dienstpersoneel der boerderijen de reiskosten naar en van Hoorn, waar het melkexamen zal worden gehouden, terugbetaald. GEEN TENTOONSTELLING. De commissie van voorbereiding der tuin bouwtentoonstelling te Bussum, welke gehou den zou worden bij gelegenheid van de her denking van Bussum's 100-jarig bestaan als zelfstandige gemeelde. heeft van die plannen afgezien. Men zag blijkbaar geen kanseen be drag van 4000 aan schenkingen en 4000 aan inschrijvingen in het waarborgfonds' bij een te brengen, hetgeen de gemeenteraad als voorwaarde gesteld had voor het geven van '\-n subsidie va,i 1000 en het teekenen voor ten bedrag van li«D0 in het waarborgfonds. UIT KOEDIJK. Vrijdagavond vergaderde het Onderling Ondersteuningsfonds bij Ziekte, in het lokaal van den heer A. Bak, onder leiding van den neer C. Beets. Aanwezig 38 leden. Ingekomen was een bericht van overlijden van den heer W. C. Visser te Nieuwe-Nie- dorp. De voorzitter bracht een woord van vvaardeering aan den overledene. De statu ien van het steunfonds werden voor kennis geving ter zijde geiegd. Hierna volgde rekening van den penning meester, ontvangst 168U.84V2, ungaai J 1498.53 Yiy het bezit van het fonds op net eind 1916 was 2438.66. Bij monde van oen aeer S. Kiomp, lid van den raad van loezicm, werd medegedeeld dat de rekening in orae was bevonden. Uit het jaarverslag van oen secretaris bleek dat het leaentai vooruit ge daan xs met 5, zooaat net mans 229 be- maagt. De nu volgende verkiezing had tot uitslag dal de lieer c.. beets met 34 van de 38 si. uéikozeu werd. In de plaats van den üeer Jb. Otto, die zien mei oesuiikoaar stelde en M. Wortel in iet nerkiesoaar) werden gekozen de heeren iJ. Muider en IJ. V. Leien, die bun benoe ming aanvaardden. Ais lid van den raad van toezicht in de plaats van den neer 8. Klomp (niet herkies-- naar) werd gekozen de heer A. Konmg Sr., die zijn benoeming aannam. Het bodeloon werd vastgesieid op 3 per week. Bij de nu volgende rondvraag stelde de heer Jb. Hart- ,ana voor om een boete van 25 cent te hef ten, hetgeen een volgende vergadering op net convocatiebiljet vermeld zal worden. z.estigjangen en vrouwen werden vrijge steld. Hierna sluiting. in de hierna door het bestuur gehouden verkiezing van een voorzitter werd de heer beets gekozen, en als vice-voorzitter de .■eer C. Bregman. Uil SCHAGEN. tiet marktfonds ter verzekering van tuber- vimeu» s.achtvec, verzekerue in het 4e *war- .aai i9io, 1030 runderen. Hiervan werden ai de openbare slachthuizen 8 geheel en 11 ,,eueelttuijk afgekeurd Aan verzekeringpre mies werd J 3i 19 ontvangen, opbrengst van mgekeurde runderen J 664.36, samen j 3/83.30. L)e uitgaven bedroegen 3719.12, zoodat dit kwartaal een batig saldo van j 64.44 gaf UIT OUDKARSPEL. Donderdagmiddag was het personeel van de firma Eecen aan het houtlossen uit een wagon op de nieuwe lijn te Noordscharwou- de, toen de arbeider A. S. het ongeluk had onder een vallend luik bekneld te geraken, ten zijner vingers werd geheel afgekneld en ook een wond aan zijn hoofd moest worden verbonden. Dr. Vogelenzang legde het eerste verband, waarna de patiënt naar Alkmaar werd vervoerd UIT NIEUWE-NIEDORP. Door de banne Nieuwe-Niedorp is in 2 perveelen aanbesteed het aanleggen van een weg, met daarbij behoorend timmerwerk. Perc. 1, de weg, 9 inschrijvers, gegund aan C. de Graaf Moerbeek voor 1210. Perc. II, timmerwerk, 6 inschrijvers, ge gund aan W de Fleer voor 389. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De afdeeling Zuid-ScharwoudeBroek op Langendijk van den Bond voor Staatspensi- jnneering hie/d gisteravond een propagan da-avond die schitterend geslaagd' is. Door vie pasopgerichte tooneelclub werd opge voerd: „Arme Daantje". Reeds na de opvoe ring van het eerste bedrijf mocht men een mid applaus inoogsten, ook het derde en laatste bedrijf werd goed vertolkt. Het twee de bedrijf was ietsm inder gelukkig was zichtbaar nerveus, waardoor een passage niet voldoende tot haar recht kwam. In aan merking genomen dat voor de eerste maal deze club op de planken trad, mag echter gezegd worden, dat goed werd gespeeld. Het zeer talrijk publiek toonde zich ruim schoots voldaan De moraal werd begrepen en gevoeld, menigeen pinkte een traan. Een dubbel gemengd kwartet zong tus schen de bedrijven eenige liederen. Twintig nieuwe leden konden worden in geschreven. UIT HOORN. In de gemeente Onderdijk is de 74-jarige D. K. door de duisternis misleid te water ge vallen. Hoewel de levensgeesten aanvankelijk weer waren opgewekt, is de man thans aan de gevolgen overleden. In een vergadering van de bakkerspa troons met de levensmiddelencommissie en B. en W. is besloten met ingang van 5 Fe bruari den nachtarbeid af te schaffen, b. «n W. zuilen een verordening ontwerpen. De timmerliedenpatroonsvereeniging auner besloot met het oog op de tijdsom standigheden het uurloon der timmerlied- van 24 op 28 cent te brengen. Pogingen worden aangewend om al hier of in de omgeving een mosselenzouterij o-p uitgebreide schaal op te richten. UIT St.-PANCRAS Voor de Diaconie der Ned. Herv. Gem werden verhuurd: een akker in 'tVeld, groot 12 snees, voor 9.60 aan G. Bobeldijk; een akker in de Achtergeest, groot 9 snees, voor 10,10 aan IJ. Groen; een akker aan de Demsloot, groot 10 snees voor 3,50 aan P. Hartman; een akker aan de Demsloot, groot 10 sn. voor 4 aan P. Hartman; en voor de kerkvoogdij dier gemeente: een akker in de Achtergeest, gr. 9 sn., voor 9 aan O. Koedijk; een akker aan de Weide vaart, gr. 11 sn., voor 4.60 aan O Koedijk; een akker aan de Weide vaart, gr. 11 sn„ voor 3.90 aan C. Bobeldijk; een akker aan de Weide vaart, gr. 11 sn., voor 3 60 aan M. Deutekom; een akker aan de Weide vaart, gr. 11 su. voor 3.50 aan A. Kriek; een akker aan de Weide vaart, gr. 6 sn., voor 3.70 aan D. de Boorder; een akker aan de Zomersloot, gr. 9 sn., voor 2.40 aan G. Bobeldijk. Alles per snees. US- Op de Zuiderzee is veel drijfijs. De visschers haalden gisteren hunne netten vol ijs op, zoo dat zij vandaag hun bedrijf staakten. V n Harderwijk langs Elburg ligt een stiook ijs van een uur breed langs de kust. De binnenscheepvaart in Friesland is door het ijs gestremd. De oude Lemmer-nachtboot van een dienst Groningen-Amsterdam heeft den dienst gestaakt. Tengevolge van den oostenwind, die lage waterstand veroorzaakt en opkomende vorst zijn verschillende stoomvaartdiensten op de Zuiderzee gestaakt, o.a. de Holland Fries land lijn en de Hoornsche boot. De ijsvereeniging te Haren (Gr.) vormde een garantiefonds van 1000 om Woena„ag a.s. een internationale hardrijderij op schaat sen te houden. VERGIFTIGING SGEVALLEN. De familie V. D. te Breda liet Woensdag kruiden halen tegen verkoudheid. Nadat de familie en een kostganger er van gedronken hadden, werden vergiftigingsverschijnselen waargenomen. Voorbijgangers hebben- de drie personen op de tafel zien dansen, terwijl de brandende kachel in hun midden stond. Een veldwachter liet een geneesheer halen en ver schafte zich toegang tot het huis. De personen die van den drank gedronken hadden, hadden dikke gezichten, uitpuilende oogen en bleken hun waarnemingsvermogen te zijn kwijt ge raakt. Na ingesteld onderzoek is gebleken, dat de drogistbediende inpiaats van borst- kruiden, stramoniumbladen verstrekt had. Door den officier van justitie is een onderzoek gelast. De toestand der patiënten is thans gunstig. KORTE BERICHTEN. Te Enschede is een huwelijk voltrokken, waarbij noch het bruidspaar, noch de ouders en de getuigen de huwelijksakte konden schrij ven of afleggen. In de hoofdbestuurdersvergadering van het genootschap ter bevordering van den landbouw in Drente hebben de meeste leden zich tegen het wetsontwerp tot bestrijding v- mond- en klauwzeer verklaard. Op de extra-paardenmarkt te Rotterdam werden voor koudoloedpaarden voor Duitsch land prijzen toegekend van 525775. De aanvoerders waren beter tevreden dan den vo- rigen keer. In de v. d. Hoopstraat te Amsterdam werd iemand door een kar omver gereden, toen hij iets wilde oprapen. Hij viel op de tramrails en werd door de tram overreden en vrij erg gewond. Te Eijsden zijn weer 87 Belgische kinde ren- aangekomen. Te Elden is 1000 kilo peper in een schuur ontdekt, bestemd om naar Duitschland te worden gesmokkeld. Op den weg te Eist is een partij zool leer gevonden, waarschijnlijk door smokke laars verloren. Een groote partij leer moet den vorigen dag in den tendem van een goe derentrein frauduleus zijn uitgevoerd. Te Aalten vatten de klteren van een bij de kachel staand kind vlam. De moeder wen telde het meisje in de sneeuw, maar het had toch reeds ernstige brandwonden. De toe stand is zorgelijk. Te Baarn is In een café brand ontstaan door onvoorzichtigheid van een paar logeer gasten-, die bij het uitbretcen van den brand verdwenen bleken te zijn. De politie stelt een onderzoek in. De aanval van influenza, waaraan dr. Kuyper lijdt, is verminderd. Hij moet echter wegens zwakte voorloopig het verrichten van allen arbeid nalaten. E>e prijs der Duitsche steenkolen is voor de maand Jan. op den ouden prijs terugge bracht, waardoor een belangrijke verbetering wordt verkregen in onze steenkolenvoorzie- ning. Er schijnen opnieuw moeilijkheden gere zen te zijn bij den aanvoer van koper voor de artillerie-inrichtingen. De „IJseldijk", die de vrijgelaten 1000 ton zou aanbrengen zou op nieuw in Engeland worden vastgehouden. Door den Oosterstorm is de geheele Waddenzee drooggeloopen, zoo wordt uit Nes op Ameland gemeld. De postdienst is v r- loopig gestaakt, daar varen onmogelijk is Prins Hendrik gaat Maandag weer voor eenige dagen naar Het Loo. Jhr Mr. E. B. F. F Wittert van Hoog land in Den Haag heeft verklaard geen can- didatuur voor de Tweede Kamer te zullen aanvaarden. De koningin schonk aan de vereeniging tot ondersteuning van nagelaten betrekkin gen van den verongelukten visscher te Kat wijk 200. Twee hulpkommiezen te Gennep, die een troep smokkelaars hadden aangehouden, werden door hen, toen- zii hunne namen no teerden, aangevallen en mishandeld met mes sen, een hunner zelfs ernstig. De smokkelaars vluchtten. De maatschappij „Zeeland" zal, zoolang de „Prins Hendrik" te Zeebrugge blijft opge bracht, niet in staat zijn den dienst te hervat ten. In de staatsmijn „Wilhelnuna" te Schaesberg heeft een instorting plaats gehad. Een mijnwerker, uit Simpelveld afkomstig en ongehuwd, is omgekomen. Twee andere wérden gered. BOEKAANKONDIGING. Het nummer van heden van „H et K i n d" bevat 'n bespreking van een nieuwe uitgave van Ligtharts werken door de firma Wolters te Groningen. Verder wordt de kwestie „wat moet men aan kinderen vertellen" aange roerd, evenals het collecteeren van school kinderen voor liefdadige instellingen, waar tegen ernstig wordt gewaarschuwd. De heer Gunning schrijft over Lammena digheid, naar aanleiding van het artikel in de Haagsche Nieuwe Courant. BRAND. AMSTERDAM, 20 Jan. Hedenmorgen half twaalf brak door onbekende oorzaak brand uit in den kelder van de R. en Co. aan de Doelenstraat. Aanvankelijk scheen men het vuur spoedig meester te worden, doch de vlammen deelden zich mede aan den vloer welke het winkelhuis van den kunst handelaar K van den kelder scheid1 zoodat deze geheel va brandde. Men wist de schil derijen in veiligheid te brengen De brand woedt voort, assurantie dekt de schade VOORDRACHTEN MEI KOOKDEMON STRATIES, 's ORAVENIIAOE, 20 Jan. Als uitvloei sel van de conferentie, door den minister van landbouw belegd inei afgevaardigden der verschillende huishoudscholen, is aan het bestu. a den bond van leeraressen bij het hutshuudonderwijs opgedragen de samenstelling eener commissie, die in ver band met de tegenwoordige omstandighe den met de regeering zou kunnen samen werken tot verbreiding in ruimen kring van meer kennis omtrent de waarde en be reiding van, levensmiddelen en tot het ne men van maatregelen, die de vooroordee- len tegen bepaalde voedingsmiddelen zou den kunnen wegnemen Door een zestigtal leeraressen zullen door het geheele land vooral ten behoeve van de arbeidende klas se en kleineren burgerstand voordracli.cn met kookdemonstraties worden gehouden. PAARDENUITVOER. DEN HAAG, 20 Januari. Wij vernemen dat de commissie van aan koop van jonge ruins de volgende week achtereenvolgens. Zwolle, Groningen, Utrecht en Rotterdam zal bezoeken en per dag ongeveer 600 paarden zal aankocpen. De aankoop zal vóór 15 Februari moeten zijn algeloopen. Daarna zullen dus geen jonge ruins meer vanwege de commissie worden overgenomen, omdat uitvoer dan niet meer plaats zal hebben. GARAGEBRAND. ARNHEM, 20 Januari. Gisteravond had in de auto-garage van de firma Grund en Co. aan den Velperweg een brand plaats. Tijdens den brand werden talrijke ontploffingen gehoord van bussen benzi ne. Alle auto's, ongeveer 31, zijn verlo ren. Assurantie dekt "de schade. Van de ge heele garage is niets overgebleven. ANRHEM, 20 Januari. Tiet staat thans vast, dat 23 auto's verloren zijn gegaan, waaronder 8 of 9 legerauto's en een nieu we auto van het Roode Kruis. De schade wordt geschat op 250.(XX' Het gebouw was verzekérd op beurspcU. HET SCH1PPERSC.ONFLICT AMSTERDAM, 20 Januari. Naar wij vernemen zal door wethouder Vliegen aan de verschillende schipperspartijen worden voorgesteld, dat aan een gemeente-ambte naar de bevrachting volgens een beurtlijst zal worden opgedragen ouder toezicht van een commissie, bestaande uit schip- pers, bevrachters en expediteurs. INGEZONDEN STIJ4CKEN DE ALKMAARSCHE SCHOUWBURG PLANNEN EN HET JUBILEUM VAN MEVR. THEO MANN—BOUWMEESTER. Er is een werkje verschenen: Mijn jeugd en tooneeiherinneringen door Theo MannBouwmeester. Weet net Aik- maarsche publiek en weet vooral de Alk- maarsche Gemeenteraad wel wat daar in dat werkje over de Harmonie gezegd wordt? Op bladz. 90 schrijft Mevr Mann—-Bouw meester o.m. over het spelen in provincie plaatsen. Ik citeer woordelijk. „Stel u het volgende voor: Men komt uit den treinregensneeuw.kou dan rechtstreeks naar den schouwburg, de kleedkamer binnenen dan begint de ellende. Kleine, slecht-gemeubi leerde kleedr kamers; in sommige plaatsen geen voldoend licht, aan eiken kant van de spiegel nioet nog een kaars worden gezet.geen tapijt op den grond, zoodat elke actrice verplicht is, in een aparte koffer of mand een klein vloer kleed mee te nemen, als men er tenminste op gesteld is zijn kostbare Lib ty-japormen niet door stof of vuil besmeurd te krijgen. Ze zijn soms vceeelijk, die kleedkamers, en het allerschanaiijxst- zijn ze in Alkmaar!! (met twee uitroepteekens). Even verder schrijft Mevr. M.-B ,,'t Is waar, men kan nu eenmaal met daar, waar geen ruimte aanwezig is, meerden, ka mers aanbrengen, maar men kan er zinde lijkheid, goed licht en verwarming vooi in de plaats stellen, zooals dat bijv geschiedt in Schagen, waar het eenvoudig ie, maar uiterst proper." Ziedaar het oordeel (ongevraagd) van één ter zake bevoegde. Daar wordt Schagen als voorbeeld ge steld en daar moet van Alkmaar gezegd worden dat het allerschandelijkst is. En denkt u dat een dergelijke inrichting voor weinig geld wordt afgestaan? Wel neen. Vroeger betaalde men 20 a 25 gld., Ihans zegt de eigenaar dat hij 35 h 40 gld zaalhuur moet hebben en betaalt u maar. want de eigenaar en gij zelf weet het ook wel dat er niets anders is Wordt het geen tijd dat hierin verandering komt? Ik hoorde Kj( 'f~ -4.^ J ren- w

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2