FEUILLETON. De Zieovalli. waarin hij berichtte als bestuurslid en liö te bedanken. Spr. betreurde dit, doch meende, dat men het besluit van den heer Halff, wegens zijn veranderde werkzaamheden mrest eerbiedi gen en bracht aan den heer Halff een' woord van, danX voor de door hem verrichte werk zaamheden. De heer Oudhuis bracht namens de com missie belast met het nazien van de rekening rapport uit over de rekening en bracht dank aan den penningmeester voor diens richtig beheer. De voorzitter lichtte hierop het bestuurs voorstel om de premie voor de leden van 2 tot 2,50 en voor niet-leden van 3 op 3,50 te brengen, toe. Spr. wees op de hooge vleeschprijzen, waardoor de risico zooveel grooter was geworden. Ook de zus- tervereenigingen te Schagen, Purmerend, Amstel, Zaandam en Leiden hadden hun premies zelfs met 1 verhoogd. De heer Oudhuis oordeelde, dat er voor die zustervereenigingen wel termen voor verhoogingen bestonden. De Alkmaarsche vereeniging steunt echter op de deskundig heid van haar veearts en haar bestuur, wiens Heden vergaderde in café „Central" het heeft. Spr. was tegen verhooging. De heer J. M. Groot ondersteunde deze zienswijze, die door den voorzitter en den heer Peeck bestreden werd. De heer Peeck wees op de weinige afkeu ringen in het afgeloopen jaar, die iets ab normaals vertoonden. De voorgestelde premie is, gezien de hoo ge vleeschprijzen, procentsgewijze niet hoo- ger dan voorheen. Het bestuursvoorstel werd hierop met 7 tegen 2 stemmen aangenomen. Bij acclamatie werd bepaald om het en- tréegeld voo de nieuwe leden van 10 op 15 te stellen. De heeren G. de Jongh en A. J. Peeck werden als bestuursleden herkozen terwijl als zoodanig in plaats van den heer Jb Halff de heer W. Oudhuis uit Heerhugo- waard werd gekozen. Het voorsteL van het bestuur, dat vorde ringen wegens afkeuringen binnen 3 maan den moeten worden geïnd, werd aangeno- nien. De heer J. M. Groot zegde toe van deze beslissing in de Slagersvereeniging mede- deeling te zullen doen, waarop de voorzitter met een woord van dank aan den adminis trateur en aan de experts, de heeren v. d. Oord en Luiting, met de beste wenschen voor de vereeniging de vergadering sloot. KUNST EN VERMAAK. Een groot aantal personen, meest jonge lieden, was gisterenavond opgegaan naar de Harmonie, waar, zooals de bekendmaking luidde, het internationaal special,iteitengezel- schap Novum uit den Haag, zijn wereld-at tracties zou vertoonen. En het waren interes sante dingen, die men vanuit de schemerig verlichte zaal te zien kreeg. Het begon met goocheltoeren, bloemen en papierstrooken uit een opgerolde krant halen, een vogel te voorschijn br gen uit die strooken enz. De zeer aruk doende goochelaar noemde zich de eerlijkste onder zijn kunstbroeders. Hij kon ook nog meer dan goochelen. Ach terover leunend in een stoel, plaatste hij ver schillende voorwerpen, respectievelijk een hoed, flesschen, een kruiwagen en een groot wiel van een wagen op zijn voorhoofd, on derwijl met één hand een stoel recht vooruit houdende. De gymnasten, of hoem en in de „specia- liteiten"-wereld die menschen ook noemt, deden eveneens verbazingwekkende toeren, b.v. op een hoogen paal op het hoofd staan de een glas water uitdrinken en een sigaai aansteken, enz., toeren die menige „hè" en bij de toeschouwers ontlokten. Voorts was er een koorddanser, die gedurende zijne verrichtingen met brandende fakkels speelde en werd gepoogd een ezel te berijden. Ver makelijk was het te zien hoe eenige jongens uit de zaal door het onwillige dier tot zand ruiter werden gemaakt. Het slot van den avond was een geani meerd bal. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 15 tot 20 Januari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen: 104 kuipbaden, 124 regenbaden le klas, 249 regenbaden 2e klas, te zamen 477 baden. Bij proefneming is Vrijdags het badhuis tot 7 uur open. Romas ait het laatst dar lés «uw, naar 't Eagelseh van RAFAëfc. MBiOTINt. 56) „Eet," verzocht hij haar eindelijk „Ge zult kracht en moed noodig hebben, en geen van beiden is mogelijk met een uitgevast li chaam.' Zij schudde het hoofd. Niettegenstaande haar langdurig vasten, stond het eten haar tegen. Angst deed haar het hart in de keel kloppen. „Ik kan niet eten," antwoordde zij hem „Waartoe ook? Kracht en moed kunnen mij niet meer helpen." „Geloof dat niet," zei hij. „Ik heb op mij genomen u levend te redden uit de gevaren, waarin ik u gebracht heb en ik zal woord houden." Zoo vastberaden was zijn toon, dat zij naar hem opkeek en zij zag, dat zijn hou ding even vastbesloten en vol vertrouwen was. „Och," riep zij „alle kans op ontsnapping is voor mij verloren." „Geloof die niet verloren, zoolang ik leef, antwoordde hij. Zij keek hem een oogenblik aan met een flauwen glimlach op haar lippen. „Gelooft ge, dat ge nog lang leven zult? vroeg zij hem. „Juist zoo lang als God wil," antwoord de hij heel kalm. „Wat geschreven staat, staat geschreven. Als ik maar zoo lang leef am u te bevrijden, nu.dan heb ik lang genoeg geleefd" JET JQDOROANTSATIE, Men schrijft ons: Gisterenavond hield de Alkmaarsche Jeugdorganisatie „Jonge Kracht" die onder leiding en toezicht staat van den Bestuur- dersbond en de afdeeling S. D. A. P. een uitmuntend geslaagden gezelligen avond in het gebouw „Voorwaarts" voor haar leden en ouders en introducé's. Viool- <$n pianomu ziek onder leiding van den heer A. J. Dirk- sen efl voordrachten van de leden wisselden op aangename wijze het programma af. Het uitbundig applaus dat de verschillen de muzieknummers en voordrachten ten deel viel, gaf voldoende blijk van den dank en vpldoening van de aanwezigen. Eenige jon gelieden traden toe. A. GOEDE Dzn. t Op bijna 72-jarigen leeftijd is alhier over leden de heer A. Goede Dzn,, rijksschatter en kaashandelaar. De heer de Goede, die in 1883 tot raadslid werd gekozen, werd den 5den September 1899 in de vacature-Bruin vis tot wethouder benoemd, welke functie hij twee jaar heeft waargenomen (in 1901 werd hij als raadslid niet meer herkozen1) Ook is hij eens candidaat voor de Tweede Kamer geweest. Velen zullen aan dezen vriendelijken man aangename herinneringen bewaren. HOLLANDSCHE KONIJNEN. Op de groote tentoonstelling van pluim vee en konijnen te 's-Hage zijn aan Holland- sche konijnen van den heer C. Bakker Ez. al hier de volgende prijzen toegekend: 3 staats- eereprijzen, 4 eereprijzen, 8 eerste en 3 twee de prijzen, 1 vierde prijs en twee zeer eer volle vermeldingen. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Ter bespreking van dit onderwerp is door de besturen van de Alkmaarsche Vereeniging voor den b->n de ldr ij venden en industrieelen Midenstr van de „Hanze" tegen as. Woensda d 8 uur in de Harmonie een openbare vcigadering uitgeschreven. Nu een voorstel van de commissie voor strafvorde ringen inzake het sluitingsuur te verwachten is, wil men trachten een principieele uitspraak voor wettelijke 9 ur-sluiting te verkrijgen. Elk hoofd van een winkelzaak heeft op deze vergadering stemrecht. DE QUINT. Dank zij de vrij strenge vorst en de open- ligging van onze ijsbaan kon de Quint reeds gisteren worden opengesteld. Alkmaar was op deze wijze de meer zuidelijk gelegen piaatsen, waar de banen eerst vandaag of nog niet eens opengesteld zijn, voor. De liefhebbers toonden in de vele kwak- kelw inters, dié we nu achter den rug heb ben, het schaatsenrijden nog niet verleerd te hebben en al is het jongere geslacht wat achter geraakt en moet het nog heel wat „bij krabbelen," de ouderen zwierden giste ren lustig langs de baan van de Quint. Vandaag was de animo natuurlijk minder groot, maar het laat zich aanzien, dat het vanavond met het ijsfeest gezellige, vroolijke oogenblikken zal geven. Voor goede electri- sche verlichting zal worden zorggedragen, niemand verwacht toch ook, dat hierop be zuinigd zal worden! Morgen organiseert het bestuur een wedstrijd in het ringsteken voor paren om kunstvoorwerpen. De baan is als dan voor 1.— entrée toegankelijk. Woens üagmiddag zal een wedstrijd voor kinderen van de iecen gehouden worden. Met het bestuur van de Alkmaarsche Ijs club, die bij den Ned. Schaatsenrijdersbonü is aangesloten, worden onderhandelingen gevoerd om op de banen van de Quint een wedstrijd in bet schoonrijden te organisee- ren, aangezien alsdan de deelnemers ook aan de wedstrijden van den Ned. Schaatsenrij- dersbond mogen deelnemen. Het ijs is mooi hard en sterk, echter, door den sterken wind waarmede de vorst ge paard ging, hier en daar wat ruw, hobbelig Vanmiddag was men bezig dit euvel zooveel mogelijk te verhelpen, niets werkt echter spoediger een beteren toestand in de hand dan vèèl rijden! Ook op slooten, singels, grachten werd druk gereden, ofschoon dit lang niet overal zonder gevaar kon geschieden. Wij hebben ons tot een bekend weerdeskundige in den lande gewend, die ons het volgende voor de schaatsenrijders belangrijke nieuws mede deelde: Voortduring van goed winterweer; de Haar hoofd zonk neer. Zij wrong en ont sloot haar handen weer in haar schoot. Zij huiverde even. „Ik geloof dat wij beiden ver oordeeld zijn," zei zij met doffe stem; „want ais gij sterft, dan heb ik uw dolk nog. Ik zal u niet overleven." Hij trad plotseling een stap vooruit, met schitterende oogen, een lichte blos kwam op zijn donkere wangen. Toen hield hij zich in. Dwaas! Hoe kon hij haar bedoeling zelfs voor een oogenblik zoo verkeerd begrepen hebben? Was de juiste beteekenis niet zeer duidelijk zelfs zonder ne woorden, die zij er een oogenblik later bijvoegde: „God zal mij vergeven, als ik er toe ge noodzaakt word ais ik den gemakkelijken weg der eer kies; want de eer", voegde zij er blijkbaar het oog op hem, bij, „is altijd üe gemai .te weg, geloof mij." „Dat wu ik," antwoordde hij berouwvol „Bij God, ik wilde, dat ik dien altijd gevolgd had." Hij wachtte, als hoopte hij, dat zijn uit drukking van berouw een antwoord van haar zou uitlokken, haar er toe zou brengen, hem een woord van vergiffenis te schenken. Ioen nij zag dat zij stil en afgetrokken bleef, zuchtte hij diep en begon over wat anders „Hier zult gij alles vinden, dat ge noodig kunt hebben," zei hij. „Mocht er iets ontbre ken, dan hebt ge slechts in uw handen te klapj>en en een van mijn slaven komt bij u. Zoo gij hen in het Fransch toespreekt, zul len zij u verstaan. Ik wilde, dat ik een vrouw had kunnen medenemen om u te bedienen, maar dat was onmogelijk, zooals ge begrij pen zult" Hij ging naar den ingang. „Verlaat ge mij vroeg zij met plotselin- gen schrik. „Natuurlijk. Maar wees verzekerd, dat ik dicht bij de hand ben. En waas intuaschen vorst neemt tl ids toe, doch stijging van tem peratuur is vooralsnog evenmin te wachten. Invaling van z.g. depressies achten wij voorloopig niet waarschijnlijk. De wind blijft oostelijk, met nijging zich iets naar het zuiden te begeven. GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag arresteerde de politie te Amsterdam den deserteur die de vorige week Maandag de voorzitter van de deserteursver- eenniging, den heer F. Euk alhier van een en ander beroofde. Naar Alkmaar vervoerd werd hij aldaar door den heer Euler erkend. Het ontvreemde vertegenwoordigde een waarde van 80 en bestond uit een donker gestreepte overjas, een blauwe colbertjas met vest een grijze jas, een witte zij den doek, een paar rijgschoenen, een hoed een reiszak, een gouden dasspeld en een paar bretels. De dader bleek te zijn de 24- jarige F. O. Schonknecht, afkomstig uit Ber lijn. Het ontvreemde had hij voor het grootste deel gegeven aan zijn 27-jarigen vriend J. Mauritz. Van deze had hij slechts 4 ont vangen. Te Amsterdam hadden zij den rug zak voor 2 verkocht Zijn misdrijf had hij gepleegd om zijn vriend, die hem Zondag had opgezocht en geen kleeren had, te helpen In Mei 1913 was Schonknecht in Buenos- Ayres (Zuid-Amerika zonder middelen aan gekomen. Hij ontmoette daar Mauritz en de ze hielp hem aan 50 peseta's. Daar S. geen werk bekwam vertrok hij een maand daarna als kolentremmer met een boot naar Libau (Rusland) en van daar naar Duitschland In April 1916 ontmoette S. M. aan het front in Galicië. S, werd overgeplaatst naar het Westfront in Frankrijk en schreef in Sept. 1916 aan M. dat hij naar Holland ging deserteeren. M. antwoordde dat hij dit ook ging doen'. Beiden kwamen een adres overeen waar zij elkanders adres konden vernemen. 28 September deserteerde S. en kwam hij te Bochtoolt bij Aalte over de grens. Te Aalten kreeg hij werk; daar hij venwel te weinig verdiende trok hij naar Alkmaar. Door tusschenkomst van den heer Euler zou hij aldaar werk krijgen, 's Maandags sprak hij onverwacht M., wien het ook gelukt was te deserteeren en daar deze zoo goed als geen kleeren had, herinnerde deze S aan de hulp die hij te Buenos-Ayres van hem had ontvangen. S. moest hem helpen, het kwam er niet op aan hoe. S. hielp hem door het bovengenoemde te ontvreemden, beide liepen tot Wormerveer en vertrokken vandaar per boot naar Am sterdam. S. zit thans in het huis van bewaring, de commissaris van politie verzoekt thans ook de aanhouding van M., zoodat beiden daar zeer waarschijnlijk elkander nog wel eens op niet gedachte wijze zullen ontmoeten. De romantiek is de wereld nog niet uit. BANG OM SOLDAAT TE WORDEN. Een jongeling uit de Pretoriastraat te Am sterdam verliet dezer dagen de ouderlijke wo ning, omdat hij in dienstm oest. Kort na zijn vertrek zond hij zijn ouders vanuit Rotterdam een brief met de mededeeling: Als ge dezen brief ontvangt, zal ik er niet meer zijn". Na dien heeft men niets meer van hem vernomen. EEN MERKWAARDIGE EISCH. Het O. M. zij-de rechtbank te Maastricht heelt tegen een mijnwerker wegens bedreiging voorwaardelijke veroordeeling tot een gevan genisstraf geeischt, onder bepaling, dat bekl. niet meer mag spreken met de vrouw van den bedreigde. ZOMERTIJD. Nu binnenkort het vraagstuk van den zo mertijd weer aan de orde komt, betoogt prof. A. A. Nijland in het Utreciitsch Dbl. de wen- schelijkheid om reeds op 1 April dien tijd m te voeren, omdat toch het zomerhalfjaar eigenlijk al op 20 Maart (dag- en nacht-eve- ning) aanvangt. Voor dien zomertijd beveelt nij aan den Midden-Europeeschen tijd (dus niet een uur later dag, maar 40 minuten) en dan zou hij op 1 October willen zien inge voerd den West-Europeeschen of Greenwich- tijd. Men zou dan hebben: van 1 April tot 1 October den Midden-Europeeschen en van 1 October tot 1 April den West-Europeeschen tijd, beide telkens voor een half jaar. ook verzekerd, dat gij geen reden hebt tot onmiddellijke vrees. De zaken staan tenmin ste niet slechter dan toen gij in de mand waart. Integendeel, veel beter want gij kunt nu een zekere mate van gemak en geriefelijk heid hebben. Wee* dus goedsmoeds; eet en rust. God behoede u! Ik kom spoedig na zonsopgang terug," Buiten op het achterdek vond hij Asad nu alleen met Marzak onder de tent. De nacht was gevallen, de groote halve-maan-lan- taarns op den voorsteven waren aangesto ken en wierpen een doodsch licht over de lengte van het schip en schenen zwak op de bloote ruggen der slaven, die dicht naast el kander op de roeibanken zaten en van wie verscheidene in deze ongemakkelenke hou ding in slaap gevallen waren. Een andere lantaarn hing aan den hoofdmast, en nog een andere op het achterdek ten gerieve van den Dey Een menigte sterren schitterde aan een wolkeloozen purperkleurigen hemel. De wind was geheel gaan liggen, en de wereld in rust gehuld, die alleen verstoord werd door het zwakke geruisch der golven, die op de kust aan het einde der baai braken. Sakr-el-Bahr trad op Asad toe, en vroeg, hem alleen te mogen spreken. „Ik ben alleen," zei de Dey kortaf. „Marzak beteekent dus niets," zei Sakr-el- Bahr. „Dat heb ik al lang vermoed." Marzak liet zijn tanden zien en bromde iets onverstaanbaars, terwijl de Dey, verrast door de gerustheid van den kapitein, die uit zijn onverschillige, spottende woorden bleek, niets wist te zeggen dan een zin uit den Ko ran, waarmede Fenzileh hem in den laatsten tijd dikwijls verveeld had. „De zoon van een man heeft deel aan' zijn ziel. Ik heb geen ge heimen voor Marzak. Spreek dus in zijn bij zijn, of zwijg en ga heen." DE SCH1PPERSSTAKINO. De Scheepsbevrachters hebben den schip pers geantwoord dat de verwijdering der oeurthjsten geschiedde op aandrang hunner lastgevers en dat zij dus niet konden voldoen aan het verzoek tot terugkeer daarvan. In een te Rotterdam gehouden vergadering der schippers, bijeengeroepen door den Al- gemeenen Schippersbond, is een motie aan genomen, waarbij sympathie wordt betuigd met de schippersactie te Amsterdam, terwijl in die motie tevens de wenschelijkheid werd uitgesproken van de invoering der beurtlijst ook te Amsterdam. BESTRIJDING OORLOGSLEED. Op initiatief van een comité, bestaande uit mevrouw Cort van der Linden, mevroum John Loudon, mej. A. Thorbecke te 's-Hage en jhr. A. W. G. van Riemsdijk te Aerden- hout, bij Haarlem, hebben zich door de me dewerking van den hier te lande vertoevende gezanten der oorlogvoerende mogendheden, in eenige groote steden van ons land comi- té's gevormd tot het houden van eenige le zingen, die ten doel hebben een overzicht te geven van de menschlievende hulp, voorna melijk door de vrouwen verleend en in het leven geroepen om het oorlogsleed in zijne verscheidene vorm ente helpen bestrijden. De lezingen worden gehouden te 's-Gra- venhage, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam en Utrecht. IJS. Uit verschillende streken komen berichten over de strenge vorst der laatste paar dagen, die den liefhebbers van ijssport de schaatsen te voorschijn deed halen. Als altijd, ging het niet geheel zonder on gelukken. Te Watergraafsmeer zakten een drietal personen door ijs van één nacht. Al len werden gered Een dergelijk ongeluk ge beurde nabij Sloterdijk. VAN KOUDE BEZWEKEN. Van de 16 passagiers, die gisteren den weg van Holwerd naar Ameland te voet aflegden is onderweg door de koude bezweken de 24- jarige sergeant J. Bleeker te Hollum, met ver lof naar Ameland. Anderen verloren hun be wustzijn bij hun komst op het eiland. BELASTING OP VERMAKELIJK HEDEN. De gemeenteraad van Lisse heeft besloten om vermakelijkheden op Zondag te belasten met het dubbele tarief der belasting daarop, zoodat bijv. van voetbalwedstrijden 20 pet. belasting van de entrée's moet worden be taald. Vermakelijkheden die duren tot na middernacht, moeten 20 pet. op de hoofdsom van de belasting extra betalen. SPIONNAGE? Twee Duitsche deserteurs, die een poosje ge leden bij Sluis over de grens waren gekomen en in de grensstreek bij een boer waren blij ven hangen, werden dezer dagen gevangen genomen. Twee dagen werden zij opgesloten daarna werden zij uitgeleid naar Vlissingen. Men zegt dat zij verdacht werden van spion- nage. UIT WARMENHUIZEN. Bij de in deze gemeente gehouden keuring van landstormplichtigen werden vrijgesteld als ongeschikt voor den dienst: J. Barsinger- horn Jz. van de jaarklasse 1907 en Jacob Grin, Klaas de Vet Jz., Cornelis Vlam Kz van de jaarklasse 1906 UIT KOEDIJK Zaterdagavond vergaderde de tuinbouw- vereeniging de West in hetlokaal van den neer A. Bak, onder leiding van den heer Jb Zwetsman. Aanwezig waren 65 leden. Medegedeeld werd dat de leden van dc Langedijker Groente-Centrale de heeren Jb. Zweisman en W. de Geus, als vertegenwoor digende „de West," in 1919 moeten aftreden, dat alhier nog aanwezig bleken bij de ge- nouden kooltelling 92 wagens roode, 112 witte en 10 wagens gele kool en dat per pro cent zal worden geveild, waarvan elk op zijn oeurt bericht ontvangt. Hierna was aan de orde de rekening van den penningmeesLer Ontvangen was 802.42Vij, uitgegeven 682.74 saldo 119.68. De heer Sio- temaker adviseerde tot goedkeuring der reke ning. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat de vereeniging 158 leden teit, dat er 10 be- stuurs- en 5 ledenvergaderingen zijn gehou- „Hij moge deelgenoot van uw ziel zijn, Asad," antwoordde Sakr-el-Bahr met venne- teien spot, „maar hij is, dank zij Allah, het niet van de mijne. En wat ik te zeggen heb, raakt in zekeren zin^mijn ziel." „Ik dank u," viel Marzak in, „voor uw rechtvaardige woorden. Deelgenoot in uw ziel te zijn zou beteekenen een ontrouwe, on- geioovige hond te zijn." „Uw tong, Marzak, gelijkt op uw boog schieten," zei Sakr-el-Bahr. „Ja zij dringt door verraad heen," was het vlugge antwoord. „Neen omdat zij mikt op iets, wat zij niet kan raken. Nu, Allah vergeve mij! Zal ik boos worden over zulke woorden alt die van U? Heeft niet de Eenige voldoende be wezen, dat hij, die mij een ongeloovigen hond noemt, een leugenaar is, voorbestemd voor de hel? Worden overwinningen als de mijne over de vloten der ongeloovigen door Allah aan een ongeloovige gegund? Dwaze lasteraar, houd uw tong beter in bedwang, opdat de Alwijze u niet met stomheid sla." „Stil!" bromde Asad. „Uw aanmatiging komt niet te pas." „Misschien niet", zei Sakr-el-Bahr met een lach. „Als gij dien deelhebber aan uw ziel bij u wilt houden, moet ik wel spreken, waar hij bij is. Mag ik gaan zitten?" Voor 't geval hem dit geweigerd werd, liet hij zich maar dadelijk op den ledigen zetel naast Asad neder, en kruiste zijn bee- nen onder zich. „Heer", zei hij, „er is een breuk ontstaan tusschem ons, die voor den roem van den Islam vereenigd behooren te zijn." „Gij hebt die gemaakt, Sakr-el-Bahr'was het brommige antwoord", en gij nioet die weer herstellen." .Daarvoor vraag ik uw aandacht. De oor den De bestuursverkiezing had tot uitslag dat de aftredende leden, de heeran Jb. Zwets- man en Jb. Visser werden herkozen met meerderheid van stemmen. Den heer Visser, wegens ongesteldheid niet aanwezig, zal be richt gezonden worden, de heer Jb. Zweta- man nam de benoeming aan. De salarissen voor kunstmestcommissie en bestuur werden vastgesteld als volgt: voorzitter 25, secr.- penningm. 100, presentiegeld buiten de ge meente 3, met reis- en verblijfkosten, voor bestuursvergaderingen 1, de kunstmest- commissie 40 per persoon, bodeloon 50. Als lid der kunstmestcommissie werd met 56 stemmen gekozen de heer P. Stam Mz. Aan genomen werd het voorstel dat elke bouwer aan de veiling bij het uitreiken der nummers in zijn vaartuig moest staan. Als afgevaardigde naar de alg. vergade ring der L. G. C. werden benoemd de heeren Jb. Boldewijn, Jb. Slotemaker, W. Visser, C. Spaan, Jb. Visser, Jb. Keeman, M. Mulder, C. Beets, T. Geus, S. Blom, Jb. Otto, P. Oud, G. Slotemaker, F. Groot en P. Stam. Hierna sluiting. TUINEN VOOR ARBEIDERS. Te Wormer bestaat een vereeniging, waar van hoofdzakelijk de arbeiders lid zijn, die van de gemeente een perceel grond heeft ge huurd, waarvan ieder lid een deel in gebruik heeft gekregen voor de teelt van aardappelen en groenten. In de laatste weken is het geital leden met niet minder dan ongeveer 80 toe genomen en bedraagt thans 108. Ieder lid betaalt 10 cent contributie per week. hetgeen ruim voldoende is om huurprijs en onkosten te bestrijden. Zooveel mogelijk wordt de bloei der vereeniging door heit gemeentebe stuur bevorderd. KORTE BERICHTEN. De stoomboot „Heerenveen", van de Holland—Frieslandlijn, is Zaterdagnacht, op weg van Amsterdam naar De Lemmer, bij den Durgerdammer vuurtoren wegens het vele ijs teruggekeerd. Alle scheepvaart is er door belemmerd. Te Leiden is een alleenwonende 66-jari- ge vrouw, doordat haar kleeren met het vuur in de stoof in aanraking zijn gekomen, ver brand. De buren vonden Zondagmorgen het verkoolde lijk. Tengevolge van den lagen waterstand op de Wadden is de postdienst reeds 4 dagen gestremd, waardoor Ameland geïsoleerd is. De Friesche vereeniging „Us Tael" te Groningen zal trachten aan de Hoogeschool aldaar een privaat-docent in de Friesche taal aangesteld te krijgen. Iemand1 uit Staphorst werd bijna 15 jaar gleeden tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, wegens diefstal. Hij trok naar Duitschland, vanwaar de honger hem thans verdreef. Te Meppel is hij nu aangehouden. Door Duitschers worden in Friesland tamme konijnen opgekocht voor 35 a 40 ct. per pond' levend gewicht. Zij laten ze slachten en opbergen tot deu itvoer zal zijn toegestaan. Door oneenigheid van twee personen is te Maarssen een reeks diefstallen aan het licht gekomen, met gevolg, dat drie personen zijn gearresteerd. Te Delft is een openbare leeszaal geo pend. De buitenhaven van Nieuwediep lag reeds Zaterdag geheel dicht met ijs, zood'at er geen schepen door konden. —Te Arnhem zijn weer 280 kindereu uit Duitschland gekomen, om in Nederlandsche gezinnen te worden opgenomen. Bij Verdo is een jonge Duitsche smokke laar doodgeschoten. De minister van Binneul.~<iidsche Zaken heeft verboden, broodkaarten te doen uitreiken aan stationsrestaurateurs ten behoeve van bui- tenlandsche passagiers, ten einde misbruiken in deze tegen te gaan. De rijksmiddelen hebben in December 20.21 millioen opgebracht, d i. 1.03 millioen meer dan in Dec. 1915. Aan het station Sapp i eer-Oost zijn een reiziger uit Harlingen buue beenen afge reden, doordat hij t« vroeg uit den trein sprong. De man is in het zi ikenhuis te Grot- ningen overleden. Na een korte twist heeft een man te Meppel zijn vrouw met een mes een paar niet levensgevaarlijke hoofdwonden toege bracht. Te Groningen zal ei dit jaar geen kermis worden gehouden. In den Haarlemmerme .polder worden zaak van deze breuk is ginds." En hij wees met zijn duim over zijn schouder naar de kajuit op het achterdek. „Zoo wij die oor zaak verwijderen, zal de l ..uk eker vanzelf weer verdwijnen, en alles zal weer goed tusschen ons zijn." Hij wist, dat nooit weer alle* goed zou worden tusschen Asad en hein. Hij wist, dat hij door zijn uitdaging onherroepelijk veroordeeld was, dat Asad, die eens ge vreesd had voor zijn sterke macht en gebor gen had voor zijn wil, zorgen zou, dat dit nooit weer gebeurde. Hij wist, dat al6 hij naar Algiers terugkeerde, zijn laatste uur spoedig slaan zou. Zijn eenige kans van veiligheid lag daarin, dat hij alle* op één worp zette, door onmiddellijk muiterij uit te lokken, en vlug zijn slag te slaan. En hij wist, dat hiervoor Asad juist reden had om bang te zijn. Op deze zekerheid had hij zijn plan gebouwd, vertrouwende, dat, wanneer hij aanbood de breuk te heden, Asad zou voorwenden, er in toe te stemmen, om het dreigende gevaar af te wenden en des te ze kerder van zijn wraak te zijn, als zij weer thuis waren. Asad's glinsterende oogen keken hem een oogenblik zwijgend aan. „Hoe wilt gij die oorzaak wegnemen?" vroeg hij. „Wilt gij boeten voor die be spotting van een huwelijk, verklaren, dat ge gescheiden zijt en haar vrij laten?" „Dat zou niets baten", antwoordde Sakr- d-Bahr. „Bedenk wel, Asad, wat uw plicht jegens het Geloof is. Bedenk, dat van onze eensgezindheid de roem van den Islam af hangt. Zou het dus niet noodig zijn, toe te laten, dat iets zich tusschen ons drong en die eensgezindheid verstoorde? Neen, wat ik voorstel, is, dat het mij vergund wordt dat ik zelfs geholpen word het plan te

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2