Telegrammen van lieden. duur komen. Het distributiebedrijf zou voor kolen zorgen, maar tot dusver waren ze nog niet gekomen. Op verzoek van den heer F e n ij n deelde de heer Cloeck, lid van de levensmiddelen^ commissie, een en ander mede over het doel van het instellen van de commissie van ad vies. Er zouden natuurlijk fouten gemaakt worden, en daarom hadden de werkliedenor ganisaties ongevraagd twee menschen aan gewezen, die zoo noodig zouden opkomen voor de belangen der consumenten. Den, mid- densiandsvereenigingen was gevraagd zulks ook te doen, maar zij waren in gebreke ge bleven. Als er nu klachten bestaan over een of ander artikel bij de consumenten, kunnen de werklieden voor hen opkomen. Dan wor den tegelijk de vertegenwoordigers van hen die dit artikel verkoopen, ter vergadering van de commissie uitgenoodigd, zoodat men èn consument èn winkelier beide hoort en maatregelen kan overwegen, die beide partij en bevredigen. Met de brandstoffenhandelaren, broodbak kers en groentenhandalaren was reeds overleg gepleegd hoe de verkoop van verschillende ar tikelen moest worden ingepikt. Als men maar even kennis geeft, over een of ander te willen spreken, wordtm en bij de commissie toegela ten. De Alkmaarsche middenstandsvereeniging, concludeerde de heer Cloeck, had bewezen om de levensmiddelenvoorziening niet veel te ge ven, anders was de vergadering veel beter be zocht geweest. Een langdurige onderlinge discussie werd nog over de distributie gevoerd. Ten slotte stelde de heer Fortuin voor den heer Lui- ting niet te benoemen, omdat deze raadslid is, waarop de heer Cloeck zei, dat dit in dit geval niet hinderlijk was. De voorzitter was verheugd, dat de heer v. d. Veen de kwestie van de banketbak kers had ter sprake gebracht en stelde voor als hun vertegenwoordiger den heer v. d. Veen aan te wijzen. De secretaris voegde hier nog aan toe dat er wellicht nog wel meer vakken zijn, die een lid naar de commisse van advies zullen willen afvaardigen. Het bestuur had nu de lijst van het gemeentebestuur gevolgd, 't Zal goed zijn als men zich dan maar aanmeldt. De spreker zou het beter vinden, dat al die commissieleden geregeld op de vergaderingen van del evensmiddelencommissie waren, dan koni eder ook direct zijn belangen verdedigen. Een kolenhandelaar kon toch niet voor de banketbakkers opkomen, enz. De heer Cloeck zou vreezen dat de ver gaderingen op die manier te groot werden, waardoor minder vlug gewerktz ou worden. De menschen kunnen immers komen, als zij maar even schrijven ik wil gehoord worden over dit of dat. Ook verkoopers van niet-dis- tributie-artikelen hebben dat recht. Na weder lange discussies werden ten laat ste de voorgestelde heeren aangewezen, aan gevuld met als vertegenwoordiger van de ban ketbakkers den heer v. d. Veen. Opgave van leden, welke de jaarbeurs te Utrecht wenschen te bezoeken, hetwelk 50 pet. reductie van den vrachtprijs vereleent. Ver schillende leden gaven zich op, nadat de voor zitter het groote belang dezer jaarbeurs in het licht had gesteld. In de a.s. Woensdag te hou den openbare vergadering zal dit punt weer aan de orde komen. Rondvraag. Bij zijn scheiden van de be stuurstafel bracht de heer C1 o e c k de be stuursleden en speciaal dezen voorzitter dank voor de aangename samenwerking. De heer v. d. V e e n bracht de vergadering van Woensdag ter tafel, waar de sluitings kwestie behandeld zal worden. Er zullen drie soorten menschen komen, voor- en tegenstan ders en onverschilligen. En om nu een afdoen de enquête te houden, zou hij hen, die niet kunnen komen, in de gelegenheid willen stel len schriftelijk hun stem uit te brengen. De voorzitter vond hier wel wat voor, v maar toch ook wel wat tegen te zeggen. Hij vreesde, dat er te veel menschen zouden weg blijven als ze schriftelijk konden stemmen. De heer Cloeck vond in de Haagsche N. Ct. 'n bericht over winkelsluiting, waarbij 8- uur sluiting gevraagd werd. Hij las dit be richt voor en was van oordeel, dat opname daarvan in de heden Dinsdag hier verschij nende bladen gunstig zou werken. De secretaris deelde mede, dat het be stuur inzake de sluiting-actie geconfereerd heeft met de Hanze. Het resultaat daarvan is geweest, dat Woensdagavond in bespreking zullen komen, drie voorstellen, n.l. a. 9-uur- sluiting met bepaling dat na 8 uur slechts 1 pit magb randen op elke 40 Ma. winkelop pervlakte (voorstel van de commissie voor strafvorderingen uit den raad)b. 8 uur elec- trisch- en gaslicht uit, waarna tot onbepaal- den tijd vrijheid om den winkel op andere wij ze te verlichtenc. 9 uur genoemd licht uit en daarna als b. Er zal over alle drie voorst, ge stemd worden. Dat voorstel, dat iheer stem men krijgt dan de beide overige samen, zal als aangenomen worden beschouwd, waarvan den raad dan mededeeling zal worden ge daan. Dit was z.i. de zuiverste stemming, iets wat niet alle aanwezigen met hem eens waren. De heer v. d. V e e n dacht dat het eerste voorstel wel zal worden aangenomen en dat de verkoopers van consumptieartikelen den raad een amendement zouden voorstellen, be- oogende voor die winkeliers vrijheid te krijgen om langer geopend te zijn Zoo was het ook reeds voor den kolennood te Haarlem. De heer Cloeck oordeelde, dat de onder teekenaars van de ter zake verzonden adres sen daarover stemming zouden vragen, het- gee zeker hun recht was. De voorzitter herinnerde er aan, dat men bij de vorige openbare vergadering niet zoo goed was voorbereid als thans. Het doel was toen alleen maar de kolenbesparing. De strekking van het toen aangenomen voorste is velen (ook spr.) ontgaan. Nu heeft men in gezien dat het niet aangaat om anderen te be letten hun winkels op andere wijze te verlich ten. We moeten nu besluiten nemen, waardoor zoo veel mogelijk aan de belangen der winke liers wordt tegemoet gekomen en toch kolen worden bespaard. De vergadering van Woensdag zal beter geregeld worden dan die van laatst. De heer S p r u ij t vond het wenschehjk weer met de zustervereniging te adverteeren en het publiek uit te noodigen zijne rekenin gen spoedig te betalen, gelijk ook vorige ja ren geschiedde. Hij verkreeg de toezegging daartoe van den voorzitter. De heer M e ij e r drong aan om voortaan de vergaderingen op tijd te doen aanvangen, anders komt men nooit klaar. De voorzitter beloofde daarmee reke ning te zullen houden. Desecretaris deelde mede, zich we gens drukke bezigheden verplicht te zien het secretariaat neer te leggen. Er zijn daaraan te veel dingen verbonden, gisteren' (Maan dag) had hij elf boodschappen voor de veree- niging te doen. Spreker zou echter wel be stuurslid blijven. De voorzitter bracht den heer Cloeck op deze laatste vergadering, die hij als be stuurslid bijwoonde, een hartelijk woord van dank voor hetgeen hij voor de vereeniging had gedaan. Hij hoopte, dat de heer C. nog vele jaren lid van de vereeniging zou blijven, om zoodoende nog mede te werken in het be lang van den middenstand. De heer Cloeck dankte den voorzitter voor zijne waardeerende woorden en zeide toe elke gelegenheid te zullen aanpakken om sa men te werken, iets wat spr. wat meer van de middenstanders in het algemeen; verwachtte. Hierop had ook de heer Kellenaars aange drongen in zijn rede, waarvan de heer C. een gedeelte voorlas uit de Rotterdamsche Mid denstander. De middenstanders werden daar in onderling verdeeld genoemd. Vervolgens bracht de voorzitter dank aan den secr. voor zijne tot heden zoo ijve rig en met kennis van zaken verrichte werk zaamheden. Hij hoopte dat zijn plaatsvervan ger evenzoo een goed secretaris zou zijn. De heer F e n ij n zag geen reden voor den heer Trijbetz om als secretaris te bedanken. Wat de werkzaamheden betreft, andere be stuursleden zouden daarvan iets kunnen over nemen. Hij keurde het echter af, dat de secre taris van een middenstandsvereeniging tevens boodschapsjongen voor de vereeniging is. Hij opperde het idee den secretaris een tegemoet koming te verleenen of hem aan te sluiten bij de telefoon. De heer T r ij b e t z zou absoluut geen ver goeding willen hebben, wilde liever iets er bij leggen. Als hij het werk kon doen tegen ver goeding, kon hij het ook er zonder doen. De heeren Fortuin env. d. Veen pleit ten er voor om den secretaris voor rekening der vereeniging een telefoon-aansluiting te ge ven- Op de vraag van den voorzitter aan den heer Trijbetz of hij na de uit de vergade ring gesproken vriendelijke woorden terug kon komen op zijn besluit, zei deze, dat hij, als de vereeniging hem de telefoon zou willen geven, zou aanblijven, omdat hem dan vele boodschappen zullen blijven bespaard. Met applaus nam de vergadering kennis van deze medeueeling. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. BIJ IJSONGELUKKEN. Adressen waar dreggen door de gemeente zijn gedeponeerd. Stadstimmerwerf, Oude gr., hoek Keetgr. J F. van Huchten, Oudegr., hoek Kl.Nieuwl W. F. Adolf, Oudegrhoek Hofstraat. Achterpand Waag, Waagplein. Gasfabriek, Kanaalkade, Schaftlokaal. J. Bok, Peperstraat, Brugwachter. W. Hillenius, Frieschebrug, brugwachter. W. van Walen, Vlotbrug, brugwachter. Accijnstoren, Bierkade, Politiepost. J. Coppens, Verdronkenoord, Naast Wapen van Munster. Wed. Servaas, Voormeer, hoek Zandersb. A. Overtoom, Scheteldoekshaven, hoek Geest. J. Duinker, Geestersingel, hoek Druiven!. K. Wortel, Kennemersingel, Boerderij bij de Hoevervaart. H. van der Sleesen, Geesterweg, hoek Gees- tersingel. G. T. M. v. d. Bosch, Helderscheweg, Melk fabriek. A. C. de Boer, Wildemanstraat, hoek Ooster brugstraat. J. Mulder, Kennemersingel, hoek Vogelenz. Politiebureau, Langestraat. L. R. Obdain, Nieuwlanders., Kleine dreg. C Flipsen, Noorderkade, Kleine dreg. G. Diepen, Luttik-Oudorp, Pompenmakerij K. Bosman Zeglis, Overhaal Kalkovens. Slachthuis, Helderscheweg Woning Dir. J. H. Ooijevaar, Ritsevoort, hoek Oudegr. J. Over, Kweerenpad 6. H. W. Holsmuller, Voordam hoek Zijdam. J. Taman, Zeglis, hoek 1 site Kanaalstraat, J. W. v. d. Meulen, 1ste Kabelstraat, koffie- stroopfabriek. N.V. „Bouwstoffen", Oudegracht, v.h. P. Messelaar. J. Bruijn, Nieuwlandersingel, hoek Kenne- merstraatweg. A. de Boer, Noorderkade 19. Concierge Huis van Bewaring, Geester singel. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. Pieter van der L., arbeider, Medemblik beleediging, eisch 14 dagen gevangenisstraf, vonnis dto bij verstek. Jan V., werkman Hoorn, eisch bevestiging vonnissen kantonrechter Hoorn, uitspraak 3 weken voorwaardelijk. Evert de B., koopman, vernieling, eisch 14 dagen gevangenisstraf, uitspraak 10 boete J 10 dagen hechtenis. Gerbrand T., timmerman Akprsloot, mis^ handeling, 3 maanden gevangenisstraf, von nis 1 maand gevangenisstraf. Wilhelmus A., landbouwer, Egm.-Binnen, diefstal, eisch 1 maand gevangenisstraf, von nis 14 dagen gevangenisstraf. Jan de W., koopman, dc Rijp, overschrij ding maximumprijs, eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis dito. Wilhelmus Johannes B., directeur Z. en N H. Tramwegmaatschappij, Heemstede, het laten staan' van een goederenwagon op de tramrails bij Limmen, eisch 2 maal 6 boete of 2 maal 4 dagen hechtenis. Uitspraak vrij spraak. Hendrikus R., broodbakker, Bergen, over treding Arbeidswet, eisch 15 boete of 10 dagen hechienis, vonnis 25 boete of 10 da wn hechtenis Marinus Nicolaas de W., landarbeider, Egm.-Binnen, doodslag van een kat, eisch 1 maand gevangenisstraf, vonnis 20 boete of 14 dagen hechtenis. Eva M., z.b., zwdiefstal, 3 maanden ge vangenisstraf, uitspraak dito. Anna Catharina van der L., zonder beroep, Alkmaar, beleediging, eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis 7 boete of 7 dagen hechtenis. Ie Jan D., arbeider Grootebroek, 2e Simon S., arbeider Grootebroek, diefstal, eisch 2 maanden gevangenisstraf tegen ieder, uit spraak dito. Jan E., schipper, Enkhuizen, dronkenschap en verzet, eisch 1 maand gevangenisstraf Uitspraak 14 dagen. Salomon Meijer M., winkelier, Helder, be leediging, eisch 5 boete ol 2 dagen hechte nis, uitspraak dito. Cornelis L., vrachtrijder, Schermerhom, overtreding rijwielreglement, eisch 15 boe te of 10 dagen hechtenis, vonnis 5 boete of 5 dagen hechtenis. lumens L., vrachtrijder, Schermerhom, dito, eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis dito. SCHILDERIJE NTE NTOO N- STELLING. Het teekengenootschap „Kunst zij ons doel" heeft Zondag en Maandag in de sociteitszaal van de Harmonie een tentoonstelling gehou den van den Alkmaarschen schilder Jo Be zaan. Het is een goede gedachte van het ge nootschap-geweest om het werk van den hr. Bezaan onder zijn stadgenooten wat meer be kendheid te geven. Het is dit wel waard. Er waren onder de tentoongestelde stukken schil derijen zoowel als teekeningen, zeer mooie ge slaagde, die van een oorspronkelijke visie ge tuigden. De hr. Bezaan is niet 'n man van 't licht, over al zijn schilderwerk hangt iets vaags, iets een grauwige waas, dat zelfs aan een zoo licht en vroolijk onderwerp als een bloembollen veld een sombere stemming geeft. Maar over deze eigenschappen van het werk moge verschil van appreciatie bestaan, de „stemming" moge tot den een meer spre ken dan tot den ander, dat de technishe af werking betreft, zal men 't wel eens zijn dat deze vele goede eigenschappen bevat. Ook onder de teekeningen zijn er vele die goed geslaagd zijn. Met zekere, forsche streken Houtskool dikwijls neergezet doet zich een impressie varf den kunstenaar duidelijk aan den toeschouwer voor en ook hier zijn tech nische gaven zoowel als oorspronkelijkheid niet te ontkennen. Overigens heeft men in het nummer van Zaterdag kunnen lezen hoe een kunstbroeder en kenner het werk van dezen stadgenoot beoordeelt. PRIJZEN BEHAALD. Op de grootste tentoonstelling van Pluim vee en Konijnen, gehouden in den Haag, be haalde de heer F. Jongejans met konijnen 2 maal een 2e prijs en een zilveren eere-pen- ning en den heer M. de Boer met hoenders 3 eerste- en 3 eere-prijzen. BILJARTEN. De heer Willig had gisteren van verschu ilende zijden hartelijke gelukwenschen in ontvangst te nemen. Bijna alle bekende bil- jartliefhebbers kwamen hem feliciteeren. Be- ualve den titel van kampioen is hij voor een jaar in 't bezit gekomen van een fraaien zil veren wisselbeker, die tweemaal achtereen of drieinaai in 't geheel moet gewonnen wor den om in eigendom over te gaan. Eigenaar werd de nieuwe kampioen van een gouden draagmedaille. Nog geen enkele maal vóór deze, is dit kampioenschap behaald met zeven overwin ningen. Bovendien is de eer voor dep heer Willig te grooter, omdat hij hier nooit in de gelegenheid is te oefenen op een groot bil jart en omdat het materiaal (Wilhelmina-bil- lards) hem totaal vreemd is. De heer Willig behaalde 1400 punten in 271 beurten en speelde dus over 't geheel met een gemiddel de van 5,16 ruim. Over zijn tegenstanders sprekende, roemde hij het spel van den heer Koopman, die vooral in masseeren en pi- queeren heel sterk is. De regeling van den wedstrijd was uitstekend. Slechts één klein incident deed zich voor in de laatste partij met den heer Kisch. De heer Willig had ne- ,en caramboles gemaakt en raakte de tiende uiterst dun, wat door den arbiter niet werd „ezien. Dat punt werd dan ook niet geteld en de heer Kisch kwam aan stoot. Deze fout uad gelukkig geen ernstige gevolgen De neer Willig won de partij toch. GYMNASTIEKVEREENIGING „DE HALTER". Ter gelegenheid van haar 18-jarig bestaan zal bovengenoemde vereeniging onder lei ding van haar directeur, den heer Jac. Schcnke, leeraar M. O. gymnastiek, Zater dag a.s. een uitvoering geven in de Harmo nie. De tijdsomstandigheden brachten ook voor deze vereeniging vele moeielijkheden mee, doch onder de bekwame leiding van den di- resteur behaalde „de Halter" het vorige jaar toch nog tal van overwinningen te Amster dam, IJmuiden, Wijde-Wormer, Edam en Alkmaar, waarvan de verschillende medail les en diploma's thans in het sigarenmaga zijn van den heer Jac. Degeling, Kraanbuurt, geëtaleerd liggen. Men is er in geslaagd een zeer varieerend programma samen te stellen. Vrije oefeningen voor dames, heeren, kleine jongens en meisjes; tremplinpaard, klassi kaal brug, ringen, rek-brug, hoogrek enz wisselen elkaar af, terwijl, ten slotte ook „groepen", door de leden samengesteld, be wijs zullen afleggen van uitstekende studie, waardoor „de Halter" haar naam handhaaft Vóór eenige maanden werd door ,de HaWer" bij de afdeelingen1 dames, heeren en adspi- ranten nog een meisjes-afdeeling opgericht, die voor de eerste maal medewerkt. 'Bij de opening zal door den voorzitter een vlag aan de damesafdeeling worden overhandigd Met het oog op het bal, dat dezen avond zal besluiten, zij er de aandacht op geves tigd, dat de uitvoering om half 8 precies zal aanvangen. HET IJS. Gisterenavond, met de uitstekende electri- sche verlichting, werd er nog vrij druk op de Quint gereden, het ijs was nu ook wat beter geworden, al was het nog lang niet overal een genoegen om te rijden. Maar zóóvee" rijders waren er niet of ieder had op de goe de gedeelten van de baan ruim baan om for sche slagen en zwaaien te maken, wat velen dan ook deden. Het draaiorgel van de Wilde zorgde er voor vroolijfchHd en speelde wat aardige walsen en populaire wijsjes, op welker cadenzen het zoo gemakkelijk en prettig rijden is. Van zeven tot negen, duurde de pret, toen doofden de lichten, maar de hartstochtelijken heten zich hierdoor nog niet weerhouden om in het donker een. baantje te maken Langzamerhand echter minderde de liefheb- oenj en. tegen half tien lag de baan veriaten onder de strakke sterreiucht, welke veel be loofde voor den volgenden dag. Die belofte is in vervulling gegaan. Het heelt knapjes gevroren. Bij meeting bleek het ijs gemiddeld meer dan 9 c.M., zoodat het oetrouwbaar mocht heeten. De baanvegers verschenen, de banen werden uitgezet én de schoten kregen ijsvacantie! Een prachtig oesluit, waarvoor de kinderen den burge meester wat dankbaar zullen zijn. Trouwens de kinderen niet alleen, maar ook de ou deren die van den heerlijken wintersport zoo graag doen genieten. Vanmiddag boden de grachten en singels een gezelligen aanblik. Het was aneraar- digst die groote kinderen daar te zien schar relen zooaisdertig jaar geleden de heéle Kleintjes deden! Maar er viel ook nog iets anders op te merken. Arme kindertjes, die zich met gassen" moesten tevreden, stellen, omdat ze geen schaatsjes hadden. Lieve lezeres, vriendelijke lezer, kijkt gij nog eens op uw zolder. Wellicht vindt ge nog wel een paar die te klein waren of om andere reden voor u onbruikbaar zijn gewor den, die nu als dood kapitaal daar liggen en zulk een heerlijke rente zouden afwerpen ais ze aan de voeten zijn gebonden van degenen, voor wie het ijs nu maar een zeer betrekke lijke vreugde is. Toe. neemt die schaatsjes mee naar gracht oi singel en stop ze stine- tjes in de handen van de kleintjes, die maar te kijken staan hoe anderen rijden. Ge zult dan in een paar verheugde schitteroogjes kij ken en uw dag zal goed geweest zijn! RINGRIJDERIJ OP DE QUINT. Hedenmiddag 2 uur werd op de Quint een ringrijderij voor paren gehouden. Er werd tegelijkertijd door twee paren af gereden, die moesten trachten de drie ringen, die op hun baan aan dwarsiatten bevestigd waren, af te siteken. Voor iederen afgestoken ring werd een punt berekend, terwijl het paar, dat het eerste de baan volbracht had, twee punten extra ontving. Uitgeloofd Waren twee maal drie prijzen. De eerste prijs voor heeren was een beeldje van Napoleon, de eerste prijs voor dames een fraia gouden broche, de tweede prijs voor heeren een inktste 1, voor dames een naaidoosje, de derde prijs voor heeren een rookstel, voor dames een etui met drie toi let flacons. De baan was vrij goed, het ijs hard, maar hier en daar gescheurd, wat, mét den harden wind die schuins, bijna dwars, over het ter rein stond, zuiver rijden bemoeilijkte. Mis schien waren dit de redenen dat er tegen half drie, men was nog niet begonnen, nog weinig animo bestond. Om drie uur hadden ingeschreven de da mes en heeren: 1. H. Stikkel, mej. A. Kieft. 2. J. Cloeck, mevr. v. d. Ploeg. 3. J. M. Stikkel, Mevr. Wigman. 4. Reeling Brouwer, Mej. de Lange. 5. S. Met, Mej. Zwart. 6. C. Nannes Gorter, Mej. M. v. d. Moer 7. J. H. Piepenbroek, mevr. Piepenbroek 8. J. Lint, mevr. Lint. 9 P. v. d. Horst, mevr. v. d. Horst. De eerste prijs werd gewonnen door den heer H. Stikel met mej. A- Kieft. Ie pr. heeren: J. M. Stikkel, 2e pr. S. Met, 3e pr. M. Stikkel.. Ie pr. dames:- Mej. H. H cie Lange, 2e pr. mej. A. Zwart, 3e pr. mej. Kieft. TE HOUL-LN WEDSTRIJDEN. In samenwerking tusschen üe Alkmaarsche IJsclub en fe Quint zullen er Donderdag groote wedstrijden in het schoonrijden plaats nebben n.l. voor leden der Alkmaarsche IJs club met dames en om het kampioenschao van Alkmaar voor dames. Deze laatste wed strijd is open voor ieder. De Burger IJsclub heeft haar bekende wedstrijden onder haar leden uitgeschreven op Donderdag om 6 uur s avonds op de Oude Gracht baan. Ongetwijfeld zal het ook daar niet aan belangstelling ontbreken. RINGRIJDERIJ WOENSDAG. Woensdagmiddag is er een ringrijderij voor jongens en meisjes op de Quint. De eerste prijs meisjes is een schemerlamp, eer ste prijs jongens een gereedschapetui. De tweede prijs meisjes is een klokje, tweede pr. jongens een collegetasch. Derde prijs meis jes is een Japansche werkdoos, derde prijs jongens een sigarettendoos. De 4e prijs meis jes is een horlogearmband, de 4e prijs jon gens een pic-nic etui. Altemaal prijzen, die een mooien kamp doen verwachten tusschen vele liefhebbers! HET TE VERWACHTEN WEER. Onze deskundige deelt ons het volgende me de omtrent het weer: Ondanks de toenemende bewolking duurt de vorst voort. Het barometrisch hoog hand haaft zich, de depressies blijven op grooten afstand De toenemende bewolking was slechts het gevolg van kleine randvlaagjes maar dit zijn geen wezenlijke dooi-voortee- kens, want zonneschijn zal met bewolking af wisselen, sneeuw van beteekenis is niet te verwachten, de wind blijft uit het oosten waai en. UITVOERING. Door het kinderkoor „De Kleine Stem", onder leiding van den heer G. Anderson, wordt Donderdag 25 Januari a.s., ter gele genheid van het 3-jarig bestaan een uitvoe ring georganiseerd, met medewerking van «enige damesleden van „De Stem des Volks," in het lokaal van den heer W. Mooij aan de Koorstraat. HET VRIJE TOONEEL. Door het Vrije Tooneel (dir. de heer Loe- vens) is Zondag te Winkel met groot succes opgevoerd het tooneelstuk van ds. Schermer- horn „Toen het oorlog was". De na afloop gehouden collecte ten voordeele van de dienst weigeraars bracht 875 op. AMSTERDAM, 23 Jan. Te IJmuiden is hedenmorgen vroeg aan de Vlaamsche kust een zeeslag tusschen twaalf Duitsch oorlogs schepen en tien Engelsche. Een Duitsche bodem is gezonken, enkelen gevlucht, de Duitsche torpedoboot C. 69 beschadigd te IJmuiden binnengevallen met vermelde aan tal dooden en gewonden. Sleepbooten zijn ter assistentie uitgezonden. Roode Kruis- auto's uit Haarlem en Den Haag komen om assistentie te verleenen. IJMUIDEN, 23 Jan Jan. De sleepboot Billiton heeft het Duitsche oorlogsvaar tuig hedenmorgen binnengebracht, waar van 3 officieren en 5 of 6 minderen gesneu veld waren. Uit verhalen van geredden blijkt dat bij het eerste treffen twee officie ren werden gedood. Het treffen had lieden morgen 4 uur plaats tusschen Hoek van Hohand en Scheveningen. De bemanning maakt den indruk van veel te hebben mee gemaakt. Aan boord waren de deerlijk ge havende lijken van een 8 -tal Duitsche zee lieden, waaronder dat van den kwartier meester. Eenige Duitsche kruisers men spreekt van zes zouden in den grond zijn geboord. Dit bericht is echter nog niet bevestigd. De trawler I die 20 gewonden mee bracht, moest die wegens gebrek aan ruim te, boven op het dek laten liggen. Bij het gevecht moeten ten tiental Duit sche torpedobooten en enczele Duitsche kruisers zijn betrokken geweest. VOORZITTER TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 23 Jan. In de verga dering der unie-liberale Kamerclub deelde de voorzitter, de heer de Meester mede dat hij zich niet beschikbaar stelde voor het voorzitterschap der Kamer, ook de heer Rink verklaarde niet in aanmerking te wil len komen. De club koos daarop mr. Fock als candidaat voor het Kamerpresidium Wij vernemen dat de overige fracties der linkerzijde ook hun stem aan mr. Fock zulleu geven. Gemengd nieuws. OPENBARE LEESZAAL TE UTRECHT. Ter herdenking aan het 25-jarige bestaan van de Openbare Leeszaal te Utredit is gis ternamiddag in besloten kring een druk be zochte bijeenkomst gehouden. Onder de talrij ke genoodigden, die in de met bloemen ver sierde gehoorzaal aanwezig waren, waren de echtgenoote van den commissaris der Konin gin in de provincie de commissaris zelf was verhinderd de burgemeester, een wet houder en de secretaris der gemeente, bene vens tal van raadsleden; dr. A. W. Brons veld, oud-predikant; dr. N. J. Singels, rector van het Stedelijk gymnasium; de hoogleera ren mr. W. L. P. A. Molengraaf en dr. G. W. Kernkamp; jhr. mr. E. A. van Beresteijn, lid van de Tweede Kamer en verder verscheidene vertegenwoordigers van arbeidersorganisa ties, van leeszalen elders, enz. De eerste spreker, mr. A. de Graaf van Utrecht, voorzitter der Leeszaal, dankte het gemeentebestuur voor den steun, dien de lees zaal mocht ondervinden, en uitte de verwach ting, dat die hulp en steun steeds grooter zul len worden. Prof. mr. W. L. P. A. Molengraaf, eere voorzitter van de instelling en het eenigste nog in leven zijnde lid van de commissie, wel ke de oprichting der leeszaal voorbereidde, en daarna 14 jaren voorzitter, schetste uitvoe rig de moeilijkheden, waarmet.e het bestuur in de eerste jaren te kampen had. Jhr. mr. E. A. van Beresteyn uit den Haag wenschte als voorzitter van de Centrale Veree niging van Openbare leeszalen de Utrecht- sche leeszaal geluk en merkte op, dat dit zil veren feest ook het zilveren feest is van de beweging voor openbare lemz.-en. Voorts merkte spreker op, dat aan dUtrechtsche leeszaal het eerst-geboorterecht toekomt, en dat men vroeger ten onrechte meende, dat aan de leeszaal te Dordrecht dit toebehoort. Burgemeester Fockema Andreae bood na mens de gemeente zijn gelukwenschen aan. Prof dr. G. W. Kernkamp bood namens een commissie uit de leden aan het bestuur 'n huldeblijk aan, bestaande uit r-n verzameling boeken over de vaderlandsche kunst. Spreker merkte daarbij op, dat het g schenk bij el kaar is gebracht vooral ook door kleinere giften. De heer P. Stroband bood namens het per soneel aan het bestuur een verzameling boe ken over sport aan, waarbij hij de goede sa menwerking tusschen bestuur en personeel in herinnering bracht. De voorzitter bood den eeic-vr >rzitter, prof. Molengraaf, een fotogram a het gebouw der leeszaal aan. Aan de beozekers werd eeL ai uitgevoerd gedenkboek uitgereikt. HET LICHTVEr D. Het bestuur van de a ven haagsche Winkeliersvereeniging deelt een en ander me de uit de antwoorden op de vragen door het bestuur gesteld bij de onlangs gehouden en quête met betrekking tot het lichtverbod. Niet minder dan 67.3 pet. van de ingeko men antwoordenlijsten bevatten betuigingen van ontevredenheid over het besluit van het gemeentebestuur. Op de vraag of schade werd geleden en hoe groot die was, meldden 22 2 pCt. van hen die antwoorden inzonden dat zij schade hadden, zonder daarbij een bedrag op te ge ven, terwijl 38.2 pCt. de schade besomden op 5 pCt. tot 100 pCt. De vraagwat wenscht gij er tegenover te stellen, werd door niet minder dan 61 pCt. beantwoord met de uitgedrukte begeerte naar vervroegde winkelsluiting, terwijl door 28.8 pCt. werd verlangd het beperkte licht te mogen verdeelen over étalage en winkel. Vóór het huidig besluit werd genomen had de voorzitter der Vereeniging bij een onder houd geadviseerd tot sluiting om 8 uur als het meest doeltreffend in de richting naar licht- en dus kolenbesparing. Onmiddellijk daarop volgde een adres aan B en W. namens de Vereeniging, die ruim 1400 winke'iers nmvat houdende het verzoek 8 uur winkelsluiting te bevelen. FFN 7FFSÏ Afi

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2