DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1)E OOliLOU. Tabak J. R. Keuss. No. Honderd en negentiende jaargang. VRIJDAG 26 JANUARI 191fo s per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentiepriisl2ict. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERIÏIs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 26 Januari. In het Westen blijft de toestand dezelfde. Nu eens hier, dan weer daar behalen kleine troepen-afdeelingen van beide partijen gerin ge plaatselijke voordeelen bij verkennings tochten. In Artois, Champagne, aan de Maas, in de Vogezen komen dergelijke ondernemin gen voor. Heden verschenen de namen van twee oude „hooge" bekenden in de legerbe- richtende Franschen deelen mede, dat de Fransche artillerie een1 vernietigend vuur op de Duitsche batterijen en versterkingen ten noord-oosten van den Hartmannsweilerkopf richtte (in de Vogezen) en de Duitschers ma ken melding van een levendige actie bij den „Dooden Man," dien men zich ongetwijfeld uit den Verdun-strijd nog wel herinnert Op het oostelijk oorlogstooneel hebben de Duitschers Russische stellingen in de bos- schen, aan beide zijden van de rivier de Aa veroverd over een breedte van 10 K.M. Men bedenke echter, dat het hier gebied betreft, het welk de Russen in het begin van deze maand op de Duitschers hadden veroverd In Roemenië schijnt de strijd, waarschijnlijk in verband met de hevige koude, geheel tot stilstand gekomen. Het blijkt dagelijks opnieuw, dat president Wilson's vredespoging niet meer ongedaan is te maken en de staatslieden in de oorlogvoe rende landen dwingt zich bezig te houden met het vredesvraagstuk. Na den Engelschen minister Bonar Law heeft de Hongaarsche minister Tisza over de laatste redevoering van president Wilson 't woord gevoerd. En de officiëele woordvoerders laten een heel ander geluid hooren dan de couranten in de oorlogvoerende landen. De pers was alom maar slecht of matig over de Amerikaansche verklaring te spreken. De verantwoordelijke staatslieden daarentegen toonen een geheel andere stemming Zij putten het goede, dat er in die verklaring zit, het goede voor hun par tij wel te verstaan, er uit en leggen daarop den nadruk om hun gezindheid te doen ken nen. De heer Bonar Law is van oordeel, dat het doel van president Wilson slechts door vechten kan worden bereikt, graaf Tisza be toogt daarentegen, dat door de vredesactie dit doel kan worden verwezenlijkt. En de Pruisische minister van oorlog heeft ver klaard, dat men den oorlog tot een zegevie rend einde moet brengen. Door al die verkla ringen echter zullen de volkeren er meer en meer toe gebracht worden om zich na een kor ten tijd van hevig doorvechten ernstig af te vragen, of men al vechtend werkelijk wel op schiet! KORTE BERICHTEN. De Engelsche admiraliteit ontkent dat bij het zeegevecht bij de Nederlandsche kust behalve het reeds vermelde gezonken schip nog een ander is beschadigd of verloren ge gaan, dit in tegenspraak met de officieele Duitsche berichten. Er zou te Londen een vlootraad der En tente zijn gehouden, waar maatregelen om voor aanval en verdediging tot eenheid van optreden te komen zijn besproken en vastge steld. De keizer heeft het Japansche parlement ontbonden, waarschijnlijk in verband met een motie van wantrouwen in de regeering. Een Russische onderzeeër heeft bij den Bosperus 4 zeilschepen getorpilleerd en er 3 op de kust doen loopen waar de storm ze stux sloeg. Een ver groot ing van de haven van Lon den waardoor er voor drie groote Oceaansche pen meer plaats is, is dezer dagen voltooid. Bij oefeningen in Engeland is een vlie gerofficier gedood en een ander gewond. Een korporaal-vlieger is mede gedood. Diusdag zijn de vrouwelijke werklieden in de groote munitiefabriek van Schneider te Harfleur in staking gegaan. Thomas, de mi nister van munitie, heeft een beroep op haar vaderiandsliéfde gedaan. - Volgens Engelsche berichten is men in Griekertldnd doende, alle eischen van de geal lieerden zoo volledig mogelijk na te komen. Eerst na dat zulks volkomen zal zijn gtschiec zal de blokkade van de Grieksche kusten wor den opgeheven. Wat de chartering van de Orieksche koopvaardijvloot door de Engelschen aangaat wordt gemeld, dat er reeds één schip in En- gelsceh handen is overgegaan. Verscheiden Gnekscher eeders hebben de contracten al ge- teekend. Met de koude nijpt de steenkolenood m Parijs dubbel. Reeds zijn er kolenopstootjes geweest. Het Spaansche parlement komt 29 dezer bijeen. Óp de agenda staat o.a. de heffing van een oorlogswinstbelasting. De Duitsche keizer heeft maarschalk v. Mackemm het grootkruis van het IJzeren Kruis verleend. Een waardeerende brief bege leidde deze onderscheiding. In Japan is een personentrein op een soldatentrein gereden, er moeten 130 soldaten gedood zijn. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de be grooting van buitenlandsche zaken werd Donderdag voortgezet. De heer Scheurer (a.-r., Sneek), besprak de plichten der hier te lande aanwezige Bel gen en de deportatie der Belgen naar Duitschland. De regeering volge niet den door den heer Duys aangewezen weg, aan gezien zij zich dan met meerdere zaken zou hebben te bemoeien. De heer Van Hamel (u.-l., Amsterdam IV) behandelde de kwestie der wegens ver denking van spionage in het buitenland ge vangen gehouden Nederlanders en drong aan op een verzoek om mededeelingen van Duitsche zijde. De heer Van Leeuwen (S. D. A. P., Utrecht II), sprak over een samenwerking van de neutralen, die z.i. niet in dezelfde verhouding tot de oorlogvoerenden staan, zoodat spr. van een conferentie van neutra len weinig verwachtte. Voorts vroeg spr., of spoedig zou kunnen worden overgegaan tot de behandeling van zijn voorstel betreffende de medewerking van het parlement aan de buitenlandsche aangelegenheden. Een com missie uit de Kamer voor die aangelegenhe den zou spr. een middel daartoe achten. De ze commissie was z.i. ook wenschelijk met het oog op den te verwachten economischen oorlog. De heer Nolens (r.-k., Venlo) uitte eveneens den wensch, dat de Belgen naar hun land konden terugkeeren. Aan de uitla tingen van verschillende buitenlandsche staatslieden in het belang van den vrede der toekomst, hechtte spr. door de omstandighe den, waaronder zij zijn afgelegd, weinig waarde. Tegen de uitbreiding van het Bryan- tractaat tot collectieve verdragen, kantte spr. zich niet, maar wel tegen de economische en militaire sanctie, die men daaraan wilde ver binden. De heer v. d. V o ort v. Z ij p (a.-r., Tiet- jerksteradeel) bracht rapport uit van de aan bieding van de nominatie voor het voorzit terschap der Kamer aan de Koningin. Na de pauze voerden het woord de hee- ren de Savornm Lohman, v. d. Voort v. Zijp en Troelstra, waarna de waarnemende voor zitter, de heer Schaper, mededeelde, dat een koninklijk besluit was ingekomen, waarbij de heer Fock tot voorzitter was benoemd. Hij verzocht dezen daarop het presidium te aanvaarden. De nieuwe voorzitter dankte den heer Schaper voor zijne woorden, die hij op hoo- gen prijs stelde en betuigde zijn dank aan de Kamer voor het in hem gestelde vertrouwen door hem voor te dragen tot voorzitter. Nadat de heer Rutgers over hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) der Staatsbegrooting nog had gesproken, betuigde de minister zijn dank voor de aan zijn beleid gewijd welwil lende woorden en beantwoordde de verschil lende sprekers. In de avondvergadering kwam de Water staatsbegrooting aan de orde. De heer Fleskens (r.k., Helmond) klaagde over den slechten waterafvoer in Noordbrabant. De heer Duymaer van Twisk (a.-r., Steenwij k) behandelde de waterstaatstoestan den in N. W. Overijsel. De heer S m e e n g e (u.-l., Meppel bepleit te het aanleggen van een kanaal door de Geldersche vallei in het belang van den wa terstand in het Meppeler diep. De heer Visser v. IJ zendoorn (v.-l., Gormchem), sprak over de schade, door den stormvloed van 13 op 14 Januari 1916 te weeg gebracht in Noord-Holland, speciaal in Waterland. Spr. was niet overtuigd dat het op de dijken uitgeoefende toezicht voldoende is, zoodat men niet voldoende waarborgen heeft, dat de dijken wel sterk genoeg zijn om eiken vloed te keeren. De heer Boogaerts (r.-k., Roermond), meende dat het gewicht van het gebeurde van Noord-Holland niet lag in de grootte van den dijk, den omvang van de ramp of van de schade, maar in het feit dat in een tijd waarin de ingenieurswetenschap op zulk een peil staat als thans, een dijkvak van 2 K.M. is bezweken, zonder dat de overheid die met het toezicht was belast, zich van den onvoldoenden toestand van den dijk bewust is geweest. De minister van waterstaat gaf den heer Fleskens toe, dat belangrijke werken noodig zijn ter verbetering van de afwate ring van Noord-Brabant. Inzake de verbetering van de Linde had de minister zich vereenigd met het plan van Gedeputeerde Staten van Friesland. De plan nen waren klaar. Voor de Oostermoersche vaart was de overeenstemming tusschen de twee provin ciën nog niet verkregen, maar de minister had zich voorgenomen voor al deze onder werpen een wetsontwerp in te dienen. De mi nister had een wetsontwerp opgemaakt dat D/2 millioen zou vorderen, maar de buiten gewone tijdsomstandigheden verhinderden hem daarin nog. De minister verklaarde inzake de ka nalisatie van de Gcldatsche vallei niet bereid te zijn steun te verleenen voor een groot Kijuvaartkanaal, wel voor een kanaal van bescheiden omvang. Wat het Oranjekanaal aangaat, zou verdieping daarvan de beste oplossing zijn. Inzake de overstroomingen in Noordhol land zeide de minister dat men te doen had met een buitengewoon natuurverschijnsel. Wilden we onze dijken maken met het oog op een buitengewoon hoogen waterstand en een buitengewoon langen duur daarvan, waar bleven wij dan? Men moest niet reke ning houden met alle theoretische mogelijk heden, maar met de practische vraag: wat is de hoogst bekende vloed over een heel lang tijdvak? Die hoogste vloed, in 1825, was 30 c.M. hoog. Deze dijk had getoond het lang te kunnen houden. Hij had den vloed van 1877 doorstaan zonder bezwaar. Alleen in 1825 is een stukje van den dijk doorgebro ken, n.l. een steenen weer die door militai ren gelegd was. Om een doorbraak te krij gen zooals nu heeft plaats gehad, moet men teruggaan tot 1774. De minister gaf echter toe dat het dijkre- glement niet deugde. Het was intusschen de vraag, welke bedragen voor onderhoud van den dijk zijn uitgegeven en welke rapporten daarover zijn uitgebracht. Daaromtrent is thans een onderzoek hangende. Maar de mi nister had natuurlijk allereerst de herstelling van den dijk bevorderd en hij bracht hulde aan hetgeen Gedeputeerde Staten en de pro vinciale hoofdingenieur daarvoor hebben ge daan. Het was ook een fout dat in den dijk zooveel puin was gêstort. Dit is thans door klei vervangen en de dijk is verzwaard. De minister had het zijn plicht geacht vanwege het oppertoezicht regels te stellen, niet alleen voor de versterking maar ook voor het be heer der dijken. De minister stelde zich voor na te gaan wat noodig is om voor de toe komst een dergelijke ramp van ons land af te wenden. De algemeene beraadslagingen werden ge sloten. Bij artikel 8 (electriciteitsvoorziening) be sprak de heer A 1 b a d a (S. D. A. En schede) de electrificatie van ons land. Oprichting van een electriciteitsbedrijf van staatswege voor het geheele land was wen schelijk. In het buitenland waren reeds rijksregelin gen ontworpen of totstandgekomen, zoo in Beieren, Baden, Saksen en Pruisen. E>e heer Boogaerts achtte het even eens wenschelijk dat de minister maar lei ding gaf van bovenaf bij de electriciteits voorziening. De op te richten centraalstati- ons moesten bestemd zijn om in de toekomst stroom te leveren aan één net. Het verkeer ten onzent diende in de toekomst geëlectrifi- ceerd, zoowel de groote spoorwegen als de poldergemalen en locaal spoorwegen. Voorts dient men op de wegen electromobielen in te voeren en de benzine-motoren te verbieden. De minister was het met de sprekers volkomen eens, dat een goede electrificatie van ons land van grooten invloed zal zijn op de welvaart van ons volk. Na het intreden der buitengewone omstandigheden moest hij echter het denkbeeld voor een electrificatie van rijkswege, die 30 a 40 millioen zou kos ten, laten liggen. Men zou daarbij echter de bestaande groote centralen moeten laten be staan. Het rapport der staatscommissie had immers een rijksregeling voor oogen. Anders kreeg men op den duur op de wegen de ka bels van allerlei centralen door elkander. In tusschen bleek het bezwaar, dat de grenzen der provincies niet steeds met de grenzen der centralen samenvallen, geen bezwaar tegen een provinciale regeling en evenmin het feit, dat de kabels op de rijkswegen moeten ko men te liggen. De zaak is thans deze dat een groote pro vinciale centrale niet kan worden opgericht zonder gebruik van de rijkswegen. De minis ter gaf daartoe vergunning. Hij geeft de pro vinciën een monopolie. In 7 provinciën is nu reeds een eigen centrale. AANGESPOELDE MIJNEN. In de maand December werden op de Ne- derlandsche kust aangetroffen 64 mijnen, waar-an 57 van Engelschen, 4 van Duitschen en 3 van onbekenden oorsprong waren. In totaal zijn sedert het uitbreken van den oorlog tot 1 Januari 1917 op onze kust aan getroffen 1640 mijnen, waarvan 999 van En gelschen, 64 van Franschen, 257 van Duit schen en 320 van onbekende afkomst. IJS EN WEDSTRIJDEN. Op bijna alle Friesche IJsclubs zijn en wor den wedstrijden gehouden, de belangstelling is alom groot, de banen meerendeels vrij goed, aan de route voor de elf-steden-tocht wordt steeds druk gewerkt. De uitslag van de hardrijderij op de korte baan te Assen is als volgt: le prijs 80, K. EHjkhuis te Winschoten, 2e pr. 40, J. Zuidinga te Ter Apel, 3e pr. 20, G. Dops te Heerenveen en de 4e pr. ƒ10 B. Dussel te Assen. De prijs van 5 voor den snelsten rit werd gewonnen door den heer K Dijkhuis te Winschoten met 160 M. in 161/» seconde. Uitslag wedstrijd te Oudkerk: le pr 100, G. Castelein, Warga; 2e pr 40, J. Baarda, Blessum3e pr. T. Spiek stra, Wartena. Oostwoud: le pr. Oppen huizan van Tyisk 2e pr. Gagel van Medemblik; 3e pr. Rijkema van Venhuizen4e pr. D. Visser van "Oost woud. ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. Hardrijderij van vrouwen te Wildervank: 1 Wielske Boomsma, Ureterp; 2. Jeertje Nie- borg, Zuidlaren; 3. Elsje Baker, Nieuwcom- pagnie (Hoogezand); 4. Martha Raadjes, Zuidwending (Veendam). Bij den gisteren te Broek op Langendijk ge houden wedstrijd in het schoonrijden werden de prijzen behaald door: Mej. I. de Waard met M. de Waard, le pr., Mej T. Wagenaar met W. Blok, 2e pr., mej. M. Balder met A. Rus, 3e pr. In den Helder wordt druk gereden op het Heldersche kanaal binnen de stad, op het Spoorwegbasin en op de fortgrachten, die wel voor militaire doeleinden aan een zijde wor den stukgehakt, maar toch nog een mooie breede baan bieden. De stoombootdienst HaarlemZaandam (Alkmaar Packet) is gestaakt; die van Haar lem op Amsterdam, door Spaarne, Zijkanaal en' Noordzeekanaal, worden nog gevaren Te Spaarndam wordt die vaargeul over brugd. Te Terwolda is een jongen zoodanig op het ijs gevallen, dat de dood onmiddellijk intrad. Te Rhenen is een jongetje met zijn prikslee- tje in een wak geraakt en verdronken. Een schipper uit Gendt (G.) is bij het schaatsenrijden te Kekerdom door het ijs ge zakt en vredronken. Te Akkerwoude is een 9-jarig kind verdron ken, te Loosdrecht is een 15-jarige jongen ver dronken. WEDSTRIJDEN OM HET KAM PIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND Te Oudkarspel wordt heden de nationale wedstrijd voor amateurs om het kampioen schap van Noord-Holland, uitgeschreven door den Nederlandschen Schaatsenrijders- bond, gehouden door de IJsclub „Volhar ding". De afstanden bedragen 500, 1500 en 15000 meter. Onze verslaggever meldt, dat de Volhar ding haar baan goed in orde had en dat er reeds vroeg groote belangstelling was. De deelneming is zeer bevredigend. Voor den 500 M. strijd verschenen aan den start J. C. Butter (Nieuwe Niedorp), P. de Koning (Purmerend), kampioen van Ne derland), Koeman (Groot-Schermer), Bölger (den Haag), G Mettes (Zuid-Scharwoude), P. H Holtes (Heiloo), A. Waijer (Amster dam), van Engen (Amsterdam), Black, (La ren. De Koning wer 1 in 588/e seconde, Waijer 2 in 592/s, Butter 3 in 62 seconden. Uit de gemaakte tijden blijkt reeds de straffe wind, die den rijders belemmerde. Als commissarissen van toezicht vanwege den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond treden op de heeren Hofstede van den Haag en P. Hoffel Pzn. van Deventer. Morgen over deze belangrijke wedstrijden meer. Uitslag 1500 M. wedstrijd: 1. De koning 3 min. 5 3/5 sec. 2. Woijer 3 min. 9 2/5 sec. 3. Butter 3 min. 19 4/5 sec. 4. Blotck 3 min. 24 3/10 sec. De Koning is alzoo kampioen. IJSBOND „HOLLANDS NOORDERKWARTIER". IJsbericht der afdeeling Oud e-N i e d 0 rp Richting Oudkarpel, Nieuwe Niedorp, Lan- gereis, vertrouwd, geen wakken. Ijs niet mooi. IJsbericht der afdeeling Groot-Scher mer: Richting Schermerhorn, ijs betrouwbaar. Richting Driehuizen, ijs betrouwbaar, geen wakken. Richting De Plandspolder, richting de Rijp, ijs sterk, geen wakken. IJsbericht der afd. Stompetoren Richting Alkmaar, sterk ijs, bij de bruggen even stoffig, onder de bruggen sterk. IJsbericht der afd. Burgerbrug Richting St. Maartensbrug, goed rijdbaar ijs. Richting Schoorldam, eveneens kanaal goed. Zondag 28 Januari: Schoonrijden om me dailles voor paren. Warmenhuizen (IJ.H.N.). Richting Schoorldam vertrouwbaar grondijs. Eenigen- burg vertrouwbaar mooi ijs. O 0 s t g r a f t d ij k I J. H. N.) Richting Westgraftdijk en Spijkerboor ijs betrouw baar, baan in orda Ook op het binnenveld naar Rijp en Graft is het ijs betrouwbaar. De ijsclub O u d e n d ij k heeft haar ijsba nen geopend. Alle wakken afgebakend. Rich ting Hoorn goed berijdbaar. Richting Oost huizen mooi ijs. Baan langs Oudendijk matig berijdbaar vanwege het grondijs. Richting Avenhorn en Beets goed berijdbaar. Winkel (afd. IJ. H N.). Van Winkel naar Nieuwe-Niedorp langs de Vaart baan goed; naar de Ringsloot (langs Oosterwet, 1 maal overstappen), naar Wateringskant, Ringsloot, in de richting Kolhorn langs Kromme Gouw, overfel baan goed. St. Maartensbrug (afd. IJ. H. N.). Rich ting Burgerbrug, Schagerbrug en St. Maar- tensvlotbrug vertrouwd, vrij goed. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks Directe Belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is overgegeven het KOHIER der GRONDBELASTING voor het dienst jaar 1917; executoir verklaard door den- Directeur der Directe Belastingen in Noordholland te Amsterdam dén 23 Januari 1917 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van drie maanden binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 25 Januari 1917. Het Hoofd van Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hun besluit van heden ver gunning hebben verleend aan K. BOS, win kelier aldaar, tot het uitbreiden van een GRAANMALERIJ, door het bijplaatsen van een electro-motor van 20 P.K., voor het in werking brengen van één paar maalsteenen en een lijnkoekenbreker, in het perceel LUT- TIK-OUDORP, Wijk C, No. 68. Alkmaar, den 26 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Burgerbrug (afd. IJ. H. N.). Richting Hel derAlkmaar goed vertrouwd rijbaar ijs. STADSNIEUWS. KAMPIOENSCHAP SCHOONRIJDEN. Gisteren is onder leiding van den Ned. Schaatsenrijdersbond te Zwolle de nationale wedstrijd gehouden voor amateurs om het kampioenschap van Nederland in 't schoon rijden voor dames. Er waren 12 rijdsters, n.l mevr. T. BoerBlaauboer, Groningen; mevr. R. SmeltRumpt, Zwolle; mej. C. Eindhoven, Zwolle; mevr. J. Jongeneel, Zutfen; mej. A. Kaan, Alkmaar; mej. F. J. A. Wispelweij, Zwolle; mevr. Breebaart Kaan, Winkel; mej. G Rumpt, Hesselingen; mevr. De Vries, Groote IJpolder; mevr. T. KaanKaan, Alkmaar; mej. M. Kaan, Alk maar; mej. M. Pomp, Staphorst. De baan was mooi, maar de wind, die recht op de baan stond, was een tegenvaller. De uitslag was als volgt: le prijs, elf pro vinciën-beker en gouden medalje, mej. M. Kaan uit Alkmaar met 23 punten2e pr. ver guld zilveren medalje, mevr. T. de Boer Blaauboer uit Groningen met 2211/13 p No. 3 was mevr. G. KaanKaan uit Alk maar met 223/ia p. en No. 4 mej. J. Jonge neel uit Zutfen met 22 p. Daarna werd een wedstrijd in schoonrij den voor paren gehouden, waaraan deelna men-: mevr. T. de BoerBlaauboer, Gronin gen en C. R. Blaauboer, Wieringerwaarü, mej. C. Eindhoven en mr. C H. Thitbuui, Zwolle; mej. H. G. Harmsen en J. W. j Ditmarsch, Zwolle; mej. A. Kaan, Alkmaar en R. Schenk, IJpolder; mej. F. Emminx Zwolle en J, Bouwman, Nijkerk; mej G. Harmsen en E. Gerzée, Zwolle; mej. M. Kaan, Alkmaar en R. Nooij, Hoorn. In dezen wedstrijd behaalden mevr. G. de BoerBlaauboer uit Groningen en de heu C. R. Blaauboer uit Wieringerwaard, den lsten prijs met 861/, punt, den 2den priji. mej. M. Kaan uit Alkmaar en de heer M. Nooij uit Hoorn met 85ll/n punt. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Wij wenschen onze stadgenoote afkomstig uit Wieringerwaard, en reeds jaren 'n beken de figuur op de banen voor schoonrijden, van harte geluk met dit succes. Reeds op 12-jari- gen leeftijd zwierde zij met groot gemak Toen zij eens met haar vader een hardrijderij te Amsterdam bezocht, werd deze een oogen- blik geschorst, om haar de baan langs te zien zwieren. In den loop der jaren won zij reeds 14 gouden medaljes en een groot aan tal kunstvoorwerpen, als gouden horloge, zilveren vazen, zilveren lepeltjes, enz. Van daag rjjdt zij weer te Leiden. Het is wel opmerkelijk, dat ook twee zus ters zoo uitstekende schoonrijdsters zijn. DE KAASMARKT. De aanvoer was heden niet groot. De dichtgevroren vaarten waren hieraan ook wel schuldig. De prijzen waren gelijk aan de vorige week en hierin is ook wel geen ver andering te wachten. De handel op Frankrijk staat thans ge heel stil. Vóór eenige maanden werd een tekort op de levering aan Engeland van 3800000 K. G. geconstateerd. De kaasvereeniging maakte toen de bepa ling, dat 17 pCt. van het exportvrije gedeelte ter inhaling van deze achterstand aan de firma Compton Dairson in Londen gezon den moest worden. Aangezien er 50 pCt. fmf* ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1