F H TI! Ij ÏjFT O lf. De Zeevalli. ÏVlegniinmeH van heden De le luitenant van Oernen, die een ge deelte van het concert bijwoonde, bedankte de dame en heeren voor hun overkomst. UIT OUDKARSPEL. Maaudag werd een groot aantal der min der met aardsche goederen bedeelde ingeze tenen dezer gemeente verrast met een mud eierkolen. Iemand, die onbekend wenschte te blijven, heeft vrij zeker wel aan een vijftigtal gezinnen deze welkome verrassing bereid Dat dit voorbeeld door meerderen mag worden nagevolgd, is, hopen wij, geen wensch die onvervuld blijft. IJS EN WEDSTRIJDEN. Zondagmiddag werd teOudeNiedorp een wedstrijd gehouden in hardrijden op schaatsen voor jongens tot 16 jaar. De le pr. werd gewonnen door P. N. Kooijman, de 2e door D. Blokker, de 3e door H. Hollenberg en de 4e door door Jb. v. Loonen Az. De prijzen bestonden in contanten. Maandagmiddag werd door de ijsclub afd. Akersloot een ijsfeest gehouden in de Woude, bestaande in hardrijden met hinder nissen voor jongens en meisjes boven 18 jaar en voor gehuwde paren Door de jongens werd de le prijs gewonnen door P. Helder, 2e pr B. Klop en 3e pr. K. Rep. Hiervoor waren 6 derln. Door de meisjes le pr. mej. A. Hos, 2e pr. mej G. Reijne en 3e pr. M. Rol. Ook hiervoor waren 6 deeln. Voor den wedstrijd van gehuwde paren wa ren 21 deelnemers Na spannende ritten werd de 1 e pr. gewon nen door den heer P. Hos en mej. G. Klop, 2e pr. den heer G. Rol en mej J. Duin, 3e pr de heer W. Groot en mej. T. van der Oord, de 4e pr door den heer G. Rijm berg en mej N. Steeman. De prijzen ,alle bestaande uit luxe voor werpen, werden met een toepasselijk woord door den voorzitter uitgereikt. De banen waren prachtig in orde, maar de belangstel ling van het publiek had grooter kunnen zijn. Aan de gezelligheid die er heerschte, deed het minder talrijke publiek echter niets te kort. De IJsclub Nut en Ve.maak te Noord- scharwoude was door het bestuur van de ijsclub „Volhard'ng" in de gelegenheid ge steld, Maandag een wedstrijd te houden voor schoolkinderen. Dat deze wedstrijd, die bestond uit nardrij- den met hindernissen, uitstekend geslaagd is, blijkt wel hieruit, dat 37 kinderen van 9—13 jaar daaraan hebben deelgenomen. De uitslag was als volgt- Jongens van 1113 jaar ^28 deeln Herke Dekker, le pr., paar schaatsen, Bien Brugman, 2e pr., paar schaatsen, Cor Buis ham. 3e pr., figuurzaag, S. Wormsteeker 4e pr., portemonnaie. Jongens van 910 jaar.(13 deeln.) 'Jan Winkel, le pr., boek, Am. Henselmans, 2e pr., stel riemen en hielleeren, Jacob Klif fen, 3e pr., boek. Meisejs van 1113 jaar. (12 deeln.) Cath. Bruin, le pr., naaidoos, Emma Beem- sterboer, 2e pr., portemonnaie, Anna Kooij, 3e pr., doos postpapier. Meisjes van 910 jaar, (4 deel.) Anna de Geus Ad., le pr., taschje, Geertje Kroon Ad., 2e pr., portemonnaie. Afd. St. Maartensbrug. Richting Schagerbrug vertrouwd, goed, richtingen Burgerbrug en St. Maartensvlotbrug idem. Afd. S c h a g e n. Richting Barsingerhom niet goed te maken door het vele stof. Na van Vrijdag in het ijs gezeten te heb ben is de „Minister Havelaar" met de post Zondagmiddag 2 uur te Kampen gearriveerd, na een zeer moeielijken tocht. De bemanning had in drie dagen geen nachtrust gehad De ,.Jhr. von Geusau" zit nog steeds in bet ijs, kans om los te komen bestaat er vooreerst niet. Op de ijsbaan van Thialf te Hecrenv?en werd gisteren onder amateurs een wedstrijd over 500, 1500 en 3000 meter gehouden om het kampioenschap van Frieslaaa Ingeschre ven waren 20 rijders, onder wier Boukema uit Helpman bij Groningen, Tetzner te Gronin gen; Plet te Leeuwarden, Krull te Gronin gen; Plette te Leeuwarden, Krull te Gronin gen, Taconis te Sappemeer, van der Meulen te Leeuwarden C. de Koning uit Leur, winnaar van den elf stedentocht op Zaterdag j.l., reed mede buiten mededinging. In den rit 500 meter was Taconis no 1 met 55 sec., Wajer no. 2 met 56, de Levie no. 3 met 57 4/5. De Koning maakte 54 1/5. 1500 meter Uitslag: "laconis 2 min. 55 sec., Wajer 3 min. 2 sec., de Levie 3 nnn. 3 2/5 se conde. 5000 meter. Uitslag: Wajerr 10 min. 24 2/5 sec., de Levie 11 min. 7 4/5 sec., Krull 11 min 25 2/5 sec. Taconis 10 min. 53 tec. Roman uit laatst d-r 16e eeuw naar 't Eagclsch van RAFAëL S/.8ATTNI 60) „Omdat dit verwende kind uit den harem," zei hij, met groote vermetelheid Marzak door een verachtelijk gebaar aanwijzend „over gevaar jammert in de ooren van man nen, moet jullie daarom allen bang en dwaas worden als een kudde schapen? Bij Allah! Wat zijt ge? Zijt ge de onverschrokken zee- vaken, die met mij gevlogen en geslagen heb ben, waar mijn enterhaken vielen, of zijt ge niets dan gemeene kraaien?" Een oude roover, wien de vrees moed gege ven had, antwoordde „Wij zitten hier in den val als Dragut bij Jerba". „Dat lieg je", antwoordde hij. „Dragut zat niet in den val want hij vond een uitweg. En tegenover Dragut lag de geheele vloot van Genua, terwijl hier maar een enkel galjoen is. Bij den Koran, als het vechten wil, hebben wij dan geen tanden? Zal het het eerste galjoen zijn, welks dek wij overstroomd hebben Maar zoo ge de voorkeur geeft aan den raad van een lafaard, gij zoons der schande, be denkt dan, dat als wij eenmaal op de open zee zijn, wij zeker ontdekt zullen worden, en 1 a rocque heeft li gezegd, dat het twintig kanon nen voert. Ik zeg u, dat, als wij er door aan gevallen worden, het het beste is, dat het hier gebeurt: maar als we hier kalm blijven lig- Zondag had teWlerlngerwaard op den boezem eeae hardrijderij op schaatsen piaats, waaraan door 16 personen werd utcigenomen. De le prijs, 50, werd behaald door W. Gaossen te naariem, 2e prijs, J '2b, L. On- gersma, 3e prijs, 15, j. Schenk Az. te Barsingerhom, 4e pr., 10, H. Scheitus te Wienngerwaard, 5e prijs, J 5, V. Koeman te Grootschermer. De baan was heel mooi. A.s. Dinsdag narctrijüen voor bedeelden uit de gemeente orn brandstollen en spek. Aan de Zaterdag te Warmen huizen gehouden hardrijderij op schaatsen namen tu personen deel. De le prijs, J 40, werd behaald door den heer W. Knoksen uit Haariem, 2e prijse 20, uoor Holst uit Amsterdam en de 3e prijs, J iO, door Bouma uit Aiknihar. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De ijsclub „Wintervermaak" weet hier el- ken dag iets nieuws te bedenken. Aan den wedstrijd in hemdenrijden, den 29, namen 17 paren deel. De uitslag was als volgt: le pr. H. Wagenaar en mej. I. Wage naar; 2e pr. A. Huibers Jbz. en mej. Ag. Huibers; 3e pr. St. Balder en mej. An. Scha- genj 4e pr. Alb. ten Bruggecate en mej. Maartje Balder Wd. De prijzen bestonden uit voorwerpen res pect. ter waarde van 8, 6, 4 en 2. KORTE BERICHTEN. Bij een brand te Rotterdam is een man omgekomen. Een 68-jarige weduwe kreeg er ge orandwonden. De typografen-staking te Middelburg is geëindigd 1 Iet collectieve arbeidscomract met de daaraan verhouden loonregeling is op alle drukkerijen ingevoerd. Als gevolg van de hooge exploitatie kosten, waarbij nog kwam de nieuwe loon regeling van het collectief contract, is de uitgifte van de drie keer per week verschij nende N. Vlissingsche Ct. gestaakt na een 22-jarig bestaan. Door een Fransche rechtbank is tot 6 maanden gev. en 300 francs boete veroor deeld de heer M. Wolff te Parijs, directeur van een instelling, waarvan de hoofdzetel is gevestigd te Amsterdam en Den Haag, om dat hij 10.000 dekens had geleverd aan het Duitsche leger. Bij een vechtpartij tusschen burgers en militairen te Besoyen is een soldaat ernstig gewond. Een militair te Zevenaar heeft bij een twist een molenaar, gehuwd en vader, dood geschoten. Te IJzendijke is een tramconducteur uitgegleden en 15 meter door de tram mee- gesletnt. Hij werd ernstig gewond Te Amsterdam zijn gisteren twee oud- tooneelspelers ten grave geleid, wijlen de heeren J A. Holtrop en Lageman. STAATSLOTERIJ. No. 7949 10.000. Nos. 3226, 6226, 6237, 16217, 19899, 20428 1000. Nos. 481, 1103, 6261, 10092, 12904, 500. Nos. 8882, 9448 200 Nos. 4378, 6219, 5479, 9607, 12631, 13429 100. ENGELSCHE TORPEDOBOOT. VERNIELD. BERLIJN, 30 Jan. (Officieel). Den 18en jaauau heeft een onzer onderzeeërs in het Engelsche Kanaal een Engelsche torpedo- kruiser van de M.-kiasse door een torpe- uoscliot vernield. De kruiser had een in houd van 1200 ton. AARDBEVING. WEENEN, 30 Jan (Part.). Uit Iuns- brück wordt geseind, dat gisterochtend aldaar eti in het Inndal een tamelijk hevige aardschok is waargenomen. MARINE-CREDIET. DEN HAAG, 30 Jan. Wij vernemen, dat naar de Tweede Kamer is verzonden een wetsontwerp, waarbij Mjirdt aange vraagd een marine-crediet ten bedrage van 3.3 millioen, welk bedrag moet strekken woor het eerste Iia.fiaar 1917. GEVAARLIJK DEEL VAN DE NOORDZEE. DEN HAAG, 30 Jan. Van deskundige ziide vernemen wij, dat de jongste Brit- sche aankondiging, dat een deel der Noordzee gevaarlijk zal worden voor de scheepvaart, dat deel der Noordzee omvat, dat reeds door de Duitsche regeering als gen, is er alle kans, dat we in 't geheel niet aangevallen zuilen wcrden Dat men geen vermoeden heeft van onze tegenwoordigheid blijkt daaruit, dat men het anker uitgeworpen heeft aan de andere zijde van de kaap. En be denkt, dat, als wij vluchten voor een gevaar, dat niet bestaat, en in onze vlucht zoo geluk kig zijn dat gevaar niet werkelijk te maken, wij een rijken koopvaarder verliezen, die ons allen voordeel zal aanbrengen. „Maar ik verspil woorden met redeneeren", eindigde hij plotseling „Ge hebt de bevelen van uw heer Asad-ed-Din gehoord en dat is reden genoeg. Niet meer hierover dus". Zonder zelfs af te wachten, dat zij zich ver spreidden en naar het voorschip terugkeer den, wendde hij zich tot Asad. „Het was misschien goed geweest, den die van Dragut en Jerba sprak op te han gen", zei hij. „Maar het heeft nooit in mijn aard gelegen, ruw te zijn met mijn volgelin" gen". En dat was alles. Asad's stemming was van verbazing snel ver anderd in bewondering en een zeker berouw waarin zich een tintje afgunst mengde, toen hij zag, dat Sakr-el-Bahr slaagde, waar hij zelf jammerlijk gefaald had. Deze afgunsi verspreidde zich overal als een olievlek. Had hij eerst slechts ontevredenheid tegen Sakr-el- Bahr gekoesterd, nu gevoelde hij plotseling haat tegen iemand, in wien hij nu een mele- dinger zag naar de macht en het gezag var. den Dey. Voorzeker er was geen plaats meer voor hen beiden in het rijk van Algiers Daardoor bestierven de woorden van lof, die bij hem opkwamen, op zijn lippen, nu Sakr-el- Bahr en hij van aangezicht tot aangezicht verboden zóne was aangewezen. Belang rijk nadeel zal vooi de Ncderlandsdie scheepvaart hieruit uiet voortvloeien. Al leen zullen de schepen, die tot nu toe van at Uet meuw uitgelegde Terschellinge'r- bank-lichtschip recht om de Noord stuur den, thans meer Westwaarts moeten stu ren en daardoor dichter bij de Doggers- bank langs moeten gaan, welke bank als gevaarlijk door mijnen is gesignaleerd. STADSNIEUWS. BENOEMD. Tot adjunct-bibliothecaresse aan de Open bare Leeszaal en Boekerij aihier is met iny gang van 1 Februari benoemd mej. M. var ivieurs lc Rotterdam. EEN LEGAAT. De heer J. A. Rozemeijer, alhier overle den, heeft gelegateerd aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier de som vau 200, vrij van successierechten. DUITSCHE DESERTEUR AANGEHOUDEN. Heden werd door twee politiemannen een uit Bergen ontvlucht deserteur gevonden, nabij onze stad, liggende onder een zak bij een Doet. Hij wou liever daar blijven, maar werd tegen zijn wil' meegenomen en weer naar Bergen getransporteerd. SCHOONRIJDEN. De wedstrijd in schoonrijden op de banen van de Qu nt was gisteren zóó laat afgeloo- pen, dat wij dien slechts in een deel onzer vo rige oplaag konden opnemen. We laten hem daarom hier nog eens volgen. Een grooter, veel grooter publiek was gis teren op en vóór de Quint-banen aanwezig dan anders. Verschillende facturen werkten daartoe mede, waarvan zeker wel de voor naamste was het zachte, zoele weer, zonder den ijzig kouden wind, die zich bp vorige wed strijden hier zoo geducht deed voelen. En dan, er was een wedstrijd in schoonrijden; men weet het, zoo iets trekt meestal meer publiek dan een hardrijderij. 't Was jammer, dat een gedeelte der banen onberijdbaar was door het zich daarop be vindende waier, waardoor de wedstrijdba- nen aanzienlijk korter waren dan men eerst verwachtte. Door het zoele weer (eigenlijk dooi) was het ijs mmder hard dan de vorige week. De wedstrijd werd gehouden in twee afdee- lingen, voor dames en paren. Voor de eerste aideeling hadden zich aangegeven: 1. Mej. M. Booy te Puimerend. 2 mevr Adrian te Haarlem. 3 Mej. T. de Veer te Schagen 4 Mevr. S. PalEecen te Anna- Paulowna. 5 Mevr. N. BreebaartKaan te Winkel. Paren: 1 Mej. Booy en C. Roskam Pur- merend, 2. Mevr. Adrian en Adrian te Haar lem. 3 Mej. T. de Veer en J. de Veer te Scha gen. 4 Mevr S. Pal'Eecen en de Graaf te Anna Pauiowna. 5 Mej. A. Kaan Alkmaar en K. Kaan te Anna Pauiowna. 6 Mevr. N. BreebaartKaan en C. Kaan te Anna Pau iowna. 7. Mej. M. Kaan te Alkmaar en M. Nooy te Hoorn. 8. Mevr. Blanken daal en L. Biankendaal te Bergen. De uitslag van den wedstrijd voor da mes was: le pr. mej. T. de Veer uit Schagen, 2e pr. Mej M. Booy uit Purmerend, 3e pr. mevr. BreebaartKaan uit Winkel. De uitslag van den wedstrijd voor paren was: le pr. mej M. Kaan, Alkmaar met M Nooy, Hoorn; 2e prijs mej. T. de Veer en Ji. de Veer, Schagen, 3e pr. mej. A. Kaan te Alkmaar met V. Kaan te Anna Pauiowna. De wedstrijden waren zeer interessant en de jury had een moeilijke beslissing. Ze was een paar maal genoodzaakt over te laten rij den, voor ze uitspraak kon doen. Verschillende deelnemers droegen medail les op de borst, als teeken van evenzoovele overwinningen op het ijs. In de ijstent was tentoongesteld de wisselbeker, door mej. M Kaan de vorige week gewonnen bij den wed strijd om het kampioenschap te Zwolle. De medaille, uitgeloofd door Vreemdelin genverkeer, werd niet verreden. Het werd wenschelijker geacht daar kunstvoorwerpen voor in de plaats te nemen, waarop zoo mo gelijk datum en aard der overwinning zul len worden aangegeven. Deze prijzen waren voor de winnaars in de rubriek „pareu". De medailles van H. M. de Koningin en bet ge- mecntebest'.'i f vielen ten deel aan alleen- rijdende dames. De zilveren medaille van H M. was eerste prijs, de bronzen de tweede en de medaille van het gemeentebestuur der de prijs De prijzen werden met een waardeerend woord van den voorzitter van de Quint, den stonden. Stilzwijgend keek hij zijn onderbevel hebber aan met kleine, kwaadaardige oogen, waarvan de uitdrukking alleen door een dwaas niet begrepen zou zijn. Sakr-el-Bahr was geen dwaas, en hij be greep het onmiddellijk. Hij voelde een beklem ming in zijn hart en toorn kwam in hem bo ven. Bijna berouwde het hem, dat hij van het oogenblik van zwakheid en muiterij bij het scheepsvolk geen gebruik gemaakt had om te trachten den Dey geheel op zijde te schuiven De verzoenende woorden, die hij had willen uiten, hield hij in. Tegenover dien venijnigen blik stelde hij zijn gewone spotzucht. Hij wendde zich tot Biskaine. „Ga heen", gelastte hij hem kortaf, „en neem dien dapperen zeeheld met u". Én hij wees op Marzak. Biskaine wendde zich tot den Dey „ls het uw wensch, Heer?" vroeg hij. Asad knikte stilzwijgend en wenkte hem weg te gaan met den ter neergeslagen Marzak. „Heer', zei Sakr-el-Bahr, toen zij alleen waren, „gisteren deed ik u een voorstel, om de breuk tusschen ons te heelen en gij hebt het geweigerd. Maar als ik nu verradet en muiter geweest was, dien gij mij genoemd hebt, had ik partij kunnen trekken van de stemming mij ner zecroovers. Had ik dat gedaan, dan had ik niet meer behoeven voor te stellen In plaats daarvan had ik kunnen bevelen. Nu ik u zulk een doorslaand bewijs van mijn trouw gegeven heb, hoop en vertrouw ik, dat ik mijn vroegere plaats bij u terug zal krijgen, en dat ge nu zult toestemmen in mijn voorstel betref-, fende de Frankische vrouw ginds". Het was misschien ongelukkig, dat zij daar heer R. H Reeling Brouwer, bekend gemankt. Spi had het ovci het schouue en edele, dat er je legen is iu de ijssport en noemde als doei van de Quint het hevordereu daarvan. Voor zoover zulks door hunne deelname aan andere wedstrijden nog niet was gebeurd, lijfde hij de dames en heeren, die hadden meegedaan aan den wedstrijd, in bij het leger oer ijs- spcrtDevoraeraars. De beer Reeling Brou wer eau voor ahe prijswinsters en -winners een hartelijk woora en hoopte dat alien nog üixwijis mociiten uitkomen op wedstrijden. Zij mochten bedenken met aneen voor zich- zeit, maai voor bet heelen land te rijden, immers bun voorbeeld zou anderen aan sporen zich eveneens op de kunst van schaatsenrijden toe te leggen. Hij hoopte, dat menige jongen of meisje ter gelegen heid van St. Nicolaas of verjaardag een ver langlijstje zou inleveren, waar bovenaan stond: een paar schaatsen voor schoonrijden. Een extra woord kreeg mej. Kaan; zij stond niet op de bovenste trede, maar boven op de trap van de kunstenaressen in schoonrijden. Spr. vond in zijn toespraak gelegenheid het gemeentebestuur dank te betuigen voor de groote welwillendheid en voorkomendheid, waarmede tal van verzoeken van het bestuur van de Quint steeds werden behandeld. Spr. betuigde er zijn spijt over, dat de ba- neu slechts voor de helft konden worden ge bruikt, daar de andere helft onder water had gestaan en het niet hard genoeg gevroren had om ook dat deel weer bruikbaar te doen zijn. Tenslotte sprak de heer Reeling Brouwer een woord van dank aan het adres van H.M. de Koningin voor de toezegging van twee me dailles, waarmede Zij metterdaad toonde de ijssport een goed hart toe te dragen. Hij be sloot zijn rede met een „Lang zullen zij le ven 1" voor het koninklijk gezin. Hedenmidag zal er geen wedsrtijd op de baan van de Quint zijn. Morgen zullen er tegen elkaar kampen leerlingen van H. B. S„ Gymnasium en handelsschool om door hen zelf bepaalde prijzen. De vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer „Alc- maria" stelt voor dezen wedstrijd een medaille beschikbaar. HET TE VERWACHTEN WEER. Onze deskundige is heden minder stellig in zijne weervoorspellingen en ook minder optimistisch ten opzichte van de vorst. Hij zegt: Wij maken nu een tijd van crisis door. De depressies zijn domineerend. Zoolang de de- pressie-centra ten Zuiden van ons land blij ven, zit de wind in den Oosthoek, maar ze komen angstig dicht bij ons landje, en lig gen de centra in onze onmiddellijke nabij heid, dan is het met de vorst gedram Onze prognose voor heden moei gereser veerd zijn. De wind zal toenemen, de bewol king zal waarschijnlijk met verdwijnen, waarschijnlijk zal over het heeie land sneeuw vanen, tijdelijk zal üe temperatuur worden verhoogd, misschien zelfs tot het dooipunt toe. Zoodra de daling van den ba rometer ophoudt, is dat het sein, dat het hoog zich gaat herstellen en weer vorst te wachten is. IJSVERMAAK. Men schrijft ons: Van de Mientbewoners hadden een drietal kinderen het plan opgevat gisteravond een kinderfeest te organiseeren, bestaande uit hardrijden en ringsteken op schaatsen. De heer Rijnaarts had nog een partij lampions bewaard, welke voor deze gelegenheid juist van pas kwamen. Onderling hadden zij bij de buren wat geld ingezameld wat besteed werd voor kaarsen en prijzen, die bestonden uit tablet ten cnocoii.de ui verschillende grootte. Het was voor de kmderen een gezellig feest, daar er 17 deelnemers wai- n. De eerste prijs wei d gewonnen door Piet de Rover, de t1!-v door un de Jong, de- derde prijs door Wim de Waai, Andries awier, Josie de Jong. Lena hijiiaarts Wirn Worm, Dora Hiicxmann Jan Uber, Corrie Kijnaarts, betsv de jong, Jac. Broers, Jet schouten, Jansje Zomerdijk, "lh. Brands, Jan Dik. Na de jprijsuitdeeling zouden ze nog ge zellig op de geïllumineerde baan rijden, wat eensklaps werd verstoort daar kwaadwilli- ,e jongens liet touw (wa. de lampions aan lungen) stuk trokken en deze alle op het ijs neervielen, hetgeen een te vroegtijdig einde aan 'i feest maakte. Maar de jeugdige initia tiefnemers Corrit Rijnaarts, Dora Hilck- mann en Joopie Klünen, laten hen er niet bij zitten. Hedenavond1 wordt hel feest voort gezet. Vertrouwen we, dat het dan niet weer verstooid wordt! OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gisteravond werd in de instelling de al- gemeene ledenvergadering gehouden van de vereeniging tot oprichting en instandhou ding van een Openbare Leeszaal en Boeke rij. welke slecht bezocht was. ongesluierd stond op het achterdek binnen het bereik van Asad's blik; want het zien van haar deed hem zijn weifeling terugdwingen en besluiten, niet toe te geven. Hij zag haar een oogenblik aan en een lichte blos kleurde zijn wangen, die door den angst doodsbleek waren geworden „Het staat niet aan u, Sakr-el-Bahr", ant- woorde hij eindelijk, „mij voorstellen te doen. Dat ge dit durft, bewijst, dat ge ver zijt van de trouw die uw mond belijdt. Gij kent mijn wil omtrent haar Eens hebt ge mij gedwars boomd en bedrogen, en daarvoor de Heilige Wet van den Profeet misbruikt. Zoo ge voor gaat een hinderpaal op mijn weg te zijn, zal het gevaarlijk voor u worden". Zijn stem ver hief zich en beefde van toorn. „Niet zoo luid", zei Sakr-el-Bahr met oogen die ook van toom fonkelden. „Want als mijn mannen uw bedreigingen hooren, sta ik er niet voor in wat volgen kan. Als ik mij tegen u ver zet, is hte gevaarlijk voor mij, zegt ge. Het zij dan zoo". Hij glimlachte grimmig „Het is oorlog tusschen ons, Asad, zooals ge gekozen hebt. Als de gevolgen u overstelpei herinner u dan, dat het uw keus was". „Oproerige, verraderlijke zoon van een hond!" brulde Asad. Sakr-el-Bahr keerde zich om „Ga voort op het pad van de dwaasheid van een ouden man", zei hij over zijn schouder, „en zie toe, waarheen u dat zal voeren" (Wordt vervolgd! Uit het jam-verslag van dan s»ifjet*ri»-bi- bnothecaris, de heer A A. van Rijnbacti bieek, uat de buitengewone tijüiicimsiauuig- iieaen geen meiKDaar nadeeligen imvioed op de regenuatige ontwikkeling üer 'vereeniging hebben gehad. Ook ait jaar werden er boeken, en tijd- senrmen ten geschenke of in bruikleen ont vangen van paoticuueren, openoure. instellin gen, vereenigmgen van liter eiu, van eiders W a. een vouemge verzameling der Uians vau kraent zijnoe gemeenteverordeningen met uitvoerig register) Er liggen 162 uag-, week en maandbiauen ter iezirqj, hel boeken bezit bearaagt 3048 banden (tijdschriften, brochures, verslagen en rapporten met inbe grepen), van de Nutsbiblioi)i<eek 1920 ban den. De uitieening bedroeg 13896 banden te gen 9651 in 1915, 3346 in 1.914 en 480 in 1913. Het aantal bezoeken bedroeg in 1916 14.225 mannen, 4136 vrouwen, terwijl 6819 malen militairen de inrichting bezochten, totaal dus 25180 bezoeken en aan 68 jonge lieden van 1618 jarigen .'leeftijd met schrif telijke toestemming der ouders of voogden een bewijs van toegang werd verstrekt. In 1915 bedroeg het aantal bezoeken 11193 mannen, 1844 vrouwen, tcktaal 13037, in 1914 totaal 8878, in 1913 7981, in 1912 7017. Correspondentschappen kwamen tot stand te W tot-Graftdijk^ te Groot-Schermer en te Koedijk, terwijl ze voor Bergen en Heiioo in voorbereiding zijn. Door deze correspon dentschappen wordt de verbreiding van lec tuur op tiet laad ten ze* irste bevorderd Het aantal leden steeg van 001 tot 807, maar te veel leden aragen de minrmum-comriouitie bij indien hierin geen verbetering komt en de leden, wier geldelijke draagkracht dit toelaat, niet uit eigen, beweging hun contri butie verhoogen, zal voorgesteld moeten worden de minimum-contributie, met uit zondering voor de inderdaad economisch zwakkeren, de on- o'f minvermogenden, te verhoogen. Tenslotte werd alfi het belangrijkst te ver melden feit genoemd de subsiüteverhooging van 600 op 1200 door den gemeenteraad, waardoor ook de rijkssubsidie van 600 tot 1200 stijgt, terwi'ji het bestuur reden heeft te verwachten, dat. de Provinciale subsidie op J 600 zal worden gebracht. Onder dankzegging aan den secretaris-bi bliothecaris werd. het verslag goedgekeurd. Uit het verslag van het financieel beheer van den penningmeester, den heer A. F. Thomsen, nagezien en in orde bevonden door de heeren mr. M. Moens en H. W. Fre- se, bieek dat de inkomsten en uitgaven over 1916 hebben bedragen 2441.91s en dat de schuld der vereeniging was verminderd van 635,68s tot 516.63s. De penningmeester werd gedtxnargeerd. De begrooting voor 1917 werd vastgesteld met een eindcijfer van 4020. Besioten werd een adjuuct-bi.bliothecaris(esse) op een jaar wedde van 750 aan te stellen en de as sistente en den eoncierge-beambte op hun jaarwedden 20 procent duurtetoeslag te ge ven over 1917. Aangesehiift werden „de Maasbode", „de Teiegraaf", „de Tribune", het Maandblad voor Boekh ouden", „de Gids", „Leven en Werken", „Studiën", „Van onzen Tijd", be nevens eeri of meer technische bladen. De aftredende bestuursleden, de heeren ds. T. Kloosterman en W. J. van Randwijk, werden herkozen. In de piaats van den heer A. F. Thomsen, die bedankt had, werd geko zen de heer A. Versteege. Bij de rondvraag werd door de heeren Lewijt en Ene dank en hulde gebracht aan het bestuur. De voorzitter, de heer Bruins, herdacht ien siotte het bedanken van den neer Thom sen. Mil wees er op, dat de heer Thomsen gLuureode b jaren op voortreiieiijkc wijze üe iinancien 'der vereeniging had beheerd, herin nerde er aan, dat üe eerste oegrootmg, weike deze penningmeester naa heipen opmaken, sioot met een emdcijier van 975, de laatste met een eindcijfer van 4020, en sprak aen wensch uit, dat de heer Thomsen van zijn wethouderschap evenveel genoegen en vol doening zou mogen hebben ais van zijn pen ningmeesterschap dezer vereeniging. Hierna wend üe vergadering gesloten. EEN AARDIGE HERINNERING. De heer Frankenberg geeft een asmtal prentbriefkaarten uit, die momenten van Alkmaar s ijssportleven in beeld brengen. Er zijn er bij van de wedstrijden op de Quint, zoowel van de hardrijderijen als de aclioon- rijwedstrijden. Het ijsvermaak op Alkmaar's gruenten is in beeld gebracht en eenige oogenblikken van den 15 dorpentocht zijn vereeuwigd. Al zijn de opnamen niet zeer scherp, over het geheel is het aardig geslaagd fotogra fisch werk, dat voor velen ais herinnering aan den winter 1917 waarde zal hebben. NED. ONDERW. GENOOTSCHAP AFD. „ALKMAAR." Men schrijft ons: Zaterdagavond j.l had de afdeeling „Alk maar" van het N. O. G. het voorrecht voor haar 'te zien optreden den heer M. Neven, ieeraar M. O., van Amsterdam, leeraar aard rijkskunde aan de Gemeent. hoofdactecuisus aihier, met het onderwerp „K,onstantinopel." Ondanks kou en ijssport waren niet alleen vele leden, maar ook tal van genoodigden opgekomen; zoodat in dit opzicht de verga dering een welgeslaagde is geweest. Maar niet alleen in dit opzicht: het applaus, den spreker aan 'teind der bijeenkomst gebracht, was spontaan en zeer verdiend. Spreker oe- gon mei er op te wijzen, dat vooral in den tegenwoordigeu oorlogstijd, nu de strijd ook gaat om 't bezit van Konstantmopel, het „testament van Peter den Grooten" weer op doemt, 't opgegeven onderwerp alle aantrek- ktlijks heeft. Maar cr is meer om Konstantinopel als uitgangspunt eener inleiding te nemen: lc. de menging van cultuur van Morgen- tn Avondland; 2e. de belangwekkende geschiedenis der stad 3e de overheerschende invloed van geo grafische factoren op het lot van Konstanti nopel Aan de hand van door hem zelf vervaar-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2